Αποστολέας Θέμα: Επιλογη 2ου ενισχυτη ή 2ου distortion pedal(για practice)  (Αναγνώστηκε 12338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ

Από περιέργεια, από πού το ακούς το head? Πήρες και την matched καμπίνα του ή κάτι άλλο?

Προσωπικά θεωρώ ότι το 40% του ήχου ενός ενισχυτή εξαρτάται από την/τις καμπίνες που θα το συνδέσεις...
Ναι το εχω σκεφτει και αυτο, πηρα μια καμπινα μεταχειρισμενη αλλα φαινεται σε πολυ καλη κατασταση(εσωτερικα δεν την ανοιξα ακομα) VHT special6 1x12 closed back,με ηχειο VHT...Ισως οι μαγνητες της κιθαρας και το ηχειο τελικα να μου χαλανε τη δουλεια αλλα και παλι δεν πειθομαι τοσο... Επειδη οπως ειπα και πριν με το πεταλακι των 20 ευρω ειδα τεραστια διαφορα στο distortion...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
καπου στη σουμα δεν δενει το γλυκο αλλα αν θες εξηγησε μας λιγο παραπανω τι δεν σου αρεσει. Στο μαγαζι τον δοκιμασες? σου αρεσε?

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πριν 2 μερες μου ηρθε ο Bugera G5.Νομιζω ειναι το απολυτο μηχανακι για rock-hard-rock και metal player.Τελειο για practice και σε βγαζει σιγουρα και για live,παρα πολυ ενταση!
Μολις βρω 1 mic της προκοπης σκεφτομαι να κανω 1 review για το φορουμ.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Η καμπινα που συνδεεις το κεφαλι πραγματικα ειναι πολυ μεγαλο ποσοστο του συνολικου ηχου..
Οταν ειχαμε δοκιμασει τον δικο μου blackstar ht5 σε μια randall 4x12 τραβαγα τα μαλλια μου σε σχεση με τη δικια μου που εχω στο σπιτι..
Ηταν σαν να ειχα αλλο ενισχυτη πραγματικα οποτε πεζει ρολο αν τη δοκιμασες με το υπολοιπο set up(καμπινα-κιθαρα)
Παντως κακως πηρες εκθεσιακο μοντελο και λαμπατο μαλιστα,οι λαμπες θα εχουν  μειωμενη ζωη σχετικα απο τις δοκιμες κλπ..

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
καπου στη σουμα δεν δενει το γλυκο αλλα αν θες εξηγησε μας λιγο παραπανω τι δεν σου αρεσει. Στο μαγαζι τον δοκιμασες? σου αρεσε?
Στο μαγαζι τον δοκιμασα σε 1 καμπινα μπασου και 1 4x12 randall. Γενικα καλος μου ειχε φανει, δεν ειχα τρελαθει. Στο σπιτι στο clean πχ ειναι πολυ αψυχος ο ηχος, δεν εχει αρμονικες ? δεν ξερω πως λεγεται, ειναι πολυ μετριο προς κακο θα ελεγα. Και στο distortion δεν δινει γκαζι καθολου, και το tone χαλια... τι να πω !!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
καπου στη σουμα δεν δενει το γλυκο αλλα αν θες εξηγησε μας λιγο παραπανω τι δεν σου αρεσει. Στο μαγαζι τον δοκιμασες? σου αρεσε?
Στο μαγαζι τον δοκιμασα σε 1 καμπινα μπασου και 1 4x12 randall. Γενικα καλος μου ειχε φανει, δεν ειχα τρελαθει. Στο σπιτι στο clean πχ ειναι πολυ αψυχος ο ηχος, δεν εχει αρμονικες ? δεν ξερω πως λεγεται, ειναι πολυ μετριο προς κακο θα ελεγα. Και στο distortion δεν δινει γκαζι καθολου, και το tone χαλια... τι να πω !!
Αδερφε μας εχεις τρελλανει!Δε σε τρελλανε στο μαγαζι και δεν σου αρεσει καθολου στο σπιτι!!!Αν δεν μπορεις να τον αλλαξεις,οσο ειναι ακομα νωρις,τα 'θελες και τα παθες....κατσε ασχολησου μαζι του γτ εμεις δεν μπορουμε να βοηθησουμε κ καπως...δεν νομιζω να τον εχει κ κανεις!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Κατσε ρε αδερφε γιατι ή εισαι υπερβολικος, η καπου στον εξοπλισμο σου υπαρχει προβλημα. Αυτος δεν ειναι ο ενισχυτης σου?
Randall RD5H Amp Head and RD112-D Cabinet


