Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση σχετικά με αγορά κιθάρας-εφφέ-ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 15120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θα ναι μια καλή βάση για τα εφέ που θα πάρεις μετά....δεν έχει νόημα να πάρεις όλα τα εφέ που σκέφτεσαι και να κάνεις όλες τις μετατροπές που ανέφερες αν δεν μπορείς να τα ακούς...θα ναι κρίμα και πιθανότατα θα ξενερώσεις....

ε και μετά τον πουλάς και παίρνεις κάτι καλύτερο.....

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Είναι καλος ο Harley Benton; Η τιμή του είναι πολύ καλή και μπορώ να το κάνω έτσι όπως το λες.Αλλα τι είναι προτιμότερο?Να παρω αυτόν ή να πάρω αργότερα κάποιον που να κάνει εως 500 ευρω περίπου?Δεν θα είναι πεταμένα λεφτα τα 150 ευρω αν μαζέψω κι αλλα και πάρω έναν ακόμα καλύτερο αργότερα?


H τιμή του είναι όντως καλή γι'αυτό και σου το πρότεινα αν όμως έχεις στο μυαλό σου για 500 ευρό τότε μην σκέφτεσαι πεταλιέρες θα πάρεις ήχο μόνο από ενισχυτή.

Ο harley beton είναι μόνο καθαρό κανάλι και τον έχω βάλει και γω στο μάτι γιατί δουλεύω με πεταλιέρα και ο λόγος που δουλεύω με πεταλιέρα είναι πως μου αρέσουν πολλοί ήχοι αλλιώς αν ήθελα ένα με δυο θα πήγαινα σε ενισχυτή,επίσης δεν μου περισεύουν να πάρω τα υπόλοιπα εφέ(delay,corus κτλ) σε πετάλια αλλιώς θα το έκανα ενισχυτή και πετάλια με διαφορετηκό  driveμιας και μου ερέσουν πολλοί ήχοι.

Φτηνοί και καλοί ενισχυτές είναι οι bugera δες αυτόν

Bugera 333XL Electric Guitar Amplifier Head Demo


που πρέπει να είναι καϊμάκι σε αυτά που θέλεις  και έχει (απλά δεν βρίσκω τον xl)
 
http://www.thomann.de/gr/bugera_333.htm

ή σε combo

http://www.thomann.de/gr/bugera_333xl212_infinium.htm

υπάρχει και ο bugera 6262

Bugera 6262 All Tube Guitar Amplifier Head Demo


με τιμή
http://www.thomann.de/gr/bugera_6262.htm

και σε combo

http://www.thomann.de/gr/bugera_6262212.htm

ο 333 μου άρεσε πιο πολύ αν θες δες στο youtube και τον απλό 333 μήπως σου αρέσει γιατί είναι πιο φτηνός.

Πάλι σε ενισχυτή σε πάω,αλλά ο λόγος είναι καθαρά για τις τιμές που υπάρχουν και πολύς κόσμος δεν τις γνωρίζει και έχει στο μυαλό του καλός λαμπάτος=πολλά λεφτά.

Ο harley beton για μερικούς κάθεται μουντός και τον κάνουν μόντες πράμα που κάνω και εγώ αν χρειαστεί και γι'αυτό δεν το πολύ σκέφτομαι,αλλά ψάξ'το γιατί και original που τον άκουσα καλός είναι οπότε είναι και η προσωπική γνώμη του καθενός. ;)


Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
εχεις π.μ

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Πολύ καλοί οι ενισχυτές!Θα δω,ανάλογα με τα οικονομικά μου,θα πάρω κάποια στιγμή. :)

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Πολύ καλοί οι ενισχυτές!Θα δω,ανάλογα με τα οικονομικά μου,θα πάρω κάποια στιγμή. :)

είναι καλοί αλλά έχουν και πολύ καλές τιμές καλές κριτηκές απλά έχουν πολύ βάρος αν τον μετακινείς συχνά πρέπει να το λάβεις υπόψην ή το πολύ πολύ κοτσάρισε δυο χερούλια στα πλάγια να σε βοηθάει κάποιος με την μεταφορά.

Αν σου αρέσε ο 6262 νομίζω πως είναι στα λεφτά σου αν τον πάρεις σε combo,μαγνήτες αλλάζεις και μετά με την ησυχία σου.

Πρώτα ο ενσχυτής κάνει την διαφορά και μετά οι μαγνήτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/12, 21:19 από kbasilis »

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
να ρωτήσω,μιας και είμαι ψιλοάσχετος με αυτά: Αν πάρω κεφαλή ενισχυτή,πέρνω ότι ηχείο θέλω μετά?Πως θα ξέρω ποιο να επιλέξω;Αν η κεφαλή είναι 120W και πάρω ηχείο 50W υπάρχει κανένα πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι...απ'οτι ξέρω πρέπει να ναι λίγο παραπάνω η καμπίνα σε Wattage από την κεφαλή

πάρε εσύ κεφαλή και εδώ είμαστε.....αλλά προφανώς μαζί θα τα πάρεις...γιατί μια κεφαλή μόνη της είναι άχρηστη στο σπίτι.....

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Άρα δεν μπορώ να συνδέσω την κεφαλή του Bugera 120W στον Laney των 10W.. ::) Πλάκα κάνω..Μάλλον combo θα ψάξω να πάρω τότε κάποια στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Άρα δεν μπορώ να συνδέσω την κεφαλή του Bugera 120W στον Laney των 10W.. ::) Πλάκα κάνω..Μάλλον combo θα ψάξω να πάρω τότε κάποια στιγμή.

Η εκτός άμα σε βολεύει καμία καμπινούλα 1χ12 ή άμα σου αρέσει φτιάχνεις και εσύ! 8)

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
να ρωτήσω,μιας και είμαι ψιλοάσχετος με αυτά: Αν πάρω κεφαλή ενισχυτή,πέρνω ότι ηχείο θέλω μετά?Πως θα ξέρω ποιο να επιλέξω;Αν η κεφαλή είναι 120W και πάρω ηχείο 50W υπάρχει κανένα πρόβλημα?

Όπως σου είπε ο hot_sauce πρέπει να είναι λίγο παραπάνω από τον ενiσχυτή,εκτός άμα έχεις τρία πενηντάρια =150W

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
17 Απαντήσεις
8415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
67 Απαντήσεις
17970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
18 Απαντήσεις
8670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
10 Απαντήσεις
3844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
19 Απαντήσεις
6821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
13 Απαντήσεις
5586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 16:10
από zeoy
28 Απαντήσεις
9523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 12:53
από emg
30 Απαντήσεις
10005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 14:15
από Guitar Fan