Αποστολέας Θέμα: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?  (Αναγνώστηκε 16054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #25 στις: 25/06/09, 04:03 »
οι evanescence πετυχαν γιατι εκαναν κατι που ηταν πρωτοτυπο. εμπορικη μουσικη με αρκετα μεταλιζουσα ριφιστικη (γ**ω τους ορους!) προσεγγιση και γυναικεία φωνητικά. βγηκαν πολλες μπαντιτσες μετα με το ιδιο στυλ αλλα δεν τα καταφεραν. βεβαια και οι evanescence απλα ενα μπαμ ηταν και τώρα ξεφουσκώνουν οχι μονο γιατι εχουν αρχισει να στερευουν δημιουργικα αλλα και η συμπεριφορα της κυρα έιμης εχει διωξει αρκετο κοσμο (φανς). επισης απο τοτε που εδιωξε το μουσατο-παχουλό αγορι που ηταν ο main συνθετης,πηραν την κατιουσα.

παντως δε βλεπω να αναφερεται κανεις σε αυτα τα χαζοαμερικανικα δηθεν post grunge συγκροτηματα με χαρακτηριστικά γρεζατα φωνητικά,μπυρα και μαγκια του πώλου,απόγονοι των καλών κατα τα αλλα Nickelback. μπάντες όπως οι hinder οι seether οι shinedown, ο daughtry...με κομματια ''γραμμενα απο τους μάνατζερ'' που λένε...προσωπικά μου αρεσει το ειδος,αλλα οχι ο τροπος προωθησης και το υφος των ιδιων των μελων τους...αυτο το στυλ ''γαμαμε 10 groupies μετα απο καθε live'' παντα μου την εσπαγε.

« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/09, 04:05 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #26 στις: 25/06/09, 04:13 »
οι evanescence πετυχαν γιατι εκαναν κατι που ηταν πρωτοτυπο. εμπορικη μουσικη με αρκετα μεταλιζουσα ριφιστικη (γ**ω τους ορους!) προσεγγιση και γυναικεία φωνητικά. βγηκαν πολλες μπαντιτσες μετα με το ιδιο στυλ αλλα δεν τα καταφεραν. βεβαια και οι evanescence απλα ενα μπαμ ηταν και τώρα ξεφουσκώνουν οχι μονο γιατι εχουν αρχισει να στερευουν δημιουργικα αλλα και η συμπεριφορα της κυρα έιμης εχει διωξει αρκετο κοσμο (φανς). επισης απο τοτε που εδιωξε το μουσατο-παχουλό αγορι που ηταν ο main συνθετης,πηραν την κατιουσα.

παντως δε βλεπω να αναφερεται κανεις σε αυτα τα χαζοαμερικανικα δηθεν post grunge συγκροτηματα με χαρακτηριστικά γρεζατα φωνητικά,μπυρα και μαγκια του πώλου,απόγονοι των καλών κατα τα αλλα Nickelback. μπάντες όπως οι hinder οι seether οι shinedown, ο daughtry...με κομματια ''γραμμενα απο τους μάνατζερ'' που λένε...προσωπικά μου αρεσει το ειδος,αλλα οχι ο τροπος προωθησης και το υφος των ιδιων των μελων τους...αυτο το στυλ ''γ**αμε 10 groupies μετα απο καθε live'' παντα μου την εσπαγε.


Μόνο οι Queens of the stone age έκαναν κάτι ξεχωριστό εξ Αμερικής σε αυτό (περίπου) το στυλ. Το Songs for the deaf θεωρώ ότι είναι από τους καλύτερους δίσκους της 10ετίας.  Τον ψηφίζω και σαν ένα από τους δίσκους με τα καλύτερα ηχογραφημένα τύμπανα ever από άποψη ηχοληψίας, όχι ότι το drumming του Grohl πάει πίσω στο συγκεκριμένο άλμπουμ...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #27 στις: 25/06/09, 04:18 »
Δεν ξέρω αν 2 συγκροτηματάκια ονόματι MUSE και White Stripes σου προσέφεραν τίποτα, πάντως στο βιβλίο της ιστορίας της μουσικής γράφτηκαν ήδη με χρυσά γράμματα.

Για τους muse θα  συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.....πολύ μεγάλη μπάντα....για τους stripes όχι και τόσο...καλή μπάντα δεν λέω.....πιασάρικα τραγουδάκια....αλλα κάτι με χαλάει χωρις να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς......

Επίσης πολλοί αγαπημένοι καλλιτέχνες έβγαλαν δισκάρες στα 00ς, ισάξιες με της χρυσής τους περιόδου, όπως Dylan, Green Day, R. Plant, AC/DC, Radiohead, Maiden.

Χμμμμ......ειδικά για maiden που τους λατρεύω....διαφωνω κάθετα.....απο το 2000 και μετα κυκλοφόρησαν τα: brave new world, dance of death και a matter of life and death....(α....και κανα 100αρια live και dvd.... ;D ::) :P)...κανένα δεν ήταν ισάξιο με δισκάρες της χρυσής τους περιόδου.....τεσπα...


Επίσης είναι η δεκαετία που μας έδωσε Chinese Democracy!!!!!!! ;D

ναι που να μην μας το δινε.... :P


Λοιπόν..πάνε σε αυτά που ειπε ο jimmy 1916....όντως υπήρχε ανθηση σε τομεις μουσικούς που νταξ....δεν ειναι και το αντικειμενο μου...beatια....psychedelic trance και δεν συμμαζεύεται....μπολικη ηλεκτρονική μουσική.....

οι evanescence πετυχαν γιατι εκαναν κατι που ηταν πρωτοτυπο. εμπορικη μουσικη με αρκετα μεταλιζουσα ριφιστικη (γ**ω τους ορους!) προσεγγιση και γυναικεία φωνητικά. βγηκαν πολλες μπαντιτσες μετα με το ιδιο στυλ αλλα δεν τα καταφεραν. βεβαια και οι evanescence απλα ενα μπαμ ηταν και τώρα ξεφουσκώνουν οχι μονο γιατι εχουν αρχισει να στερευουν δημιουργικα αλλα και η συμπεριφορα της κυρα έιμης εχει διωξει αρκετο κοσμο (φανς). επισης απο τοτε που εδιωξε το μουσατο-παχουλό αγορι που ηταν ο main συνθετης,πηραν την κατιουσα.

χμμ..ποτέ δεν μ'αρεσαν ιδιαίτερα......στο πρώτο τους cd μου πέρασαν αδιάφοροι..εκαναν βέβαια όνομα στην διεθνη μουσική σκηνη μέσα απο δυο, άντε τρια χιτάκια (bring me to life, going under....και δεν θυμαμαι άλλο....)
απο την στιγμή που έφυγε το μουσάτο παχουλό αγόρι βγάλανε μόνο ένα άλμπουμ...το οποίο πήγε γ**ιώντας στις πωλήσεις (αναμενόμενο....) αλλα προσωπικά μου άρεσε αρκετα.....πολύ περισσότερο απο το πρώτο....τεσπα....γούστα ειναι αυτά....

