Αποστολέας Θέμα: ΠΥΞ ΛΑΞ  (Αναγνώστηκε 23037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #50 στις: 03/09/04, 15:08 »

Aclo Savaoth soth
The final chapter
Winds of chilling mayhem
Reborn through uman blood

Narahousa raped and disgraced
Singing ancient necropsalms
They tresspass with no fear
The mystical acheron

Αποσπασμα απο το "Feast of the Grand Whore"των rotting christ...
Μεταφραστε και βγαλτε συμπερασματα..υπαρχουν και χειροτερα..





psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #51 στις: 03/09/04, 16:01 »
μα οι στίχοι του black metal είναι σε αυτό το ύφος.
Δεν γίνεται με τέτοια μουσική οι στίχοι να μιλάνε για αγάπες, έρωτες, κτλ κτλ κτλ  :)

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #52 στις: 03/09/04, 16:27 »
Το ξερω φιλε ψωμα!αλλα δεν ειναι δυνατον(για εμενα παντα)να προτιμα καποιος ανθρωπος αυτη την μουσικη με αυτους τους στιχους και να μου απορριπτει ετσι απλα τους πυξ λαξ! :-\
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.Οι rotting christ σιγουρα ξερουν μουσικη,απο οτι εχω ακουσει παιζουν πιο δυσκολη μουσικη απο αυτη τον πυξ λαξ(οχι καλυτερη,για μενα,ποιοτικα)αλλα παρε τους στιχους και των δυο,βαλτους κατω,διαβασε τους και βγαλε τα δικα σου συμπερασματα! :)

psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #53 στις: 03/09/04, 17:13 »
ενταξει καλός ο στίχος των πυξ-λαξ.εμενα όμως δε μου λέει και πολλά.
Οπότε προτιμώ rotting crist, και γενικά μεταλ συγκροτήματα. Μπορεί να μην έχουν φοβερους στίχους(αν και τα progressive metal συκγρ. έχουν τρομερούς στίχους) , αλλά από μουσική...... :o 8)
 

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #54 στις: 03/09/04, 19:47 »
OK bready,εσυ ζητησες πολεμο!! :)
Τι εχεις να πεις αν συγκρινουμε τη μουσικη του ιωαννιδη με οποιοδηποτε progressive/black/thrash metal στον κοσμο??(δεν ειμαι υπερβολικος) ;)

psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #55 στις: 03/09/04, 20:51 »
τόσο σε θέμα μουσικής όσο και σε θέμα στίχων τα progressive metal συγκρ δεν πιάνονται(άκουσε dream theater,pain of salvation, queensryche, fates warning,κτλ) και θα καταλάβεις.
Βέβαια αυτό που μου αρέσει πιο πολύ είναι το progressive deat ή αλλιώς η μουσική των opeth.
Συνδυάζει ό,τι θέλω. Φοβεροί στίχοι, μουσική που αν και έχει death στοιχεία, τα συνδυάζει με ακουστικά μερη και κάνει τα κομμάτια θεικά,και εναλλαγή brutal και καθαρών φωνητικών. :o 8)
Για ΜΕΝΑ, ο Ιωαννίδης μπροστα τους είναι ένα τίποτα.
Γενικά ο Ιωαννίδης αν και έχει ωραια τραγούδια, ποτε δεν μου άρεσε πολύ. Αλλα΄όπως έχω πει γούστα είναι αυτά.  ;)

