Αποστολέας Θέμα: Μερικά τραγούδια  (Αναγνώστηκε 4909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Μερικά τραγούδια
« στις: 25/10/08, 11:45 »
Εδω ειμαι και εγω. :up:

Εχω βαλει καποια τραγουδια στο myspace εδω και λιγο καιρο και θα ηθελα την γνωμη σας, ως προς την συνθεση, την ενοχηστρωση και οτι αλλο εσεις νομιζεται.

www.myspace.com/vartanis

Ευχαριστω.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #1 στις: 26/10/08, 21:09 »
Πολλες φορες απορω με την υπομονη και την ορεξη καποιων ανθρωπων.(δυσκολο πραμα να φιαχνεις μουσικη απο το μηδεν,παιζωντας ολα τα οργανα και να εχεις και καλο αποτελεσμα...δεν λεω οτι μου αρεσαν ολα τα κομματια,ισως λογω μουσικου στυλ,ομως,δυο απο αυτα ξεχωριζουν.(gomena και olo les).Ο ηχος ειναι αρκετα προσ το εμπορικο στυλ,αλλα καλος αν υπολογισουμε οτι ολα αυτα τα κανεις μονος σου,προσεξε ομως τη φωνη στα τελειωματα ειναι λιγο εξω απο τον τονο...παντως, πολυ καλη προσπαθεια...αυτα... :)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #2 στις: 27/10/08, 17:21 »
Ευχαριστω φιλε μου για την προσοχη σου και τα λογια σου.

Να 'σαι καλα.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #3 στις: 07/11/08, 18:52 »
Καπου επεσε το ματι μου, για 25000 περιπου μελη οτι ειναι εγγεγραμενα στο forum.

Και μια μονο κριτικη. :'( :'( :'(

Εφαγα μια πικρα, θα ελεγα. :P :P :P

Και μετα κοιταω και στα αλλα παιδια που εχουν βαλει τραγουδια, μια απογοητευση και εκει, με το σταγονομετρο οι κριτικες.

Γιατι αραγε;
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #4 στις: 08/11/08, 08:26 »
Φίλε μου, σήμερα το πρωί κατάφερα να ακούσω τα κομμάτια σου. Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου. Η μουσική με εντυπωσίασε ιδιαίτερα, μπορώ να σου πω ότι με καθήλωσε! Πιστεύω ότι ο στίχος υστερεί όμως, όσο για τη φωνή μου φάνηκε συμπαθητική ! Θα σε σχολιάσουν πολλοί ακόμη, μη μου ανησυχείς!!! ;)

Φιλικά, Γεωργία.

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #5 στις: 13/11/08, 22:16 »
Ευχαριστω κοπελια για τα καλα σου λογια. :D  :D :D

Αλλα θα μεινω σιγουρα με την απορια. :P :P :P
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #6 στις: 13/11/08, 22:20 »
Ποιά απορία , ότι ανεβάσεις, εδώ είμαι εγώ, θα σε ξανασχολιάσω!Δε με χάνεις από πελάτισσα, μην μου ανησυχείς (κάτι μου θύμισε το "κοπελιά" ;D)

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #7 στις: 13/11/08, 22:24 »
Σε ευχαριστω και παλι .....φιλεναδα  ;D αλλα το θεμα ειναι να παρω και μερικες ακομη γνωμες και αν και χλωμο το βλεπω, λεω εγω τωρα. :P :P :P
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #8 στις: 13/11/08, 22:32 »
Θα πάρεις... δες, είναι και άλλα παιδιά με το ίδιο παράπονο και έχετε απόλυτο δίκιο.Καταλαβαίνω πολύ καλά την τρέλα της δημιουργίας και την γλυκιά προσμονή που νιώθετε όλοι εσείς που αναβάζετε κάποια σύνθεση...Είναι κρίμα να μην σας σχολιάζουν, αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα αλλάξουν τα πράγματα.Αλλά θα σου πω και το άλλο.Εσείς που ασχολείστε με τη σύνθεση ή και το τραγούδι, κάνετε ποτέ τον κόπο να δείτε  τις δημιουργίες των στιχουργών;Υπάρχουν κι εκεί παιδιά που γράφουν πραγματικά αξιοπρεπέστατα.Κάνετε κι εσείς ένα άνοιγμα προς αυτούς και θα περάσουν  κι αυτοί απ' τα μέρη σας... ;)

