Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 12056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #25 στις: 03/03/08, 02:47 »
Οσο για τους φιλους Απόλλων και if_it_is? νομιζω οτι με κοψατε λαθος... γιατι τετοια ειρωνεια ρε παιδια?

Φίλε Gus πραγματικά sorry αν φάνηκα ειρωνικός!! Δεν ήταν σκοπός μου!! όπως είπε ο Απόλλων:

ενώ αυτό που προσπαθούσε (νομίζω δηλαδή...) να πει ο if_it_is? είναι ότι το μικρό budget δεν είναι απαραίτητο να σε περιορίζει.

Αυτό εννοούσα και σου έδωσα ένα παράδειγμα να πιάσεις τη λογική!! :

αν είναι έτσι δεν θα έπρεπε να ξανακούσει κανένας Metallica απ τα ακουστικάκια του mp3 του ενώ την ίδια στιγμή υπάρχουν πανάκριβα Hi-end στερεοφωνικά συστήματα!!  ;)

ούτε κ εμένα μ αρέσουν οι παρεξηγήσεις και οι διαμάχες!! :)  ;)
Το ξεχασα κιολας... ;D Καλο βραδυ φιλε μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #26 στις: 03/03/08, 02:51 »
Αχ φιλε μου Απολλων... να ξερες τι ωραια που ακουγεται η αποψη σου περι tone (μιλαω απολυτως ειλικρινα) αλλα εδω ειναι μαλλον η διαφωνια μας και πουθενα αλλου... μιας κι εγω ειχα ασπαστει την αποψη αυτη αλλα δεν πιστευω πια (για να μην πω οτι ξερω και φουντωσεις παλι ;D) οτι ειναι ετσι... δεν θα πω κατι αλλο αφου δεν θα ειχε και νοημα, η αρχη λενε ειναι.... και εμεις αρχισαμε στραβα... Καλο βραδυ σε ολους
με τιμη,
"Ο Φωτεινος παντογνωστης της γειτονιας" ;D ;D ;D

Σεβαστή η γνώμη σου, αν και δεν την αναλύεις. Εγώ πιστεύω πάντως ότι υπάρχει κάποιος λόγος που τόσο ο Hendrix και ο Gallagher με τις stratocaster, ο Gatton και ο Buchanan με telecaster, o Slash και ο Page με τις Les Paul, ο Angus Young με την SG και ο Leslie West με μια ταπεινή Les Paul Junior, έβγαζαν ο καθένας το δικό του μοναδικό και ιδιαίτερο ήχο. Γιατί όλα προέρχονται πρώτα από τον κιθαρίστα και μετά από τα όργανα.

Αν όντως αρχίσαμε στραβά τη συζήτηση, ίσως αύριο καταφέρουμε να τη βάλουμε σε σωστό δρόμο γιατί νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον.

Καληνύχτα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #27 στις: 03/03/08, 02:53 »
Με χαρα. Ισως μαθουμε και οι δυο...

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #28 στις: 03/03/08, 12:07 »
Χωρίς παρεξήγηση θέλω να πω κάτι. Είναι λογικό και φυσικά θεμιτό να έχει ο καθένας την άποψη του. Επειδή είμαι 4 χρόνια μέλος του κιθάρα έχω δει πάρα πολλά θέματα. Βλέπω την τάση από ορισμένους λοιπόν, χωρίς να θέλω να θίξω τον φίλο Gus ο οποίος αναλώνει χρόνο για δικό μου ζήτημα κ θα μπορούσε να μου πει στην τελική πήγαινε πάρε ένα μπουζούκι που δεν θέλει και ενισχυτή, να συζητάνε για οποιαδήποτε μέρος του εξοπλισμού μόνο για τα ακριβά προϊόντα. Συνεχίζω να αδύνατο να πιστέψω ότι με χαμηλότερο προϋπολογισμό δεν μπορείς να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές σύνολο. Με αυτή την λογική έπρεπε να παίρνουμε όλοι μας Ferrari κ όχι fiat. Θα ξαναπώ σε περίπτωση που αγνοήθηκε ότι ο ενισχυτής θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για μελέτη. Φυσικά η λύση είναι μια βρες, παίξε, άκου, κρίνε. Απλά ζητάω και την δική σας γνώμη που ίσως έχετε περάσει από αυτή την κατάσταση.
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #29 στις: 03/03/08, 13:45 »
Χωρίς παρεξήγηση θέλω να πω κάτι. Είναι λογικό και φυσικά θεμιτό να έχει ο καθένας την άποψη του. Επειδή είμαι 4 χρόνια μέλος του κιθάρα έχω δει πάρα πολλά θέματα. Βλέπω την τάση από ορισμένους λοιπόν, χωρίς να θέλω να θίξω τον φίλο Gus ο οποίος αναλώνει χρόνο για δικό μου ζήτημα κ θα μπορούσε να μου πει στην τελική πήγαινε πάρε ένα μπουζούκι που δεν θέλει και ενισχυτή, να συζητάνε για οποιαδήποτε μέρος του εξοπλισμού μόνο για τα ακριβά προϊόντα. Συνεχίζω να αδύνατο να πιστέψω ότι με χαμηλότερο προϋπολογισμό δεν μπορείς να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές σύνολο. Με αυτή την λογική έπρεπε να παίρνουμε όλοι μας Ferrari κ όχι fiat.


