Αποστολέας Θέμα: Shredding αυτοσχεδιασμός πάνω σε Blues Backing Track έως 300 BPM  (Αναγνώστηκε 28321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Big Hello to everyone!!!!

Αυτό είναι ένα ViDEo βασισμένο σε ένα 12Bar Blues Backing Track …από G7 και ακολουθεί τη βασική φόρμα του Blues I7x4,IV7x2,I7x2,V7,IV7,I7,V7

| G7///| G7///| G7///| G7///|
| C7///| C7///| G7///| G7///|
| D7///| C7///| G7///| D7///|

Ξεκινά σε Tempo 132, συνεχίζει στο 200 και φτάνει μέχρι 300 BPMs

Γενικά ο αυτοσχεδιασμός βασίζεται σε MixoLydian mode δηλαδή V7 dominant και από εκεί διατονικά χρησιμοποιώ την Α minor Aeolian σχετική της C major Ionian κλίμακας σε όλη την ταστιέρα, επίσης παίζω διατονικά τα arpeggio της Αminor με αρκετά περάσματα της Blues Scale,της Advance Blues scale και της Dorian Blues Scale, τέλος υπάρχει αρκετό χρωματικό παίξιμο και diminished arpeggio σε υποκαταστάσεις από Minor 3rds.



Have Fun !!!

Stelios

PS.Checkaρετε στο άλλο μου thread, μία από τους καλύτερους μαθητές μου, την
    15Χρονη Δήμητρα Καρατζά στο "For the Love of God" του Steve Vai
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/06, 05:08 από Stelios Sovolos »

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Shredding Blues αυτοσχεδιασμός έως 300 BPM
« Απάντηση #1 στις: 17/09/06, 23:10 »
πολύ καλή τεχνική shredding...
αλλά δεν άντεξα να το ακούσω όλο....απλά βαρέθηκα..... sorry
ίσως να μην χρειάζεται να παίζει κανείς στα 300 bpm αλλά με μια ...πως να το πω... πουταν*ά!
ίσως οι shredders του forum να το εκτιμήσουν περισσότερο!

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Shredding Blues αυτοσχεδιασμός έως 300 BPM
« Απάντηση #2 στις: 18/09/06, 00:30 »
Τς τς τς τς..
Το section εχει καταντησει ζωολογικός κήπος για μας τους αδαείς.
Μαμά, δες αυτο το κοάλα?!
Αχου, εκεί πιο πέρα κι ένα καγκουρώ.
Ωραία είναι και η καμηλοπάρδαλη.
Θηριοδαμαστές και ακροβάτες.
Τι να πω.
Χαιρομαι που η εξέλιξη της τεχνολογίας μας φέρνει κοντά γιατί σπάνια πήγαινα σε ζωολογικό κήπο.
Απλά, τελευταία, πιο εύκολα συναντάμε τελευταία - τελικά - Μαλαισιανό ελέφαντα, παρά ημίαιμο σκυλάκι στους δρόμους του forum μας. Ελπίζω να μην το συνηθίσουμε.

Πάντως - με δυσκολία μεν - αλλά προσωπικά μάζεψα όλες μου τις δυνάμεις να καταπολεμήσω τη δύναμη της συνήθειας και να εντυπωσιαστώ.
Και το είδα και όλο :P

Συγχαρητήρια mister. Σπέρνεις και εσύ. Grand master. Ελπίζω να μεταφράζεται και σε αρκετούς μαθητές ε? ;) (Οι οποίοι, αν κρίνουμε από το δάσκαλο και απο τη Δήμητρα, παίρνουν καλές βάσεις..).
Πολλά μπράβο!!
(Περιμένω να δω κι άλλα!)

soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Shredding Blues αυτοσχεδιασμός έως 300 BPM
« Απάντηση #3 στις: 18/09/06, 00:54 »
Τς τς τς τς..
Το section εχει καταντησει ζωολογικός κήπος για μας τους αδαείς.
Μαμά, δες αυτο το κοάλα?!
Αχου, εκεί πιο πέρα κι ένα καγκουρώ.
Ωραία είναι και η καμηλοπάρδαλη.
Θηριοδαμαστές και ακροβάτες.
Τι να πω.
Χαιρομαι που η εξέλιξη της τεχνολογίας μας φέρνει κοντά γιατί σπάνια πήγαινα σε ζωολογικό κήπο.
Απλά, τελευταία, πιο εύκολα συναντάμε τελευταία - τελικά - Μαλαισιανό ελέφαντα, παρά ημίαιμο σκυλάκι στους δρόμους του forum μας. Ελπίζω να μην το συνηθίσουμε.

