Αποστολέας Θέμα: Εστω οτι θελω να παιξω μουσικη σε εναν πεζοδρομο...  (Αναγνώστηκε 8534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...χρειαζομαι αδεια? Απο που? Στοιχιζει???

thanx

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
To έχω σκεφτεί και γώ.Για τη πλάκα και απο περιέργεια..

Δε πιστεύω οτι όλοι αυτοί οι πλανόδιοι έχουν κάποια άδεια.. Χα, λες να πληρώνουν στην ΑΕΠΙ???
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εγω εχω παιξει καποιες φορες στο θησειο με εναν φιλο μου, ποτε δεν ειχαμε τιποτα απο αδεια ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Σύμφωνα με τον νόμο, αν κάνεις δημόσια αναπαραγωγή πνευματικής ιδιοκτησίας, με οποιοδήποτε μέσο, πρέπει να έχεις άδεια.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει καμιά περίπτωση που η ΑΕΠΙ ζήτησε λεφτά από πλανόδιους μουσικούς.

Παρεμπιπτόντως, πέτυχα αντιπρόσωπο της ΑΕΠΙ σε συναυλία μέσα σε δημόσια ανώτατη σχολή, που την διοργάνωσε αριστερό πολιτικό κίνημα, με ένα μικρό εισιτήριο. Δηλ. η ΑΕΠΙ δεν παει μόνο σε μαγαζιά με μουσική όπου κυκλοφορεί το πολύ χρήμα.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Δηλαδή σε όλα τα lives που έχουμε κάνει έχουμε παρανομήσει.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σύμφωνα με τον νόμο, αν κάνεις δημόσια αναπαραγωγή πνευματικής ιδιοκτησίας, με οποιοδήποτε μέσο, πρέπει να έχεις άδεια.
αν παίζεις μόνο δικά σου δν υπάρχει πρόβλημα δλδ ε?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Δηλαδή σε όλα τα lives που έχουμε κάνει έχουμε παρανομήσει.

Αν μιλάς για live σε μαγαζί όχι, γιατί ο μαγαζάτορας κανονικά πληρώνει την ΑΕΠΙ.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
αν παίζεις μόνο δικά σου δν υπάρχει πρόβλημα δλδ ε?

Φυσικά δεν, αφού είσαι ο δημιουργός και έχεις όλα τα δικαιώματα (εκτός αν τα έχεις παραχωρήσει)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Εχω την υποψία οτι η κλασσική μουσική εξαιρείται...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Η δημοτικη αστυνομια και η κανονικη αστυνομια δεν ασχολειται με πλανοδιους μουσικους παρα μονο αν γινει καποιο παραπονο οτι ενοχλουν(π.χ. μπορει να καθονται σε εισοδο μαγαζιου και να εμποδιζουν και να τους ζητηθει να πανε πιο περα)

Παιξε αφοβα! :up
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ

Κάποιες φορές που είχαμε μαζευτεί παρέα  με κιθαρίτσες και τραγουδάκια σε Θησείο και Μοναστηράκι οι αστυνομικοί δε μας έκαναν καμία παρατήρηση.  ;D
 Δεν ασχολούνται μην ανησυχείς.Άμα ήταν έτσι θα πλήρωναν και εκείνοι που παίζουν σε τρένα  και λεωφορεία... 
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
@Isnogood
70 χρόνια μετά το θάνατο του δημιουργού μιλάμε στην ουσία για κοινοκτημοσύνη αν και έχω την εντύπωση οτι τα δικαιώματα των κλασσικών πρέπει να τα έχουν καβατζώσει μεγαλοεταιρείες.

Κατα τα άλλα, άν κάθεσαι με μία παρέα και 2 κιθάρες σε ένα πεζούλι και πίνεις μπύρες δε νομίζω να έχει την ίδια αντιμετώπιση απ το να στήσεις μηχανήματα (έστω οτι βρίσκεις ρεύμα απο κάπου) και να κοπανήσεις στην πλατεία Συντάγματος!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
thanx! Μιλαω βεβαια για την περιπτωση που εχω ενα μικρο ενισχυτακι που περνει μικροφωνο και κιθαρα και φυσικα το κανω αυτο για ν βγαλω λεφτα..

Αλλαζει κατι με βαση τα παραπανω?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Θεωρητικά έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπεται να παίζεις για λεφτά...πρακτικά όπως σου είπαν και παραπάνω, πολύ δύσκολο να έχεις πρόβλημα.
Αλλιώς π.χ. η Ερμού δε θα ήταν γεμάτη από όλους αυτούς τους πλανόδιους μουσικούς. Ευτυχώς όμως είναι!  Παίξε άφοβα :).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Προσωπικά δεν έχω ακούσει καμιά περίπτωση που η ΑΕΠΙ ζήτησε λεφτά από πλανόδιους μουσικούς.