παντως δε βλεπω να αναφερεται κανεις σε αυτα τα χαζοαμερικανικα δηθεν post grunge συγκροτηματα με χαρακτηριστικά γρεζατα φωνητικά,μπυρα και μαγκια του πώλου,απόγονοι των καλών κατα τα αλλα Nickelback. μπάντες όπως οι hinder οι seether οι shinedown, ο daughtry...με κομματια ''γραμμενα απο τους μάνατζερ'' που λένε...προσωπικά μου αρεσει το ειδος,αλλα οχι ο τροπος προωθησης και το υφος των ιδιων των μελων τους...αυτο το στυλ ''γ**αμε 10 groupies μετα απο καθε live'' παντα μου την εσπαγε.

Οι συγκεκριμένες μπάντες σε λίγα χρόνια νομιζω πως δεν θα υπάρχουν στον μουσικό χάρτη...πλεον τέτοιες μπάντες στην Αμερική είναι όπως έχουμε εδω πέρα τους χαζομπιτοσκυλάδες.....κάθε μήνα και καινούριο φρούτο....κάνει ένα hit...και πέθανε.....βέβαια ακούω και nickelback και μ'αρέσουν και κάποια κομματάκια απο seether, 3 days grace κτλ....

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #28 στις: 25/06/09, 04:53 »
το δευτερο cd τους δεν καταφερε να φτασει τις πωλησεις του fallen. αυτο λεω.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #29 στις: 25/06/09, 07:45 »



- Timperlake & Timbaland η μαιντανοι της δεκαετίας


μαιντανοι δυο απο τους μεγαλυτερους παραγωγους της δεκαετιας στο ειδος; μαιντανος ενας τυπας με τη φωνη του timberlake? αμα θες να βρεις μαιντανους πες καλυτερα την britney spears.

sorry ΑΛΛΑ μεγαλο παραγωγο θα θεωρησω κυρίους οπως τον Steve Levine,Saber ,Visconti,Maserati  και οχι τους τιμβαλοτετοιυς καθως παιζουν σε διδιαστατο καρε χωρίς ευελιξία κ πρωτοτυπίες.μαιντανοι κ μονον λογω του σπρωξιματος απο την δισκογραφική τους,τα αρωματα και τα συνθια που διαφημιζουν.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #30 στις: 25/06/09, 10:06 »
Ο αρχικός μου προβληματισμός ήταν περισσότερο στην γέννεση/άνθιση νέου είδους/ρεύματος μουσικής.

50' - Rock 'n Roll
60' - Folk/Blues/Pop
70' - Rock/Hard Rock/Disco
80' - Punk/NWOBHM/Brit Pop
90' - Grunge

Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογα συγκροτήματα που ίσως και να αφήσουν(αφήνουν) ιστορία και να αναφερόμαστε σε αυτούς στο μέλλον.
Όμως ποιά είναι στην τελική ανάλυση η "γεύση" που θα μας αφήσουν τα 00's? Γιατί θα τα θυμόμαστε? Τι καινούργιο (μουσικά και όχι τεχνολογικά,Internet κτλ) βγήκε αυτή την δεκαετία ώστε να μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε
"00's η δεκαετία του ............................... "

????
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #31 στις: 25/06/09, 10:11 »
00's   - R'n'B
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #32 στις: 25/06/09, 11:07 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Korgy. Αυτό είναι το μόνο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ που μας έδωσε αυτή η δεκαετία.



Αυτό....και το Chinese Democracy.....δόξα και τιμή στην δεκαετία που μας έδωσε καινούριο δίσκο υπό το όνομα Guns 'n Roses....περίπου....
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #33 στις: 25/06/09, 17:55 »
Ειπώθηκαν πολλά σωστά πράγματα, δεν ξέρω τι να πρωτοπαραθέσω για να συμφωνήσω  :).
Είχα περίπου την ίδια συζητήση χθες το βράδυ over a  :beer...αναρωτιόμασταν: τι ακούνε τώρα οι περισσότεροι έφηβοι στα discman...ε, σόρρυ στα mp3 player τους στο μετρό; Ποια είναι τα σημερινά "μεγάλα ονόματα" που εκφράζουν αυτή τη γενιά- μήπως δεν υπάρχουν ή ίσως δεν τα έχω πάρει εγώ χαμπάρι; Πριν 15 χρόνια, όλοι ήξεραν (προσοχή: όχι απαραίτητα γούσταραν) τους Nirvana, τους Guns 'n' Roses, λίγο αργότερα τους Prodigy κλπ., των οποίων οι μουσικές συνεχίζουν να ακούγονται και να επηρεάζουν κόσμο. Υπάρχουν αντιστοιχίες στα 00s?
Μάλλον όχι- όπως ειπώθηκε και από άλλους, η μουσική των idols τελείωσε. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότερες φετινές "μεγάλες συναυλίες" είναι συγκροτημάτων και τραγουδιστών που έχουν 40αρίσει ή 50αρίσει προ πολλού (Madonna, Scorpions, Santana, Depeche Mode...)
Όμως, το ότι τελείωσαν τα idols δε σημαίνει ότι δεν έχει βγει τίποτα καινούριο ή ποιοτικό, και μάλιστα σε πάρα πολλά είδη μουσικής. Απλώς ο θάνατος της δισκογραφίας και η έκρηξη του MySpace (που επίσης σωστά αναφέρθηκαν), άλλαξαν τον τρόπο που η μουσική φτάνει στον ακροατή. Προτιμώ σε τελική ανάλυση να μη ξεπηδήσει κανένα "super-band" ή "φαινόμενο", αλλά να βλέπω ολοένα και περισσότερες μπάντες πιτσιρικάδων στο Myspace, που "έχουν κάτι να πουν"...κι ας μη γίνουν ευρέως γνωστοί ποτέ.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #34 στις: 25/06/09, 21:13 »
Δεν ξέρω αν 2 συγκροτηματάκια ονόματι MUSE και White Stripes σου προσέφεραν τίποτα, πάντως στο βιβλίο της ιστορίας της μουσικής γράφτηκαν ήδη με χρυσά γράμματα.

Για τους muse θα  συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.....πολύ μεγάλη μπάντα....για τους stripes όχι και τόσο...καλή μπάντα δεν λέω.....πιασάρικα τραγουδάκια....αλλα κάτι με χαλάει χωρις να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς......

Επίσης πολλοί αγαπημένοι καλλιτέχνες έβγαλαν δισκάρες στα 00ς, ισάξιες με της χρυσής τους περιόδου, όπως Dylan, Green Day, R. Plant, AC/DC, Radiohead, Maiden.

Χμμμμ......ειδικά για maiden που τους λατρεύω....διαφωνω κάθετα.....απο το 2000 και μετα κυκλοφόρησαν τα: brave new world, dance of death και a matter of life and death....(α....και κανα 100αρια live και dvd.... ;D ::) :P)...κανένα δεν ήταν ισάξιο με δισκάρες της χρυσής τους περιόδου.....τεσπα...

