Αποστολέας Θέμα: wah wah..  (Αναγνώστηκε 7273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
wah wah..
« στις: 06/03/09, 19:52 »
ξερω οτι στο συγκεκριμενο θεμα εχουν αναφερθει και αλλοι στο site απλα νομιζω πως ειναι λιγο πιο συγκεκριμενο το προβλημα μου για αυτο και το επαναφερω.αγορασα προσφατα το original wah wah  της  vox. δοκιμασα πριν το παρω τα morley, cry baby (απλο,classic,q,jimi hendrix) και μου φανηκε το καλυτερο.ηξερα απο πριν οτι το wah θα αλλαξει τον ηχο μου σε μια πιο πριμα κατευθυνση.το προβλημα προεκυψε στο σπιτι οταν το συνεδεσα με το πεταλακι μου (boss- metal zone).συνδεοντας πρωτα το  wah με τον ενισχυτη ( marshall valvestate 40w) και στη συνεχεια το πεταλακι με το wah, το wah στο καθαρο ειναι πολυ καλο οπως και οταν το ειχα δοκιμασει, οταν το ανοιγω αφου παιζω με το πεταλακι ο ηχος ειναι δραματικα διαφορετικος και οχι και τοσο καλος (θεωρωντας ως καλο τον ηχο που βγαζω με το πεταλακι δηλαδη με αρκετα μεσαια,μπασα,"ογκωδης" και "γλυκος") και ουσιαστικα δε μπορω να χρησιποιησω το πεταλακι με το wah στο ιδιο τραγουδι.συνδεοντας τα μετα αναποδα ο ηχος δεν αλλαζει ανοιγοντας το wah ομως το "wah" του wah δεν ειναι τοσο εντονο δηλαδη η χρηση του εχει μικρη επιδραση ως εφε, στο καθαρο ειναι και παλι πολυ καλο.αν καποιος γνωριζει ας βοηθησει πρωτα απο ολα προτεινοντας μου το wah που ειναι πιο κοντα στον ηχο που θελω και στη συνεχεια εξηγοντας μου γιατι στη 2η περιπτωση οπου ο ηχος ειναι ικανοποιητικος δεν δουλευει καλα το εφε.ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #1 στις: 06/03/09, 20:43 »
Γεια σου φιλε πηρα και γω ενα wah προσφατα και ειχα και γω σε καποια φαση το ιδιο προβλημα. Εβαλα το wah μετα τον ενισχυτη, στο καθαρο ηταν γ**ω αλλα μολις εβαλα το βρομικο καναλι δεν ακουγοταν καλα το wah, σαν μπουκωμενο. Και αυτο ειναι το λογικο αποτι εμαθα γιατι το wah μπαινει πριν το distortion(μαλλον πιο σωστα, μπαινει πρωτο). Μετα εβαλα ενισχυτη-wah-πεταλι distortion και ακουγοταν μια χαρα! Αλλα αποτι ειπες εσυ ο ηχος σε αυτη τη συνδεσμολογια δε σαρεσει, το σιγουρο παντως ειναι οτι αυτη ειναι η σωστη για να ακουγεται καλα. Ισως αν αλλαζες το eq του ενισχυτη καπως. Δε βοηθησα πολυ αλλα νταξει...:P

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #2 στις: 06/03/09, 22:28 »
Ισως και μια μετατροπη του Wah σε True Bypass θα βοηθουσε...

Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #3 στις: 06/03/09, 22:35 »
αυτη η μετατροπη πως γινεται?!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #4 στις: 06/03/09, 23:04 »

Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #5 στις: 06/03/09, 23:14 »
οπως ολα πες..οκ καλη ιδεα!αλλα που απευθυνομαι?

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #6 στις: 06/03/09, 23:38 »
O ιδιος ο JAM μπορει να στο μονταρει...
Καπου στο κεντρο ειναι το σπιτι-μαγαζι του...
Στειλε ενα μειλ...

Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #7 στις: 07/03/09, 00:06 »
α...για να το λες ετσι μαλλον θα ειναι γνωστος ο τυπος αλλα ειμαι θεσσαλονικη εγω.μπορω να το παω σε καποιο μαγαζι με μουσικα οργανα?

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #8 στις: 07/03/09, 09:22 »
 Ρε παιδιά μην λέμε ό,τι θέλουμε... Τι σχέση έχει το αν είναι true bypass το πετάλι με τον ήχο του? Αυτό που έκανε ''λάθος'' ο φίλος είναι ότι το έβαλε μετά από την παραμόρφωση (ειδικά το metal zone δεν έχει και λίγη...).

 Δοκίμασε κιθάρα - wah - παραμόρφωση - ενισχυτή και θα είσαι ok :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #9 στις: 07/03/09, 11:00 »
Εχω το οριτζιναλ κραι μπειμπυ που εχει το ιδιο κυκλωμα με το Βοξ και μου παραμορφωνε τον ηχο...οπου και να το εβαζα...ακομα και πριν το βυσμα της κιθαρας...με μια μετατροπη διορθωθηκε...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #10 στις: 07/03/09, 11:16 »
Πηγα το CRYBABY μου στον JΑΜ και μου εκανε ολες τις αναγκαιες μετατροπες που ηθελα(wah pot,true bypass,switcher), και τωρα το πεταλι απλα σκιζει!Δεν μου αλλοιωνει καθολου τον ηχο,ουτε τον χρωματιζει και επισης μου εβαλε και ενα switch συμφωνα με τα δικα μου κριτιρια απο το οποιο μπορω να ρυθμιζω τα μπασα,τα μεσαια και τα πριμα αναλογα με τα κομματια που παιζω.Παιδες....υπαρχουν λυσεις,τα λεφτα που εδωσα για τις μετατροπες πιασανε τοπο και δεν ειναι καθολου ακριβη η μετατροπη.
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #11 στις: 07/03/09, 11:22 »
Το αν είναι το πετάλι true bypass ή όχι, δεν έχει να κάνει με τη χροιά. Απλά αυτό που παρατηρείται στα wah-wah (ειδικά στο crybaby) είναι ότι μειώνουν πολύ το σήμα, tone-sucking όπως είναι γνωστό γενικότερα.
Άλλα είναι πιό "gain-friendly"(καινούριος όρος αυτός  ;) ) και άλλα δεν είναι, κατά τη γνώμη μου βέβαια. Ειδικά αν μιλάμε για "βρωμιά" από MT-2, είναι δύσκολο να έχεις τον ίδιο ήχο με το distortion ανοιχτό και κλειστό... Κάτι ακόμα, αν ασχολείσαι με κολλητηροκατάσταση, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου true bypass, αν και δεν είναι και η πιό εύκολη μόντα.

Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #12 στις: 07/03/09, 12:10 »
διαβασα με ενδιαφερον αυτα που ειπατε και σηκωθηκα πρωι-πρωι να ψαξω τι παιζει.φιλε teo.gp οντως η συνδεσμολογια που λες ειναι γενικα η σωστη αλλα το metalzone ισως ειναι το μονο πεταλακι το οποιο εχει την ακριβως αντιθετη συμπεριφορα!!δοκιμαστε και θα δειτε οτι σε συνδεση κιθαρα-mt2-wah-ενισχυτης το wah ειναι πολυ εμφανες και γενικα δουλευει κανονικα(αφου ειναι φυσιολογικο να αλλοιωνει τον ηχο).σε συνδεση κιθαρα-wah-mt2-ενισχυτης το wah δεν εχει καμια η εχει πολυ μικρη επιδραση στον ηχο παρολο που απο οσα μου ειπαν ετσι συνηθως ειναι η συνδεση..αυτο δεν το δοκιμασα μονο στο σπιτι μου αλλα και σε διαφορα καταστηματα για να δω μηπως εχω εγω το προβλημα.απο εκει και περα οντως η μετατροπη σε true bypass δεν παιζει κανενα ρολο στον ηχο απλως δεν αλλοιωνει την ενταση του σηματος.τελος δοκιμασα τον crybaby 535q με το mt2 μηπως λογω των ρυθμισεων του(μπασα-πριμα) πετυχω κατι.εφτασα πιο κοντα στον ηχο που θελω αλλα δε νομιζω οτι αξιζε αλλα 50e...οποτε μαλλον προς καποια μετατροπη το βλεπω..μηπως ξερει καποιος πως λεγεται η συγκεκριμενη που ζηταω?!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #13 στις: 07/03/09, 14:17 »
Μηπως το προβλημσ δεν το χει τα wah αυτο καθαυτο αλλα το mt-2?? Λεω εγω τωρα...
Και τι σου χρειαζεται το mt-2 απο το στιγμη που μπορεις να παρεις ημιλαμπατα Marshall γκαζια?
Μπορει δηλαδη και το προβλημα σου να οφειλεται στη γενικοτερη ψηφιακουρα και τζιτζικιλα (πως αλλιως να το θεσω...) του Boss...
Αν παλι θες ντε και καλα πεταλι distortion μηπως να μαζευες χρηματα και να πηγαινες μια βολτα απο τα μαγαζια με το wah σου να δοκιμασεις τι σου καθεται καλυτερα στι αυτι..?


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #14 στις: 07/03/09, 14:21 »
έχω κ εγώ τα V847 και MT2...
τους έστειλα mail για μια μετατροπή για λίγο πιο γλυκές συχνότητες στο wah γιατί ή θα τσιρίζει ή θα μπουκώνει..
επίσης με ενδιαφέρουν πολύ τα βαψίματα στα πεταλάκια!! ;D

ξέρει κανείς αν στα Guitar store & ART Music κάνουν οι ίδιοι τις μετατροπές και τα βαψίματα ή τα στέλνουν αλλού?
για να πάω να τους ρωτήσω εκεί ρωτάω...

Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #15 στις: 07/03/09, 15:42 »
φιλε G.K. the Greek το ΜΤ-2 μου δουλευει κανονικα.και το θεμα ειναι οτι μου δινει τον ηχο που θελω...αλλα το wah μας τα γα..ει ολα!και επισης δε μπορω να πω οτι μου αρεσει η παραμορφωση του ενισχυτη.. hot_sauce εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα ετσι?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #16 στις: 07/03/09, 16:04 »
άμα σου πω πως δν το χω παρατηρήσει γιατί δν τα βάζω ποτέ μαζί?
έχω και μια πεταλιέρα και έτσι θα τα χρησιμοποιήσω μόνο αν θελήσω τον ήχο του συγκεκριμένου πεταλιού...
αλλά θα τα συνδέσω και με τις δύο συνδεσμολογίες και θα σου πω εντυπώσεις..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #17 στις: 07/03/09, 20:15 »
φιλε G.K. the Greek το ΜΤ-2 μου δουλευει κανονικα.και το θεμα ειναι οτι μου δινει τον ηχο που θελω...αλλα το wah μας τα γα..ει ολα!και επισης δε μπορω να πω οτι μου αρεσει η παραμορφωση του ενισχυτη..

Δεν εννοω οτι το MT-2 εχει καποια βλαβη, απλα γνωμη μου ειναι (επειδη και γω καποτε το χρησιμοποιουσα) οτι δε συνεργαζεται καλα με αλλα πεταλια... Ειτε μιλαμε για συνδυασμο distortion-Wah ειτε για distortion-chorus κτλ...
Στη θεση σου θα πηγαινα να δοκιμασω το Wah με κανενα αναλογικο true bypass και καλυτερης ποιοτητας πεταλι..


Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #18 στις: 07/03/09, 21:55 »
μαλιστα..σαν ποιο ας πουμε?να ειναι βεβαια κοντινο ηχητικα με το mt-2.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #19 στις: 09/03/09, 10:22 »
 Προφανώς λόγω υπερβολικής παραμόρφωσης από to ΜΖ το Wah δεν μπορεί να αποδώσει όπως θα απέδιδε με λιγότερη ή καθόλου παραμόρφωση. Μην ξεχνάμε ότι το Cry Baby δεν είναι παρά ένα ''vintage'' πετάλι προορισμένο για πιο νορμάλ καταστάσεις και όχι για να οδηγεί το MZ. Αν λοιπόν είσαι αποφασισμένος να κρατήσεις το MZ ( :-\) θα σου πρότεινα να πουλήσεις το Cry Baby και να κοιτάξεις για κάποιο πιο μοντέρνο Wah, πχ για κάποιο Morley. Μην περιμένεις πολλά από το Cry Baby, εκτός κι αν έχεις όρεξη για μόντες και πειραματισμούς >:D με αμφίβολο αποτέλεσμα και με ερωτηματικό στο κόστος...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #20 στις: 09/03/09, 18:52 »
βασικα εχω ενα vox!οχι  cry baby!το vox ειναι ακομα πιο vintage αλλα μου αρεσε πιο πολυ απο τα αλλα..η συνεργασια τους μας τα χαλαει μαλλον..

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #21 στις: 09/03/09, 21:14 »
βασικα εχω ενα vox!οχι  cry baby!το vox ειναι ακομα πιο vintage αλλα μου αρεσε πιο πολυ απο τα αλλα..η συνεργασια τους μας τα χαλαει μαλλον..

 Σόρυ, ξεχάστηκα... Δεν αλλάζει κάτι πάντως από αυτά που έγραψα :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #22 στις: 09/03/09, 23:03 »
οκ καταλαβα..γιατι γενικα οι γνωμες για το MT-2 ειναι αρνητικες? εμενα προσωπικα μου αρεσει..και επισης αν ειναι να αλλαξω πεταλι (λογω wah) ποιο θεωρειτε καλο? σε τετοια φαση παντα

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #23 στις: 09/03/09, 23:42 »
οκ καταλαβα..γιατι γενικα οι γνωμες για το MT-2 ειναι αρνητικες? εμενα προσωπικα μου αρεσει..και επισης αν ειναι να αλλαξω πεταλι (λογω wah) ποιο θεωρειτε καλο? σε τετοια φαση παντα

Τι να σου πω... Το είχα κανά τριάρι χρόνια και δεν κατάφερα ποτέ να βγάλω έναν ήχο που να μου αρέσει...  Αν όμως σου αρέσει πάω πάσο ;) Για high gain πετάλια ας πει κανένας άλλος γιατί εγώ μέχρι Big Muff φτάνω  ;D ;D. Χωρίς πλάκα περίμενε από κανέναν άλλο, εγώ είμαι του classic rock, οπότε καταλαβαίνεις... Προτίμησε πάντως από το να δώσεις χρήματα για κάτι αντίστοιχο του MZ να το κρατήσεις μέχρι να έχεις αρκετά χρήματα για κάτι πραγματικά καλό (βλ. Tonebone Hot British κλπ). ΜΗΝ βιαστείς όμως ;) ούτε και να επηρεαστείς από εμάς, δική σου η τσέπη δικό σου και το αυτί και το γούστο ;) ;) ;).
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: wah wah..
« Απάντηση #24 στις: 10/03/09, 00:48 »
Ανοιγεις ενα μεγαλο θεμα τωρα...Η αγορα ειναι γεματη απο overdrive-distortion πεταλια και ο καθε ενας απο μας εχει τις δικιες του προτιμησεις (απο blues μεχρι classic rock και high gain ηχους)  οπως πολυ σωστα τονισε ο teo...
Αν εσενα σου καθεται καλα το Bossaki κανενα προβλημα τοτε αυτο ειναι το καλυτερο...
Αν θες τη γνωμη μου παντως σε περιπτωση που στο μελλον θελησεις να παιξεις και κατι που απαιτει μεγαλυτερη καθαροτητα στον ηχο και τις δυναμικες σου, τοτε θα καταλαβεις πως το MT-2 δε θα μπορεσει να σε υπηρετησει και ισως στραφεις σε κανενα tubescreamer...
Ενα ακομα σημαντικοτερο μειονεκτημα του ειναι πως οσο θα μεγαλωνει η συλλογη σου απο πεταλια τοσο θα καταλαβαινεις οτι το Boss δεν ειναι και τοσο ''συνεργασιμο''..!

Με βαση τα δικια μου αυτια λοιπον ενα ωραιο versatile πεταλι που παιζει και high gain ηχους ειναι το tri-ac και το GT-2 απο την εταιρια tech 21.