Αυτό που αναφέρεις είναι ένα "πρόβλημα"- και σε εμένα δίνεται η εντύπωση ότι πολλές φορές κυριαρχούν απόψεις που συνδέουν τον καλό ήχο με τον ακριβό εξοπλισμό. Κατά τη γνώμη μου, μπορεί να ισχύει σε γενικές γραμμές το "ότι πληρώνεις παίρνεις" αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να βγάλεις αξιοπρεπή ήχο με φτηνότερα μηχανήματα.
Παράδειγμα από το συγκρότημα που παίζω: ο άλλος κιθαρίστας χρησιμοποιεί μετά από 9 χρόνια ακόμη τον ίδιο Marshall Valvestate, που πολλοί θεωρούν έναν από τους χειρότερους ενισχυτές της συγκεκριμένης εταιρείας. Ο ίδιος όμως λέει ότι "έχει βρει τον ήχο του", και πράγματι, κάθε φορά που συνδέει την GT-8 του σε άλλο ενισχυτή, έχει πρόβλημα. Είναι ικανοποιημένος με τον Valvestate που έχει και δε θέλει άλλον- καμία σχέση με χρήματα λοιπόν, απλά αυτός είναι "ο ήχος του".
Στον αντίποδα:Εγώ χρησιμοποιώ έναν τρανζιστοράτο και σχετικά φτηνό Fender, τον FM 212R. Θεωρώ ότι ήταν μία από τις πιο επιπόλαιες αγορές που έχω κάνει ποτέ, και καίγομαι να τον αλλάξω. Δεν είναι όμως ότι ο ενισχυτής είναι κακός, αλλά ότι στο μεταξύ δοκίμασα πολλούς άλλους ενισχυτές και είδα ότι μπορώ να πετύχω πολύ καλύτερο ήχο. Και όμως, για παραμόρφωση προς το παρόν θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ το Behringer Blues Overdrive, που στον thomann κάνει...12,90 Ευρώ  :), γιατί δεν έχω εντυπωσιαστεί από κανένα πετάλι 10πλάσιας αξίας.

Θέλω να καταλήξω και πάλι στο μάλλον αυτονόητο ότι τελικά ο "αξιοπρεπής ήχος" είναι υποκειμενικό θέμα. Όπως λοιπόν λες μόνος σου:

Φυσικά η λύση είναι μια βρες, παίξε, άκου, κρίνε.

 
Σε κάθε περίπτωση, επειδή ξέφυγα μάλλον πολύ από το θέμα, θα σου πρότεινα αφού δε διαθέτεις πολλά χρήματα να ψάξεις προσεκτικά τις αγγελίες- πολύ πιθανόν να βρεις αξιοπρεπή μεταχειρισμένα μηχανήματα σε πάρα πολύ καλές τιμές. Π.χ. ειδικά αν ψάχνεις ενισχυτή κυρίως για μελέτη, να μία φουλ λαμπάτη λύση ακριβώς στα λεφτά σου (αν πωλείται ακόμα): http://forum.kithara.gr/index.php?topic=58918.0
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #30 στις: 03/03/08, 14:30 »
   Απαντώντας σε διάφορα θέματα που θίχτηκαν να πω κι εγώ τη γνώμη μου.
   Καταρχήν το ότι δεν θα μπορέσεις να βγάλεις τον ήχο από Μετάλικα χωρίς τον απαραίτητο εξοπλισμό δεν είναι υπερβολή, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να αναζητήσεις την καλύτερη δυνατή λύση απ'τις επιλογές σου. Και το ότι η αναβάθμιση από 150Ε σε 200Ε φαίνεται λίγο εσπευσμένη και προσωρινή κι αυτό είναι αλήθεια.
   Το ότι υφίσταται η έννοια του tone απ'τα χέρια δεν είναι επίσης υπερβολή. Εγώ όταν πρωτοπήρα τον ενισυτή μου, μετά από 3 μήνες περίπου νόμιζα ότι δε με καλύπτει. Τώρα μετά από 3 χρόνια χωρίς την παραμικρή αναβάθμιση σε εξοπλισμό βγάζω πολύ καλύτερο ήχο. Και μάλιστα είναι ο δικός μου προσωπικός ήχος που θα μείνει στην ιστορία της μουσικής.(εδώ ήθελα να βάλω χαμογελαστή φατσούλα αλλά δεν μπαίνει)
   Τώρα στο δικό σου θέμα, ο Vox μου αρέσει πολύ αν και μισώ τα modelling. Τα καθαρά του βέβαια είναι λίγο vintage pop απ ότι μου φάνηκε όταν τον άκουσα, αλλά σίγουρα μπορείς να βάλεις ατμόσφαιρα και έχει την επιλογή για μέταλ (Καθώς και άλλα στάδια gain που ίσως κάποτε να θελήσεις).
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #31 στις: 03/03/08, 15:13 »
Μάλλον έχει παρεξηγηθεί το θέμα λόγω της αναφοράς του ονόματος μεταλλικα. Δεν είπα ποτέ ότι θέλω να βγάλω τον ίδιο ήχο. Είμαι ρεαλιστής ξερω ότι με 200Ε καλομοίρα θα βγάλω:P. Απλά θέλω να είναι ένας 30αρης αξιοπρεπής ενισχυτής για το σπίτι μου κ άντε σε καμιά πρόβα. Στο στούντιο μας έχουμε έναν line6 III spider 30W και στα λαιβ έχουμε έναν Marshall full  λάμπα.
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #32 στις: 03/03/08, 16:20 »
φίλε μου, με όλη την καλή διάθεση, εγώ σου λέω να βάλεις τα χρηματά σου σε μία τράπεζα,
και να μαζέυεις όποτε μπορείς ώστε να αυγατίζουν.
Όταν συμπληρώσεις ένα αξιοπρεπές ποσό πάρε κάτι που να αξίζει και να το κρατήσεις..

