Αποστολέας Θέμα: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...  (Αναγνώστηκε 8300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Slint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καλησπερίζω,
και συστήνομαι ταυτοχρόνως, καθώς πρόκειται για το πρώτο μου post ύστερα από αρκετό καιρό ανώνυμου stalking των διαφόρων thread του forum  ;D

Περνάω στο  θέμα μου, και ξεκινάω με μερικές λεπτομέρειες σχετικά με το τι έχει συμβεί.
Από τα Χριστούγεννα τώρα, έχοντας αποταμιεύσει το σεβαστό ποσό των 600 ευρώ, αποφάσησα να προβώ σε αγορά μιας καινούριας κιθάρας, η οποιά να αντιπροσωπεύει σε μεγαλύτερο βαθμό το στύλ που παίζω, αλλά και να είναι καλύτερης ποιότητας από την πρώτη μου κιθάρα, την μίζερη αυτή Jackson (μια παρόμοια βασικά, την οποία δεν εντόπισα όμως), που πήρα πριν 3 χρόνια ξεκινώντας το ταξίδι μου και 'γω.

Μπορώ να πω ότι είναι μια κιθάρα η οποία κράτησε και κρατάει ακόμα γερά. Έχω κάνει live με αυτήν και την έχω παιδέψει αρκετά. Αλλά έχω φτάσει σε ένα σημείο όπου το να παίζω με μια Jackson οτιδήποτε άλλο εκτός από metal, έχει καταντήσει κλασσικό αστείο μεταξύ γνωστών μου.

Πλεόν τα ακούσματα μου τείνουν πιο πολύ προς alternative/indie/post-rock συγκροτήματα, τύπου Foo Fighters, Queens of the Stone Age, Radiohead, Muse, Pixies, Modest Mouse, Sonic Youth, Mogwai (τους οποίους θα θαυμάσω το ερχόμενο Σάββατο, haters gonna hate  >:D ), Maybeshewill, Godspeed, και γενικά τέτοια πράγματα. Καμιά φορά ξεφεύγω από την post-rock και καταλήγω σε πιο βαριά, του στύλ Isis, Pelican, κλπ ωστόσο.

Επομένως αποφάσησα να ανανεωθώ και να αγοράσω μια νέα κιθάρα. Κατέληξα ύστερα από αρκετό ψάξιμο σε αυτήν εδώ την PRS SE 245. Η έρευνα μου με έφερε εκεί καθώς απόψεις λένε ότι πρόκειται για μια κιθάρα που μπορεί σε ένα βαθμό να μιμιθεί τον βαθύ και βαρύ ήχο μιας Gibson, αλλά και τα κρυστάλλινα καθαρά μιας Fender.

Έλα μου ντε, που συζητάω από δω και από 'κει και εν τέλει ένας τρελός Telecasterάκιας φίλος μου, μου προτείνει αυτήν εδώ την Fender Deluxe Thinline, και με τα περισσευόμενα να πάρω ένα delay Boss DD-7. Η κιθάρα αυτή στον Thomann θα είναι διαθέσιμη ωστόσο από τις 27 του Ιανουαρίου αυτού, και η αναμονή είναι δυσβάσταχτη... Αλλά εν τέλει αξίζει;

Πιστεύω πως μπορώ να μαζέψω άλλο ένα 200-300αράκι μέσα σε αυτές τις μέρες. Μπορεί κανείς να μου ρίξει τα φώτα του επάνω σε κάποιον συνδυασμό, κιθάρας/κιθάρας+πεταλιού; Ο δικός μου ο καημός είναι ότι έπεσα από μια κιθάρα των 550 ευρώ (την PRS) σε μία των 400 (την Fender), και δεν ξέρω εν τέλει αν αξίζει αυτή διαφορά ή αν μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο με κάποια παραπάνω χρήματα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #1 στις: 16/01/12, 22:28 »
Αλλά έχω φτάσει σε ένα σημείο όπου το να παίζω με μια Jackson οτιδήποτε άλλο εκτός από metal, έχει καταντήσει κλασσικό αστείο μεταξύ γνωστών μου.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες

πριν αναλυθούν τα υπόλοιπα που έγραψες θα ήθελα να πω και να σκεφτείς πως αυτός δεν είναι λόγος για να αλλάξεις κιθάρα....
αν έλεγες πως δεν μου φτάνει για αυτό και αυτό το λόγο ναι...αλλά επειδή οι άλλοι δε θεωρούν πως η κιθάρα σου δεν είναι καλή εσύ να την αλλάζεις...

