Αποστολέας Θέμα: Funky Καταστασεις  (Αναγνώστηκε 6829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsadoros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Funky Καταστασεις
« στις: 21/09/08, 03:47 »
Γεια χαρα παιδες , ειχα λιγο χρονο και ειπα να συμβαλω κι εγω στα τζαμαρισματα σας ,
Προειδοποιω το κομματι ειναι 6 λεπτα φλυαριας  επομενως οποιος το αντεξει συγχαρητηρια.  ::)

http://www.zshare.net/audio/1912812393991368/

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #1 στις: 21/09/08, 04:09 »
Ρε κοτσαδορε....δεν υπάρχεις....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος kotsadoros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #2 στις: 21/09/08, 04:11 »
αυπνιες ε?
thanks ;)

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #3 στις: 21/09/08, 04:37 »
Χαχα...κάπως έτσι....
Το άκουσα 4-5 φορές....εξακολουθείς να μην υπάρχεις....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #4 στις: 21/09/08, 10:11 »
χωσε Αρμάντο!  8)  πολυ ωραιο tone!

κανε μας τωρα και μια αναλυση για το gear που χρησημοποιησες ..

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #5 στις: 21/09/08, 10:49 »
χωσε Αρμάντο!  8)  πολυ ωραιο tone!

Θα συμφωνήσω ως προς τον πολύ ωραίο ήχο!!

Ήταν γενικά πολύ καλό. Σε μερικά σημεία προς το τέλος, η "φλυαρία" λίγο με κούρασε αλλά φυσικά είναι jamάρισμα οπότε το σηκώνει το πράγμα  :)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #6 στις: 21/09/08, 11:03 »
Funky? Επιτελους, μπαινω στην κατηγορια αυτη και βλεπω ανθρωπους να "τζαμαρουν" πανω σε μουσικα ειδη κι οχι μπουρμπουληθρες.
Ενταξει, σε μερικα σημεια εχεις κι εσυ καποιες μπουρμπουληθριτσες, αλλα ειναι funky βρε αδερφε..εαν δεν παιξεις λιγο παραπανω θα σε κατηγορησουν για modern blues. :)

Θα συμφωνησω με τον drakoumel πως εισαι λιγουλακι χαμενος ( προσεξε, οχι πολυ ), αλλα γενικα ολο το κομματι θελει 6-7dB πιο πανω για να δωσει χροια. Με λιγα λογια, εαν χρησιμοποιεις εναν τελικο limiter σε ολη την παραγωγη, πιεσε τον. Μη φοβασαι, γι'αυτο ειναι το limiter :D Απλως, οταν γινει αυτο, θα παρατηρησεις και αλλαγες στη χροια του ηχου ( ισως και να χρειαστει να μιξαρεις καλυτερα το back track με την κιθαρα σου ).

Γενικα τι να πω..; Κιθαριστας δεν ειμαι, αλλα μ'αρεσει παρα πολυ το κομματι! Το ακουω τοσο ευχαριστα, οσο θα ακουγα και ενα κομματι ΤΟΤΟ ( ναι, τωρα μπορεις να το παρεις πανω σου αυτο :D )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #7 στις: 21/09/08, 11:53 »
Πω ψηλέ πραγματικά δεν παλεύεσαι.... Τι πράγμα  ηταν αυτο???

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #8 στις: 21/09/08, 13:04 »
Kotsadoros, είσαι πραγματικά απίστευτος.. Αυτό που μόλις άκουσα δεν μπορώ να το περιγράψω.. Δεν το πιστεύω απλά!!!

Συγχαρητήρια.. Έχεις πολύ καλό ήχο, δυναμικές στο παίξιμο σου (ΠΑΡΑ πολύ λίγοι κιθαρίστες έχουν), τεχνική, φράσεις ατέλειωτες, καθαρότητα, ταχύτητα, τα πάντα.. Αν μου έλεγε κάποιος άκου το κομμάτι αυτό θα έλεγα με την μία ότι ακούω Satch.. Και μάλιστα Satch στα καλά του!! Τι να πω; Keep it up!! Είσαι για μεγάλα πράγματα, απλά αυτό το nick :-\;


(πλάκα κάνω, άξιος!!!)


Αποσυνδεδεμένος kotsadoros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #9 στις: 21/09/08, 13:34 »
χωσε Αρμάντο!  8)  πολυ ωραιο tone!

