Αποστολέας Θέμα: Ποιος σας επηρέασε και πιασατε κιθάρα στα χέρια σας;;;  (Αναγνώστηκε 75370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
εγω θα πω ποιος με εκανε να τα παρατησω..

Το μήνυμά σου τροποποιήθηκε. Οι βωμολοχίες δεν είναι αποδεκτές σε αυτό το φόρουμ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης. Παρακαλώ να μην επαναληφθεί!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Ήμουν 6 όταν άρχισα την κλασσική κιθάρα ακούγοντας Paco DeLucia και στα 15 είδα τον Petrucci να γράφει ιστορία...Να πω κι άλλα?

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος alex2005

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
χμμ, μια φορα ειχα παει στο σπιτι ενος φιλου μου, και μου εδειξε ενα παιχνιδι που λεγοταν frets on fire, εγω δεν ειχα ιδεα τι ειναι, και μου εδειξε, μου ψιλο αρεσε, μετα μου τα εξηγισε σε μια κανονικη ηλ. κιθαρα και μετα αγορασα ενα ps2 και το guitar hero, και με αυτο αρχισα να πορωνομαι(εχει κατι γ**ατα τραγουδια, schism, heartbreaker, through the fire and flames και αλλα βεβαια, αλλα εκεινα μου αρεσουν πιο πολυ) τοσο που ηθελα να μαθω τα τραγουδια, να δω πως γινονται στ'αληθεια, και ετσι αποφασισα να αγορασω ηλ κιθαρα και να αρχισω να μαθαινω σιγα σιγα :p και βασικα απο μικρος μου αρεσε η κιθαρα αλλα ποτε δεν βρικα αφορμη να μαθω και να δω ποσο ωραια ειναι, μεχρι τωρα :)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/09, 02:36 από alex2005 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ο πατέρας μου...με ξεκίνησε ωδείο με κλασσική...
μια ωραία πρωία όμως στην πέμπτη δημοτικού αποφάσισα πως δν ήθελα να ξαναπάω....
μαλ***ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!
μετά...στην 3η λυκείου ο φυσικός μου είδε την κιθάρα σε μια γωνία και μου δειξε τα ακόρντα....
ε...κούτσα κούτσα, βράδια στην ακουστική και μετά με την πρώτη ηλεκτρική φτάσαμε εδώ που φτάσαμε! :P

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
ο πατέρας μου...με ξεκίνησε ωδείο με κλασσική...
Και όμως ζεις ακόμα! :P

μια ωραία πρωία όμως στην πέμπτη δημοτικού αποφάσισα πως δν ήθελα να ξαναπάω....
Ακριβώς το αντίθετο παρακαλούσα μικρή τους γονείς μου  ;D

Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γιατί να μν ζω? :P

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Ε, έτσι όπως έγραψες '' κλασσική......'' τι άλλο να υπέθετα? :P
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
ο πατέρας μου...με ξεκίνησε ωδείο με κλασσική...
μια ωραία πρωία όμως στην πέμπτη δημοτικού αποφάσισα πως δν ήθελα να ξαναπάω....
μαλ***ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!
μετά...στην 3η λυκείου ο φυσικός μου είδε την κιθάρα σε μια γωνία και μου δειξε τα ακόρντα....
ε...κούτσα κούτσα, βράδια στην ακουστική και μετά με την πρώτη ηλεκτρική φτάσαμε εδώ που φτάσαμε! :P
και εγώ τα ίδια αν και μου άρεσε η ιδέα στην αρχή μετά από 6 μήνες την παράτησα και την ξανάπιασα στην 3η λυκείου για να παίζω το sweet home alabama ;D

