Αποστολέας Θέμα: yamaha dd-65 -ξεκινημα νταμς στα 22  (Αναγνώστηκε 5937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος larry_tsoukou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
yamaha dd-65 -ξεκινημα νταμς στα 22
« στις: 11/02/09, 04:00 »
Καλησπερα παιδια!Απο παντα μαρεσαν τα ντρας και τωρα τελευταια μου μπηκε η ιδεα να ξεκινησω να παιζω.Δεν εχω καμια γνωση στη μουσικη, μονο τουμπερλεκι επαιζα χαρη σε ενα φιλο μουσικο ο οποιος διεκρινε οτι εχω μουσικο αυτι και τα πιανω ευκολα.Συμβουλευτικα λοιπον το φιλο μου και μου ειπε οτι στα ωδεια εχουν αργους ρυθμους και οτι θα μπορουσα με ενα σετ να μαθω μονος μου απο το ιντερνετ και e-lessons.Αρχικα σκεφτηκα αυτο το μοντελο της yamaha που εχει drum-pad και ειναι και φτηνο (300 ευρω).Εσεις τι λετε??Να το παρω και να δω πως θα εξελιχτω και αργοτερα να παω και σε ωδειο??Ή να παω κατευθειαν σε ωδειο?Και αυτο το μοντελο τι σας λεει??

//Επισης υπαρχει και το θεμα χρονου που μαλλον για να πηγαινω στο ωδειο θα πρεπει να θυσιασω αρκετες ωρες πραγμα που δεν εξυπηρετει.Οποτε καταληγω μαλλον στο να ξεκινησω μονος μου και μαλλον με αυτο το μοντελο που ειναι φτηνο και αρχαριο και δε θα κλαιω τα λεφτα μου αργοτερα αν δε σκαμπαζω :P


Παντως προς αποφυγη παρεξηγησεων ο φιλος ειναι καθηγητης σε ωδειο και εχει απειρα πτυχια και υπολογιζω πολυ στην αποψη του


http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=91436


Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: yamaha dd-65 -ξεκινημα νταμς στα 22
« Απάντηση #1 στις: 11/02/09, 11:03 »
Αρχικα σκεφτηκα αυτο το μοντελο της yamaha που εχει drum-pad και ειναι και φτηνο (300 ευρω).Εσεις τι λετε??Να το παρω και να δω πως θα εξελιχτω και αργοτερα να παω και σε ωδειο??Ή να παω κατευθειαν σε ωδειο?Και αυτο το μοντελο τι σας λεει??

Δεν είμαι ντράμμερ αλλά μουσικός (in joke!  ;D) και έτσι τους συναναστρέφομαι αρκετά...

Το ωδείο ή μάλλον η εκμάθηση ντραμς με δάσκαλο βοηθάει πολύ. Τώρα για κάποιον που δεν ξέρει κατά πόσο θα του αρέσει ή θα του ταιριάζει το όργανο που έχει επιλέξει δεν είναι παράλογο κατ' εμέ να ασχοληθεί λίγο μόνος του πρώτα.

Στην επιλογή του drum set θα διαφωνήσω όμως. Αν θες όντως να ασχοληθείς το συγκεκριμένο set δεν θα σου δώσει την αίσθηση των κανονικών drums και υπάρχει ο κίνδυνος να μάθεις λάθος κινήσεις λόγω της θέσης των pads. Προτιμότερο για μένα θα ήτανε να πάρεις ένα σωστό set e-drums τα οποία ξεκινούν επίσης από περίπου 300€ και στην πορεία αφού είσαι σίγουρος οτι σου πάει το "άθλημα" είτε να απασχοληθείς περισσότερο με αυτά είτε να μεταπηδήσεις σε κανονικά τύμπανα.

Περιμένω όμως και τις απόψεις των 2 Στέργιων που ξέρουν σαφώς καλύτερα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: yamaha dd-65 -ξεκινημα νταμς στα 22
« Απάντηση #2 στις: 11/02/09, 11:34 »
Συμφωνώ απόλυτα.
Για να το έχεις στο διαμέρισμα σου και να το χρησιμοποιείς για να γράφεις κυρίως, μια χαρά είναι.