Για τους White Stripes, να πω ότι ο Τζακ είναι ένας απ'τους πιο ιδιαίτερους καλλιτέχνες στην ιστορία και αυτό που δημιούργησε με μια κιθάρα και μια μέτρια ντραμερ είναι ανεπανάληπτο από άποψη πρωτοτυπίας αλλά και καθαρά μουσικής αξίας. Μύησε μια ολόκληρη καινούρια γενιά στα μπλουζ της δεκαετίας του '30 (χωρίς να το ξέρουν ούτε οι ίδιοι!!!) Ότι μεγαθήρια όπως Dylan και Stones λένε τα καλύτερα γι'αυτόν σημαίνει πολλά (ά έγραψε και st για James Bond, που κι αυτό είναι μεγάλη αναγνώριση).

Για τους maiden, πιστεύω ότι το BNW δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απ'τη χρυσή περίοδο (μέχρι το 7th son), απλά επειδή δεν κυκλοφόρησε τότε είναι καταδικασμένο να μη μείνει ως κλασικό. Τα άλλα 2 οκ, αλλά δε μίλησα για όλα αλλά για τουλάχιστον 1 (στην περίπτωση του dylan βέβαια είναι 4 και έρχονται κι άλλα όπως φαίνεται...)

Για το Chinese , όσο κι αν μ'αρέσει σα δίσκος αστειευόμουν φυσικά.

Γενικά ισχύει αυτό που ανέφερα και παραπάνω, ότι δηλαδή οι άνθρωποι τείνουν να θεοποιούν πολύ ευκολότερα καλλιτέχνες που δεν ανήκουν στην εποχή τους επειδή διαβάζουν αφιερώματα σε περιοδικά ή ακούν ιστορίες για την τάδε θρυλική συναυλία το '75 ενώ μπορεί και το '85 και το '95 να έπαιζε το ίδιο καλά ο ίδιος καλλιτέχνης.

Επίσης κάτι άλλα που αναφέρθηκε για τα charts... Μέγα σφάλμα, τα τσαρτς είναι ιδιαίτερα παραπλανητικά γιατί δείχνουν τις πωλήσεις μιας συγκεκριμένης εβδομάδας. Παράδειγμα, το Back in Black δεν έγινε ποτέ #1 στο μπιλμπορντ αλλά πλέον είναι νούμερο 5 σε πωλήσεις στην αμερική και νούμερο 2 παγκοσμίως (μετά το thriller).

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #35 στις: 25/06/09, 23:32 »
Δεν ξέρω αν 2 συγκροτηματάκια ονόματι MUSE και White Stripes σου προσέφεραν τίποτα, πάντως στο βιβλίο της ιστορίας της μουσικής γράφτηκαν ήδη με χρυσά γράμματα.

Για τους muse θα  συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.....πολύ μεγάλη μπάντα....για τους stripes όχι και τόσο...καλή μπάντα δεν λέω.....πιασάρικα τραγουδάκια....αλλα κάτι με χαλάει χωρις να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς......

Επίσης πολλοί αγαπημένοι καλλιτέχνες έβγαλαν δισκάρες στα 00ς, ισάξιες με της χρυσής τους περιόδου, όπως Dylan, Green Day, R. Plant, AC/DC, Radiohead, Maiden.

Χμμμμ......ειδικά για maiden που τους λατρεύω....διαφωνω κάθετα.....απο το 2000 και μετα κυκλοφόρησαν τα: brave new world, dance of death και a matter of life and death....(α....και κανα 100αρια live και dvd.... ;D ::) :P)...κανένα δεν ήταν ισάξιο με δισκάρες της χρυσής τους περιόδου.....τεσπα...

Για τους White Stripes, να πω ότι ο Τζακ είναι ένας απ'τους πιο ιδιαίτερους καλλιτέχνες στην ιστορία και αυτό που δημιούργησε με μια κιθάρα και μια μέτρια ντραμερ είναι ανεπανάληπτο από άποψη πρωτοτυπίας αλλά και καθαρά μουσικής αξίας. Μύησε μια ολόκληρη καινούρια γενιά στα μπλουζ της δεκαετίας του '30 (χωρίς να το ξέρουν ούτε οι ίδιοι!!!) Ότι μεγαθήρια όπως Dylan και Stones λένε τα καλύτερα γι'αυτόν σημαίνει πολλά (ά έγραψε και st για James Bond, που κι αυτό είναι μεγάλη αναγνώριση).

Για τους maiden, πιστεύω ότι το BNW δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απ'τη χρυσή περίοδο (μέχρι το 7th son), απλά επειδή δεν κυκλοφόρησε τότε είναι καταδικασμένο να μη μείνει ως κλασικό. Τα άλλα 2 οκ, αλλά δε μίλησα για όλα αλλά για τουλάχιστον 1 (στην περίπτωση του dylan βέβαια είναι 4 και έρχονται κι άλλα όπως φαίνεται...)

Για το Chinese , όσο κι αν μ'αρέσει σα δίσκος αστειευόμουν φυσικά.

Γενικά ισχύει αυτό που ανέφερα και παραπάνω, ότι δηλαδή οι άνθρωποι τείνουν να θεοποιούν πολύ ευκολότερα καλλιτέχνες που δεν ανήκουν στην εποχή τους επειδή διαβάζουν αφιερώματα σε περιοδικά ή ακούν ιστορίες για την τάδε θρυλική συναυλία το '75 ενώ μπορεί και το '85 και το '95 να έπαιζε το ίδιο καλά ο ίδιος καλλιτέχνης.

Επίσης κάτι άλλα που αναφέρθηκε για τα charts... Μέγα σφάλμα, τα τσαρτς είναι ιδιαίτερα παραπλανητικά γιατί δείχνουν τις πωλήσεις μιας συγκεκριμένης εβδομάδας. Παράδειγμα, το Back in Black δεν έγινε ποτέ #1 στο μπιλμπορντ αλλά πλέον είναι νούμερο 5 σε πωλήσεις στην αμερική και νούμερο 2 παγκοσμίως (μετά το thriller).


συμφωνώ απόλυτα...
Επίσης, πλάι στην μισητή RnB, από στα 00s άνθισε πάρα πολύ και το latin-ethnic, γεγονός που το ξεχνάμε επειδή είμαστε στο τέλος πλεον της δεκαετίας. Θυμηθείτε Santana, J-lo, Ricky Martin, Henrique Inglesias, Marc Anthony, Shakira και δε συμμαζεύεται. Επίσης στα 90s λέμε για Grunge, αλλά αυτό κράτησε 4-5 χρόνια και σύντομα τη θέση του στο big beat (prodigy,chemical bros, fat boy slim, orbital, beastie boys), στον ηλεκτρονικό ήχο (κάποιος ανέφερε Bjork), στο σύγχρονο punk (offspring, greenday, blink 182), sto prog , στη rap, κλπ. Αυτό που θέλω να πω, για να μη καταλήγει το θέμα σε έκθεση μουσικών γνώσεων του καθενός, μια ταμπέλα πάντα θα βρεθεί να μπει, αλλά αυτό δε χαρακτηρίζει και με μεγάλη ακρίβεια τη δεκαετία. Συμφωνώ επίσης με την εξαίρεση κάποιων πραγματικά εξαιρετικών group, θα μείνει και ως η δεκαετία της παρακμής των δισκογραφικών, του youtube και του myspace.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #36 στις: 26/06/09, 03:55 »
ΟΚ. Πρώτα απ' όλα να δηλώσω κατ' ευθείαν την έντονη αλλεργία μου με τις μόνιμες τέτοιες γκρινιάρικες αναζητήσεις, που όχι μόνο δεν ανατρέπονται, αλλά έρχονται και άλλοι να συμφωνήσουν και να κλαίνε τον κακό τον καιρό που ζούμε και δεν υπαρχει πια μεράκι αλλά ποντίκι υπολογιστή κ.ο.κ.