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Ανέκαθεν είχαμε κιθάρες σπίτι αλλά δεν τις ακούμπαγα. Κάποια στιγμή στο σχολείο είχα βαρεθεί να είμαι στη χορωδία και αποφάσισα να ασχοληθώ με την κιθάρα για να μπώ στην ορχήστρα και να φαίνομαι πιό ξεχωριστός :) Ο πατήρ μου, αφού είδε ότι το πήρα λιγάκι στα σοβαρά το θέμα, μου κατέβασε κάτι δίσκους hendrix, gilmour etc. Και έτσι αρχίσανε όλα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Ξεκινησα σε ηλικια 10 ετων επειδη ηθελα καποια μερα να βγαλω το far beyond the sun...
Μετα απο 1 μηνα το εβγαλα και ξενερωσα τοσο πολυ που τη χαρισα...
Στα 18 μου την ξαναπιασα και ορκιστηκα να την πεταξω οταν βγαλω το satisfaction. Ακομα προσπαθω >:D
Λοιπον περα απο την πλακα βασικη επιρροη o Kirk Hammett (ακομα και σημερα που εχουν διευρυνθει οι μουσικοι μου ορζοντες θεωρω οτι εχει φοβερο στυλ παιξιματος...)
Το καλυτερο στυλ βεβαια μακραν ο James Hetfield και ο ΘΕΟΣ Gary Moore!


Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Ξεκινησα σε ηλικια 10 ετων επειδη ηθελα καποια μερα να βγαλω το far beyond the sun...
Μετα απο 1 μηνα το εβγαλα και ξενερωσα τοσο πολυ που τη χαρισα...

Πφφφ εγώ από τον πρώτο μήνα έβγαλα το "πότε βούδας πότε κούδας", τι να λέμε τώρα, malmsteen και κολοκύθια ;)

Αποσυνδεδεμένος walkalone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μια ερωτικη απογοητευση.... εκεινη τη μερα ειχε αγορασει η κολητη μου μια δικια της κιθαρα και μου την εδωσε να μου κραταει συντροφια... επειτα απο εναν χρονο μη ξεχνωντας το γεγονος αγορασα δικια μου και αρχισα να μαθαινω...

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μ' αρέσει ότι ψάχνοντας μέσα στο φόρουμ βρίσκω θεματάκια όπως αυτό, που με γυρνάνε χρόνια πίσω.
Εμένα λοιπόν με επηρέασε ένας φίλος του πατέρα μου, ο Κυριάκος(RIP). Ήμουν 9 ετών τότε που πηγαίναμε σπίτι του και τρελενόμουνα από ενθουσιασμό όταν μετά από τα χιλιοπαρακαλητά μου, τον έβαζα να παίζει και εγώ να ακούω. Έτσι μία μέρα, ήρθε σπίτι μας με μία κλασσική και μου είπε: πάρτην δικιά σου.
Φίλε Κυριάκο θα σε θυμάμαι για πάντα!


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
my big brother... ;D

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
haha my little brother!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Το Stargazer των Rainbow...αν κ δν με βλεπω ν το βγαζω ποτε... :'( :'( :'(
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Εγώ από το δημοτικό είχα κάποια ατυχή περάσματα στη μουσική. Ξεκίνησα να μαθαίνω αρμόνιο και λίγα χρόνια μετά φλογέρα, αλλά κανένα από αυτά δεν κράτησε πάνω από 2-3 μήνες...
Φτάνουμε στην Β' Λυκείου και αρχίζω να γράφω κάποια τραγούδια (στίχους ακόμα τότε) και άρχισε από τότε να μου μπαίνει η κάψα.
Τελειώνω το λύκειο και αποφασίζω να ξεκινήσω κλασσική κιθάρα. Αυτό ήταν.... με το που την ακούμπησα κόλλησα!
Ένα χρόνο μετά την κλασσική έρχεται και το μπουζούκι, και παράλληλα και η ακουστική!
Και να δούμε το μέλλον τι μας επιφυλάσσει!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
O τιτάνας James Hetfield και ο Jesper Stromblad. Οι μελωδίες του τελευταίου είναι η πιο συναισθηματική μουσική που έχω ακούσει μέχρι και σήμερα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δε θυμαμαι,ημουν πολυ μικρος ;D

Το μονο που θυμαμαι παντως ειναι οτι ηθελα να μαθω drums και οι γονεις μου δε με αφηνανε λεγοντας οτι θα κανω φασαρια.Ασχετα αν κατεληξα με marshall και σηκωνα τη γειτωνια στο ποδι >:D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
O τιτάνας James Hetfield και ο Jesper Stromblad. Οι μελωδίες του τελευταίου είναι η πιο συναισθηματική μουσική που έχω ακούσει μέχρι και σήμερα.