Πάντως - με δυσκολία μεν - αλλά προσωπικά μάζεψα όλες μου τις δυνάμεις να καταπολεμήσω τη δύναμη της συνήθειας και να εντυπωσιαστώ.
Και το είδα και όλο :P

Συγχαρητήρια mister. Σπέρνεις και εσύ. Grand master. Ελπίζω να μεταφράζεται και σε αρκετούς μαθητές ε? ;) (Οι οποίοι, αν κρίνουμε από το δάσκαλο και απο τη Δήμητρα, παίρνουν καλές βάσεις..).
Πολλά μπράβο!!
(Περιμένω να δω κι άλλα!)




Προτού σε ευχαριστήσω

Θα ήθελα να πω ότι διαβάζω αρκετές φορές τα post σου με πολύ ενδιαφέρων, είσαι πνευματώδης και με καλό χειρισμό της γλώσσας.

Και σίγουρα έχεις δημιουργική φαντασία …

Πάντως δεν νομίζω ότι πρόκειται περί ζωολογικού κήπου …

Απλά σιγά σιγά έρχεται το επίπεδο του εξωτερικού στην Ελλάδα !!!! Αναφέρομαι στους 3 κορυφαίους Έλληνες κιθαρίστες τις νέας γενιάς κατά τι γνώμη μου ,βλέπετε παρά κάτω

(καιρός ήταν βέβαια !!!!, γιατί ο κιθαρίστας δεν είναι ένα τύπος πίσω από τον μπουζουξή και δίπλα στο μπασίστα αλλά κάτι περισσότερο!!!)

Και όπως έχω πει και σε παλιότερο post και παραθέτω :


« «Πλέον εσείς οι πιο νέοι μπορείτε να παραδειγματίζεστε και από του δικούς μας Έλληνες shredders όπως :

Ο http://www.musicv2.com/artist/alexflouros

O http://www.theodoreziras.com/main.html

O www.myspace.com/kostavreto » »

Όποτε δεν πρόκειται περί Αφρικανικού ελέφαντα!!! άλλα κάτι που ελπίζω να φέρει και άλλα αποτελέσματα στο μέλλον.!!!

Τέλος

Σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/06, 16:00 από Stelios Sovolos »

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Shredding Blues αυτοσχεδιασμός έως 300 BPM
« Απάντηση #4 στις: 18/09/06, 01:40 »
Προσωπικα πιστευω οτι οι ειρωνειες του στυλ "εχεις καποιο πτυχιο μουσικης η ηλεκτρικης κιθαρας και διδασκεις?" δεν πρεπει να εκφραζονται.
Σιγουρα ο Στελιος το "κατεχει" και σιγουρα εχει πολλες γνωσεις ωδειου.

Οταν ειδα το βιντεο σκεφτηκα οτι ο Στελιος παιζει παπαδες, αν και δεν νομιζω οτι ειναι μπλουζ παπαδες.  ;)
Το "μπλουζ" βρισκεται μονο στο backing track. Το σολο απλα δεν ειναι μπλουζ σολο (το εννοω με την εννοια του feeling).
Αλλα εστω κι ετσι... και τι εγινε?
Δεν νομιζω οτι ηταν σκοπος του Στελιου να μας δειξει αν μπορει να παιξει ενα 12bar blues a la Albert Collins.
Σιγουρα μπορει. Αυτοσχεδιασμος ηταν και αυτο ειναι ολο.

Αυτοι που θα ενδιαφερθουν και θα αποφασισουν να εμπιστευτουν τον Στελιο να τους μαθει καποια πραγματα σιγουρα εχουν καποιο σημειο αναφορας.

Φίλε μου σ’ ευχαριστώ όσο δεν μπορείς να φανταστείς!!!
Μιλάς μέσα από την καρδιά μου.

Μερικές φορές είναι δύσκολο να πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας !!!

Σίγουρα δεν έχω λόγο να θίξω τους Blues Μουσικούς 8) 8) 8)!!! Και μάλιστα την Blues 8) 8) 8)!!!

