Αποστολέας Θέμα: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com  (Αναγνώστηκε 14308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Northboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #25 στις: 08/03/09, 13:21 »
παντως αν θελουμε να ειμαστε λιγο περισσοτερο αντικειμενικοι θα πρεπει να εξετασουμε προσεκτικοτερα καποια σημεια των λεγομενων της.

π.χ για οτι αφορα την  Γαλανη (που προσωπικα δεν μαρεσει) δεν μπορει να ψευδεται λεγοντας οτι την ενοχλει συνεχεια γιατι αυτο αγγιζει και τα ορια της συκοφαντιας...
Θελω να πω οτι ενταξει η επαρση της ηλικιας,ενταξει ακομα και να συμβαινει ενας σοβαρος ανθρωπος-καλλιτεχνης δεν θα τολεγε δημοσια αλλα γιατι δεν εξαταζουμε οτι μπορει πραγματι να συμβαινει?
Δεν πιστευω προσωπικα οτι λεει ψεματα σταυτο το θεμα η Μονικα μπορει να υπερβαλλει ΝΑΙ και
δεν την δικαιολογω αλλα εγω αν ημουν φαν της κυριας Γαλανη θα ξενερωνα αν μαθαινα κατι τετοιο κατι που οπως βλεπω απο την αντιδραση σας δεν αναφερθηκε απο κανεναν παρα αρκεστηκατε στην αμεση επιθεση...
Εστω και σαν υποψια πρεπει να το λαβουμε υποψη μας..

Επισης στο κομματι που αφορα των ηγετικη σταση του Βασιλικου των Raining Pleasure στην  Πατρινη "σκηνη"
θα πρεπει να αφησουμε ανοιχτο και το ενδεχομενο της πραγματικοτητας του γεγονοτος μιας και εμεις δεν ειμασταν παροντες...

Αν επισκεφθει κανεις την σελιδα που φιλοξενει την συνεντευξη υπαρχει ενα κομματι το οποιο δεν αναρτηθηκε εδω
στο οποιο ο "δημοσιογραφος" αναφερει εισαγωγικα οτι υπηρξε προκατειλημμενος με την Μονικα πριν ακουσει την δουλεια της και την γνωρισει και απο κοντα ενω επειτα απο αυτο αναγνωριζει την σπουδαιοτητα του δισκου της και γενικοτερα του ταλεντου της..........
παρολα αυτα δειχνει με τον τροπο που κανει την συνεντευξη να προσπαθει να παρασυρει την Μονικα στο να ξεστομισει καφριλες και κατ'εμε δεν εινα τυχαιο το οτι επιμενει  με δυο αν θυμαμαι καλα ερωτησεις για το οικονομικο θεμα.....περι το αν χρηματοδοτησε η ιδια-ο φραγκατος πατερας της την δουλεια κ.τ.λ
Δεν δικαιολογω το τροπο που απαντα η Μονικα απλα το καταθετω ως ενα υποπτο στοιχειο.....

Τωρα τα περι βιλων,Παρισια,απεναντι απο το εξοχικο του παραγωγου των μπιτλς,συνεργασια με μεγαλοπαραγωγους η γνωστους καλλιτεχνες,φραγκατες παραγωγες και αλλες τετιοιες ΡΟΚ ΣΤΑΡ ιστοριες
ενταξει προφανως ανεφερονται ψωνιστικα κ.τ.λ αλλα ισως αντιδρουμε υπερβολικα γιατι μας φαινονται ευφανταστα και λιγο ουαου αυτα αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειναι αληθινα απλα κακως αναφερονται και μαλιστα κατ'αυτον το τροπο...αλλα δεν κατανοω γιατι δεν μας ενοχλουν αυτα οταν λεγονται και μαλιστα ειναι περα για περα αληθινα απο τους αγαπημενους μας Ροκ σταρς?

Καταληγοντας η κοπελια αναμφισβητητα εχει καβαλησει το καλαμι (αν και αυτο θα μ'αφηνε αδιαφορο αν το εργο της ηταν κατι συνταρακτικο)οπως καιρο τωρα τα media θελουν να μας πεισουν αλλα δυστηχως για εκεινη κατι τετοιο δεν υπαρχει στην δουλεια της και οποιος ειναι μεσα στην μουσικη βιομηχανια αλλα και ο καθενας νομιζω μπορει να αντιληφθει οτι ολο αυτο πουχει γινει με την Μονικα οπως και με παρα πολλους αλλους "καλλιτεχνες"στην χωρα μας εχει πληρωθει αδρα.......
Γεννηθηκε  παιδι φραγκατων γονιων(και δεν φταιη αυτη γι'αυτο) και οπως ξεκαθαρα φενεται απο τις δηλωσεις της κουβαλαει πανω της και οοοοοοοοοοοολη αυτην την νοοτροπια των περισσοτερων οικονομικα ευκαταστατων ανθρωπων..αρα για μενα η σταση της υπερβαινει αυτο που λεμε "το ψονιο" η το "καλαμι" του καθε "επιτυχημενου" καλλιτεχνη εχει βαθυτερα αιτια....Τραγικα τολμω να πω.
Σε καποια σημεια δεν διαφωνω με τα λεγομενα της αλλα με τον τροπο που τα διατυπωνει και αυτο που δεν εχει καταλαβει ειναι οτι η ιδια δεν διαφερει και πολυ απολους αυτους που κραζει
Δεν διαφερει και πολυ απο την Βανδη και την καθε Βανδη συαυτην την χωρα
Θαμουν παντως ευτηχεις ως ανθρωπος που αγαπα και σεβετε την μουσικη τα χειροτερα που θα ειχε να επιδειξει αυτη η χωρα να ηταν η ΜΟΝΙΚΑ...

