Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με χορδές....  (Αναγνώστηκε 2915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόβλημα με χορδές....
« στις: 11/02/11, 22:20 »
Λοιπόν,εδώ και ενάμισι μήνα παίζω με χορδές fender,9άρες και έχω κάποια δυσκολία στο παίξιμο μου.Δηλαδή,θέλω να κάνω κάποια γρήγορα περάσματα σε στυλ jimmy page.κάνω καθημερινά εξάσκηση,αλλά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια βελτίωση.Σκέφτομαι να επιστρέψω στις ernie ball τις 9άρες,καθώς ακόμη και όταν ψιλοέπαιζα κάποια  σόλο του page μου φαίνονταν πιο άνετες.και η ερώτηση μου είναι:έχει δοκιμάσει κάποιο μέλος στο φόρουμ και τις 2 μάρκες,σε ένα καλό επίπεδο τεχνικής,και αν ναι,μπορεί να μου πεί την άποψη του???γιατί έχω σκαλώσει αυτό τον καιρό...
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με χορδές....
« Απάντηση #1 στις: 11/02/11, 23:35 »
Γεια σου φίλε,

Η άποψή μου είναι ότι η αλλαγή χορδών δεν θα προκαλέσει αισθητή βελτίωση στο παίξιμό σου. Όλες οι γνωστές μάρκες χορδών είναι "καλές", απλά διαφέρουν (λίγο) στον ήχο και στην αίσθηση, χωρίς να διακρίνονται σε "ευκολόπαιχτες" ή όχι. Αυτό που παίζει ρόλο στην ευκολία παιξίματος είναι το πάχος, αλλά από ότι καταλαβαίνω μιλάς αποκλειστικά για 9αρες.

Πιστεύω πως αντιμετωπίζεις το πρόβλημα που έχουμε όλοι όταν προσπαθούμε να μάθουμε κάτι καινούριο, αυτό της αίσθησης της στασιμότητας. Από την προσωπική μου εμπειρία έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το μυαλό μας αντιλαμβάνεται την πρόοδό μας μόνο όταν έχουν γίνει πραγματικά μεγάλες αλλαγές. Δηλαδή, ενώ εξασκείσαι κάθε μέρα, και, επομένως, ΣΙΓΟΥΡΑ βελτιώνεσαι σε θέματα π.χ., συντονισμού χεριών, αντοχής, κ.α., αν δεν έχεις φτάσει στο σημείο να παίζεις αυτό που θες με ΑΝΕΣΗ ο εγκέφαλός σου αντιλαμβάνεται στασιμότητα στο παίξιμό σου.

Ίσως το παρακάτω διάγραμμα να κάνει πιο κατανοητό αυτό που λέω. Η πορεία της ικανότητάς μας, όπως την αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος, δεν είναι γραμμική, αλλά πιο πολύ μοιάζει με μία σκάλα, σε κάθε σκαλοπάτι της οποίας (π.χ., αυτό που δείχνω με το βελάκι) μένουμε για αρκετό καιρό έως ότου κάποια μέρα που θα πιάσουμε την κιθάρα αντιλαμβανόμαστε (έκπληκτοι! :) ) ότι έχουμε "ανέβει" επίπεδο...



Αυτό που θα σου έλεγα είναι να επιμείνεις στην εξάσκηση και τα αποτελέσματα θα φανούν αργά ή γρήγορα. Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις χορδές (ίσως σου δώσει μια ψυχολογική ώθηση) αλλά πάντα το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από την "δουλειά" που έχεις ρίξει.

Τέλος, φρόντιζε οι χορδές σου να είναι σε σχετικά καλή κατάσταση (αν δεν το κάνεις ήδη). Μην περιμένεις να σπάσει χορδή για να τις αλλάξεις, και φτάνεις στο σημείο να παίζεις για μήνες με το ίδιο σετ χορδών, το οποίο θα έχει πλέον "ψοφήσει" τόσο από θέμα ήχου όσο και από θέμα ευκολίας στο παίξιμο (λόγω σκουριάς κ.τ.λ.π.).

