Αποστολέας Θέμα: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???  (Αναγνώστηκε 7673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Θα μπω κατευθείαν στο ψητό, βρήκα τη συγκεκριμένη κιθάρα στα 160 ευρώ και θα ήθελα μερικές γνώμες για την ποιότητα κατασκευής. Ψάχνω αυτόν το καιρό για κάποια φτηνή κιθάρα για να την μετατρέψω σε ένα καλό μεταλοτσέκουρο με αλλαγή μαγνητών οπότε είδα τη συγκεκριμένη η οποία μοιάζει με την κλασική gibson V και θα ήθελα να μάθω κατά πόσο μπορεί η συγκεκριμένη κιθάρα να γίνει ένα αξιοπρεπές όργανο με αλλαγή μόνο των μαγνητών της. Συνεπώς αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά είναι κατά πόσον είναι καλής ποιότητας τα ξύλα της, η γέφυρα( η οποία προσωπικά μου φαίνεται εντάξει εκ πρώτης όψεως μιας που είναι σταθερή χωρίς τα φτηνιάρικα τρέμολο σε αυτό το εύρος τιμής), τα κουρδιστήρια της και οι διακόπτες της. Δώστε μου τα φώτα σας συμφορουμίτες και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας  ;D .

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #1 στις: 16/04/15, 19:45 »
Επειδή δεν την ηξερα την κιθάρα, γκουκλαρα απο περιέργεια....

http://www.trimis.com.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=6449

μιλάς για πολύ entry level κιθάρα, σε τιμή που και για ένα καλό πετάλι θα έδινες παραπάνω.
Το αντιλαμβανεσαι και μόνος σου ότι δεν μπορείς να έχεις και πολλές απαιτησεις απο την συγκεκριμένη κιθάρα, έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #2 στις: 16/04/15, 19:47 »
Ναι το ξέρω και δεν έτρεφα πολλές ελπίδες γι αυτό και ρώτησα στο φόρουμ μήπως και κατάφερνα να τη σιάξω κάπως με καλούς μαγνήτες  :P . Εσύ χλωμό το βλέπεις ε??

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #3 στις: 16/04/15, 19:52 »
Αυτό ακριβώς εννούσα. Τι θεωρείς καλούς μαγνήτες? Να κοστίζουν όσο όλη η κιθάρα πχ? Αξίζει?
Αντε και το έκανες. Ολα τα υπόλοιπα μέρη της κιθάρας θα είναι αντίστοιχα φτηνά. Κλειδιά/γέφυρα/καλωδιώσεις/ξύλα/μαγνητες κλπ κλπ = είναι σύνολο 170 ευρώ. Θα έχεις λοιπόν καλούς μαγνήτες σε μια φτηνή κιθάρα? Αν αυτός είναι ο σκοπός σου ΟΚ. Μην περιμένεις σε τέτοια κατηγορία τιμής σούπερ κλειδιά/γέφυρα κλπ κλπ πάντως

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #4 στις: 16/04/15, 19:54 »
Ναι δίκιο έχεις, οπότε λες καλύτερα να κοιτάξω σε κάτι παραπάνω σε εύρος τιμών 250-300 για καμιά ibanez gio ή καμιά jackson dinky?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #5 στις: 16/04/15, 19:57 »
Επειδή πας σε κιθάρες που δεν είναι το είδος μου, ίσως κάποιος άλλος σε βοηθήσει περισσότερο. Ουτε ξέρω βέβαια τι χρήματα μπορείς να διαθέσεις. Το σίγουρο είναι ότι πληρώνεις παίρνεις. Ευκαιρία πάντως δεν είναι αυτή η κιθάρα. Ευκαιρίες υπάρχουν σε λίγο μεγαλύτερο εύρος τιμής (όχι απαραίτητα πολύ ακριβότερες). Θα σου πουν και οι υπόλοιποι καλύτερα που ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #6 στις: 16/04/15, 19:59 »
Δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα, αλλά θα μπορούσες να κάνεις και μια βόλτα απο τον Τρίμη να την δεις και μόνος σου. Ειναι και ο καλύτερος τρόπος για να παρεις αποφάσεις. Τσεκάρεις και άλλες ταυτόχρονα. Είναι πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά εκεί (δεν έχω καμμιά σχέση με το μαγαζί, εννοείται...).

