Αποστολέας Θέμα: νυχια για κιθαρα  (Αναγνώστηκε 20713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
νυχια για κιθαρα
« στις: 18/03/17, 13:28 »
Εχει κανεις εμπειρια απο αυτα τα δαχτυλιδια που μπενουν στα δαχτυλα με ενα πλαστικο κατι σα νυχι να προεξεχει?
Εχω ακουστικη και παιζω καιρο χωρης νυχια λογο δουλειας και ειμαι ικανοποιημενος. Αλλα προσφατα με ηρθε η ιδεα να μαθω λιγο τρεμολο
και αυτο μονο με νυχια γινετε.
Πολλοι λενε οτι ειναι χαλαρα και δεν εφαρμοζουν καλα. ιδικα για τρεμολο πρεπει να ειναι σταθερα.
θα δοκιμασω να παρω κατι αλλα αν εχει καποιος εμπειρια θα ηταν καλα. Ευχαριστω




Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: νυχια για κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 20/03/17, 17:14 »
Έτσι από περιέργεια... Τι δουλειά κάνεις?

Για μένα, που έχω τα νύχια 19 χρόνια, δεν μπορώ να φανταστώ κάποια εναλλακτική. Θεωρώ τα νύχια μονόδρομο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: νυχια για κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 20/03/17, 19:47 »
Έτσι από περιέργεια... Τι δουλειά κάνεις?

Για μένα, που έχω τα νύχια 19 χρόνια, δεν μπορώ να φανταστώ κάποια εναλλακτική. Θεωρώ τα νύχια μονόδρομο.


ειμαι μαραγκος,(δεν εhω παντα δουλεια βεβαια) αλλα με ξυλα κανονικα οhι με μελαμινες και τετοια. εhω δοκιμασει να αφησω αλλα σε μερικες περιπτοσεις ακομα και οταν δε σπανε ειναι θεμα ασφαλειας να ειναι κοντα. θα μου πεις αν προεξεhουν κανα δυο hιλιοστα τη θα γινει?
σε πολλες περιπτοσεις μπορει να γινει μικρο κακο με σε λιγες μεγαλυτερο κακο.
τωρα να σε πω εhω συνηθισει και κανα δυο φορες που αφησα δε μαρεσε τοσο με τα νυhια, σα ν αμην ειhε αυτο το βαθος ο ηhος, αλλα hανει σε ενταση.
εhω δει πολλες μεθοδους και βιντεο με τρεμολο και πιστευω ειναι το μεγαλητερο μειονεκτημα του να μην εhεις νυhια.
θα προσπαθησω να το κανω με δαhτυλιδια και λογικα αν υπαρhει μερακι ολα γινοντε ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νυχια για κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 20/03/17, 20:24 »
...προσφατα με ηρθε η ιδεα να μαθω λιγο τρεμολο
και αυτο μονο με νυχια γινετε...

Αυτό δεν το κατάλαβα...
Τι ακριβώς εννοείς?
Αν είσαι δεξιόχειρας τα νύχια είναι για το δεξί χέρι. Τι ακριβώς εννοείς τρέμολο με το δεξί?
Εκτός και αν εννοείς κάποιο βιμπράτο με το αριστερό, αλλά και πάλι τι δουλειά έχουν στο αριστερό τα νύχια?

Εκτός και αν κάτι μου διαφεύγει...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: νυχια για κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 20/03/17, 22:53 »
Αυτό δεν το κατάλαβα... Τι ακριβώς εννοείς?
Αν είσαι δεξιόχειρας τα νύχια είναι για το δεξί χέρι. Τι ακριβώς εννοείς τρέμολο με το δεξί?
Εκτός και αν εννοείς κάποιο βιμπράτο με το αριστερό, αλλά και πάλι τι δουλειά έχουν στο αριστερό τα νύχια?
Εκτός και αν κάτι μου διαφεύγει...
O φίλος μας εννοεί τη τεχνική tremolo που είναι ουσιαστικά ένα pedal tone με άρπισμα μέσω του αντίχειρα. Χοντρικά, ένα Am ακκόρντο παίζεται με τον παρακάτω τρόπο:

--000--000-000--000
------------1----------
------2----------2-----
-----------------------
0----------------------
-----------------------
Οπου όλες οι νότες στις χορδές 2-6 παίζονται με τον αντίχειρα, ενώ στη πρώτη χορδή παίζει a-m-i.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 21/03/17, 14:44
ειμαι μαραγκος,(δεν εhω παντα δουλεια βεβαια) αλλα με ξυλα κανονικα οhι με μελαμινες και τετοια. εhω δοκιμασει να αφησω αλλα σε μερικες περιπτοσεις ακομα και οταν δε σπανε ειναι θεμα ασφαλειας να ειναι κοντα. θα μου πεις αν προεξεhουν κανα δυο hιλιοστα τη θα γινει?
σε πολλες περιπτοσεις μπορει να γινει μικρο κακο με σε λιγες μεγαλυτερο κακο.
τωρα να σε πω εhω συνηθισει και κανα δυο φορες που αφησα δε μαρεσε τοσο με τα νυhια, σα ν αμην ειhε αυτο το βαθος ο ηhος, αλλα hανει σε ενταση.
εhω δει πολλες μεθοδους και βιντεο με τρεμολο και πιστευω ειναι το μεγαλητερο μειονεκτημα του να μην εhεις νυhια.
θα προσπαθησω να το κανω με δαhτυλιδια και λογικα αν υπαρhει μερακι ολα γινοντε ;) ;)

