Αποστολέας Θέμα: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο  (Αναγνώστηκε 20598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη γνώμη σας επι του θέματος. Παρήγγειλα σήμερα μια κιθάρα (πρώτη φορά μέσο ίντερνετ) js32 dinky natural στη κανονική της τιμή (300 εχει σχεδόν σε ολα τα ελληνικά καταστήματα). Μέσο τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα με το κατάστημα μου είπαν οτι ειναι εκθεσιακό μοντέλο αλλα το έχουν λίγο καιρό και δεν εχει παιχτεί. Παρόλα αυτά βιάστηκα και έκανα τη παραγγελία δίχως να σκεφτώ αρκέτα... Αύριο η κιθάρα θα ειναι εδώ και επειδή είμαι ψείρας είμαι σίγουρος οτι αν δω μια γρατσουνιά ,σημάδια στα τάστα πόσο μάλλον βαθούλωμα στο σώμα  θα θέλω να την επιστρέψω... Μήπως είναι ρίσκο το να πάω να παραλάβω μιας και η αγορά έγινε με αντικαταβολή και απο οσο μου είπαν στη γενική ταχ απαγορεύεται να ελέγξω το περιεχόμενο... Ποιά είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο κατάστημα; θα βγάλω άκρη αν έχει το παραμικρό (δεν εννοώ επισκευή μιας και η τιμή αφορά καινούριο όργανο, αλλά αντικατάσταση); Επίσης σε τι κατάσταση ειναι συνήθως τα εκθεσιακά μοντέλα μιας και είμαι σε επαρχεία και δεν έχω πιάσει στα χέρια μου εκθεσιακό μοντέλο.Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν παραβίασα κάποιον απο τους κανονισμους του forum αλλα και για τις πολλές ερωτήσεις.. Οι καιροί ειναι δύσκολοι και τα 300 θα τα κλαίω πολύ καιρό σε περίπτωση στραβής...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/18, 00:26 από bc poor »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #1 στις: 17/07/18, 00:26 »
Αν έχεις την παραμικρή αμφιβολία και ενδοιασμό μην παραλαμβάνεις. Εφόσον παραδέχονται ότι είναι εκθεσιακό θα μπορούσαν να σου κάνουν μια έκπτωση. Βέβαια στις κιθάρες δεν είμαι βέβαιος κατά πόσο υπάρχουν μη εκθεσιακά κομμάτια στην Ελλάδα, από την άποψη ότι αν το όργανο ανοιχτεί και κρεμαστεί στον τοίχο πάει να είναι του κουτιού. Υπάρχουν ελληνικά μαγαζιά που έχουν στοκ όπως τα μεγάλα ευρωπαϊκά online; Πολύ αμφιβάλλω...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #2 στις: 17/07/18, 01:09 »
Κατ αρχην μπορεις να μιλησεις μαζι τους και να τους πεις να ελεγξουν καλα την κιθαρα πριν την αποστολη για τυχον φθορες.Μπορεις επισης να τους ρωτήσεις τι γινεται στην περιπτωση που υπάρχει καποιο σημαδι στην κιθαρα σου κατα την παραλαβη.
Και τέλος μπορεις την ώρα που θα ξεπακεταρεις να βάλεις καποιον να σε τραβαει βιντεο και να ελεγξεις καλα την κιθαρα εκεινη την ωρα ωστε να χεις κάποια απόδειξη αν τυχον υπάρξει κάποιο ελλατωμα.