Oι μελωδιες του Stromblad ο,τι πιο συναισθηματικο εχεις ακουσει??? Να φανταστω οτι οι In Flames ειναι το πιο light ακουσμα σου?? ;D ;D ;D ;D

Σοβαρα, θεωρω σπουδαιο κιθαριστα τον Stromblad, με πραγματικα πολυ ωραιες μελωδιες, αλλα νταξ', υπαρχουν και πιο συναισθηματικοι κιθαριστες, ακομα και στο metal...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Άρχισα κλασσική επηρεασμένος απ' τον πατέρα μου που γρατζουνούσε και μας έπαιζε κομμάτια του Σαββόπουλου, κανα House of the Rising Son κλπ... Μέχρι τη στιγμή που είδα το The Last Waltz των The Band και ερωτεύτηκα την ηλεκτρική. 8)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω επισκεπτομουν συχνα εναν θειο μου ο οποιος παιζει κιθαρα....στην αρχη τον ακουγα μονο και επαιζα xbox διπλα χωρις να δινω σημασια και ωρες ωρες κλεινοντας τα αυτια μου αλλα δεν θυμαμαι γιατι :P η επαιζε χαλια και τωρα βελτιωθηκε η ηταν το ειδος μουσικης που δεν μου αρεσε τοτε....σιγααα σιγααα ομως αρχησαν καποια τραγουδια να μου μενουν και να πιανω τον εαυτο μου να τα σιγοταγουδαω και να χτηπιεμαι μονος μου(metal ρεεε :metal :beer :-P ) ετσι αρχισα να ψαχνω περισσοτερα για το συγκροτημα αυτο (metallica :metal ) και για το ειδος της μουσικης και αποφασισα να μαθω μπασσο....τωρα γιατι???σιγουρα δεν εχω καταλαβει ακομα απολυτα αλλα παλι καλα γιατι δεν το αλλαζω με τιποτα και δεν υπεκηψα στους αρχικους ενδοιασμους μου σχετικα με το τι οργανο να ξεκινησω τελικα....!!!αυτααααα....!!!!

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
επισης τι γαιδουρι ειμαι...ακομα δεν τον εχω ευχαριστησει και μπορει να μην το κανω και ποτε γιατι θα παρει αερα μετα :P αλλα πραγματικα αν δεν εβαζε μεσα στον χωρο της μουσικης εστω και αθελα του τωρα δεν θα μπορουσα να με φανταστω αλλιως και δεν ξερω τι θα ειμουν τι θα ειχα γινει και τι καταληξη θα ειχα οποτε ευ...στω :P ...!!!

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν θυμάμαι να με επηρέασε ιδιαίτερα κάποιος για να πρωτοπιάσω ακουστική κιθάρα και να πρωτοτραγουδήσω γρατσουνώντας την κάπου εκεί στις αρχές των 1990. Ενας συγγενής μας την είχε ξεχάσει στο σπίτι μας και εγώ την άρπαξα ;D Μάλλον πρέπει να έχεις στο αίμα σου την μουσική και από εκεί και πέρα δεν έχει σημασία το όργανο. Σημασία έχει η αγάπη σου για την μουσική. Αυτή με έσπρωξε να σπουδάσω Μουσικολογία και μάλιστα στο εξωτερικό με πολλές θυσίες και κόπους από εμένα και από το σπίτι.
Long the way but short the trip

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 18:59
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
6640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
13 Απαντήσεις
12565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 20:12
από Larrivee
1 Απαντήσεις
1969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 11:21
από Ωρίωνας
5 Απαντήσεις
8177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 12:43
από Salinas
9 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/09, 11:34
από zeromancer
1 Απαντήσεις
5257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/16, 16:39
από Spyros Delta
1 Απαντήσεις
10697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/17, 19:37
από panixgr
0 Απαντήσεις
3617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/20, 17:04
από pofepainfo
2 Απαντήσεις
2754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/20, 08:21
από miltosri