κανε μας τωρα και μια αναλυση για το gear που χρησημοποιησες ..
σε ευχαριστω, το σuγκεκριμενο το εγραψα με μια suhr strat,   evidence καλωδιο και μετα επειδη ηταν πολυ αργα μεσα στο guitar port της Line 6 με την προσομοιωση του plexi . Το reverb και το delay ειναι απο το guitar port.
μετα απλα cubase SX 3  ;)
χωσε Αρμάντο!  8)  πολυ ωραιο tone!

Θα συμφωνήσω ως προς τον πολύ ωραίο ήχο!!

Ήταν γενικά πολύ καλό. Σε μερικά σημεία προς το τέλος, η "φλυαρία" λίγο με κούρασε αλλά φυσικά είναι jamάρισμα οπότε το σηκώνει το πράγμα  :)
χαιρομαι που σου αρεσε ;)
Funky? Επιτελους, μπαινω στην κατηγορια αυτη και βλεπω ανθρωπους να "τζαμαρουν" πανω σε μουσικα ειδη κι οχι μπουρμπουληθρες.
Ενταξει, σε μερικα σημεια εχεις κι εσυ καποιες μπουρμπουληθριτσες, αλλα ειναι funky βρε αδερφε..εαν δεν παιξεις λιγο παραπανω θα σε κατηγορησουν για modern blues. :)

Θα συμφωνησω με τον drakoumel πως εισαι λιγουλακι χαμενος ( προσεξε, οχι πολυ ), αλλα γενικα ολο το κομματι θελει 6-7dB πιο πανω για να δωσει χροια. Με λιγα λογια, εαν χρησιμοποιεις εναν τελικο limiter σε ολη την παραγωγη, πιεσε τον. Μη φοβασαι, γι'αυτο ειναι το limiter :D Απλως, οταν γινει αυτο, θα παρατηρησεις και αλλαγες στη χροια του ηχου ( ισως και να χρειαστει να μιξαρεις καλυτερα το back track με την κιθαρα σου ).

Γενικα τι να πω..; Κιθαριστας δεν ειμαι, αλλα μ'αρεσει παρα πολυ το κομματι! Το ακουω τοσο ευχαριστα, οσο θα ακουγα και ενα κομματι ΤΟΤΟ ( ναι, τωρα μπορεις να το παρεις πανω σου αυτο :D )
σε ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια , συνηθως κανω mastering στα mix Μου απλα αυτο εδω το εκανα πολυ αργα χτες και δεν ειχα υπομονη! :)
Πω ψηλέ πραγματικά δεν παλεύεσαι.... Τι πράγμα  ηταν αυτο???
χεχε , νασαι καλα, γυρω στο 1, 78 ειμαι  ;D
Kotsadoros, είσαι πραγματικά απίστευτος.. Αυτό που μόλις άκουσα δεν μπορώ να το περιγράψω.. Δεν το πιστεύω απλά!!!

Συγχαρητήρια.. Έχεις πολύ καλό ήχο, δυναμικές στο παίξιμο σου (ΠΑΡΑ πολύ λίγοι κιθαρίστες έχουν), τεχνική, φράσεις ατέλειωτες, καθαρότητα, ταχύτητα, τα πάντα.. Αν μου έλεγε κάποιος άκου το κομμάτι αυτό θα έλεγα με την μία ότι ακούω Satch.. Και μάλιστα Satch στα καλά του!! Τι να πω; Keep it up!! Είσαι για μεγάλα πράγματα, απλά αυτό το nick :-\;


(πλάκα κάνω, άξιος!!!)


χαιρομαι παρα πολυ που σου αρεσε τοσο, εχω μελετησει παρα πολλους κιθαριστες 10 χρονια τωρα και ο satriani εχει μεινει στο παιξιμο μου  εντονα, τουλαχιστον στον τροπο που παιζω μελωδιες.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #10 στις: 21/09/08, 13:36 »
Για την ιστορία κ μόνο με το "δεν υπάρχεις" δεν εννοούσα την δουλειά που έκανε στη μίξη, αλλά την αϋλη κατάσταση στην οποία πρέπει να βρίσκεται ο kotsadoros καθότι δε πρέπει να είναι γήινος.......δεν νομίζω να ήταν και ο σκοπός αυτός αφού ήταν αυτοσχεδιασμός πάνω σε backing track και ok...η κιθάρα ακούγεται τέλεια....
Το παίξιμο ώρες ώρες βοηθάει....!! λες να μάθω κιθάρα?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #11 στις: 21/09/08, 18:52 »
Οι μελωδικοι κιθαριστες πλεον σπανιζουν και οι περισσοτεροι εχουν την ταση να "τρεξουν" στο οργανο και να παιξουν γρηγορα και καλα δυσκολα χωρις σεβασμο στις φρασεις, στις δυναμικες, και στις ομορφες μελωδιες.. Ε εσυ εισαι το αλλο ακρο απο αυτο.. Παρα πολυ ωραιος, μελωδικος, ειλικρινα αψογες φρασεις μπραβο σου πραγματικα. Χαρα μου να απολαμβανω τετοιους κιθαριστες. Νομιζω το σολακι σου μαζι με αυτο που επαιζες με τον Bogner ειναι τα 2 ομορφοτερα σολα που εχω ακουσει ολο αυτο το χρονο. Μπραβο σου και μακαρι να ανεβασεις κι αλλα :) Respect
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #12 στις: 21/09/08, 19:12 »
 :o

