Αποστολέας Θέμα: DiGiTECH RP255 & AmpliTube/Cubase etc  (Αναγνώστηκε 3265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
DiGiTECH RP255 & AmpliTube/Cubase etc
« στις: 31/07/10, 13:21 »
Πριν απο λίγο καιρό είχα αγοράσει μια πεταλιέρα, την DiGiTECH RP255. Δεν λεω καλή για τα χρήματά της, όμως επειδή μου αρέσει η ενασχόληση με simulator (moddeling) amp, VST PlugIN, software
γενικότερα, επιχείρησα το εξής:

Χρησιμοποίησα την πεταλιέρα που πήρα, σαν είσοδο της κιθάρα μου, μιας και στην ουσία την βλέπει
σαν κάρτα ήχου "DiGiTECH255 Asio". Η συνδεσμολογία σχεδιάστηκε, και φαίνεται παρακάτω.



Αυτό το έκανα για τρείς λόγους:

  • Για να μην πάει χαμένη η αγορά  ;D
  • Με βολεύει στην συνδεσμολογία, μιας και την έχω σχεδόν δίπλα μου (πεταλιέρα).
  • Έτσι και αλλιώς και την πεταλιέρα την δούλευα μέσω του software που έχει (XEdit).
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

Αυτός ο τρόπος είναι σωστός?, η τσάμπα παιδεύομαι. Εντάξει έλεγα μη δώσω και άλλα χρήματα για
αγορά μιας κάρτας ήχου (πχ m-audio). Μήπως η συγκεκριμένη πεταλιέρα σαν κάρτα ήχου είναι χάλια?,
και όλο αυτό είναι άσκοπο?. Πάντως ο ήχος της, δεν με αφήνει αδιάφορο (σε stereo mode και HiFi).

Στον ενισχυτή κιθάρας που έχω, δεν μπορώ να κρίνω μιας και δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Τα χαρακτηριστικά της RP255 είναι αυτά:




Παλαιότερα είχα μια σχετικά καλή κάρτα ήχου (192Κ), την οποία την πάτησα  :-[ κατά λάθος,
όταν έκανα αναβάθμιση (motherboard) στο υπολογιστή.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/10, 13:34 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: DiGiTECH RP255 & AmpliTube/Cubase etc
« Απάντηση #1 στις: 31/07/10, 14:14 »
Aπό τη στιγμή που όπως λες η συνδεσμολογία αυτή σε βολεύει, οι ήχοι της πεταλιέρας σε ικανοποιούν και δεν θέλεις να προχωρήσεις σε άλλη αγορά αυτή τη στιγμή, γιατί δεν συνεχίζεις να χρησιμποποιείς την πεταλιέρα με αυτό τον τρόπο για ένα διάστημα ώστε να αποκτήσεις ολοκληρωμένη άποψη για την απόδοσή της; Σε κάποια πράγματα δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχει αυτό που σε ικανοποιεί εσένα περισσότερο, ηχητικά και λειτουργικά. Όσο για το αν η RP255 είναι καλή η όχι σαν κάρτα ήχου, προσωπικά δεν το γνωρίζω. Εσύ θα έπρεπε να έχεις ήδη μια ιδέα πάνω σε αυτό. Πάντως πιστεύω ότι αν είχες ένα ζευγάρι καλά ηχεία ίσως να ανακάλυπτες καλύτερα τις ηχητικές δυνατότητες της πεταλιέρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: DiGiTECH RP255 & AmpliTube/Cubase etc
« Απάντηση #2 στις: 31/07/10, 15:38 »
Απόλλωνα αυτό ακριβώς θέλω να πω παραπάνω. Οτι με "σκέτη" την πεταλιέρα, ο ήχος είναι καλός,
αλλά κάπως "άδειος", ή "ξερός", ενώ με την προσθήκη των Virtual Amp (simulator), ο ήχος αποκτά
όγκο και απίστευτη χροιά .

Σωστά τα λες, μιας και δεν άφησα να εννοηθεί το παραπάνω που έγραψα στο πρώτο μου πόστ.

Σαφώς και ο ήχος της δεν με αφήνει αδιάφορο, όμως σαν σύγκριση με τους VirtualAmp είναι πολύ πίσω
(χρησιμοποιώντας τη, σαν κάρτα ήχου και μόνο, παίζοντας εφέ απο simulator).

Και η ερώτησή μου είναι:

Αν τη χρησιμοποιώ σαν κάρτα ήχου και μόνο, είναι λάθος η συνδεσμολογία/σκεπτικό μου, να παίζω
(εφέ) απο τους Virtual, και να με εξυπηρετεί η πεταλιέρα μόνο σαν σύνδεση/Adaptor?.

Τώρα αν είναι ή όχι καλή σαν κάρτα ήχου, ούτε εγώ το ξέρω, μιας και δεν έχω άλλη για άμεση σύγκριση.
Απλά βγάζοντας τα εφέ της, και βάζοντας απο Virtual, ο ήχος αποκτά άλλη διάσταση. Αυτομάτως όμως
αυτό και μόνο, δεν την κάνει και καλή κάρτα ήχου.

