Αποστολέας Θέμα: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??  (Αναγνώστηκε 11937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #25 στις: 14/02/15, 12:53 »
Ανασύρω το θέμα από την ΜΕΘ (εντάξει δεν ήταν και τελείως παλιό... ;D)

Λοιπόν καταρχάς η DIY αναβάθμιση θα μείνει στις καλένδες, γιατί τελικά ο χρόνος μου είναι πιο περιορισμένος από ότι υπολόγιζα, οπότε στον λίγο που μένει προτιμώ να παίζω από το να μαστορεύω με αμφίβολα αποτελέσματα..!

Άρα κάποια στιγμή θα πάω σε αγορά νέας.
Όπως έλεγα θέλω κάτι σε strat σχήμα (ή εν γένει double cutway), HSS config, tremolo (όχι όμως FR style), και κατά προτίμηση maple fretboard, αλλά στο τελευταίο συμβιβάζομαι..

Έκανα μια ενδελεχή ιντερνετική έρευνα για τις Chapman που πρότεινε ο Kostthrash καθώς φαίνονται να προσφέρουν αυτό που θέλω. Υπάρχουν αφενός διθυραμβικές κριτικές και αφετέρου κριτικές στα όρια του τρολαρίσματος. Αν οι κριτικές είναι αποκλειστικά απο fanboys και αντίστοιχα από haters του ίδιου του Chapman, τότε δεν έχουν ιδιαίτερα νόημα!

Ο κοινός τόπος όμως είναι ότι στα φτήνα μοντέλα (όχι την ML-1 pro) οι μαγνήτες είναι ψιλομάπα...
Άρα αν υπολογίσουμε 485€ για την αγορά και ας πούμε άλλα 200€ για ένα σετ μαγνητών προσεγγίζουμε τα 700€. Αρχίζει και μπαίνει σε άλλο εύρος τιμών, με άλλο ανταγωνισμό...

Για τη δε pro, ενώ δείχνει πολλά υποσχόμενη, μου φαίνεται άστοχη κίνηση να δώσει κανείς 850€ για ένα νέο brandname με αμφίβολο μέλλον και αντίστοιχα μεταπωλητική αξία....

http://www.thomann.de/gr/chapman_guitars_ml_1_pro_nt_walnut.htm

Έχει κανείς ιδία εμπειρία από τις κιθάρες αυτές? Κανείς από UK μεριά???

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #26 στις: 14/02/15, 16:14 »
δεν ξερω τι θα συνατησεις αλλα σε strat σωμα με σοβαρο hardware εγω ζαχαρωνω αυτες
https://deanzelinsky.com/guitars

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #27 στις: 14/02/15, 18:54 »
δεν ξερω τι θα συνατησεις αλλα σε strat σωμα με σοβαρο hardware εγω ζαχαρωνω αυτες
https://deanzelinsky.com/guitars

Έριξα μια ματιά...
Not bad, αλλά δεν στέλνει στην Ευρώπη αν κατάλαβα καλά...
Στον thomann έχει μόνο σε HHH config, (π.χ. http://www.thomann.de/gr/dean_zelinsky_private_label_tagliare_ltd_z_glide_vw.htm)...
Αλήθεια γιατί τις σκοτώνουν άραγε? όλες είναι 50% κάτω...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #28 στις: 14/02/15, 19:51 »
Αλήθεια γιατί τις σκοτώνουν άραγε? όλες είναι 50% κάτω...

αν είχανε καμια τέλε θα τη χτύπαγα χωρις σκέψη

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #29 στις: 14/02/15, 20:33 »
Λοιπόν είπα να στείλω ένα email στους τύπους από τις DZBL...
Έστειλα 19:15 και έλαβα απάντηση στις 20:20!!

I quote:

"Hello Bill -
You can purchase from Thomann but they have limited stock.
Shipping from USA can be about $79.
Let us know what you would like to do, we may need to adjust shipping cost from website for you.
Regards
DZPL Support"


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #30 στις: 14/02/15, 21:33 »
Kαλές κιθάρες οι Tagliare, αλλά τίποτα το συγκλονιστικό. Αν θέλεις μια strat, πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα και να πάρεις μια Classic Vibe. Αγόρασα την Tagliare Custom με maple neck πριν λίγους μήνες γιατί τη βρήκα στον Thomann σε τιμή πολύ χαμηλότερη από αυτή που πωλείται τώρα (γύρω στα 190 Ευρώ). Έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά, όπως το μπράτσο που είναι αρκετά παχύ, αν και με μεγαλύτερο radius από το συνηθισμένο, οι μαγνήτες που είναι αξιοπρεπέστατοι και με περισσότερο quack και snap από ό,τι θα περίμενε κανείς για την κατηγορία τιμής, και τα locking κλειδιά. Τα ποτενσιόμετρα έχουν καλή αίσθηση και πιο σταδιακή απόκριση από πολλές κιθάρες σε αυτό το εύρος τιμής, και το δεύτερο tone ποτενσιόμετρο ελέγχει και τον bridge μαγνήτη, πράγμα το οποίο είναι πλεονέκτημα. Το φινίρισμα είναι πολύ καλό, με ωραίο flame top στο σώμα και vintage tint στο μπράτσο, ίσως υπερβολικά "vintage" σαν απόχρωση, που όμως δένει αρμονικά με το χρώμα του σώματος.