Είμαστε σοβαροί? Το R'n'B (και μάλιστα με αυτή την άθλια μορφή) ήταν το μόνο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ πράγμα που βρήκατε στα 00's?
Χωρίς να χρησιμοποιώ κανένα φοβερό κριτήριο για το αν είναι καλό κάτι ή όχι, δεν είναι καινούριο αυτό που έκαναν

-οι Nuevo Tango μπάντες? (Gotan Project, Tosca Tango Orchestra)
και μήν μου πείτε "ξαναπαίζουν τάνγκο σε καινούρια εκδοχή δεν κάνουν κάτι καινούριο" γιατί το ίδιο θα μπορούσα να πώ σε σχέση με την Grunge, και εδώ που τα λέμε όλη την αρχή της metal (Hard Rock σε πιο βαριά εκδοχή).
-ΝεοJazz
χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με άλλες μπάντες του είδους, έχετε ακούσει πρίν κάτι όμοιο με τους Cinematic Orchestra ή τους Robotobibok?

και πάνω απ' όλα, απορώντας μέγιστα γιατί κανείς δεν έχει καν αναφερθεί...
-Post rock/metal
Συγνώμη, αλλά μιλάμε για δίσκους που για μένα αποτελούν απο έστω πολύ καλά δείγματα εως και αριστουργήματα/επιτομή μουσικής, στους οποίους παίζονται πολλές φορές πράγματα εντελώς καινούρια...
Παραδείγματα:
Godspeed You! Black Emperor - Raise Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Mono - You Are There
Sigur Ros - ()  /  Takk
Mogwai - Happy Songs For Happy People
Fuck Buttons - Street Horrrsing
God Is An Astronaut - All Is Violent, All Is Bright
65daysofstatic - The Fall Of Math

και πιο βαριά:
Isis - Oceanic
Neurosis - Times Of Grace

Άλλα με "καινούριο" feeling:
Mars Volta - De-Loused In The Comatorium
Dillinger Escape Plan - Calculating Infinity/ Irony Is A Dead Scene EP
Converge - Jane Doe
Fantomas - Fantomas
That 1 Guy - The Moon Is Disgusting


Ακόμα και στην Ελλάδα είχαμε 2 δίσκους που για μένα αποτελούν απίστευτα ριζοσπαστικά δημιουργήματα, τολμώ να πώ και σε διεθνές επίπεδο:
Αγγελάκας/Βελιώτης - Οι Ανάσες Των Λύκων
Θανάσης Παπακωνσταντίνου - Η Βροχή Απο Κάτω


Απο εκεί και πέρα μιλάμε για ΠΑΡΑ πολλούς τουλάχιστον αξιόλογους έως αριστουργηματικούς δίσκους που κυκλοφόρησαν τα τελευταία 10 χρόνια... Οπότε κατ' εμε, ας μην υπερβάλλουμε και ας κοιτάξουμε λίγο με αξίωση ό,τι έχουμε. Και ευτυχώς, έχουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/09, 04:14 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #37 στις: 26/06/09, 04:10 »
ΟΚ. Πρώτα απ' όλα να δηλώσω κατ' ευθείαν την έντονη αλλεργία μου με τις μόνιμες τέτοιες γκρινιάρικες αναζητήσεις, που όχι μόνο δεν ανατρέπονται, αλλά έρχονται και άλλοι να συμφωνήσουν και να κλαίνε τον κακό τον καιρό που ζούμε και δεν υπαρχει πια μεράκι αλλά ποντίκι υπολογιστή κ.ο.κ.

Είμαστε σοβαροί? Το R'n'B (και μάλιστα με αυτή την άθλια μορφή) ήταν το μόνο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ πράγμα που βρήκατε στα 00's?
Χωρίς να χρησιμοποιώ κανένα φοβερό κριτήριο για το αν είναι καλό κάτι ή όχι, δεν είναι καινούριο αυτό που έκαναν

-οι Nuevo Tango μπάντες? (Gotan Project, Tosca Tango Orchestra)
και μήν μου πείτε "ξαναπαίζουν τάνγκο σε καινούρια εκδοχή δεν κάνουν κάτι καινούριο" γιατί το ίδιο θα μπορούσα να πώ σε σχέση με την Grunge, και εδώ που τα λέμε όλη την αρχή της metal (Hard Rock σε πιο βαριά εκδοχή).
-ΝεοJazz
χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με άλλες μπάντες του είδους, έχετε ακούσει πρίν κάτι όμοιο με τους Cinematic Orchestra?

και πάνω απ' όλα, απορώντας μέγιστα γιατί κανείς δεν έχει καν αναφερθεί...
-Post rock/metal
Συγνώμη, αλλά μιλάμε για δίσκους που για μένα αποτελούν απο έστω πολύ καλά δείγματα εως και αριστουργήματα/επιτομή μουσικής, στους οποίους παίζονται πολλές φορές πράγματα εντελώς καινούρια...
Παραδείγματα:
Godspeed You! Black Emperor - Raise Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Mono - You Are There
Sigur Ros - ()  /  Takk
Mogwai - Happy Songs For Happy People
Fuck Buttons - Street Horrrsing
God Is An Astronaut - All Is Violent, All Is Bright
65daysofstatic - The Fall Of Math

και πιο βαριά:
Isis - Oceanic
Neurosis - Times Of Grace


Ακόμα και στην Ελλάδα είχαμε 2 δίσκους που για μένα αποτελούν απίστευτα ριζοσπαστικά δημιουργήματα, τολμώ να πώ και σε διεθνές επίπεδο:
Αγγελάκας/Βελιώτης - Οι Ανάσες Των Λύκων
Θανάσης Παπακωνσταντίνου - Η Βροχή Απο Κάτω


Απο εκεί και πέρα μιλάμε για ΠΑΡΑ πολλούς τουλάχιστον αξιόλογους έως αριστουργηματικούς δίσκους που κυκλοφόρησαν τα τελευταία 10 χρόνια... Οπότε κατ' εμε, ας μην υπερβάλλουμε και ας κοιτάξουμε λίγο με αξίωση ό,τι έχουμε. Και ευτυχώς, έχουμε.

