Αποστολέας Θέμα: Ένα μεγάλο όνειρο έγινε επιτέλους πραγματικότητα...  (Αναγνώστηκε 14443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
 Λίγο κάτι έκτακτα νυχτοκάματα μεσ'τις γιορτές των Χριστουγέννων, λίγο το ότι εδώ και καιρό είχα τον καημό, στις 8 Ιανουαρίου επικοινώνησα με τον κύριο Pablo Richter, οργανοποιό στο Buenos Aires, και του ζήτησα να μου φτιάξει ένα charango.
 Προχθες, λοιπόν, με μεγάλη χαρά και κατόπιν μεγάλης ανυπομονησίας κράτησα το οργανάκι στα χέρια μου!






  Το charango είναι ένα λατινοαμερικάνικο όργανο, με πιθανότερη προέλευση από τη Βολιβία, πάντως σίγουρα από τις Άνδεις, αλλά διαδεδομένο σήμερα σε όλη τη νότια και κεντρική Αμερική. Έχει 5 διπλές χορδές που κουρδίζονται (από κάτω προς τα πάνω) E-A-E-C-G.

 Όσον αφορά το συγκεκριμένο όργανο είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος γιατί ο Señor Richter θέλησε να επιβεβαιώσει τη φήμη που τον θέλει έναν από τους κορυφαίους κατασκευαστές παραδοσιακών λατινοαμερικάνικων οργάνων, και μου χάρισε ένα αριστούργημα τόσο οπτικό όσο και ηχητικό.

 Το ηχείο είναι σκαφτό algarrobo (τροπικό δέντρο απ'όσο μπόρεσα να βρω, επιστημονική ονομασία Prosopis), όπως και ο καβαλάρης. Το καπάκι είναι από έλατο και caoba (επίσης, δέντρο της νοτίου Αμερικής), το μπράτσο είναι κέδρινο και η ταστιέρα παλίσσανδρος.

 Ο ήχος του είναι οξύς, δυνατός και με φυσικό βάθος! Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ανεβάσω και samples.


Για όσους ψάξουν περισσότερες πληροφορίες:   www.charangos.com.ar (Pablo Richter)   
                                                                www.aicharango.org (διεθνής σύνδεσμος για το charango με πολλές πληροφορίες, παρτιτούρες και mp3).
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Πολύ ντόρος για τόσο μικρό όργανο!  :P  Μεγειά το charango και καλόπαιχτο! Άντε και σε flying V το επόμενο!

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
καλοριζικο το οργανακι! εχουν πολυ ομορφο ηχο και ακρως ταξιδιαρικο! καλες ανακαλυψεις!
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Mε γεια,να το χαιρεσαι!!! :o
Ανυπομονω να ακουσω κλιπς :)

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλορίζικο και καλά παιξίματα! :)

Υ.Γ:Αχ πως μου θύμισες  πως ένιωσα όταν έπιασα στα χέρια μου κορσικάνικη τσέτερα!!!  ::)   ::)


http://www.liutera-magdeleine.net/

飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Να ρωτήσω τι είδους χορδές φοράει? Κλασικής κιθάρας?

 Όσον αφορά τον ήχο του, είναι απίστευτα κοντά στα κλιπάκια που ακούς στο site.
Οι χορδές είναι ειδικές για Charango κι ευτυχώς ο Señor Richter έχωσε και τρία πακέτα κούτρα στη συσκευασία!
Η συσκευασία για την αποστολή, απλά υποδειγματική, καμμία σχέση με thomann!
Απλά αποκλείει 100% την περίπτωση και της παραμικρής γρατζουνιάς κατά τη μεταφορά, και η βαλίτσα
που συνοδεύει το όργανο υπόδειγμα προς μίμηση για κάτι εταιρείες που πουλάνε στα 2500 ευρώ (ονόματα δε λέμε!!!)
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πόσο σου κόστισε το charango? ::)

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Καλορίζικο και καλά παιξίματα! :)

Υ.Γ:Αχ πως μου θύμισες πως ένιωσα όταν έπιασα στα χέρια μου κορσικάνικη τσέτερα!!! ::) ::)


http://www.liutera-magdeleine.net/




  Ευχαριστώ, fifi!


 Η Κορσική, η Σικελία και η Σαρδηνία είναι τόποι με μεγάλη μουσική παράδοση, η οποία φαίνεται και στην παραγωγή μουσικών οργάνων: πράγματι η cetere (δηλαδή κιθάρα!!!) είναι ένα καλό δείγμα αυτής της παράδοσης, αφού είναι το όργανο που χρησιμοποιήθηκε ευρέως στο λαϊκό τους τραγούδι, στο μεσαιωνικό και αναγεννησιακό madrigale, αλλά και σε ιερά άσματα παραφρασμένα στις τοπικές διαλέκτους (π.χ. Ave Maria στην εκτέλεση της Maria Carta στη διάλεκτο logudorese της Σαρδηνίας) και στις έμμετρες και ενίοτε μελωδικές αφηγήσεις των τροβαδούρων της Προβηγγίας και της Φλαμανδίας.

