Αποστολέας Θέμα: Steve Vai  (Αναγνώστηκε 30885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #75 στις: 21/06/05, 16:09 »
Re pedia i oli istoria ine kathara ypokimeniki oson afora ean se kapoion aresi ena sygkrotima, enas kitharistas klp. Otan omos milame gia texniki ontos ta pragmata ine sxedon antikimenika (diladi otan ena kommati apeti na paixeis x notes to deyterolepto ontos ayto den mpori na to paixei o opoiosdipote poly kalos kitharistas). Pantos sigoura i diskoli techniki den ine ayti poy menei sto poly kosmo (poy apefthinete kai i mousiki san tehni) alla to synesthima kai to desimo toy peximatos me olo to kommati. Aytos ine kai o logos pou psifizonte diafora solo klp os ta kalytera eno tehnika den ine kai toso diskola.

Aπό την άλλη μετράει και το πόσο πρωτοποριακός είσαι . Δηλαδή μπορεί ο Ιommi να μην έχει ιδιαίτερη τεχνική αλλά ο ήχος του και οι ιδέες του έχουν επηρεάσει άμεσα ή έμμεσα τους ΠΑΝΤΕΣ στο hard rock και το metal από το '73 και μετά. Αυτός που ανοίγει τον δρόμο δικαιούται το σεβασμό και την αναγνώριση. Μπορεί να υπάρχουν μπασίστες ταχύτεροι και τεχνικότεροι ακόμα και από τον Pastorius αλλά η ιδιοφυία του ήταν αυτή που καθόρισε σημαντικά το τι παίζεται σήμερα. Και γενικά είμαι της άποψης "η τεχνική στην υπηρεσία της σύνθεσης" και όχι το αντίστροφο.
-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #76 στις: 21/06/05, 16:12 »
Aπό την άλλη μετράει και το πόσο πρωτοποριακός είσαι . Δηλαδή μπορεί ο Ιommi να μην έχει ιδιαίτερη τεχνική αλλά ο ήχος του και οι ιδέες του έχουν επηρεάσει άμεσα ή έμμεσα τους ΠΑΝΤΕΣ στο hard rock και το metal από το '73 και μετά. Αυτός που ανοίγει τον δρόμο δικαιούται το σεβασμό και την αναγνώριση.

Aυτό θέλω να πω...

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #77 στις: 21/06/05, 17:04 »
simfono kai ego kai tha thela na prostheso oti o iommi einai adikimenos san kitharistas kai tha prepe nanai sto idio epipedo anagnorisis me page,blackmore kai tosous allous.
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #78 στις: 22/06/05, 11:17 »
+1

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #79 στις: 22/06/05, 12:17 »
εδω συμφωνω...αλλωστε παιζει με 3 προσθετικα δαχτυλα ο ανθρωπος...αν ειναι δυνατον!

Αποσυνδεδεμένος fragnatic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • mizero fws
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #80 στις: 23/06/05, 11:04 »
εδω συμφωνω...αλλωστε παιζει με 3 προσθετικα δαχτυλα ο ανθρωπος...αν ειναι δυνατον!

 :o

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #81 στις: 23/06/05, 11:14 »
den ennoei oloklira ta daxtila,mono tin proti falaga.
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #82 στις: 23/06/05, 12:29 »
πληροφοριακως ο Django Reinhard επαιζε με 2 δακτυλα μονο, γιατι τα αλλα τα ειχε καψει... και μην σας πω τι επαιζε... ;)  ασχετο με το topic

οσο για τον Vai... η αξια του και η επιρροη που θα εχει... θα φανει σε μερικα χρονια (αφου εχει πεθανει..)

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #83 στις: 23/06/05, 13:58 »
οσο για τον Vai... η αξια του και η επιρροη που θα εχει... θα φανει σε μερικα χρονια (αφου εχει πεθανει..)