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #26 στις: 08/03/09, 15:14 »
Χμ.. οντως ενδιαφερουσα "συνεντευξη"..
Περα απ το οτι συμφωνω στο οτι οι ερωτησεις δεν ειναι τοσο δημοσιογραφικες, και στο οτι οι απαντησεις φαινονται ειλικρινεις, εχω να παρατηρησω το εξης (για τον "ανθρωπο μονικα οπως φαινεται στη συνεντευξη"...)

Ναι μεν ειλικρινεια, αλλα αυτη η ειλικρινεια δεν ειδα να διαμορφωνεται σε αποψη, παρα σε απωθημενα. Και με το δικιο μας ο καθενας εχει απωθημενα, αλλα και με το δικιο μας πολλοι κρινουμε οτι δεν θελουμε να ακουσουμε τα απωθημενα μιας 23χρονης συνθετριας επειδη εκανε εναν επιτυχημενο δισκο, ποσο μαλλον που κινουνται στο οριο της απαξιωσης προς "κατοχυρωμενους" ηθικα και καλλιτεχνικα ανθρωπους.

Κατα τ αλλα, ειναι μια μεγααααλη κουβεντα το αν πρεπει να κρινουμε εναν καλλιτεχνη μονο απ την τεχνη του ή και ως ανθρωπο..και αυτο αφορα και την μονικα, ομως αφορα εξισου και τη γαλανη (κ οποιονδηποτε)..
Επισης καμια φορα η εγγυτητα μας επηρεαζει (ο ανθρωπος axl μενει μακρια, αλλα η μονικα οχι τοσο)..

Συμπερασματα;; λιγα και προσωπικα, και ισως προσκαιρα!.. Η συνεχεια θα δειξει!  :)


Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #27 στις: 08/03/09, 15:23 »
Αν η Μονικα ειναι η συνεχεια της ελληνικης ροκ φιλε μου, κατα τη γνωμη μου ειμαστε για να μας κλαινε.

Σχολιάστηκε και από άλλους φίλους. Εγώ δεν είπα ποτέ ότι η Μόνικα είναι η συνέχεια της ελληνικής ροκ. Αυτό που είπα κατά λέξη είναι...
μια από τις μεγαλύτερες ελπίδες που έχουμε στη χώρα αυτή στην εναλλακτική μουσική σκηνή.

Επιτρέψτε μου να έχω άποψη για το τι είναι το "ροκ" μετά από 30 χρόνια σε αυτή τη μουσική, μεγαλώνοντας στα '70s με Zeppelin, Doors, Purple και άλλους και συνεχίζοντας μέχρι τα '00s με Kings Of Leon, Glasvegas, κλπ.

Μια διευκρίνιση πριν συνεχίσω: χωρίς να τα γνωρίζω προσωπικά, θεωρώ τα μέλη του φόρουμ που σχολίασαν το post μου (όπως ο BluesMe, ο MACMISIAS, κλπ.) από τα πιο σοβαρά εδώ μέσα. Σέβομαι τις απόψεις τους, ανεξάρτητα από ηλικίες και αυτό είναι κάτι που το έχουν κερδίσει οι ίδιοι με τα σχόλια και τη στάση τους. Δεν κάνουμε αντιπαράθεση αλλά συζήτηση. :)

Δεν γνωρίζω τον τρόπο που η Μόνικα έγινε γνωστή και αν χρησιμοποίησε τα λεφτά του μπαμπά της ή οτιδήποτε άλλο. Το γεγονός είναι ότι έχει περάσει σε ένα μεγάλο (σχετικά) κοινό και αυτό για μένα είναι θετικό. Όπως θετικό ήταν για μένα και το ότι οι Pleasure είχαν περάσει σε μεγάλο κοινό, ανεξάρτητα αν σε αυτό βοήθησε η Cosmote. Ας δούμε θετικά το γεγονός αυτό και μόνο. Οι ελληνικές μπάντες το έχουν ανάγκη αυτό. Ίσως είναι ο μοναδικός τρόπος να τραβήξουν πάνω τους την προσοχή και να προωθηθούν περισσότερο.
Μακάρι και οι Σύμπτωμα να το καταφέρουν αυτό.

Αν ξέρετε εσείς κάποιον άλλο τρόπο να προωθηθούν οι ελληνικές μπάντες, εγώ είμαι όλος αυτιά. Θα θυμίσω κάτι όμως. Υπήρξε μια εποχή που κυριολεκτικά όλη η Ελλάδα σιγοτραγουδούσε λόγω της διαφήμισης της Cosmote το Fake των Pleasure. Κι όμως το label τους απέτυχε να τους σπρώξει λίγο πιο πέρα. Στην Ευρώπη τουλάχιστον θα μπορούσε. Είχα στείλει το τραγούδι σε πολλούς φίλους που ασχολούνται ενεργά με τη μουσική σε Ευρώπη (Ολλανδία, Ιταλία και Γερμανία θυμάμαι σίγουρα) και στην Αγγλία. Οι Άγγλοι το σνομπάρισαν απόλυτα. Οτιδήποτε μη Αγγλοσαξονικό εκεί δεν έχει τύχη. Στους άλλους Ευρωπαίους όμως άρεσε πολύ και αναρωτιόταν γιατί δεν γίνεται γνωστό ευρύτερα. Απλά γιατί δεν προωθείται σωστά από την εταιρία!