H ποιότητα κατασκευής σε γενικές γραμμές δεν είναι άσχημη, αλλά υπάρχουν κάποια εμφανή προβλήματα. Το κυριότερο είναι ότι η εσοχή για το τρέμολο στο πίσω μέρος του σώματος δεν είναι καλά κομμένη, τουλάχιστον στην κιθάρα που ήρθε στα χέρια μου. Είναι πιο ρηχή στο πίσω μέρος (κοντά στις βίδες), με αποτέλεσμα το μεταλλικό κομμάτι στο οποίο εφαρμόζονται τα ελατήρια να βρίσκει στο ξύλο αν θελήσεις να σφίξεις τις βίδες. Επίσης το tremolo δεν είναι καθόλου καλό, τόσο από πλευράς κατασκευής όσο και λειτουργίας. Το tremolo block είναι πολύ λεπτό και το όλο σύστημα δεν είναι πολύ σταθερό στο κούρδισμα. Για μένα που δεν χρησιμοποιώ το tremolo σχεδόν ποτέ, τα παραπάνω δεν είναι σημαντικά προβλήματα. Πάντως η γέφυρα όπως είναι από κατασκευής υποβαθμίζει συνολικά την κιθάρα. Κάποιος που σκοπεύει να κάνει σημαντική χρήση του tremolo, ίσως θα πρέπει να σκεφτεί την αλλαγή του σαν πρώτη αναβάθμιση. Η δεύτερη μάλλον θα πρέπει να είναι το nut που, αν και σωστά κομμένο από πλευράς ύψους και radius, είναι εντελώς πλαστικούρα και θα σίγουρα βοηθούσε η αλλαγή του με ένα καλύτερης ποιότητας. Κατά τα υπόλοιπα, δεν υπάρχει κάτι που θα έλεγα ότι είναι απαράδεκτο για μια κιθάρα τόσο φτηνή. Ίσως τα ηλεκτρικά, αλλά σε αυτή τη φάση δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα.

Εν κατακλείδι, στα 200 Ευρώ, η Custom θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή για κάποιον που δεν θέλει να ξεπεράσει αυτό το χρηματικό όριο. Στα 250 που είναι τώρα ίσως είναι ακόμα μια καλή επιλογή. Ανεβαίνουμε όμως σε ένα εύρος τιμής στο οποίο μπορεί κάποιος να βρει μια μεταχειρισμένη Classic Vibe, την οποία εγώ θα προτιμούσα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #31 στις: 15/02/15, 11:16 »
Δεν καταλαβα ακριβως ποιο ειναι το προβλημα με το tremolo το οποιο με ψηνει γιατι δεν βρισκω τρεμολο 2 σημειων κατω απο 600 ευρω (αν μπορεις εξηγησε μας λιγο παραπανω) ωστοσο το nut θα επρεπε να ειναι tusq. Δεν ειναι??? ???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #32 στις: 15/02/15, 13:28 »
kkmspm, έχω δει κι εγώ την περιγραφή της Tagliare Custom στην ιστοσελίδα του Zelinsky και πράγματι αναφέρεται tusq nut. Στη δική μου κιθάρα το nut σίγουρα δεν είναι tusq. Όπως επίσης δεν έχει tusq string retainer, αλλά ένα απλό μεταλλικό. Ίσως να πρόκειται για διαφορετική ή παλιότερη έκδοση, πράγμα που θα εξηγούσε τη χαμηλότερη τιμή. Πάντως οι φωτογραφίες των μοντέλων στον Thomann δείχνουν όλες μεταλλικό string retainer και όχι tusq.

Όσο για το πρόβλημα με την εσοχή του tremolo, ο μόνος τρόπος να το κάνω πιο σαφές είναι με μια φωτογραφία. Χρησιμοποιώ μια από το Internet για να μην μπω στη διαδικασία να φωτογραφήσω την κιθάρα μου αυτή τη στιγμή.



Στο σημείο που δείχνω με το κίτρινο βελάκι, η εσοχή της κιθάρας μου είναι πολύ ρηχή. Έτσι όταν σφίξω τις βίδες, το μεταλλικό αυτό κομμάτι (ανάμεσα στις βίδες και τα ελατήρια) χαμηλώνει και βρίσκει στο ξύλο. Επίσης όπως ανέφερα το tremolo block είναι πολύ λεπτό και δεν φαίνεται να είναι από καλής ποιότητας μέταλλο.