Απλα ρώτησα μήπως και έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτήν, μόνο και μόνο σαν κάρτα ήχου, χωρίς τα
εφέ της, να έλεγε την γνώμη του.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: DiGiTECH RP255 & AmpliTube/Cubase etc
« Απάντηση #3 στις: 31/07/10, 18:51 »
ΟΚ, τώρα κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς...

Όπως σού είπα και πριν, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για την απόδοση της πεταλιέρας σου όταν αυτή χρησιμοποιείται απλά και μόνο σαν κάρτα ήχου. Φαντάζομαι ότι κάποια άλλη κάρτα ήχου ίσως να έκανε καλύτερη δουλειά. Σίγουρα αυτό που κάνεις δεν είναι λάθος, εφόσον η πεταλιέρα έχει USB σύνδεση και μπορεί να επιτελεί και αυτή τη λειτουργία. Αν δεν έχεις ιδιαίτερα αισθητό latency (καθυστέρηση) και όλα δουλεύουν ικανοποιητικά, δεν είναι ανάγκη να προχωρήσεις σε μια νέα αγορά αυτή τη στιγμή. Καλύτερα να συνεχίσεις προς το παρόν με τον εξοπλισμό που έχεις, και παράλληλα κάνεις μια διεξοδική έρευνα αγοράς για μια καλή κάρτα ήχου προκειμένου να την αποκτήσεις στο μέλλον.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DiGiTECH RP255 & AmpliTube/Cubase etc
« Απάντηση #4 στις: 31/07/10, 20:07 »
Εγω στη θέση σου θα έμενα σε αυτά που είχα (if it works for you)...

Ο ήχος σου χρησιμοποιώντας τα κιθαριστικά software που αναφέρεις, αλλάζει δραματικά.
Επεμβαίνουν πάρα πολύ στο σήμα σου και δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία με τί τα ταίζεις.

Μια καλή κάρτα ήχου θα είχε καλύτερη προενίσχυση και κονβέρτορα αλλά στο τέλος πάλι το εκάστοτε guitar software θα ήταν υπεύθυνο για το τελικό αποτέλεσμα σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό.

Τώρα αν στο μέλλον θέλεις να ηχογραφήσεις μια φωνή ή έναν ενισχυτή κιθάρας χρησιμοποιώντας μικρόφωνο τότε ναι, εκεί θα παίζει σημαντικό ρόλο το τί προενίσχυση και τί κονβέρτορα θα έχει το interface που χρησιμοποιείς.

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: DiGiTECH RP255 & AmpliTube/Cubase etc
« Απάντηση #5 στις: 31/07/10, 22:55 »
Σχετικά με το latency, δεν μπορώ να πω οτι με ενοχλεί, μιας και δεν το καταλαβαίνω καν (ακουστικά τουλάχιστον, εργαστηριακά δεν ξέρω τι καθυστέρηση έχει).
Μάλλον θα συνεχίσω τα testαρίσματα  ;D , και έτσι και αλλιώς, εως ότου ανακαλύψω κάτι αρνητικό (ή περισσότερο θετικό), που για την ώρα δεν βλέπω/ακούω.
Πάντως βρε παιδιά τι ήχος είναι αυτός με τα simulator?, ΑΠΙΘΑΝΟΣ.  Τώρα για καλύτερη κάρτα ..., βλέπουμε στο μέλλον.

Τα σέβη μου ;) .

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: DiGiTECH RP255 & AmpliTube/Cubase etc
« Απάντηση #6 στις: 01/08/10, 00:14 »
Παράθεση
Απόλλωνα αυτό ακριβώς θέλω να πω παραπάνω. Οτι με "σκέτη" την πεταλιέρα, ο ήχος είναι καλός,
αλλά κάπως "άδειος", ή "ξερός", ενώ με την προσθήκη των Virtual Amp (simulator), ο ήχος αποκτά
όγκο και απίστευτη χροιά .


φυσιολογικό είναι αυτό , ο ήχος τις ηλεκτρικής είναι χάλια απο μόνος του πριν "χρωματιστεί" απο τον ενισχυτή (εικονικό ή πραγματικό). Τώρα για τα υπόλοιπα μια χαρά σε βρίσκω και κανένας λόγος να αγχώνεσαι, εγω να φανταστείς παίζω με "χειρότερες" πεταλλιερες στον υπολογιστή που δεν είναι και κάρτες ήχου ταυτόχρονα, απο τις εξόδους με bypass στην κάρτα ήχου  ;)



 Γρηγόρη δοκίμασε τo reaper
 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/10, 00:32 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/06, 20:26
από Holy Diver
4 Απαντήσεις
3602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:36
από zebric
10 Απαντήσεις
4966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/08, 13:25
από gers
3 Απαντήσεις
3059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 20:45
από gers
8 Απαντήσεις
4009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 14:07
από themos
3 Απαντήσεις
3061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 22:14
από Eagle Of Kamelot
8 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
7 Απαντήσεις
2891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/10, 23:43
από yiannakis
6 Απαντήσεις
3399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/10, 23:17
από Disfunctional
6 Απαντήσεις
2923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/12, 18:47
από metalmike