Αποστολέας Θέμα: Ελαδδα εδω,Ελλαδα εκει,Ελλαδα ακομα και στην Αμερικη..  (Αναγνώστηκε 11209 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
νομίζω πως μέσα στα γενικότερα πλαίσια της ευγένειας δεν κρίνουμε τα ορθογραφικά λάθη των άλλων....  :-\
ούτε μπορεί να αναφερθεί κάποιος σε αυτά εμμέσως, πλην σαφώς, επιχειρηματολογώντας... 

δε βασίστηκε κάποιος σε ορθογραφικά λάθη για να επιχειρηματολογήσει

απ'την άλλη όμως είναι οξύμωρο να ξεκινά κάποιος ένα νήμα με πατριωτικό (υπογραμμισμένο για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) ύφος και η σύνταξή του να έχει τόσα ορθογραφικά λάθη.

...με όλο το σεβασμό στο φίλο Saved
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις,ναι μεν η Ελλαδα ειναι η πατριδα μου,αλλα για μενα πατριδα ειναι εκει που παταν τα ποδια μου.Δηλαδη εαν καποτε ειχαν φυγει οι γονεις,παππουδες κτλ μεταναστες και ζουσα εξωτερικο δεν θα ελεγα ειμαι Ελληνας.Θα ελεγα οι παππουδες η οι γονεις μου ειναι Ελληνες.Στο κατω κατω  με ολα αυτα που λουζομαστε απο την μαμα πατριδα καθε μερα με κανουν πραγματικα να μην θελω να εχω ουτε μια σχεση με την Ελλαδιτσα.Τωρα το γιατι καθωμε εδω και δεν φευγω ειναι πολυ απλο.Εχω την δουλεια μου εδω και αν φυγω θα ξεκηνησω απο το 0 οποτε δεν λεει.Ομως αν δεν ειχα θα την ειχα κοπανισει απο τα 21 μου
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στο κατω κατω  με ολα αυτα που λουζομαστε απο την μαμα πατριδα καθε μερα με κανουν πραγματικα να μην θελω να εχω ουτε μια σχεση με την Ελλαδιτσα.


Το πρόβλημα θα ήταν να ήθελες να έχεις σχέση με τέτοια χώρα ....




Αποσυνδεδεμένος roussos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
νομίζω πως μέσα στα γενικότερα πλαίσια της ευγένειας δεν κρίνουμε τα ορθογραφικά λάθη των άλλων....  :-\

ούτε μπορεί να αναφερθεί κάποιος σε αυτά εμμέσως, πλην σαφώς, επιχειρηματολογώντας... 

Παράθεση
Τελοσπάντων, μιάς και όλοι έχουν μία άποψη, η δικιά μου είναι ότι οι 'mericans ξεφτυλίζονται που δεν έχουν μιά πρωτοτυπία στα ονόματα που βρίσκουν και παίρνουν άλλα.

θαρρώ πως ένας λαός δεν μπορεί να «ξεφτιλιστεί»  επιλέγοντας για συγκεκριμένους λόγους, ειδικά τοπωνύμια, τα οποία αντικατόπτριζαν τάσεις εποχών… ειδικότερα όταν ο λαός αυτός εδρεύει σε μια έκταση σχεδόν σαν την Ευρώπη (and then some)… και ακόμα πιο ειδικά όταν στην ίδια σελίδα αναφέρει πως οι λόγοι ήταν αλληλέγγυοι ως προς την επανάσταση του ‘21…  επίσης μην λησμονείς πόσα σλάβικα, τούρκικα, αρβανίτικα, βλάχικα αλλά και λατινικά τοπωνύμια υπάρχουν εντός του ελλαδικού χώρου και φυσικά την συστηματική επιχείρηση εξελληνισμού τους (άλλοτε για λόγους πρακτικούς και άλλοτε για λόγους εθνικού εφησυχασμού)…             


Σεβαστή η άποψή σου!
Βέβαια εγώ, έχοντας ζήσει με εκπροσώπους του λαού κι έχοντας ακούσει από αυτούς ατάκες του στυλ: "Η Ευρώπη βρίσκεται στην Ελλάδα;", "Η Ελλάδα είναι πόλη;" και άλλα παρόμοια, συνεχίζω να τους θεωρώ γελοίους στο σύνολο και να πιστεύω ότι ξεφτιλίζονται.
Και δεν τους σύγκρινα καθόλου με τους Έλληνες, οι οποίοι οδεύουν σε χειρότερο δρόμο εκεί που έχει πέσει το επίπεδο της παιδείας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
61 Απαντήσεις
42271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/09, 14:55
από PapaRoach
13 Απαντήσεις
5252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 23:20
από ilianthos-Kanlis
111 Απαντήσεις
45180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 23:41
από Mrs Brightside
17 Απαντήσεις
11929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 14:54
από gers
3 Απαντήσεις
3148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 22:40
από morpheas
182 Απαντήσεις
53640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 04:36
από Vaiking
25 Απαντήσεις
11348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/09, 10:12
από philip the great
5 Απαντήσεις
3472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 19:58
από Wise_One
4 Απαντήσεις
5179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:27
από Vaiking