Όσο για το σχόλιό σου σχετικά με το tremolo 2 σημείων, υποθέτω ότι εννοείς πως δεν βρίσκεις κιθάρα με tremolo 2 σημείων με λιγότερο από 600 Ευρώ. Πάντως μπορείς να αγοράσεις ένα τέτοιο tremolo (υπάρχουν μοντέλα από Fender, Gotoh, Hipshot ή αν θέλεις κάτι πιο φτηνό Wilkinson) και να το εγκαταστήσεις στην κιθάρα σου. Στην Tagliare πιστεύω ότι θα ήταν μια πολύ καλή αναβάθμιση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #33 στις: 15/02/15, 22:33 »
kkmspm, έχω δει κι εγώ την περιγραφή της Tagliare Custom στην ιστοσελίδα του Zelinsky και πράγματι αναφέρεται tusq nut. Στη δική μου κιθάρα το nut σίγουρα δεν είναι tusq. Όπως επίσης δεν έχει tusq string retainer, αλλά ένα απλό μεταλλικό. Ίσως να πρόκειται για διαφορετική ή παλιότερη έκδοση, πράγμα που θα εξηγούσε τη χαμηλότερη τιμή. Πάντως οι φωτογραφίες των μοντέλων στον Thomann δείχνουν όλες μεταλλικό string retainer και όχι tusq.


ουτε και η δικη μου που ειχα παρει (DEAN ZELINSKY PRIVATE LABEL TAGLIARE CUSTOM MN VS)
ειχε tusq string retainer αλλα το απλο μεταλλικο.
tusq nut  δεν υπηρχε απλα καποιο χαλια κομμενο και αυτο πλαστικο.

μακραν η χειροτερη αγορα που εχω κανει με παρα πολλα προβληματα που δεν δικαολογουνται για καινουργια κιθαρα.
εννοειται οτι εγινε επιστροφη αμεσως.



οποιος θελει  φωτο απο τα προβληματα της ας στειλει μηνυμα. (ας εχει και κανενα αντισκωριακο προχειρο  :) )
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/15, 13:01 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #34 στις: 16/02/15, 09:04 »
Κατάλαβα. ..

Γενικά το budget μου είναι αρκετά μεγαλύτερο,  απλώς μου έκανε θετική εντύπωση η περιγραφή από το site της DZPL και απόρησα με το 50% του thomann...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #35 στις: 16/02/15, 13:47 »
Θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς να πάρεις την Iby AT10p που έχεις στο αρχικό σου ποστ, αφού σε κάθε άλλη περίπτωση θα χρειαστεί να συμβιβαστεις σε κάποιο τομέα με κάτι άλλο από αυτό που θες. Επιπλέον, δεν πρόκειται απ'οσο έχω καταλάβει να την κάνεις σε DIY φάση, άσε που κατα βάθος αυτή την κιθάρα θέλεις (και πολύ καλά κάνεις  ;) ). Βουρ λοιπον! ;D

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gitarren/Signature-Modelle/Ibanez-AT10P-SB-Andy-Timmons-Premium-Sunburst/art-GIT0026726-000
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/15, 13:50 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: DIY αναβάθμιση κιθάρας ή αγορά νέας??
« Απάντηση #36 στις: 16/02/15, 14:16 »
Θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς να πάρεις την Iby AT10p που έχεις στο αρχικό σου ποστ, αφού σε κάθε άλλη περίπτωση θα χρειαστεί να συμβιβαστεις σε κάποιο τομέα με κάτι άλλο από αυτό που θες. Επιπλέον, δεν πρόκειται απ'οσο έχω καταλάβει να την κάνεις σε DIY φάση, άσε που κατα βάθος αυτή την κιθάρα θέλεις (και πολύ καλά κάνεις  ;) ). Βουρ λοιπον! ;D

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gitarren/Signature-Modelle/Ibanez-AT10P-SB-Andy-Timmons-Premium-Sunburst/art-GIT0026726-000


Ακόμα την σκέφτομαι τη συγκεκριμένη.  Όταν κατέβω Αθήνα θα πάω από του Τρίμη να δω αν υπάρχει διαθέσιμη για δοκιμή. ..
Χωρίς δοκιμή 1000€ είναι πολλά,  άσε που σε αυτά τα νούμερα έχει πλέον νόημα και το ψάξιμο στα μεταχειρισμένα. ..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
10753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 18:55
από moutoulos
26 Απαντήσεις
8602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 21:37
από master of puppets
15 Απαντήσεις
4969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 09:04
από indie-anos laternative
6 Απαντήσεις
3159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 15:41
από Rockdude
26 Απαντήσεις
7112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 22:27
από Cowboy_fromhell
18 Απαντήσεις
6783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 17:19
από zigo13
5 Απαντήσεις
3316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/12, 09:11
από JP.M
9 Απαντήσεις
4261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/12, 09:56
από sotto
2 Απαντήσεις
4351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 07:59
από stelios.z
2 Απαντήσεις
16339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 21:03
από Harpwood