Είσαι μέσα στο μυαλό μου. Το πρόβλημα είναι ότι όλοι κοιτάζουν τη μουσική από την κιθαριστική σκοπιά. Το πρόβλημα είναι ότι στα 50s, στα 60s, 70s κλπ η κιθάρα και η ροκ μουσική ήταν mainstream. Τώρα δεν είναι, deal with it. Ας κοιτάξουμε τη μουσική από μια άλλη σκοπιά για μια φορά. Μπορεί να ανακαλύψουμε και πράγματα που το λιγότερο που μπορούν να μας δώσουν είναι έμπνευση.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #38 στις: 26/06/09, 04:55 »
Όλα τα παραπάνω αλλάξαν τη μουσική και τις κοινωνικές συνθήκες, όπως τότε με το rock n' roll, τη rock ,το punk,τη disco, το metal,το new wave,το funky,τη psychedelia,το hip hop, τη folk,το grunge,το classic rock,το rave,τη reggea ,τα ethnic; Για ποιούς και για πόσους; Μάλλον εκτός θέματος...
Και ας ξεκαθαρίσουμε επιτέλους τον όρο mainstream.Mainstream είναι κάτι που κινείτε με το ρεύμα, δηλαδή με τα γούστα των περισσοτέρων. Η κιθάρα αυτό το κατάφερε στη παγκόσμια μουσική για μερικά χρόνια από το 1967 που έκανε το μπαμ ο Χέντριξ , μέχρι το 1976 που βγήκε το punk. Αυτή ήταν και η χρυσή εποχή των solos.Το mainstream σήμερα είναι αυτό που παίζει η Spears και ο Timberlake για παράδειγμα. Αυτό που πουλάει δηλαδή. Ποιός είναι ο πιο πρόσφατος top 10 rock δίσκος στην Αμερική;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #39 στις: 26/06/09, 10:07 »
Μαλλον πλεον εχει κατι να μας "προσφερει".εναν τεραστιο μουσικο θανατο.Σε καποιους θα φανει οφ τοπικ αλλα αν το σκεφτει κανεις ενα γεγονος ,και σε αυτη την περιπτωση μουσικο,εχει να μας δωσει κατι με την εναρξη του η με την ληξη του...σε αυτη τη περιπτωση ισχυει το δευτερο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #40 στις: 26/06/09, 13:04 »
Ποιός είναι ο πιο πρόσφατος top 10 rock δίσκος στην Αμερική;
Το Only by the night των Kings of Leon έγινε 6 φορές πλατινένιο στην Αγγλία και στην Αμερική 5ο γενικά και 2ο στην κατηγορία του.

EDIT
Προσθέτω και τα τοπ 10 των άλμπουμς σε Αγγλία και Αμερική για την προηγούμενη εβδομάδα.
UK Top Ten
1. Kasabian - West Ryder Pauper Lunatic Asylum
2. Paolo Nutini - Sunny Side Up
3. Bruce Springsteen & E St Band - Greatest Hits
4. George Harrison - Let It Roll
5. Daniel Merriweather - Love & War
6. Kings Of Leon - Only By The Night
7. Jim Reeves - The Very Best Of
8. Black Eyed Peas - The End
9. Jonas Brothers - Lines Vines And Trying Times
10. Meat Loaf - Hits Out Of Hell

US Albums
1. The Black Eyed Peas - The E.N.D.
2. Dave Matthews Band - Big Whiskey And The GrooGrux King
3. Eminem - Relapse
4. Chickenfoot - Chickenfoot
5. Aventura - The Last
6. Lady Gaga - The Fame
7. Soundtrack - Hannah Montana: The Movie
8. Green Day - 21st Century Breakdown
9. Mos Def - The Ecstatic
10. Pleasure P - The Introduction Of Marcus Cooper

Με bold γράμματα σημειωμένες οι rock κυκλοφορίες. Αν εξαιρέσεις τα best of των παλιών μένουν αρκετές κυκλοφορίες. Το θέμα είναι ποιοι από εμάς τις γνωρίζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/09, 13:19 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #41 στις: 26/06/09, 14:31 »
Όλα τα παραπάνω αλλάξαν τη μουσική και τις κοινωνικές συνθήκες, όπως τότε με το rock n' roll, τη rock ,το punk,τη disco, το metal,το new wave,το funky,τη psychedelia,το hip hop, τη folk,το grunge,το classic rock,το rave,τη reggea ,τα ethnic; Για ποιούς και για πόσους; Μάλλον εκτός θέματος...
Και ας ξεκαθαρίσουμε επιτέλους τον όρο mainstream.Mainstream είναι κάτι που κινείτε με το ρεύμα, δηλαδή με τα γούστα των περισσοτέρων. Η κιθάρα αυτό το κατάφερε στη παγκόσμια μουσική για μερικά χρόνια από το 1967 που έκανε το μπαμ ο Χέντριξ , μέχρι το 1976 που βγήκε το punk. Αυτή ήταν και η χρυσή εποχή των solos.Το mainstream σήμερα είναι αυτό που παίζει η Spears και ο Timberlake για παράδειγμα. Αυτό που πουλάει δηλαδή. Ποιός είναι ο πιο πρόσφατος top 10 rock δίσκος στην Αμερική;

Η disco, η funk, το metal, το new wave, η folk, τα ethnic και η reggae (ακόμα και αν υπολογίσουμε στην reggae τον Bob Marley) πώς ακριβώς άλλαξαν τις κοινωνικές συνθήκες?

Όσο για την μουσική, ναι, την άλλαξε πάρα πολύ η post ή η Nu Jazz ή το σύγχρονο indie. To θέμα ΔΕΝ είναι για τι μερίδιο παγκοσμίως μιλάμε. Χέστηκα δηλαδή αν η Βίσση έχει επηρροές (γκούχ γκούχ κλοπές) Faithless στα τραγούδια της ή αν ο Timberlake επηρρεάστηκε ηχητικά απο την Hip Hop. Θεωρούμε σημαντικότερη την επιρροή στην popular μουσική απ' ό,τι στην υπόλοιπη, λίγο πιο ψαγμένη? Αν είναι τότε να διαγράψουμε τους γνωστούς "άγνωστους" King Crimson, Tom Waits, Celtic Frost, Mr. Bungle, ELP, H.P. Lovecraft και η λίστα δεν θα τελειώσει ποτέ.

Ή μήπως έχετε την εντύπωση οτι στα 70s όλοι άκουγαν Deep Purple και Led Zeppelin? Στην mainstream ΠΑΝΤΑ υπάρχει μέγιστος αριθμός trash κομματιών (ειδικά η Ελλάδα τότε έχει να δείξει μέγιστο ιστορικό νομίζω...) και περιπτώσεις όπως η disco, αναγνωρίζονται πολύ μετά (γιατί απ' όσο ξέρω οι ροκάδες και οι μεταλλάδες την σνομπάρανε και της κοντράρανε μέχρι τελικής πτώσεως τότε). Εντάξει, δεν ζούσα ακόμα τότε, αν κάποιος το έζησε για να ξέρει, ας πεί καλύτερα την πιο εμπεριστατωμένη του άποψη. Αλλά πραγματικά αρνούμαι να πιστέψω μέχρι αποδείξεως του εναντίου οτι στο Ελληνικό ράδιο (ή και στο ξένο) έπαιζαν Zeppelin, 60s ψυχεδέλεια, Punk ή Folk και Ethnic, το οποίο γίνεται πια σήμερα.

Τέλος, δεν είναι ανάγκη να αλλάξει ο κόσμος απο την μουσική ή σε άλλο μέσο για να πούμε οτι έχουμε σημαντικά βήματα στην Τέχνη. Νομίζω είναι αρκετά σημαντικό να παρατηρήσουμε οτι ΓΕΝΙΚΑ λόγω της ταχύτητας των πληροφοριών σε αυτή την δεκαετία, τα πάντα γίνονται ακόμα πιο ρευστά και οι επαναστάσεις όχι μόνο διαρκούν λίγο αλλά προέρχονται και απο αλλού αλλά και ο κόσμος είναι λίγο πιο συνειδητοποιημένος για το αν έχουν ουσία ή όχι (λίγο είπα, μη με φάτε.), δηλαδή δεν θα ξαναγίνει -και δεν χρειάζεται να ξαναγίνει- κάτι αντίστοιχο όπως με την Punk ή με το όλο Hippie κίνημα (που παρεπιπτόντως δεν ήταν κυρίως μουσικό γιατί μπερδεύονται συχνά τα 2 πράγματα). Νομίζω γενικά οτι διανύσαμε δεκαετία No Wave και μηδενισμού, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και ΔΕΝ συνεπάγεται με ανυπαρξία ή υποχώρηση των τεχνών. Μεταφέρεται δηλαδή πλέον σε κοινωνικό καθαρά φαινόμενο, και δε νομίζω οτι είναι επι του topic αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/09, 14:56 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος angelyouth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Come on get out
    • Προφίλ
    • Robot loves button
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #42 στις: 28/06/09, 16:43 »
Υπήρξαν πάρα πολλά ωραία πράγματα στα 00s και μπάντες και κινήματα που θα μείνουν!

πρώτα απ'όλα είχαμε την άνθιση του Indie και πριν από αυτό και στις αρχές των 00s ένα μικρής διάρκειας ΜΠΑΜ του Nu metal. Επίσης είχαμε το ξέσπασμα του DIY (Do it yourself). Για να μην μιλήσω για τα κλασσικά(myspace κ.λ.π.)

οπότε στην λίστα σου στα 00s μπορείς να βάλεις ως είδη μουσικής που τα εκπροσωπούνε τα εξής : Indie, nu rave, nu grave, nu metal, το νέο κύμα της garage και της folk μουσικής (π.χ. antifolk).

μερικοί σημαντικότατοι καλλιτέχνες των χρόνων μας?

Muse, Andrew Bird, Sufjan Stevens, The strokes, Libertines, Animal collective(κριτικοί λένε πως ο τελευταίος τους δίσκος είναι ο καλύτερος δίσκος της νέασ χιλιετίας).

Απλά πλέον οι μπάντες λόγω ποικιλίας ήχων και την συνυπαρξη πολλών μπαντών δεν γίνονται αυτό που λέμε πλέον Τεράστιες μπάντες των σταδίων και αυτό όχι επειδή δεν το "έχουν" απλά υπάρχει ΄πλέον μια εκδημοκράτιση της μουσικής και δεν επικρατεί μία μπάντα που λόγω εταιρείας και μάνατζμεντ παίρνει όλη την μερίδα του κοινού και από άλλες μπάντες που ίσως να το αξίζουν περισσότερο.

επίσης λόγω της άνθισης του ιντερνετ και του myspace,facebook και οποιουδίποτε τέτοιου δικτυακού τόπου ζούμε μία από τις μεγαλύτερες (αν όχι την μεγαλύτερη) επαναστάσεις της μουσικής που δεν ξερουμε πως θα καταλήξει,οπότε δεν μπορούμε να λέμε πως τα 00s δεν προσφέρουν τίποτα. 
robotlovesbutton.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #43 στις: 28/06/09, 18:43 »
 Rock n' roll ,Beatlemania, Woodstock,Κίνημα των Hippies,Αντιπολεμικά συλλαλητήρια για το Βιετνάμ,μηδενισμός και αμφισβήτηση από το punk στην Αγγλία, ανέκαθεν η μουσική επηρρέαζε την κοινωνία και συνέβαλλε σε κοινωνικές  αλλαγές .Από τον Dylan και την Baez ,στον John Lennon ,τους Doors και τη Joplin, από τους Sex Pistols και τους Clash στους Nirvana. Κινήματα ολόκληρα μαζί με τη μουσική και στάση ζωής. Σήμερα υπάρχει κάτι καινούργιο και σημαντικό (από την άποψη της επιρροής του στη κοινωνία).Λέγεται internet και myspace ,απλά δεν έχει "κάτσει" ακόμα η μπίλια κάπου για να δούμε που πηγαίνει το πράγμα.Πάντως προς το παρόν φαίνετε κάτι πολύ  πιό μοναχικό και πολύ λιγότερο συμμετοχικό .
Τέλος να πω ότι οι μπάντες και οι μουσικοί που είναι σήμα κατατεθέν κάθε δεκαετίας , είναι εκείνες και εκείνοι που επικοινωνήσαν με περισσότερο (άρα επηρέασαν και περισσότερο) κόσμο. Όσοι μένουνε σε ένα στενό κύκλο αποδοχής, αντίστοιχα μικρός είναι και ο βαθμός που επηρεάζουνε τα πράγματα.Δεν μπορώ λοιπόν να πώ, όσο και αν μου αρέσουν ή όχι, ότι καλλιτέχνες που περιορίζονται σε μερικές χιλιάδες funs ανά τον κόσμο , ότι μπορούνε να κοινωνήσουνε  κάτι χαρακτηριστικό στο προσκήνιο της δεκαετίας που είναι active.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #44 στις: 28/06/09, 20:41 »
Rock n' roll ,Beatlemania, Woodstock,Κίνημα των Hippies,Αντιπολεμικά συλλαλητήρια για το Βιετνάμ,μηδενισμός και αμφισβήτηση από το punk στην Αγγλία, ανέκαθεν η μουσική επηρρέαζε την κοινωνία και συνέβαλλε σε κοινωνικές  αλλαγές .Από τον Dylan και την Baez ,στον John Lennon ,τους Doors και τη Joplin, από τους Sex Pistols και τους Clash στους Nirvana. Κινήματα ολόκληρα μαζί με τη μουσική και στάση ζωής. Σήμερα υπάρχει κάτι καινούργιο και σημαντικό (από την άποψη της επιρροής του στη κοινωνία).Λέγεται internet και myspace ,απλά δεν έχει "κάτσει" ακόμα η μπίλια κάπου για να δούμε που πηγαίνει το πράγμα.Πάντως προς το παρόν φαίνετε κάτι πολύ  πιό μοναχικό και πολύ λιγότερο συμμετοχικό .
Τέλος να πω ότι οι μπάντες και οι μουσικοί που είναι σήμα κατατεθέν κάθε δεκαετίας , είναι εκείνες και εκείνοι που επικοινωνήσαν με περισσότερο (άρα επηρέασαν και περισσότερο) κόσμο. Όσοι μένουνε σε ένα στενό κύκλο αποδοχής, αντίστοιχα μικρός είναι και ο βαθμός που επηρεάζουνε τα πράγματα.Δεν μπορώ λοιπόν να πώ, όσο και αν μου αρέσουν ή όχι, ότι καλλιτέχνες που περιορίζονται σε μερικές χιλιάδες funs ανά τον κόσμο , ότι μπορούνε να κοινωνήσουνε  κάτι χαρακτηριστικό στο προσκήνιο της δεκαετίας που είναι active.

Κατ' αρχάς, δεν ρώτησα αν η μουσική έχει επιρροή ή όχι κοινωνικά, αυτό είναι αυτονόητο. Αν διαβάσεις προσεκτικά παρέθεσα συγκεκριμένα είδη απο αυτά που έγραψες, τα οποία δεν βλέπω με ποιόν τρόπο επηρρέασαν τόσο πολύ την κοινωνία. Απλά νομίζω οτι υπερβάλλεις.


