Αποστολέας Θέμα: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal  (Αναγνώστηκε 11776 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά ! πρώτο μου θέμα εδώ και έχω μία απλοική ερώτηση γατί έχω διαβάσει πολλές σελίδες στο φόρουμ αλλά έχω μπερδευτεί..
ψάχνω έναν ενισχυτή σε ευρός από 200 μέχρι 400-500 ευρώ που να παίζει heavy metal..να παίζει δηλαδή στιβαρά με βάθος, εντός πολλών εισαγωγικών να έχει ενα καλό ήχο, αξιοπρεπή που να φέρνει σε metallica (μην παρεξηγηθώ έτσι, εντός εισαγωγικών - απλά δίνω το στίγμα), να έχει δηλαδή και ένα καλό καθαρό και με ενα πεταλάκι να μπορείς αξιοπρεπώς και να μπορείς να παίξεις και δυνατά στο σπίτι σου.
εγώ έχω ενα 30αρι peavey transtube παλιό ο οποίος έχει όγκο και μπορεί να παίξει και δυνατά αλλά σε ποιότητα ήχου ή/και αν παίξει χωρίς πεταλάκι είναι για τα μπάζα (γενικά)
ψάχνω δηλαδή κάτι σε στυλ marshall fx30 αλλά στο πιο ποιοτικό, κάτι καλύτερο γενικά..
δεν μπαίνω στον κόπο να ρωτήσω για κεφαλές και τέτοια γιατι χάνει η μάνα το παιδί!
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #1 στις: 30/11/10, 02:07 »
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5_combo.htm

Αν και σε δυνατο live, μπορει να χρειαστεις παραπανω watt.

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #2 στις: 30/11/10, 02:16 »
οκ και έρχεται η ερώτηση κοτσάνα αλλά πρέπει να την κάνω για να καταλάβω. .  για τον marshall mg102fx http://www.thomann.de/gr/marshall_mg102fx.htm τι ακούγεται? είναι καλός? είναι 2χ12-100w. , κάτι τέτοιο είχα στο νου μου. ή τον fender fm212ds  http://www.thomann.de/gr/fender_fm212dsp.htm, με αυτούς θα κάνω δουλειά?
 
επίσης αυτός που μου παρέθεσες τι σημαίνουν τα 5 watt του? είναι δυνατός ενισχυτής?
 
και τέλος λαμπάτος κάνει για heavy metal ήχους? ή προτιμάμε πάντα τους κλασσικούς?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #3 στις: 30/11/10, 02:20 »
Μα με λαμπατους παιζουν, οχι μονο heavy metal, αλλα ο,τι μπορεις να φανταστεις...μη δωσεις 400 ή 500 ευρω για κατι που δν εχει λαμπα.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #4 στις: 30/11/10, 02:38 »
Αμα σκοπευεις να δωσεις μεχρι 500 ευρω καλο ειναι να προτιμισεις λαμπατο.

Με τον Blackstar HT-5 εχω παιξει, για τα λεφτα του ειναι πολυ καλος ενισχυτης, εχει και emulated output για να ηχογραφεις χωρις μικροφωνο απευθειας στην κονσολα ή καρτα ηχου. Προσωπικα δεν με πειραζει που ειναι μονο 5 watt αλλα...

...αν ομως θελεις περισσοτερα watt υπαρχουν κα αλλες επιλογες στα 500 ευρω π.χ.
στα 30 Watt :http://www.thomann.de/gr/bugera_bc30212.htm
στα 60 Watt :http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_112_combo.htm
(στον Peavy ξεφευγει λιγο η τιμη)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #5 στις: 30/11/10, 10:39 »
Ο fender fm212ds καλός αλλά όχι για Metal.
Επίσης το έχεις πιάσει λάθος, ξέχνα τις 2x12 και τα πολλά watt, για να μην πάς στις δευτεράτζες και κράτα το χρήμα για την ποιότητα, λίγα και καλά. Στα λεφτά σου θέλεις κάτι στα 15-30 watt, 1x12.

