Σελίδες:
  • #1 από ibanezz στις 27 Apr 2009
  • O...κατασκευασμένος ιος των χοίρων που φθάνει πλέον με ελάχιστους θανάτους αλλά πολλά κρούσματα μέσω του τρόμου των ΜΜΕ σε όλα τα σπίτια κάνει αναγκαίο το φάρμακο tamiflu. Και ενώ υπάρχουν και άλλα αντιικα φάρμακα που αντιμετωπίζουν την νόσο μόνο αυτό έχει βγει παγκοσμίως ως το φάρμακο στο οποίο ο ιος είναι ευαίσθητος. Η ROCHE κάνει τρελές πωλήσεις και από πίσω βρίσκεται ο πρώην αντιπρόεδρος των ΗΠΑ. Το «γεράκι του Πενταγώνου», ο υπουργός Αμυνας των ΗΠΑ, Ντόναλντ Ράμσφελντ! Και γιατί; Διότι είναι μεγαλομέτοχος της εταιρίας βιοτεχνολογίας «Gilead Sciens», η....
    οποία έχει τα δικαιώματα του περιζήτητου φαρμάκου tamiflou (ταμιφλού) - παίρνει από την ελβετική «Roche» («Ρος») το 10% των πωλήσεων - του μόνου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την καταπολέμηση της νόσου στους ανθρώπους.
    Το Tamiflu είναι ένα φάρμακο που περιέχει τη δραστική ουσία οσελταμιβίρη.
    Κάποτε αυτό πήγε να γίνει με την νόσο των πουλερικών όταν και πάλι αναστατώθηκε όλος ο πλανήτης αλλά το tamiflu δεν έκανε καλή δουλειά. Τώρα όμως ο ιος είναι στα μέτρα του φαρμάκου. Το φάρμακο έγινε για τον ιό ή ο ιός για τον φάρμακο;

    http://troktiko.blogspot.com/2009/04/tamiflu.html
  • #2 από freemind στις 27 Apr 2009
  • ...το γεγονος πως η γριππη υπηρχε πριν ακομα ανακαλυφθει το troktiko, ο υπολογιστης, η φωτια και σε βαθος χρονου, ο ανθρωπος δεν σας λεει κατι;

    Ελεος πια με τις συνομωσιες! Αντι να δουμε με τι ταϊζουμε τα ζωα και τι ζημιες εχουμε προκαλεσει στο περιβαλλον, ψαχνουμε να βρουμε συνομωσιες πισω απο το δαχτυλο μας!

    ...τουλαχιστον το δαχτυλο μας ειναι πιο καθαρο απο ενα χοιρο,ετσι;
  • #3 από ibanezz στις 27 Apr 2009
  • Όντως φίλε freemind μπορεί να πρόκειται και για απλές θεωρίες συνομωσίας. Δεν λέω εγώ πως έτσι είναι οπωσδήποτε. Απλά παραθέτω εδώ την είδηση αυτή προς συζήτηση. Πάντως είναι γεγονός πως υπάρχουν και αυτές οι πτυχές στο θέμα.
  • #4 από freemind στις 27 Apr 2009
  • Να μιλησουμε για τον HIV ή για τον Εμπολα ή για τον πειραματικο ιο της Ευλογιας που εχουν ετοιμασει οι 2 μεγαλες δυναμεις του κοσμου να το κατλαβω..Ομως η γριππη ειναι ενας ιος που κυκλοφορει πριν ακομα ο ανθρωπος ανακαλυψει πως ειναι να περπατας! ;) Ασχετα εαν πανω σε αυτον στηριζεται μια ολοκληρη βιομηχανια. Αυτο δεν τον αναιρει σαν εναν αρκετα ποικιλο ιο!
  • #5 από indie-anos laternative στις 27 Apr 2009
  • Τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά το χώρο και καμία (μα κυριολεκτικά καμία!) έκπληξη δεν θα μου δημιουργούσε το γεγονός όλο αυτό το πανηγύρι να έχει στηθεί από μία φαρμακευτική εταιρία.