Σ’ ευχαριστώ θερμά και πάλι.

Στέλιος

 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/06, 01:43 από Stelios Sovolos »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Shredding Blues αυτοσχεδιασμός έως 300 BPM
« Απάντηση #5 στις: 18/09/06, 04:56 »
Συγνωμη, αλλα σαν απλος ακροατης που εχει ακουσει και κατι παραπανω απο μπλουζ, δεν θεωρω πς αυτο που ειδα ειναι κατι που εχει σχεση με μπλουζ. Θα προτιμουσα καποιο speed metal απο πισω, ωστε να γινουν και πιο ταιριαστες οι τεχνικες στο στυλ..Τωρα σε μπλουζ, ολα αυτα ειναι αχρειαστα..:/ Βεβαια, δεν ειμαι κιθαριστας για να κρινω τεχνικη ή αν μια νοτα ξεφυγε ή αν το shredding δεν βγαινει σωστα. Οπως επισης, δεν θεωρω υποχρεωτικο για καθηγητη ηλ. κιθαρας να εχει γνωσεις απο κλασσικη αρμονια. Ισως πιο λογικο θα μου φαινοταν η υπαρξη ενος πτυχιου μοντερνας αρμονιας.
Περα απο το αν ειναι διαφημιση ή οχι της δουλειας σου ( και για το βιντεακι της μαθητριας, που ομολογω οτι το παιξιμο της ειναι καλο για τετοιο κομματι..τεχνικο μαζι με feelling ), θα ηθελα να δω κανα πιο "αγριο" βιντεακι..
Καλη συνεχεια
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
πολύ καλή τεχνική και πολύ ταχύτητα. Απλά δεν μου άρεσε το τόσο έντονο χρωματικό παίξιμο. Πιστεύω ότι τα χρωματικά περάσματα πρεπει να χρησημοποιούνται με πολύ προσοχή γιατι αλλιώς καταληγουν σε φάλτσα ετσι τουλάχιστον μου ακούγονταν εμενα σε μερικά σημεία. Aλλα εντάξει στην τελική είναι ενας shred αυτοσχεδιασμός της στιγμής  ήταν ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/06, 00:20 από ScullShot »
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Επισης ο Στελιος νομιζω οτι ειπε οτι το backing ειναι blues και ο αυτοσχεδιασμος σε mixolydian

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
πολύ καλή τεχνική και πολύ ταχύτητα. Απλά δεν μου άρεσε το τόσο έντονο χρωματικό παίξιμο. Πιστεύω ότι τα χρωματικά περάσματα πρεπει να χρησημοποιούνται με πολύ προσοχή γιατι αλλιώς καταληγουν σε φάλτσα ετσι τουλάχιστον μου ακούγονταν εμενα σε μερικά σημεία. Aλλα εντάξει στην τελική είναι ενας shred αυτοσχεδιασμός της στιγμής  ήταν ;)

Thanks I'll keep it in mind ;)

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδη και εμενα δεν μου αρεσει να σβηνονται μυνηματα (απο ποιους και γιατι?) θα ξαναγραψω το δικο μου:

Απο τεχνικης πλευρας εισαι πολυ καλος και σιγουρα καλυτερος απο το 98% των παροντων (εμου συμπεριλαμβανομενου). Χωρις ιχνος ζηλιας ομως και χωρις κλισε περι συναισθηματος κ.λ.π δεν μου λεει τιποτα αυτο που ακουσα......ενας αχταρμας απο νοτες ατακτως ερριμμενες πανω σε ενα παντελως ακαταλληλο backing......επιπλεον ο ηχος σου (αν και για αυτο πρεπει να οφειλεται η εγγραφη μεσω της καμερας) ακουγεται σαν χορωδια απο 100 τζιτζικια.......Με συγχωρεις και ισως να ειναι και λιγο βαρυ αλλα αν θα ηθελα να δειξω σε καποιον (μαθητη η φιλο  ;) ;) ;) ) πως ΔΕΝ πρεπει να παιζει θα εδειχνα αυτο........
         Εχεις παντως τα προσοντα ,αν ξεφυγεις απο την κλασσικη ασθενεια του ελληνα κιθαριστα που νομιζει οτι εμαθε να παιζει ηλεκτρικη μολις πιασει ταχυτητες malmsteen, για κατι πολυ καλυτερο...........