Μόλις βγήκε μία ενδιαφέρουσα αγγελία (δεν έχω καμία σχέση με τον φίλο..):
Orange Tiny Terror head + PPC12 cab

Απλά όπως έγω γράψει, ο Orange Tiny Terror είναι..:
..Οτι πιο κοντινό σε metal μπορεί να γίνει με 7/15w σε συσκευασία γυναικείας τσάντας

.. και η συγκεκριμένη καμπίνα είναι πολύ καλή.
Κάτι τέτοιο νομίζω θα είναι το ιδανικό σου..

Αν αγοράσεις απ'έξω, έχουν συζητηθεί πολύ οι Bugera και για metal, ρίξε μία ματιά στα posts εδώ:
BUGERA V22
bugera v55

..μπορείς να τους πάρεις από τον Thomann:
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_v55.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/10, 10:46 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #6 στις: 30/11/10, 13:00 »
οπότε λες φίλε αδριανος (χρονια πολλά αν γιορτάζεις σήμερα) ότι τα πολλά βαττ δεν είναι και ουσιααστικά, απλά μου έχει δoθεί η εντύπωση οτι αν κάτι είναι πολλά βαττ θα παίζει καλά και στις χαμηλές εντάσεις. ναι εγώ για το σπίτι μου το θέλω κατά βάση.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/10, 16:34 από nick_ls »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #7 στις: 30/11/10, 13:19 »
.. αν κάτι είναι πολλά βαττ θα παίζει καλά και στις χαμηλές εντάσεις. ναι εγώ για το σπίτι μου το θέλω κατά βάση.
Συνήθως, ειδικά με τους λαμπάτους συμβαίνει το αντίθετο, σε χαμηλά watt μπορείς να τους γκαζώσεις λίγο παραπάνω, ώστε να πάρεις την καλή χροιά της παραμόρφωσης των τελικών λυχνιών.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #8 στις: 30/11/10, 13:41 »
Tα πολλα watt ειναι χρησιμα για να εχεις μεγαλο headroom στον ηχο σου. Headroom ειναι ας πουμε το οριο μεσα στο οποιο παιζοντας με τον ενισχυτη σου, δεν υπαρχει παραμορφωση του ενισχυτη ή αυτη ειναι πολυ μικρη. Πανω απο αυτο το οριο, ο ενισχυτης αρχιζει και παραμορφωνει. Στους λαμπατους ενισχυτες αυτο δεν ειναι κατι ασχημο, μαλιστα πολλοι το επιδιωκουν να παραμορφωνει το τελικο σταδιο ενισχυσης γιατι κομπρεσσαρεται ο ηχος, γεμιζει, στρογγυλευει, εχει πολυ sustain κτλ. Αυτα βεβαια οταν ΘΕΣ να εχεις παραμορφωση, γιατι αν θες να εχεις κρυσταλλινα καθαρα πχ, δεν θες να παραμορφωνει το τελικο σταδιο. Σε τρανζιστορ ενισχυτες απο την αλλη, οταν αρχιζει και παραμορφωνει ο τελικος ενισχυτης, το κανει με εντελως αλλο τροπο απο οτι οι λαμπατοι, με τροπο που δεν ακουγεται καθολου ευχαριστα (συνηθως).
Παλιοτερα που οι ενισχυτες δεν ειχαν master volume, αν καποιος ηθελε να παιζει καθαρα και δυνατα, θα επρεπε να ειχε ενισχυτη με πολλα watts για να μπορει να παιζει καθαρα χωρις ομως να παραμορφωνει ο ηχος. Οταν ομως σιγα σιγα η ποαραμορφωση στην κιθαρα εγινε απο συμπτωμα σε ζητουμενο, τοτε αναγκαστικα δημιουργηθηκαν και οι πρωτοι ενισχυτες με master volume για να μπορει καποιος να παιζει με αρκετη παραμορφωση αλλα χωρις να χρειαζεται να τσιτωνει το τελικο σταδιο και να το παραμορφωνει, ωστε ο καθαρος ηχος να μενει καθαρος και ο βρωμικος βρωμικος...