Εγώ αυτό θα κάνω αυριο που θα παραλάβω την ακουστική που παρηγγειλα....με το καλό να παραλάβεις και καλοπαιχτη... :)
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #3 στις: 17/07/18, 03:10 »
Και γιατι δεν εψαχνες να βρεις μια μεταχειρισμενη, ετοιμη με τις γρατζουνιες της, να μην ανησυχεις μηπως τις κανεις εσυ?  ;D Θα ηταν και στην μιση τιμη  ;)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #4 στις: 17/07/18, 04:12 »
Να παραγγείλεις, λέει, κιθάρα relic και να σου έρθει με γρατζουνιές. Ούιιιιιιιιιιιιι!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #5 στις: 17/07/18, 07:38 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Τα εχω ρωτησει αυτα πριν παραγγειλω και μου ειπαν οτι αν δω καποιο εμφανισιακο ελλατωμα θα μπορω να την αλλαξω κ οτι δε θα την εστελναν καν ετσι απο μονοι τους. Απλα επειδη πολλα μ εχουν κατσει οπως λαπτοπ που δε δουλευε το pad κ ο πωλητης να λεει τι να κανω βαλε usb mouse... Μεχρι κ μοτοσυκλετα στη εγγυηση να σκαει ο θερμοστατης και να μου λενε δε στο αλλαζω γιατι κ να το αλλαξω μπορει να ξανασκασει.. Ε απο τοτε εχω μειωσει τις αγορες μου και ειμαι πολυ επιφυλακτικος. Γιαυτο ρωτησα εμπειριες και γνωμες για το καταστημα. Ευχαριστω και παλι. Καλημερα!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #6 στις: 17/07/18, 07:41 »
Αρχηγε,και εγω απο επαρχια ειμαι,και οτιδιποτε αγοραζουμε εδω εκτως παραγκελιας,ειναι εξθεσιακο μοντελο.
Δηλαδη,το εχουν στο μαγαζι,το βλεπει ο κοσμος,το δοκημαζει και αν θελει το αγοραζει.
Τα μεγαλα μαγαζια,με αποθηκες και οργανα στο κουτι να περιμενουν τον ιδιοκτητη κτλ μονο αθηνα/θεσσαλονικη.
Στην τελικη δεν τα κοπανανε και στον τοιχο..και αυτοι τα προσεχουν,μπας και τα πουλισουν.
Στην τελικη,ολοι θελουν να δοκημασουν ενα οργανο πριν το αγορασουν.Χωρις τα εκθεσιακα,πως θα γινει αυτο;ειναι ενα αναγκαιο κακο.
Εδω ο uriah heep που μενει στην γερμανια λεει για μαγαζι με οργανα 2000-3000€ που πας και τα δοκιμαζεις (αρα εκθεσιακα) και αυτα τα πουλανε κανονικοτατα και δεν τα εχουν μονο για εκθεσιακα (αλιμονο σε οποιον ειχε 50-60 οργσνα με 2000 και 3000€ μονο για εκθεση)
Απλα μηλα μαζι τους στο τηλεφωνο (ετσι για μια πισινη βρε αδερφε) και πες τους "ρε παιδια,και αν εχει καποιο προβλημα;"


Δεν τα ξερω τα παιδια για να πω οτι πρεπει να εισαι καχηποπτος.Μπορει να ειναι οι καλυτεροι,μπορει και οι χειροτεροι.
Αλλα με ολο το θαρος,μην την παρεις και αρχησεις τιποτα κομπλεξικα τυπου "εχει σκονη στον μαγνητη,νομιζω το κλειδι πως κουνιετε ελαφρα,το ταδε μερος δεν ειναι καλα βαμενο" κτλ γιατι παιζει και αυτα τα κουσουρια να τα εχει απο την μανα του
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #7 στις: 17/07/18, 10:13 »
Από εκεί είχε αγοράσει η αδερφή μου τη κιθάρα της. Επίσης εκθεσιακό μοντέλο, αλλά σε άριστη κατάσταση και μισοτιμής. Θ' αγόραζα κι εγώ από εκεί, αλλά είδα μια ibanez που μου έκλεισε το μάτι και με πρόλαβε. Δεν νομίζω πως θα είναι χάλια, αλλά κι αν είναι θα τη δεχτεί πίσω.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #8 στις: 17/07/18, 21:35 »
Παιδες τελικα την πηρα τη κιθαρα. Πολυ ομορφη και χωρις καποιο εμφανες ελλατωμα. Το μονο που με χαλασε καπως ειναι οτι η ταστιερα της που ολοι λενε στα reviews οτι τα σπαει κ γιαυτο τη πηρα κυριως .. εχει ενα σκευρωμα προς το σωμα στο 15 ταστο με αποτελεσμα na μπαζζζ απο εκει κ περα. Δοκιμασα με το  rod να τη φερω στα ισα αλλα αλλαζει απο τη μεση κ πανω που ειναι κομπλε..δε ξερω ισως να εχει 2ο rod τι να πω. Θα τους παρω ενα τηλεφωνο αυριο να δω τι θα μου πουν

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #9 στις: 17/07/18, 22:27 »
το rod μη το πειραζεις,δε διορθωνει προβληματα στα χαμηλα ταστα...καλυτερα επικοινωνησε γτ μπορει να ναι σοβαρο

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #10 στις: 17/07/18, 22:32 »
Βάσικα λίγες κιθάρες περνάνε από σεταπ της προκοπής απο εργοστάσιο ή μαγαζί. Πήγαινέ την για ένα σετάρισμα και θα στρώσει.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #11 στις: 17/07/18, 22:51 »
Ή ζήτα να σου κάνουν στο μαγαζί απ'όπου την πήρες. Ε, ένα στοιχειώδες, ως εκθεσιακό μοντέλο, θα στο κάνουν!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #12 στις: 18/07/18, 02:14 »
@hot_sauce (φλουτσ) δεν ξέρω αν έχει κάποιον ειδικό ο Αρμάος (μπορεί και να έχει) αλλά ενα καλό σετάρισμα ανεβάζει λεβελ το όργανο, ένα κακό το κατεβάζει.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #13 στις: 18/07/18, 02:52 »
Και ποσο παει το μαλλι ????? :D