    Κατ' αρχάς η δημιουργία και η εξάπλωση μιας τέτοιας ασθένειας δεν έχει να κάνει ούτε με το τι τρώνε τα γουρουνάκια, ούτε με τα χίλια μύρια κακά που έχει προξενήσει ο άνθρωπος στο περιβάλλον. Σοβαρά ζητήματα μεν τα παραπάνω, άσχετα δε με το θέμα μας.

    Πριν 2 χρόνια είχαμε τη γρίπη των πτηνών. Θυμάστε τι μας λέγανε; Ότι υπήρχε άμεσος κίνδυνος να εξελιχθεί σε επιδημία και μετά σε πανδημία και σχεδόν θα αφάνιζε το σύγχρονο κόσμο. Ε λοιπόν εντελώς τυχαία αυτός ο κόσμος συνεχίζει να υπάρχει ακόμη και σήμερα και τα θύματα της γρίπης (θανατηφόρα ή όχι) περιορίστηκαν τότε σε ελάχιστους πληθυσμούς της Ασίας που στερούνται βασικές αρχές υγιεινής.

    Οι φαρμακευτικές εταιρίες βέβαια (είναι τυχαίο που το όνομα της Roche είχε και πάλι εμπλακεί τότε;!) είχαν ξανά ξεπουλήσει. Σε όλο τον κόσμο, αναπτυγμένο και μη. Ασύλληπτοι τζίροι.

    Από κοντά ακολούθησαν και οι σύγχρονες ύαινες τα ΜΜΕ, που φρόντισαν να φάνε ότι είχε απομείνει από το κουφάρι.

    Τη χρονιά εκείνη τα ΜΜΕ στην Ελλάδα, με την ιστορία της γρίπης των πτηνών, φρόντισαν για την οικονομική καταστροφή πολλών πτηνοτροφικών επιχειρήσεων και/ή τη δημιουργία τεράστιων ζημιών σε άλλες, ζημιές οι οποίες θα πάρουν πολλά χρόνια ακόμη να επουλωθούν.

    Και ξαφνικά, μετά από μερικούς μήνες όπου το θέμα ήταν πρώτο στην τηλεόραση και τα πρωτοσέλιδα, εξαφανίστηκε! Τελείως! Τα κρούσματα της γρίπης όμως ποτέ δεν σταμάτησαν. Ακόμη και σήμερα υπάρχουν δεκάδες, ενώ μερικά από αυτά και σε ευρωπαϊκές χώρες! Και θα συνεχίσουν να υπάρχουν, όπως προϋπήρχαν με τους ίδιους ρυθμούς και πριν ανακαλύψουν τη γρίπη των πτηνών τα ΜΜΕ.

    Τι έγινε και σταμάτησαν να ασχολούνται τα ΜΜΕ; Όποιος δεν βάζει κάτω το μυαλουδάκι του να καταλάβει, μπορώ να του το εξηγήσω κατ’ ιδίαν.

    Τα ίδια ακριβώς έχουμε και τώρα. Τα πτηνά έγιναν πλέον χοίροι και η συντέλεια του κόσμου χτυπάει ξανά την πόρτα μας. Νισάφι πια!
  • #6 από vartanis στις 27 Apr 2009

  • Απο οτι καταλαβα, μας δουλευουν ψιλο γαζι. :P

    Αλλα μηπως ειναι η πρωτη φορα; ???
  • #7 από freemind στις 27 Apr 2009
  • Για να μας πει λοιπον ο ειδικος indianos ( αληθεια ποια η ενασχοληση με το κλαδο της μικροβιολογιας; Ειμαι περιεργος να μαθω ), η γριππη προυπηρχε ναι ή οχι του ανθρωπινου πολιτισμου;