Τωρα, αν θες ομως το αναποδο απο ολα αυτα, δηλαδη αν εχεις πχ εναν ενισχυτη χωρις master volume που για να παραμορφωσει (οπως πρεπει) πρεπει να παιζει κοντα στο τερμα και εσυ ΘΕΣ να παραμορφωνει, τοτε ειναι πιο ευκολο να το κανεις αυτο με εναν ενισχυτη με λιγοτερα watts, γιατι αυτο σημαινει οπως καταλαβαινεις, οτι με μικροτερο headroom θα μπορεις να παραμορφωσεις το τελικο σταδιο πολυ νωριτερα απο οτι σε καποιον αλλο ενισχυτη με τεραστιο headroom. Ετσι, μπορεις πχ να παιξεις εναν 20αρη στο τερμα και να "ψηνεται" το τελικο σταδιο ωστε να παιρνεις και την παραμορφωση που θελεις ΚΑΙ να μη σε κλεισουν μεσα επειδη εξαλειψες τα πουλια απο την γειτονια σου.
Βεβαια σε αυτη την περιπτωση θα εχεις το θεμα με το οτι τα καθαρα σου, δεν θα ειναι ποτε κρυσταλλινα κοκ.
Βεβαια, σε σημερινες υλοποιησεις που εχυν master volume (και που αυτο λειτουργει σωστα), το ολο θεμα δεν εχει ιδιατερη σημασια...
Πχ ο diezel herbert ειναι 160watts γομαρι, αλλα παιζει μια χαρουλα και με το volume στο 1...
Τελος, κατι πολυ σημαντικο που πρεπει να γνωριζεις, ειναι οτι τα watts δεν ειναι αναλογικα της ακουστικης εντασης.
Για καθε διπλασιασμο των watts ενος ενισχυτη, η ακουστικη ενταση δυναμωνει μονο κατα 3 db, πραγμα που σημαινει οτι ενας 20αρης ενισχυτης πχ και ενας 80αρης ενισχυτης, μεταξυ τους ακουστικη ενταση (οταν παιζουν τερμα) θα εχουν μονο 6db. Και για να παρεις αλλα 3 db εντασης, θα πρεπει να πας απο τον 80αρη σε 160αρη κοκ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #9 στις: 30/11/10, 18:51 »
Δηλαδη λετε οτι ο v22 εχει αρκετο gain για μεταλ,παρολου που αναφερετε σαν vintage ενισχυτης?Αν ειναι ετσι να παρω εναν για το σπιτι!
Επισης ακουσα οτι ο ht-5 ακουγετε καπως σαν να "προσομοιωνει" λαμπατο ηχο δλδ δεν ακουγετε σαν πραγματικος λαμπατος! κατι τετοιο βεβαια δεν το καταλαβα απο το youtube!
Τον ΗΤ-20 γιατι δεν το αναφερει κανεις? στα βιντεο που ειδα στο νετ ακουγετε πολυ καλος και το isf τον κανει πολυ all around!
Παντος,το να βαλεις, μπροστα distortion, σε καθαρο ενισχυτη ειναι  αποτυχια. Το εχω δοκιμασει 2-3 φορες σε 1 spitfire κλωνο που εχω και το αποτελεσμα ηταν να κανεις 1 γαματο ενισχυτη να ακουγετε χαλια!

υ.γ Το θεμα χαμηλου budget k watt ενισχυτη για μεταλ νομιζω ειναι απο τα πιο hot (οι περισσοτεροι ξεκινανε κιθαρα με ονειρο να γινουν slash,vai,hammet,van hallen k.a)
καλο θα ηταν εσεις που ξερετε 5 πραγματα παραπανω να κανετε μια εκτενη συζητιση ωστε να μην ρωταει ο καθενας ξεχωριστα!


Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #10 στις: 01/12/10, 13:39 »
Δηλαδη λετε οτι ο v22 εχει αρκετο gain για μεταλ,παρολου που αναφερετε σαν vintage ενισχυτης?Αν ειναι ετσι να παρω εναν για το σπιτι!
Επισης ακουσα οτι ο ht-5 ακουγετε καπως σαν να "προσομοιωνει" λαμπατο ηχο δλδ δεν ακουγετε σαν πραγματικος λαμπατος! κατι τετοιο βεβαια δεν το καταλαβα απο το youtube!
Τον ΗΤ-20 γιατι δεν το αναφερει κανεις? στα βιντεο που ειδα στο νετ ακουγετε πολυ καλος και το isf τον κανει πολυ all around!
Παντος,το να βαλεις, μπροστα distortion, σε καθαρο ενισχυτη ειναι  αποτυχια. Το εχω δοκιμασει 2-3 φορες σε 1 spitfire κλωνο που εχω και το αποτελεσμα ηταν να κανεις 1 γ**ατο ενισχυτη να ακουγετε χαλια!

υ.γ Το θεμα χαμηλου budget k watt ενισχυτη για μεταλ νομιζω ειναι απο τα πιο hot (οι περισσοτεροι ξεκινανε κιθαρα με ονειρο να γινουν slash,vai,hammet,van hallen k.a)
καλο θα ηταν εσεις που ξερετε 5 πραγματα παραπανω να κανετε μια εκτενη συζητιση ωστε να μην ρωταει ο καθενας ξεχωριστα!


Φιλε μου δες το βιντεακι που σου παραθετω κ ακου τον ht-5 ποσο πιο λαμπατος ακουγεται απο αλλους "δηθεν"
επισης το isf το εχει κ ο ht-5  και γενικα ολοι οι blackstar εκτος απο την σειρα artisan αν θυμαμαι καλα...



βαλε ακουστικα για να ακουσεις καλυτερα κ περισσοτερη λεπτομερεια.. ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #11 στις: 01/12/10, 14:02 »
Μια χαρά είναι ο blackstar.
Τα κάνει όλα ας πούμε "άνω του μετρίου" (καθαρά, γκάζια κλπ)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #12 στις: 01/12/10, 14:53 »
Αυτο λεω και εγω ρε παιδες!Ξερω οτi εχει isf o HT-5.
Για τον ΗΤ-20 τι λετε?
Απλα ψαχνω 1 ενισχυτη για το σπιτι, αλλα να μπορω να τον εχω και σαν εναλακτικη αν παθει τπτ ο βασικος ενισχυτης. Οποτε παμε στα 20 watt για αυτο μπηκε στο παιχνιδι και ο ν22!
Μιλαω για κεφαλη μιας και εχω καμπινα! Αν καταληξω στον ν22 θα τον κανω μετατροπη μονος μου!



Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #13 στις: 01/12/10, 16:09 »
Επισης ακουσα οτι ο ht-5 ακουγετε καπως σαν να "προσομοιωνει" λαμπατο ηχο δλδ δεν ακουγετε σαν πραγματικος λαμπατος! κατι τετοιο βεβαια δεν το καταλαβα απο το youtube!


Αυτό δεν το είχα δει πριν και θα έλεγα οτι έχει κάποια βάση αυτό που αναφέρεις...
Είναι και αίσθηση στα χέρια όμως αυτό, όχι κάτι που ακούγεται μόνο με τ'αυτιά, πρέπει να τον παίξεις δλδ ο ίδιος, το youtube δεν θα σε βοηθήσει και πολύ...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #14 στις: 01/12/10, 19:14 »
Ακομη και τωρα, δεν εχω βρει καθαρη αναφορα σχετικα με τα 5 watt (υποτιθεμενα) του Ht-5. Χωρις να πω οτι μαρεσει/δε μαρεσει, δεν ξερω κατα ποσο ειναι "λαμπατος" ενισχυτης...Τις δυο μικρες λαμπες δε τις χρησιμοποιει ολες για τελικο σταδιο αρα, τα 5 watt εγω τα θεωρω παραμυθι, με μια μικρη προενισχυτρια για τελικη. Τωρα και για προενισχυση ακομη, δεν εχω ξανακουσει καθαρο λαμπατο ενισχυτη με μονο μια 12ax7 που να βγαζει τοοοοοοσο παραμορφωση. Κατι σε υβριδιο παιζει, κανενα προβλημα βεβαια.