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #56 στις: 03/09/04, 22:35 »
Φιλε bready,οπως ειπες γουστα ειναι,προσπαθησε ομως να σκεφτεσαι αντικειμενικα και υποκειμενικα συγχρονως.Εχω την χαρα >:( ο κολλητος μου και καποιοι αλλοι φιλοι να ακουνε αποκλειστικα black metal και thrash.Aπο αυτους εμαθα οτι ξερω σημερα για την metal μουσικη.Επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με την μουσικη μπορω να σου πω με μεγαλη βεβαιοτητα οτι μουσικα,στιχουργικα,ενορχηστροτικα ο αλκινοος ειναι σε αρκετα πολυ μεγαλυτερο επιπεδο καλυτερος απο οποιαδηποτε metal group ανα τον κοσμο(μιλαω παντα για τα γνωστα).Αληθεια εισαι απο αθηνα?αν ναι θα μπορουσα να σου γραψω σε cd δουλεια του αλκινοου,ωστε να καταλαβεις τι εννοω. :)Βεβαια και ο ιωαννιδης απεχει πολυ απο αλλους καλλιτεχνες.Τρανταχτο παραδειγμα,aziza mustafa zadeh,η ατσαλινη γυναικα της jazz και αλλοι πολλοι...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #57 στις: 03/09/04, 23:02 »
Επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με την μουσικη μπορω να σου πω με μεγαλη βεβαιοτητα οτι μουσικα,στιχουργικα,ενορχηστροτικα ο αλκινοος ειναι σε αρκετα πολυ μεγαλυτερο επιπεδο καλυτερος απο οποιαδηποτε metal group ανα τον κοσμο(μιλαω παντα για τα γνωστα).
:o :o :o :o :o :oΤο γ**ησες και ψοφησε ρε jazzer.....Ημαρτον!Σε τι ειναι ανωτερος ο Ιωαννιδης απο τους Black Sabbath η τους Metallica? Για να μην παω και σε rock συγκροτηματα οπως Floyd, Zeppelin,Purple,Stones,U2 κτλ.Εκτος και αν υποστηριζεις οτι ειναι και απο αυτους καλυτερος!!!
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #58 στις: 04/09/04, 01:43 »
Ωπα ρε γιωργαρε!!χαλαρωσε!
Μην τρομαζεις με τεραστια ονοματα(METALLICAAA!!!!!).
Μπορεις να παιξεις ακριβως ιδια με τους metallica τα κομματια τους(για think about).
Πριν με το bready δεν μιλαγαμε γενικα και αοριστα για ολα τα group του κοσμου!Με τους rotting christ ξεκινησαμε και απλα εγινε αναφορα και αλλου.
Αφου ομως θετεις τετοια συγκριση...θα σου πω!
 Αν εχεις το live του ιωαννιδη,κανε συγκριση του καριπη (ακου προσεκτικα τα τραγουδια 7,8,9,12) με του dramer των metallica,(Lars Ulrich αν δεν απατωμαι)και βγαλε συμπερασματα.
Επεισης μπορεις να κανεις συγκριση του κιουρτσογλου με τον Robert Trujillo ακου παλι απο το Live το σπασμενο(6)και θα τριβεις τα αυτια σου!!Οσο για κιθαρα εδω ο Kirk Hammett παιρνει την πρωτια οντας ενας αριστος δεξιοτεχνης.Στο ξαναλεω μην τρομαζεις με ονοματα!!
Για να καταλαβεις η τυπισσα που προανεφερα aziza mustafa zadeh απο μουσικης πλευρας ειναι 1000 φορες καλυτερη απο oλους τους metallica και τους u2 της γης!Αν βεβαια τιθεται θεμα συγκρισης γιατι η μουσικη της ειναι καθαρη jazz.
                                     


psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #59 στις: 04/09/04, 10:14 »
ένα τελευταίο post σ'αυτό το θέμα γιατί ξεφύγαμε εντελώς.
Κάποιον Cliff Burton μπασιίστα των metallica τον έχεις ακουστά;;  ;)
Κάποιο Dave Lombardo drummer των Slayer τον έχεις ακουστά;;


Παράθεση
μουσικα,στιχουργικα,ενορχηστροτικα ο αλκινοος ειναι σε αρκετα πολυ μεγαλυτερο επιπεδο καλυτερος απο οποιαδηποτε metal group ανα τον κοσμο
Για σένα ίσως. Για μένα είναι ένα τίποτα μπορστά σε συγκροτήματα-κολοσσούς του μεταλ. Ειδικά σε ότι αφορά τη μουσική.  ;)
Opeth-Harvest
Into the orchard I walk peering way past the gate
Wilted scenes for us who couldn't wait
Drained by the coldest caress, stalking shadows ahead
Halo of death, all I see is departure
Mourner's lament but it's me who's the martyr
 ;) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/04, 10:16 από psomas/bready »