    ...και μετα λεμε πως ο Λιακοπουλος μας χαλα τη μοστρα..Αλλα τετοιος λαος ειμαστε, τετοιους μπουρδες δικαιουμαστε!
  • #8 από s.s. στις 27 Apr 2009
  • Κάτσε ρε freemind o indieanos δεν μίλησε γενικά για την γρίπη ,η οποία φυσικά και προυπάρχει του ανθρώπινου πολίτισμού, αλλά για τις 2 αυτές περιπτώσεις "επιδημιών"(γρίπη χοιρων,πουλερικών) που εμφανίστηκαν τα 4 τελευταία χρόνια και μέσα από την υπερβολική προβολή τους από τα ΜΜΕ τρομοκράτησαν τον κόσμο.
    Δεν είναι όμως περίεργο ότι πίσω και από τις 2 περιπτώσεις κρύβεται η ίδια φαρμακευτική ευκαιρία όπως σωστά είπε ο indie και ότι στην περίπτωση των πουλερικών το θέμα εξαφανίστηκε ξαφνικά μετά απο 2 μήνες?(υπενθυμίζω και την περίπτωση με το κοξάκι,ή κάπως έτσι,πιο παλιά)
    Δεν λέω ότι οι συγκεκριμένες παθήσεις είναι ανύπαρκτες αλλά η τόση μεγάλη διόγκωση του προβλήματος που προσπαθείται κάλλιστα μπορεί να βάλει κάποιον σε σκέψεις και χωρίς να κατέχεται από το λιακοπουλικό σύνδρομο.
  • #9 από indie-anos laternative στις 27 Apr 2009
  • Σε ειρωνικά σχόλια
    Για να μας πει λοιπον ο ειδικος indianos
    και ειδικότερα σε προσβλητικά
    Αλλα τετοιος λαος ειμαστε, τετοιους μπουρδες δικαιουμαστε!
    δεν απαντάω.

    Ο χρόνος μου είναι πολύτιμος να ασχοληθώ με μικροπρέπειες ακόμη και αν προέρχονται από συντονιστή του site, ειδικότερα όταν δεν έχω δώσει ποτέ λαβή για κάτι τέτοιο με τα γραφόμενά μου.

    Δεν είπα πουθενά ότι γνωρίζω από μικροβιολογία, ούτε αν προϋπήρξε η γρίπη του ανθρώπινου πολιτισμού.
    Είπα:
    α) ότι γνωρίζω το χώρο των φαρμακευτικών εταιριών (από την επαγγελματική μου ενασχόληση 16 ετών) και
    β) ότι η γρίπη των πτηνών προϋπήρχε με τους ίδιους ρυθμούς και πριν ανακαλύψουν τα ΜΜΕ.

    Ο freemind μπορεί να διαβάζει ότι θέλει. Απλώς εγώ δεν ασχολούμαι ξανά μαζί του και δεν θα είχα ασχοληθεί ούτε τώρα μαζί του αν δεν είχα προκληθεί.
  • #10 από faser στις 27 Apr 2009
  • α) ότι γνωρίζω το χώρο των φαρμακευτικών εταιριών (από την επαγγελματική μου ενασχόληση 16 ετών)
    Genericάς είσαι indie; Δεν μας τα είχες πει αυτά; :D
  • #11 από taxfreesax στις 27 Apr 2009
  • +1 σε indie-ano ...για τις αποψεις του

    +1 για τη σταση του.

    ο καθενας μας εδω μεσα (καλως η κακως) ειδικευεται λογω φυσης ή λογω θεσης σε κατι παραπανω απο καποιον αλλον.μικροπρεπειες και ''ακυροι'' σχολιασμοι καλο θα ηταν να αποφευγονται.επιβεβαιωνω με τη σειρα μου οτι λογω ''θεσης'' ξερει σιγουρα κατι παραπανω απο πολλους για να μην πω τους περισσοτερους μας εδω μεσα.καλο ειναι να ακουμε και μια πιο εγκυρη αποψη (π.χ. freemind,για θεματα ηχου και ηχοληψιας δε νομιζω να σε ειρωνευεται κανεις,so γιατι το κανεις εσυ τοσο αδιακριτα?)

