Αποστολέας Θέμα: Blues in C  (Αναγνώστηκε 11271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Blues in C
« Απάντηση #25 στις: 31/10/08, 09:17 »
Γεια κι από μένα!

Εξαρχής να δηλώσω ότι προτιμώ το πρώτο από το δεύτερο. Με μεγάλη διαφορά. Στο δεύτερο ο ήχος είναι οκ αλλά σχετικά μουντός. Στο πρώτο ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Και οι φράσεις σου είναι πολύ φρέσκες, δεν είναι κάτι το πρωτάκουστο αλλά το σερβίρεις -και το άκουσα- σαν κάτι εντελώς καινούριο, κι αυτό μετράει πολύ.

Το θέμα του εξοπλισμού που έθεσες είναι πολύ σημαντικό. Μπορεί από μία ηλικία και πάνω και εφόσον το επιτρέπει η δουλειά-οικονομική άνεση, να έχουμε πολλά "παιχνίδια", αλλά ένας πιτσιρικάς που ξεκινάει ΠΡΕΠΕΙ να ξέρει ότι μπορεί να πλησιάσει αυτό το αποτέλεσμα με μία κιθάρα των 200-300 ευρώ και ένα POD.

Οκ, θα ορμήξουν κάποιοι γι αυτό να εξηγηθώ. Δεν είναι χαζοί αυτοί που ηχογραφούν με κιθάρες πανάκριβες, boutique ενισχυτές κτλ. Απλά μέσα στη μίξη κάοιες λεπτομέρειες χάνονται. ΔΕΝ μπορούμε να συγκρίνουμε το στεγνό ήχο της κιθάρας (όπου, ναι, το POD δεν μπορεί να τα βάλει με ένα λαμπάτο) με το αποτέλεσμα της μίξης. Και ένας "κακός" κιθαρίστας (ή άγουρος, αδούλευτος αν θέλετε) δε θα βγάλει τον ίδιο ήχο χρησιμοποιώντας μια πανάκριβη Gibson και ένα Bogner, που θα βγάλει ένας έμπειρος καλός κιθαρίστας με μία Squier και ένα καλό cabinet emulation.

Συνεπώς, μήνυμα προς τους νεώτερους. Αντί να δουλεύετε τριπλοβάρδιες για να πάρετε ένα ακριβό signature μοντέλο, πάρτε μια πιο φτηνή κιθάρα με αξιοπρεπή ήχο, άνετη στα χέρια σας και επενδύστε τα λεφτά σας σε ένα καλό δάσκαλο και ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ εξάσκηση και ακρόαση μουσικής. Όταν έρθει η ώρα να πάρετε την κιθάρα των ονείρων σας, θα μπορείτε να τη χαρείτε απίστευτα πιο πολύ!
 :)


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blues in C
« Απάντηση #26 στις: 31/10/08, 11:43 »
Σ'ευχαριστώ πολύ... ;)

Συμφωνώ με τα περισσότερα που λες και πράγματι το επίπεδο των φτηνών κιθάρων σε σχέση με την εποχή που ήμουν εγώ πιτσιρικάς έχει ανέβει αισθητά...

Βέβαια στην συγκεκριμένη ηχογράφηση ούτε η κιθάρα ούτε το πεταλάκι είναι φτηνά, απλά υπάρχει η απουσία ενισχυτή-καμπίνας και επίσης η απουσία ενός audio interface.(η κιθάρα είναι connect στο line in...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Blues in C
« Απάντηση #27 στις: 31/10/08, 13:17 »
Σ'ευχαριστώ πολύ... ;)

Συμφωνώ με τα περισσότερα που λες και πράγματι το επίπεδο των φτηνών κιθάρων σε σχέση με την εποχή που ήμουν εγώ πιτσιρικάς έχει ανέβει αισθητά...

Βέβαια στην συγκεκριμένη ηχογράφηση ούτε η κιθάρα ούτε το πεταλάκι είναι φτηνά, απλά υπάρχει η απουσία ενισχυτή-καμπίνας και επίσης η απουσία ενός audio interface.(η κιθάρα είναι connect στο line in...)