Παντως το 5 watt 20 watt σε φτανουν κτλ, εκτος και αν ειναι για δυνατο live...Δεν το καταλαβαινω να παρει η ευχη. 'Η ο δικος μας drummer ειναι κανιβαλος και ολοι οι αλλοι ελαφροχερηδες η εχω κουφαθει γιατι ναι μεν ανεβαζουμε ενταση στα περιστασιακα live αλλα δε μου φτανουν ευκολα 40+ watt!!! (Λαμπα, ΑΒ...). Ιδιαιτερα σε καθαρο headroom πρεπει να βοηθαει και το κυκλωμα, γιατι 50ρηδες με EL34 τους εχω βρωμισει no problem!!! Και χωρις να εχω super hot μαγνητες...


Παντως, 20 watt οριακα απο μενα.

Υποψην οτι ο 20ρης και το αδερφακι του ο 40ρης blackstar εχουν παρει οχι φοβερα ενθαρυντικες κριτικες ακομη και απο τους φιλους της blackstar ως "πολυ μουντοι/μεσαιοι ακομη και σε σχεση με το HT-5". Μια δοκιμη φυσικα μιλαει παντα απο μονη της...


Το αν λιγα η πολλα watt ειναι καταλληλα για σπιτι εξασκηση...Παραμυθια. Αν ειναι ρυθμισμενος να παιζει ο ενισχυτης ικανοποιητικα ΚΑΙ χαμηλα θα παιζει παρα τα watt του. Π.χ. το marshall 6100 LM ειχε ενα κουμπακι low volume που φιλτραριζε το fizz και εβαζε ογκο σε χαμηλη ενταση.


Εχω παθει πλακα το ποσο ευκολος π.χ. ειναι στο θεμα αυτο ο peavey XXX. Ωστοσο δυο πραγματα συνεχιζουν να ισχυουν για μενα...

Ο ηχος απο αυτα τα μηχανηματα εξακολουθει να θελει ενταση για να παρει μπρος...Απλα δε συγκρινεται με το οταν πιεζεις αυτα και βαζεις ρευμα μεταξυ τελικου-μεγαφωνου. Παντα μου συμβαινει.

Ο ηχος χωρις να ειναι αχρηστος για εξασκηση ειναι συνηθως...οχι και φοβερος. Θα ελεγα "ανολοκληρωτος..." τοσο που και με modelling μηχανακια καλυτερο αποτελεσμα παιρνω.


Τωρα απο εκει και επειτα και αφου τον θελεις για "δευτερο αναπληρωματικο"...δες τα βαλαντια σου και τις προτιμησεις σου!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #15 στις: 01/12/10, 22:38 »
Μου επιβεβαιωσες τους φοβους μου για τον ΗΤ-5, δεν γινετε ο spitfire με 2 12ax7 να μου βγαζει το πολυ medium drive με το μαστερ σχεδον στο τερμα και ο αλλος hi gain.
Θα εμπιστευτο τα λεγομενα σου για τους blackstar αν και δεν μου ειπες απο που προερχεται αυτη η μουνταδα(κυκλωμα, λαμπες η ηχειο).Αν ειναι απο το κυκλωμα πανε για καψιμο
αν ειναι ομως απο ηχειο η λαμπες τοτε κατι γινετε γιατι εχω καμπινα με celestion v30  και κατι λαμπες στην ακρη για πειραματισμους.
Συμπερασμα λοιπον αρκουμε στο pod και το pc μου η μαζευω κιαλλα φραγκα και παω για τον Orange thunder30 που και πολυ gain εχει και κουμπακι να γινει 7watt.
Μιας και ειπα orange σε αυτον τον dual terror δεν μπορουσαν να βαλουν effect loop? δεν θα ειχε λογο υπαρξης αυτη η κουβεντα αν εβαζαν!!!
Τωρα για τισ προβες και τα live δεν ξερω τι προβληματα εχετε με τους ντραμερ, εγω παντος αν απο το 4 που παιζω το παω στο 6 του σκιζω τα δερματα τα πιατινια μπορει να γκρεμισω και το κτιριο τα 100watt dual rectifier δεν αστειευνται :D
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #16 στις: 02/12/10, 00:25 »
ρε παιδιά δεν ξέρω, άκουσα ή μαλλον διάβασα με προσοχή αυτά που λέτε. Τώρα απο youtube που άκουσα τον ht-5 μου φάνηκε όχι κατάλληλος για heavy metal, είναι λίγο πιο ροκ φάση, τέλος πάντων δε με ικανοποίησε αυτό που άκουσα, δεν είναι για κάνα holy wars, master of puppets.
 