    καλο ειναι να ακουμε και μια διαφορετικη γνωμη και να αφηνουμε τον κοσμο να σχηματιζει μονος του αποψεις ή να τις απορριπτει...οχι ομως να κατευθυνουμε τον κοσμο συμφωνα με τα δικα μας πιστευω.
  • #12 από freemind στις 27 Apr 2009
  • Μα ρε παιδια, σοβαρευτειτε λιγο ( οκ κι εγω σοβαρος δεν μπορω να θεωρηθω, αλλα λεμε τωρα ;D )! Η γριππη ειναι ενας ιος ο οποιος μεταλλασεται απο ειδος σε ειδος! Απο την απλη βιολογια του Λυκειου μπορει να το μαθει κανεις αυτο, χωρις να ειδικευεται σε φαρμακευτικα σκευασματα ( !!!!!! δηλαδη; ) και σε συνομωσιες στυλ Χαρδαβελα!

    Προφανως τα 100+ ατομα που εχουν πεθανει στο Μεξικο ειναι μια "φουσκα" και πως η εταιρια που παραγει το αντιστοιχο εμβολιο τριβει τα χερια της απο ικανοποιηση που τα γουρουνια αντεπιτιθενται!

    Οκ, να συμφωνησω στο γεγονος πως οι φαρμακευτικες εταιριες γενικα εχουν παντα το ενδιαφερον του κερδους κι οχι του ανθρωπου, πως κανουν κολπα με "πλαστα" φαρμακα και "πλαστες" αρρωστιες, ομως οταν μιλαμε για μεγαλους ιους που κατα καιρους βασανισαν και βασανιζουν τη Γη ( κι οχι μονο τον εγωκεντρικο ανθρωπο, διοτι πεθαινουν και χοιροι... ) δεν μπορουμε να δημιουργουμε θεωριες συνομωσιας!

    Τα γεγονοτα ειναι πιο απλα απο τις σκεψεις σας! Και δε νομιζω να χρειαστηκαν τα ΜΜΕ για να προκληθει πανικος! Η ιδια η Ευρωπαϊκη Ενωση αρχισε να ανησυχει πριν καλα καλα φτασει το πρωτο κρουσμα στην Ισπανια!

    Οσο για την ειρωνια, θα ζητησω συγνωμη ΑΝ και το post μου δεν ηταν ειρωνικο, ουτε επιθετικο. Η συγνωμη παει προς τον indie-ano προσωπικα και τη ζηταω δημοσια.  Το τελευταιο ομως "Τετοιος λαος ειμαστε, τετοιους μπουρδες δικαιουμαστε" δεν πηγαινε στον indie-ano αλλα γενικα σε ολους μας ( τονιζω το ΜΑΣ ). Και ειναι μια φραση που εχω επαναλαβει πολλες φορες στο παρελθον χωρις να προσβληθει κανεις  ;) Εκτος εαν η μυγα μυγιαζεται στις συνομωσιες!!!

    Και παυω να συμμετεχω στη συζητηση εφοσον σαν συντονιστης οτιδηποτε κι αν πω ειναι πιο καιριο απο την αποψη ενος απλου μελους..Δεν ηξερα πως οι συντονιστες ειμαστε θεοι και δεν πρεπει να ασχολουμαστε και με τα απλα ανθρωπινα θεματα μας!!  ???
  • #13 από papous στις 27 Apr 2009
  • Τι κρύβεται πίσω από τον ιό των χοίρων? Προφανώς ένας χοίρος! (Ή ένας χήρος?!!! Δεν τα πάω και πολύ καλά με την ορθογραφία, θα με τρέχουν πάλι οι ορθογράφοι του φόρουμ.... Αλλά δεν βαριέσαι.... Εδώ δεν γνωρίζουμε ακόμα ποιο είναι το ορθό στην αρμονία, στην γραφή θα κολλήσουμε?)

    Πάντως και η Γκλάξο βγάζει αντιϊκά. Λέτε να έχουμε νέο καρτέλ? :)

    Σοβαρά τώρα. Θα σας αναλύσω τι ακριβώς έγινε:
    Ήταν ένας χοίρος κι ήταν αραγμένος, μες τον βούρκο κι έξινε τ' α....νύχια του ο καημένος, ξάφνου μια πάπια βόρεια πετούσε, και τα βατραχάκια στον κόσμο κουτσουλούσε. Ταραντανταμ, ταρατανταμ, ταρατανταμ, τουρου, τουρου, τουτουνταμ.
    Μια μύγα όμως βρήκε μια σκατούλα, έφαγε και έκατσε στου χοίρου την μυτούλα. Μα ένα χελιδόνι χτυπάει τα φτερά του, και σε ένα σύρμα πιάστηκ' η ουρά του. ταρατανταμ.......
    Βραχυκύκλωμα έριξε ασφάλειες στην Ευρώπη, και μια λάμψη τρόμαξε του χοίρου την μετώπη. Σκώθηκε και έγλυψε την μύτη του με τάξη, κι έτσι ο ιός κατάφερε ν' αλλάξει. Ταρατανταμ.....

