Αποστολέας Θέμα: ερωτήσεις για partscaster  (Αναγνώστηκε 10250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #25 στις: 25/12/16, 00:54 »
Nαι, κάποιος που ξέρει το κάνει αυτό. Ίσως να μην είναι τόσο εύκολο για κάποιον που λέει ότι δεν έχει σχετικές γνώσεις και εμπειρία. Και δεν υπάρχει και λόγος δηλαδή, όταν κάτι τέτοιο μπορεί εύκολα να αποφευχθεί με λίγη προσοχή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #26 στις: 25/12/16, 08:00 »
αν παρατηρήσεις το neck pocket στα σώματα ακόμα και απο αμερικάνικες φέντερ θα δεις οτι υπάρχουν σημεία που έχει αφαιρεθεί το χρώμα , είναι τα σημεία που χρειάστηκε να "φάει" ο υπάλληλος της φέντερ κατά τη συναρμολόγηση για να ταιριάξει καλά το μπράτσο με το σώμα.
ή μπορεί να χρειαστεί να μπει shim για να κάτσει σωστά

ο λόγος είναι ωστε να μην υπάρχει χρώμα στο neck pocket, ώστε να πειθαρχεί με μια παλιά δοξασία της fender σύμφωνα με την οποία χρώμα στο neck pocket = κακό sustain και ήχος. Οταν βάφουν στο σημείο αυτό μασκάρουν με ταινία.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #27 στις: 25/12/16, 08:13 »
Freeloader, εν ολίγοις, θα σου έλεγα πάρε μια απο aliexpress ή dhgate ΑΛΛΑ απο κατάστημα με αποδεδειγμένη ποιότητα και αξιοπιστία (κοίτα για αναφορές απο youtube) και κάνεις μόντες πάνω σε αυτήν.
Διαφορετικά όπως σου είπαν και πολλοί φίλοι παραπάνω, είναι μεγάλες οι πιθανότητες να μην ταιριάζουν αρκετά πράγματα. Το μόνο που μένει σταθερό σε ένα μπράτσο strat είναι το μήκος, ανεξαρτήτως τάστων. Απο εκεί και πέρα, στο neck pocket, πλάτος, ύψος παίζουν. Κόντεψα να χαλάσω την vintage strat μου ωστε να ταιριάξω scalloped μπράτσο απο ebay.
Διαφορετικά, με πειράματα και φθηνές (ή και ακριβές) αγορές μπορεί να καταλήξεις με ένα όργανο που σου έχει βγάλει την πίστη, αλλά δεν σε καλύπτει. Αν, δε, γίνεσαι όλο και πιο απαιτητικός, τότε το παραμικρό θα σε χαλάει, και όλο θα ψάχνεσαι με ανούσιες αγορές after market high end ανταλλακτικών, τα οποία ίσως διόλου δεν θα βελτιώνουν την κατάσταση, αλλά μπορεί και να πείθεις τον εαυτό σου οτι την βελτιώνουν, και πάλι ψάξιμο, κτλ είναι δηλ και θέμα ψυχολογίας, πιο εύκολα να ρίξεις το φταίξιμο σε σένα και στην partscaster σου αν κάτι δεν σου αρέσει, παρά αν ήταν π.χ. MIA strat, όπου λες, οκ μωρέ έτσι είναι μια vintage-correct κιθάρα, είναι μέσα στο design.
Είναι επίσης πολλές οι δοξασίες που κυκλοφορούν, οι οποίες μπορεί να καταλήξουν σε πολλές περιττές δαπάνες.

ξέρω οτι σου γράφω τα ανάποδα απο αυτά που σου έγραψα στο πρώτο μήνυμα αλλά το ξανασκέφτηκα, όταν σε είδα να προβληματίζεσαι απο τώρα για τεχνικές λεπτομέρειες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/03, 01:04
από Lordos
19 Απαντήσεις
6309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 13:33
από corpse_bride
5 Απαντήσεις
2242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 23:00
από adr1anos
16 Απαντήσεις
6327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/10, 18:05
από p0z3r
12 Απαντήσεις
7120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/11, 10:23
από songless_bird
8 Απαντήσεις
3152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/10, 16:31
από jeffpapadopoulos
14 Απαντήσεις
5458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:04
από Alex_Under
6 Απαντήσεις
2847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/11, 10:10
από Theoharris
Ερωτήσεις...

Ξεκίνησε από ScorpionsManiac Εφέ

12 Απαντήσεις
4002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 19:17
από ScorpionsManiac
0 Απαντήσεις
1978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 00:00
από Απόλλων