Αποστολέας Θέμα: νέα strat ή μετατροπή?  (Αναγνώστηκε 13079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #25 στις: 07/01/17, 07:55 »
Btw
Τα 3-5-6-7-9 για μενα θα ηταν ενα οργανο.
Οταν με αξιωσει ο Θεος και τελειωσω το μπασο που υποτυθετε ξεκηνισα,ισως και να γινει το μονο που θα χρεισημοποιω.Αντε καμια φορα να παιξω και με το αταστο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #26 στις: 07/01/17, 08:44 »
παίδες εννοείται, όποιος θέλει να ασχοληθεί με το αζημίωτο.... δηλ θα προτιμούσα να τα δώσω για βάψιμο παρά για ένα skin...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #27 στις: 07/01/17, 10:46 »
Αυτο το skin τι ειναι;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #28 στις: 07/01/17, 10:47 »
Αυτο το skin τι ειναι;


http://axewrap.com/cgi-bin/store/commerce.cgi?product=colors

http://axewrap.com/cgi-bin/store/commerce.cgi?product=colors

είναι μαιμού χρώμα απο βινύλιο το οποίο φοριέται σαν κουστούμι.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #29 στις: 07/01/17, 11:03 »
Oκ.εχω δει τετοιο σε αμαξια.
Εχω εναν φιλο που κανει πυρογραφιες και θα το προτινα σαν ιδεα αλλα,αλλα ο φιλος αυτος απεκτισε την ιδιοτιτα του οικονομικου μεταναστη,οποτε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #30 στις: 08/01/17, 19:33 »
ξέρω πρέπει να ανοίξω άλλο θέμα, αλλά μιας και είναι σχετικό θα ρωτήσω εδώ :



Σπρεϊ πλαστικοποίησης ξέρει κανείς αν θα κάνει δουλιά? φαίνεται πολυ ελπιδοφόρο :
http://sonax.gr/sonax/index.php?id_category=141&controller=category

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #31 στις: 08/01/17, 20:12 »
:o μαγκιαααα  :o
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #32 στις: 08/01/17, 20:30 »
καλή φάση αλλά μήπως θα "πνίγει" τον ήχο;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #33 στις: 08/01/17, 20:33 »
Φαντάζομαι είναι κάτι σαν το plastidip.
Καλό, αλλά όχι για κιθάρα. Γενικά, καλό για ότιδηποτε είναι στατικό και δεν κουνιέται/έρχεται σε επαφή με κάτι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #34 στις: 08/01/17, 20:37 »
Εγω πιστευω πως τα ξυλα παιζουν
1-2% ρολο στον ηχο οποτε δεν επιρεαζει κατ εμε.
Χαιρωμαι που ολοι συμφωνιτε μαζι μου.Σας ευχαριστω πολυ,με βγαζετε απο τον κοπο να επιβαλω την αποψη μου δια ροπαλου.Χαιρομαι που εχουμε δημακρατια και ο νομος της ζουγκλας εφαρμοζετε ανελειπως χωρις διακρησεις.
Ω!! Τι χαρα!! Τι χαρα!!
Σε λιγο θα παω και σπιτι να τα χωσω (στον ενισχυτη)
Ω!! Τι ηχαρα!! Τι ηχαρα!!
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #35 στις: 08/01/17, 20:49 »
καλή φάση αλλά μήπως θα "πνίγει" τον ήχο;


φίλε είδα το thread σου για το βάψιμο, και έχω να σου πω οτι έκανες κορυφαία δουλιά και μάλιστα χωρίς τελικό βερνίκι, μόνο με γυαλόχαρτο και αλοιφή. Αλλά, έχεις χώρο και εργαλεία, πιστόλι θερμού αέρος, πιστόλι βαφής, .... Οι μόνες μου εναλλακτικές είναι είτε να την δώσω σε σένα και να σε πληρώσω για υλικά, εργαλεία, εργασία ή να την πάω σε μάστορα που είναι εκτός σαν ιδέα... ή να φάω τα μούτρα μου πρώτα μόνος μου, πράγμα και που θα κάνω.... Δεν μπορώ εκ φύσεως να περιμένω 15ήμερα, αν γίνει η δουλιά σε μια μέρα άντε 2 ok, αλλιώς πετάω για άλλο λουλούδι (project/μόντα).... (για DIY εννοώ, στους μάστορες έχω υπομονή - και εμπιστοσύνη)

Ειδα αυτό :

! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/17, 20:51 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #36 στις: 08/01/17, 20:53 »
Φαντάζομαι είναι κάτι σαν το plastidip.
Καλό, αλλά όχι για κιθάρα. Γενικά, καλό για ότιδηποτε είναι στατικό και δεν κουνιέται/έρχεται σε επαφή με κάτι άλλο...