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #9 στις: 13/11/08, 22:40 »
Εχεις δικιο εν μερη σε αυτο που λες, αλλα μπαινω πολυ συχνα και διαβαζω στιχους η ποιηματα αλλα δεν εκφερω αποψη γιατι δεν ειμαι γνωστης.  :-X

Μπορει να γραφω τους στιχους στα τραγουδια μου,αλλα δεν θεωρω τον εαυτο μου ποιητη.Ειναι μεγαλη κουβεντα. :-[


Ποσο μαλλον και να κρινω. :P
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #10 στις: 13/11/08, 22:48 »
Ε, τότε κι εμείς δεν είμαστε οι ειδικοί για να σε κρίνουμε!Το θέμα είναι να εκφράσεις τι είναι αυτό που σου αφήνει κάτι όταν το διαβάσεις, εντελώς αυθόρμητα.Εγώ όταν σχολιάζω συνθέσεις ή οτιδήποτε σχετικό με τον ήχο, προσπαθώ απλά να μεταφέρω στο δημιουργό τους  την πρώτη μου εντύπωση για το συγκεκριμένο άκουσμα.Πολλές φορές μάλιστα τους το αναφέρω ότι δεν έχω γνώση των επιμέρους τεχνικών λεπτομερειών, όμως αυτό δε με εμποδίζει στο να γράψω την άποψή μου.Έτσι και με εσάς.Πείτε μας απλά τη γνώμη σας κι εμείς πολύ θα το εκτιμήσουμε, πίστεψέ με...

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #11 στις: 14/11/08, 20:51 »
Νομιζω οτι ειναι πολυ ευκολο για ενα ακροατη να πει την γνωμη του για ενα τραγουδι, χωρις να μπει σε τεχνικα θεματα, παρα για ενα στιχο η ποιημα .

Εγω αυτο πιστευω και για αυτο και δεν κανω κριτικες σε στιχους η ποιηματα γιατι θελει και καποια καταρτιση και καποια γνωση πανω στο θεμα.

Και η αληθεια ειναι, οτι για να καταλαβεις τι εννοει ..... ο ποιητης δεν ειναι απλως μια στειρα αναγνωση, αλλα θελει αναλυση.Εεε οσο να' ναι δεν ειναι ετσι τοσο απλα τα πραγματα.Για μενα τουλαχιστον.

Οι απλες κριτικες του στυλ * καλο ειναι* *μπραβο* κ.λ.π δεν νομιζω να βοηθουν κανενα.
Ουτε πιστευω οτι ειναι και το ζητουμενο.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #12 στις: 14/11/08, 21:52 »
Κύριε Βαρτάνη καλησπέρα σου. Αποφάσισα να ασχοληθώ με τα τραγούδια σου, σαν ένα από τα 25000 μέλη του κιθάρα και εγώ, σαν μουσικός αλλά πάνω απ'όλα σαν ακροατής ( αυτό προσπαθώ άλλωστε πάνω απ'όλα). Από τα συφραζόμενα και από ότι κατάλαβα είσαι μία από τις πολλές εκείνες περιπτώσεις των μουσικών που παίζανε ροκ και στη πορεία θέλωντας πολύ λογικά να κερδίσουν τον επιούσιο μπήκαν σαν επαγγελματίες μουσικοί στα λαικά μαγαζιά. Το λαικό στοιχείο λοιπόν είναι από πολύ έντονο (Αναμνήσεις) έως και φανερό (Από την αρχή). Τα, Όλο λες, Γκόμενα και Γουστάρω, υποθέτω ανήκουν σε μια κάποια πιο παλιά εποχή σου κι αυτό το λέω γιατί μάλλον είμαστε κοντά σε ηλικία και κάποια πράγματα που παίζεις μου θυμίζουν έντονα 80's . Επέτρεψέ μου λοιπόν να σου πω ποιά θεωρώ εγώ δυνατά και ποιά αδύνατά σου σημεία.