Αποσυνδεδεμένος Slint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #2 στις: 16/01/12, 22:47 »
Προς θεου, σε καμία περίπτωση δεν σκοεπύω να αγοράσω άλλη κιθάρα μόνο και μόνο επειδή άλλοι υποστηρίζουν ότι φαίνεται γελοίο να παίζω με αυτήν που έχω τώρα, την μουσική που παίζω. Οι λόγοι είναι πρακτικοί, δεν ψάχνω να αποκαταστήσω το όνομα μου στους φιλικούς μου κύκλους  :P .

Είναι μια κιθάρα που πια δεν με ικανοποιεί, απλά συμβιβάζομαι πλέον με τον ήχο που βγάζει και το στυλ παιξίματος της. Ακούγοντας άλλους κιθαρίστες με άλλες κιθάρες σε ίδιο gear με αυτό που παίζω, καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά σε ήχο, όταν συγκρίνουμε μια κιθάρα που αγόρασα ως αρχάριος στο παρελθόν, και την κιθάρα που επιλέγει κάποιος όταν πλέον έχει κατασταλάξει στο μυαλό του, για το που κατευθύνεται μουσικά.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #3 στις: 16/01/12, 22:50 »
Αγορασε την PRS παλληκαρι να δεις ασπρη μερα. Κανει για το στυλ που τη θελεις και ηχητικα και εμφανισιακα.
Αυτη η τελε που μας εδειξες ειναι για να βγεις σε κανα χωριο του αμερικανικου νοτου να παιξεις κανα καντρυ κομματι σαν το παρακατω.


Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #4 στις: 16/01/12, 22:58 »
αν και η tele μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά έχω ακούσει τα καλύτερα για την PRS SE

η tele φοράει P90 που έχω διαβάσει πως έχουν ιδιαίτερο ήχο...

ώρα να τις βρεις και να τις δοκιμάσεις! ;)

ή καλύτερα να πας σε μαγαζιά με το budget σου και τις προτιμήσεις σου και να ακούσεις και τι έχουν να σου προτείνουν....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #5 στις: 16/01/12, 23:33 »
Κατέληξα ύστερα από αρκετό ψάξιμο σε αυτήν εδώ την PRS SE 245. Η έρευνα μου με έφερε εκεί καθώς απόψεις λένε ότι πρόκειται για μια κιθάρα που μπορεί σε ένα βαθμό να μιμιθεί τον βαθύ και βαρύ ήχο μιας Gibson, αλλά και τα κρυστάλλινα καθαρά μιας Fender.


Tα "κρυστάλλινα" καθαρά μιας Fender δεν πρόκειται να τα πάρεις από αυτή την κιθάρα. Παίρνεις αξιοπρεπέστατα καθαρά (αναλόγως και τον ενισχυτή, εννοείται), αλλά όχι όπως από μια Fender ή άλλη παρόμοια κιθάρα σε στυλ stratocaster με μονούς μαγνήτες. Οι μαγνήτες της PRS SE 245 υπερέχουν μάλλον στα βρώμικα, τα οποία έχουν και βάθος και βάρος και αρμονικό περιεχόμενο και πολύ "προσωπικότητα". Μιλάμε για έναν ήχο παρόμοιο μεν, αλλά κατά τη γνώμη μου όχι ίδιο με μιας Gibson. Αν τις δοκιμάσεις και τις δύο θα καταλάβεις τι εννοώ.