Θα μπορούσε όμως.... Έχει κάθε δικαίωμα.
Θυμάμαι μια περίπτωση με πολύ πλάκα! Είχα οργανώσει μια γιορτή σπίτι μου και ήταν καλεσμένοι και υπάλληλοι της ΑΕΠΙ. Με πιάσαν εντελώς εμπιστευτικά και μου είπαν ότι κανονικά έπρεπε να είχα πληρώσει για τα δικαιώματα αλλά μου την χαρίζουν για "πρώτη φορά" επειδή ήμουν καλό παιδί (είδατε? διαπλεκόμενος...), αλλά θα έπρεπε να ήξερα ότι όταν ακούγεται κάποιο προϊόν πνευματικής ιδιοκτησίας σε κοινό, ανεξάρτητα εάν προσδοκώ το κέρδος από αυτήν την δραστηριότητα ή όχι, πρέπει να πληρώνω την ΑΕΠΙ.
Μου είπαν δε ότι μπορώ να βάζω ελεύθερα μόνο δισκάκια 30ετίας. Κάθε ζωντανή ή νέα εκτέλεση απογορεύεται χωρίς χαράτσι. Δηλ μπορώ να ακούω δημόσια το Δημοτικό "Γιάννη μου το μαντήλι σου" σε δίσκο γραμμοφώνου του 1930 αλλά δεν μπορώ να ακούσω μια έκδοση του 2000. Κάτι έχω ακούσει όμως ότι αυτή η απαγόρευση έχει επεκταθεί στα 99 χρόνια.

Από τότε αποφάσισα κάθε ζωντανό πρόγραμμα να το βγάζω με πλέυ-μπακ δίσκων 30ετίας! ;D :D

Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι εάν πρεπει να πληρώνουμε για τα δικαιώματα και σε κοινή χρήση. Δηλ όταν τραγουδάμε Πινκ Φλόυντ στα γήπεδα, πρέπει να πληρώνουμε την ΑΕΠΙ?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Προσωπικά δεν έχω ακούσει καμιά περίπτωση που η ΑΕΠΙ ζήτησε λεφτά από πλανόδιους μουσικούς.

Θα μπορούσε όμως.... Έχει κάθε δικαίωμα.

Βέβαια θα μπορούσε...

Επίσης, να σημειώσω ότι αν παίζουμε μουσική άλλων από CD, ράδιο κλπ. (δισκογραφημένη δηλ.) πρέπει να πληρώνουμε και για τα συγγενικά δικαιώματα που προκύπτουν από την μουσική δημιουργία, δηλαδή για τον ερμηνευτή, τους μουσικούς που παίζουν στην ηχογράφηση, και την δισκογραφική εταιρεία που έκδοσε το τραγούδι. Για αυτά τα δικαιώματα πληρώνουμε στην Grammo (www.grammo.gr)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Σύμφωνα με τον νόμο, αν κάνεις δημόσια αναπαραγωγή πνευματικής ιδιοκτησίας, με οποιοδήποτε μέσο, πρέπει να έχεις άδεια.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει καμιά περίπτωση που η ΑΕΠΙ ζήτησε λεφτά από πλανόδιους μουσικούς.

Παρεμπιπτόντως, πέτυχα αντιπρόσωπο της ΑΕΠΙ σε συναυλία μέσα σε δημόσια ανώτατη σχολή, που την διοργάνωσε αριστερό πολιτικό κίνημα, με ένα μικρό εισιτήριο. Δηλ. η ΑΕΠΙ δεν παει μόνο σε μαγαζιά με μουσική όπου κυκλοφορεί το πολύ χρήμα.
νομιζω αν θυμαμαι καλα,γιατι εχω ενα επιλογης στη σχολη μου που λεγεται Κοινωνικες Και Νομικες Πλευρες της Τεχνολογιας,μας ειχε πει ο καθηγητης,οτι ενα κομματι αν του αλλαξεις εστω και 1 σημειο απ το αυθεντικο,οτιδηποτε δλδ να παιξεις καποιο λιγο διαφορετικο σημειο,τοτε δεν χρειαζεται να πληρωσεις πνευματικα δικαιωματα η κατι τετοιο...δεν ειμαι σιγουρος ομως..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
ενα κομματι αν του αλλαξεις εστω και 1 σημειο απ το αυθεντικο,οτιδηποτε δλδ να παιξεις καποιο λιγο διαφορετικο σημειο,τοτε δεν χρειαζεται να πληρωσεις πνευματικα δικαιωματα η κατι τετοιο...δεν ειμαι σιγουρος ομως..

Όχι, δεν είναι ακριβώς έτσι. Καθώς ο νόμος δεν είναι σαφής για το πόσο ποσοστό αντιγραφής ενός έργου είναι επιτρεπτό (δεν θα μπορούσε ποτέ να μετρηθεί επακριβώς), ούτε για το πόσο ποσοστό του έργου έχεις δικαίωμα να αναπαράγεις θεωρώντας το "απόσπασμα για εκπαιδευτικούς κλπ σκοπούς", την τελική κρίση την έχει το δικαστήριο.
Δικαστικά προηγούμενα σίγουρα θα υπάρχουν, αλλά πρέπει να τα ψάξει ένας νομικός.
Σίγουρα πάντως αποκλείεται να αθωωθείς αν αντιγράψεις ένα τραγούδι αλλάζοντας μια νότα.
Έχε επίσης υπόψη ότι το δικαστήριο κλίνει περισσότερο προς τον δημιουργό παρά προς τον αντιγραφέα. Και η ΑΕΠΙ έχει καλούς και εξειδικευμένους δικηγόρους.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
νομίζω το όριο για να θεωρηθεί κάτι αντιγραφή είναι 3 μέτρα....
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
17314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/07, 14:15
από profsokin
10 Απαντήσεις
4008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/05, 23:05
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
4154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:56
από Jezus
2 Απαντήσεις
4641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 16:27
από sofitia
25 Απαντήσεις
7291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/12, 13:01
από Spyros Delta
24 Απαντήσεις
7695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 21:32
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/13, 15:35
από geovo
16 Απαντήσεις
5383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 14:21
από Anastasia.M.Ribas
2 Απαντήσεις
9219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/15, 21:34
από Lampr0s
9 Απαντήσεις
6618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/18, 13:54
από STEFANOS604