..αυτο ειναι που λενε "παιζει τις καλτσες του και τις μανταρει κιολας"  :P

Αποσυνδεδεμένος kotsadoros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #13 στις: 21/09/08, 20:05 »
παιδες νασται καλα για τα καλα λογια

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #14 στις: 22/09/08, 09:54 »
Κλασσικα... :)

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #15 στις: 26/09/08, 23:45 »
Απλα καταπληκτικο...Πολυ ψαγμενο παιξιμο στην κιθαρα.Χαιρομαι που τοσο καλα πραγματα σε ενα ειδος μουσικης που στην ελλαδα δεν εχει (δυστυχως) και τοσο περαση...                                                                                                                                       
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #16 στις: 27/09/08, 10:49 »
Hi... (γνωμη μου παντα) Funk δεν το λες. Και δεν μιλαω για το Backin' track, μα για το solo!!! Οχι οτι δεν κολλαει, καθε αλλο. Και κολλαει , και υπεροχο παιξιμο εχει, και το feelin' ειναι δυνατο. Απλα δεν ειναι το ειδος αυτο του solo, που θα χαρακτηριζε ενα κομματι ως Funk.. Βεβαια, με εξαιρεση καποια μεταλιζων στοιχεια, θα μπορουσε ανετα να χαρακτηρισθει ως Fusion, κατι που ισα-ισα το τιμα! Παντως υπεροχη ερμηνεια φιλε μου.. Οταν διωξω τον Μαρμελακι απο το γκρουπ μας, θα σε παρακαλεσω να παιξεις μαζι μας  ;D :P

Αποσυνδεδεμένος kotsadoros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #17 στις: 27/09/08, 23:37 »
Απλα καταπληκτικο...Πολυ ψαγμενο παιξιμο στην κιθαρα.Χαιρομαι που τοσο καλα πραγματα σε ενα ειδος μουσικης που στην ελλαδα δεν εχει (δυστυχως) και τοσο περαση...                                                                                                                                       
Thanks fenderaki, καλως η κακως δεν βρισκομαι στην ελλαδα αλλα φανταζομαι οτι κατι ξερεις για να το λες .  ;)

Αποσυνδεδεμένος kotsadoros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Funky Καταστασεις
« Απάντηση #18 στις: 27/09/08, 23:40 »
Hi... (γνωμη μου παντα) Funk δεν το λες. Και δεν μιλαω για το Backin' track, μα για το solo!!! Οχι οτι δεν κολλαει, καθε αλλο. Και κολλαει , και υπεροχο παιξιμο εχει, και το feelin' ειναι δυνατο. Απλα δεν ειναι το ειδος αυτο του solo, που θα χαρακτηριζε ενα κομματι ως Funk.. Βεβαια, με εξαιρεση καποια μεταλιζων στοιχεια, θα μπορουσε ανετα να χαρακτηρισθει ως Fusion, κατι που ισα-ισα το τιμα! Παντως υπεροχη ερμηνεια φιλε μου.. Οταν διωξω τον Μαρμελακι απο το γκρουπ μας, θα σε παρακαλεσω να παιξεις μαζι μας  ;D :P
Πες το οπως θες , εκει θα κολλησουμε? Παντως ουτε fusion θα το χαρακτηριζα αλλα ο καθενας το ακουει με τα δικα του εσωτερικα αυτια. χαιρομαι που σου αρεσε. Θα τσεκαρω και το project σου ASAP. ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
5952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/10, 15:05
από ACG
39 Απαντήσεις
13541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 10:28
από Σκίρων
8 Απαντήσεις
7118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 15:16
από Salinas
26 Απαντήσεις
7587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/09, 17:02
από ogyon21
0 Απαντήσεις
1770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 20:35
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
2884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 13:34
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 15:51
από diji grampsas
5 Απαντήσεις
2168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 11:44
από armagedon
3 Απαντήσεις
5719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/13, 00:18
από ixolipsia.gr
0 Απαντήσεις
812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/21, 16:36
από diji grampsas