Επιπλέον η 245 είναι πολύ πιο ελαφρύ όργανο, με όποια επίπτωση μπορεί να έχει αυτό στο playability και τον ήχο. Οι πληροφορίες μου λένε ότι ζυγίζει όσο και τα παλιότερα μοντέλα SE, δηλαδή γύρω στα 2,7-2,8 κιλά, πράγμα που φαίνεται περίεργο καθώς το σώμα είναι πιο παχύ από τα παλιότερα μοντέλα. Αντίθετα μια Les Paul ζυγίζει χαλαρά πάνω από 3,5 κιλά, ενώ κάποια μοντέλα μπορεί να φτάνουν και να ξεπερνάνε τα 4.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #6 στις: 16/01/12, 23:35 »
Καλησπέρα φίλε και καλως ήρθες. Πριν απο λιγότερο ένα μήνα ήμουν σε περίπου ίδια κατάσταση. Να και το θέμα που είχα ανοίξει.
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83921.0
Είχα δοκιμάσει την PRS όσο και αντίστοιχες της Φεντερ. Για την Prs εχω να πώ οτι απο τα 2 μοντέλα που είδα το πιο φθηνό δεν ήταν και τίποτα τρομερό, σε αντίθεση με το άλλο που κυμαινόταν στα 700 και ΕΣΚΙΖΕ. Ειδικα για FOO (που δηλώνα αμετανόητος Fan). Παρολα αυτά αν σου φτάνουν τα λεφτά πήγαινε δοκίμασε την και χτύπα την αν σ κάθεται κάλά. Επίσης αν σ αρέσει κατι σε Sunburst (Ο μόνος λόγος που δεν πήρα αυτή ήταν επειδή σε λοοκ δεν μ άρεσε καθόλου, αν κ όλοι οι γνωστοί μου την βρήκαν υπέροχη)  έχει ο τρίμης μια Ibanez artist σε στυλ στρατ με πολύ ιδιαίτερο ηχό και πολύ καλο μπράτσο. Το μοντελο το χα ψάξει στα γνωστά cybero μαγαζα και δεν υπήρχε, δυστυχώς δεν το θυμάμαι πλέον. Αν πας το χει όπως μπαίνεις στο μαγαζί. Τιμή νομίζω γύρω στα 600.
Οσο για τη δική μου επιλογή (θα την δείς και στο theat που σου παρέθεσα) ήταν τελικά μια Epiphone Les paul traditional pro. Πιο φτηνή απο τις προαναφερθείσες αλλά τον λίγο καιρό που την έχω την έχω καταερωτευτεί και καταευχαριστηθεί.
Αν θες να την ακούσεις κάπου (υπάρχουν ελάχιστα βίντεο δυστυχώς, μιας και είναι "limited edition) μπορώ να σου παραθέτω μία πρόχειρη ηχογράφηση που κάναμε με την Band μου.


Τέλος μία παρόμοια αλλά πιο ακριβή τέλε (Φεντερ με p90) έχει ο Καγμάκης στην αθήνα αν θες να δοκιμάσεις.

Υ.Γ Αν η αναφορά στα μαγαζιά θεωρείται διαφήμιση πειτε μου να τα βγάλω ήταν καθαρά απο πρόθεση βοήθειας προς το παλικάρι
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Slint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #7 στις: 16/01/12, 23:40 »
Κοίτα, για την Fender, σίγουρα με λίγο ψάξιμο, θα την βρω κάτω στο Κέντρο.

Για την PRS, δεν έχω ιδέα από την άλλη που να παω... Ξέρει κανείς σας για Αθήνα κανένα μαγαζί;

Επίσης, πιστεύετε ότι αξίζει το κάτι παραπάνω στα λεφτά της αυτή εδώ η Fender; (
video
)

Να προσθέσω πως έχω ήδη αυτό το
distortion της Digitech
. Πιστεύω ότι το Boss DD-7 είναι must σαν αγορά, και λόγω του στύλ που παίζω, αλλά και επειδή έχει και λειτουργία loop 40 δευτερολέπτων, για να μπορώ να κάνω εξάσκηση μόνος μου.

Την Fender που λές την είδα και γω στον Καγμάκη, φίλε AlteredMind. Την έχεις δοκιμάσει;
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/12, 23:45 από Slint »

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #8 στις: 16/01/12, 23:45 »
Ο Ζοζεφ στον Πειραιά έχει Prs και έχει και μία 245 που χει ξεμείνει ο Κουρμπης στο κέντρο αν δεν κάνω μεγάλο λάθος. Μέχρι πριν μερικές μέρες είχε πάντως.

Για την φεντερ είναι δύσκολο, πολύ καινούριο μοντέλο για να το έχουν. Την "ακριβή" Thinline που παρέθεσες την έχει ένας φίλος και είναι πολύ ευχαριστημένος. Την έχω παίξει 2-3 φορές αλλά δεν έχω σχηματίσει άποψη. Σκέφτεσαι καθόλου σε Semi-hollow?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Slint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #9 στις: 16/01/12, 23:59 »
Παράθεση
Ο Ζοζεφ στον Πειραιά έχει Prs και έχει και μία 245 που χει ξεμείνει ο Κουρμπης στο κέντρο αν δεν κάνω μεγάλο λάθος. Μέχρι πριν μερικές μέρες είχε πάντως.

