Αποστολέας Θέμα: Φωνή και τραγούδι  (Αναγνώστηκε 52901 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος btwh

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I wish I knew now what I will learn tomorrow
    • Προφίλ
Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #25 στις: 25/09/05, 01:03 »
Καλησπέρα!  :)

θα ήθελα να σας ρωτήσω, σε οτι αφορά στους όρους full voice / falsetto / head voice στις γυναικείες φωνές, αν υπάρχουν και ποιές είναι οι διαφορές τους?

Ευχαριστώ  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/05, 13:56 από parpen »
...and the hits just keep on coming...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #26 στις: 25/09/05, 13:57 »
Καλησπέρα!  :)

θα ήθελα να σας ρωτήσω, σε οτι αφορά στους όρους full voice / falsetto / head voice στις γυναικείες φωνές, αν υπάρχουν και ποιές είναι οι διαφορές τους?

Ευχαριστώ  :)

Καλώς ήλθες φίλε , μιας και αυτό είναι το πρώτο σου post.
Όμως καλό είναι να μην αλλάζουμε τον τίτλο της συζήτησης , ιδιαίτερα μέσα στα F.A.Q διότι θα ψάχνουμε μετά να δούμε που πήγε το θέμα..
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος marcyas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #27 στις: 25/09/05, 19:43 »
Δεν νομίζω πως η ερώτηση αυτή δεν είναι σχετική με το θέμα φωνή και τραγούδι κατά την ταπεινή μου άποψη, θα ήταν καλό να μάθουμε μερικά πράγματα σχετικά με αυτό το μπερδεμένο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος btwh

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I wish I knew now what I will learn tomorrow
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #28 στις: 26/09/05, 00:33 »
Καλώς σας βρήκα!  (είμαι φίλη όχι φίλος :)) Οκ! Δεν θα αλλάξω άλλη φορά το θέμα συζήτησης. Ανυπομονώ πάντως για την απάντηση την οποία ελπίζω να έχουμε σύντομα!

...and the hits just keep on coming...

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #29 στις: 27/09/05, 00:31 »
Δεν νομίζω πως η ερώτηση αυτή δεν είναι σχετική με το θέμα φωνή και τραγούδι κατά την ταπεινή μου άποψη, θα ήταν καλό να μάθουμε μερικά πράγματα σχετικά με αυτό το μπερδεμένο θέμα.

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.Απλά τέθηκαν τεχνικοί όροι λίγο άγνωστοι προς το "ευρύ κοινό" με αποτέλεσμα να αναρρωτηθούν "είναι;"Λοιπόν αυτό που θα πω αφορά και την "ερωτήσαντα" και σένα marcya.Τέθηκε ένα πραγματικά ενδιαφέρον και "φλέγον" θέμα, το θέμα των έξη "βασικών" φωνών για να το θέσω λίγο "μπακάλικα"(έκφραση που πρωτοδιάβασα εδώ και μου άρεσε πολύ και τη χρησιμοποιώ έκτοτε).....Και δω αρχίζουν τα "ουρλιαχτά".... ;) Γιατί είναι μάτσο οι θεωρίες, η θεωρία των δύο φωνών, των τριών και της...μίας. Καταλαβαίνετε πόσο κείμενο μπορώ να γράψω για να σας αναλύσω όλο αυτό,δεν ξέρω ποιος θα είχε την όρεξη να το διαβάσει (ελπίζω κάμποσοι) και σε πόσο γνώστες απευθύνομαι,δηλαδή τι ορολογίες είναι συνετό να χρησιμοποιήσω για να είναι απλό και κατανοητό το κείμενο κι όχι σαν μετάφραση εγκυκλοπαίδειας. Θα ήθελα λοιπόν πρώτα η "ενδιαφερόμενη" να μου δώσει κάποια στοιχεία των γνώσεων που έχει και κυρίως έχω απορία "πως άκουσε έτσι τους όρους αυτούς".Το ίδιο ισχύει και για το marcya, είναι καλό να ξέρω πως θα γίνω κατανοητή.Πιθανό να σας απαντήσω και με χωριστό "προσωπικό" μήνυμα αν καταλάβω ότι έτσι θα σας βοηθήσω καλύτερα. Απλά έχετε υπομονή, γιατί δουλεύουμε κιόλας και πρέπει πότε πότε να ξεκουραζόμαστε.Επίσης μερικά πράγματα όπως είναι η μουσική είναι δύσκολο να τα περιγράψεις σωστά με λόγια (μπορείς να τα περιγράψεις όλες τις ανατομικές και τεχνικές παραμέτρους αλλά τη διαφορά βασικά πρέπει να την ακούσεις...ζωντανά).Σκέψου  πως είναι να θέλεις να περιγράψεις σ' έναν εκ γενετής τυφλό "τι είναι το κόκκινο"....
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/05, 00:55 από Vocal Studio »
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος btwh