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #14 στις: 18/07/18, 09:10 »
Από ένα 20άρικο μέχρι 100άρικο ανάλογα το μάστορα.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #15 στις: 18/07/18, 11:46 »
απο οτι βλέπω ειναι με floyd rose (licensed ή κάτι τέτοιο). Λοιπόν σεταρε το truss rod έτσι ώστε πιέζοντας 24ο και 1ο τάστο, τότε η απόσταση μεταξύ χορδής και 9-10ου ταστου να είναι απλώς υπαρκτή.. ας πούμε 0.1mm , δηλ κάτι παραπάνω απο 100% επίπεδο.Και μετά πας απλά και ανεβάζεις το action στο floyd rose. (υπάρχουν 1Μ++++ βίντεο που δείχνουν πως να το κάνεις, είναι πανεύκολο βασικά)

σημείωση, αυτες οι ενέργειες ΔΕΝ καταργούν την εγγύηση, ΑΛΛΑ όσο είσαι στην ... κόψη του ξυραφιού ΜΗΝ δημιουργήσεις την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εμφανή φθορά στο όργανο.

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #16 στις: 18/07/18, 16:10 »
Ευχαριστω για το support παιδια. Το εκανα αυτο το τεστ σε ολες τις κιθαρες που εχω. Σε ολες η αποσταση ειναι σχεδον 100% 0, κατι αλλα ολες ειναι με 21 ταστα.. Στη συγκεκριμενη ειναι καπου 0, 7 με 0,9 mm. Παιζει καποιο ρολο που ειναι με 24?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #17 στις: 18/07/18, 16:38 »
Ευχαριστω για το support παιδια. Το εκανα αυτο το τεστ σε ολες τις κιθαρες που εχω. Σε ολες η αποσταση ειναι σχεδον 100% 0, κατι αλλα ολες ειναι με 21 ταστα.. Στη συγκεκριμενη ειναι καπου 0, 7 με 0,9 mm. Παιζει καποιο ρολο που ειναι με 24?

0.7 -> 0.9mm είναι ΠΟΛΥ υψηλή τιμή. (όχι δεν παιζει ρόλο που εχει 24 τάστα). Σεταρε το στα 0.1mm .
μετά πάμε στο επόμενο βήμα. κοίτα και εδω : http://www.ibanezrules.com/tech/setup/action.htm γενικά λέει για ibanez αλλά στην συγκεκριμένη σελιδα ότι γράφει έχουν εφαρμογή σε οποιαδήποτε κιθαρα με floyd.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/18, 16:40 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #18 στις: 18/07/18, 16:49 »
Εδω ερχεται το προβλημα. Απο το 13-15 ταστο εχει μια κλιση η ταστιερα κ οτι κ να κανω στο trust rod επηρεαζει μονο τα μισα ταστα. Εκει δεν αλλαζει τπτ.

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #19 στις: 18/07/18, 16:51 »
Θα βοηθουσε αν καποιος απο το φορουμ ειχε jackson js32 dinky na τσεκαρει τη δικη του.  Μιλησα σημερα κ μου ειπαν να τη στειλω πισω να την δουν αλλα κ οτι ολες οι ταστιερες εχουν κλιση. Ειδωμεν

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #20 στις: 18/07/18, 17:40 »
Κάνε ακριβώς ότι σου είπε ο panixgr.
Φέρε πρώτα το trussrod σωστά, 0.7-0.9 είναι πάρα πολύ. Δες το manual της κιθάρας τι προτείνει. Συνήθως 0.3...

Μετά σηκώνεις τη γέφυρα μέχρι να μην ακους buzzing και από εκεί και πέρα, αφού είναι χοντρικά ρυθμισμένα όλα, μπορείς να τσεκάρεις και να κάνεις fine-tuning.
Μπορεί να θέλει shim το μπράτσο αν δεν έρχεται, μπορεί να θέλει φάγωμα ή σήκωμα το nut, μπορεί χίλια δυο.
Ιδανικά, την πας σε ένα μάστορα και καθαρίζεις :)
Τέλος, έχε υπόψιν σου ότι το ξύλο είναι ζωντανός οργανισμός, θα έρθει μεν άμεσα με το trussrod, αλλά την επόμενη μέρα πιθανότατα να θέλει μικρορυθμίσεις. Το ίδιο και με την αλλαγή της θερμοκρασίας...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #21 στις: 18/07/18, 19:23 »
Εδω ερχεται το προβλημα. Απο το 13-15 ταστο εχει μια κλιση η ταστιερα κ οτι κ να κανω στο trust rod επηρεαζει μονο τα μισα ταστα. Εκει δεν αλλαζει τπτ.
τι κλίση?? καμπύλη??? στείλε φωτο και περιέγραψε ακριβώς.1 το κρατούμενο.
2ο, δεν είπαμε να κάνεις το 1ο βήμα και μετά να αναμένεις οδηγίες? μην πηδάς βήματα στην διαδικασία διάγνωσης των θεμάτων της κιθάρας. Ενα ένα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #22 στις: 18/07/18, 19:28 »
Κάνε ακριβώς ότι σου είπε ο panixgr.
Φέρε πρώτα το trussrod σωστά, 0.7-0.9 είναι πάρα πολύ. Δες το manual της κιθάρας τι προτείνει. Συνήθως 0.3...