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #7 στις: 16/04/15, 20:05 »
Οκ ευχαριστώ για τη βοήθεια, δεν είμαι από Αθήνα αλλά έρχομαι σε τακτά χρονικά διαστήματα οπότε μπορεί και να επισκευτώ το κατάστημα που λες, όσο για το εύρος τιμής πιστεύω ότι δεν θέλω να δώσω πάνω από 300 ευρώ αυτή τη χρονική περίοδο για μία κιθάρα στην οποία θα αλλάξω μαγνήτες (έχω στο μυαλό μου ένα ωραίο σετ dimarzio που θα ήθελα να βάλω) και η οποία κιθάρα θα είναι back up της πρώτης μου κιθάρας και την οποία θα χρησιμοποιώ μεν αλλά πιο λίγο από ότι χρησιμοποιώ την κιθάρα που ήδη έχω.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #8 στις: 16/04/15, 20:10 »
Καταλαβαίνω απόλυτα. Ιδίως το οικονομικό. Γιαυτό σου ξεκίνησα και την κουβέντα. Είναι κρίμα να πετάς λεφτά, μια εποχή που δεν περισσεύουν σε κανέναν. Μεσα στα 300 υπολογίζεις και τους Dimarzio? Γράψε λίγο αναλυτικότερα τι λεφτά διαθέτεις και τι είδους κιθάρα θες και θα σε βοηθήσουν σίγουρα εδω μέσα οι υπόλοιποι. Θες μόνο flying V για παράδειγμα?

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #9 στις: 16/04/15, 20:31 »
Οι dimarzio ξεχωριστά απ τα 300 που προανέφερα, δεν με ενδιαφέρει τόσο το σχέδιο της κιθάρας, προσωπικά προτιμώ τις strats/superstrats αλλά επειδή ήδη έχω stratocaster κιθάρα μεξικάνα με dimarzio στη γέφυρα θα προτιμούσα κάτι σε λίγο διαφορέτικο σχέδιο, ίσως καμιά lp αλλά ξέρω ότι σε αυτό το εύρος τιμών ζητάω πολλά και οι epiphone των 250-300 ευρώ δε μου γεμίζουν το μάτι από άποψη κατασκευής οπότε δε δίνω ιδιαίτερη σημασία στο σχέδιο, ας είναι και stratocaster τύπου δε με χαλάει αρκεί η κατασκευή να είναι αξιόλογη ώστε να μην πάνε χαμένοι οι μαγνήτες που θα τις φορέσω  ;D

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #11 στις: 17/04/15, 01:10 »
Φίλε emg ευχαριστώ πολύ για τις κιθάρες που πρότινες και το μόνο που έχω να πω είναι ότι αυτή η kramer pacer απλά τα σπάει, θα αλλάξω τους μαγνήτες και μπορεί αν δω ότι μου κάθεται καλά στο χέρι να την έχω και ως βασική κιθάρα  ;D ;D ;D .