 Πάντως το link που δίνεις είναι άκρως επικίνδυνο για άδειασμα τσέπης, αλλά πάρε κι άλλο ένα από Σικελία:
www.musikalia.it
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Καλοπαιχτο το οργανο! Πολυ ωραιο, μου αρεσει που το ψαχνεις με διαφορετικους ηχους  :)
Ειχα δει καποιους οργανοπαιχτες απο ανδεις στο νετ με αυτο το οργανο, αλλα δεν ηξερα πως το λενε.
Μαλιστα ειχα δει εναν που ενω επαιζε το εν λογο ενχορδο, ειχε και φλογερα (του πανα στυλ) στο στομα, και τραγουδουσε, και χτυπουσε και ενα ρυθμικο με το ποδι  :)
Πολυ ταξιδιαρικος και γλυκος ηχος, καλοπαιχτο και παλι!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
ειχε και φλογερα (του πανα στυλ) στο στομα, και τραγουδουσε


 Jezus, σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις ευχές σου.
Οι αυλοί του Πανός κανονικά λέγονται Sikus ενώ η ευθεία φλογέρα, λέγεται Quena και είναι αυτή:

 
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος gda

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλόπαιχτο Salina! Καλή κίνηση αγορά του για μένα γιατί έχουμε κολλήσει πολύ στην Ελλάδα με τους "κλασικούς" ήχους (κιθάρα, μπάσο, drums, πλήκτρα). ;) Και πάλι ΜΕΓΕΙΑ! ;) 
Tele tele tele tele tele tele. Αχ τα είπα και ησύχασα!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα θερμά μου συγχαρητήρια Salinas!  :D :D

Καλόπαιχτο το όργανο! Άντε να βλέπουμε και τέτοια ενδιαφέροντα θέματα στο φόρουμ!
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Με γεια και καλοπαιχτο Βαγγέλη!

Από τα λίγα που γνωρίζω για ξύλα και κατασκευές οργάνων, το οργανο αυτό πρέπει να έχει φοβερο ενδιαφέρον κατασκευαστικά. Σκαφτό ηχείο όπως κάνουν και τις λύρες στη Θράκη, θέλει πολύ δεξιοτεχνία! Αλλά πάλι απορώ...Τα αγγειόσπερμα, τύπου έλατο , από ότι γνωρίζω είναι ακατάλληλα για οργανοποιοία λόγω του ότι έχει πάρα πολλούς πόρους. Παλίσανδρος πανάκριβο ξύλο! Παράξενο το σχήμα πάντως, και τα σκαλίσματα αριστοτεχνικά!

Να χαίρεσαι το οργανάκι σου και άιντε να παίξουμε καμιά φορά
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Πάντως το κούρδισμα πρέπει να είναι λίγο pain in the ass έτσι?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Γιώργο, όπως έγραψα και παραπάνω, τα ξύλα που συνθέτουν το εν λόγω όργανο είναι κατά μεγάλο μέρος εξωτικά που δε συναντώνται στα μέρη μας και ίσως σε αυτό να οφείλεται ως ενός βαθμού και το εντελώς ιδιόρρυθμο ηχόχρωμά του.
 Μην ανησυχείς... έσεται ήμαρ για τζαμάρισμα Cuenca-charango και μάλιστα σύντομα!

Gabriel, το κούρδισμα είναι εντελώς ιδιαίτερο: από πάνω προς τα κάτω είναι:

 Σολ
 Ντο (οκτάβα πάνω)

 Μι (οκτάβα πάνω)   
 Μι (οκτάβα κάτω)    αυτές οι δύο αποτελούν μία διπλή χορδή, η οποία ανάλογα προς τα ποιά κατεύθυνση παίζεται, ανεβαίνει ή
                            κατεβαίνει οκτάβα. 

 Λα
 Μι


Ορίστε κι ένα πρώτο sample εντελώς ακατέργαστο, που έγραψα μόλις κατάφερα να ρυθμίσω την κάρτα ήχου μου.
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά ελπίζω να ακούγεται καλά το φυσικό reverb του οργάνου.

  http://rapidshare.com/files/97565947/ojos_azules.mp3.html
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος t_c_bel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Καλορίζικο!
Πολύ όμορφος ο ήχος του - εύχομαι να βρεις χρόνο για να το ανακαλύψεις. :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όντως...πολύ όμορφος ήχος και πολύ ιδιαίτερος σε σύγκριση με τα καθημερινά, τουλάχιστον δικά μου, ακούσματα.
Αλλά αν ανατρέξω σε αντίστοιχη νοτιοαμερικάνικη μουσική τότε έχεις ένα πολύ καλό όργανο για να παίξεις κομμάτια του είδους...
Καλόπαιχτο και από μενα... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Καλορίζικο και από εμένα Salinas :D

Έχει πολύ όμορφο ήχο και θυμίζει έντονα αναγεννησιακό λαούτο.. Ποτέ δεν θα ξεχάσω μια μέρα που ο καθηγητής κιθάρας μου, αγόρασε ένα λαούτο και έπαιξα λίγο το
"Cancion del Emperador" του Narvaez
.. Απίστευτος, μοναδικός ήχος και πραγματικά η όψη του (με το χαρακτηριστικό πλέγμα στο αντιηχείο) θύμιζε αναγεννησιακές εικόνες.. Ήθελα να το πάρω και να φύγω αλλά δεν το έκανα ;D.. Σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ ένα παρόμοιο όργανο σαν το δικό σου (το λαούτο είναι πολύ ακριβό και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έρχονται καλά κομμάτια ή τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει) γιατί πραγματικά ταξιδεύεις σε άλλες εποχές και τόπους..
 

