Αποστολέας Θέμα: Marshall Class 5 Rat Amp part 1  (Αναγνώστηκε 4693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« στις: 23/01/12, 15:19 »
Μετα απο προτροπη του φιλου συμφορουμητη maejima ειπα να κανω ενα μικρο review για τον marshall class 5 rat amp.
Μετα απο πιεση μεσω φορουμς, blogs, email κτλ προς την Marshall, αποφασισαν και εβγαλαν μια νεα εκδοση του class 5 προσθετοντας ενα low power mode. Αποφασισα λοιπον να τον αγορασω δεδομενου οτι το class A κυκλωμα του παραειναι δυνατο για την χρηση που το θελω. Δυστυχως απογοητευτηκα. Περιμενα το ιδιο σπασιμο σε χαμηλο volume. Οχι δεν μας εκανε την χαρη η Marshall, αφου μαζι με το volume επεφτε πολυ ο ενισχυτης. Το αποτελεσμα ηταν να τον δωσω πισω....
Πριν απο λιγο καιρο ενας φιλος μουσικος, που πλεον μενει μονιμα στην αγγλια, με εφερε σε επαφη με τον Andy (ratamps). Μου προτεινε καποιες λυσεις και ειπα να το δοκιμασω. Αγορασε λοιπον για λογαριασμο μου εναν class 5 και αρχισε να τον μονταρει. Επειδη το προβλημα μου ηταν η ενταση ξεκινησε με το opr και το master volume. Πηγε ο φιλος μου, τον ακουσε, μου εστειλε κλιπακια και αρχισε να με τρωει για επιπλεον βελτιωσεις. Ετσι συνεχισαμε και τελικα τα βαλαμε...... ολα....... Αναλυτικα

Standby switch
Ντροπη (sic) στην marshall που τον εβγαλε χωρις standby.
OPR και master volume
Ουσιαστικα ειναι μια πατεντα ωστε να μπορεις να μεταβαλεις το output valve απο 0% εως 100% (κατι σαν attenuator). Με αυτον τον τροπο μπορεις να διατηρησεις ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα του ενισχυτη ανεξαρτητα της εντασης του. Θα μου πειτε και τι θελω το mv? Η απαντηση ειναι λιγο περιπλοκη. Στα χαμηλα levels του opr βγαζει λιγο παραπανω sustain και drive απο το κανονικο. Εκει μπαινει το mv και καθαριζει τον ηχο η τον βρωμιζει αναλογα τις αναγκες σου ανα πασα στιγμη. Ενα αλλο παραπλευρο αβανταζ του opr ειναι οτι επειδη δεν τσιτωνω τις λαμπες συνεχως αυξανω την διαρκεια της ζωης τους ενω παραλληλα κερδιζω και απο την καταναλωση του ρευματος....http://forum.kithara.gr/Smileys/classic/wink.gif
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/12, 15:22 από omnio »

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #1 στις: 23/01/12, 15:21 »
Reverb:
Προσθεσε ενα εξαιρετικο μα εξαιρετικο reverb Accoutronics/Belton 2 spring, long reverb tank το οποιο το οδηγειται απο μια 12ΑΤ7 λαμπα με εναν Mojo 776 driver μετασχηματιστη. Παιδια αληθεια το λεω, δεν εχω ξαναματακουσει κατι παρομοιο!!!!! Νομιζω οτι μονο αυτο αξιζε το κοστος κτησης του (παρακατω θα μιλησω για τα χρηματα αναλυτικα). Το κυκλωμα ειναι handwired στον ενισχυτη και το τανκ εχει τοποθετηθει στο κατω μερος του ενισχυτη. Λες και ηταν κομενο και ραμενο για τις διαστασεις του class 5.Το reverb συνεργαζεται αμεσα με το volume οποτε οσο ανεβαινει το volume τοσο μεγαλυτερο ειναι το βαθος και το αντιστροφο. Φυσικα μπορεις να μεταβαλεις το βαθος μονο απο τον διακοπτη.
Tone control:
Ενα προβλημα του class 5 που εμφανιζεται σε διαφορα φορουμς ειναι το tone control. Στην πραξη η μεταβολη του default treble, middle, bass ειναι μηδαμινη. Αυτο που κανει ειναι να αλλαζει την τιμη του tone μεσα σε ενα συγκεριμενο range. Ο Andy το αλλαξε και πλεον η τιμη του tone παει απο 0% σε 100% με πραγματικη αλλαγη στον ηχο. Eνα προβλημα εχω μονο.... εβαλε τα pots αναποδα, δλδ κοβεις πριμα δεξιοστροφα και δινεις αριστεροστροφα, το ιδιο στο bass και στο middle... αλλα τι να πεις σε ατομα που οδηγουν αναποδα!!!!! Κατα τα αλλα επιτελους μπορεις να εχεις πληρη ελεγχο στο tone.