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Kατ' αρχας τα επιμαχα μηνυματα δεν σβηστηκανε αλλα μεταφερθηκαν στον Καδο Ανακυκλωσης.

Συγκεκριμενα εδω: Flames Απo: Shredding Blues αυτοσχεδιασμός έως 300 BPM

Μπας και συνεχιστει ο καβγας εκει μεσα και οχι σ' ενα θεμα που δεν εχει σχεση με τον χαρακτηρα και τα πτυχεια του οποιουδηποτε κιθαριστα αλλα το εργο που παρουσιαζει προς κριτικη σε αυτο το site.

« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/06, 08:13 από Βραζίλης »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Επειδη και εμενα δεν μου αρεσει να σβηνονται μυνηματα (απο ποιους και γιατι?) θα ξαναγραψω το δικο μου:

Απο τεχνικης πλευρας εισαι πολυ καλος και σιγουρα καλυτερος απο το 98% των παροντων (εμου συμπεριλαμβανομενου).  ??? ???

Χωρις ιχνος ζηλιας ομως και χωρις κλισε περι συναισθηματος κ.λ.π δεν μου λεει τιποτα αυτο που ακουσα......ενας αχταρμας απο νοτες ατακτως ερριμμενες πανω σε ενα παντελως ακαταλληλο backing......επιπλεον ο ηχος σου (αν και για αυτο πρεπει να οφειλεται η εγγραφη μεσω της καμερας) ακουγεται σαν χορωδια απο 100 τζιτζικια.......Με συγχωρεις και ισως να ειναι και λιγο βαρυ αλλα αν θα ηθελα να δειξω σε καποιον (μαθητη η φιλο  ;) ;) ;) ) πως ΔΕΝ πρεπει να παιζει θα εδειχνα αυτο........
         Εχεις παντως τα προσοντα ,αν ξεφυγεις απο την κλασσικη ασθενεια του ελληνα κιθαριστα που νομιζει οτι εμαθε να παιζει ηλεκτρικη μολις πιασει ταχυτητες malmsteen, για κατι πολυ καλυτερο...........

Φίλε μου κάθε κριτική στη βάση της έχει πάντα κάποια λογική …

1.   Ο ήχος είναι κάτι προσωπικό σίγουρα μπορείς να έχεις την άποψη σου!!!Πάντως συνήθως τον ήχο τον καταλαβαίνεις σε ρυθμικά θέματα και σε απλωτά solo.Και δεν ηχογραφούσα με τα Marshallia ούτε με τον Diezel.

2.   «αχταρμας απο νοτες ατακτως ερριμμενες πανω σε ενα παντελως ακαταλληλο backing¨»

Μπορείς να διαβάσεις το εισαγωγικό μου message για να καταλάβεις πως αναλύεται ο αχταρμάς από νότες πάνω από σ’ ένα 12μετρο το ότι είναι γρήγορα παιγμένα  δεν αναιρεί τα ακόλουθα.. :

« «Αυτό είναι ένα ViDEo βασισμένο σε ένα 12Bar Blues Backing Track …από G7 και ακολουθεί τη βασική φόρμα του Blues I7x4,IV7x2,I7x2,V7,IV7,I7,V7

| G7///| G7///| G7///| G7///|
| C7///| C7///| G7///| G7///|
| D7///| C7///| G7///| D7///|

Ξεκινά σε Tempo 132, συνεχίζει στο 200 και φτάνει μέχρι 300 BPMs

Γενικά ο αυτοσχεδιασμός βασίζεται σε MixoLydian mode δηλαδή V7 dominant και από εκεί διατονικά χρησιμοποιώ την Α minor Aeolian σχετική της C major Ionian κλίμακας σε όλη την ταστιέρα, επίσης παίζω διατονικά τα arpeggio της Αminor με αρκετά περάσματα της Blues Scale,της Advance Blues scale και της Dorian Blues Scale, τέλος υπάρχει αρκετό χρωματικό παίξιμο και diminished arpeggio σε υποκαταστάσεις από Minor 3rds.» »

Αρκετά κατανοητά για μουσικούς νομίζω.

3.   Τώρα όσο για το αν κάποιος πρέπει να παίζει έτσι μπορώ να πω ίσως όχι, γιατί το ολοκληρωμένο παίξιμο θέλει και αλλά στοιχεία. ;) ;)

 Αυτό κλιπ είναι μουσικά κενό… απλά δεν έχει μουσικότητα ….