    Εξηγείται και βάσει της θεωρίας του χάους.
  • #14 από hot_sauce (φλουτσ) στις 28 Apr 2009
  • ωραίο το ποιηματάκι σου παπού...
    απλά να πω πως ενώ ο ιός της γρίπης σίγουρα υπάρχει εδω και πόσα χρόνια αυτό δν εμποδίζει κανένα μικροβιολογικό εργαστήριο αν δημιουργήσει έναν δικό του ιό(παραλλαγή αυτού της γρίπης) καθώς και το φάρκακο που θα τον εξουδετερώνει ώστε να δημιουργήσει ένα πρόβλημα και να μοσχοπουλήσει τη λύση του...
  • #15 από papous στις 28 Apr 2009
  • απλά να πω πως ενώ ο ιός της γρίπης σίγουρα υπάρχει εδω και πόσα χρόνια αυτό δν εμποδίζει κανένα μικροβιολογικό εργαστήριο αν δημιουργήσει έναν δικό του ιό(παραλλαγή αυτού της γρίπης) καθώς και το φάρκακο που θα τον εξουδετερώνει ώστε να δημιουργήσει ένα πρόβλημα και να μοσχοπουλήσει τη λύση του...

    Χμ..... Τα μικροβιολογικά εργαστήρια δεν έχουν την απαραίτητη τεχνολογία για να δημιουργήσουν καινούριους ιούς. Πιο εύκολα μεταλλάσεται ένας ιός μέσα σ' ένα μπαρ που χρησιμοποιεί λάμπες υπεριωδών ακτίνων (ξέρεις αυτές τις μπλέ λάμπες που αλλάζουν τα χρώματα) παρά σ' ένα μικροβιολογικό εργαστήριο.
    Ακόμα και τα εργαστήρια γεννετικής δεν έχουν ολα την απαραίτητη τεχνολογία και τεχνογνωσία για να φτιάξουν έναν καινούριο ιό. Όχι απαραίτητα τέρας. Όχι βεβαία ότι δεν είναι πανεύκολο να δημιουργηθεί ένα τέρας.
    Επίσης ο καθένας μας μπορεί να μεταλλάξει έναν ιό απρόβλεπτα μέσα στο ίδιο του το σώμα εάν όταν νοσεί από ιική λοίμωξη καταναλώσει ορισμένου τύπου αντιβιοτικά και παυσίπονα.

    Αλλά όμως, υπάρχει κι αυτό το αφιλότιμο αλλά, κανείς άνθρωπος μεχρι σήμερα δεν έχει εφεύρει ένα αντίδοτο για τους ιούς. Αν κάποια εταιρεία είχε εφεύρει ένα τέτοιο φάρμακο δεν θα χρειαζόταν να φτιάξει έναν καινούριο ιό για να τα χοντροοικονομήσει. Και μόνο οι ιοί που έχουμε ήδη αρκούν. Οπότε δεν βρίσκω λογική την υποψία.

    Βέβαια τα φυτά έχουν καταφέρει και έχουν φτιάξει ισχυρότατα αντιικά. Πως τα κατάφεραν τα άτιμα εφόσον δεν έχουν μυαλό? Παρόλα αυτά εμείς που έχουμε μυαλό δεν καταδεχόμαστε να πάρουμε την βοήθεια των φυτών. Αν είναι δυνατόν ν' ακούσουμε το ταπεινό χαμομήλι ή το φασκόμηλο. Άσε που δεν χρειάζεται να τα παρασκευάσουμε διότι μπορεί να το έχει ο καθένας στην γλάστρα του οπότε πως θα λειτουργήσει η αγορά?