λες οτι θα κολάει? στα + είναι οτι φεύγει εξίσου εύκολα, είναι σαν skin βασικά...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #37 στις: 08/01/17, 21:08 »
Χαχα αλλαζει δερμα σαν το φιδι :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #38 στις: 08/01/17, 22:57 »
λες οτι θα κολάει? στα + είναι οτι φεύγει εξίσου εύκολα, είναι σαν skin βασικά...

Αντίθετα, θα ξεκολλάει :-)
Είναι ωραίο υλικό, τουλάχιστον το plastidip αλλά δεν κάνει για κάτι που έχει επαφή/τριβή με άλλο αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #39 στις: 09/01/17, 09:54 »
Αντίθετα, θα ξεκολλάει :-)
Είναι ωραίο υλικό, τουλάχιστον το plastidip αλλά δεν κάνει για κάτι που έχει επαφή/τριβή με άλλο αντικείμενο.

ίσως.... στα videa'ακια στο youtube αυτοί που το εφάρμοσαν δεν είδα να παραπονιούνται για κάτι τέτοιο. Απο όσο είδα το plasti-dip εφόσον κάνει για ζάντες είναι σίγουρα ανθεκτικό, αντέχει νερό υπό πίεση, πετραδάκια, κτλ, αλλά είναι σαν λάστιχο, δηλ έχει μεγάλο δείκτη τριβής, ενώ το dupli-color sprayplast φαίνεται απο τα vids λιγότερο κολητικό, πιο λείο. Αυτο λέω να βάλω.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #40 στις: 09/01/17, 20:57 »
φίλε είδα το thread σου για το βάψιμο, και έχω να σου πω οτι έκανες κορυφαία δουλιά και μάλιστα χωρίς τελικό βερνίκι, μόνο με γυαλόχαρτο και αλοιφή. Αλλά, έχεις χώρο και εργαλεία, πιστόλι θερμού αέρος, πιστόλι βαφής, .... Οι μόνες μου εναλλακτικές είναι είτε να την δώσω σε σένα και να σε πληρώσω για υλικά, εργαλεία, εργασία ή να την πάω σε μάστορα που είναι εκτός σαν ιδέα... ή να φάω τα μούτρα μου πρώτα μόνος μου, πράγμα και που θα κάνω.... Δεν μπορώ εκ φύσεως να περιμένω 15ήμερα, αν γίνει η δουλιά σε μια μέρα άντε 2 ok, αλλιώς πετάω για άλλο λουλούδι (project/μόντα).... (για DIY εννοώ, στους μάστορες έχω υπομονή - και εμπιστοσύνη)

καταρχήν σ'ευχαριστώ πολύ
το αποτέλεσμα δεν ήταν τέλειο και αυτό γιατί δεν είμαι επαγγελματίας και η εμπειρία μου με το βάψιμο είναι μικρή. επίσης ο χώρος που χρησιμοποιώ (ο οποίος είναι κοινόχρηστος) δεν είναι ο καταλληλότερος διότι είναι αρκετά εκτεθειμένος στα στοιχεία της φύσης , σε περίεργες γάτες και στις νοικοκυρές που τινάζουν χαλιά , πετάνε νερά απ'τα μπαλκόνια κτλ .  για τα εργαλεία εντάξει.. ένα πιστόλι και ένα κομπρεσέρ όντως στοιχίζουν και δεν τα αγοράζει ο καθένας κυρίως διότι δεν πολυχρησιμοποιούνται. το πιστόλι θερμού αέρα είναι φθηνό και μάλλον όχι άκρως απαραίτητο εφόσον υπάρχουν τα διαβρωτικά/αφαιρετικά χρωματος.
οπότε αντιλαμβάνεσαι οτι υπάρχει ένα ρίσκο κάθε φορά που ξεκινάω να κάνω ένα βάψιμο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #41 στις: 10/01/17, 01:16 »
φίλε είδα το thread σου για το βάψιμο, και έχω να σου πω οτι έκανες κορυφαία δουλιά και μάλιστα χωρίς τελικό βερνίκι, μόνο με γυαλόχαρτο και αλοιφή. Αλλά, έχεις χώρο και εργαλεία, πιστόλι θερμού αέρος, πιστόλι βαφής, .... Οι μόνες μου εναλλακτικές είναι είτε να την δώσω σε σένα και να σε πληρώσω για υλικά, εργαλεία, εργασία ή να την πάω σε μάστορα που είναι εκτός σαν ιδέα... ή να φάω τα μούτρα μου πρώτα μόνος μου, πράγμα και που θα κάνω.... Δεν μπορώ εκ φύσεως να περιμένω 15ήμερα, αν γίνει η δουλιά σε μια μέρα άντε 2 ok, αλλιώς πετάω για άλλο λουλούδι (project/μόντα).... (για DIY εννοώ, στους μάστορες έχω υπομονή - και εμπιστοσύνη)