Θυμάσαι τιμές; Αν ήταν κάτω από 600, την έχω πάρει όπως είμαι...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #10 στις: 17/01/12, 00:02 »
δεν βλέπω να την έχουν...
http://www.zozef.gr/eshop/musicinstruments/guitars/ge6.html?manufactor=170
αλλά ένα τηλεφωνάκι να το επιβεβαιώσεις ή να ρωτήσεις αν θα φέρουν....καλό θα ήταν! ;)

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #11 στις: 17/01/12, 00:05 »
Θα σε ξενερώσω αλλά δεν έχει αυτή που θες. (Είχα ξενερώσει κ εγώ κ ξέρω  ;D )
Έχει του τρεμοντι στα 600 (που μάλλον δεν θα σου κάνει. αν κ μένα μου άρεσε παικτικα και ηχητικά)
και μετά είχε μία πιο ακριβή όπως σου πα στα 700. Αντίθετα ο Κουρμπης έχει την 245 σε Sunburst όπως σου πα στα 600.
Κατα τα άλλα μόνο ίντερνετ όσο κ αν εψαξα δεν βρήκα αλλού.
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Slint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #12 στις: 17/01/12, 00:15 »
Χμμ, με βλέπω μέσα στη βδομάδα να κατεβαίνω κιθαρότσαρκα Αθήνα... Άμα πετύχω πουθενά την Thinline την ακριβότερη, θα την δοκιμάσω σίγουρα...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #13 στις: 17/01/12, 00:21 »
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις... Καλές αγορές εύχομαι. Τόσο σε κιθάρα όσο σε πετάλια και περιμένω νέα και ρεβιου.

Μέχρι τοτε αυτό επειδή είσαι ο πρώτος Foo που πετυχαίνω στο φόρουμ

Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #14 στις: 17/01/12, 01:29 »
Να σου προτεινω να εχεις το νου σου τις αγγελιες γιατι αυτη την εποχη ξεφτυλλιζονται πληθωρα στρατς και τελε με το κιλο...κ οχι μονο...!

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #15 στις: 17/01/12, 02:00 »
Σκέφτεσαι καθόλου σε Semi-hollow?


Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ! Κάτι τέτοιο π.χ. Ibanez AS93 VLS  Επίσης σκέψου και για Fender Jaguar ή καμιά Jazzmaster (τέτοιου είδους κιθάρες είναι ότι πρέπει για τα είδη της μουσικής που θέλεις να παίξεις).

Υ.Γ. κοίτα και τις αγγελίες όπως πολύ καλά είπαν και οι παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/12, 02:06 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #16 στις: 17/01/12, 09:30 »
Να πω και γω τα δικα μου ετσι για να πληθαινουν τα σχολια.... :P :P :P :P

Σχετικα με prs ειχα μια custom 22 την κανονικη ακριβη σειρα, με το σκεπτικο οτι εχω μια σουπερ κιθαρα ποιοτικη και τα ηχοχρωματα Fender & Gibson. Ε λοιπον εκει εφαγα το ξενερωμα της ζωης μου...εν ολιγης την κιθαρα την πουλησα γιατι απλα πιστευω (υπαρχει και η αντιθετη αποψη) οτι οι prs δεν εχουν δικο τους χαρακτηρα, δηλαδη δεν ακους μια prs και λες ναι ..αυτος παιζει prs οπως ευκολα μπορεις να πεις για fender & Gibson...(βεβαια μπορει να γινει στην μιξη οτι θες αλλα μιλαμε πιο "ελαφρια" τωρα. Παντως ειναι ποιοτικα οτι καλυτερο στις οικονομικες σειρες και εταιριες !!!!!

Η αποψη μου ειναι να παρεις την κιθαρα που σε αντιπροσωπευει καλυτερα εννοειται οτι θα παρεις 2-3-4 -5  μαγαζια σβαρνα για να δοκιμασεις κιθαρες. Προτεινω χωρις να εχω καμια σχεση περαν της πελατιακης τα ...Guitar Store τη Σουλτανη τα παιδια θα σε βοηθησουν ουσιαστικα με την εμπειρια τους, τον Τριμη ΜΟΝΟ για να δεις την Artist γιατι ειμαι σιγουρος οτι σε οποιοδηποτε αλλο καταστημα την ζητησεις θα την βρεις πολυ φτηνοτερα, το ARCO στη Γλυφαδα με μεγαλη ποικιλια απο κιθαρες. Βασικα και τα δυο μαγαζια που ανεφερα (οχι ο Τριμης)  κανουν τιμες Thomann εννοειται βεβαια οτι πρεπει να δειξεις οτι ξερεις τι τιμες παιζουν εκει.....