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #60 στις: 04/09/04, 12:01 »
   .Επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με την μουσικη μπορω να σου πω με μεγαλη βεβαιοτητα οτι μουσικα,στιχουργικα,ενορχηστροτικα ο αλκινοος ειναι σε αρκετα πολυ μεγαλυτερο επιπεδο καλυτερος απο οποιαδηποτε metal group ανα τον κοσμο(μιλαω παντα για τα γνωστα)

Συγνωμη φιλε Τζαζερ... δεν ειχα σκοπο να ξαναπαντησω στο θεμα αλλα επειδη υπεπεσες( σωστα το εγραψα????)  σε ατοπημα δεν αντεχω και θα απαντησω....Iron Maiden.... ο Νicko McBrain ειναι αιωνες μπροστα απο οποιονδηποτε Καριπη ... εχω ακουσει και τους δυο...εχω δει και τους δυο και η συγκριση ειναι ατοπη....επισης αν ποτε ο Γιωτης δει απο κοντα τον Harris να παιζει οτιδηποτε αλλο και οχι Maiden μαλλον θα αλλαξει αθλημα...επισης αν ακουσει την δισκογραφια του Στηβ μπορει να κλαιει το βραδυ πριν κοιμηθει που δεν μπορει να γραψει ουτε ενα κομματι που να το ακουν περα απο εμενα και εσενα και αλλοι 1000 ανθρωποι παγκοσμιως...για τους κιθαριστες ας μην πω... τσαμπα κοπος... επισης να μην πω για τον τραγουδιστη...επισης να πω οτι η ιδια συγκριση γινεται ευκολα και με Dream Theater,Symphony X,Gamma Ray,Helloween και αλλες τετοιες μπαντες μεγαθηρια... ξερω επισης οτι το θεμα μου ειναι και εκτος θεματος οπως επισης χωρις νοημα...αλλα ρε φιλε δεν αντεξα...οχι και οτι ο ιωαννιδης ειναι σε καλυτερο επιπεδο απο ολες τις μεταλ μπαντες....βουταμε την γλωσσα στο μυαλο,ασχολουμαστε και μετα γραφουμε...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #61 στις: 04/09/04, 14:09 »
Επειδη εχω ασχοληθει ρε dave για αυτο γραφω!!
Δεν ανεφερα τον dramer των maiden πριν,αλλα των metallica.Οσον αφορα τον dramer των maiden θα συμφωνησω οτι απλα ειναι λιγο καλυτερος απο τον καριπη(μην υπερβαλλεις).Ολο το μουσικο επιτελειο του ιωαννιδη αποτελειται απο τους κορυφαιους jazzers στην ελλαδα.Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο?Θα συμφωνησω επισης στις κιθαρες αν και μια τετοια συγκριση μου φαινεται ατοπη,δεν μπορει(ο steve?)να παιξει σε μια συναυλια του αλκινοου γιατι δεν ξερει τετοιου ειδους μουσικη(μετρο,ρυθμος,κ.τ.λ)με λιγα λογια θα τα εκανε θαλασσα!!Οπως βεβαια ισχυει και το αντιστροφο.Δεν σημαινει ομως το οτι ο steve  παιζει πιο δυσκολα κομματια απο τον αλκινοο οτι ειναι και καλυτερος κυθαρωδος,ετσι δεν ειναι? ;)Καλα οσον αφορα dream theater,helloween,κ.τ.λ(εχω ακουσει σχεδον ολη την δισκογραφια αυτων των δυο)δεν τιθεται θεμα συγκρισης,μου φαινεται αστειο..

psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #62 στις: 04/09/04, 15:32 »
jazzer μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί αρκετά ή είσαι τόσο πορωμένος με την jazz(και τον αλκίνοο;; ) που οτιδήποτε άλλο σου φαίνεται χάλια.
Αν είναι δυνατόν να θεωρείς ότι ο Αλκίνοος είναι καλύτερος απ τους Theater,απ τους Helloween.... :o
Σε λίγο θα μας βγάλεις άχρηστους τους led zeppelin(τι να σου κάνει plant και o page μαζί μπορστά στον αλκίνοο ε;, άσε που δεν έχουν στίχους με βαθύ νόημα ) τους sabbath τρισάθλιους(μα τι στίχος είναι αυτός) και τους Pink floyd καλούς μόνο για να "ανοιγουνε" συναυλίες του αλκίνοου. Έλεος!