H τεχνική tremolo είναι και αυτή που "απαιτεί" όσο το δυνατόν μεγαλύτερα νύχια. Παρόλα αυτά, δεν είναι ανάγκη να έχεις νύχια μεγαλύτερα από 1 με 1.5 mm. Προσωπικά, παίζοντας πάντα με νύχια θα σου προτείνω τα εξής απλά βήματα:
1) Βρες το βέλτιστο μήκος νυχιών, έτσι ώστε να μην κινδυνεύεις (ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ), αλλά να μπορείς να κάνεις στοιχειώδη αρπίσματα. Το μήκος των νυχιών είναι μια "τέχνη" από μόνο του. Αυτό που δεν είναι προφανές, είναι το γεγονός ότι το μήκος των νυχιών το καθορίζεις εσύ. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. Εσύ θα ορίσεις το μήκος που χρειάζεσαι, και με αυτό θα δουλέψεις. Απαξ και το βρεις αυτό, τα υπόλοιπα είναι εξάσκηση. Βρίσκεις 3-4 ΣΠΟΥΔΕΣ κλασσικής κιθάρας που θα σε βάλουν στο τριπάκι, και δουλεύεις πάνω σε αυτές, τροποποιώντας κάθε φορά το μήκος που χρειάζεσαι.

Αν θες να μιλήσεις για τρέμολο με χαζές πένες, δε μπορώ να σε βοηθήσω..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/17, 14:44 από Korgy »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: νυχια για κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 21/03/17, 10:57 »

Νομίζω μιλάμε για αυτή την τεχνική (όπως και προαναφέρθηκε)https://www.youtube.com/watch?v=SHNOUPmkFlI


Αν κρίνω από το πόσο δύσκολο ήταν να το παίξω σωστά (και στη σωστή ταχύτητα) με νύχια δε θέλω να το σκέφτομαι πώς θα είναι με finger picks



Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: νυχια για κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 21/03/17, 13:45 »
ειμαι μαραγκος,(δεν εhω παντα δουλεια βεβαια) αλλα με ξυλα κανονικα οhι με μελαμινες και τετοια. εhω δοκιμασει να αφησω αλλα σε μερικες περιπτοσεις ακομα και οταν δε σπανε ειναι θεμα ασφαλειας να ειναι κοντα. θα μου πεις αν προεξεhουν κανα δυο hιλιοστα τη θα γινει?
σε πολλες περιπτοσεις μπορει να γινει μικρο κακο με σε λιγες μεγαλυτερο κακο.
τωρα να σε πω εhω συνηθισει και κανα δυο φορες που αφησα δε μαρεσε τοσο με τα νυhια, σα ν αμην ειhε αυτο το βαθος ο ηhος, αλλα hανει σε ενταση.
εhω δει πολλες μεθοδους και βιντεο με τρεμολο και πιστευω ειναι το μεγαλητερο μειονεκτημα του να μην εhεις νυhια.
θα προσπαθησω να το κανω με δαhτυλιδια και λογικα αν υπαρhει μερακι ολα γινοντε ;) ;)


H τεχνική tremolo είναι και αυτή που "απαιτεί" όσο το δυνατόν μεγαλύτερα νύχια. Παρόλα αυτά, δεν είναι ανάγκη να έχεις νύχια μεγαλύτερα από 1 με 1.5 mm. Προσωπικά, παίζοντας πάντα με νύχια θα σου προτείνω τα εξής απλά βήματα:
1) Βρες το βέλτιστο μήκος νυχιών, έτσι ώστε να μην κινδυνεύεις (ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ), αλλά να μπορείς να κάνεις στοιχειώδη αρπίσματα. Το μήκος των νυχιών είναι μια "τέχνη" από μόνο του. Αυτό που δεν είναι προφανές, είναι το γεγονός ότι το μήκος των νυχιών το καθορίζεις εσύ. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. Εσύ θα ορίσεις το μήκος που χρειάζεσαι, και με αυτό θα δουλέψεις. Απαξ και το βρεις αυτό, τα υπόλοιπα είναι εξάσκηση. Βρίσκεις 3-4 ΣΠΟΥΔΕΣ κλασσικής κιθάρας που θα σε βάλουν στο τριπάκι, και δουλεύεις πάνω σε αυτές, τροποποιώντας κάθε φορά το μήκος που χρειάζεσαι.

Αν θες να μιλήσεις για τρέμολο με χαζές πένες, δε μπορώ να σε βοηθήσω..



ευhαριστω για τις γνωμες και σορυ που δεν εκανα σαφες σε ποιο τρεμολο αναφερομαι.
θα δω αν ειναι οκ στη δουλεια με μικρα νυhια θα το παω ετσι (αν παλι δε γιινετε τι να κανουμε.....δε πειραζει)  γιατι και γω δε νομιζω να κανουν δουλεια τα δαhτυλιδια.
εhω μιλησει και με φιλους και μου ειπαν ειδα γιαυτο πολυ δυσκολα με πενες.
παντως ειναι μαγεια και μονο που το ακους. ελπιζω σε κανενα αποτελεσμα που να ακουγεται  :) :) :) :)




! No longer available

« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/17, 13:56 από dejavu28 »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: νυχια για κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 21/03/17, 20:43 »
https://www.youtube.com/watch?v=lv7fr-uOgxM
Μπορείς να αφήσεις μόνο ένα νύχι  ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
24 Απαντήσεις
21514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/06, 20:24
από The JeSTeR
5 Απαντήσεις
10663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/07, 03:29
από Anaximandros
ΝΥΧΙΑ!!!

Ξεκίνησε από Salinas « 1 2 » Τα καλύτερα...

45 Απαντήσεις
56837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/16, 18:34
από saved
0 Απαντήσεις
2016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 02:22
από freemind
17 Απαντήσεις
13469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 16:00
από Fearless
16 Απαντήσεις
8911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
17 Απαντήσεις
12435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
11859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/18, 10:33
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/20, 15:34
από Ioannis Anastassakis