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Πιστεύω θα διαφωνήσω λίγο μαζί σου όσον αφορά τα λαούτα. Έχουμε αρκετούς καλούς οργανοποιούς κι εδώ. Σου προτείνω ας πούμε έναν στην Αλεξάνδρου Σβώλου στη Σαλονίκη, όπως κατεβαίνεις προς παραλία από τη Γούναρη αριστερά. Το παιδί που το έχει μου φάνηκε ψαγμένος στην οργανοποιοία. Τώρα εάν εσύ εννοείς αναγενησσιακό λαούτο το οποίο έχει πολλές διαφορές από το παραδοσιακό ή και το Αλγερινό, πάω πάσο δεν έχω ιδέα.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Πιστεύω θα διαφωνήσω λίγο μαζί σου όσον αφορά τα λαούτα. Έχουμε αρκετούς καλούς οργανοποιούς κι εδώ. Σου προτείνω ας πούμε έναν στην Αλεξάνδρου Σβώλου στη Σαλονίκη, όπως κατεβαίνεις προς παραλία από τη Γούναρη αριστερά. Το παιδί που το έχει μου φάνηκε ψαγμένος στην οργανοποιοία. Τώρα εάν εσύ εννοείς αναγενησσιακό λαούτο το οποίο έχει πολλές διαφορές από το παραδοσιακό ή και το Αλγερινό, πάω πάσο δεν έχω ιδέα.

Ναι, σε αναγεννησιακό λαούτο αναφέρομαι ;)..

Αλίμονο αν στην Ελλάδα δεν είχαμε κορυφαίους κατασκευαστές παραδοσιακού λαούτου :D..

Thanks for the info πάντως.. Θα το ψάξω, δεν χάνω τίποτα.. Θα ανέβω άλλωστε Θεσσαλονίκη σε κανά δεκαπενθήμερο οπότε θα συνδυάσω "το τερπνον με τα του ωφελίμου"..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Πολυ ωραιο το ηχητικο δειγμα, και απο ηχο και απο μουσικη!  :)
Γαληνια συνθεση θα τολμουσα να πω, αντιθετα με τα ευθυμα που εχουμε συνηθισει να ακουμε σε youtube κτλ απο αυτο το οργανο  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Πολυ ωραιο το ηχητικο δειγμα, και απο ηχο και απο μουσικη! :)
Γαληνια συνθεση θα τολμουσα να πω, αντιθετα με τα ευθυμα που εχουμε συνηθισει να ακουμε σε youtube κτλ απο αυτο το οργανο :)

 Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, jezus. Από σένα έχουν ιδιαίτερη σημασία! ;)
Η λατινοαμερικάνικη μουσική είναι γενικά πολύ παρεξηγημένη με τη μαζική της εμπορευματοποίηση προς τέρψην δυτικών ωτών! Καμία σχέση με Ricky Martin ή κάτι κακέκτυπα Son, Samba και άλλων που κυκλοφορούν ευρέως!
 @faser: εννοείται ότι θα βρεθούμε για καφεδάκι, υποθέτω...! ;)
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
@faser: εννοείται ότι θα βρεθούμε για καφεδάκι, υποθέτω...! ;)
Εννοείται άρχοντα μου :D..

Θα χαρώ και εγώ να τα πούμε, απλά να δω πότε θα μπορέσω να κανονίσω την άνοδο ??? ::) :(..

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Τη δικη μου γνωστη στην εχω πει απο κοντα. Αυτο που θα ηθελα να τονισω ειναι πως το οργανο ''χανει'' απο το mp3. Απο κοντα ο ηχος ειναι πιο φυσικος και γεματος...θα ελεγα πιο αερινος ;) Συγχαρητηρια για την αγορα :) Αντε στην Χειλη τωρα  ;) ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Ειδικά με την ηχώ του Αστόρια γίνεται φοβερός ο ήχος...  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
14522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/05, 08:58
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
2240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/07, 23:42
από noellia
46 Απαντήσεις
16005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/07, 02:42
από Joevaicci
39 Απαντήσεις
18644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/20, 20:25
από GVen
7 Απαντήσεις
4246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 11:42
από parlats
12 Απαντήσεις
6632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 18:22
από Metallos
120 Απαντήσεις
31024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 11:17
από Kosthrash
21 Απαντήσεις
8570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 12:00
από Germ1984
65 Απαντήσεις
47718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 01:10
από saved
0 Απαντήσεις
1983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/19, 23:39
από ΠΟΙΟΣ