και αυτός ο bugera μου φάνηκε σαν τον peavy που έχω.
 
είμαστε σίγουροι οτι η λαμπα είναι πανάκεια? μήπως χάνει το βάθος του και γλυκαίνει πιο πολύ ο ήχος?
η καλύτερη λύση είναι η δοκιμή απο κοντά μάλλον

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #17 στις: 02/12/10, 01:29 »
Μιας και απο οτι καταλαβα δεν εχει μεγαλη εμπειρια απο λαμπατους ισως να πηγαινες σε κανεναν modeling(προσομοιωση δλδ λαμπατων).
Εγω παντως στην 8εση σου 8α επαιρνα τον ΗΤ-5 + 1 booster αφου δεν σου φτανει το gain του.
Και για να σου φυγει η αμφιβολια ολα τα μεταλ συγκροτιματα παιζουν με λαμπατους.Απο metallica,megadeth μεχρι In Flames και Rotting Christ.


Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #18 στις: 02/12/10, 01:43 »
Κατ' αρχήν πιστεύω ότι ο Orange Tiny Terror που πρότεινε ο Aδριανός είναι μάλλον η καλύτερη λύση για τις απαιτήσεις σου. Επειδή όμως μίλησες στην αρχή για ήχο Marshall, θα ρίξω στο παιχνίδι και έναν ενισχυτή που δεν ανέφερε κανένας μέχρι στιγμής - τον Marshall Class 5. Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βγάλει σε live, αλλά απ' όσο είδα στη συζήτηση εσύ δεν έκανες πουθενά λόγο για χρήση σε live (άλλοι το πήγαν εκεί το θέμα ως συνήθως). Ο συγκεκριμένος νομίζω ότι είναι ό,τι χρειάζεται για το σπίτι, είτε θέλεις καθαρό ήχο είτε περισσότερο γκάζι σε λογικές εντάσεις, και με ένα πετάλι μπροστά μπορεί να σού δώσει ακριβώς το gain και το ηχόχρωμα μου θέλεις.