Για να μάθεις επάνω του όμως δεν το συνιστώ..... ::)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος larry_tsoukou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: yamaha dd-65 -ξεκινημα νταμς στα 22
« Απάντηση #3 στις: 11/02/09, 16:27 »
ξεκινανε απο 300 καινουρια??ναι αλλα πιανουν χωρο ενω με το yamaha τουλαχιστον θα μαθω τα βασικα και αν δω οτι προχωραω τοτε βεβαια θα παρω e-set και θα παω και σε δασκαλο.προς το παρον λεω να αρχισω μονος μου.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: yamaha dd-65 -ξεκινημα νταμς στα 22
« Απάντηση #4 στις: 11/02/09, 20:57 »
Καλησπερα παιδια.

Πρωτα απ'ολα, πιστευω οτι αν κανεις κακη αρχη στην τεχνικη, δυσκολα θα ξεμαθεις. Το ωδειο ειναι ακριβο και χρονοβωρο, αλλα ενας δασκαλος ιδιαιτερα ειναι πιο ευελικτος χρονολογικα. Ο χρονος πρεπει να αφοσειωθει στην εξασκηση και οχι στα μαθηματα per se.

Τωρα οσον αφορα το ξεκινημα, τα πρωτα τρια χρονια που μαθαινα τυμπανα εκανα εξασκηση σε χαρτοκουτια. Τους πρωτους μηνες μαλλον, εκανα πανω σε ενα μαξιλαρι και το στρωμα του κρεββατιου μου. Στο μαθημα διορθωνα την τεχνικη και τελειοποιουσα τα rudiments, αλλα χρειαζομουνα και το δασκαλο, αλλα και ολοκληρη τη ντραμς για να καταλαβαινω τι κανω, και τι πρεπει να κανω. Στην αρχη παιζεις λιγα πργματα σε 1-2 τυμπανα (κυριως κασα -δεξι ποδι- και ταμπουρο). Οποτε σε αυτες τις συνθηκες η ελλειψη τυμπανων δεν ειναι προβλημα. Μετα, δεν ειχα λεφτα για τυμπανα, οποτε επαιζα σε χαρτοκουτια. Μαζεψα, πηρα ενα ταμπουρο, και για πιατινι ειχα ενα τασι. Μετα πηρα τυμπανα.

Τα προλεγομενα ειναι σωστα οσον αφορα την ποιοτητα εκμαθησης που προσφερει αυτη η Yamaha. Δεν θα το συνειστουσα καθολου διοτι δεν αναπτησει τα ποδια, που μετρανε στο παιξιμο. Αν θες να γινεις κρουστος, αντι για ντραμερ, τοτε αυτα ειναι οκ για αρχη. Αλλα και παλι, οσο περισσοτερο μαθαινεις, τοσο περισσοτερο μετραει ο ελεγχος του παιξιματος σου και το πως συμπεριφερεται το καθε τυμπανο/πιατινι. Μετα απο 17 χρονια παιξιματος, μπορω να σου πω οτι σε μια mesh ηλεκτρονικη αλα ακριβες Roland παιζω διαφορετικα απ'οτι σε μια φτηνη, πλαστικη Roland, και διαφορετικα απ'οτι σε μια ακουστικη.

Ενα κατακλειδι, θα σου προτεινα να ξεκινησεις με μαθηματα οπως σε βολευει χρονικα, και αν δεις οτι σου αρεσει, τοτε το ξανασκεφτεσαι. Μπορει να αποφανθεις οτι μετρανε τα κρουστα περισσοτερο απο τα τυμπανα...

Αποσυνδεδεμένος larry_tsoukou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: yamaha dd-65 -ξεκινημα νταμς στα 22
« Απάντηση #5 στις: 15/02/09, 23:45 »
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!τελικα αποφασισα να ξεκινησω κανονικα με δασκαλο και βλεπουμε πως θα εξελιχτει!αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχετε να μου προτεινετε καποιο e-drum set φτηνο και σχετικα αξιοπιστο.Λογω χωρου και θορυβου προτιμαω edrum!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 17:44
από Wise_One
5 Απαντήσεις
18937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 15:47
από no slave
16 Απαντήσεις
6309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 13:35
από Guitar_Hero
3 Απαντήσεις
3289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 12:12
από agrammatos
0 Απαντήσεις
1649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/10, 21:06
από kofer
2 Απαντήσεις
3281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/11, 22:19
από ReMiOs
6 Απαντήσεις
2692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/12, 14:20
από Μπιφτέκι
2 Απαντήσεις
38362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 19:51
από LiveToPlayLive
12 Απαντήσεις
5657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/14, 20:19
από saved
6 Απαντήσεις
2626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/21, 21:59
από GVen