Το reverb και το boost ελεγχονται απο ενα πεταλακι με 2 swtiches. Το reverb ειναι on/off. Το boost ειναι οτι λεει η λεξη. Σκεφθειτε το σαν το loudness που εχουν οι Hi/Fi ενισχυτες αλλα με παραμορφωση. Επισης εχει ενα ρυθμιστικο που μπορεις να ρυθμισεις ποσο extra boost θα δωσεις στο κυκλωμα. Με φουλ boost ο ενισχυτης ακουγεται κατι σαν γκαζωμενο plexi. Το trade-off του full boost ειναι οτι το tonecontrol ειναι flat αλλα οταν παιζεις με full boost τα μεσσαια ειναι υπεροχα (marshalluberalles). Το πεταλακι παιρνει μια 9V μπαταρια αλλα οχι καλωδιο. Οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι δεν θελει να ρισκαρει με τον θορυβο των γειωσεων και οτι η μπαταρια θα αντεξει για χροοοοονια. Τον πιστευω....
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/12, 15:24 από omnio »

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #2 στις: 23/01/12, 15:24 »
Series FX Loop
Φτασαμε στο fx loop και casus belli για το nova system. Δεν εχει κατι φοβερο στην λογικη η την τεχνολογια του. Το μονο που θελω να προσθεσω ειναι οτι τα send/return inputs εχουν διτη δουλεια. Το send δουλευει και ως preamp line out για να συνδεθει σε slave amp, mixing desk η καποιο recorder. Το return επισης ειναι direct access στο valve power για χρηση πχ με external preamp η multi-effects pedal.
Tri-Rectifier switch
Στο πισω μερος υπαρχει ενας μαγικος διακοπτης. Νομιζω οτι αυτη η μετατροπη με εκανε να αγαπησω τον class 5 αφου περασαμε μια σχεση αγαπης-μισους μετα την αρχικη αγορα!!!! Εκτος απο τον default silicon (transistor) rectifier υπαρχει μια EZ80 λαμπα που σου δινει μια εντελως vintage χροια σαν τους παλιους καλους marshall. Στην θεση 1 ειναι ο μαμα rectifier, στην θεση 2 vintage half-power και στην θεση 3 vintage full-power. Για ποιο πολλες πληροφοριες (και φυσικα για ολες τις μετατροπες) μπορειτε να ριξετε μια ματια στο site του. Εγω το μονο που μπορω να σας πω ειναι το τελικο αποτελεσμα...... παιζω ΜΟΝΟ στην θεση 3..... Το sag effect οχι μονο δεν ακουγεται "ρηχο" αλλα αυτη η μικρη χρονικη καθυστερηση της μετατροπης του ρευματος απο εναλασομενο σε συνεχες σε μεταφερει σε αλλες εποχες.

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #3 στις: 23/01/12, 15:26 »
Preamp bias & gain switches
2 μαγικα διακοπτακια. Τι κανει το καθενα? Το ενα αλλαζει το bias του ενισχυτη και το αλλο το gain. Προφανως θα μου πειτε.....

Το bias αλλαζει τον ογκο του ηχου, την οξυτητα και τα μπασα. Πανω ειναι για humbucker, κατω για singlecoil, στην μεση για ολους. Εδω πρεπει να τονισω οτι ο ηχος εξαρταται και απο τα ρυθμιστικα της κιθαρας (και φυσικα απο τον κιθαριστα...). πχ αν θελεις πολυ πριμο και οξυ ηχο με μια στρατ, επιλεγεις την πανω θεση αλλα στα δικα μου αυτια παραειναι πριμο.

Στην κιθαρα μου (strat με neck: fender fat 50s custom, middle: fender custom 69, neck: seymour duncan custom shop ssl-1c dg) ταιριαζει στην κατω θεση. Για την lespaul ενος φιλου ο ηχος κατω ηταν πιο "πνιχτος" και "εξουθενωμενος" ενω πανω ηταν ταμαμ. Χαμηλα μπασα με οξυ και καθαρο ηχο. Επισης σε ενα σκαφος ταιραξε υπεροχα στην μεσαια γιατι ο ηχος ηταν πιο "γλυκος" και πιο γεματος.

Αν θελετε να το τραβηξουμε λιγο απο τα μαλια θα ελεγα οτι στην μεση εχουμε κατι απο fenderamps, πανω κατι απο vox και κατω marshall. Αλλα ειπαμε τραβηγμενο.......

Το gain ειναι straight through. Πανω low gain, μεση medium gain, κατω high gain. Μην φανταστειτε βεβαια οτι ειναι gain switch πεταλιου αλλα πιο πολυ ριχνει η ανεβαζει την ενταση. Εγω το εχω μονιμα στην κατω θεση και καθαριζω η βρωμιζω τον ηχο μου με το mv.Οι μαμα θεσεις ειναι bias=κατω και gain=μεση.

LineOut
Το σημα το παιρνει (με μια μικρη επιφυλαξη) απο το speaker output και παραμενει ενεργο ειτε στο speaker ειτε στο headphone/low power mode.

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #4 στις: 23/01/12, 15:28 »
Οι λαμπες που φοραει πλεον με τις μετατροπες ειναι
2xECC83 preamp,
1xEL84 power output,
1x12AT7 reverb,
1xEZ80 valverecifier

Οπως καταλαβατε ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο τον ενισχυτη. Στο παρελθον ειχα απο valvestate μεχρι jcm900 αλλα κανενας δεν ηταν τοσο ευπλαστος και πολυπλευρος οσο ο class 5. Προτεινω ανεπιφυλακτα τις μετατροπες εν γενει και φυσικα τον Andy. Προσοχη δεν θελω να φανει οτι κανω διαφημιση. Ουτε τα παιρνω ουτε ειναι σοι μου. Αλλα αφου εκανε καλη δουλεια ειναι αμαρτια να μην επωφεληθει και καποιος συμφορουμητης απο την εμπειρια μου. Στο κατω κατω αν ειναι να δωσει καποιος 700-900 ευρω να παρει εναν ενισχυτη γιατι να μην παρει αυτον? BTW σημαντικο οτι ΔΕΝ εχω παιξει ποτε live οποτε δεν ξερω την συμπεριφορα του σε flat-out καταστασεις σε γεματα venues. Αυτο που ξερω ειναι οτι καπελωνω τον drummer μου ο οποιος βαραει τα drums σαν το χταποδι......

Και παμε στο διαταυτα. Ο ενισχυτης πηγε συνολικα 800 ευρω, μαζι με ολες τις μετατροπες και τα μεταφορικα. Ο ενισχυτης αξιζει καθε ευρω και νομιζω οτι (μπορει και να κανω λαθος) θα σταματησει να βαζει το reverb γιατι ειναι τεραστια ταλαιπωρια για την εγκατασταση. Αν εχει καποιον στο ebay οπως ανεφερε ο maejima χτυπηστε τον!!! Ο Andy παντως κανει μετατροπες και ενισχυτες που ηδη εχετε αγορασει αλλα δεν πουλαει κιτς (ακους ανδριανε?) και δυστηχως δεν δινει schematics (ακου το καλα...).

Ευχαριστω πολυ για την αναγνωση. Για οποια αποροια η διευκρινηση θα χαρω να βοηθησω!!!

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #5 στις: 23/01/12, 15:29 »
ΥΓ1: Καλα τα λογια αλλα ηχητικα??? Επιφυλασομαι γιατι εχω δωσει την κιθαρα σε μια φιλη να διορθωσει κατι στο decoupage που μου εκανε.
Πιστευω σε καμια 10αρια μερες να ανεβασω και μερικα ηχητικα με ολες τις μετατροπες
ΥΓ2: Ο ενισχυτης ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ με τρελα τα πεταλια!!!! Λες και φτιαχτηκε μονο για αυτο!!!! Marshallguv'normk1 (madeinuk) και procorat 2 και τρελα!! Ονειρο ζω μην με ξυπνατε!!!!
 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #6 στις: 23/01/12, 15:54 »
χε....
σε ευχαριστούμε που έκανες τον κόπο να τα γράψεις όλα αυτά....
το καλύτερο θα ήταν βίντεο με high quality ήχο από πάνω και για το ματι αλλά και για να καταλάβουμε τον ήχο του αλλά....ότι μπορείς....

καλόπαιχτος!!

υγ.δηλαδή ουσιαστικά οι μετατροπές πήγαν λιγότερο από 300Ε μαζί με υλικά?

http://www.thomann.de/gr/marshall_class_501.htm

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #7 στις: 23/01/12, 15:55 »
..σε Full Power αν έχεις δικό σου στoύντιο για πρόβες, αλλιώς με 'OPR' - Output Power Reduction αν δεν έχεις, σε κόβω να μην έχεις!..

Ονειρο ζω μην με ξυπνατε!!!!

Ομορφάααααντραααα μουουου, δεν πειράζει, είναι και Γ*Μ* τις μετατροπές, θα σου βάλω και κανα-δύο μπουκαλάκια string cleaners να γλυστράει!!!...
 :up :roll

http://www.ratvalveamps.com/marshall-class-5-combo

 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/12, 16:03 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #8 στις: 23/01/12, 17:27 »
Εχω εχω!!!!! χαχαχαχαχαχα
full power = διαζυγιο + εξωση!!! χαχαχαχα
Ειναι δυνατος ο κερατας...


Οταν μιλαγαμε με εμαιλ και πριν συμφωνησουμε στιν τιμη κτλ κτλ μου ειπε οτι τα υλικα κοστιζουν περιπου 140 λιρες και οτι βγαζει απο καθε ενισχυτη 15 λιρες. Για πιο κατω δεν το κανει και δεν πουλαει. Θελει μια μερα για την μετατροπη και μια μερα για τεστ. Πιστευω οτι γι αυτα που τελικα εχει πανω του ο ενισχυτης, τελικα ειναι καλη τιμη. Θα μου πειτε μπαινει στα χωραφια του tubemeister της H&K η του marhsall ma. Θα συμφωνησω αλλα τουλαχιστον για μενα τα εφε πανω στον ενισχυτη (ακομα και τα εχει φτιαξει η tech 21) ειναι εκτος...... Δεν θελω κοψοψοψα και ψιψιψινια. Θελω απλα εναν ενισχυτη... Να σας πω την αληθεια πχ για το tone control τα εχω ολα στην μεση. Σχεδον παντα ετσι επαιζα με καθε ενισχυτη. Ακομα και τα πεταλια μου στην μεση τα εχω (οσα εχουν οπως πχ το guv'nor mk1).


Αυτα που ισως του λειπουν (ψαχνω λεπτομερειες τωρα) ειναι fx loop series/parallel switch και fx loop level. Ετσι για να μην μας την λενε και κατι peavey....... ;)

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #9 στις: 23/01/12, 18:29 »
Πήρα κ εγώ ακριβώς τον ίδιο ενισχυτή πριν κανα 6 μηνο όμως με τα ίδια μοντς .Αν σε αυτόν προσθέσεις και μία Gibson Les Paul τότε έχεις τον απόλυτο les paul ήχο. Αν τώρα ρίξεις μπροστά και κανά overdrive της προκοπής μιλάμε για τρελλές καταστάσεις.Χαίρομαι πάντως που δεν είμαι ο μόνος που έχω αγοράσει από τον Andy.Τι κιθάρα έχεις?

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #10 στις: 23/01/12, 18:53 »
Εχω μια fender strat 1988 mij με neck: fender fat 50s custom shop, middle: fender custom 69' και bridge: seymour duncan custom shop ssl-1c dc
Μπροστα εχω το marshall guv'nor mk1 (80' made in uk), proco rat 2 (αρχες 90' αγορα απο τον φανη απο το noiz να ναι καλα το παιδι με το LM308N made in usa) και περιμενω να ερθει για να φτιαξω ενα ts9 clone. Νομιζω οτι με αυτα μπροστα καταλαβαινεις τι γινεται......

Καποια στιγμη θα ηθελα να παρω μια les paul παντως..... Δεν ειναι εποχες για ηρωες ομως. Αληθεια με την les paul σου "βουιζει" οταν ειναι idle? Ο δικος μου βουιζει (λαμπες...) αλλα οχι τοσο οσο ο jcm900 που ειχα παλιοτερα. Το φοβομουν πριν τον παρω οτι θα εχει βουιτο, αλλα τιποτα περισσοτερο απο το κλασικο των μονων μαγνητων.

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #11 στις: 23/01/12, 22:07 »
Ωραίο και αναλυτικό και πλήρως κατατοπιστικό το review σου για τον ενισχυτή.
Πρέπει να είναι πολύ ωραίο εργαλείο για κάποιον που θέλει αυθεντικό marshall ήχο απο εναν ενισχυτή που τα έχει όλα (FX Loop , Reverb , Gain , Master, OPR) σε εντάσεις πολυκατοικίας.
Τα λεφτά που κοστίζει δεν μου φαίνονται πάρα πολλά αν σκεφτείς οτι ο απλός κάνει σχεδόν 500. Εγώ είχα δει έναν used που έδινε ενας Αγγλος buy it now στο ebay και έφτανε με τα μεταφορικά στα 700 περίπου ευρώ. Μια χαρά δηλαδή.

Οταν μπορέσεις γράψε και clips να ακούσουμε τις μοντες στην πράξη.

Ευχαριστουμε για το πολύ καλό review!  :D

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Marshall Class 5 Rat Amp part 1
« Απάντηση #12 στις: 24/01/12, 00:17 »
Με les paul και γενικότερα με humbucker δεν ακούγεται κανένα βουιτό.Έχω και μια strat style blade texas standard με μονοπηνιακούς με την οποία όμως δεν ακούω ιδιαίτερο θόρυβο αν και δε τη δοκίμασα σε συνθήκες στούντιο με τον ενισχυτή στο τέρμα για να είμαι ειλικρινής.Γενικότερα είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον ενισχυτή και πιστεύω ότι είναι ιδανικός και για στούντιο ακόμα και αν ο ντράμερ παίζει δυνατά ενώ με μικρόφωνο μπορεί να βγάζει και λάιβ.Αν και προτιμώ να καρφώνω την les paul κατευθείαν στον ενισχυτή όταν χρησιμοποιώ την line 6 m 13 πετυχαίνω ακόμα καλύτερο overdrive ενώ delay chorus κλπ μπαίνουν στη λούπα.Επίσης με την m13  εκμηδενιζεται οποιοδήποτε hum απο την strat.Παρόλαυτα αν είχα fender μόνο και όχι les paul μάλλον θα έπαιρνα fender ενισχυτή.Επίσης όποιος αποφασίσει να τον αγοράσει μην περιμένει και τρελλά καθαρά σε μεγάλη ένταση (για άλλο πράγμα φτιάχτηκε έτσι κ αλλιώς) ενώ το OPR του Andy Dokken είναι αρκετά χρήσιμο για συνθήκες δωματίου αν και ΤΙΠΟΤΑ δε συγκρίνεται με τον ενισχυτή πραγματικά σε φουλ ένταση
αυτά

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 02:37
από harisz
6 Απαντήσεις
4168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 01:27
από Jezus
19 Απαντήσεις
7747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
2 Απαντήσεις
3001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/10, 13:49
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 13:00
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
marshall class 5

Ξεκίνησε από dave85 Ενισχυτές

6 Απαντήσεις
3138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/12, 15:07
από Kosthrash
14 Απαντήσεις
13914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/12, 12:34
από Korgy
14 Απαντήσεις
5252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/14, 12:39
από JoePerry
2 Απαντήσεις
4287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/15, 17:20
από kotsos.a
4 Απαντήσεις
1455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/20, 20:30
από modfori