Αποστολέας Θέμα: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων  (Αναγνώστηκε 8509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Πηρα ψηφιακή!

αλλα επειδη βγαζει 8 mpixel και θελω να στελνω μερικες φωτο στο msn ξερετε κανα προγραμμα να μικραινει αυτοματα την αναλυση?

εχω το photoshop αλλα ειναι μεγαλο νταβαντούρι να το ανοιγω κλπ κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/08, 19:46 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων
« Απάντηση #1 στις: 22/03/08, 20:02 »
Πηρα ψηφιακή!

αλλα επειδη βγαζει 8 mpixel και θελω να στελνω μερικες φωτο στο msn ξερετε κανα προγραμμα να μικραινει αυτοματα την αναλυση?

εχω το photoshop αλλα ειναι μεγαλο νταβαντούρι να το ανοιγω κλπ κλπ...

To Microsoft photo editor είναι ένα μικρό και εύχρηστο προγραμματάκι, το οποίο κάνει όλες τις βασικές λειτουργίες ενός επεξεργαστή εικόνας.. Όταν το κατεβάσεις, κάνε extract σε ένα σημείο του σκληρού σου και κάνε "Open with" σε μια φωτογραφία.. Επέλεξε Microsoft Photo Editor και τσέκαρε το box "Always use the selected program to open this kind of file".. Αν θέλεις κάτι πιο βαρύ μετά, υπάρχουν πολλές επιλογές και θα ήταν λάθος να σου προτείνει κάποιος κάτι που τον βολεύει, γιατί μπορεί να μην βολεύει εσένα.. In any case, ρίξε μια ματιά εδώ..

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων
« Απάντηση #2 στις: 22/03/08, 20:04 »
ανοιγε τες με το paint κ μετα:

Ιmage->Stretch/skew κ κανε τα 100ρια 25ρια  

Tελος, Save as -> jpeg.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/08, 01:11 από blueb »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων
« Απάντηση #3 στις: 22/03/08, 20:04 »
έχεις pm...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων
« Απάντηση #4 στις: 22/03/08, 20:52 »
Εγώ έχω το FastStone Photo Resizer με το οποίο μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις - σμίκρυνση μιας φωτογραφίας ή ολόκληρου folder, μετατροπή από ένα τύπο αρχείου σε άλλο, επεξεργασία εικόνας (χρώματα, φωτεινότητα, contrast), εισαγωγή κειμένου στη φωτογραφία και πολλά άλλα. Από όλα τα freeware προγράμματα που δοκίμασα, αυτό μού φάνηκε σαφώς καλύτερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων
« Απάντηση #5 στις: 22/03/08, 22:02 »
Λοιπόν παιδιά, εγώ έχω ανακαλύψει (όχι εγώ προσωπικά, να μην κατηγορηθώ και για πνευματικά δικαιώματα), ότι όταν ανοίγω φωτό από την ψηφιακή (7.1 Μp) το οποίο μου δείχνει ότι είναι 3,5 ΜΒ, με το πρόγραμμα ζωγραφικής των Windows και αμέσως μετά κάνω save as σε αρχείο jpeg, αυτομάτως μειώνεται η χωρητικότητα σε 600ΚΒ, χωρίς να παρατηρώ αλλαγή στην ποιότητα (τουλάχιστον στο δικό μου μάτι).

Οπότε και αυτός είναι ο τρόπος που κάνω με όλες τις φωτό μου, για να μην  πιάνουν υπερβολικό χώρο στο σκληρό μου.

Αν κάποιος με περισσότερη εμπειρία μπορεί να το εξηγήσει αυτό, θα χαιρόμουν πάρα πολύ να μάθω και εγώ γιατί συμβαίνει αυτό.
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων
« Απάντηση #6 στις: 22/03/08, 23:27 »
Λοιπόν παιδιά, εγώ έχω ανακαλύψει (όχι εγώ προσωπικά, να μην κατηγορηθώ και για πνευματικά δικαιώματα), ότι όταν ανοίγω φωτό από την ψηφιακή (7.1 Μp) το οποίο μου δείχνει ότι είναι 3,5 ΜΒ, με το πρόγραμμα ζωγραφικής των Windows και αμέσως μετά κάνω save as σε αρχείο jpeg, αυτομάτως μειώνεται η χωρητικότητα σε 600ΚΒ, χωρίς να παρατηρώ αλλαγή στην ποιότητα (τουλάχιστον στο δικό μου μάτι).