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #12 στις: 17/04/15, 10:43 »
Οι dimarzio ξεχωριστά απ τα 300 που προανέφερα, δεν με ενδιαφέρει τόσο το σχέδιο της κιθάρας, προσωπικά προτιμώ τις strats/superstrats αλλά επειδή ήδη έχω stratocaster κιθάρα μεξικάνα με dimarzio στη γέφυρα θα προτιμούσα κάτι σε λίγο διαφορέτικο σχέδιο, ίσως καμιά lp αλλά ξέρω ότι σε αυτό το εύρος τιμών ζητάω πολλά και οι epiphone των 250-300 ευρώ δε μου γεμίζουν το μάτι από άποψη κατασκευής οπότε δε δίνω ιδιαίτερη σημασία στο σχέδιο, ας είναι και stratocaster τύπου δε με χαλάει αρκεί η κατασκευή να είναι αξιόλογη ώστε να μην πάνε χαμένοι οι μαγνήτες που θα τις φορέσω  ;D



Σε LP σχήμα θα σου πρότεινα τις Harley Benton L-1000 που φοράνε active μαγνήτες/ηλεκτρονικά σε περίπτωση που θελήσεις να τους αναβαθμίσεις μελλοντικά με πχ active EMG. Είναι ότι πρέπει για πειραματισμούς και πολύ καλές ποιοτικά για τα λεφτά τους.


http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l1000_vb_progressive_line.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #13 στις: 17/04/15, 11:13 »
Πρόσφατα αγόρασα μία Harley Benton η οποία κόστισε 202 ευρώ. Επίσης αγόρασα ένα prewired kit της Dimarzio το οποίο κόστισε 180 ευρώ. Είναι σε μόνιμη θέση στο stand στο προβάδικό μας. Απλά απολαυστική, και όχι μόνο σαν ήχος, αλλά και όλη η κατασκευή της Harley Benton μου έκανε εντύπωση, δεν περίμενα κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/15, 11:20 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #14 στις: 17/04/15, 13:31 »
Ωραία φαίνεται και η harley benton και για τη συγκεκριμένη που προαναφέρθηκε έχω ακούσει καλά λόγια και την έχουν προτείνει πολλοί και σε άλλα ποστ του φορουμ, ωστόσο νομίζω ότι θα καταλήξω στην kramer pacer που ανέφερε ο φίλος παραπάνω επειδή παίζω κυρίως judas priest/iron maiden/saxon/ mottorhead/warlord άντε και στα τρελά κέφια να συνδέσω και το extreme metal πεταλάκι που έχω για να παίξω και λίγες thrashies οπότε πιστεύω ότι με passive ηλεκτρονικά κάνω καλύτερα τη δουλειά μου  ;) .

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #15 στις: 17/04/15, 13:44 »
Πάντως, αυτή η harley benton για την οποία ακούγονται τόσο καλά λόγια γιατί είναι τόσο χαμηλή η τιμή της?? γιατί τώρα που την είδα καλύτερα το σχέδιό της φαίνεται αρκετά επαγγελματικό, τα τάστα φαίνονται καλοφτιαγμένα, έχουν και όμορφο σχέδιο, έχει και active ηλεκτρονικά οπότε τι φάση ακριβώς με δαύτην??  :P

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #16 στις: 17/04/15, 14:13 »
Αυτή που βλέπεις είναι κόπια της ESP Eclipse, υπάρχει και η αντίστοιχη κόπια της Gibson Les Paul είναι η harley Benton L500 αν θυμάμαι καλά. Η harley benton είναι φίρμα του thoman, φτιάχνεται σε εργοστάσια στην Κίνα, μία επίσης τέτοια φίρμα έχει το musicstore.de την οποία ονομάζει Jack & Danny. Θα βρεις κιθάρες με σε όλα τα γνωστά look (les pauls, strats, v's κτλ) συνήθως με κακούς μαγνήτες και ικανοποιητικό ή μέτριο στην καλύτερη hardware. Παρόλα αυτά τα περισσότερα έχουν αξιοθαύμαστη ταστοδουλειά και με ένα setup παίζουν πάρα πολύ καλα σε σχέση με τα λεφτά που δαπάνησες για αυτά. Μαλιστα το μοντέλο που πήρα εγώ είχε wilkinson μαγνήτες και bone nut (!!) για μόλις 200 και κάτι ευρώ!