    Βλέπεις τα πράγματα στην βιολογία δεν είναι όπως στην πληροφορική. Διοχετεύεις ένα ιό και μετά από 20 μέρες πουλάς το αντίδοτο!
  • #16 από TheVrachnoprofiter στις 28 Apr 2009
  • Η γρίπη στον παγκόσμιο χάρτη... για να ξέρουμε που βαδίζουμε βρε αδερφέ!
  • #17 από hot_sauce (φλουτσ) στις 28 Apr 2009
  • Βέβαια τα φυτά έχουν καταφέρει και έχουν φτιάξει ισχυρότατα αντιικά. Πως τα κατάφεραν τα άτιμα εφόσον δεν έχουν μυαλό? Παρόλα αυτά εμείς που έχουμε μυαλό δεν καταδεχόμαστε να πάρουμε την βοήθεια των φυτών. Αν είναι δυνατόν ν' ακούσουμε το ταπεινό χαμομήλι ή το φασκόμηλο. Άσε που δεν χρειάζεται να τα παρασκευάσουμε διότι μπορεί να το έχει ο καθένας στην γλάστρα του οπότε πως θα λειτουργήσει η αγορά?
    ναι...εεε...τα φυτά τα αντιικά τους δν τα φτιάξαν ακριβώς σε εργαστήρια... :P
    αλλά με το ανοσοποιητικό τους σύστημα, κάτι που μπορούμε να κάνουμε και εμείς...
  • #18 από zeromancer στις 28 Apr 2009
  • ναι...εεε...τα φυτά τα αντιικά τους δν τα φτιάξαν ακριβώς σε εργαστήρια... :P
    αλλά με το ανοσοποιητικό τους σύστημα, κάτι που μπορούμε να κάνουμε και εμείς...

    δλδ τι εννοεις?δν πολυ καταλαβα...


    Βέβαια τα φυτά έχουν καταφέρει και έχουν φτιάξει ισχυρότατα αντιικά. Πως τα κατάφεραν τα άτιμα εφόσον δεν έχουν μυαλό? Παρόλα αυτά εμείς που έχουμε μυαλό δεν καταδεχόμαστε να πάρουμε την βοήθεια των φυτών. Αν είναι δυνατόν ν' ακούσουμε το ταπεινό χαμομήλι ή το φασκόμηλο. Άσε που δεν χρειάζεται να τα παρασκευάσουμε διότι μπορεί να το έχει ο καθένας στην γλάστρα του οπότε πως θα λειτουργήσει η αγορά?

    Παππου οταν ερθει η ωρα εσυ ακολουθησε την φυτοθεραπεια κανενα προβλημα.αν και απο τις λιγες γνωσεις μου σου λεω πως για να μπορεσεις να θεραπευτεις με φυτα που θα εχεις στην γραστρα σου πρεπει να εισαι λιγο αλχημιστης (αν και παλι αμφιβαλλω)


  • #19 από hot_sauce (φλουτσ) στις 28 Apr 2009
  • εννοώ πως το ανοσοποητικό τους σύστημα (αν τα φυτά έχουν ανοσοποιητικό...δν το ξέρω αλλά για να λέτε πως έχουν αντιικά(αντισώματα δλδ) μάλλον θα έχουν και ανοσοποητικό) δημιούργησε αντισώματα ειδικά για τον ιό της γρίπης ( και με την προυπόθεση πως λειτουργεί με το ίδιο σύστημα με τον άνθρωπο, τότε και ο άνθρωπος θα μπορεί να παράξει τα ίδια αντισώματα....
  • #20 από zeromancer στις 28 Apr 2009
  • δεν νομιζω οτι εχεις δικιο..ειμαστε λιγο πιο πολυπλοκοι απο τα φυτα.ειναι  πολλα που ο ανθρωπος δεν μπορει να παραξει...για την ακριβεια σχεδον ολα.μη μπουμε τωρα στο τριπακι γιατι και πως και οτι δεν ειμαστε προγραμματισμενοι για να αρρωσταινουμε κτλ κτλ που λενε οι διαφορες θεωριες.
  • #21 από analogio στις 28 Apr 2009