Συνήθως τότε φαίνεται η αξία του καθενός... ;)

g@rvin

  • Επισκέπτης
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #84 στις: 26/06/06, 23:26 »
κοιτάξτε παιδιά, ο Vai μπορεί να μην είναι θρύλος, αλλά ο τύπος ξέρει τι κάνει. και εξηγώ:
1. για να καταλήξει έτσι δημιούγισε μόνος του 10ωρο πρόγραμμα εξάσκησης. (κοιτάξτε το τελευταίο Total Guitar)
2. όταν ήταν 16 χρονών έστειλε σε χειρόγραφες παρτιτούρες ΟΛΑ τα κομματια του Φρανκ Ζαππα, στον... Φρανκ Ζαππα!!!! ( και φυσικά αυτός τον προσέλαβε) .... (αμα ακούσετε ζάππα θα καταλάβετε ποσο δύσκολο έργο ήταν!!!)
3. Αντικατέστησε τον..... Μαλμστιν, και έπαιξε τον κιθαρίστα του διαβόλου στο Crossroads 
4. Προσελήφθη για ένα φεγγάρι στους Whitesnake
5. Έχει κάνει διάφορα projects, ή έχει παίξει με, satriani, al di meola, michael angelo, van halen, και..... NELLY FURTADO!!! (κατεβάστε το like a bird ) ζωντανή ηχογράφηση  στα grammy, μιλάαααααμε......

και εκτός των άλλων, είναι ένας σοουμαν, πραγματικός. δείτε τον λάιβ, ο άνθρωπος παίζει θέατρο. κατα τα άλλα, γνωμη μου είναι ότι κιθαρίστες όπως αυτός και ο σατριάνι, θα ομόρφιζαν πολύ την παγκόσμια μουσικά σκηνη αν δεν παριορίζονταν σε instrumental δίσκους....

Αντε πέστα  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #85 στις: 28/06/06, 19:13 »
   Παιδιά, καταρχάς να πω ότι θεωρώ γελοίο να κρίνει κανείς την τέχνη (γενικά) με βάση τα προσωπικά του γούστα. Δηλαδή έτσι, η πλειοψηφία των forumers θα έπρεπε να καταδικάσει μουσικούς, όπως ο Μπαχ και ο Παγκανίνι. Κατ' εμέ, ο Steve Vai πληρεί όλα τα αντικειμενικά κριτήρια για να θεωρηθεί σπουδαίος καλλιτέχνης και κατ' επέκταση σπουδαίος μουσικός. Δε θα είχε την παραμικρή σημασία το ότι ο Vai έχει σοκαριστική τεχνική αν  αυτήν δε την έθετε στην υπηρεσία της μουσικής. Με άλλα λόγια, το κάθε trick που κάνει, το κάθε vibrato και κάθε 8 - finger tapping έχει έναν σοβαρό καλλιτεχνικό λόγο για να βρίσκεται εκεί που βρίσκεται με τη συγκεκριμένη διάρκεια και ένταση. Μην κάνετε κάποιοι το λάθος όμως, να με ρωτήσετε με ειρωνία ποιος είναι αυτός ο λόγος, γιατί  αν ήξερα να απαντήσω θα μου έλειπε μόνο η τεχνική για να γίνω σαν τον Vai.
   Δε λέω, ίσως κι αυτός να έχει περιπέσει κάποια φορά σε εύκολες και κοινότυπες λύσεις, αλλά ΟΛΟΙ οι καλλιτέχνες έχουν τις άσχημες στιγμές τους. Όσον αφορά τις συγκρίσεις με άλλους κιθαρίστες τύπου Hammet, είναι χαρακτηριστικό ότι τον τελευταίο τον εκτιμά το ευρύ κοινό (και με εμένα μέσα, εννοείται), ενώ ο Vai χαίρει της εκτίμησης σπουδαίων καλλιτεχνών, όπως ο SRV, o Eric Johnson και ο Frank Zappa.
   Παραδέχομαι πως έχει ένα περίεργο στυλ που ξενίζει, αλλά το ίδιο συνέβαινε και με τον Νταλί και με τον Καρυωτάκη. Το αν ο Vai είναι καλλιτέχνης αυτής της αξίας θα φανεί, αλλά σίγουρα το κατά πόσο περίεργη είναι η μουσική του δεν καθορίζει και την αξία του. Κλείνοντας, θεωρώ τον Steve Vai μια μουσική ιδιοφυία, έναν καλλιτέχνη που δημιουργεί  εκτός της σφαίρας του μουσικού παρόντος και που συνθέτει καθαρά για λόγους έκφρασης και όχι για χρήμα, οπαδούς, ούτε καν ανγνώριση. Ίσως ακούγομαι υπερβολικός, αλλά αν ξανακάνετε την παλικαριά να διαβάσετε το post, θα δείτε ότι τίποτα από όσα αναφέρω δε μπορεί να αμφισβητηθεί ολοκληρωτικά. Ομολογώ ότι έχω ακούσει πχ Metallica για ώρες, αλλά όχι Vai. Δεν είμαι καν απ'τους μεγάλους του φαν, αλλά σίγουρα δε θα επέτρεπα στον εαυτό μου την ανωριμότητα να θεωρήσω τον Vai έναν κοινό τεχνίτη ποζερά.