Randall Diavlo RD5 & Washburn Parallaxe PXL10 - Metal


randall RD 5 W (Rude Devil) iphone mic



Randall RD5 amp test


Εγω τον βρισκω πολυ καλο...Ποσο χειροτερος ειναι απο αυτο που ακουμε στα βιντεακια?
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/14, 03:56 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Κατσε ρε αδερφε γιατι ή εισαι υπερβολικος, η καπου στον εξοπλισμο σου υπαρχει προβλημα. Αυτος δεν ειναι ο ενισχυτης σου?

Εγω τον βρισκω πολυ καλο...Ποσο χειροτερος ειναι απο αυτο που ακουμε στα βιντεακια?
Ναι αυτος ειναι αλλα μονο στο 1ο βιντεο ειναι πιο κοντα πιστευω. Στο βιντεο του Ola δεν εχει καμια σχεση, δεν ειναι τοσο σφιχτος ο ηχος, ουτε εχει τοσο gain. Δεν ξερω σκεφτομαι να αλλαξω τις προενισχυτριες λαμπες,μηπως δω διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Κατσε ρε αδερφε γιατι ή εισαι υπερβολικος, η καπου στον εξοπλισμο σου υπαρχει προβλημα. Αυτος δεν ειναι ο ενισχυτης σου?

Εγω τον βρισκω πολυ καλο...Ποσο χειροτερος ειναι απο αυτο που ακουμε στα βιντεακια?
Ναι αυτος ειναι αλλα μονο στο 1ο βιντεο ειναι πιο κοντα πιστευω. Στο βιντεο του Ola δεν εχει καμια σχεση, δεν ειναι τοσο σφιχτος ο ηχος, ουτε εχει τοσο gain. Δεν ξερω σκεφτομαι να αλλαξω τις προενισχυτριες λαμπες,μηπως δω διαφορα.
Τελικα εκανα μια δοκιμη με τα καλωδια επειδη ειπες οτι καπου στον εξοπλισμο εχω προβλημα. Ο ηχος νομιζω βελτιωθηκε λιγο, αυτα που ειχα δεν μ αρεσαν τοσο πολυ τελικα... Εχω και λιγο μπασο παραπανω τωρα :) Σ ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Μια χαρα τον ακουω και στο πρωτο βιντεο. Αν θες να σφιξει κι' άλλο μπορεις να βαλεις ενα OD μπροστα....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Δοκίμασε την κεφαλή σου με μια καμπίνα Randall RD112 (είναι η matched καμπινα για αυτο τον ενισχυτη και αυτή που ακούγεται στο 1ο vid που πόσταρε παραπάνω ο kkmspm):

http://www.thomann.de/gr/randall_rd112v30_d.htm

Για να δεις πόση επίδραση στον ήχο του ενισχυτή σου έχει η καμπίνα που το συνδέεις, δοκίμασε να τον πάρεις μαζί σου σε στούντιο που να διαθέτει ήδη 4χ12 ή 2Χ12 καμπίνα και θα διαπιστώσεις και μόνος σου τη διαφορα  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Τα videakia του Ola δεν ειναι και πολυ αντιπροσωπευτικα ο τυπος με οτι κι αν πεζει βγαζει παπαδες οποτε  ;D

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Παντα ομως παιζει με πολυ καλες καμπινες. (καμπανακι!).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Distortion Pedal

Ξεκίνησε από Mean Εφέ

5 Απαντήσεις
3564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 21:58
από menegakis
3 Απαντήσεις
2983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 04:34
από Adno
3 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 22:11
από billy_page
Krank distortion pedal

Ξεκίνησε από Nicos_metal Εφέ

1 Απαντήσεις
1957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 13:50
από giannaros
6 Απαντήσεις
3286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 15:41
από Jezus
distortion/overdrive pedal

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

5 Απαντήσεις
2865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/12, 16:24
από Garvin
3 Απαντήσεις
2465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/12, 18:32
από guitalele
8 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/12, 18:43
από zeoy
12 Απαντήσεις
6036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/13, 13:39
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy