Αποστολέας Θέμα: Instrumental  (Αναγνώστηκε 5720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

stavros75

  • Επισκέπτης
Instrumental
« στις: 19/02/06, 09:17 »
Αυτό είναι ένα instrumental κομμάτι που έγραψα...
Enjoy....

http://rapidshare.de/files/13623378/Instrumental_v2.mp3.html

Επήλθαν διορθώσεις
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/06, 15:30 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Instrumental
« Απάντηση #1 στις: 19/02/06, 09:25 »
Ταξιδιάρικο, πολύ ευχάριστο στο αυτί, και προπάντων ωραιότατη παραγωγή.
 
Θα έχει και συνέχεια φαντάζομαι... Και περιμένουμε...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Instrumental
« Απάντηση #2 στις: 19/02/06, 09:40 »
Να πω την αλήθεια...εξυπηρετεί κάτι ήσυχο και ήρεμο, αλλα και πάλι πιστέυω ότι έχεις πολλά περιθώρια βελτίωσης. Προσπάθησε να κατσεις να ακούσεις αντικειμενικά ( όσο γίνεται ) αυτό που έχεις δημιουργήσει και να βρέις τα σημεία εκείνα που δεν "πατάνε" καλά με το όλο θέμα..Εφόσον ( ετσι φαντάζομαι ) είναι πειραματικόυ σταδίου φάση, δοκιμες κτλ, θα μπορουσες να γράψεις ένα μέρος λίγο διαφορετικό μέχρι να κατασταλλάξεις στο τι σου αρέσει πιο πολύ. Και πάλι πιστέυω οτι υπήρχαν σημέια που η κιθάρα δεν τάιριαζε με τα πλήκτρα.
Τα σχόλια αναφέρονται περισσότερο στον τομέα της σύνθεσης και όχι της εκτέλεσης. Και όσον αφορά την εκτέλεση υπάρχουν σημεία αμφισβητούμενα , αλλα αυτό είναι θέμα εξάσκησης.
Συνέχισε φίλε μου.. ;)
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Instrumental
« Απάντηση #3 στις: 19/02/06, 10:39 »
ChristosKΝα 'σαι καλα φίλε μου. Η παραγωγή είναι "σπιτίσια". Ο σκληρός μου είναι γεμάτος από τέτοιες "μουσικές σκέψεις". Κάθε τόσο θ' ανεβάζω τίποτα στο kithara.gr

Symeon Ευχαριστώ που κάθισες και άκουσες το τραγούδι. Χμμμ αμάν με αυτά τα πλήκτρα. Έτσι μου ρχεται μη ξαναβάλω πλήκτρα σε τραγούδι...Χεχε Αστειεύομαι. Ξέρω γω? τι να πω? μάλλον έχεις δίκιο... Εγώ δε ξέρω από μουσική...

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Instrumental
« Απάντηση #4 στις: 19/02/06, 10:43 »
Ανέβαζε υλικό για να μαθαίνουμε κι εμείς από ατμόσφαιρα.... Φαίνεσαι πολύ γατόνι στο είδος....

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Instrumental
« Απάντηση #5 στις: 19/02/06, 10:51 »
Κοιταξε...δεν προσπαθώ να σε μειώσω η κατι τέτοιο...μαλλον γράφεις και παίζεις πολύ καλυτερα από μένα..απλα έιμαι λιγάκι αυστηρός κριτής και αυτό που ακούω λέω...δεν είπα ότι φταίνε τα πλήκτρα..αλλα η κιθάρα ;)..παντως..τηνκριτική αυτη την κανω για να σε ωθήσω να βελτιωθείς...αν δεν συμβαίνει, να μην ξαναγραψω κατι... :-\
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Instrumental
« Απάντηση #6 στις: 19/02/06, 11:02 »
Όχι ρε συ. Χαλαρά. Μια παρέα είμαστε εδώ πέρα. Χμμμμ έχεις δίκιο η κιθάρα βγαίνει εκτός ρυθμού στο τέλος και θέλει μερεμέτια.... :)

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Instrumental
« Απάντηση #7 στις: 19/02/06, 11:15 »
Κοιταξε...δεν προσπαθώ να σε μειώσω η κατι τέτοιο...μαλλον γράφεις και παίζεις πολύ καλυτερα από μένα..απλα έιμαι λιγάκι αυστηρός κριτής και αυτό που ακούω λέω...δεν είπα ότι φταίνε τα πλήκτρα..αλλα η κιθάρα ;)..παντως..τηνκριτική αυτη την κανω για να σε ωθήσω να βελτιωθείς...αν δεν συμβαίνει, να μην ξαναγραψω κατι... :-\

Θα στρώσει το παίξιμο, είμαι σίγουρος. Είναι όμως και μεγάλο πράγμα να μπορεί να έχει κανείς την αίσθηση του tone και της ατμόσφαιρας. Χ'ερω άτομα που παίζουν παπάδες αλλά μυαλό δε βάζουν στο ζήτημα της παραγωγής. Τελικά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από άτομα με μέτρια φρασεολογία στο παίξιμο και τέλεια εκτέλεση και δέσιμο. Αλλά, ενώ είναι σαφές πως  έχεις δίκιο, υπάρχει δρόμος ακόμη για στρωτό και σωστό παίξιμο, εμένα κάτι μου λέει πως ο black sheep θα μάθει, και μάλιστα θα τελειοποιηθεί στο επίπεδο που θέλει να φτάσει. Κάποτε ένας φίλος μου shredder, ερχόμενος από συναυλία Brian Adams (όπου είχε πάει λόγω του ότι η κοπέλα του ήταν fan) μού ήρθε σα να είχε δει μπροστά του την αποκάλυψη λέγοντας το εξής: "μαλ*κα μου πολύ άσχετος από παίξιμο αυτός ο κιθαρίστας του Brian Adams, την απλή πεντατονική έπαιζε μόνο και κάνα δυό ακόρντα, αλλά τα 5 πράγματα που έπαιζε τα έπαιζε στην τρίχα και με τέλειο tone, και, πως να στο πω, ντρέπομαι, αλλά γούσταρα να τον ακούω..." Και από τότε ωρίμασε κι εκείνος πολύ σε tone και τέτοια ζητήματα, και έγραφε πράγματα που ήταν 100% σίγουρος πως θα τα έπαιζε.
 
Καλά κάνεις και του τα λες του black sheep, αλλά και το καλό να λέγεται... Άλλωστε από ένα feeling ξεκινούν όλα στη μουσική και εκεί φαίνεται πως τελειώνουν επίσης...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/06, 11:24 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Instrumental
« Απάντηση #8 στις: 19/02/06, 11:19 »
Όχι ρε συ. Χαλαρά. Μια παρέα είμαστε εδώ πέρα. Χμμμμ έχεις δίκιο η κιθάρα βγαίνει εκτός ρυθμού στο τέλος και θέλει μερεμέτια.... :)

Από τα bends σου θα ξεκινήσεις, θα σταθεροποιήσεις το χέρι σου στο λαιμό, έχουν γραφτεί πολλά στο φόρουμ πάνω σ'αυτό, και μπορείς να ρωτήσεις κάποιον με περισσότερα χρόνια στην κιθάρα. Μπράβο πάντως, να δέσεις το υλικό σου σε μεγλύτερα σύνολα, να μελετάς και να ηχογραφείς...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Instrumental
« Απάντηση #9 στις: 27/02/06, 15:20 »
Συμφωνω με τον ChristosK κ Symeon... Η κιθαρα θελει καποιες βελτιωσεις οσον αφορα το παιξιμο. Το αποτελεσμα δεν ηταν ασχημο, απλα ισως λιγο hard-panned κ καθολου stereo-wide :P δεν ξερω πως το κανες αυτο! Επισης επρεπε να παιξεις λιγο με το reverb για να δεσουν τα οργανα μεταξυ τους. Αυτα...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Instrumental
« Απάντηση #10 στις: 01/03/06, 21:48 »
ChristosK
Πρόσφατα ξεκίνησα κάποια μαθήματα ηλεκτρικής. Ευελπιστώ στο μέλλον να σε δικαιώσω!! (και να κάνω σωστά bends) Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και πάλι...
Fteo, δεν είμαι ειδικός στην "συναρμολόγηση" τραγουδιών. Τώρα μπαίνω στο κλίμα, πειραματίζομαι με το Sonar, και κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι καινούργιο...
Ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες...  ;D

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Instrumental
« Απάντηση #11 στις: 08/03/06, 01:45 »
ChristosK
Πρόσφατα ξεκίνησα κάποια μαθήματα ηλεκτρικής. Ευελπιστώ στο μέλλον να σε δικαιώσω!! (και να κάνω σωστά bends) Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και πάλι...

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο για τα μαθήματα. Πιστέυω πολύ στις δυνατότητές σου...

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Instrumental
« Απάντηση #12 στις: 08/03/06, 12:39 »
  Ωραιο ηχο η σολιστικη!!!Αντιθετα δε μου αρεσει καθολου ο ηχος της ρυθμικης...να πω κι εγω οτι ταξιδευει το κομματι σου..σε 2 μερη ακουστηκαν 2 φαλτσα αλλα δεν πειραζει!Πολυ καλη δουλεια!Μπραβο
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Instrumental
« Απάντηση #13 στις: 08/03/06, 13:13 »
τρεμουλιάζει λιγο ο ηχος σου, ακομα λειπει η χαλαροτητα να βγαινει καθαρη η νοτα, η συνθεση ειναι συμπαθητηκια, κοβεται ομως λιγο αποτομα...οπως σου ειπανε και ορισμενοι συναδελφοι, εξασκησε τα bends σου..κατα τα αλλα, συγχαρητηρια...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Instrumental
« Απάντηση #14 στις: 09/03/06, 19:37 »
Ίκαρε
Όντως η σολιστική είναι πολύ καλός ήχος. Να 'ναι καλά το podaki και τα custom sounds. Η ρυθμική εννοείς όχι στο ρεφραίν μάλλον αλλά στα verses. Ίσως να ήθελε άλλον ήχο, δε ξέρω. Όσο για τις φάλτσες νότες, εννοείς τα λάθος bends? Σε ρωτάω μήπως είναι κάτι που δεν "βλέπω"...

Βαγγέλη
πράγματι το σόλο μου θέλει πολύ φτιάξιμο...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Instrumental
« Απάντηση #15 στις: 12/04/06, 00:53 »
Χεχε έτσι σημειολογικά να πω οτι το κομμάτι βρίσκεται στο νούμερο #112 στα charts των Instrumental Rock κομματιών του Soundclick Soundclick   :P

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Instrumental
« Απάντηση #16 στις: 13/04/06, 16:32 »
Και σήμερα 13/4/06 βρίσκεται στο #76, μιλάμε για διεθνή καταξίωση πλέον....
Τα λόγια είναι περιττά  :P :P :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/07, 09:34
από sakis_gouzonis
11 Απαντήσεις
4140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 10:37
από avatar_k83
27 Απαντήσεις
10026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 08:45
από gkou
15 Απαντήσεις
5536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 23:01
από Panagiotisrx7
3 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 08:23
από vangelis
8 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 02:08
από Garvin
3 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/11, 21:13
από freemind
5 Απαντήσεις
3969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 10:32
από drakoumel
2 Απαντήσεις
1645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/12, 11:31
από Mitzelos
4 Απαντήσεις
2312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 21:26
από freemind