Αποστολέας Θέμα: The 100-Megabit Guitar  (Αναγνώστηκε 1920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
The 100-Megabit Guitar
« στις: 13/07/09, 17:24 »
Ανακάλυψα αυτό:

The 100-Megabit Guitar
http://www.wired.com/wired/archive/12.01/guitar.html


Από το άρθρο:

"... Gibson's new Les Paul, with proprietary Magic technology, does something else altogether, something no other guitar does. An audio converter inside the instrument's body translates string vibrations into a digital signal that can travel over a standard Cat-5 Ethernet cable."
"... It won't be easy. For starters, the Magic guitar's Ethernet output is incompatible with traditional guitar gear. No amplifier or effects pedal on the market today works with the instrument. For now, musicians will need to plug the guitar into a "breakout box" that converts the digital signal back to analog; a standard guitar cable plugs into the box's output."


Μου φαίνεται υπερβολικά φιλόδοξο, ειδικά γιατί για την ώρα δεν υπάρχει συμβατός εξοπλισμός που να χρησιμοποιεί το digital σήμα που έρχεται από την κιθάρα (ενισχυτής, πετάλια κλπ). Επίσης, κακά τα ψέματα, θα είναι δύσκολο να πιάσει την αίσθηση που δίνει ένα setup κιθάρας και λαμπάτου ενισχυτή.

Ποιά η γνώμη σας? Συμφωνείτε ή θεωρείτε ότι σε κάποια χρόνια θα συμβεί ότι έγινε στο παρελθόν με το πικαπ και το cd?


edit: Έχει βγεί κιθάρα βασισμένη στα παραπάνω:
http://www.sweetwater.com/store/detail/LPDGBMNH
http://www.harmony-central.com/articles/reviews/gibsondigitalguitar_review/

« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/09, 17:49 από alterego »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: The 100-Megabit Guitar
« Απάντηση #1 στις: 13/07/09, 17:58 »
Όταν υπάρχουν κιθάρες με USB θεωρώ οτι η κίνηση της Gibson δεν εξυπηρετεί πολύ. Το μόνο προτέρημα που βλέπω σε σχέση με το USB θα ήταν η δυνατότητα να επεξαργαστεί το σήμα από την κάθε χορδή ξεχωριστά, αλλά και αυτό γίνεται μέσα από έναν hexaphonic μαγνήτη, όπως τον GK-3 της Roland.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The 100-Megabit Guitar
« Απάντηση #2 στις: 13/07/09, 18:23 »
δν κατάλαβα τι κάνει ακριβώς....ας βοηθήσει κάποιος...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: The 100-Megabit Guitar
« Απάντηση #3 στις: 13/07/09, 19:01 »
Λογικά έχει έναν ενσωματωμένο A-D converter που ψηφιοποιεί το σήμα της κιθάρας στην αρχή της αλυσίδας και υλοποιεί κάποιο protocol stack βασισμένο στο ethernet (είμαι περίεργος) που επιτρέπει για παράδειγμα εσύ να βρίσκεσαι σπίτι σου με την κιθάρα σου, ο ενισχυτής να είναι στην Ιταλία και να παίζεις με σχεδόν μηδενική καθυστέρηση. Arg0 δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς δουλεύει και βιάζομαι αυτή τη στιγμή, αλλά το ethernet ενδείκνυται έναντι του usb για δικτυακές ερφαρμογές (υψηλότερα bitrates, μεγαλύτερες αποστάσεις, καλύτερο integration με τα γνωστά netwrok stacks κλπ). Η κιθάρα με ethernet μπορεί να συνδεθεί απλά σε ένα switch που έχουμε σπίτια μας :)

I like it :) Βλέπω να έρχονται και ενισχυτές web services :D

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: The 100-Megabit Guitar
« Απάντηση #4 στις: 13/07/09, 19:18 »
Λογικά έχει έναν ενσωματωμένο A-D converter που ψηφιοποιεί το σήμα της κιθάρας στην αρχή της αλυσίδας και υλοποιεί κάποιο protocol stack βασισμένο στο ethernet (είμαι περίεργος) που επιτρέπει για παράδειγμα εσύ να βρίσκεσαι σπίτι σου με την κιθάρα σου, ο ενισχυτής να είναι στην Ιταλία και να παίζεις με σχεδόν μηδενική καθυστέρηση.


Αν ο σκοπός πίσω από την κίνηση της Gibson είναι αυτός τότε καλώς να έρθει, ειδικά αν μιλάμε για βελτίωση των συνθηκών για online jamming (όποιος το έχει δοκιμάσει ξέρει τι πίκρα είναι). Αλλά θα χρειαστούν πολλά περισσότερα από μία Gibson για να βελτιωθεί το όλο σκηνικό αυτό.

Πάντως όταν είχε πρώτο-κυκλοφορήσει, γιατί δεν είναι νέα πατέντα της Gibson, το λανσάρανε ως αντικατάστατο των hexaphonic pickups. Μάλιστα το θέμα εδω έχει περισσότερες λεπτομέρειες.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
7514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
47 Απαντήσεις
41674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/10, 12:48
από Anaximandros
14 Απαντήσεις
9153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
HELP με Guitar Rig 3

Ξεκίνησε από SGACE Εφέ

9 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 00:11
από SGACE
18 Απαντήσεις
8235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness
39 Απαντήσεις
14902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/10, 00:45
από TheChoulakos
29 Απαντήσεις
11094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 12:16
από tasos__
7 Απαντήσεις
2827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 17:51
από Βραζίλης