Και για να πω και τη γνώμη μου στο τελευταίο που ρώτησες, σίγουρα ένας λαμπάτος ενισχυτής δεν είναι πανάκεια. Όλα είναι θέμα γούστου και αυτιών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #19 στις: 02/12/10, 09:16 »
Σαφως και οι λαμπατοι ενισχυτες δεν ειναι πανακεια!
Ειδικα για metal φαση, ειναι αρκετοι καλιτεχνες που χρησιμοποιουν solid state ενισχυτες, ακριβως για να εχουν πιο στακατο και επιθετικο ηχο "ξυραφι"...
Κλασσικο παραδειγμα ο Darel απο Pantera αλλα και αρκετες death μπαντες που παλιοτερα χρησιμοποιουσαν τους παλιους valvestate (υβριδικοι μεν, αλλα σε μενα ιδια με τρανζιστορ μου ακουγονται).
Με εναν solid state ενισχυτη, μπορεις να παρεις πολυ καλους ηχους αν σε ενδιαφερει κυριως metal φαση... Συνηθως ειναι πιο "σφιχτοι" ηχητικα, πιο κοφτοι σε palm mutes και πιο "ξυραφενιοι" σε αποκριση...
Ακομα και μπαντες με πολυ heavy ηχο που χρησιμοποιουν λαμπατους ενισχυτες, αν ακουσεις τον ηχο της κιθαρας χωρις εφφεδακια, double tracking και τα υπολοιπα οργανα, θα διαπιστωσεις πως ενω παιζουν με λαμπατους, ο ηχος που προτιμουν ερχεται πιο κοντα σε solid state αποδοση παρα σε κλασσικο λαμπατο ηχο...
Οχι οτι δεν υπαρχουν και λαμπατοι που εχουν τετοια αποκριση και ειναι μανουλες στο metal (βλεπε diezel, vht, bogner), αλλα αυτοι συνηθως ειναι πανακριβοι... Οποτε σαν φθηνη εναλλακτικη, νομιζω οτι ενας καλος solid state, για ορισμενα ειδη μουσικης, ειναι ισως και καλυτερος απο λαμπατο...
Ειδικα σε jazz, ακραιο metal κτλ, οι solid state κανουν πολυ καλη δουλεια και ας μην εχουν την φημη των λαμπατων...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #20 στις: 02/12/10, 15:23 »
ενδιαφέροντα όλα αυτά, ευχαριστώ πολύ..
 
ναι τον θέλω για σπίτι, γεράσαμε για live ....
σε ένα βίντεο που δοκιμάζει κάποιος μια κιθάρα λέει οτι έχει βάλει εναν line 6 spider 1M, αλλά δεν τον βρίσκω πουθενά, ίσως δεν ακούω και καλά τι λέει.

 
ένας τέτοιος ήχος είναι κάτι πολύ καλό..
 
επίσης αυτόν που άκουσα και μου φάνηκε καλός ήταν ένας vox vt30, αλλά νομίζω ήταν υβριδικός--κάτι που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αλλά έχει καλό ήχο

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #21 στις: 02/12/10, 15:34 »
Υβριδικος ειναι ενας ενισχυτης που χρησιμοποιει μια (συνηθως) ή περισσοτερες λαμπες στην προενισχυση και στην τελικη ενισχυση χρησιμοποιει τρανζιστορ...
Ο spider Valve που ειχα δοκιμασει παντως, μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο τους απλους spider της line6...
Αυτος θα ηταν νομιζω ενας ιδανικος ενισχυτης για σπιτι... Ειναι φουλ λαμπα (οποτε αν θες να χρησιμοποιησεις πεταλια, ρακακια προενισχυτες κτλ, εκμεταλλευεσαι και την προενισχυση την λαμπατη και το τελικο λαμπατο σταδιο), εχει εξομοιωσεις πολλων ενισχυτων και βγαζει πολυ καλους ηχους, εχει εφφεδακια, μπορεις να συνδεσεις πεταλιερα να τα ελεγχεις ολα με τα ποδια, μνημες κτλ ενω η τιμη του ειναι πολυ καλη για οσα προσφερει...
Τσεκαρε τον, η τιμη του ειναι κοντα στα 700 καινουριος αλλα και μεταχειρισμενο μπορεις να βρεις με αρκετα λιγοτερα χρηματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/10, 16:15 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #22 στις: 02/12/10, 16:01 »
με σκάλωσες τώρα!!!
 