Οπότε και αυτός είναι ο τρόπος που κάνω με όλες τις φωτό μου, για να μην πιάνουν υπερβολικό χώρο στο σκληρό μου.

Αν κάποιος με περισσότερη εμπειρία μπορεί να το εξηγήσει αυτό, θα χαιρόμουν πάρα πολύ να μάθω και εγώ γιατί συμβαίνει αυτό.

Αυτό το είχα εφαρμόσει κι εγώ, αν και δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Είναι όμως φοβερά βαρετό και χρονοβόρο να το κάνεις για κάθε φωτογραφία ξεχωριστά. Ενώ με ένα resizer software μπορείς να το κάνεις για ένα μεγάλο αριθμό φωτογραφιών με τη μία...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων
« Απάντηση #7 στις: 23/03/08, 00:02 »
Λοιπόν παιδιά, εγώ έχω ανακαλύψει (όχι εγώ προσωπικά, να μην κατηγορηθώ και για πνευματικά δικαιώματα), ότι όταν ανοίγω φωτό από την ψηφιακή (7.1 Μp) το οποίο μου δείχνει ότι είναι 3,5 ΜΒ, με το πρόγραμμα ζωγραφικής των Windows και αμέσως μετά κάνω save as σε αρχείο jpeg, αυτομάτως μειώνεται η χωρητικότητα σε 600ΚΒ, χωρίς να παρατηρώ αλλαγή στην ποιότητα (τουλάχιστον στο δικό μου μάτι).

Οπότε και αυτός είναι ο τρόπος που κάνω με όλες τις φωτό μου, για να μην  πιάνουν υπερβολικό χώρο στο σκληρό μου.

Αν κάποιος με περισσότερη εμπειρία μπορεί να το εξηγήσει αυτό, θα χαιρόμουν πάρα πολύ να μάθω και εγώ γιατί συμβαίνει αυτό.
Το γιατί από μόνο του το paint, κάνει τις φωτογραφίες 600Kb δεν το γνωρίζω.. Μάλλον θα είναι ιδιότητα των jpeg αρχείων (να έχουν δηλαδή αυτό το resolution)..

Τώρα το γιατί δεν παρατηρείς διαφορά στη ποιότητα είναι εξηγήσιμο.. Μια φωτογραφία 7.1 Mp είναι πολύ μεγάλη για να χωρέσει στην οθόνη οποιουδήποτε υπολογιστή.. Επομένως όταν ανοίγεις μια φωτογραφία τέτοιου μεγέθους, εκείνη εμφανίζεται όσο μεγάλη της επιτρέπει η οθόνη.. Αν πατήσεις όμως την επιλογή να στην δείξει σε κανονικό μέγεθος, τότε θα πάρεις μια φωτογραφία τεράστια (με πολύ zoom).. Μην ξεγελιέσαι.. Η φωτογραφία δεν είναι τόσο μικρή όσο μια οθόνη, απλά το image software στην εμφανίζει έτσι για να μην χάνεσαι..  Άρα ας πούμε ότι η 7.1 Mp φωτογραφία, όταν ανοίγει, την βλέπεις 6-7 φορές μικρότερη από το κανονικό της μέγεθος.. Επομένως, αν ζητήσεις τα 3.5 Mb (φωτογραφία Α) να γίνουν 600Kb (φωτογραφία Β) τότε στην ουσία βλέπεις σαν φωτογραφία Β, την φωτογραφία Α 6-7 φορές μικρότερη ή όπως αν άνοιγες την τελευταία και στην εμφάνιζε στα όρια της οθόνης.. Γι' αυτό δεν φαίνεται (και δεν υπάρχει άλλωστε) διαφορά στην ανάλυση..

Εγώ όταν βγάζω φωτογραφίες δεν επιλέγω την πιο καλή ποιότητα γιατί γνωρίζω ότι μετά για να χωρέσει στην οθόνη θα πρέπει να της κάνω resize, οπότε ποιος ο λόγος; Η μεγάλη ανάλυση χρειάζεται αν βγάλεις μια φωτογραφία, και έπειτα στο υπολογιστή θέλεις να δεις μια λεπτομέρεια καθαρά.. Αλλιώς για τοπία ή πρόσωπα και μια με 2 Mp είναι υπεραρκετή..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων
« Απάντηση #8 στις: 23/03/08, 00:56 »
Υπάρχουν άπειρα προγράμματα για image resize, θα μπορούσα να γεμίσω μια σελίδα.
Επίσης, τα πιο πολλά προγράμματα εμφάνισης φωτογραφιών (πχ. ACDSee) το υποστηρίζουν.

Το αρχείο JPEG δημιουργείται με έναν απωλεστικό αλγόριθμο. Δηλαδή η εικόνα χάνει λίγο έως πολύ από την αρχική της ποιότητα για να συμπιεστεί σε μέγεθος αρχείου. (και μη μπερδεύετε την ποιότητα εικόνας με την ανάλυση/διάσταση σε pixels)

Αν μια εικόνα 8Mpixel την κάνουμε από 3+ΜΒ, 600ΚΒ, χάνεται σημαντική ποιότητα εικόνας. Με μια γρήγορη ματιά ίσως δεν φανεί τίποτα, αλλά σε εμφάνιση 1:1 (ή περισσότερη)  και με έμπειρο μάτι, φαίνονται οι ατέλειες.

Το ζήτημα είναι τι ζητάει ο καθένας, ποιά είναι η προτεραιότητά του: υψηλή ποιότητα και ανάλυση ή μικρό μέγεθος αρχείου.

Αυτά τα ολίγα, για ένα τεράστιο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kure

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Blackened Wind
Απ: Αναζητώ πρόγραμμα για σμίκρυνση εικόνων
« Απάντηση #9 στις: 23/03/08, 12:44 »
Λοιπόν παιδιά, εγώ έχω ανακαλύψει (όχι εγώ προσωπικά, να μην κατηγορηθώ και για πνευματικά δικαιώματα), ότι όταν ανοίγω φωτό από την ψηφιακή (7.1 Μp) το οποίο μου δείχνει ότι είναι 3,5 ΜΒ, με το πρόγραμμα ζωγραφικής των Windows και αμέσως μετά κάνω save as σε αρχείο jpeg, αυτομάτως μειώνεται η χωρητικότητα σε 600ΚΒ, χωρίς να παρατηρώ αλλαγή στην ποιότητα (τουλάχιστον στο δικό μου μάτι).

Οπότε και αυτός είναι ο τρόπος που κάνω με όλες τις φωτό μου, για να μην πιάνουν υπερβολικό χώρο στο σκληρό μου.

Αν κάποιος με περισσότερη εμπειρία μπορεί να το εξηγήσει αυτό, θα χαιρόμουν πάρα πολύ να μάθω και εγώ γιατί συμβαίνει αυτό.


Αυτό το είχα εφαρμόσει κι εγώ, αν και δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Είναι όμως φοβερά βαρετό και χρονοβόρο να το κάνεις για κάθε φωτογραφία ξεχωριστά. Ενώ με ένα resizer software μπορείς να το κάνεις για ένα μεγάλο αριθμό φωτογραφιών με τη μία...


εγω χρησιμοπιοω το image resizer της Microsoft και κανει καλα την δουλεια του.... :)
μπορεις να το κατεβασεις απο εδω ψαξε λιγο την σελιδα.....
μπορεις να επιλεξεις οσες  photos θελεις με την προυποθεση ολες να εχουν την ιδια οριζοντια και καθετη αναλυση... π.χ. 3500χ2700pixel
ή 2700χ3500pixel....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/02, 17:12
από Θοδωρής
3 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/04, 09:28
από Arg0
8 Απαντήσεις
3369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/07, 22:16
από pegasus
3 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/07, 01:10
από schizm
6 Απαντήσεις
11670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/07, 17:30
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
4500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 19:34
από St3ven
1 Απαντήσεις
1643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 08:17
από ivikos
4 Απαντήσεις
3379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 00:08
από MechMech
3 Απαντήσεις
22286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 16:40
από mariaaaaa
2 Απαντήσεις
2709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/21, 07:07
από sunniclay