Μου αρεσε η προταση για Ibanez Artist , επισης μακρια απο Τρεμοντι εχουν ενα χαλια (προσωπικα) πριμαριστο ηχο, εχω δοκιμασει 2 γιατι καποια στιγμη ηθελα να παρω μια.
Σχετικα με φεντερ ριξε μια ματια εδω.... http://smart.noiz.gr/details.php?id=62626   (σορυ αλλα δεν την βρηκα στις κιθαρο-αγγελιες) .

Επισης σε les paul μπορεις ανετα να βρεις μια καλη σειρα οπως την custom οι οποιες εχουν παρα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και ειναι πολυ αξιοπιστα οργανα, προσφατα απεκτησα μια silverburst epiphone και πραγματικα μου αλλαξε την ιδεα που ειχα για τις "καλες" σειρες της εταιριας.  Επισης στα χρηματα που διαθετεις μπορεις να βρεις και καποιες Gibson Studio http://smart.noiz.gr/details.php?id=64772 .   http://smart.noiz.gr/details.php?id=64906  .

Ψαξε τι παιζει γυρω γυρω πριν τα σκασεις σε μαγαζι....παιξε τις κιθαρες που σε ενδιαφερουν ΚΑΙ ΜΗΝ βιαστεις να αγορασεις.
 
 
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/12, 09:32 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #17 στις: 17/01/12, 10:51 »
Η δικιά μου πρόταση:

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-singlecut-trem-electric-guitar-scarlet-red--82912

Υπάρχει και σε έκδοση χωρίς τρέμολο (αυτήν έχω εγω):

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-singlecut-electric-guitar-orange--82909

Επίσης να και ενα λινκ με την silverburst που λέει ο Vag αποπάνω:

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Epiphone-Les-Paul-Custom-SBCH-Limited-Edition-Silverburst/art-GIT0014059-000

EDIT: Οι παραπάνω κιθάρες έχουν πολύ διαφορετικό λαιμό από αυτό που έχεις συνηθίσει με τον compound radius της Jackson (και εγώ είχα την JS-20 γι'αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι κυριολεκτικά  ;D ), οπότε επιβάλεται να τις δοκιμάσεις προτού καταλήξεις σε αγορά.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/12, 10:55 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #18 στις: 17/01/12, 12:09 »
Κόλαση η Epi η Custom Silverburst, δε χορταίνω να τη βλέπω... :o

Αλλά τι δεν της βάζουν έναν έβεννο, που πάει γάντι, δεν μπορώ να καταλάβω πια.
 
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #19 στις: 17/01/12, 12:22 »
Αλλά τι δεν της βάζουν έναν έβεννο, που πάει γάντι, δεν μπορώ να καταλάβω πια.

Πάνε αυτά! Τώρα πιά baked maple στην θέση της έβενης ταστιέρας!Aν βρεί προγενέστερη μεταχειρισμένη έχει καλώς (νά'ναι καλά το FBI).

Υ.Γ. εξακολουθώ να πιστεύω ότι μία jaguar ή καμιά jazzmaster θα του κάνει καλύτερα την δουλειά για αυτά που θέλει να παίξει.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/12, 12:33 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #20 στις: 17/01/12, 12:57 »
Κόλαση η Epi η Custom Silverburst, δε χορταίνω να τη βλέπω... :o

Αλλά τι δεν της βάζουν έναν έβεννο, που πάει γάντι, δεν μπορώ να καταλάβω πια.

Καλα μη συγκρινεις την δικια σου την Edwards με αυτην... αλλη κατηγορια τιμης (γι'αυτο και ο εβενος στην ταστιερα  ;) )

Αληθεια καμια φωτο με τους EMG δεν εχεις ποσταρει για οφθαλμολουτρο...  :P ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #21 στις: 17/01/12, 12:58 »
Φίλε Vagtanplan θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω. Πριν έξι μήνες αγόρασε ένας φίλος ibanez semi hollow απο τον τρίμη σε τιμή -4 Ε απο τον Θωμά. Γενικά πιστεύω οτι στις μέρες μας μέχρι και οι τιμές του Τριμη έχουν φτιάξει...  ;D
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Slint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #22 στις: 17/01/12, 13:00 »
Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με έχετε βοηθήσει όλοι απίστευτα.

Σήμερα θα κατέβω το απογευματάκι, κάτω Κέντρο για την κιθαρότσαρκά μου. Θα κάτσω να κάνω και λίγο την έρευνα μου όσον αφορά τις διάφορες τιμές που παίζουν στο Θωμά, όπως έιπατε και πολύ σωστά όλοι, για να μπορώ να είμαι λίγο πιο δυνατός στο παζάρι αν χρειαστεί.

Επίσης συμφωνώ με το ότι η PRS όντως δεν έχει χαρακτηριστικό άκουσμα, σε καμία περίπτωση δεν θα την ακούσω κάπου και θα πω, "Ααα, PRS παίζει αυτός, σίγουρα...".

Rockdude, οι συγκεκριμένες κιθάρες που πόσταρες είναι όντως post-rock gear συνήθως, και ξεφεύγουν και σε άλλες κατευθύνσεις φυσικά (Dinosaur Jr., Sonic Youth, κλπ).

Στα μαγαζιά που θα πάω θα ζητήσω κυρίως Tele, Jaguar και άντε και καμία Semi-hollow...

Τώρα, επειδή το DD-7 το θέλω οπωσδήποτε, έχω 2 επιλογές αυτήν την στιγμή...

1) Κάνω την παραγγελία στον Thomann για το DD-7 και ψήνω έναν φίλο μου να πάρει και κάτι άλλο, να μην πληρώσουμε μεταφορικά.
2) Κοιτάω για μαγαζί κάτω στην Αθήνα, μπας και πάρω κιθάρα + πεταλάκι από το ίδιο, και μου έρθει πιο φθηνά, ή με case μαζί.


EDIT: Βλέπω τώρα στον Καγμάκη πχ. το DD-7 150€...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/12, 13:03 από Slint »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #23 στις: 17/01/12, 13:07 »
Φίλε Vagtanplan θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω. Πριν έξι μήνες αγόρασε ένας φίλος ibanez semi hollow απο τον τρίμη σε τιμή -4 Ε απο τον Θωμά. Γενικά πιστεύω οτι στις μέρες μας μέχρι και οι τιμές του Τριμη έχουν φτιάξει...  ;D

Δε θελω να τον ΞΑΝΑθαψω τον Τριμη το εχω κανει σε 1-2 θεματα εδω...για τον τροπο συμπεριφορας βασικοτερα αλλα και τιμολογησης...ενα πραμα θα το πω ομως...παω να παρω μια σεμι και εγω απο εκει του λεω ποσο μετρητα μου λεει 920ευρω...οκ λεω ευχαριστω και αντιο...Παω σε αλλο μαγαζι που αναφερω πιο κατω και λεω εχει αυτη την κιθαρα ο Τριμης την θελω ...χωρις να πω τιμη.... παιρνει τηλ στον Τριμη.... και αγοραζω στα καπακια την ιδια κιθαρα 720 ευρω !!!!! Οταν δε ειπα στον τριμη οτι ο Θωμας την δινει την ιδια 750 !!! μου λεει τραβα παρτην απο κει.  επι λεξη !!! ....Οπως καταλαβαινεις ουτε πενα δεν αγοραζω απο εκει...μακαρι ομως να πηρε το μαθημα του μπας και στρωσει........(το παιδι που εχει για πωλητη εκει ομως ειναι ΣΟΥΠΕΡ ευγενικος και υπομονετικος και με γνωσεις )
 
 
 
Συγνωμη για το οφ τοπικ !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλα Διλήμματα στον Θωμά...
« Απάντηση #24 στις: 17/01/12, 13:11 »
Ωχ ωχ ωχ ... Σε φόρτωσα πρωί πρωί.  Δεν μου φαίνεται κάθολου απίθανο το γεγονός που παραθέτεις μιας και το μαγαζί δεν φημίζεται για τις τιμές του. Απλα παραπάνω ανέφερα μια προσωπική εμπειρία καθώς πήγαμε την είδαμε κ ο τύπος μας είπε χωρις παζάρια χωρίς τίποτα τιμή κάτω απο το Θομαν.

(Βtw ο υπάλληλος όντως τα σπαει! )
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/04, 13:23
από kostaskapa
9 Απαντήσεις
4339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
15 Απαντήσεις
7386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 15:15
από Player
4 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 00:06
από flop
8 Απαντήσεις
3971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 23:36
από morpheas
8 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 16:35
από lampros.
2 Απαντήσεις
1992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 08:45
από ivikos
4 Απαντήσεις
3540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 19:41
από ε?
0 Απαντήσεις
2970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/13, 19:57
από UnderGround
2 Απαντήσεις
2733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/20, 08:21
από miltosri