Φιλικα  :)

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #63 στις: 04/09/04, 16:00 »
Οπα ρε παιδια....
Ειδα χθες σε ενα video τους Dream Theater (ξαναλεω:τους Dream Theater) να παιζουν το Muster of Puppets.Πολυ πολυ κατωτερω του κανονικου!Ακομα και της σχετικα μετριας εκτελεσης του στο S&M!Και επειδη ειναι καλυτεροι οι μουσικοι του Ιωαννιδη τι λεει?Οι Metallica η οι Maiden μπορει να μην πιανουν μια μπροστα τους σαν μουσικοι (ειλικρινα δεν το ξερω αυτο) αλλα σαν συνθετες.....
Ισως και εγω να μπορω φιλε jazzer να παιξω τα κομματια των Μetallica αλλα δεν μπορω να τα γραψω!ΜΕ ΚΑΜΙΑ δυναμη!Και απο ποτε, ερωτω, μετραει μονο η μουσικη καταρτιση σε ενα μουσικο?Το συναισθημα δεν μετραει? Η κ**λα?Οι Metallica ειναι σχετικα μετριοι σαν μουσικοι (αποψη μου παντα ετσι?) αλλα σαν συνθετες......
Ε οχι και γενικα!Εσυ το πηγες ποιο μακρια το θεμα!Δεν μιλουσες γενικα!Κοιτα τι εγραψες:
Παράθεση
Επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με την μουσικη μπορω να σου πω με μεγαλη βεβαιοτητα οτι μουσικα,στιχουργικα,ενορχηστροτικα ο αλκινοος ειναι σε αρκετα πολυ μεγαλυτερο επιπεδο καλυτερος απο οποιαδηποτε metal group ανα τον κοσμο(μιλαω παντα για τα γνωστα).
Αυτο απεχει παρα πολυ απο το γενικα που λες.....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #64 στις: 04/09/04, 17:13 »
George sorry,εχεις δικιο,παρασυρθηκα απο το συναισθημα και με μια φραση εκμηδενισα εκατονταδες μουσικους και group(ποιος ειμαι εγω για να το κανω αυτο?)εχεις δικιο,και παλι μιλαγα αποκλειστικα για τον εαυτο μου και δεν ημουν τοσο υποκειμενικος.
Οσον αφορα τους pink floyd,led zeppelin,scorpions μου αρεσουν παρα πολυ(αυτο ειναι κληρονομικο,απο τον dad!)
Εμπνευση ομως εχουν οι metallica και δεν εχει ο ιωαννιδης?!?!?!
Για να καταλαβεις για τι μιλαω,ενα κομματι του το "εχω μια λεξη",το εχει εμπνευστει απο την Αντιγονη του Σοφοκλη.Σε μια συζητηση λοιπον,της αντιγονης και του κρεοντα,στεκεται εκει κοντα ενας φρουρος.Σε αυτο το κομματι, ο αλκινοος αποτυπωνει τις σκεψεις που περναγαν εκεινη τη στιγμη απο το μυαλο εκεινου του φρουρου,μεσα απο μια πληθωρα συνυποδηλοσεων που αν τις ερμηνευσεις θα μεινεις αναυδος..Οσον αφορα το συναισθημα πηγαινε σε μια συναυλια του η ακου ενα cd του..
Βready my friend πιστεψε με αν κατσεις ενα μηνα και ακουσεις jazz,θα καταλαβεις γιατι ολα τα αλλα μου φαινονται λιγα..και παλι δεν εκμηδενιζω τιποτα.Δεν προσβαλλω τους dream theater(η τους αλλους που αναφερθηκαν)γιατι σιγουρα ειναι way to far απο εμενα..ΑΚΟΜΗ! ;D

Αποσυνδεδεμένος Washburn X-20

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • If you want a friend,Be a friend
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #65 στις: 04/09/04, 17:17 »
Κατ' αρχην οι Πυξ Λαξ μαζι με τους Μπλε, τους ΤσοπαναRave και τους Nightfall θα εμφανιστουν στο φετινο φεστιβαλ Τυχερου. Σε ξεχωριστες μερες οι δυο πρωτοι...