είναι καλός αυτός.....τον ακούω τώρα στο youtube.. 650 καινούργιος έχει , δεν λέω που, δε συμπαθώ..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #23 στις: 02/12/10, 16:08 »
Ειναι καλος ενισχυτακος, εχει ολα οσα θα χρειαστεις πανω (ειδικα για σπιτι), βγαζει καλο ηχο, εχει καλο ηχειο... μια χαρα για οσα θες  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ένας ενισχυτής που να παίζεις απλά heavy metal
« Απάντηση #24 στις: 02/12/10, 18:54 »
Μου επιβεβαιωσες τους φοβους μου για τον ΗΤ-5, δεν γινετε ο spitfire με 2 12ax7 να μου βγαζει το πολυ medium drive με το μαστερ σχεδον στο τερμα και ο αλλος hi gain.
Θα εμπιστευτο τα λεγομενα σου για τους blackstar αν και δεν μου ειπες απο που προερχεται αυτη η μουνταδα(κυκλωμα, λαμπες η ηχειο).Αν ειναι απο το κυκλωμα πανε για καψιμο
αν ειναι ομως απο ηχειο η λαμπες τοτε κατι γινετε γιατι εχω καμπινα με celestion v30  και κατι λαμπες στην ακρη για πειραματισμους.
Συμπερασμα λοιπον αρκουμε στο pod και το pc μου η μαζευω κιαλλα φραγκα και παω για τον Orange thunder30 που και πολυ gain εχει και κουμπακι να γινει 7watt.
Μιας και ειπα orange σε αυτον τον dual terror δεν μπορουσαν να βαλουν effect loop? δεν θα ειχε λογο υπαρξης αυτη η κουβεντα αν εβαζαν!!!
Τωρα για τισ προβες και τα live δεν ξερω τι προβληματα εχετε με τους ντραμερ, εγω παντος αν απο το 4 που παιζω το παω στο 6 του σκιζω τα δερματα τα πιατινια μπορει να γκρεμισω και το κτιριο τα 100watt dual rectifier δεν αστειευνται :D



Ο orange εχει σχεδιαστει με σκοπο να παρει εξτρα παραμορφωση και απο τις τελικες (που ο τελικος του μοιαζει πολυ με Vox!) και απο την phase inverter! Δεδομενου λοιπον οτι καλα ειναι τοποθετεις delay και αλλα τετοια χαρωπα μετα την παραμορφωση...Ο orange ειναι ολοκληρος μια παραμορφωση! Ακομη και preamp out να εδινε και να εδινες εκει delay στην κονσολα η σε αλλο ενισχυτη (van halen στυλ) δε νομιζω οτι θα εβγαζε ολοκληρωμενο αποτελεσμα...


Spider valve. Καλη προσπαθεια. Vintage 30 μεγαφωνα. Ολοι επαινουν τον 212 αλλα γιατι οχι και 112? Υποψην οτι ακομη βρισκεις τον πρωτης γενιας για 400 ευρω απο το dv247.com με 212!!!

Ο δευτερης γενιας πρεπει να τα σπαει λιγακι...Τουλαχιστο στα χερια του Phil X (οκ ο τυπος κανει τα παντα να ακουγονται καλα...αλλα αφου μπορει να μπορεσεις και εσυ!) κανει φοβερα πραγματα. Γραψε στο youtube spider valve mkII 212 phil X.

Υποψην οτι εχει μεν modelling προενισχυση αλλα δεν παταει μονο σε αυτην για φουλ ηχο...ειναι ενας κανονικος ενισχυτης. Τα προενισχυτικα τμηματα ειναι modelling αλλα δεν εχει cabinet modelling η power amp modelling αφου εχει και απο τα δυο κανονικα...


Εγω τον 50ρη recto τον τελειωσα λιγακι live μια χαρα απεδωσε, καθαρα δεν ειχα...Για μικρα live βεβαια ουτε λογος εκει ειναι ομως που μπορεις να σκασεις ενα ενισχυτη οπως του αρμοζει βεβαια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/05, 16:15
από kiseichukan
77 Απαντήσεις
26937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
16 Απαντήσεις
5892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 09:21
από Stergios Kourou
11 Απαντήσεις
4714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:28
από norway
72 Απαντήσεις
27359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
18 Απαντήσεις
7147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 20:03
από master of puppets
93 Απαντήσεις
31763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
13 Απαντήσεις
6098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 23:08
από faser
11 Απαντήσεις
4743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 16:49
από Stinky
3 Απαντήσεις
5247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/14, 19:56
από GeorgeMam