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I wish I knew now what I will learn tomorrow
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #30 στις: 27/09/05, 10:11 »
Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Οι όροι αυτοί υπάρχουν κατά κόρον στο internet. Διαβάζω πολλά άρθρα και αναλύσεις και πράγματι υπάρχουν πολλές θεωρίες και αντιλήψεις. Γι’ αυτό ζήτησα την δική σας άποψη, ως δασκάλα φωνητικής. Καταλαβαίνω πως δεν είναι δυνατόν να κάνετε ολόκληρη ανάλυση, απλά θα ήθελα μία βασική και σύντομη (δεν θέλω να σας κουράσω) περιγραφή μεταξύ των τριών.
...and the hits just keep on coming...

Αποσυνδεδεμένος SteveVai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #31 στις: 05/10/05, 03:04 »
Μπορεί κάποιος να μου λύσει την εξής απορία:
Υπάρχει κάποια συσχέτηση μεταξυ της ψηλότερης νότας που μπορεί να πιάσει κάποιος με την κανονική φωνή και αυτής που μπορεί να πιάσει με falsetto? Δηλαδή με την κανονική φωνή μπορείς θεωρητικά να πιάσεις τις νότες που πιάνεις με το falsetto; Αν όχι πόσο περίπου χαμηλότερα?

Τέλος πως καταλαβαίνω αν τραγουδάω κανονικά ή falsetto;

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #32 στις: 05/10/05, 08:53 »
Δεν νομίζω πως η ερώτηση αυτή δεν είναι σχετική με το θέμα φωνή και τραγούδι κατά την ταπεινή μου άποψη, θα ήταν καλό να μάθουμε μερικά πράγματα σχετικά με αυτό το μπερδεμένο θέμα.

Μα ποιός είπε ότι η ερώτηση είναι άσχετη με το θέμα? Τίτλο στο θέμα να μην αλλάζουμε είπα...(το έκανε η BTW αλλά επανέφερα τον αρχικό )...

BTW πως να ξέρω ότι είσαι φίλη και όχι φίλος , αφού στο προφίλ σου δεν δήλωσες γένος.... :)
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος btwh

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I wish I knew now what I will learn tomorrow
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #33 στις: 05/10/05, 13:38 »
Είδες? 'Εμαθα! Αυτή την φορά δεν άλλαξα τίτλο!  ;D
...and the hits just keep on coming...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #34 στις: 05/10/05, 15:42 »
Υπαρχει περιπτωση καποιος που δεν ξερει να τραγουδαει να φτιαξει η φωνητου ωστε να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπεις?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #35 στις: 05/10/05, 22:39 »
Υπαρχει περιπτωση καποιος που δεν ξερει να τραγουδαει να φτιαξει η φωνητου ωστε να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπεις?

100%....αρκεί να δουλεύει το μυαλό , το αυτί , να κάνει μαθήματα και να γράφει τον εαυτό του όταν τραγουδάει ώστε να τον ακούει μετά...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #36 στις: 05/10/05, 23:00 »
Ναι αλλα λεμε να μην ξερει ΚΑΘΟΛΟΥ δλδ εγω δεν εχω καμια σχεση με το τραγουδι. ΑΛλα θελω να μαθω να τραγουδαω γιατι πραγματικα μου αρεσει αυτο το πραγμα. Βεβαια δεν ξερω τι δυνατοτητες εχει η φωνη μου αλλα θελω πολυ να μαθω να τραγουδαω
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #37 στις: 06/10/05, 02:17 »
Μπορεί κάποιος να μου λύσει την εξής απορία:
Υπάρχει κάποια συσχέτηση μεταξυ της ψηλότερης νότας που μπορεί να πιάσει κάποιος με την κανονική φωνή και αυτής που μπορεί να πιάσει με falsetto? Δηλαδή με την κανονική φωνή μπορείς θεωρητικά να πιάσεις τις νότες που πιάνεις με το falsetto; Αν όχι πόσο περίπου χαμηλότερα?