Δυνατά σημεία: α) Είσαι καλός κιθαρίστας. β) Οι λαικές, λαικο ποπ σου συνθέσεις είναι αρκετά καλές και θα μπορούσες να κάνεις καριέρα σαν συνθέτης τέτοιων τραγουδιών. Το Αναμνήσεις για παράδειγμα είναι ένα πραγματικά πολύ καλό τραγούδι ( η Κωνσταντίνα τραγουδάει υπέροχα).

Αδύνατα σημεία : α) Αν θέλεις πραγματικά να τραγουδήσεις, πρέπει να το ψάξεις με μαθήματα για τη φωνή σου. Τραγουδάς εντελώς με τη μύτη κι αυτό ίσως είναι κάτι σύνηθες στο λαικό αλλά ακόμα και εκεί έχει δουλευτεί και βγαίνει διαφορετικά. β) Ο ήχος σου είναι παλιομοδίτικος γιατί μάλλον και ο εξοπλισμός σου είναι παλιός. Θα έπρεπε ίσως να κάνεις κάποιες αγορές (κοστίζουν το ξέρω αλλά τι να κάνουμε...)
γ) Ο στίχος σου θέλει λίγο ψάξιμο γιατί κάποιες φορές ξεφεύγει από το απλό και πηγαίνει στο απλοικό. Ακόμα και εάν θέλεις να γράψεις κάποιο εμπορικό τραγούδι, θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω.(μιλάω περισσότερο για τα 3 πρώτα τραγούδια και όχι τόσο για το Αναμνήσεις που είναι υπέροχο και το Από την αρχή που κάνει τη δουλειά του.)

Γενικά λοιπόν νομίζω ότι πρέπει να το βασανίσεις λίγο παραπάνω το ζήτημα. Χρειάζονται έξοδα και χρόνος και θα μου πεις ποιός τα έχει, αλλά είναι απαραίτητα...

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Μερικά τραγούδια
« Απάντηση #13 στις: 14/11/08, 22:20 »
Κατ' αρχην να σε ευχαριστησω για την προσοχη και το χρονο σου.

Κατα δευτερο, στα περισσοτερα που εχεις αναφερει εχεις δικαιο και η μονη ενσταση που εχω, αλλα ηταν παραληψη μου, ειναι οτι δεν ειμαι τραγουδιστης, ουτε εχω τετοιες βλεψεις, απλως η αναγκη του να βγουν τα τραγουδια παραεξω, με ωθησε στο να τα πω εγω.Αλλα μεχρι εκει.

Ακομη, οπως εχω αναφερει πιο πανω, ουτε νοιωθω οτι ειμαι στιχουρχος και ουτε κατα διανοια ποιητης, απλως κατι επρεπε να γραψω για να  ....ντυσω τα τραγουδια.
Μια συνεργασια θα ηταν ευπροσδεκτη.

Και τελος ,εχεις μεγαλο δικαιο για το θεμα του εξοπλισμου, που ειναι .....προιστορικος, αλλα εχω καποια σχεδια ως προς το καλυτερο.
Ισως και η συσταση ενος συγκροτηματος με λιγο ...μαθουσαλες μελη.Ισως ;D ;D ;D
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/02, 21:43
από Θοδωρής
19 Απαντήσεις
9989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 12:27
από Dio4Ever♕
2 Απαντήσεις
2886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 00:38
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
21 Απαντήσεις
7306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/07, 15:07
από blueb
2 Απαντήσεις
2404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 19:08
από Mrs Brightside
4 Απαντήσεις
2915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 14:50
από Panos the Greek
4 Απαντήσεις
2749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 00:38
από P.D.L.
0 Απαντήσεις
1578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 15:05
από DeniaHD
8 Απαντήσεις
41072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/14, 13:42
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/20, 15:32
από Ioannis Anastassakis