Αποστολέας Θέμα: Μπρατσο για fender  (Αναγνώστηκε 3139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Μπρατσο για fender
« στις: 06/02/12, 14:00 »
Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα προβλημμα και θελω να το μοιραστω μαζι σας. Πριν απο πολλα χρονια ειχα αγορασει απο τον Βενεδικτο (Stollas) μια fender strat japan. Η κιθαρα ειναι σε αριστη κατασταση ακομα και σημερα (εχω μεγαλη ιδιοτροπια με μερικα πραγματα... η γυναικα μου να δειτε τι τραβαει...χιχι). Προσφατα ανανεωσα το pickguard βαζοντας πανω το σετακι που εχει ο gilmour στην blackie. Επισης της αλλαξα και το hardware.


Και πανω που αρχισα να παιζω, καταλαβα οτι πλεον δεν μπορω να αντεξω το μπρατσο. Ξερω οτι στο 90% των κιθαριστων (αφελες νουμερο αλλα ποιητικη αδεια) προτιμουν τα λεπτα μπρατσα C shape, ibanez κτλ. Πλεον ομως υποφερω απο τενοντιτιδες και απλα δεν αντεχω να παιξω πανω απο λιγη ωρα. Στεναχωριεμαι, θυμωνω και ξενερωνω ταυτοχρονα που εδωσα 600+ ευρω για να τα updates και τελικα δεν μπορω να τα χαρω. Ξενερωσα σε τετοιο βαθμο που την εχω βαλει αγγελια στο noiz, και στεναχωριεμαι παρα μα παρα πολυ που θα πρεπει να την αποχωριστω. Δεν ειναι μονο η συναισθηματικη αξια (μαζευα λεφτα για να αγορασω κιθαρα απο μικρο παιδι και καταφερα να την παρω αρχες των 90s) αλλα το οτι η κιθαρα πραγματικα παιζει παρα πολυ καλα.


Οταν αγορασα ενα πεταλακι απο ενα παιδι και το συζητησαμε μου προτεινε το εξης: να βαλω αλλο μπρατσο. Θα μου πειτε γιατι δεν σκεφτηκα το προφανες? Γιατι απλα εχω χαθει και δεν ξερω αν μπορω να αλλαξω, τι μοντιες θα θελει η κιθαρα και ποια τα αποτελεσματα αυτων, αν αξιζει κτλ. Για να σας δωσω ενα στιγμα για να καταλαβετε γιατι μπρατσο θα μου εκανε θα σας πω το εξης. Ειμαι κλασικος κιθαριστας που εμαθε να παιζει ηλεκτρικη και οχι το (συνηθες) αντιθετο. Οταν παιζω κλασικη ΔΕΝ με ενοχλει καθολου η τενοντιτιδα. Επισης απο κατασκευης εχω μεγαλα δαχτυλα (πιανω ανετα με το ενα χερι μια μπαλα μπασκετ). Εχω, λοιπον, ακουσει για μπρατσα απο fender 50s, eric johnson, τα πρωτα του beck, μπρατσα αντιστοιχα των sg standard και lp traditional (50s & 57 αν δεν κανω λαθος), warmoth, baseball bat κτλ κτλ κτλ κτλ.


Ξερω τι θα μου πειτε, να παω να δοκιμασω.... Αντε και sg μπορω να βρω (που και να μου κανει ποια ειναι ι αντιστοιχια σε fender strat?), αντε και καμια 50s reissue fender αλλα μεχρι εκει. Εγω ξερω ποιο μπρατσο μου κανει. Της sanchis κλασικης μου..... Υπαρχει και η αλλη λυση βεβαια... Να τα πουλησω ολα και να παιζω μονο με κλασικη... Σωστα.... Αλλα ακομα δεν εχω φτασει ως εκει......


Καμια ιδεα?