Ποια λοιπόν εταιρία θα προωθήσει τους Σύμπτωμα που είναι γνωστοί σε τόσο μικρό κύκλο όταν δεν έχει καταφέρει να προωθήσει τους Pleasure στα φόρτε τους;

Τι είναι καλύτερο; Να έχουμε τους σεμνούς και ταπεινούς Σύμπτωμα να παίζουν καλή μουσική για γνωστούς και φίλους ή την υπερφίαλη και αυθάδη Μόνικα να παίζει καλή μουσική για μεγάλα ακροατήρια. Εγώ θα πάρω το δεύτερο. Βαρέθηκα 30 χρόνια να ακούω ελληνικές μπάντες να χάνονται.

Εδώ συμβαίνει κάτι πρωτόγνωρο. Μια νέα καλλιτέχνης με αρκετό ταλέντο (κατά τη γνώμη μου) έχει καταφέρει να περάσει από την 1η της προσπάθεια σε μεγαλύτερα ακροατήρια. Ας μείνουμε στη μουσική της και να μην τη σαμποτάρουμε επειδή είναι κακομαθημένο κωλόπαιδο. Μόνο αυτό έχω να πω.

Σίγουρα φίλε BluesMe αν γνωρίσεις την επιτυχία της Μόνικα θα τη διαχειριστείς καλύτερα. Ειλικρινά το πιστεύω και έχει να κάνει με το χαρακτήρα σου.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #28 στις: 09/03/09, 16:01 »
Μου άρεσε πολύ ο διαχωρισμός Μόνικας καλλιτέχνιδας και Μόνικας χαρακτήρα του indie και μαγνητίστηκα στο θέμα σας, οπότε είπα να θέσω τα πράγματα με μια δική μου απλοϊκή προσέγγιση:

Τι πιστεύω..  :
1 ..για το τραγούδι over the hill: Μου άρεσε πολύ. Θα προτείνω στα παιδιά να το παίξουμε και στο γρουπ, να το διασκευάσουμε και να το χαρούμε ακόμα περισσότερο
2 ..για την ύπαρξη τέτοιων καλλιτεχνών στην Ελλάδα: χαίρομαι πολύ, μακάρι να βγούν/αναδειχθούν και άλλοι.
3 ..για τον χαρακτήρα της Μόνικα: Αδιαφορώ. Αυτός ας απασχολήσει τον φίλο της, τους φίλους της, τους συνεργάτες της και όσους ψάχνουν για πρότυπα κάνοντας προβολή στον δικό τους χαρακτήρα, ή απασχολούνται με το "γιατί αυτή και όχι εγώ"..
4 ..για την αμβισβήτηση του κατεστημένου από την Μόνικα: Αν δεν αμφισβητήσουν το κατεστημένο οι νέοι άνθρωποι, ποιός θα το αμφισβητήσει?
5 ..για την έλλειψη σεβασμού της Μονικα για καταξιωμένους ανθρώπους: Αν δεν έχεις προσπαθήσει να καταφέρεις κάτι ο ίδιος που θέλει πολύ κόπο, χρόνια και αφοσίωση, δεν ξέρεις πως να το σεβαστείς.
6 ..για το επόμενο τραγούδι της Μονικα: Θα το ακούσω, ελπίζω να είναι καλό, χαίρομαι να ακούω νέα τραγούδια που με διασκεδάζουν. Αν όχι, θα ακούσω απλά κάτι άλλο.
7 ..για το μέλλον: Ελπίζω να μην πεινάσουμε, να έχουν όλοι οι άνθρωποι να φάνε, να έχουμε υγεία, σήμερα είμαι κουρασμένος από την δουλειά, θα πάω σπίτι μου να ακούσω το over the hill και να παίξω λίγο στην κιθάρα.. όπου νάναι έχουμε πρόβα!.. 
-Ξέχασα να περιλάβω την Μόνικα στο τελευταίο? Μα δεν είπαμε? δεν με απασχολεί.. θα πρέπει να κερδίσει μία θέση στο δικό μου μέλλον, γράφοντας και άλλα καλά τραγούδια που θα μ' αρέσουν πολύ και θα προτείνω στα παιδιά να τα παίξουμε και στο γρουπ, να τα διασκευάσουμε... και να τα χαρούμε ακόμα περισσότερο.. κλπ...κλπ...  
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #29 στις: 10/03/09, 10:51 »
Είμαι τεράστιος είμαι ο ουρανός
Είμαι ο ένας ο σπουδαίος ο λατρεμένος
Δεν είμαι απόμακρος ούτε ψυχρός
Μπροστά απ' τις κάμερες σου γνέφω λιγωμένος
Είμαι ένας άξεστος είμαι ένας θρίαμβος
Είμαι ασταμάτητα ερωτοχτυπημένος
Μη με φοβάσαι μη με φοβάσαι
Είσαι δικιά μου όσο πιο βαθιά κοιμάσαι,

Κύριε ευλόγησε τις ζόρικες καριέρες μας
Και τ' ακριβά πολυτελή μας καταφύγια
Με δόξα στόλιζε τις νύχτες και τις μέρες μας
Να ξελογιάζουμε νεκρά ακροατήρια
Κύριε σήκωνε ψηλότερα τις μύτες μας
Κάνε τα μούτρα μας ν' αστράφτουνε μυστήρια
Με χρήμα γέμιζε τις μέρες και τις νύχτες μας
Να ξελογιάζουμε νεκρά ακροατήρια
Είμαι Θεός σκιά λαμπερή
Είμαι Θεός μια ανοιγμένη πληγή,