Οσο αφορα τις φημες περι διαλυσης δεν ειναι φημες... Η καλοκαιρινη περιοδεια τους αποτελει την τελευταια σειρα απο εμφανισεις, η οποια θα περατωθει τον Οκτωβριο με 3 συναυλιες στο θεατρο Λυκαβηττου.
Καθε χρονο τα ιδια λενε
Η μεταλ ειναι ειναι η λυση σε ενα απεγνωσμενο αδιεξοδο

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #66 στις: 04/09/04, 18:56 »
Παιδια καθομαστε με τις  ωρες και  λεμε οτι ο ταδε ειναι κλασεις ανωτερος μουσικα απο τον αλλο και εκεινο το γκρουπ εχει προσφερει περισοτερα απο τα υπολοιπα.Οι πυξ λαξ ,μπορει να μην ειναι οι αγαπημενη μου μπαντα αλλα ,τραγουδια οπως Η νεραιδα του τοιχου,Μια συνουσια μυστικη,Φαλτσετα,με εχουν κανει να γουσταρω.Οχι ομως να τα συγκρινω με please-u2,future city-eloy,dogs-pink floyd ,exit-u2 και λοιπα ,τα οποια με εχουν στειλει στα <<ουρανια>>.Η μουσικη του καθε μουσικου φτανει στο αυτι του καθενα μας διαφορετικα.Οι u2,Eloy,Pink floyd,R.E.M. ,Daed can dance,Iron Maiden κλπ,ΤΡΥΠΕΣ,Διαφανα κρινα,Γενια του Χαους,Ν.Πορτοκαλογλου,Αρνακια κλπ για μενα ειναι κορυφη αλλα για αλλους εντελως αδιαφοροι.Προσωπικη μου παντα αποψη,οι συγκρισεις ειναι ανουσιες
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #67 στις: 04/09/04, 19:49 »
jazzer ακόμη κι αν αυτό το τραγούδι έχει τόσο καλό στίχο, η μουσική του δεν θα μ'αρέσει,οπότε δεν θα τ'ακούσω.
γιατί σ'ένα τραγούδι  μ'ενδιαφέρει΄κυρίως η μουσική του. Οι στίχοι έρχονται μετά.

ps:για να κρίνεις ένα μουσικό δεν πρέπει να έχεις φτάσει στο επίπεδό του.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #68 στις: 04/09/04, 22:25 »
Aclo Savaoth soth
The final chapter
Winds of chilling mayhem
Reborn through uman blood

Narahousa raped and disgraced
Singing ancient necropsalms
They tresspass with no fear
The mystical acheron

Αποσπασμα απο το "Feast of the Grand sleeper"των rotting christ...
Μεταφραστε και βγαλτε συμπερασματα..υπαρχουν και χειροτερα..


Το ξερω φιλε ψωμα!αλλα δεν ειναι δυνατον(για εμενα παντα)να προτιμα καποιος ανθρωπος αυτη την μουσικη με αυτους τους στιχους και να μου απορριπτει ετσι απλα τους πυξ λαξ! :-\
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.Οι rotting christ σιγουρα ξερουν μουσικη,απο οτι εχω ακουσει παιζουν πιο δυσκολη μουσικη απο αυτη τον πυξ λαξ(οχι καλυτερη,για μενα,ποιοτικα)αλλα παρε τους στιχους και των δυο,βαλτους κατω,διαβασε τους και βγαλε τα δικα σου συμπερασματα! :)

Χίλιες φορές να ακούω για Σατανάδες, ξεκοιλιασμούς, έντερα, αίματα και λοιπά παρά για ανόητες αγάπες, σαχλά φιλιά, σ'αγαπώ μ'αγαπάς, θες να παντρευτούμε και λοιπά.... Μου έρχετε να ξεράσω από διαφορετικότητα...

Αρε.. που είναι οι ρεμπέτες.. οι μόνοι που ήξεραν να μιλούσουν για αγάπη σε γυναίκα σωστά.. Σ'αγαπώ γιατί είσ' ωραία.. τελεία και παύλα..
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #69 στις: 05/09/04, 00:18 »
jazzer ακόμη κι αν αυτό το τραγούδι έχει τόσο καλό στίχο, η μουσική του δεν θα μ'αρέσει,οπότε δεν θα τ'ακούσω.
γιατί σ'ένα τραγούδι  μ'ενδιαφέρει΄κυρίως η μουσική του. Οι στίχοι έρχονται μετά.

ps:για να κρίνεις ένα μουσικό δεν πρέπει να έχεις φτάσει στο επίπεδό του.  ;)
Ξερεις τι γινεται ομως,εγω προσωπικα φοβαμαι μηπως αντι για να κρινω,επικρινω με ασχημο τροπο.Αυτο το κανω πιο πολυ στον προφορικο λογο..Γι'αυτο για να μην προσβαλλω εναν καλλιτεχνη που εχει χυσει υδρωτα και εμμεσα τον fun του προτιμω να ειμαι πιο θετικος.Οσον αφορα το μηνυμα του φιλου καρχαρια, ειναι θεμα γουστου,δεν σου αρεσει η μουσικη του ιωαννιδη οπως και εμενα δεν μου αρεσουν οι dream theater(γουστα ειπε ο ποντικος και εφαγε το σαπουνι!! :))
Αλλα ρε φιλε sorry ξερνας με "ανοητες αγαπες" και οχι με εντερα,βιασμους νεκρων γυναικων κ.τ.λ?!?! :o

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #70 στις: 05/09/04, 00:48 »
Τρώγονται μωρέ ... Προσοχή όμως γιατί μετά από συνεχή ακρόαση πολλών ωρών το αυτί ξεχνάει οτι υπάρχουν κι άλλες μεταβάσεις από τις Amin-G, G-F, F-G, G-Amin και Amin-Dmin :P ;D

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #71 στις: 05/09/04, 23:56 »
Εξυπνο bluechild αν και οχι απολυτα ρεαλιστικο! :)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #72 στις: 06/09/04, 09:36 »
Η κ**λα?Οι Metallica ειναι σχετικα μετριοι σαν μουσικοι (αποψη μου παντα ετσι?) quote]

Ελπιζω να μην συμπεριλαμβανεις και τον θεο Kirk Hammet σε αυτη τη δηλωση.... ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #73 στις: 06/09/04, 12:13 »
Αν εχεις το live του ιωαννιδη,κανε συγκριση του καριπη (ακου προσεκτικα τα τραγουδια 7,8,9,12) με του dramer των metallica,(Lars Ulrich αν δεν απατωμαι)και βγαλε συμπερασματα.
Επεισης μπορεις να κανεις συγκριση του κιουρτσογλου με τον Robert Trujillo ακου παλι απο το Live το σπασμενο(6)και θα τριβεις τα αυτια σου!!


Εδω φιλε κανεις ενα πολυ μεγαλο λαθος... Κατ' αρχην αγνοεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των μουσικων σε metal συγκροτηματα ειναι αυτοδιδακτοι... Κατα δευτερον ξεχνας οτι αναφερεσαι σε μουσικους 'μισθοφορους' (εν τι αγγλιστι session) και αμα θες να κανεις συγκριση πρεπει να συγκρινεις ομοιους μουσικους...

Οποτε συγκρινε (οχι μονο εσυ αλλα οποιος θελει):
Καριπη με Mike Terrana η Cozy Powell
Κιουρτσογλου με Billy Sheehan η Barry Sparks
Οποιονδηποτε πληκτρα/κιθαριστα με τον Tony Mc Alpine...

(Σημειωση: Τα ονοματα εχουν Links σε ηχητικα δειγματα)  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/04, 15:47 από Arg0 να πάω διακοπές »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #74 στις: 06/09/04, 14:49 »
Φιλε,"argo να παω διακοπες" εγω ακουσα τα ηχητικα,αν δυνασαι ακου και εσυ αυτα που ειπα.
Δεν εννοουσα οτι ειναι οι καλυτεροι μουσικοι του κοσμου.Παντα υπαρχει καποιος καλυτερος,αλλα απο αυτους που ανεφερα και απο αυτους που ανεφερες εσυ(παντα κατα την ταπεινη μου αποψη)ειναι καλυτεροι :)