Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή συνδεσμολογίας σε active μπάσο Ibanez SR305 DX  (Αναγνώστηκε 6157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας

Όντας κάτοχος του παραπάνω μπάσου είχα επι χρόνια το εξής ζήτημα: Το μπάσο έχει 2 μαγνήτες, και ο συνολικός έλεγχος γίνεται απο 2 volume pots, ένα tone, και ένα phat EQ, το οποίο είναι ουσιαστικά το ενεργό τμήμα του ήχου, και μέχρι τώρα το μόνο που έχω καταλάβει οτι κάνει είναι να δίνει λίγο ένταση και κάπως όγκο.

Το ζήτημα που με ξυνίζει απο το 2004 που το αγόρασα είναι η ύπαρξη 2 volume. Αυτό που ήθελα απο την αρχή είναι να αντικαταστήσω τα 2 volume με
Α)Ενα ποτενσιόμετρο το οποίο θα λειτουργεί ως crossfader\balance και θα ελέγχει την αναλογία της έντασης μεταξύ των 2 μαγνητών
Β)Ενα master ουσιαστικά volume με το οποίο θα ελέγχω την συνολική ένταση.

Kαι σα καλό παιδί κατέβασα και το διάγραμμα της καλωδίωσης του μπάσου


Μεχρι ένα σημείο, καταλαβαίνω οτι πρέπει σε έκαστη απο τις 2 τριάδες του καινούργιου ποτενσιόμετρου, να φέρω τη συνδεσμολογία έκαστου volume. Αυτό που δε καταλαβαίνω, είναι το σε ποιό σημείο και ΠΩΣ συνδέεται το παλιό ποτενσιόμετρο το οποίο θα έχει το ρόλο του master volume.

Εκανα μια απόπειρα να δώ το σχεδιάγραμμα του ίδιου μοντέλου της επόμενης χρονιάς, το οποίο έχει balance, αλλα το σύστημα είναι τελείως διαφορετικό. Πολύ πιθανό πάντως, σε αντίθεση με μένα, όποιος το δεί να διαφωτιστεί.

Αυτό που έβγαλα σά συμπέρασμα είναι:
1)Στο σχεδιάγραμμα του μπάσου ΜΟΥ, μετά το tone, αυτό που λέει "black" είναι η γείωση, ενώ το "green" είναι αυτό που στέλνει το σήμα.
2)Στο 2ο σχήμα, μεχρι ΚΑΙ το απλό volume είναι αυτό που θέλω. ΑΝ καταλαβαίνω καλά, το αριστερό απο τα 2 καλώδια που φεύγουν απο το απλό volume είναι η γείωση, και το δεξί το σήμα.

Οπότε το συμπέρασμα που βγάζω είναι οτι ακολουθώ το 2ο σχήμα μέχρι το απλό volume. Εκεί στέλνω τη γείωση στο πάτο του tone, παρέα με το ένα άκρο του πυκνωτή, και το hot ας πούμε μέρος στο μεσαίο pin του tone. Απο το μεσαίο pin του tone θα πάρω το καλωδιάκι και θα συνεχίσω το πρώτο σχεδιάγραμμα θεωρώντας το το green καλώδιο για να το στείλω στο χοντρο-pot (Phat-EQ), ενώ η γείωση απο το όλο σύστημα θα πάει εκεί που κατέληγε το black απο το tone στο πρώτο σχήμα.

Αμα είναι πείτε να απλώσω κοτετσόσυρμα για τα μπουκάλια που θα μου πετάξετε ;D ;D ;D

Ευχαριστώ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αυτή είναι η συνδεσμολογία που χρειάζεσαι:



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Νομίζω οτι η διαφορά απο αυτό που περιγράφω είναι οτι το σήμα φεύγει απο το master volume, και όχι απο το tone. Απλά υπέθεσα οτι εφόσον το δεξι πόδι απο το volume πέφτει πάνω στο μεσαίο πόδι του tone,οτι δεν είχε σημασία απο που θα τράβαγα το τελικό σήμα.
Είναι μακρύς ο δρόμος της κατανόησης...

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ.  :) :) Kαι μόνο που ετοίμασες σχήμα, ήταν παραπάνω απο όσο μπορούσα να ελπίζω.


Θα προσπαθήσω εν καιρώ να παλέψω μια αντίστοιχη εκδοχή για τη κιθάρα μου που έχει 2 διπλούς, και το "σηκώνει" το concept του balance pot. Απλά θα πρέπει να παίξω με το θέμα του serial\parallel κλπ, καθότι είναι με 4 καλώδια έκαστος και θέλω να αξιοποιηθεί.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
το concept του balance pot.


Υπάρχει πολύ βιβλιογραφία σχετικά με το Balance pot και την σωστή συνδεσμολογία του για την υλοποίηση BLEND που ουσιαστικά θέλεις εσύ.
Το διευκρινίζω γιατί υπάρχει διαφορά ανάμεσα σέ ένα απλό στερεο pot για balance όπως αυτό που παρέθεσες από τον Thomann...
http://www.thomann.de/gr/goeldo_balance_poti.htm

...και σε πιό εξειδικευμένα Blend Pots όπως αυτό:
http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Potentiometers/Blend_Pots.html

Εξηγώ ότι όλη η ουσία είναι τι γίνεται με τα σχετικά volumes, όταν το pot είναι στην μέση και για αυτό φροντίζει η ειδική "χάραξη" του taper:

1. Με ένα απλό στερεο balance pot, στην μέση, προστίθενται το μισό από κάθε ένα volume από τους δύο μαγνήτες, οπότε δεν αλλάζει η ένταση, μόνο η χροιά. Μπορεί αυτό να είναι κάτι που προτιμάς.
2. Με ένα Blend Pot, στην μέση, τα δύο σήματα είναι full on! Οπότε έχεις πλήρες σήμα και από τους δύο μαγνήτες. Μπορεί τελικά αυτό να είναι καλύτερο, δεδομένου ότι θα έχεις και master volume.

http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronics/Pots/i-4137.html
http://sound.westhost.com/pots.htm

Διάβασε λίγο τα σχετικά και δες τι σε ενδιαφέρει, πριν κάνεις τον κόπο και τις παραγγελίες..

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=jazz_bass_blend
Το σχεδιάγραμμα αυτό είναι πολύ παρόμοιο με το νέο δικό σου, μόνο που εσύ, πριν ακριβώς το output jack μπορείς να παρεμβάλεις το Phat EQ σου: Sleeve to Black (γείωση), Tip to Green (σήμα).
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/10, 16:00 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
H αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία ανήκει αυτό που έχω. Πάντως από τα λεγόμενά σου, καταλαβαίνω οτι το blend προσφέρει πιο ευέλικτο έλεγχο.

Αυτό που σκοπεύω να κάνω είναι να βάλω ένα blend πρίν απο την έξοδο, αλλά μεταξύ blend και μαγνητών θα προηγηθούν διακοπτάκια που θα τους γυρνάνε μεταξύ parallel και serial.Τέλος, με ένα blend σκέφτηκα αν μπορεί να φτιαχτεί ένα tone το οποίο από τη μια θα είναι το κλασσικό βαθυπερατό, και απο την άλλη ένα υψιπερατό, το οποία αν κατάλαβα καλά είναι το γνωστό tremble bleed.

Πολύ κατατοπιστικά τα link που παρέθεσες.Καλή αρχή για αυτό που σκέφτομαι. Και πάλι ευχαριστώ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αν και είναι double post.

Μέρος τον ευχαριστιών μου πάει στον Κώστα80, όχι μόνο για την εύρεση του pot αλλα και επειδή πάνω σε μια κουβέντα μας μου ήρθε η έμπνευση να χρησιμοποιήσω ένα balance.


Τις ευχαριστίες μου και πάλι Ανδρ1ανέ. Τέλειωσα το όλο ζήτημα πριν απο κανα 3ωρο. Είναι κάποια θεματάκια που πρέπει να λυθούν, κυριότερα η αλλαγή του balance με ένα πιο ταιριαστών διαστάσεων. Παρόλα αυτά η συμβολή σου ήταν και είναι ανεκτίμητη.


Παρατηρήσεις πάνω στο όλο project:
1)Δυστυχώς η θεωρία που μας λέει οτι κατα τη περιστροφή παραμένει η ένταση σταθερή δεν ισχύει.Στο κέντρο περίπου, κάνει μια κοιλιά η ένταση, το οποίο μπορεί να οφείλεται στο οτι το ποτενσιόμετρο δεν είναι απαραίτητα γραμμικό.
2)Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι για το μέσο μπασσίστα, αλλα πλέον υπάρχει ένα master volume, και μπορούμε πλέον να βρούμε κάποιες στάνταρ θέσεις για τα υπόλοιπα ποτ, χωρίς να φοβόμαστε οτι μπορεί να χαλάσουν οι ρυθμίσεις του μπάσου.
3)Προσωπικά, αν λυθεί το πρόβλημα  με τη κοιλιά που κάνει η ένταση, θα το περάσω στν ηλεκτρική μου, καταργώντας τον επιλογέα. Γενικά πιστεύω οτι μπορεί να αντικαταστήσει τον επιλογέα σε οποιαδήποτε κιθάρα έχει 2 μαγνήτες, χρησιμοποιώντας διακοπτάκια για τις λοιπές ιδιότητες των μαγνητών.

Και πάλι τις ευχαριστίες μου.Να 'στε καλά.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/05, 15:53
από JaYmZ
66 Απαντήσεις
35970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/06, 19:07
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:17
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/08, 19:22
από Zeppelin
1 Απαντήσεις
4175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 23:25
από fanhs
3 Απαντήσεις
3223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
9 Απαντήσεις
4534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/09, 21:14
από MechMech
Ibanez SR305

Ξεκίνησε από Stella_Moonlight Μπάσο

6 Απαντήσεις
2858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 23:07
από Nikoubis
2 Απαντήσεις
2181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/10, 22:56
από afterforever
6 Απαντήσεις
5448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/11, 11:56
από Archangel