Αλλά δεν ΗΘΕΛΑ να έχει μουσικότητα, εδώ είναι το θέμα …!!!!! ;) ;)

Τέλος σ’ ευχαριστώ για την κριτική σου



« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/06, 01:10 από Stelios Sovolos »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Λοιπόν, αν και το shredding δεν μου αρέσει, δεν μπορώ να μην υποκλιθώ στην τεχνική, ταχύτητα κλπ.

Προσέξτε: Το παιδί αυτό (δεν τον γνωρίζω, μη παρεξηγηθώ), όπως και άλλα παιδιά που έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο, έχουνε λιώσει άπειρες πένες και άπειρες ώρες έχουν ξοδέψει για να είναι έτσι σήμερα. Οφείλουμε να το σεβόμαστε αυτό.
Στέλιο, δεν χρειάζεσαι έναν σαν και μένα που μόνο 2 πεντατονικές με το ζόρι παίζει, για να σου πει αν είσαι καλός ή όχι. Το μόνο που με χάλασε είναι το reverse hand χεχε, απλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται καθόλου. Η ταχύτητα και η τεχνική σου είναι ασύλληπτες και οφείλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο.  :) ;)


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ούτε εμένα μ'αρέσει το shredding... (αλλά θα ήθελα να μπορούσα να το κάνω, χεχε)... εντυπωσιάζομαι όμως με το πόσο μακριά/γρήγορα μπορεί να φτάσει μια τεχνική.

Δεν σου λέω "και σ' ανώτερα". Καλά είσαι κι εκεί... Να προλαβαίνουμε να καταλαβαίνουμε τι νότες παίζεις! ;)
(ή μήπως είμαι εκτός της φιλοσοφίας του shredding; Δεν γνωρίζω απ'αυτά)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εφοσον δεν ηθελες να εχει το βιντεο μουσικοτητα και αν και δεν γουσταρω το shredding γιατι το βαριεμαι μπορω μονο να υποκλιθω. Μονο συγχαρητηρια αξιζει να σου πω που εχεις καταφερει να παιζεις ετσι. ΚΑι Να πω και για την μαθητρια σου που πραγματικα με εντυπωσιασε, συνεχισε ετσι
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Δεν προλαβαίνω να δω αυτή τη στιγμή το βίντεο, αλλά το έχω υπ' όψην μου. Απορία: τι είναι το reverse hand?
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Δεν προλαβαίνω να δω αυτή τη στιγμή το βίντεο, αλλά το έχω υπ' όψην μου. Απορία: τι είναι το reverse hand?

Είναι η trade mark τεχνική του Michael Angelo Batio απλά παίζεις και το χέρι αντί να είναι από κάτω από την ταστιέρα είναι από πάνω

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Λοιπόν, αν και το shredding δεν μου αρέσει, δεν μπορώ να μην υποκλιθώ στην τεχνική, ταχύτητα κλπ.

Προσέξτε: Το παιδί αυτό (δεν τον γνωρίζω, μη παρεξηγηθώ), όπως και άλλα παιδιά που έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο, έχουνε λιώσει άπειρες πένες και άπειρες ώρες έχουν ξοδέψει για να είναι έτσι σήμερα. Οφείλουμε να το σεβόμαστε αυτό.
Στέλιο, δεν χρειάζεσαι έναν σαν και μένα που μόνο 2 πεντατονικές με το ζόρι παίζει, για να σου πει αν είσαι καλός ή όχι. Το μόνο που με χάλασε είναι το reverse hand χεχε, απλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται καθόλου. Η ταχύτητα και η τεχνική σου είναι ασύλληπτες και οφείλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο.  :) ;)

Ούτε εμένα μ'αρέσει το shredding... (αλλά θα ήθελα να μπορούσα να το κάνω, χεχε)... εντυπωσιάζομαι όμως με το πόσο μακριά/γρήγορα μπορεί να φτάσει μια τεχνική.