υγ: Ακομα και απο wormoth να χρειαστει να βαλω θα το κανω. Δεν με νοιαζουν το logo της fender στο headstock. Το μονο που με νοιαζει ειναι να παιζει καλα..... Αυτο ειναι η κιθαρα εξαλλου... Οχι η μαρκα, αλλα ο ηχος....


Τωρα προσεξα οτι μαλλον το εβαλα σε λαθος σημειο. Παρακαλουνται οι mods οπως το μετακινησουν.... Συγνωμη!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/12, 14:10 από omnio »

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Μπρατσο για fender
« Απάντηση #1 στις: 06/02/12, 20:19 »
Καλησπέρα. Στείλε email στην warmoth με τα specs της κιθάρας σου (κυρίως του μπράτσου) και πές τους ότι σε βολεύει μπράτσο κλασσικής και αυτοί θα σου προτείνουνε. Μάλλον το Vintage Fender Deep U (Fat) neck θα σου προτείνουνε ή το '59 Rounback neck για κάτι πιό all around & compromise. Αλλά βρές πρώτα κάτι εδω πέρα αν μπορείς για να το δείς απο κοντά (για να είσαι σίγουρος και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο)!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/12, 20:21 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μπρατσο για fender
« Απάντηση #2 στις: 06/02/12, 20:39 »
Ακομα και απο wormoth να χρειαστει να βαλω θα το κανω. Δεν με νοιαζουν το logo της fender στο headstock. Το μονο που με νοιαζει ειναι να παιζει καλα..... Αυτο ειναι η κιθαρα εξαλλου... Οχι η μαρκα, αλλα ο ηχος...


Σε καταλαβαίνω απόλυτα, και πιστεύω ότι ένα μπράτσο από Warmoth θα σού λύσει το πρόβλημα. Μπορείς να βρεις μπράτσο μέχρι 25 χιλιοστά πάχος (το Fat και το Boat είναι αυτά που θέλεις, όχι το '59) και πλάτος στο nut μέχρι 45 χιλιοστά περίπου. Ακόμα κι έτσι δεν θα είναι στις ίδιες διαστάσεις με το μπράτσο της κλασσικής που είναι ακόμα πιο φαρδύ, αλλά σίγουρα θα είναι αρκετά πιο παχύ από αυτό που έχεις τώρα. Εννοείται ότι είναι ακριβό το εγχείρημα, καθώς η τιμή του μπράτσου μαζί με όσα θα πληρώσεις στο τελωνείο μπορεί να φτάσει το ποσό που έδωσες για τις αναβαθμίσεις, ανάλογα φυσικά και με τα ξύλα που θα διαλέξεις. Μπορείς όμως να κοιτάξεις στην ιστοσελίδα της Warmoth και συγκεκριμένα το Guitar Neck Showcase μήπως πετύχεις κάποιο έτοιμο μπράτσο με τις προδιαγραφές που θέλεις. Επίσης μπορείς να ψάξεις στο ebay μήπως και εμφανιστεί κάτι καλό. Εγώ ακόμα μουτζώνω τον εαυτό μου που έχασα την ευκαιρία να αγοράσω από το ebay ένα παρόμοιο μπράτσο για telecaster... >:(
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπρατσο για fender
« Απάντηση #3 στις: 06/02/12, 21:13 »
Ακομα και απο wormoth να χρειαστει να βαλω θα το κανω. Δεν με νοιαζουν το logo της fender στο headstock. Το μονο που με νοιαζει ειναι να παιζει καλα..... Αυτο ειναι η κιθαρα εξαλλου... Οχι η μαρκα, αλλα ο ηχος....


Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί οτι θα "παίζει καλά".
Οι πιθανότητες είναι σίγουρα με το μέρος σου αλλά όταν ταιριάζουμε ένα μπράτσο με ένα σώμα ποτέ δεν είμαστε 100% σίγουροι για το τί ακριβώς θα βγεί ηχητικά, πάντα πρέπει να κρατάς μιά επιφύλαξη, μικρή έστω.