Τέλος πως καταλαβαίνω αν τραγουδάω κανονικά ή falsetto;

η ψηλότερη νότα θα είναι με falsetto. με την κανονική φωνή δεν μπορείς να πιάσεις ΟΛΕΣ τις νότες του ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ falsetto. Υπάρχουν καποιες νότες που είναι στην αλλαγή falsetto-headvoice τις οποίες τις πιάνεις και με τους δυο τρόπους πιθανόν (ευκολα με φαλσεττο ή με "ξεσκισμα" headvoice). H διαφορά της πιο ψηλής νοτας με κανονική φωνή από την πιο ψηλή με το falsetto δεν ειναι κατι στανταρ. π.χ εμένα κυμαίνεται κοντά στην οκτάβα αν δεν κάνω λάθος.

το πως καταλαβαίνεις δε μπορω να το εξηγήσω ακριβως... ειναι οταν προσπαθείς να μιμηθείς την γυναικεία ομιλία.

Αποσυνδεδεμένος SteveVai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #38 στις: 07/10/05, 00:54 »
Thanx!  ;D  ;)

Αποσυνδεδεμένος duck

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #39 στις: 26/10/05, 16:25 »
Παιδία μήπως ξέρει κανείς καμία σελίδα που μπορώ να παραγγείλω / αγοράσω ελληνικά τραγούδια (Instrumental) ?

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #40 στις: 26/10/05, 18:46 »
εννοείς προφανώς καραόκε? μονο την μουσική για να τραγουδας εσύ απο πάνω?
το μόνο σχετικό για ελληνικά τραγούδια, μπορείς να το βρεις στο βιντεοκλάμπ της γειτονιάς σου. Είναι μια σειρά dvd από τον Γούναρη του Fame Story. Τα τραγούδια που είχε φτιάξει για τα 3 fame story τα κυκλοφορεί σιγά σιγά σε καραοκε dvd. Φυσικά μπορείς να τα αγοράσεις κιόλας από κάποιο κεντρικό δισκοπωλείο.

Αποσυνδεδεμένος duck

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #41 στις: 11/12/05, 15:54 »
Καλησπέρα παιδία , όταν ρωτάνε «τι τονικότητας έχει η φωνή σου?» τι απαντάμε σε αυτήν την ερώτηση ? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #42 στις: 11/12/05, 19:39 »
φοβερή ερώτηση... :o :o :o ποτέ δεν την κατάλαβα προσωπικά αυτή την ερώτηση! απαντάω συνήθως την εκταση μου... :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #43 στις: 13/12/05, 17:22 »
Ρε παιδιά, πώς μπορώ να κάνω φωνητικά Max Cavalera??πόσο πιέζει τη φωνή του ο π*****ς?? και ακόμα αν το προσπαθώ με λάθος τρόπο μπορεί να πάθουν κακό οι φωνητικές μου χορδές??

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #44 στις: 16/12/05, 10:13 »
Ρε παιδιά, πώς μπορώ να κάνω φωνητικά Max Cavalera??πόσο πιέζει τη φωνή του ο π*****ς?? και ακόμα αν το προσπαθώ με λάθος τρόπο μπορεί να πάθουν κακό οι φωνητικές μου χορδές??

NAI οι φωνητικές χορδές μπορούν να πάθουν ακόμα και ανεπανόρθωτη ζημιά αν τραγουδάς brutal χωρίς να έχεις κάποιο υπόβαθρο σχετικά με την υγεία της φωνής, την χρήση του αέρα κτλ. Οχι οτι αν τα ξέρεις η φωνή σου θα είναι μια χαρά, αλλά θα σωθεις από τα χείριστα... πάντως σχεδόν όλοι οι brutal τραγουδιστές χρησιμοποιούν εφφέ πλέον...