Δεν σου λέω "και σ' ανώτερα". Καλά είσαι κι εκεί... Να προλαβαίνουμε να καταλαβαίνουμε τι νότες παίζεις! ;)
(ή μήπως είμαι εκτός της φιλοσοφίας του shredding; Δεν γνωρίζω απ'αυτά)

Εφοσον δεν ηθελες να εχει το βιντεο μουσικοτητα και αν και δεν γουσταρω το shredding γιατι το βαριεμαι μπορω μονο να υποκλιθω. Μονο συγχαρητηρια αξιζει να σου πω που εχεις καταφερει να παιζεις ετσι. ΚΑι Να πω και για την μαθητρια σου που πραγματικα με εντυπωσιασε, συνεχισε ετσι


Thank you all guys

Για κάτι με πιο χαλαρό από εμένα checkαρετε τις μπαλαντούλες στο www.myspace.com/sovolos  ;)

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Η τεχνική και οι γνώσεις του παλικαριού είναι αναμφίβολα σε πολύ υψιλά επίπεδα.
Θα ήθελα πολύ όμως να τον δω να παίζει με ένα group.Κατ' εμέ το Shredding χρησιμεύει απλά για ενα γρήγορο πέρασμα σε ένα σόλο.Και επειδή πιστεύω οτι το κάθε σόλο έχει "να πει κατι" θα ήταν καλύτερα να ακούγαμε ένα καλά δομημένο σόλο με μελωδία για να μπορέσουμε να  "κλέψουμε" καμιά ιδέα και εμείς οι μη-shredders  ;)

Έτσι διαβάζω σκεπτώμενος αυτό το θέμα και ανρωτιέμαι, ποιός κιθαρίστας τελικά θεωρείται υψιλότερου επιπέδου (=εφάμιλλος κιθαριστών του εξωετρικού) ?

1. ένας που καταφέρνει και παίζει 200 νότες σε 10 sec
2. ή ένας που σε 10 sec παίζει 10 νότες οι οποίες είναι φτωχές σε ποσότητα αλλά πλούσιες σε συναίσθημα
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Φίλε Στέλιο, αν και είναι πολύ μακριά από τα δικά μου ακούσματα, οφείλω να σου πώ πως είναι εξαιρετικό. Κάνε αυτό που γουστάρεις και μη τους ακούς...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Ωραιος φιλε μου.Πολυ ωραιος.Τα αλλα στα ειπα αλλου ;)...

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Ωραιος φιλε μου.Πολυ ωραιος.Τα αλλα στα ειπα αλλου ;)...

Θα τα πούμε σύντομα και από κοντά  :)

Thanks και πάλι

Αποσυνδεδεμένος reaktorz3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Too fast, too impressive ;)
Μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος ariz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ!!!!!
ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
 :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

Απλά όταν κοίταξα το video του Stelios Sovolos
αλλά και από http://www.theodoreziras.com/video_clips.html δεν πίστευα στα μάτια μου!!!!
Τι να πω ρε παιδία! Αξίζετε συγχαρητία μερικοί εδώ μέσα, σε αυτό το forum!
Μερικοί είναι απλά το κάτι άλλο... Δεν αναφέρομαι σε ονόματα, όλοι ξέρουμε ποιοι έιναι... Με πένες κ χωρίς !!!

Stelios Sovolos : AMAZING! δεν έχω να πω κάτι άλλο. Αυτή η λέξη εκφράζει αυτό που ένιωσα...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
ακουσα και χαρηκα καπως...τι να σου πω ξανα...ακουσα το sArabia,πηγα στο σολακι σου(δεν λεω ειναι πανεμορφο τραγουδακι πολυ cheesy  ;) )
και φτανουμε λοιπον στο σολο...
1)αλλαξε ηχο στην κιθαρα...δεν ειναι τοσο ωραιος...ψαξου καλυτερα στο θεμα tone...
2)παλι πολλες λαθος επιλογες νοτας...ακουω κατι ασχημα bends πανω σε ασχετες νοτες....
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 11:58
από Stelios Sovolos
0 Απαντήσεις
2080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 13:52
από mehiko
4 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 20:55
από Night.Crawler
0 Απαντήσεις
2132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 17:06
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
30 Απαντήσεις
11403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 17:54
από Panos the Greek
3 Απαντήσεις
2810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 11:30
από mehiko
0 Απαντήσεις
2039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 20:38
από FotisKatsanos
12 Απαντήσεις
4558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 13:21
από jackson
9 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 10:48
από jackson
0 Απαντήσεις
2042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/14, 19:45
από megadeth_8