Είμαι υπέροχος και ταπεινός
Ο ήρωας ολονών ο αγαπημένος
Είμαι ευαίσθητος και τρυφερός
Όποιο σκουλήκι μ' ενοχλεί στο διάολο στο στέλνω
Είμαι ένας άξεστος είμαι ένας θρίαμβος
Είμαι ένας θρίαμβος χρυσός και πλατινένιος
Όσοι κι αν είστε σας περιμένω
Για την πατρίδα και την τέχνη ειμ' απ' τη κούνια μου φτιαγμένος

Ξημερώνει! πού να κρυφτώ;
Δεν τ' αντέχω τόσο φως


ΠΕΣΤΑ ΓΙΑΝΝΗ............ΠΕΣΤΑ

++++++++++++++

Μερικές παρατηρήσεις μόνο...

1. Καταραμένη φτώχεια
2. Η μουσική της είναι τουλάχιστον μέτρια και σε καμία περίπτωση αντίστοιχη της επιτυχίας της (βλ. 1. καταραμένη φτώχεια). Στους στραβούς βέβαια βασιλεύει ο μονόφθαλμος.
3. Το δανείζομαι που και που : "...ξεκαβάλλησε το καλάμι γιατί θα φυσήξει κανένας αέρας, θα το γυρίσει κάθετα και θα έχεις πρόβλημα..."
4. Αλλοίμονό μας αν κάθε Μόνικα βγαίνει και απαξιώνει με τέτοια ευκολία τα πάντα... Πραγματικά λυπήθηκα...
5. Όσον αφορά στη Γαλάνη, ελπίζω να μην προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την "επιτυχία" της Μόνικα για να πουλήσει κάτι παραπάνω. Δυστυχώς το έχουμε δει το έργο πολλές φορές από καταξιωμένους καλλιτέχνες... Και στην τελική, ποιά τα κριτήριά τους ρε γ**ώτο? Τόσο απίστευτα ταλαντούχα τη βρήκε την κοπελιά? Μετά τη Μοσχολιού και την Αλεξίου η Μόνικα? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/09, 11:09 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #30 στις: 10/03/09, 11:08 »
απο κοντα παντως δε φαινεται για τοσο καθικι...... Εχει μια επαρση αλλα σε γενικες γραμμες κουλ ειναι!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος kiinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #31 στις: 17/03/09, 20:37 »
απο κοντα παντως δε φαινεται για τοσο καθικι...... Εχει μια επαρση αλλα σε γενικες γραμμες κουλ ειναι!!

Anonymous said...
με τόση προσβολή προς την Γαλάνη, γιατί η Γαλάνη συνεχίζει να επαινει την Μόνικα; Μήπως κάτι ξέρει περισότερο για την συνέντευξη;

Καιάλλοι έντεχνοι και επώνυμοικαταξιωμένοιμουσικοί εκφράζονταιεπίσης καλά τελευταία.
εκφράζονται με τα καλύτερα λόγια για την Μόνικα, αρκετούς μήνες μετά την περιβόητη συνέντευξη, τόσο η Δήμητρα Γαλάνη όσο και ο Μαραβέγιας που την θεωρούν φίλη τους. Δεν φαίνεται πουθενά να νοιώθουν ότι έχουν θιγεί. Γιατί κόπτονται τόσοι άλλοι; Μήπως κάτι άλλο συμβαίνει και αυτό αφορά κάποιους «έξυπνους» δημοσιογράφους; Μήπως πίσω κρύβονται συμφέροντα; Σε άλλες συνεντεύξεις η Μόνικα όχι μόνο φαίνεται ότι είναι πανέξυπνη, ετοιμόλογη, παράλληλα όμως και αυθόρμητη, αλλά τονίζει ότι έχει χόμπυ την μουσική και αν αποδεχθεί ότι τελικά όλο αυτό που γίνεται μαζί της είναι φούσκα είναι έτοιμη να το δεχθεί. Δείχνει αυτό ότι είναι ψωνισμένη ή αρκετά προσγειωμένη σε αυτό που κάνει;
Αν της έβαλαν κακόβουλα για να την εκθέσουν κρυφή ηχογράφηση ενώ παράλληλα την οδήγησαν σε μια χαλαρή φιλική υποτίθεται συζήτηση με κακόβουλες ερωτήσεις που οδηγούσαν σίγουρα σε παγιδευμένες απαντήσεις δεν νομίζω ότι φταίει τόσο πολύ η Μόνικα.