Εγώ έχω αλλάξει το μπράτσο της strat μου με ένα της warmoth, το οποίο είχα παραγγείλει ακριβώς στα μέτρα μου...
(10" radius, 6105 frets, quartersawn maple, '59 roundback contour..)
Το μπράτσο παίζει σαν όνειρο.
Ακούγεται όμως σαν όνειρο?.....όχι!
Αναπολούσα τόσο πολύ τον ήχο της κιθάρας με το παλιό της μπράτσο που αυτή τη στιγμή το έχω (το παλιό) για αλλαγή τάστων ώστε να το ξαναβάλω επάνω..
Και όλα αυτά αφού έζησα με το warmoth σχεδόν δύο χρόνια, με ηχογραφήσεις, πρόβες, live κλπ..)
Θα μου πεις, δεν θα μπορούσε το καινούριο μπράτσο να ακούγεται καλύτερα απο το παλιό?
Φυσικά και θα μπορούσε, όπως είπα και στην αρχή οι περισσότερες πιθανότητες είναι με το μέρος σου, στην δικιά μου περίπτωση όμως δεν συνέβει έτσι.


Αν το αποφασίσεις πάντως πρόσεξε λίγο τι θα παραγγείλεις γιατί νομίζω (δεν είμαι 100% σίγουρος) οτι ένα μπράτσο ήδη "τρυπημένο" για αμερικάνα fender ΔΕΝ θα ταιριάξει με τις τρύπες που έχει το σώμα μιάς japan fender.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Μπρατσο για fender
« Απάντηση #4 στις: 07/02/12, 17:29 »
Καλησπερα. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Εχω προβληματιστει αρκετα και πριν κανω το οτιδηποτε θα δοκιμασω να βαλω ενα μπρατσο ενος φιλου απο 57s vintage reissue. Ειδαμε τις τρυπες και πεφτει ακριβως. Να σας πω την αληθεια το θεωρω λιγο αστειο ενα τετοιο μπρατσο να κανει τελικη τιμη 500 ευρω (απο usa μαζι με μεταφορικα) και να ζηταει η warmoth 600.....


Συμφωνω οτι το "παιζει καλα" ειναι εντελως μα εντελως υποκειμενικο. Καποτε ειχα παει στο zozef (οταν ηταν ακομα στην τρικουπη νομιζω, γυρω στο 1995-96) και ειχα ακουσει μια lp custom και μια lp standard AAA. Οταν επιασα την standard ουτε που ηθελα να δω την custom..... Και η custom ηταν τοτε, 800-900 χιλιαδες δραχμες πιο ακριβη!!!


Παντως αν δεν βγαλω ακρη, με μεγαλη μου λυπη θα πρεπει να την αποχωριστω....

Αποσυνδεδεμένος OdyR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μπρατσο για fender
« Απάντηση #5 στις: 07/02/12, 18:48 »
Υπάρχει ένα ιντερνετικό μαγαζί που φτιάχνει μπράτσα για κιθάρα. Το είχα δει από μια παρουσίαση που είχε κάνει ένα παλικάρι σε ένα άλλο ελληνικό σαιτ ( http://www.noiz.gr/index.php?topic=190058.0 )και του είχε κοστίσει 120 ευρώ. Το μαγαζί είναι από Αγγλία.

Link:
http://northwestguitars.netdirector.co.uk/article/show/14
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/12, 18:53 από OdyR »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
13654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 10:59
από Σκίρων
1 Απαντήσεις
2690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 18:31
από m@ster k@frer
24 Απαντήσεις
9700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 16:13
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
10 Απαντήσεις
7051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 13:22
από Johnie Darko
6 Απαντήσεις
2663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 19:37
από theodoropoulos
18 Απαντήσεις
5182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 15:06
από Μητσάκος
5 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 16:52
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
1879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 15:08
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
8 Απαντήσεις
4583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 10:55
από Vaiking
30 Απαντήσεις
11201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/13, 00:27
από kbasilis