  • Βέβαια τα φυτά έχουν καταφέρει και έχουν φτιάξει ισχυρότατα αντιικά. Πως τα κατάφεραν τα άτιμα εφόσον δεν έχουν μυαλό? Παρόλα αυτά εμείς που έχουμε μυαλό δεν καταδεχόμαστε να πάρουμε την βοήθεια των φυτών. Αν είναι δυνατόν ν' ακούσουμε το ταπεινό χαμομήλι ή το φασκόμηλο. Άσε που δεν χρειάζεται να τα παρασκευάσουμε διότι μπορεί να το έχει ο καθένας στην γλάστρα του οπότε πως θα λειτουργήσει η αγορά?


    Σωστοοος !! Η διανοια δηλ.το μυαλο εγκειται επι των πονηρων εκ πρωιας, πονηρον κρατεί επι πονηρου και πασσαλος αντι πασσαλου ισον χαπι, νομιζω ο παπους εννοει οτι στα συστατικα των φυτων υπαρχουν αντιικες ουσιες αντιδοτο στις ιωσεις του πολιτισμου, τα συστατικα αυτα χρησιμευουν στη θεραπεια των ιωσεων του ανθρωπου, τα φαρμακευτικα φυτα ενεργουν δηλ. ανταποκρινονται ομαλως και σε πληρη αρμονια με την ιδιοσυγκρασια και φυσικη ευπαθεια του οργανισμου, τα βιομηχανικα φαρμακα δρουν, δηλ. δεν σκεφτονται, δεν ακουν, δεν βλεπουν, εχουν λαβει εξωθεν διαταγη, εφορμουν βιαιως και καταστελουν για να ξυπνησεις το πρωι να πας στο εργοστασιο, οπως και ναχει η περιγραφη του παπου επιτυχημενη.
  • #22 από faser στις 29 Apr 2009
  • Ναι, αλλά και τα φυτά με τη σειρά τους, τα γιατρεύει ο άνθρωπος με φυτοφάρμακα :).. Όποιος έχει κήπο, παρτέρι, περιβόλι, θερμοκήπιο, χωράφι θα το γνωρίζει.. Δεν νομίζω ότι βγάζει κάπου αυτή η συζήτηση..
  • #23 από analogio στις 29 Apr 2009
  • Εξαρταται ποια φυτα εννοεις faser, φαρμακευτικα βοτανα οπως φασκομηλο, αριγανη, θυμαρι, η περιφρονεμενη τσουκνιδα, το ταπεινο χαμομηλι και αλλα πολλα τα μαζευω στο βουνο με λιακαδα χωρις φυτοφαρμακα γιατρειας, την εποχη αυτη εχει ορνιους, αγρια συκα που γινονται γλυκο του κουταλιου, ο ερινεός των αρχαιων :)
  • #24 από indie-anos laternative στις 29 Apr 2009
  • Για να κλείσω ένα "ζήτημα"…

    Δεν έχω τίποτε με τον freemind, ο οποίος μάλιστα στο παρελθόν με έχει βοηθήσει με τις απαντήσεις του σε ποστ μου για ζητήματα ηχογραφήσεων (άσχετα αν εγώ δεν κατάφερα ποτέ να κάνω μια ηχογράφηση της προκοπής :P). Κι αυτό δεν το λέω επειδή ζήτησε συγνώμη. Ένιωσα αμήχανα και άβολα με την ενέργεια αυτή γιατί δεν την επιδίωξα. Πιστεύω ότι εδώ μέσα είμαστε για να αποκτούμε γνώσεις και να ψυχαγωγούμαστε όχι να "απολογούμαστε".
    Για μια ακόμη φορά να πω ότι θεωρώ ότι το ζήτημα όχι απλώς έχει κλείσει άλλα ότι δεν υπήρξε ποτέ. Και φυσικά θέλω (και πιστεύω και οι υπόλοιποι εδώ μέσα) να ακούω τις απόψεις του και τις απόψεις όλων, είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν με τη δική μου.