Απο την άλλη, το είπες και μόνος σου: ΣΥΝΕΒΑΛΛΕ, δεν ήταν η αιτία. Εκτός δηλαδή απο το Woodstock και το Beatlemania τα υπόλοιπα δεν είναι κυρίως μουσικά δείγματα. Δεν άλλαξαν και πολλά: Και τώρα η μουσική κατ' εμέ συμβαδίζει με την αντικινηματικότητα, όπως κάποτε με την κινηματικότητα, το οποίο ανέλυσα στο προηγούμενο post.

Και για άλλη μια φορά διαφωνώ τραγικά με το επιχείρημα λιγότερος κόσμος που ακούει = λιγότερη επιρροή.
Ποιός επηρρέασε περισσότερο? Οι Europe που στο 80 έκαναν αδιανόητη επιτυχία με το Final Countdown παγκοσμίως ή οι Velvet Underground, που με το Andy Warhol πούλησαν όλα και όλα 500 αντίτυπα, αλλά που κατέληξαν σε μουσικούς που τους άλλαξε την μουσική αντίληψη και κατέληξαν τεράστιοι και με την δικιά τους σειρά μεγάλης επιρροής (π.χ. Brian Eno)?

Δεν αρνούμαι οτι στην εποχή μας είναι λιγότερα τα μεγασυγκροτήματα (αν και υπάρχουν, βλ. Muse) που γεμίζουν τα άντερά τους απο κόσμο και πως είναι μικρότερα απ' ό,τι παλιά. Αλλά τι στο καλό, αυτή είναι η ουσία: Οι καιροί αλλάζουν, και η έννοια του mainstream έχει (ευτυχώς) πάρει πολύ πιο προσωπική και ατομική χροιά. Δεν υπάρχουν τέτοια συγκροτήματα, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει πια η ανάγκη για τέτοια συγκροτήματα. Υπάρχει απίστευτο πλήθος για κάθε γούστο και κάθε άποψη, απίστευτα πολλοί συνδυασμοί και κινήματα. Η μαζικότητα τείνει να εξαφανίζεται (φέρνοντας φυσικά και τα αρνητικά και θετικά του άλλου άκρου). Νομίζω πρέπει να συνειδητοποιήσουμε οτι στο 2009 η έννοια της επιρροής και σημασίας έχει πάρει εντελώς άλλη χροιά.

Και επιτέλους, εγώ δεν βλέπω τίποτα θετικό στην όλη ιστορία της δήθεν σημαντικότητας μέσα απο την δημόσια προβολή και απήχηση, όταν οι Kraftwerk, αποτελώντας θεμέλιο για την μισή μουσική μετά το 80, χωρίς καμία υπερβολή, δεν μαζεύουν στην Ελλάδα όταν έπαιξαν πριν 3 χρόνια ούτε 5000 κόσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/09, 20:49 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #45 στις: 28/06/09, 20:52 »
Οι Velvet Underground φυσικά και δεν πούλησαν 500 αντίτυπα γιατί τότε εγώ είμαι ο κάτοχος ( από το 1981) μιάς από τις 500 "μπανάνες" (το εξώφυλλο εννοώ βέβαια) και θα μπορούσα να γίνω πλούσιος αν τον πούλαγα.Τεράστιες πωλήσεις εκείνος ο δίσκος και τεράστια καριέρα ο Lou Reed. Όπως επίσης και οι Kraftwerk μαζί με τους Tangerine Dream,τον Jean Michelle Jarre και τον Mike Oldfield είχαν το μονοπώλιο στην ηλεκτρονική μουσική στα τέλη των 70's .Με μεγάλες επιτυχίες όπως το The Model. Αλλά ακόμα και οι Europe ασκήσαν μεγαλύτερη επιρροή από τους Green on Red για παράδειγμα (όχι βεβαια κατ'ουσίαν, ποσοτικά το αναφέρω).
Τέλος το ότι οι Kraftwerk δεν μαζεύουν κόσμο , σημαίνει ότι ξεχαστήκανε και ξεπεραστήκανε πολύ απλά. Όταν η τεχνολογία πριν από 6 μήνες φαντάζει "αρχαία", πως θες να φαντάζει η προ 30 ετών; Εδώ πήγε λίγος κόσμος στους Barclay James Harvest πριν 3 χρόνια , που είχαν σούπερ επιτυχία εδώ στην Ελλάδα με το Poor man's moody blues που το έχουν χορέψει όλοι όσοι είναι άνω των 30 σε αυτή τη χώρα. Και χάσανε τη καλύτερη συναυλία από μουσικής άποψης που έχω δει ποτέ...
Θέλω να πω εν κατακλείδι, ότι αυτό που χαρακτηρίζει τις δεκαετίες είναι αυτό που περνάει στις μάζες και όχι στις παρέες των μουσικόφιλων και των μουσικοκριτικών. Είναι αντίστοιχο με το σινεμά. Τι επιρροή έχει ο Ε.Τ και τι το Idiocrasy  που είναι η αγαπημένη μου ταινία; Καμμία σύγκριση...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/09, 21:07 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #46 στις: 28/06/09, 21:20 »
Οι Velvet Underground φυσικά και δεν πούλησαν 500 αντίτυπα γιατί τότε εγώ είμαι ο κάτοχος ( από το 1981) μιάς από τις 500 "μπανάνες" (το εξώφυλλο εννοώ βέβαια) και θα μπορούσα να γίνω πλούσιος αν τον πούλαγα.Τεράστιες πωλήσεις εκείνος ο δίσκος και τεράστια καριέρα ο Lou Reed. Όπως επίσης και οι Kraftwerk μαζί με τους Tangerine Dream,τον Jean Michelle Jarre και τον Mike Oldfield είχαν το μονοπώλιο στην ηλεκτρονική μουσική στα τέλη των 70's .Με μεγάλες επιτυχίες όπως το The Model. Αλλά ακόμα και οι Europe ασκήσαν μεγαλύτερη επιρροή από τους Green on Red για παράδειγμα (όχι βεβαια κατ'ουσίαν, ποσοτικά το αναφέρω).
Τέλος το ότι οι Kraftwerk δεν μαζεύουν κόσμο , σημαίνει ότι ξεχαστήκανε και ξεπεραστήκανε πολύ απλά. Όταν η τεχνολογία πριν από 6 μήνες φαντάζει "αρχαία", πως θες να φαντάζει η προ 30 ετών; Εδώ πήγε λίγος κόσμος στους Barclay James Harvest πριν 3 χρόνια , που είχαν σούπερ επιτυχία εδώ στην Ελλάδα με το Poor man's moody blues που το έχουν χορέψει όλοι όσοι είναι άνω των 30 σε αυτή τη χώρα. Και χάσανε τη καλύτερη συναυλία από μουσικής άποψης που έχω δει ποτέ...
Θέλω να πω εν κατακλείδι, ότι αυτό που χαρακτηρίζει τις δεκαετίες είναι αυτό που περνάει στις μάζες και όχι στις παρέες των μουσικόφιλων και των μουσικοκριτικών. Είναι αντίστοιχο με το σινεμά. Τι επιρροή έχει ο Ε.Τ και τι το Idiocrasy  που είναι η αγαπημένη μου ταινία; Καμμία σύγκριση...

Δεν είπα συνολικά. Αλλά για αρκετό καιρό, τόσα συνέχισαν να έχουν πουλήσει, και στην τελική πόσοι άνθρωποι έχουν ακούσει και ακουστά τους μεν και πόσοι τους δε?

Απο την άλλη, το επιχείρημα οτι οι Kraftwerk είναι ξεπερασμένοι ή οτι δεν τους ακούνε άνθρωποι, είναι αστείο μάλλον. Εκτός απο το Model, δε νομίζω να ήξεραν πραγματικά πολλοί άνθρωποι άλλα κομμάτια (στην Ελλάδα τουλάχιστον οι πιο πολλοί κοιτάζουν περίεργα όταν λες το όνομά τους και τότε κανείς δεν τους άκουγε, σίγουρα) και κυρίως, μια χαρά επίκαιροι είναι, κρίνοντας απο τις εκτελέσεις των κομματιών τους αλλά και το show. Την ίδια χρονιά με την Ελλάδα, στα Σκόπια, που θεωρητικά είναι πολύ πιο υποανάπτυκτο κράτος οι Kraftwerk μάζεψαν 8.000. Για να μην μιλήσω για άλλες χώρες. Ήταν καθαρά θέμα ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ. Επιπλέον, είναι τόσες πολλές οι πολύ πιο ξεφτίλες και ξεπερασμένες μπάντες που εξωφρενικά πολύς κόσμος αγαπάει, που δεν νομίζω να αποτελεί ουσιαστική απάντηση ή να επιδέχεται σύγκρισης. Άλλωστε, αυτό που ήθελα να πώ με την επιρροή, νομίζω έγινε φανερό. Και φυσικά κακώς έγινε κάτι αντίστοιχο με τους Harvest.

Όσο για το Idiocracy, αν μιλάμε για την ίδια ταινία, πάλι ατυχές κατα την γνώμη μου παράδειγμα, αν σκεφτείς οτι η ταινία είναι μόλις του 2006, άρα δεν μπορούμε να μιλήσουμε αντικειμενικά για επιρροή.

Και αν "αυτό που περνάει στις δεκαετίες είναι αυτό που περνάει στις μάζες" ευτυχώς που δεν ανήκω στην μάζα γιατί σε όλες ανεξαιρέτως, ήταν μίζερα μικρόνοα πράγματα. Φωτεινές εξαιρέσεις υπάρχουν, αλλά μην μου πείς οτι περισσότεροι άνθρωποι ήταν Hippies ή αντιπολεμικοί ή Punks (ειδικά αυτό) ή άκουγαν Metal ή Rock 'n' Roll ή όλα αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/09, 21:23 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #47 στις: 29/06/09, 01:01 »
 :roll :roll :roll\

Παράθεση
00's. Έχουν κάτι να προσφέρουν?

Ειδα τον τιτλο και νομιζα οτι καποιος μιλαγε για 0'άρες χορδές... Και λεω what the fuck...?  ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #48 στις: 29/06/09, 13:23 »
Kli kli έχεις σίγουρα γνώσεις και συμφωνώ και με πολλά από αυτά που γράφεις, αλλά ώρες ώρες νοιώθω ότι φέρνεις αντίρρηση μόνο για την αντίρρηση. Λες ας πούμε το παράδειγμα με τα Σκόπια. Φυσικό δεν είναι; Πόσες συναυλίες καταξιωμένων καλλιτεχνών γίνονται στα Σκόπια και πόσες στην Ελλάδα; Εδώ (δεν θυμάμαι την ημερομηνία και θα είμαι και ειλικρινής, μάλλον δεν το πήρα και χαμπάρι), υπάρχει πλέον ανταγωνισμός.Αν έχεις 50 ευρώ για live θα προτιμήσεις μάλλον τους Kiss (παράδειγμα) που παίζουν τον ίδιο μήνα ή την ίδια βδομάδα ,παρά τους Kraftwerk.Ενώ στα Σκόπια μπορεί να ήταν το γεγονός της χρονιάς!
Μετά μου λές για τη σύγκριση Ε.Τ και Idiocracy (σωστός!). Ο E.T την ίδια τη χρονιά που βγήκε έκανε εκατομμύρια εισητήρια και πήρε 6,7 όσκαρ , ενώ το έρημο το Idiocracy ήταν flop στις αίθουσες και μόνο σε κάποιο dvd club μπορείς να το βρεις, αν το έχεις ακουστά από κάποιον. Ο Ε.Τ επηρρέασε άμεσα και αμέσως. Κατ'ευθείαν από το 1982 (ή 81 δεν θυμάμαι ακριβώς).
Από δω και πέρα είναι καθαρά προσωπική άποψη.Εγώ πιστεύω ότι καινούργιες προτάσεις πάντα υπάρχουν , αλλά το κοινό είναι αυτό που κάτι το κάνει μεγάλο και σημαντικό . Όχι καλλιτεχνικά. Ιστορικά...Οπότε η δεκαετία του 2000 πέρα από μερικές καλές μπάντες δεν είχε κάτι το πραγματικά αξιομνημόνευτο για τον ιστορικό...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #49 στις: 29/06/09, 17:05 »
Φέρνω αντίρρηση γιατί μάλλον διαφωνούμε στην βάση του θέματος, και γενικά στον τρόπο σκέψης, αρα δύσκολα έρχομαι σε συμβιβασμό  :)
Και όταν βλέπω επιχειρηματολογία που απο την σκοπιά μου δεν με πείθει ή μου φαίνεται άκυρη, λογικό είναι να διαφωνώ.

Για τα Σκόπια, εγώ άλλα πράγματα βλέπω. Οτι τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα πιο πολλά συγκροτήματα κατέληγαν εκεί παρά εδώ. Και στην τελική, εγώ μίλησα με βάση αυτό που λέγαμε την επιρροή σε σχέση με την αποδοχή κτλ., και όχι για το αν έχουμε ή όχι ανταγωνισμό με τις συναυλίες.

Οπότε υποθέτω μένουμε ο καθένας στις απόψεις του: Για μένα αποτελούσε και συνεχίζει να αποτελεί τραγικό σύνδρομο η πεποίθηση της δήθεν κενότητας καλλιτεχνικά και ιδίως μουσικά των 00's. Όπως είπα, έχει αλλάξει ο τρόπος αντιμετώπισης και οι μεγάλες μπάντες πια, δεν επιδέχονται κριτήρια βάσει αποδοχής αλλά βάσει ουσιαστικής μουσικής προσφοράς (για να μην πω οτι πάνω κάτω ανέκαθεν ίσχυε αυτό).
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/09, 17:07 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
18553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/07, 18:19
από Kiratzoharris
3 Απαντήσεις
4218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
4 Απαντήσεις
3103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 02:56
από Valantis
2 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/08, 11:56
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
6 Απαντήσεις
4451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 17:53
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/10, 13:30
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 00:46
από Lo.Lee.Ta
18 Απαντήσεις
10567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
27 Απαντήσεις
11667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
15468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 21:00
από Uriah