 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/06, 12:14 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #86 στις: 19/08/06, 21:41 »
Γεια σας, θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια:μπορει ο Steve Vai να θεωρηθει ενας  ¨θρυλος¨ της κιθαρας???

Δεν ξέρω αν είναι θρύλος όμως είναι σίγουρα ο αγαπημένος μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Distorted

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #87 στις: 20/08/06, 00:33 »
Υπαρχει μουσικη για μουσικους, και μουσικη για ακροατες.Προσωπικα αυτο που επιζητω απο εναν κιθαριστα,είναι -παρα τις γνωσεις και τις ικανοτητες που εχει-ειναι η ιδιοτητα να χρησιμοποιει σωστα τις ικανοτητες του,δηλ να ανεβασει το τραγουδι ενα σκαλι παραπανω..Οχι απλα να εντυπωσιασει η να ικανοποιησει τον εγωισμο του.Και κατι που ανεφερε ο alex flouros oti o Vai δεν παιζει αυτα που θελει ο ακροατης, με μπερδεψε λιγο,δηλ ο στοχος του κιθαριστα η οπιουδηποτε μουσικου ειναι να ακουστει διαφορετικος? H να βγαλει τα εσωψυχα του?Αμα μια απλη πεντατονικη με εκφραζει εκεινη τη στιγμη και κολλαει στο τραγουδι θα την βαλω,και δεν θα σκεφτω "α,ειναι πολυ κλισε,κατσε να το περιπλεξω λιγο"Σιγουρα πρεπει να ανανεωνεις το στυλ σου και να προσεγγιζεις διαφορετικα το οργανο. Θυμηθηκα τωρα μια φραση του Friedman στο video "The essential Marty Friedman" που ειπε οτι του ελειψε ο τροπος που επαιζε πριν 10 χρονια,"δηλ πιο straight" εδωσε τοση εμφαση στο να ακουστει διαφορετικος και πιο τεχνικος,που εχασε τον αυθορμητισμο του.Οσον αφορα τον Vai και οπιοδηποτε solo κιθαριστα..νομιζω οτι χαραμιζονται που δεν παιζουν σε μπαντες.Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι οπαδοι του Vai, Satriani,Malmsteen ειναι μουσικοι η παιζουν καποιο οργανο.Τωρα για τους κιθαριστες "κατωτερης ποιοτητας τεχνικα" για μερικους, (βλεπε Ιommi,Hammet,Murray,Sykes,Slash k.t.l),τους περισσοτερους , αυτοι ειναι οι κιθαριστες που τους "μπριζωνουν" να πιασουν κιθαρα στα χερια τους,και αργοτερα ανακαλυπτουν και τους αλλους.Το κακο ειναι οτι πολυ κιθαριστες εκει εξω προσπαθουν να παιξουν ανταγωνιστικα και οχι απο καρδιας.Αυτα τα "συγκριτικα" μεταξυ μουσικων ειναι πολυ αστοχα και ανηκουν στο ciao η στις ειδησεις του Star στη καλυτερη.Η μουσικη ειναι υποκειμενικο πραγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/06, 03:07 από Distorted »

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #88 στις: 20/08/06, 02:00 »
Ποτέ δεν μου άρεσε...ειδικά όταν αρχίζει να σφυρίζει η κιθάρα...και δώστου ξανά...και ξανά αλλά με το τρέμολο πάνω κάτω αυτή τη φορά...με βαβουριάζει και με ζαλίζει.

Πιθανότατα να θέλει να βγάλει το δικό του στίλ (και καλά κάνει), αλλά εμένα δεν μ' αρέσει (και καλά κάνω) οπότε δεν τον κατατάσω στους θρύλους της κιθάρας.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #89 στις: 20/08/06, 20:32 »
Το κακο ειναι οτι πολυ κιθαριστες εκει εξω προσπαθουν να παιξουν ανταγωνιστικα και οχι απο καρδιας.Αυτα τα "συγκριτικα" μεταξυ μουσικων ειναι πολυ αστοχα και ανηκουν στο ciao η στις ειδησεις του Star στη καλυτερη.Η μουσικη ειναι υποκειμενικο πραγμα. (από Distorted)