καταρχήν σ'ευχαριστώ πολύ
το αποτέλεσμα δεν ήταν τέλειο και αυτό γιατί δεν είμαι επαγγελματίας και η εμπειρία μου με το βάψιμο είναι μικρή. επίσης ο χώρος που χρησιμοποιώ (ο οποίος είναι κοινόχρηστος) δεν είναι ο καταλληλότερος διότι είναι αρκετά εκτεθειμένος στα στοιχεία της φύσης , σε περίεργες γάτες και στις νοικοκυρές που τινάζουν χαλιά , πετάνε νερά απ'τα μπαλκόνια κτλ .  για τα εργαλεία εντάξει.. ένα πιστόλι και ένα κομπρεσέρ όντως στοιχίζουν και δεν τα αγοράζει ο καθένας κυρίως διότι δεν πολυχρησιμοποιούνται. το πιστόλι θερμού αέρα είναι φθηνό και μάλλον όχι άκρως απαραίτητο εφόσον υπάρχουν τα διαβρωτικά/αφαιρετικά χρωματος.
οπότε αντιλαμβάνεσαι οτι υπάρχει ένα ρίσκο κάθε φορά που ξεκινάω να κάνω ένα βάψιμο.
modfori for the win  :metal
Φίλε μου είσαι "σεσημασμένος" στα DIY
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: νέα strat ή μετατροπή?
« Απάντηση #42 στις: 11/01/17, 15:38 »
φίλε είδα το thread σου για το βάψιμο, και έχω να σου πω οτι έκανες κορυφαία δουλιά και μάλιστα χωρίς τελικό βερνίκι, μόνο με γυαλόχαρτο και αλοιφή. Αλλά, έχεις χώρο και εργαλεία, πιστόλι θερμού αέρος, πιστόλι βαφής, .... Οι μόνες μου εναλλακτικές είναι είτε να την δώσω σε σένα και να σε πληρώσω για υλικά, εργαλεία, εργασία ή να την πάω σε μάστορα που είναι εκτός σαν ιδέα... ή να φάω τα μούτρα μου πρώτα μόνος μου, πράγμα και που θα κάνω.... Δεν μπορώ εκ φύσεως να περιμένω 15ήμερα, αν γίνει η δουλιά σε μια μέρα άντε 2 ok, αλλιώς πετάω για άλλο λουλούδι (project/μόντα).... (για DIY εννοώ, στους μάστορες έχω υπομονή - και εμπιστοσύνη)

καταρχήν σ'ευχαριστώ πολύ
το αποτέλεσμα δεν ήταν τέλειο και αυτό γιατί δεν είμαι επαγγελματίας και η εμπειρία μου με το βάψιμο είναι μικρή. επίσης ο χώρος που χρησιμοποιώ (ο οποίος είναι κοινόχρηστος) δεν είναι ο καταλληλότερος διότι είναι αρκετά εκτεθειμένος στα στοιχεία της φύσης , σε περίεργες γάτες και στις νοικοκυρές που τινάζουν χαλιά , πετάνε νερά απ'τα μπαλκόνια κτλ .  για τα εργαλεία εντάξει.. ένα πιστόλι και ένα κομπρεσέρ όντως στοιχίζουν και δεν τα αγοράζει ο καθένας κυρίως διότι δεν πολυχρησιμοποιούνται. το πιστόλι θερμού αέρα είναι φθηνό και μάλλον όχι άκρως απαραίτητο εφόσον υπάρχουν τα διαβρωτικά/αφαιρετικά χρωματος.
οπότε αντιλαμβάνεσαι οτι υπάρχει ένα ρίσκο κάθε φορά που ξεκινάω να κάνω ένα βάψιμο.
modfori for the win  :metal
Φίλε μου είσαι "σεσημασμένος" στα DIY

προσφέρει μεγάλη ικανοποίηση ,μέσα απο κόπο,  να καταφέρεις κάτι καινούριο για εσένα ,να το κάνεις σχετικά καλά. συν ότι σχεδόν πάντα το diy σου έρχεται και πιο φθηνά ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
8219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/17, 11:12
από kostasbmw
4 Απαντήσεις
6963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
9 Απαντήσεις
3977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/08, 21:51
από Baroness
3 Απαντήσεις
16361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 23:11
από penoktonos
9 Απαντήσεις
4381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 18:47
από SirBlackBass
2 Απαντήσεις
3605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 21:26
από gkou
18 Απαντήσεις
6534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 20:52
από Aggelos_chem
21 Απαντήσεις
6855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 18:32
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
8 Απαντήσεις
4240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/14, 12:11
από Guitar Fan
2 Απαντήσεις
4234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/15, 08:03
από thetwin