Εγκζάκτλυ μάι πόιντ ντίαρ Γουάτσον. Σε ένα τέτοιο signal chain πόση διαφορά πια θα έκανε να παίξεις με μια καλοσεταρισμένη Squier? Βέβαια, κάποιες κιθάρες που τα αξίζουν τα λεφτά τους έχουν άλλη αίσθηση ε?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blues in C
« Απάντηση #28 στις: 31/10/08, 13:41 »
Εγκζάκτλυ μάι πόιντ ντίαρ Γουάτσον. Σε ένα τέτοιο signal chain πόση διαφορά πια θα έκανε να παίξεις με μια καλοσεταρισμένη Squier? Βέβαια, κάποιες κιθάρες που τα αξίζουν τα λεφτά τους έχουν άλλη αίσθηση ε?

You said it dear Sherlock!... ;D

(...αν και βέβαια μια κιθάρα δεν την παίρνει συνήθως κάποιος μόνο για να γράφει  connect.)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Blues in C
« Απάντηση #29 στις: 31/10/08, 14:07 »
Εγώ πάλι τις αγοράζω με βάση το αν μου αρέσει το χρώμα :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Blues in C
« Απάντηση #30 στις: 12/11/08, 13:39 »
Πολύ ατμοσφαιρικό το αποτέλεσμα του πειραματισμού σας...Ο ήχος πολύ καθαρός. Ξεχωριστό κομμάτι...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:56 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blues in C
« Απάντηση #31 στις: 12/11/08, 13:47 »
Σ' ευχαριστώ πολύ!..  ;)

Μου την έφερες με την τροποποίηση αλλά το τροποποίησα κι εγώ!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 18:19 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Blues in C
« Απάντηση #32 στις: 22/12/08, 21:29 »
Μου αρεσε παρα μα παρα πολυ.. Πραγματικα εαν μου λεγαν οτι ηταν καποια live ηχογραφηση του Al.Collins θα το εχαφτα ευχαριστως.. (ως και το backin μου θυμισε το conversation with collins) . Αυτο που ειπες για το gear της ηχογραφισης με βρισκει απολυτως συμφωνω.. Οτι τεσπα, δεν θελει πολλα, παρα μονο καλη ρυθμιση, καλες επιλογες και σωστο παιξιμο.. CU!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blues in C
« Απάντηση #33 στις: 24/12/08, 22:56 »
Μου αρεσε παρα μα παρα πολυ.. Πραγματικα εαν μου λεγαν οτι ηταν καποια live ηχογραφηση του Al.Collins θα το εχαφτα ευχαριστως.. (ως και το backin μου θυμισε το conversation with collins) . Αυτο που ειπες για το gear της ηχογραφισης με βρισκει απολυτως συμφωνω.. Οτι τεσπα, δεν θελει πολλα, παρα μονο καλη ρυθμιση, καλες επιλογες και σωστο παιξιμο.. CU!

Thank you ogyon!  :)...Καλές γιορτές!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: Blues in C
« Απάντηση #34 στις: 27/12/08, 00:39 »
Φιλαρακο να ουμ το μπλε το εχει μεσα σου να ουμ και πολυ γουσταρω να σε ακουω πολυ αλητικο παιξιμο.Σαν κανονικος μανιατης να ουμ'.
Αμα μας ανεβασεις το backing track και μας πεις και σε τι κλιμακοστασιο εε... κλιμακα ηθελα να ειπω παιζεις τις φρασεις σου θα ξηγηθεις μορτικα και θα εισαι πολυ σενιος να ουμ΄.
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blues in C
« Απάντηση #35 στις: 27/12/08, 01:13 »
Πάρε το backing track αφού γουστάρεις ναούμ και καλά παιξίματα ναούμ! ;)  http://www.box.net/shared/x037995iuo


Που να θυμάμαι όμως ποιές κλίμακες έπαιξα τότε ναούμ!!...είναι λίγο παλιό το κλιπ ναούμ!  :-\

Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/02, 18:29
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
3398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/05, 17:56
από D@ve Murray
6 Απαντήσεις
3631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 01:21
από KostasVap
2 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
16 Απαντήσεις
5734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 18:08
από King Lui
15 Απαντήσεις
4906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 00:12
από BluesMe
0 Απαντήσεις
2507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 11:03
από armagedon
10 Απαντήσεις
4486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 14:29
από Kosthrash
23 Απαντήσεις
5791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 09:57
από adr1anos
1 Απαντήσεις
4952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/15, 13:53
από vagtanplan