Είναι καλοπροαίρετη η ερώτηση "Θέλουμε να μας δώσεις τον λόγο σου πως δεν θα πουληθείς σε κανέναν έντεχνο"…;
Αυτό το έχουν νοιώσει και άλλοι μουσικοί στο παρελθόν γι’ αυτό και δεν δίνουν σημασία στην συνέντευξη αλλά σε αυτό που η Μόνικα είναι πραγματικά, πιθανώς να γνωρίζουν και την εκτίμηση που πραγματικά νοιώθει η Μόνικα για αυτούς. Η Μόνικα δεν είναι ούτε ψώνιο ούτε εγωϊστρια, για όσους έτυχε να την γνωρίσουν από ότι λένε είναι αυτό που πρέπει να είναι, αρκετά ευαίσθητη και με αρκετά ενδιαφέροντα για ότι συμβαίνει γύρω της. Μακάρι να είχαμε και άλλους σαν και αυτήν. Γιατί τόσο καιρό δεν γίνεται από τον δημοσιογράφο ερώτηση στην Δήμητρα Γαλάνη και στον Μαραβέγια για το πώς νοιώθουν για την Μόνικα και τι ακριβώς πιστεύουν σχετικά με την συνέντευξη; Γιατί τόσο καιρό συνεχώς μιλούν άλλοι ως υπερασπιστές τους εκ μέρους των και δεν ακούν πως οι ίδιοι εκφράζονται για την Μόνικα;


Δήμητρα Γαλάνη - Συνέντευξη στο Θανάση Γιώγλου για το «Μουσικόραμα» ... δίσκο με πολύ ωραία μουσική, είναι η Μόνικα, η οποία τραγουδά στα αγγλικά. ...

…Eνα νέο αίμα που βγαίνει εξαιρετικά ενδιαφέρον είτε αυτό αφορά την στενά Ελληνική σκηνή είτε αφορά και την διεθνή σκηνή. Υπάρχουν Ελληνες που γράφουν τραγούδια και σε άλλες γλώσσες και στα Αγγλικά. Ένα παράδειγμα με μια κοπέλα που έκανε εξαιρετικό δίσκο με πολύ ωραία μουσική είναι η Μόνικα,…
mousikorama.gr/galani_synenteuksi.html - 66k – 27.02.2009

• FBR09: The Fiction Issue
Διαβάζοντας την τελευταία σελίδα του περιοδικού Free (γιατί αυτό κάνω στον ελεύθερο χρόνο μου, διαβάζω περιοδικά που μου λένε τι θα είναι hot τις 15 επόμενες ημέρες για να ξέρω πως να κινηθώ), παρατήρησα πως υπάρχει τουλάχιστον ένας συντάκτης, κάποιος Κωνσταντίνος Μένεγος, που ασχολείται ακόμα με τη συνέντευξη της Μόνικα, δύο μήνες μετά τη δημοσιοποίησή της. Έλλειψη θεμάτων anyone; Σε μια 'σουρεάλ' παραλλαγή του τηλεπαιχνιδιού 'Η στιγμή της αλήθειας', ρωτάει τη Δήμητρα Γαλάνη:

Είνα αλήθεια πως τον τελευταίο καιρό έχετε τρελάνει στα τηλεφωνήματα τη Μόνικα για να συνεργαστείτε μαζί της;
- Είναι ψέματα. Την έπαιρναν εκ μέρους μου από κάποιο μουσικό site για να κάνουν μετά συνέντευξη – επιτυχία!
- Αυτό που απάντησες είναι αλήθεια..


Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #32 στις: 18/03/09, 00:22 »
Ζητώ ταπεινά συγνώμη αν βγάζω λάθος νόημα από τις απόψεις που παραθέτεις, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει αλλιώς να είναι κάποιος την ώρα της συνέντευξης και αλλιώς κατά τη διάρκεια μιας .. φιλικής συζήτησης (αν φυσικά κατάλαβα σωστά και λες οτι αυτό συμβαίνει). Οι απόψεις είναι απόψεις και δεν πρέπει να αλλάζουν από τη μια στην άλλη κατάσταση. Διαφορετικά δεν φταίνε οι δημοσιογράφοι που σε (βλ. Μόνικα) σπρώχνουν στην παγίδα που μόνος σου στήνεις στον εαυτό σου. Με το να δίνουμε μια συνέντευξη δεν διαφημίζουμε μόνο το έργο μας και δεν το προβάλουμε μόνο. Περνάμε μηνύματα..καταθέτουμε απόψεις και θέσεις πολλές φορές. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί φταίνε οι δημοσιογράφοι, για τα "μαργαριτάρια" της εν λόγω δεσποινίδας. Είτε on, είτε off the record τα είπε..και ο δημοσιογράφος τα κατέγραψε.

Πολύ χειρότερο να τα είπε off the record, γιατί τότε σημαίνει πως κανονικά δεν τα λέει, αρα δεν είναι γνήσια απέναντι μας...

Δεν ξέρω...έχω μπερδευτεί πολύ...


Αν της έβαλαν κακόβουλα για να την εκθέσουν κρυφή ηχογράφηση ενώ παράλληλα την οδήγησαν σε μια χαλαρή φιλική υποτίθεται συζήτηση με κακόβουλες ερωτήσεις που οδηγούσαν σίγουρα σε παγιδευμένες απαντήσεις δεν νομίζω ότι φταίει τόσο πολύ η Μόνικα.

Είναι καλοπροαίρετη η ερώτηση "Θέλουμε να μας δώσεις τον λόγο σου πως δεν θα πουληθείς σε κανέναν έντεχνο"…;
Αυτό το έχουν νοιώσει και άλλοι μουσικοί στο παρελθόν γι’ αυτό και δεν δίνουν σημασία στην συνέντευξη αλλά σε αυτό που η Μόνικα είναι πραγματικά


Και φυσικά αναφέρομαι στα παραπάνω.

1ον. Η Μόνικα δεν είναι μικρό παιδί για να την παγιδεύουν, εκτός κι αν έτσι θέλει να την αντιμετωπίζουμε. Και στην τελική οφείλει να γνωρίζει πως στον χώρο τούτο που επέλεξε να κινηθεί, υπάρχουν πολλοί κακοπροαίρετοι και πως να τους αποφεύγει.

20ν. Εγώ σαν απλός ακροατής δεν έχω την τιμή να γνωρίζω τι είναι πραγματικά η Μόνικα. Την μαθαίνω μέσα από τα τραγούδια και τις συνεντεύξεις της. Και κρίνω σύμφωνα με αυτές, όπως και κάθε άλλο καλλιτέχνη που δεν γνωρίζω προσωπικά. Είναι απλή λογική αυτό και δε νομίζω να είναι παράλογο...

Φιλικά :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/09, 00:28 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος kiinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #33 στις: 18/03/09, 09:17 »
Ζητώ ταπεινά συγνώμη αν βγάζω λάθος νόημα από τις απόψεις που παραθέτεις, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει αλλιώς να είναι κάποιος την ώρα της συνέντευξης και αλλιώς κατά τη διάρκεια μιας .. φιλικής συζήτησης (αν φυσικά κατάλαβα σωστά και λες οτι αυτό συμβαίνει). Οι απόψεις είναι απόψεις και δεν πρέπει να αλλάζουν από τη μια στην άλλη κατάσταση. Διαφορετικά δεν φταίνε οι δημοσιογράφοι που σε (βλ. Μόνικα) σπρώχνουν στην παγίδα που μόνος σου στήνεις στον εαυτό σου. Με το να δίνουμε μια συνέντευξη δεν διαφημίζουμε μόνο το έργο μας και δεν το προβάλουμε μόνο. Περνάμε μηνύματα..καταθέτουμε απόψεις και θέσεις πολλές φορές. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί φταίνε οι δημοσιογράφοι, για τα "μαργαριτάρια" της εν λόγω δεσποινίδας. Είτε on, είτε off the record τα είπε..και ο δημοσιογράφος τα κατέγραψε.

Πολύ χειρότερο να τα είπε off the record, γιατί τότε σημαίνει πως κανονικά δεν τα λέει, αρα δεν είναι γνήσια απέναντι μας...

Δεν ξέρω...έχω μπερδευτεί πολύ...


Αν της έβαλαν κακόβουλα για να την εκθέσουν κρυφή ηχογράφηση ενώ παράλληλα την οδήγησαν σε μια χαλαρή φιλική υποτίθεται συζήτηση με κακόβουλες ερωτήσεις που οδηγούσαν σίγουρα σε παγιδευμένες απαντήσεις δεν νομίζω ότι φταίει τόσο πολύ η Μόνικα.

Είναι καλοπροαίρετη η ερώτηση "Θέλουμε να μας δώσεις τον λόγο σου πως δεν θα πουληθείς σε κανέναν έντεχνο"…;
Αυτό το έχουν νοιώσει και άλλοι μουσικοί στο παρελθόν γι’ αυτό και δεν δίνουν σημασία στην συνέντευξη αλλά σε αυτό που η Μόνικα είναι πραγματικά


Και φυσικά αναφέρομαι στα παραπάνω.

1ον. Η Μόνικα δεν είναι μικρό παιδί για να την παγιδεύουν, εκτός κι αν έτσι θέλει να την αντιμετωπίζουμε. Και στην τελική οφείλει να γνωρίζει πως στον χώρο τούτο που επέλεξε να κινηθεί, υπάρχουν πολλοί κακοπροαίρετοι και πως να τους αποφεύγει.

20ν. Εγώ σαν απλός ακροατής δεν έχω την τιμή να γνωρίζω τι είναι πραγματικά η Μόνικα. Την μαθαίνω μέσα από τα τραγούδια και τις συνεντεύξεις της. Και κρίνω σύμφωνα με αυτές, όπως και κάθε άλλο καλλιτέχνη που δεν γνωρίζω προσωπικά. Είναι απλή λογική αυτό και δε νομίζω να είναι παράλογο...

Φιλικά :)
Οκ αφου μιλαμε για τον ανθρωπο Μονικα, θα πω οτι δε με αφορα το θεμα. Μουσικα μου ειναι συμπαθης.

Εγω δεν ξέρω αν τα είπε ή δεν τα ειπε όπως παρουσιάσθηκαν άλλά είμαι σίγουρος ότι της έστησαν παγίδα μη όντας έμπειρη σε παγίδες δημοσιογράφων. Αυτό το συμπεραίνω και από τα όσα είπε η Δήμητρα ΓΑΛΑΝΗ σχετικά με την συνέντευξη

Αποσυνδεδεμένος kiinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #34 στις: 18/03/09, 11:10 »
Εντάξει, πριν κανά 4μηνο είχα ακούσει το δίσκο της επειδή είχε δημιουργηθεί τεράστιο hype.. Rock δεν την λες με τίποτα.. Η Μόνικα είναι τόσο rock όσο είναι και οι Keane ή ο Nick Cave.. Όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό, απλά δεν νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός αναγέννηση του ελληνικού ροκ ευσταθεί ιδιαίτερα.. Γενικά τα κομμάτια για το ύφος του ήταν κατά πολύ άνω του μετρίου, απλά με χαλάει λίγο η φωνή της η οποία μου θυμίζει λίγο Σωτήρια Μπέλου στα 20 της σε κάποια σημεία..

Διαβάζοντας τη συνέντευξη πάντως δεν μου έκαναν τόσο εντύπωση αυτά που είπε για τους έντεχνους γιατί νιώθω ότι ο δημοσιογράφος την πήγε την κουβέντα εκεί που ήθελε και ίσως τα λόγια της να ήταν off the record.. Θα μου πείτε τι σημασία έχει αν είναι off the record ή όχι.. Και όμως έχει.. Αλλιώς σκεφτόμαστε μέσα μας για κάποια πράγματα και αλλιώς τα λέμε μπροστά σε άλλους.. Κατά αντιστοιχία αλλιώς μιλάς στα χαλαρά με το δημοσιογράφο με τον οποίο μπορεί να είσαι και φίλος και αλλιώς μιλάς με το κασετοφωνάκι ανοικτό..

Αυτό λοιπόν που μου είχε κάνει εντύπωση όταν διάβασα τη συνέντευξη είναι ότι αναφέρει ότι για το δίσκο ξοδεύτηκαν πάρα πολλά χρήματα, κάτι το οποίο απλά δεν φαίνεται.. Από την πρώτη ακρόαση του δίσκου, είχα πιστέψει ότι γράφτηκε σε κάποιο studio της Ελλάδας με χαμηλό budget.. Κάτι το φύσημα στο Favourite Avatar, κάτι το reverb που σε σημεία θυμίζει Radio Blackman, κάτι η έλλειψη δυναμικών, κα, μου θύμισαν λίγο home studio παραγωγές..

Γενικά πάντως, δεν είναι και δύσκολο να το καβαλήσεις.. Φανταστείτε τώρα στη σχολή της πόσοι άσχετοι θα προσπαθούν να την πιάσουν φίλη για να λένε μόνο και μόνο ότι είμαι φίλος/φίλη της Monica.. Δεν θέλει και πολύ..


Εγώ δεν ξέρω αν τα είπε ή δεν τα είπε η Μόνικα, αλλά το ότι της έστησαν παγίδα είναι βέβαιο αν κρίνουμε από τις ερωτήσεις του δημοσιογράφου. Καθώς είναι αυθόρμητη λόγω ηλικίας αλλά και καθώς της έχουν φερθεί πολύ σωστά οι δημοσιογράφοι σε προηγούμενες συνεντεύξεις της δεν ήταν έμπειρη σε παγίδες. Μάλλον όμως δεν τα είπε για την ΓΑΛΑΝΗ αν κρίνουμε από αυτά που λέει η Δήμητρα ΓΑΛΑΝΗ τόσο για την συνέντευξη όσο και για την Μόνικα πρόσφατα αφού λογικα θα πρέπει να έλεγξε τι ακριβώς είχε συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #35 στις: 18/03/09, 11:43 »
Φίλε μου kiinos, καλώς ήλθες στο forum, ξέρω ότι μπορεί για αρχή να είναι λίγο δύσκολο να εξοικιωθείς με τις λειτουργίες.
Μπορείς επίσης να τροποποιήσεις μηνύματα σου μετέπειτα αντί να κάνεις πάλι απάντηση.
Καλή συνέχεια!

« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/09, 12:11 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kiinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #36 στις: 18/03/09, 12:52 »
Φίλε μου kiinos, καλώς ήλθες στο forum, ξέρω ότι μπορεί για αρχή να είναι λίγο δύσκολο να εξοικιωθείς με τις λειτουργίες.
Μπορείς επίσης να τροποποιήσεις μηνύματα σου μετέπειτα αντί να κάνεις πάλι απάντηση.
Καλή συνέχεια!