Η χαμηλή τιμη της είναι γιατι δεν μεταπωλείται απο τον thoman αλλά φτιάχνεται για αυτον. Αν συνυπολογίσεις το χαμηλό κόστος των parts που χρησιμοποιεί και την μεγάλη παραγωγή-πώληση που έχει βγαίνει ο ισοσκελισμός
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/15, 14:16 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #17 στις: 17/04/15, 16:02 »
Μάλιστα, ενδιαφέρον, οπότε λες μήπως να έπαιρνα τη Lp-500 που από ότι είδα έχει και passive καλοδίωση και να έβαζα τους dimarzio σε εκείνη αντί για την kramer pacer??

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #18 στις: 17/04/15, 17:53 »
Όπως εγραψα έτσι έχω κάνει τη δική μου, αν το γλυκό δεν έδενε θα το έγραφα δεν έχω θέμα. Αν μία les paul ειναι αυτο που ψάνεις κάντο. Σαν όργανα η kramer (superstrat) με τη harley benton (les paul) ειναι η μέρα με τη νύχτα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #19 στις: 17/04/15, 18:50 »
Έγινε  ;) , ευχαριστώ και πάλι όλους όσους φωτίσατε το θέμα, θα το σκεφτώ λίγο ακόμη αν και νομίζω ότι τελικά θα κινηθώ προς l-500 λόγω του σχεδίου και των καλών κριτικών περισσότερο και κυρίως το ότι είναι δοκιμασμένη λύση  ;D .

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #20 στις: 17/04/15, 23:16 »
Όπως εγραψα έτσι έχω κάνει τη δική μου, αν το γλυκό δεν έδενε θα το έγραφα δεν έχω θέμα. Αν μία les paul ειναι αυτο που ψάνεις κάντο. Σαν όργανα η kramer (superstrat) με τη harley benton (les paul) ειναι η μέρα με τη νύχτα.

Αν μπορείς  εξήγησέ το λίγο αυτό το η μέρα με τη νύχτα η Kramer με την Harley Benton διότι πραγματικά αδυνατώ να το κατανοήσω απ' όποια πλευρα και να το πιάσω  ???

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Stagg f-300 αξίζει για πειραματισμό???
« Απάντηση #21 στις: 18/04/15, 03:01 »
Εννοώ ότι είναι διαφορετικές σαν κιθάρες, δεν έχω πιάσει kramer για να ξέρω την ποιότητα κατασκευής της, αλλά αν δεις μόνο την διαφορά κλίμακας 24,75 η hb 25,5 η kramer, bolt on η μία, κολλητό μπράτσο, διαφορετικές γέφυρες κτλ η άλλη έχουν αξιοσέβαστες διαφορές τουλάχιστον στο πια βολεύει τον καθένα στο παίξιμό του. Εμένα πχ μία superstrat (kramer) με βολεύει περισσότερο από ότι μία les paul (hb) για γρήγορο παίξιμο. Ακόμα και τα contours της καθε μίας, το βάρος ίσως είναο πολλά που πρέπει να λάβει κάποιος υπ όψην.

Δεν λέω αν η μία είναι καλύτερη της άλλης κατασκευαστικά, δεν το ξέρω αυτό, αλλά εκτός από το ότι και οι δύο έχουν 2 humbuckers δεν βρίσκω κάτι άλλο κοινό μεταξύ τους :p
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/15, 03:03 από sfanfan »
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 15:40
από m@ster k@frer
27 Απαντήσεις
8705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 21:04
από hot_sauce (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
4974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 19:17
από Ammon Jerro
3 Απαντήσεις
2504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 18:42
από Aggelos_chem
3 Απαντήσεις
2174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 14:02
από Holyshock
0 Απαντήσεις
1398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:34
από billiout
8 Απαντήσεις
8763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 00:25
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
6058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 13:14
από manolis-violin
7 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/13, 21:51
από geopaok
14 Απαντήσεις
6882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/15, 14:29
από Kosthrash