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #45 στις: 17/12/05, 10:42 »
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πώς ένας δάσκαλος μπορεί να μου δείξει πως να χρησιμοποιώ τη φωνή μου. Σκέφτομαι να πάω ωδείο για φωνητικά αλλά θα ήθελα να ξέρω 5 πράγματα πριν αρχίσω. Any help??

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #46 στις: 17/12/05, 13:30 »
όπως σου δείχνει κάποιος δάσκαλος την κιθάρα ή το πιάνο ή τα μαθηματικά... αν εισαι τοσο δύσπιστος μπορεις να πας για ενα μαθημα γνωριμίας. το κάνουν όλα τα ωδεία/καθηγητές και να μαθεις τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #47 στις: 18/12/05, 03:10 »
Καλησπέρα παιδία , όταν ρωτάνε «τι τονικότητας έχει η φωνή σου?» τι απαντάμε σε αυτήν την ερώτηση ? Ευχαριστώ.

Οταν λέμε ότι έχω τονικότητα Α τότε σημαίνει ότι μπορώ να τραγουδήσω άνετα και χωρίς να πιέσω τις φωνητικές μου χορδές σ'αυτή τη νότα/συγχορδία. Ομως έχει να κάνει αυτό και με τις συνοδές/σχετικές συγχορδίες που ακολουθούν αυτή τη νότα. Πρέπει να μπορείς να τραγουδήσεις εξίσου και σε αυτές.

Πχ. ο Αλκίνοος Ιωαννίδης τραγουδά πολύ σε Am.
      ο Πασχαλίδης σε G κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #48 στις: 18/12/05, 18:20 »
Καλησπέρα παιδία , όταν ρωτάνε «τι τονικότητας έχει η φωνή σου?» τι απαντάμε σε αυτήν την ερώτηση ? Ευχαριστώ.

Οταν λέμε ότι έχω τονικότητα Α τότε σημαίνει ότι μπορώ να τραγουδήσω άνετα και χωρίς να πιέσω τις φωνητικές μου χορδές σ'αυτή τη νότα/συγχορδία. Ομως έχει να κάνει αυτό και με τις συνοδές/σχετικές συγχορδίες που ακολουθούν αυτή τη νότα. Πρέπει να μπορείς να τραγουδήσεις εξίσου και σε αυτές.

Πχ. ο Αλκίνοος Ιωαννίδης τραγουδά πολύ σε Am.
      ο Πασχαλίδης σε G κλπ κλπ

δεν ειναι λίγο χαζό αυτό? δηλαδή άμα μπορείς να τραγουδήσεις άνετα σε Α δεν μπορείς και σε Β ή G? γιατι να εισαι Α και οχι B?

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #49 στις: 25/07/07, 19:40 »
Συγχαίρω το VOCAL STUDIO για τις απόψεις και τούς προβληματισμούς του.Εχω μαθει οτι κανει πολυ καλη δουλεια και προσεγμένη στον τομέα της φωνητικης μουσικης και βγαζει...αστέρια. Με χαροποιεί ιδιαίτερα οτι υπάρχουν ανθρωποι που πιστεύουν στη σωστη διδασκαλια της φωνητικης μουσικής, και ξερουν να διδαξουν σωστα το τραγούδι,εχοντας στο ενεργητικο τους σπουδες,ερευνα και χρονια διδασκαλιας.Ειναι ευθύνη των τραγουδιστών να διαλέγουν σωστούς δασκαλους μετα απο ερευνα γιατι απλα τους εμπιστεύονται οτι πολυτιμότερο για αυτούς...την φωνή τους και την ψυχή τους{αυτα πανε μαζί]...             Με εκτιμηση  ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  Σάκης Αραμπατζης
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
9 Απαντήσεις
5015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 19:25
από mpamps
Delay για φωνή

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

5 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:09
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
13 Απαντήσεις
11902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 00:17
από yiannakis
5 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 15:41
από raspygeorge
21 Απαντήσεις
11193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 10:46
από parlats
5 Απαντήσεις
5111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr
11 Απαντήσεις
43264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/14, 12:30
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 10:09
από freemind