Και στο λέω αυτό γιατί έχεις ενυσχυτές για να παίζεις από ότι λες,και για πρόβα και για live...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #33 στις: 03/03/08, 16:48 »
Nομίζω ότι έχουμε λίγο-πολύ εξαντλήσει το θέμα από πλευράς προτάσεων για ενισχυτή που ζήτησε ο φίλος Μητσάκος, εκτός και να πάμε στην αγορά μεταχειρισμένου.

Εν κατακλείδι, υπάρχουν σήμερα αρκετοί καλοί ενισχυτές σε αυτά τα χρήματα και αποτελούν ιδανικές επιλογές για κάποιον που θέλει ένα συνδυασμό ευελιξίας και ποιότητας ήχου (όσο φυσικά είναι δυνατόν σε αυτή την κατηγορία), κυρίως για εξάσκηση στο σπίτι. Εννοείται ότι αυτοί οι ενισχυτές δεν θα καλύψουν τις ανάγκες όλων, παρά μόνο μιας μικρής μερίδας κιθαριστών. Αν ο Μητσάκος φτάσει στο συμπέρασμα ότι οι ενισχυτές που προτάθηκαν δεν επαρκούν για αυτό που θέλει, προφανώς θα πρέπει να αυξήσει το budget του. Το ζήτημα όμως τότε τίθεται σε διαφορετική βάση. Τα υπόλοιπα που ακούστηκαν σε αυτό το thread μάλλον ανήκουν σε άλλη συζήτηση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #34 στις: 04/03/08, 02:21 »
Ευχαριστω οσους εστω και εν μερει τουλαχιστον καταλαβαν τις προθεσεις μου και το τι ηθελα να πω... Οι αλλοι να σας καει το video ;D ;D ;D
Φιλε mhtsako τωρα πια εχεις ακουσει διαφορες αποψεις-προτασεις (φανταζομαι περισσοτερες και απο οσες θα ηθελες ;D) η αποφαση ειναι δικη σου και για την ιστορια πες μας και τι εκανες και αν εισαι ικανοποιημενος και με το αποτελεσμα... Καλες αλλαγες... :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #35 στις: 04/03/08, 02:33 »
Ο Cube 30 νομιζω ειναι πολυ καλη επιλογη, αν εχεις τα χρηματα για τον 60 πολυ καλυτερα, θα σε βγαζει πιο καλα στις προβες!
Οσον αφορα τον Line6 SPIDER, δεν ξερω αν οσοι εχω ακουσει/δοκιμασει ηταν ολοι χαλασμενοι, παντως ολοι ηταν απαραδεκτοι, με θορυβο σαν καβουρδιστηρι και ψηφιακα τεχνουργηματα και θορυβους στον ηχο! Και εχω δει/παιξει απο 15βατ κομπο μεχρι στερεο κεφαλη!  :o
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #36 στις: 04/03/08, 12:00 »
Παιδιά να είστε όλοι καλά για τις απαντήσεις σας. Αν κάνω τελικά την αγορά θα σας ενημερώσω (γιατί με ψήσατε να μαζέψω παραπάνω χρήματα).  ;D ;D
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
10 Απαντήσεις
12036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
1 Απαντήσεις
2978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/06, 12:34
από gigantas
13 Απαντήσεις
14266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/11, 14:43
από jackson
17 Απαντήσεις
8148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/07, 19:28
από cyclo
11 Απαντήσεις
11658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 21:58
από don spiretos
18 Απαντήσεις
7176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:52
από pa...
18 Απαντήσεις
7324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/08, 14:26
από profsokin
30 Απαντήσεις
14435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/11, 12:34
από zepfan
22 Απαντήσεις
8410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 22:07
από Spyros Delta