Αυτά από εμένα! Καλή συνέχεια! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/11, 23:37 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρόβλημα με χορδές....
« Απάντηση #2 στις: 12/02/11, 00:50 »
Πολύ ωραία το εξήγησες, μπράβο!  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με χορδές....
« Απάντηση #3 στις: 12/02/11, 01:38 »
thanks Adrianos! ;D

Με την ευκαιρία να συμπληρώσω ότι αυτή τη συμπεριφορά του μυαλού την έχω διαπιστώσει (όπως, είμαι σίγουρος, και πολλοί από εσάς) όχι μόνο στο θέμα "κιθάρα", αλλά σε οτιδήποτε έχει να κάνει με απόκτηση καινούριας γνώσης, ικανότητας, κ.τ.λ.π. Θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος φίλος από την παρέα που τυγχάνει να γνωρίζει το αντικείμενο μας έδινε πιο "επιστημονικές" πληροφορίες (σε άλλο thread). :)

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με χορδές....
« Απάντηση #4 στις: 12/02/11, 17:57 »
Γεια σου φίλε,

Η άποψή μου είναι ότι η αλλαγή χορδών δεν θα προκαλέσει αισθητή βελτίωση στο παίξιμό σου. Όλες οι γνωστές μάρκες χορδών είναι "καλές", απλά διαφέρουν (λίγο) στον ήχο και στην αίσθηση, χωρίς να διακρίνονται σε "ευκολόπαιχτες" ή όχι. Αυτό που παίζει ρόλο στην ευκολία παιξίματος είναι το πάχος, αλλά από ότι καταλαβαίνω μιλάς αποκλειστικά για 9αρες.

Πιστεύω πως αντιμετωπίζεις το πρόβλημα που έχουμε όλοι όταν προσπαθούμε να μάθουμε κάτι καινούριο, αυτό της αίσθησης της στασιμότητας. Από την προσωπική μου εμπειρία έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το μυαλό μας αντιλαμβάνεται την πρόοδό μας μόνο όταν έχουν γίνει πραγματικά μεγάλες αλλαγές. Δηλαδή, ενώ εξασκείσαι κάθε μέρα, και, επομένως, ΣΙΓΟΥΡΑ βελτιώνεσαι σε θέματα π.χ., συντονισμού χεριών, αντοχής, κ.α., αν δεν έχεις φτάσει στο σημείο να παίζεις αυτό που θες με ΑΝΕΣΗ ο εγκέφαλός σου αντιλαμβάνεται στασιμότητα στο παίξιμό σου.

Ίσως το παρακάτω διάγραμμα να κάνει πιο κατανοητό αυτό που λέω. Η πορεία της ικανότητάς μας, όπως την αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος, δεν είναι γραμμική, αλλά πιο πολύ μοιάζει με μία σκάλα, σε κάθε σκαλοπάτι της οποίας (π.χ., αυτό που δείχνω με το βελάκι) μένουμε για αρκετό καιρό έως ότου κάποια μέρα που θα πιάσουμε την κιθάρα αντιλαμβανόμαστε (έκπληκτοι! :) ) ότι έχουμε "ανέβει" επίπεδο...



Αυτό που θα σου έλεγα είναι να επιμείνεις στην εξάσκηση και τα αποτελέσματα θα φανούν αργά ή γρήγορα. Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις χορδές (ίσως σου δώσει μια ψυχολογική ώθηση) αλλά πάντα το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από την "δουλειά" που έχεις ρίξει.

Τέλος, φρόντιζε οι χορδές σου να είναι σε σχετικά καλή κατάσταση (αν δεν το κάνεις ήδη). Μην περιμένεις να σπάσει χορδή για να τις αλλάξεις, και φτάνεις στο σημείο να παίζεις για μήνες με το ίδιο σετ χορδών, το οποίο θα έχει πλέον "ψοφήσει" τόσο από θέμα ήχου όσο και από θέμα ευκολίας στο παίξιμο (λόγω σκουριάς κ.τ.λ.π.).

Αυτά από εμένα! Καλή συνέχεια! :)



Άρα θέλει υπομονή και επιμονή  :P
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/06, 02:28
από Ax_Wield
73 Απαντήσεις
30284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
χορδές

Ξεκίνησε από BilliSsS Μπάσο

9 Απαντήσεις
7153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 18:36
από YmiRLinG
4 Απαντήσεις
3836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
0 Απαντήσεις
1979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 17:34
από RadStar
6 Απαντήσεις
3478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 14:19
από MiXoLydian
5 Απαντήσεις
3319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/10, 11:00
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
2487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/11, 00:10
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
22157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 12:44
από Eddie~Maiden
13 Απαντήσεις
11908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/18, 21:44
από modfori