Συμφωνώ απολύτως. ;)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #90 στις: 31/12/07, 11:27 »
   Παιδιά, καταρχάς να πω ότι θεωρώ γελοίο να κρίνει κανείς την τέχνη (γενικά) με βάση τα προσωπικά του γούστα. Δηλαδή έτσι, η πλειοψηφία των forumers θα έπρεπε να καταδικάσει μουσικούς, όπως ο Μπαχ και ο Παγκανίνι. Κατ' εμέ, ο Steve Vai πληρεί όλα τα αντικειμενικά κριτήρια για να θεωρηθεί σπουδαίος καλλιτέχνης και κατ' επέκταση σπουδαίος μουσικός. Δε θα είχε την παραμικρή σημασία το ότι ο Vai έχει σοκαριστική τεχνική αν  αυτήν δε την έθετε στην υπηρεσία της μουσικής. Με άλλα λόγια, το κάθε trick που κάνει, το κάθε vibrato και κάθε 8 - finger tapping έχει έναν σοβαρό καλλιτεχνικό λόγο για να βρίσκεται εκεί που βρίσκεται με τη συγκεκριμένη διάρκεια και ένταση. Μην κάνετε κάποιοι το λάθος όμως, να με ρωτήσετε με ειρωνία ποιος είναι αυτός ο λόγος, γιατί  αν ήξερα να απαντήσω θα μου έλειπε μόνο η τεχνική για να γίνω σαν τον Vai.
   Δε λέω, ίσως κι αυτός να έχει περιπέσει κάποια φορά σε εύκολες και κοινότυπες λύσεις, αλλά ΟΛΟΙ οι καλλιτέχνες έχουν τις άσχημες στιγμές τους. Όσον αφορά τις συγκρίσεις με άλλους κιθαρίστες τύπου Hammet, είναι χαρακτηριστικό ότι τον τελευταίο τον εκτιμά το ευρύ κοινό (και με εμένα μέσα, εννοείται), ενώ ο Vai χαίρει της εκτίμησης σπουδαίων καλλιτεχνών, όπως ο SRV, o Eric Johnson και ο Frank Zappa.
   Παραδέχομαι πως έχει ένα περίεργο στυλ που ξενίζει, αλλά το ίδιο συνέβαινε και με τον Νταλί και με τον Καρυωτάκη. Το αν ο Vai είναι καλλιτέχνης αυτής της αξίας θα φανεί, αλλά σίγουρα το κατά πόσο περίεργη είναι η μουσική του δεν καθορίζει και την αξία του. Κλείνοντας, θεωρώ τον Steve Vai μια μουσική ιδιοφυία, έναν καλλιτέχνη που δημιουργεί  εκτός της σφαίρας του μουσικού παρόντος και που συνθέτει καθαρά για λόγους έκφρασης και όχι για χρήμα, οπαδούς, ούτε καν ανγνώριση. Ίσως ακούγομαι υπερβολικός, αλλά αν ξανακάνετε την παλικαριά να διαβάσετε το post, θα δείτε ότι τίποτα από όσα αναφέρω δε μπορεί να αμφισβητηθεί ολοκληρωτικά. Ομολογώ ότι έχω ακούσει πχ Metallica για ώρες, αλλά όχι Vai. Δεν είμαι καν απ'τους μεγάλους του φαν, αλλά σίγουρα δε θα επέτρεπα στον εαυτό μου την ανωριμότητα να θεωρήσω τον Vai έναν κοινό τεχνίτη ποζερά.


 

+10000000000000000000000000
Μονο που ειμαι μεγαλος του φαν και η μουσικη του με μαγευει.......

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #91 στις: 22/01/08, 05:55 »
Αναρωτιεμαι τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα..
Ελεος!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
11096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 10:19
από Sandman1_1
6 Απαντήσεις
4054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/05, 10:34
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
4162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/05, 22:23
από Light_Without_Heat
53 Απαντήσεις
19160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/07, 11:45
από Υπνοβάτης...
19 Απαντήσεις
6870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/07, 00:59
από mystic
2 Απαντήσεις
2582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/07, 22:11
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
3 Απαντήσεις
2648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/07, 18:03
από Light_Without_Heat
12 Απαντήσεις
5565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 13:12
από Joevaicci
21 Απαντήσεις
7045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/07, 19:49
από KostasVap
4 Απαντήσεις
2631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 19:03
από Joevaicci