    Όχι φίλε faser δεν είμαι γενετιστής αν και θεωρώ ότι είναι μια τρομερά ενδιαφέρουσα επιστήμη και ότι από αυτή θα δούμε τις επόμενες δεκαετίες πράγματα που ίσως σήμερα να θεωρούνται επιστημονική φαντασία. Η γενετική έχει κάνει απίστευτα πράγματα (ΟΧΙ πάντοτε με επιτυχία) στα "παραγωγικά" ζώα (γουρουνάκια, κοτούλες, αγελαδίτσες, προβατάκια, κλπ.) τις τελευταίες δεκαετίες. Ίσως ο άνθρωπος να είναι το επόμενο πεδίο, αν δεν είναι ήδη.
    Είμαι μηχανικός και κινούμαι επαγγελματικά στον ευρύτερο χώρο της "βιομηχανίας του κρέατος" και γνωρίζω κάποια πράγματα περισσότερο "τεχνοκρατικά" παρά "επιστημονικά".

    Είχα ασχοληθεί πολύ με τη γρίπη των πτηνών πριν μερικά χρόνια. Το μόνο που είχε μείνει μετά από όλη αυτή την ιστορία, ήταν ένας κλάδος (ο πτηνοτροφικός) στα πρόθυρα της καταστροφής, αποκλειστικά και μόνο από τη μαζική υστερία που προκάλεσαν τα ΜΜΕ, χωρίς κανένα, μα κανένα υπαρκτό λόγο.
    Τα πτηνοτροφικά προϊόντα (κρέας, αυγά) ήταν και είναι απολύτως ασφαλή όταν καταναλωθούν με το σωστό τρόπο (μαγείρεμα, κλπ.). Το ίδιο βλέπω να γίνεται και τώρα με τον κλάδο της χοιροτροφίας.
    Τότε με την γρίπη των πτηνών τα ΜΜΕ δεν είχαν άλλα θέματα. Τώρα υπάρχει ο Παυλίδης, το Βατοπαίδι, η παγκόσμια κρίση και σε λίγο οι εκλογές. Πιθανά ο χοιροτροφικός κλάδος να την γλιτώσει πιο φτηνά από τον πτηνοτροφικό.
  • #25 από faser στις 29 Apr 2009
  • Για να κλείσω ένα "ζήτημα"…
    Όχι φίλε faser δεν είμαι γενετιστής αν και θεωρώ ότι είναι μια τρομερά ενδιαφέρουσα επιστήμη και ότι από αυτή θα δούμε τις επόμενες δεκαετίες πράγματα που ίσως σήμερα να θεωρούνται επιστημονική φαντασία. Η γενετική έχει κάνει απίστευτα πράγματα (ΟΧΙ πάντοτε με επιτυχία) στα "παραγωγικά" ζώα (γουρουνάκια, κοτούλες, αγελαδίτσες, προβατάκια, κλπ.) τις τελευταίες δεκαετίες. Ίσως ο άνθρωπος να είναι το επόμενο πεδίο, αν δεν είναι ήδη.
    Είμαι μηχανικός και κινούμαι επαγγελματικά στον ευρύτερο χώρο της "βιομηχανίας του κρέατος" και γνωρίζω κάποια πράγματα περισσότερο "τεχνοκρατικά" παρά "επιστημονικά".
    Βασικά εννοούσα, επειδή είπες ότι έχεις επαγγελματική επαφή με τον κλάδο των φαρμάκων, ότι ίσως να κατασκευάζεις generic φάρμακα (τα φάρμακα δηλαδή που δεν είναι πατεντοποιημένα).. Εξ'ού και το genericάς :D.. My bad..

    Analogio, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ακόμα και τα φυτά που ειπώθηκε ότι μπορούν να αντέξουν στις ασθένειες, πολλές φορές τυχαίνει και αρρωσταίνουν οπότε εκεί επιστρατεύονται φυτοφάρμακα.. Δεν αναφέρομαι στα φυτά που ανέφερες, αλλά στα μεγαλύτερα όπως μηλιές, πορτοκαλιές, ελιές, κ.λπ.. ;)
Σελίδες: