Αποστολέας Θέμα: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..  (Αναγνώστηκε 5514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Γεια σε ολους τους φιλους..  ηθελα απο παλια να μαθω κιθαρα αλλα μια τα διαβασματα , μια η σχολη μετα ο στρατος , δεν εμαθα ποτε....
Τωρα ειμαι 29 και λεω να αρχισω επιτελους να μαθαινω και εγω.. Εχω μια αρχαια κλασικη κιθαρα ( σπασμενη και επισκευασμενη ) του πατερα μου ( περιπου 40ν χρονων ) την οποια βεβαια την ειδε ενας φιλος που ξερει κιθαρα και μου ειπε οτι για να ξεκινησω καλη ειναι. Εμενα παντως με ξενερωνει και μονο που την βλεπω....
Λετε αξιζει να παω να αγορασω μια με κανα 150αρι ευρω , ακουστικη ? Επισης αυτος ο φιλος μου με βοηθαει να μαθω διχνοντας μου καποια ακορντα , αλλα μηπως ειναι καλυτερα να παρω εναν δασκαλο ?? να μην τον πριζω κιολας..
Βεβαια να πω οτι δεν θελω να μαθω μουσικη ( πενταγραμο ) απλα να παιζω αξιοπρεπως καποια τραγουδακια που γουσταρω και να κανω το κεφι μου.
Εσεις που ξερετε τι λετε ρε παιδια ??

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #1 στις: 24/01/11, 20:51 »
Αφού σε ξενερώνει η κλασική, πάρε μια ακουστική έστω και φθηνή. έχουν πολύ μεγάλη διαφορα στον ήχο. και όπως είπες, δεν είναι και τόοοσο ακριβές...

Μπορείς γενικότερα να μάθεις χωρίς δάσκαλο, αλλά στα πρώτα σου σου βήματα θα χρειαστείς λίγη βοήθεια στο να μάθεις να κρατάς την κιθάρα, να τοποθετείς τα χέρια σου κτλ.  Αυτά μπορεί να στα δείξει ο φίλος σου και μετά να τον αφήσεις στην ησυχία του  ;) .
Αν έχεις βέβαια την δυνατότητα να κάνεις κάποια μαθήματα σε δάσκαλο, αυτό μάλλον θα ήταν το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #2 στις: 24/01/11, 21:20 »
Εγώ θα σου έλεγα κάνε αρχικά μερικά μαθήματα με δάσκαλο και μετά σου δείχνει και ο φίλος σου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #3 στις: 24/01/11, 21:32 »
Αφού είναι κάτι που το ήθελες πάντα, φυσικά και αξίζει τον κόπο. Με 150-200 Ευρώ το πολύ μπορείς να πάρεις μια αρκετά καλή ακουστική για να κάνεις τα πρώτα σου βήματα. Κοίτα το παρακάτω θέμα για μερικές προτάσεις σε αυτά τα λεφτά.

Προτάσεις για entry level ακουστική κιθάρα
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #5 στις: 26/01/11, 11:14 »
Και γω πριν 1 χρονο περιπου στα 29 μου πηγα σε δασκαλο. Ηθελα τοσο πολυ να μαθω κιθαρα που ολη μερα με αυτο ασχολουμαι. Και τωρα στη δουλεια μου βρισκοντας λιγο κενο θα μπω κατευθειαν στο kithara.gr να διαβασω θεματα. Εγω ειχα παρει πριν 2 χρονια μια yamaha φθηνη και καποια στιγμη αποφασισα να παω στο ωδειο της περιοχης μου για να μαθω καποια πραγματα. Και παρτιτουρες. Ευκαιρια ηταν αφου πηγαινα που πηγαινα.
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #6 στις: 26/01/11, 17:44 »
Φίλε kpv και γω σε μία παρόμοια φάση ήμουν πριν 1,5χρόνο. Πήρα μία φτηνή κιθάρα και ξεκίνησα με δάσκαλο.
Αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα, καλά είναι να πας σε δάσκαλο όπως σου γράψανε και τα άλλα παιδιά.
Αν πραγματικά σου αρέσει η κιθάρα, θα δεις, όσο προχωράς και ανακαλύπτεις τα "μυστικά" της, θα την αγαπήσεις ακόμα πιο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #7 στις: 28/01/11, 11:39 »
καλημερα παιδια και ευχαριστω για τισ αμμεσες απαντησεις σας , συγνωμη που δεν σας απαντησα πιο γρηγορα αλλα αυτη η γαστρεντεριτιδα με ειχε διαλισει.....
τελικα θα παρω μια κιθαρα και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο
http://www.matsikas.gr/el/Product-OVATION-AE-127-Sunburst-APPLAUSE_1421

http://www.matsikas.gr/el/Product-FENDER-CD-60CE-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91_2361

εσεις τι λετε ??

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #8 στις: 28/01/11, 12:09 »
Αυτές οι δύο κιθάρες έχουν πολύ διαφορετικό μπράτσο. Η Applause έχει λεπτό και στενό μπράτσο που θυμίζει ηλεκτρική κιθάρα, ενώ της Fender είναι πιο φαρδύ και παχύ. Προσωπικά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για μια από αυτές τις κιθάρες. Γύρω στα 200 Ευρώ (αν αυτό είναι το ανώτατο όριο του προϋπολογισμού σου) μπορείς να βρεις κιθάρες με καλύτερες προδιαγραφές, με συμπαγές καπάκι κλπ, όπως την Ibanez V205SECE, την Vintage VEC500 ή την Cort Earth 70.

Επίσης πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις οπωσδήποτε ηλεκτροακουστική (η οποία χρειάζεται ενισχυτή για να την εκμεταλλευτείς πλήρως) ή σε καλύπτει προς το παρόν μια απλή ακουστική, οπότε με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι ακόμα καλύτερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #9 στις: 28/01/11, 15:02 »
Αυτές οι δύο κιθάρες έχουν πολύ διαφορετικό μπράτσο. Η Applause έχει λεπτό και στενό μπράτσο που θυμίζει ηλεκτρική κιθάρα, ενώ της Fender είναι πιο φαρδύ και παχύ. Προσωπικά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για μια από αυτές τις κιθάρες. Γύρω στα 200 Ευρώ (αν αυτό είναι το ανώτατο όριο του προϋπολογισμού σου) μπορείς να βρεις κιθάρες με καλύτερες προδιαγραφές, με συμπαγές καπάκι κλπ, όπως την Ibanez V205SECE, την Vintage VEC500 ή την Cort Earth 70.

Επίσης πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις οπωσδήποτε ηλεκτροακουστική (η οποία χρειάζεται ενισχυτή για να την εκμεταλλευτείς πλήρως) ή σε καλύπτει προς το παρόν μια απλή ακουστική, οπότε με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι ακόμα καλύτερο.


φιλε μου μηπως μπορεις να μου δωσεις διευθηνσεις καταστηματων στην αθηνα για να δω αυτες τις τρεις κιθαρες ??

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #10 στις: 28/01/11, 15:08 »
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με Ελληνικά καταστήματα καθώς είμαι κάτοικος Αγγλίας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #12 στις: 01/02/11, 11:22 »
SOS παιδια , θα παω σημερα εξαρχεια να παρω μια απο τισ 2 που σας εγραψα απο πανω , δωστε τα φωτα σας..

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #13 στις: 01/02/11, 11:37 »
Δεν ξερω...εγω παντως δεν θεωρω οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε ηλεκτροακουστικες μιας και δεν μιλαμε για ηλεκτρικα που να κανουν την διαφορα απο κιθαρα σε κιθαρα αν εξαιρεσουμε μια μπαταριουλα που εχουν και κατι equalizer.H γνωμη μου χωρις να εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με τετοιου ειδους κιθαρες
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #14 στις: 01/02/11, 21:22 »
Δεν ξερω...εγω παντως δεν θεωρω οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε ηλεκτροακουστικες μιας και δεν μιλαμε για ηλεκτρικα που να κανουν την διαφορα απο κιθαρα σε κιθαρα αν εξαιρεσουμε μια μπαταριουλα που εχουν και κατι equalizer.H γνωμη μου χωρις να εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με τετοιου ειδους κιθαρες

Σε entry level κατηγορίες ίσως να έχεις κάποιο δίκιο. Παίξε όμως καμία σοβαρή ηλεκτροακουστική κιθάρα (π.χ. Lakewood, Martin, Guild, κλπ) και θα δεις ποιά είναι η διαφορά. Eπίσης, όπως και στις ηλεκτρικές, πολλά εξαρτώνται από τον ενισχυτή. Αλλιώς θα ακουστεί η κιθάρα σε έναν πτωχό (πλην τίμιο) Kustom Sienna και αλλιώς σε έναν AER Custom Mobile.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος georkost

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: παιδια παρακαλω την βοηθεια σας..
« Απάντηση #15 στις: 25/02/11, 13:11 »
Καλησπερα!!!αναζητω την βοηθεια σας..
ο αντρας μου παντα ηθελε να μαθει κιθαρα αλλα δεν το αποφασιζει(31 ετων ειναι) και σκεφτηκα να του κανω δωρο μια κιθαρα(για ακουστικη προσανατολιζομαι) και καποιο βιβλιο εκμαθησης μεχρι να ξεθαρρεψει και να παει σε δασκαλο..Αλλα ειμαι και εγω παντελως ασχετη!!οποτε θα μπορουσατε να με καθοδηγησετε στο τι θα μπορουσα να παρω??π.χ. εχω βρει αυτο

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5957 αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη(σαν μαρκα την ξερω αλλα για παραπανω δεν ορκιζομαι για τιποτα!!)

αααα και αν ειναι δυνατο να μην κοστιζει μια περιουσια!!!οταν γινει master θα του παρω αλλα μην την κλαιμε τωρα!!!

ευχαριστω πολυ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 13:18
από profsokin
15 Απαντήσεις
5862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 03:11
από jim.ni
5 Απαντήσεις
4370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 23:36
από armagedon
23 Απαντήσεις
7229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 21:54
από oldnavy
1 Απαντήσεις
2136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 18:16
από sofitia
3 Απαντήσεις
2264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/10, 21:10
από rockflea
0 Απαντήσεις
1986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 10:01
από Βραζίλης
19 Απαντήσεις
6580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 19:30
από denisgiann
8 Απαντήσεις
3340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/12, 16:32
από Archangel
3 Απαντήσεις
32848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/14, 08:51
από Korgy