Μετά σηκώνεις τη γέφυρα μέχρι να μην ακους buzzing και από εκεί και πέρα, αφού είναι χοντρικά ρυθμισμένα όλα, μπορείς να τσεκάρεις και να κάνεις fine-tuning.
Μπορεί να θέλει shim το μπράτσο αν δεν έρχεται, μπορεί να θέλει φάγωμα ή σήκωμα το nut, μπορεί χίλια δυο.
Ιδανικά, την πας σε ένα μάστορα και καθαρίζεις :)
Τέλος, έχε υπόψιν σου ότι το ξύλο είναι ζωντανός οργανισμός, θα έρθει μεν άμεσα με το trussrod, αλλά την επόμενη μέρα πιθανότατα να θέλει μικρορυθμίσεις. Το ίδιο και με την αλλαγή της θερμοκρασίας...
του είπα 0.1mm ωστε να είμαστε πιο επιθετικοί στην διάγνωση, και αν είναι όλα καλά και η κιθάρα δεν μπαζάρει σε πολύ χαμηλό action, τότε ο παίκτης μπορεί να το αυξήσει κατα την ευχέρειά του, ξέροντας οτι έχει ένα σωστό όργανο. Αν όμως μπαζάρει τότε, πρέπει να την φέρει στις εργοστασιακές τιμές όπως σωστά σκέφτηκες. Αν εκεί δεν μπαζάρει, τότε δεν μπορεί να κάνει τπτ. Αν όμως μπαζάρει εκεί τότε πρέπει να την γυρίσει πίσω.Για αυτό είναι σημαντικό να μην κάνει κάποια φθορα κατα την διάρκεια των διαφόρων setup.

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #23 στις: 18/07/18, 19:38 »
Φιλε μου ολη μερα χτες αυτο εκανα με το trust rod. Πιο πανω εγραψα οτι οσο και αν πειραξα το rod οι αλλαγη ηταν στα πρωτα 10 ταστα. Απο το 10ο και μετα (χοντρικα παντα ) δεν επαιρνε αλλαγες η ταστιερα . Για να ειμαι σιγουρος το τσεκαρα με ενα ισιο μεταλικο χαρακα κ εβλεπα αν παταει σε ολα τα ταστα. Στο κεντρο της ταστιερας δεν γινοταν να ακουμπαει τα ταστα οτι και να εκανα στο rod. Την εστειλα πισω να τη δουν και αυτοι αν και μου ειπαν οτι η κιθαρα μια χαρα ηταν γιατι την ελενξαν. Να σημειωσω οτι ηταν πολυ φιλικος ο καταστηματαρχης. Θα προσπαθησω να ανεβασω pic 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #24 στις: 18/07/18, 19:40 »
Οταν εφερες το μπρατσο ίσιο, όπως σου είπε ο panixgr, ασχέτως αν μπάζαρε, είχε πιο σηκωμένα τα τάστα από το 15 πχ και μετά;
Αν το μπράτσο της κιθάρας ΔΕΝ έρχεται ίσια ή έστω σχετικά ίσια πειράζοντας το truss-rod /πρόσεξε δε μας νοιάζει αυτή τη στιγμή αν buzzάρει/ τότε κάτι δεν πάει καλά...
Μπορεί να είναι 1 κακοβαλμένο τάστο, μπορεί 2, μπορεί να είναι και πρόβλημα στο μπράτσο, μπορεί και τίποτα...Αλλά το θέμα είναι, έρχεται ίσια;

Να έχουμε ένα σημείο αναφοράς δηλαδή....
Το truss-rod το μόνο που κάνει είναι να κυρτώνει/ισιώνει το μπράτσο, σαν τόξο, προς τη μέση του...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/18, 19:43 από vegos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 22:47
από Jezus
43 Απαντήσεις
17808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 01:39
από fanhs
5 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 10:46
από mace
1 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 19:48
από drakoumel
7 Απαντήσεις
3550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 00:52
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 21:53
από Jezus
43 Απαντήσεις
13064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 09:04
από Κ.Dee
9 Απαντήσεις
3351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 07:52
από Gabriel6th
12 Απαντήσεις
6015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/12, 02:09
από nikolas32
0 Απαντήσεις
5823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/15, 12:27
από paokz