OK να με συγχωρείτε,  ασχολούμαι με πολλά παράλληλα και ήμουν λίγο βιαστικός

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #37 στις: 18/03/09, 12:55 »
Την κοπέλα προσωπικά δεν την γνωρίζω ούτε έτυχε να την ακούσω σε κανά λάιβ. Η συνέντευξη της πάντως εμένα δε με ενόχλησε. Καβαλημένη, κουλ ξεκούλ δεν με ενδιαφέρει. Αλλοι τόσοι κάνουν συνεντεύξεις που θες να ξεριζώσεις το πετσί σου πχ Μαχαιρίτσας. Αν τώρα η Γαλάνη την επαινεί τότε κάτι θα ξέρει παραπάνω. Επίσης αν η Μόνικα και η κάθε Μόνικα πουν κάτι κακό για επιπέδου Γαλάνη καλλιτέχνες, ε δε θα ιδρώσει και το αυτάκι τους.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #38 στις: 18/03/09, 15:50 »
Λυπάμαι που μπορεί η άποψή μου να είναι αντίθετη με πολλούς ,αλλά δεν βλέπω (πρός το παρόν τουλάχιστον ),κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο (ώστε να ξεχωρίσει η να μου δείχνει κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο ),για να μπορώ να μιλάω με θετικά λόγια.Ακουσα τα περισσότερα κομμάτια του δίσκου και άλλο απο μπαλάντες περασμένων εποχών (απο ηχόχρωμα και σύνθεση) ,που να σου θυμίζουν παλιά κομμάτια ανακατεμένα δεν βρήκα τίποτε αξιόλογο.Απο πλευράς ενορχήστρωσης και εκτέλεσης είδα μία τελείως ερασιτεχνική δουλειά.Ευχομαι να είναι θέμα απειρίας (αν και δεν διακαιολογείται να κάνεις δίσκο χωρίς κάποιες συμβουλές ,τουλάχιστων ειδικών ).Θα περιμένω την συνέχεια για να μπορέσω να έχω πιο καλή άποψη.Οσο για το θέμα της συνέντευξης δεν δινω καμία σημασία ,γιατι δεν μπορώ να φανταστω τι κριτική (με σοβαρότητα και εγκυρότητα ),μπορεί να έχει κάποιος που μόλις άρχισε να μπαίνει (??) στο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #39 στις: 18/03/09, 16:05 »
Λυπάμαι που μπορεί η άποψή μου να είναι αντίθετη με πολλούς ,αλλά δεν βλέπω (πρός το παρόν τουλάχιστον ),κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο (ώστε να ξεχωρίσει η να μου δείχνει κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο ),για να μπορώ να μιλάω με θετικά λόγια.Ακουσα τα περισσότερα κομμάτια του δίσκου και άλλο απο μπαλάντες περασμένων εποχών (απο ηχόχρωμα και σύνθεση) ,που να σου θυμίζουν παλιά κομμάτια ανακατεμένα δεν βρήκα τίποτε αξιόλογο.Απο πλευράς ενορχήστρωσης και εκτέλεσης είδα μία τελείως ερασιτεχνική δουλειά.Ευχομαι να είναι θέμα απειρίας (αν και δεν διακαιολογείται να κάνεις δίσκο χωρίς κάποιες συμβουλές ,τουλάχιστων ειδικών ).Θα περιμένω την συνέχεια για να μπορέσω να έχω πιο καλή άποψη.Οσο για το θέμα της συνέντευξης δεν δινω καμία σημασία ,γιατι δεν μπορώ να φανταστω τι κριτική (με σοβαρότητα και εγκυρότητα ),μπορεί να έχει κάποιος που μόλις άρχισε να μπαίνει (??) στο χώρο.
+1000 . Και πολύ ασχοληθήκαμε μου φαίνετε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος kiinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #40 στις: 18/03/09, 20:53 »
ΟΚ ας ασχοληθούμε μαζίτης όσοι μας ενδιαφέρει η μουσική της πραγματικά και ευτυχώς είμαστε πάρα πολλοί. Το κυριότερο πρέπει να αφήσουμε ήσυχη την Μόνικα μηπως γράψει τίποτα καινούργιο. Η ίδια φυσικά πρέπει να μην ασχολείται με τα τόσα που ακούει ούτε να δίνει πολλές συνεντεύξεις. Δεν τις χρειάζεται πλεον. Πως θα μπορέσει να αφοσιωθεί στην μουσική της αναλώνοντας τον δημιουργικό μουσικό εαυτό της με όσα καλά ή άσχημα γράφονται γι'αυτήν; Θα εμπνευστεί μήπως από τις δηλώσεις και αντιδηλώσεις περί της αξίας της? Ας μην την φυλακίσουμε με το να προσέχει τι θα πει και τι δεν θα πει. Μουσικός είναι δεν είναι πολιτικός...Πρέπει να νοιώσει ελέυθερα για να δημιουργήσει, μην φυλακισθεί, θα είναι κρίμα για το ταλέντο της και για όλους εμάς που αγαπήσαμε την μουσική της. Δεν πέτυχε για τις δημόσιες σχέσεις της αλλά για μια μουσική που πράγματι είναι μια νέα πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #41 στις: 19/03/09, 00:27 »
ΟΚ ας ασχοληθούμε μαζίτης όσοι μας ενδιαφέρει η μουσική της πραγματικά και ευτυχώς είμαστε πάρα πολλοί. Το κυριότερο πρέπει να αφήσουμε ήσυχη την Μόνικα μηπως γράψει τίποτα καινούργιο. Η ίδια φυσικά πρέπει να μην ασχολείται με τα τόσα που ακούει ούτε να δίνει πολλές συνεντεύξεις. Δεν τις χρειάζεται πλεον. Πως θα μπορέσει να αφοσιωθεί στην μουσική της αναλώνοντας τον δημιουργικό μουσικό εαυτό της με όσα καλά ή άσχημα γράφονται γι'αυτήν; Θα εμπνευστεί μήπως από τις δηλώσεις και αντιδηλώσεις περί της αξίας της? Ας μην την φυλακίσουμε με το να προσέχει τι θα πει και τι δεν θα πει. Μουσικός είναι δεν είναι πολιτικός...Πρέπει να νοιώσει ελέυθερα για να δημιουργήσει, μην φυλακισθεί, θα είναι κρίμα για το ταλέντο της και για όλους εμάς που αγαπήσαμε την μουσική της. Δεν πέτυχε για τις δημόσιες σχέσεις της αλλά για μια μουσική που πράγματι είναι μια νέα πρόταση.

Να με συγχωρείς αλλά κανείς δεν την φίμωσε, κανείς δεν την εμπόδισε από τη δημιουργία κλπ κλπ. Αυτά που γράφεις είναι πραγματικά σαν να βλέπω πολιτική ομιλία. Ημαρτον δλδ δε μπορούμε να γράψουμε τη γνώμη μας? Ας καθίσει η Μόνικα και η κάθε Μόνικα να γράφει τη μουσική που της αρέσει και να αφήσει τις συνεντεύξεις γιατί όταν εκτίθεσαι αναγκαστικά θα κρίνεσαι. Αμα αυτό η κοπέλα δε το γουστάρει τότε διάλεξε μάλλον λάθος επάγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: "MONIKA"- Συνέτευξη στο crackhiter.com
« Απάντηση #42 στις: 19/03/09, 01:12 »
Και πολύ ασχοληθήκαμε μου φαίνετε...

Έτσι μου φαίνεται κι εμένα... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
12048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
19 Απαντήσεις
14871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 12:46
από fuZZed
7 Απαντήσεις
5045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης