Ψηφοφορία

Πως θα θέλατε να ονομαστούν τα Σκόπια;

Σλαβομακεδονία
9 (18.8%)
Άνω Μακεδονία
3 (6.3%)
Δημοκρατία της Μακεδονίας
3 (6.3%)
Δημοκρατία της Μακεδονίας-Σκόπια
0 (0%)
Βαρντάρσκα
16 (33.3%)
Κανένα/δεν με ενδιαφέρει το όνομα
9 (18.8%)
Δεν ξέρω/δεν απαντώ
0 (0%)
Άλλο
8 (16.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 48

Αποστολέας Θέμα: Το όνομα των Σκοπίων  (Αναγνώστηκε 22632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #50 στις: 29/05/08, 15:10 »
Πολλοί λένε, οτι πίσω απ'όλα αυτά κρύβονται ακόμα και αλυτρωτικές βλέψεις εναντίον της Ελλάδας.

O Λιακόπουλος? (χιουμοράκι)  ;D ;D

Να σου κάνω την εξής ερώτηση: Πόσοι από τους σημερινούς έλληνες είναι γνήσιοι απόγονοι των τότε ελλήνων και των τοτε μακεδώνων? Με τοσους πολέμους και τόσες αλλαγές συνόρων που έχουν γίνει. Και για ποιούς έλληνες μιλάμε? Στο βυζάντιο, όλα τα βαλκάνια ήταν ένα πράγμα, στην αρχαία ελλάδα η μακεδονία ήταν "εχθρός" της αθήνας, τα σύνορα άλλαζαν κάθε τρεις και λίγο. Ποιός ορίζει το ποιοί είναι οι απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου και ποιοί όχι?

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #51 στις: 29/05/08, 15:44 »
παιδια σας παρακαλω μην ξαναρχισουμε αυτη την συζητηση...την εχω κανει τους τελευταιους μηνες 3 φορες σε 3 διαφορερικα ποστ που εχουν γινει στο κιθαρα γι'αυτο το θεμα...θα τσακωθουμε στο τελος, ποιος ειναι πατριωτης, ποιος ανοιχτομυαλος και ποιος εθνικιστης...δεν εχει νοημα και δεν μπορει αποδειχθει κατι...

παρολα αυτα ξαναλεω οτι για μενα οι πιθανοτητες του να ειμαστε απογονοι των αρχαιων ειναι παρα πολλες...δεν σβηνουν ετσι απλα τα γονιδια...αλλιως δεν θα υπηρχαν σχιστοματηδες, μαυροι και ασπρουλιαρηδες...αλλιως μετα τα μπαστερδεματα των αιωνων θα ειμασταν ολοι ιδιοι...η τουλαχιστον παρεμφερεις...κατι που δεν ισχυει οπως ολοι ξερουμε...

και κατα δευτερον αν αφαιρεσεις την τουρκοκρατια και ρωμαιοκρατια...αυτος ο σημερινος χωρος κατοικουνταν παντα απο ελληνες...δεν μπορειτε να μιλατε τοσο απροκαληπτα για μπασταρδεμα λες και ειμασταν λαος των 5 ανεμων απο τιποτα νομαδες ή τιποτα προσφυγες που εγκατασταθηκαν στην μεση του πουθενα...Ελεος! ... ουτε σημαινει οτι τα στρατευματα κατοχης ρωμαιων και τουρκων αλλη δουλεια δεν ειχαν, εμας πηδουσαν...και μεις σαν τους μ@@@κες τους μεγαλωναμε τα παιδια μετα... τοπικα μπασταρδεματα ηταν αναποφευκτα..αλλα οταν μπασταρδευεται το 1% του πληθυσμου δεν μπορειτε να μιλατε για μπασταρδεμα τετοιας εκτασης...υπαρχουν οι μηχανισμοι ωστε η αρχικη φυλη να απορροφαει τετοιους "κραδασμους"...το πρωτο και καλο μπασταρδεμα της φυλης μας μεσα στον ελλαδικο χωρο θα γινει με τους αλβανους... να μου το θυμηθητε...γιατι απλα δεν εχουμε πολεμο μεταξυ μας...και αν συνεχισουμε να συζουμε για πολυ καιρο ακομα, ειναι αναποφευκτα τα πρωτα ομαδικα μπασταρδεματα μεταξυ μας...


στην τελικη τι ειναι 2000 χρονια...? απο τον παπου μεχρι εμενα ειναι περιοδος 100 χρονων...πολυ δεν ακουγεται? δεν ειναι ομως...αν υποθεσουμε δηλαδη οτι 3 γενιες καταλαμβανουν εναν αιωνα..τοτε εχουμε οι αρχαιοι ελληνες ειναι 60 γενιες πισω...και στην τελικη με ποιους μοιαζουμε εξωτερικα? με τους γερμανους, με τους τουρκους ή με τους σλαβους? με κανεναν τους! περισσοτερο μοιαζουμε με τους νοτιους ιταλους και με τους ισπανους...που ειναι μεσογειακοι λαοι...οι σλαβοι, ειναι σλαβοι.. πως να το κανουμε τωρα...ετσι γεννηθηκαν και καλο ειναι να συνηθισουν ορισμενοι τους στην ιδεα

ουφ! τα πα παλι ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 15:57 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #52 στις: 29/05/08, 16:20 »
Αλλού βαρούν τα τούμπανα αλλού χορεύει η νύφη...

Οκ εμείς είμαστε οι απόγοινοι των αρχαίων ελλήνων, οι Άγγλοι είναι απόγονοι του Βασιλιά Αρθούρου και ο Σεβάχ ο Θαλασσινός ο ευεργέτης της Μέσης Ανατολής..! Ρε πάμε καλά..?? Δηλαδή το μόνο που μας ενδιαφέρει και που μας διαμορφώνει την προσωπικότητα είναι η πιθανότητα άμεσης καταγωγής από τον Οδυσσέα, τον Αριστοτοέλη και τον Περικλή??
  Πότε επιτέλους σε αυτή τη χώρα θα μάθουμε να  ξεχωρίζουμε την ιστορία από την προγονοπληξία? Το τί έκαναν οι αρχαίοι ''πρόγονοι'' είναι δικός τους λογαριασμός. Και δε νομίζω να ήθελαν τη δική μας φάρα για απόγονους. Και επίσης, το θέμα δεν είναι ότι οκ εμείς έχουμε αίμα να κυλάει στις φλέβες μας από την αριστοκρατία του πνεύματος, αλλά το πως διαμορφώνουμε και μεστώνουμε μέσα μας τις ιδέες που αυτοί διακήρυξαν. Τα άλλα όλα είναι λογια του αερα, κρυφοεθνικιστικά και προγοναλάγνα κατ ' εμε.
 Το γραψα και στην έκθεση!Ναι, η αρχαιότητα είναι παράδοση και ιστορία μας και πρέπει να τη διομορφώνουμε στα σημερινά δεδομένα της εποχής, αποβάλλοντας οτιδήποτε το στατικό και παρωχημένο. Το ότι έχουμε ίσως υπάρχει και μια δόση αρχαίου αίματος στις φλέβες μας, δε μας κάνει απαραίτητα καλύτερους από κάποια άλλη φυλή. Όλοι πριν γίνουν οι Σέρβοι, οι Τούρκοι, οι Γάλλοι, οι Πορτογάλοι καταγόταν από κάποια φυλή η οποία πήγε και εγκαταστάθηκε στο μέρος όπου σήμερα εκτείνονται οι χώρες τους.
 Το ότι οι Σέρβοι για καποιους λόγους παραχαράσσουν την ιστορία είναι εντελώς διαφορετικό θεμα από το να θεωρούμε τους εαυτούς μας ανώτερους από αυτούς με το πρόσχημα του χρυσού μας αίματος. Οπότε καλύτερα ας αφήσουμε αυτες τις παράλογες προγονοπληξίες και ας προσπαθήσουμε να δούμε τα πράγματα καπως περισσότερο ουσιαστικά...

υγ Το Σάββατο θα επιστρέψω με πιο ολοκληρωμένες απόψεις..Πανελλήνιες γαρ...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #53 στις: 29/05/08, 16:44 »
Πολλοί λένε, οτι πίσω απ'όλα αυτά κρύβονται ακόμα και αλυτρωτικές βλέψεις εναντίον της Ελλάδας.

O Λιακόπουλος? (χιουμοράκι) ;D ;D

Να σου κάνω την εξής ερώτηση: Πόσοι από τους σημερινούς έλληνες είναι γνήσιοι απόγονοι των τότε ελλήνων και των τοτε μακεδώνων? Με τοσους πολέμους και τόσες αλλαγές συνόρων που έχουν γίνει. Και για ποιούς έλληνες μιλάμε? Στο βυζάντιο, όλα τα βαλκάνια ήταν ένα πράγμα, στην αρχαία ελλάδα η μακεδονία ήταν "εχθρός" της αθήνας, τα σύνορα άλλαζαν κάθε τρεις και λίγο. Ποιός ορίζει το ποιοί είναι οι απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου και ποιοί όχι?
Δίκιο έχεις. Αλλά σάμπως και οι Σκοπιανοί είναι οι απόγονοι των Μακεδόνων? πολύ το αμφιβάλλω...

ΥΓ Λιακόπουλο δε παρακαλουθώ. Εσύ μήπως? γιατι βλέπω ξέρεις τις απόψεις του :P

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #54 στις: 29/05/08, 17:02 »
Δηλαδή το μόνο που μας ενδιαφέρει και που μας διαμορφώνει την προσωπικότητα είναι η πιθανότητα άμεσης καταγωγής από τον Οδυσσέα, τον Αριστοτοέλη και τον Περικλή??
εδω κολλαει το...Αλλού βαρούν τα τούμπανα αλλού χορεύει η νύφη...ειπε κανενας οτι ειναι το μονο και το χασα καπου?... παρολα αυτα για πολλους ειναι φυσικη αναγκη να ξερουν απο που καταγονται...

Το τί έκαναν οι αρχαίοι ''πρόγονοι'' είναι δικός τους λογαριασμός. Και δε νομίζω να ήθελαν τη δική μας φάρα για απόγονους..Και επίσης, το θέμα δεν είναι ότι οκ εμείς έχουμε αίμα να κυλάει στις φλέβες μας από την αριστοκρατία του πνεύματος, αλλά το πως διαμορφώνουμε και μεστώνουμε μέσα μας τις ιδέες που αυτοί διακήρυξαν. Τα άλλα όλα είναι λογια του αερα, κρυφοεθνικιστικά και προγοναλάγνα κατ ' εμε.
συμφωνουμε απολυτα...υπαρχει και η περιπτωση ομως που απλα το βλεπεις λογικα και οχι φανατικα

Το γραψα και στην έκθεση!Ναι, η αρχαιότητα είναι παράδοση και ιστορία μας και πρέπει να τη διομορφώνουμε στα σημερινά δεδομένα της εποχής, αποβάλλοντας οτιδήποτε το στατικό και παρωχημένο. Το ότι έχουμε ίσως υπάρχει και μια δόση αρχαίου αίματος στις φλέβες μας, δε μας κάνει απαραίτητα καλύτερους από κάποια άλλη φυλή. Όλοι πριν γίνουν οι Σέρβοι, οι Τούρκοι, οι Γάλλοι, οι Πορτογάλοι καταγόταν από κάποια φυλή η οποία πήγε και εγκαταστάθηκε στο μέρος όπου σήμερα εκτείνονται οι χώρες τους.

υπαρχουν διαφοροποιησεις απο φυλα σε φυλα...δεν ειναι ολα το ιδιο...συγκεκριμενα οι αρχαιοι Ελληνες εχουν στησει τα θεμελια αυτου του πλανητη...το ιδιο ισχυει και για αλλους μονο 3-4 λαους...αυτο δεν ειναι τυχαιο...απεχω απο την λογικη του καθε φασιστα που θα μιλησει για τον "τελειο λαο" απεχω και απο ενα κουμουνι που θα πει οτι ολοι ειναι το ιδιο...το υγειες ειναι στην μεση...οπως οι μαυροι κατα μεσο ορο (σορρυ για την εκφραση) την εχουν μεγαλυτερη και εχουν μεγαλες σωματικες αντοχες...αλλοι γεννηθηκαν εξυπνοτεροι...και μεσα σ'αυτους ηταν και οι αρχαιοι Ελληνες

Το ότι οι Σέρβοι για καποιους λόγους παραχαράσσουν την ιστορία είναι εντελώς διαφορετικό θεμα από το να θεωρούμε τους εαυτούς μας ανώτερους από αυτούς με το πρόσχημα του χρυσού μας αίματος. Οπότε καλύτερα ας αφήσουμε αυτες τις παράλογες προγονοπληξίες και ας προσπαθήσουμε να δούμε τα πράγματα καπως περισσότερο ουσιαστικά...
Οχι αυτο ακριβως ειναι το θεμα...και το γεγονος οτι αυτοι παραχαρασουν και εμεις οχι μας κανει απο μονο του ανωτερους...καποιο λαοι απλα ειναι για τα μπαζα...και ο Ελληνας παροτι εχει καγκουροποιηθει εντελως, οντας τοσα χρονια ραγιας...ακομα εχει αυτο το μαλακογονιδιο να σπουδαζει, να το φιλοσοφει και να βρισκει τον ευκολοτερο τροπο για να κανει τα πραγματα...η κλασσικη παιδεια μας λειπει μετα απο τοσα χρονια μεσαιωνα...και ειμαι σιγουρος οτι η γενια των παιδιων μας θα την εχει

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #55 στις: 29/05/08, 21:18 »
οι πιθανοτητες του να ειμαστε απογονοι των αρχαιων ειναι παρα πολλες...δεν σβηνουν ετσι απλα τα γονιδια...αλλιως δεν θα υπηρχαν σχιστοματηδες, μαυροι και ασπρουλιαρηδες...αλλιως μετα τα μπαστερδεματα των αιωνων θα ειμασταν ολοι ιδιοι...η τουλαχιστον παρεμφερεις...κατι που δεν ισχυει οπως ολοι ξερουμε...

Αυτό που λες για τους μαύρους, του σχιστομάτιδες και τους άσπρους είναι βασικά γονίδια τα οποία δεν είναι καθόλου εύκολο να αλλοιωθούν. Αν ενας μαυρος κάνει παιδί με μια λευκή υπάρχουν πολλές πιθανότητες το παιδί να βγει μαύρο κ αλλες τοσες να βγει λευκό. Επιπλέον αυτά είναι εξωτερικά χαρακτηριστικά. Εννοείς δηλαδή ότι εξωτερικά "μοιάζουμε" με τους αρχαίους έλληνες? Αν εννοείς αυτό τότε με τους έλληνες μοιάζουν εξίσου οι ισπανοί, οι ιταλοί, οι αλβανοί, οι τούρκοι. Αυτό που εννοούσα εγώ, δεν ήταν η εξωτερική εμφάνιση, αλλά το ότι έχουν περάσει χιλιάδες χρόνια σε συνδυασμό με το ότι έχουν γίνει τόσες μετακινήσεις πληθυσμών και αλλαγές συνόρων καθιστά αδύνατη την ύπαρξη ενός λαού "καθαρού απόγονου" των πρώτων κατοίκων της περιοχής του. (εκτός από κάτι φυλές στη ζούγκλα που πάνε μονο μεταξύ τους). Οι σημερινοί έλληνες μπορεί να έχουν ρίζες στην περσία (σημερινή τουρκια), στον πόντο, στην ιταλία, στα βαλκάνια. 

Επίσης ρώτησα : Για ποιους έλληνες μιλάτε? Συμπεριλαμβάνονται οι Ίωνες και οι Αχαιοί? Και αν το πάμε ακόμη πιο παλιά η Ελλάδα δεν φύτρωσε ως Ελλάδα, ούτε η Γερμανία ως Γερμανία. Απο κάπου ήρθαν κάποιοι άνθρωποι των σπηλαίων και επειδή ήταν ευνοϊκές οι συνθήκες αποφάσισαν να εγκατασταθούν εδώ. Εκτός και αν πιστεύεις ότι ο Θεος έστειλε τον Αδαμ στην γεωγραφική περιοχή της ελλάδας (αν πιστεύεις στον Θεο) ή ότι ο πρώτος πίθηκος που εξελίχθηκε σε  sapiens ήταν στην γεωγραφική περιοχή της Ελλάδας.  ::)

Αλλη μια ερώτηση: Τι καθορίζει την εθνικότητα ενός ανθρώπου? Αν η μητέρα κάποιου είναι ελληνιδα και ο πατέρας Ρώσος τι είναι? Ρωσος ή Ελληνας?

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #56 στις: 30/05/08, 00:21 »
Τι καθορίζει την εθνικότητα ενός ανθρώπου? Αν η μητέρα κάποιου είναι ελληνιδα και ο πατέρας Ρώσος τι είναι? Ρωσος ή Ελληνας?

εγω γι αυτο ειπα απο την αρχη να μην ανοιξουμε τετοια συζητηση γιατι οπως πολυ σωστα ειπε ο consantine δεν ειναι εκει το θεμα...παρολα αυτα εκανα για αλλη μια φορα το λαθος και το συνεχισα και ειδου τα αποτελεσματα...η πληρως φιλοσοφικη ερωτηση...

δεν ξερω τι ειναι αυτος...μαλλον του ταιριαζει το ελληνορωσος...αλλα τα παιδια του αν μεινουν στην ελλαδα θα ειναι ελληνοελληνορωσοι και τα παιδια τους θα ειναι ελληνοελληνοελληνορωσοι και καποια στιγμη το ρωσος θα υπαρχει σε αμελητεο βαθμο ωσπου θα εξαληφθει εντελως...αυτο εννοω οτι μια φυλη απορροφαει τα μπασταρδεματα...

παρε τις γατες...για να φτιαξεις μια νεα ρατσα πρεπει να γινουν πολλα και μελετημενα ζευγαρωματα των απογονων...αντιθετως αν ζευγαρωσεις μια σιαμ με ενα αγκυρας θα βγει μπασταρδο...αν αυτο το μπασταρδο το βαλεις με σιαμ, τους απογονους του με σιαμ και τους απογονους των απογονων του με σιαμ οπως καταλαβαινεις στο τελος θα βγει παλι σιαμ...και μαλιστα καθαροαιμο...

τεσπα δεν εχει νοημα η συζητηση...

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #57 στις: 30/05/08, 20:28 »
sid και rouf η μιση αληθεια ειναι  χειροτερη της αμαθειας οποτε να λειπουν τα επιγχειρηματα της wikipedia...οπως και ο sid ετσι και εγω δεν εχω τοσες γνωσεις πανω στο θεμα...με μια διαφορα οτι ο ενας μιλαει και ο αλλος οχι...εχω αποψη...ξερω οτι το σχημα της βεργινας συμβολιζει το δωδεκαθεο, οι μακεδονες λαμβαναν μερος στους ολυμπιακους αγωνες, ο αλεξανδρος ειχε κλασσικη ελληνικη παιδεια, και το μακεδονικο euro (  ;D ) εγραφε "ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"... αυτα αρκουν για να ξερω την καταγωγη των μακεδονων...δεν ειναι επιστημονικη γνωμη και προφανως δεν θα την κανω με το ζορι...

οσοι θελετε να γινετε επιστημονες να πατε να γραφτειτε σε κανενα πανεπιστημιο και αφηστε αυτα τα βαρυγδουπα ποστ της ασυναρτησιας και το copy paste...sid μιας και μιλησες πρωτος για copy paste...ισχυει στην περιπτωση σου "οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται" αλλα εγω θα προτιμησω μια που λενε στο χωριο μου "ο πρωτομυριστης ειναι και ο πρωτοκλαστης"


Χαλαρωσε αρχηγε,συζητηση κανουμε οχι διαγωνισμο ποιος την μυρισε πρωτος.Μιλησα για επιλεκτικο copy paste και παραθεση ενος κειμενου στα αρχαια το οποιο το 90% του φορουμ με δυσκολια θα καταλαβει.Δεν καταλαβαινεις τι γραφω;Ελληνικα ειναι οχι Μακεδονικα.Το αν εχω γνωσεις πανω στο θεμα,ασε να το ξερω εγω καλυτερα.Ειναι δυνατον να μην κανω copy paste ενα κειμενο 300+ λεξεων και να κατσω να γραψω την κεντρικη ιδεα του πληκτρολογοντας το;
Δεν εχω τοσο χρονο για χασιμο-σορυ κιολας.Το πανεπιστημιο το εχω τελειωσει πριν 15 χρονια και απορω για το ποστ σου γενικα,στο οποιο πηρε η μπαλα και τον ρουφους,ισως λογω κοινης ιδεολογιας και σκεψεων.
Με λιγα λογια μη γαμας τη συζητηση μονο και μονο για να γραψεις κατι επι προσωπικου.Ας κανει το κιθαρα ενα ειδικο section οπου θα την λεμε ο ενας στον αλλο,για να μην τρολλαρονται οι συζητησεις στην τελικη.

Οσο για τις γνωσεις σου χαιρομαι.Αν ο εχων ελληνικη παιδεια ειναι ελληνας τοτε γιατι οι ελληναρες συμπατριωτες μας εκραζαν τον Τσεναι πριν κατι χρονια επειδη ηταν απο την αλβανια;Τωρα που παει για το δευτερο του πτυχιο στην ιατρικη με υποτροφια στην αμερικη,ειναι ελληνας η αλβανος;
Μη μου πεις πως δεν εχουν σχεση με το θεμα αυτα που γραφω με το αρχικο ποστ.Εχουν και παραεχουν,μιας και ξαναγραφω και αρχιζω και βαριεμαι αφορητα με αυτο,πως το γεγονος οτι οι μακεδονες συμμετειχαν στους ολυμπιακους και λοιπα παραδειγματα που αναφερεις,δεν αναιρουν το γεγονος οτι ηταν ενα ξεχωριστο κρατος το οποιο εν συνεχεια λειτουργησε ως κατακτητης απεναντι στο ελληνικο.
Αυτα και τελος.βαριεμαι να λεω τα ιδια και τα ιδια και εχω και τρελλο πονοκεφαλο απο την αλλαγη ωρας λογω ταξιδιου.Ελπιζω να καταλαβαινεις και οχι μονο εσυ,πως η συζητηση ειναι επικοδομητικη οταν ανταλασσονται αποψεις και οχι ειρωνιες και χαρακτηρισμοι.

Αν θελετε μερικοι να λυσουμε το μακεδονικο με "πολιτικους ορους" ας αρχισουμε να μπινελικιαζομαστε α λα Αδωνης και Πλευρης και να κανουμε και ενα διαγωνισμο ποιος την εχει πιο μεγαλη.

Καπου διαβασα οτι το γεγονος οτι οι κρητικοι μιλουν το κρητικο ιδιωμα δεν τους κανει να μην ειναι ελληνες.Καλο!
Ρωτησες τους κρητικους αν θελουν να ανηκουν στην ελλαδα;Το ξερεις οτι το 2012 συμπληρωνονται 100 χρονια απο την ενταξη της κρητης στο ελληνικο κρατος και ληγει η "συμβαση".Εκει να δεις γελια με τα εθνικια κρητικους που θελουν ανεξαρτητοποιηση.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #58 στις: 31/05/08, 03:20 »
Χαλαρωσε αρχηγε,συζητηση κανουμε οχι διαγωνισμο ποιος την μυρισε πρωτος.Μιλησα για επιλεκτικο copy paste και παραθεση ενος κειμενου στα αρχαια το οποιο το 90% του φορουμ με δυσκολια θα καταλαβει.Δεν καταλαβαινεις τι γραφω;Ελληνικα ειναι οχι Μακεδονικα.Το αν εχω γνωσεις πανω στο θεμα,ασε να το ξερω εγω καλυτερα.Ειναι δυνατον να μην κανω copy paste ενα κειμενο 300+ λεξεων και να κατσω να γραψω την κεντρικη ιδεα του πληκτρολογοντας το;
Δεν εχω τοσο χρονο για χασιμο-σορυ κιολας.Το πανεπιστημιο το εχω τελειωσει πριν 15 χρονια και απορω για το ποστ σου γενικα,στο οποιο πηρε  μπαλα και τον ρουφους,ισως λογω κοινης ιδεολογιας και σκεψεων.
Με λιγα λογια μη γ**ας τη συζητηση μονο και μονο για να γραψεις κατι επι προσωπικου.Ας κανει το κιθαρα ενα ειδικο section οπου θα την λεμε ο ενας στον αλλο,για να μην τρολλαρονται οι συζητησεις στην τελικη.

αυτος που εχει βγαλει πανεπιστημιο, εχει την κριτικη σκεψη να κανει τα πραγματα πιο συνεπτυγμενα και κατανοητα και σ'αυτους που δεν ξερουν...εγω απο την αλλη ειδα στο ποστ σου εναν αντιλιακοπουλο αλχημιστη copy paste παπαγαλο σ'ενα χυμα κειμενο που μονο σκοπο ειχε να μας πει (την κατα φανταστιαν σου, αβασιμη) alternative εκδοχη της ιστοριας...οταν λοιπον λες την γνωμη σου δημοσια φροντισε να την στηριζεις με επιγχειρηματα και οχι να δινεις απαντησεις "αντε τωρα να σας εξηγησω τι εννοουσα"...οσο για τις γνωσεις απο τις στιγμη που λες οτι τις εχεις φροντισε να τις μαθουμε και μεις γιατι αν ξεχασες μιλας σε φορουμ...και απο τα λεγομενα σου μονο ως οιδημονας δεν κρινεσαι...ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΑ? τι ειναι αυτη νεα γλωσσα? γιατι αν εννοεις των σκοπιανων ειναι βουλγαρικη διαλεκτος

Οσο για τις γνωσεις σου χαιρομαι.Αν ο εχων ελληνικη παιδεια ειναι ελληνας τοτε γιατι οι ελληναρες συμπατριωτες μας εκραζαν τον Τσεναι πριν κατι χρονια επειδη ηταν απο την αλβανια;Τωρα που παει για το δευτερο του πτυχιο στην ιατρικη με υποτροφια στην αμερικη,ειναι ελληνας η αλβανος;
καλα ρε φιλε εγω κοιταω πως θα παρω δικιες μου υποτροφιες με του τσεναι θα ασχολουμε? δεν παμε καλα...δεν ειναι τοσο απλο το θεμα με τους αλβανους, ειναι ασχετο με την συζητηση και δεν το σχολιαζω


πως το γεγονος οτι οι μακεδονες συμμετειχαν στους ολυμπιακους και λοιπα παραδειγματα που αναφερεις,δεν αναιρουν το γεγονος οτι ηταν ενα ξεχωριστο κρατος το οποιο εν συνεχεια λειτουργησε ως κατακτητης απεναντι στο ελληνικο.
καταρχας στην αρχαιοτητα ετσι και αλλιως υπηρχαν πολεις-κρατη...κατα δευτερον το οτι ηταν διαφορετικα κρατη δεν παει να πει οτι ηταν διαφορετικες φυλες...κατα τριτον για πιο ελληνικο κρατος μιλας???? πολεμοι, συμμαχιες κατακτητες και κατεκτημενοι μεταξυ των αρχαιων ελληνων ηταν το μονιμο φαινομενο...ε και? οι αθηναιοι ειχαν για παραδειγμα υπο τον ελεγχο τους τις κυκλαδες? αυτο τι παει να πει οτι οι κυκλαδιτες δεν ηταν ελληνες?

Καπου διαβασα οτι το γεγονος οτι οι κρητικοι μιλουν το κρητικο ιδιωμα δεν τους κανει να μην ειναι ελληνες.Καλο!
Ρωτησες τους κρητικους αν θελουν να ανηκουν στην ελλαδα;Το ξερεις οτι το 2012 συμπληρωνονται 100 χρονια απο την ενταξη της κρητης στο ελληνικο κρατος και ληγει η "συμβαση".Εκει να δεις γελια με τα εθνικια κρητικους που θελουν ανεξαρτητοποιηση.
α ναι η γνωστη "συμβαση της κρητης"... τωρα εσυ θες να κανουμε συζητηση σ'αυτη την βαση? ε δεν παιζει να την συνεχισω την συζητηση...δεν εχει νοημα...
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/08, 03:29 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #59 στις: 31/05/08, 04:33 »
Τι να πω ρε παιδια... Εξ αρχης προσωπικα θεωρω το να θεσουμε ως βαση τους αρχαιους ελληνες ειναι μια παρα πολυ κακη αρχη.

Η γνωμη που εχω αρχισει να σχηαμτιζω τελευταια οσο βλεπω τα πραγματα λεει το εξης.
Οταν η σημερινη ελλαδα καταφερε να απελευθερωθει απο τους τουρκους καποιοι αρχαιολαγνοι προφανως ηγετες θελησαν να δωσουν ενα ιστορικο υποβαθρο μεσα στο νεοσυστατο εθνος, ηταν αλλωστε και απο τα πρωτα εθνη με την σημερινη τους σημασια. Ετσι αποφασισαν οτι το παρελθον με την μεγαλυτερη αιγλη ηταν το αρχαιοελληνικο και θελησαν να ταυτισουν την ελλαδα την σημερινη με την αρχαια. Εαν ειχαν λιγο διαφορετικη αντιληψη μπορει τωρα να λεγομασταν βυζαντινοι ή ακομα καλυτερα ρωμαιοι και να διεκδικουσαμε και την Ρωμη την ιδια.

Ως γνωστων για περισσοτερα απο 1500 χρονια δεν υπηρχε ελλαδα, υπηρχε ρωμαικη αυτοκρατορια και στη συνεχεια ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια και ο αυτοκρατορας δεν ηταν αυτοκρατορας των ελληνων αλλα των ρωμαιων, και το οτι μιλαγανε την ελληνικη γλωσσα αποτελεσε λυση αναγκης αφου η πλειονοτητα του πλυθησμου μιλουσε αυτην. Αλλα δεν υπηρχε κανενας που να βγαινει και να λεει οτι ειναι ελληνας. Φυσικα ουτε και βυζαντινοςμιας και ειναι μεταγενεστερος ορος, ηταν ρωμαιοι, και οι τουρκοι επι τουρκοκρατιας ρωμιους μας λεγανε, δεν αναρωτηθηκατε γιατι?

Ο χαρακτηρισμος ελληνες ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ συμβατικος μιας και κανενας παω στοιχημα δεν εχει πληρει γνωση του τι ακριβως σημαινει ελληνες.

Δεν σχολιαζω δεν το γεγονος οτι οι φυλες των αρχαιων ελληνων κατοικησαν πρωτη φορα περι το 3000π.Χ. στην εδω περιοχη κατακτωντας τους προελληνες ή πελασγους ή οπως θελετε πειτε τους. Αρα λοιπον γιατι να μην ειμαστε απογονοι των Πελασγων? Και οι Κρητες υπαρχει μια πολυ βασιμη θεωρια οτι προερχονται απο τους Καρες οι οποιοι δεν εχουν καμια σχεση με τους λεγομενους ελληνες και δεδομενου οτι δεν εχει μεταφραστει η γλωσσα των μινωιτων ακομα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για την "ελληνικοτητα" τους.

Επειδη λοιπον το ζητημα ειναι καθαρα πατριωτικο, αν θελουμε να συζητησουμε επι της ουσιας ιστορικα και οχι στον αερα και με σκοπο να αγιασουμε το "εθνος" θα πρεπει να καθαριστει το κεφαλι απο παντως ειδους φρονηματα και να πιασουμε τα πραγματα με καθαρο μυαλο απο την αρχη. Και πρωτα απο ολα θα πρεπει να προσδιορισουμε βασικους ορους που ολοι τους χρησιμοποιουμε αλλα ο καθενας καταλαβαινει κατι διαφορετικο οπως π.χ. το ελληνες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #60 στις: 31/05/08, 12:03 »
Το ξερεις οτι το 2012 συμπληρωνονται 100 χρονια απο την ενταξη της κρητης στο ελληνικο κρατος και ληγει η "συμβαση".Εκει να δεις γελια με τα εθνικια κρητικους που θελουν ανεξαρτητοποιηση.

Σημαδιακό έτος το 2012! Η Κρήτη θα θέλει ανεξαρτησία, κομήτες θα έρχονται πάνω στη Γη κ.ο.κ.  ;D

Ποιό 2012 καλέ??? Το 2013!  Η Κρήτη εντάχτηκε το 1913 στην Ελλάδα! Η πίστη μου βγήκε να μάθω απέξω το Κρητικό, τουλάχιστον ας συγκρατήσω αυτή την βασική ημερομηνία! 1 Δεκεμβρίου 1913!  :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #61 στις: 31/05/08, 12:33 »
τα σκοπια πρεπει να ονομαστουν Δημοκρατια της ΚΛΕΨΙΑΣ...

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #62 στις: 31/05/08, 13:54 »
Το ξερεις οτι το 2012 συμπληρωνονται 100 χρονια απο την ενταξη της κρητης στο ελληνικο κρατος και ληγει η "συμβαση".Εκει να δεις γελια με τα εθνικια κρητικους που θελουν ανεξαρτητοποιηση.


Σημαδιακό έτος το 2012! Η Κρήτη θα θέλει ανεξαρτησία, κομήτες θα έρχονται πάνω στη Γη κ.ο.κ.  ;D


Ποιό 2012 καλέ??? Το 2013!  Η Κρήτη εντάχτηκε το 1913 στην Ελλάδα! Η πίστη μου βγήκε να μάθω απέξω το Κρητικό, τουλάχιστον ας συγκρατήσω αυτή την βασική ημερομηνία! 1 Δεκεμβρίου 1913!  :P ;D

Δε θα προλαβουν δηλαδη;Αυτοι εδω οι Κρητικοι παντως 2012 γραφουν στη σημαια.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #63 στις: 31/05/08, 14:01 »
Το ξερεις οτι το 2012 συμπληρωνονται 100 χρονια απο την ενταξη της κρητης στο ελληνικο κρατος και ληγει η "συμβαση".Εκει να δεις γελια με τα εθνικια κρητικους που θελουν ανεξαρτητοποιηση.


Σημαδιακό έτος το 2012! Η Κρήτη θα θέλει ανεξαρτησία, κομήτες θα έρχονται πάνω στη Γη κ.ο.κ.  ;D


Ποιό 2012 καλέ??? Το 2013!  Η Κρήτη εντάχτηκε το 1913 στην Ελλάδα! Η πίστη μου βγήκε να μάθω απέξω το Κρητικό, τουλάχιστον ας συγκρατήσω αυτή την βασική ημερομηνία! 1 Δεκεμβρίου 1913!  :P ;D

Δε θα προλαβουν δηλαδη;Αυτοι εδω οι Κρητικοι παντως 2012 γραφουν στη σημαια.



Aααα Ιστορία Θεωρητικής Κατεύθυνσης σελίδα 22ο αρχή τελευταίας παραγράφου!!!! Και χώρια που στο φρούριο του Φιρκά υπάρχει και υπερηψωμένη μια επιγραφή που λέει ''Τουρκοκρατία Εν Κρήτη 1669-1913 και κάτι ψιλα... Δεν θα με βγάλετε εμένα τρελή  ;D Να μάθουν την ιστορία τοτς πρώτα και μετά να φτιαχνουν σημαίες... ::)

http://www.manesis.gr/kriti/kriti.htm  ΧΑ! ;)

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #64 στις: 31/05/08, 14:06 »
Το ξερεις οτι το 2012 συμπληρωνονται 100 χρονια απο την ενταξη της κρητης στο ελληνικο κρατος και ληγει η "συμβαση".Εκει να δεις γελια με τα εθνικια κρητικους που θελουν ανεξαρτητοποιηση.


Σημαδιακό έτος το 2012! Η Κρήτη θα θέλει ανεξαρτησία, κομήτες θα έρχονται πάνω στη Γη κ.ο.κ.  ;D


Ποιό 2012 καλέ??? Το 2013!  Η Κρήτη εντάχτηκε το 1913 στην Ελλάδα! Η πίστη μου βγήκε να μάθω απέξω το Κρητικό, τουλάχιστον ας συγκρατήσω αυτή την βασική ημερομηνία! 1 Δεκεμβρίου 1913!  :P ;D

Δε θα προλαβουν δηλαδη;Αυτοι εδω οι Κρητικοι παντως 2012 γραφουν στη σημαια.



Aααα Ιστορία Θεωρητικής Κατεύθυνσης σελίδα 22ο αρχή τελευταίας παραγράφου!!!! Και χώρια που στο φρούριο του Φιρκά υπάρχει και υπερηψωμένη μια επιγραφή που λέει ''Τουρκοκρατία Εν Κρήτη 1669-1913 και κάτι ψιλα... Δεν θα με βγάλετε εμένα τρελή  ;D Να μάθουν την ιστορία τοτς πρώτα και μετά να φτιαχνουν σημαίες... ::)

http://www.manesis.gr/kriti/kriti.htm  ΧΑ! ;)

Οχι και να σε βγαλουμε τρελλη.Ισως γραφουν 2012 εννοωντας οτι τοτε θα γινει το δημοψηφισμα για το αν η Κρητη θα ανεξαρτητοποιηθει η οχι.Το θεμα ειναι θα προλαβουν η θα τους εχουν προλαβει οι ελ;;; ;D

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #65 στις: 31/05/08, 14:10 »
Όχι ρε θα μας έχει κάψει όλους ο Νιμπιρού..!  ;D ;D


Και για να μην κεφεύγουμε από το θέμα καθώς και επειδή βλέπω ότι ένα πάρα πολύ καλό ποστ πάει να περάσει στι ντούκου, θα έλλεγα ότι ο Roufus έδωσε μια πολύ καλή ιστορική εξήγηση για το θέμα ''πρόγονοι'' που δεν πρέπει να περασει απαρατήρητη  ;)

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #66 στις: 31/05/08, 14:12 »
Οντως,αλλα ολο και καποιος θα βγει και θα τρολλαρει περι φυλετικης καθαροτητας και αθανατου ελληνικου dna.
Μπας και ειναι μελος του κιθαρα ο Λιακοπουλος και ο Αδωνης και μας δουλευουν ομαδικως;

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #67 στις: 31/05/08, 14:14 »
Παράθεση από:
[/quote

Το θεμα ειναι θα προλαβουν η θα τους εχουν προλαβει οι ελ;;; ;D



θα τους προλαβουν οι ελ...Συγκεκριμενα ο ΜΟΥΣΙΓΕΤΗΣ-ΑΙΓΕΝΕΤΗΣ-ΦΩΤΟΒΟΛΟΣ..."ΜΠΗΧΤΗΣ"   ...ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #68 στις: 31/05/08, 14:19 »
Μιλούσα κάποτε με ένα Κρητικό και μου έλεγε όντως ότι μια σημαντική μερίδα των Κρητικών επιθυμεί ανεξαρτησία και μάλιστα θα ζητήσουν τοπικό δημοψήφισμα στην επέτειο των 100 χρόνων από την απελευθέρωση τους.. Θυμάμαι ότι του είχα πει ότι δικιά τους γλώσσα έχουν, ας φτιάξουν ένα εθνικό ύμνο και μια σημαία και είναι έτοιμοι.. :D

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #69 στις: 31/05/08, 17:18 »
Το ξερεις οτι το 2012 συμπληρωνονται 100 χρονια απο την ενταξη της κρητης στο ελληνικο κρατος και ληγει η "συμβαση".Εκει να δεις γελια με τα εθνικια κρητικους που θελουν ανεξαρτητοποιηση.

Σημαδιακό έτος το 2012! Η Κρήτη θα θέλει ανεξαρτησία, κομήτες θα έρχονται πάνω στη Γη κ.ο.κ.  ;D
4 χρονακια μας μεινανε...
και ο νιμπιρου να μην ερθει μονο και μονο το γεγονος οτι θα εχει το λονδινο τους οα ειναι αρκετο για να γινει μπαχαλο ολη η ανθρωποτητα.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #70 στις: 01/06/08, 01:01 »
Ως γνωστων για περισσοτερα απο 1500 χρονια δεν υπηρχε ελλαδα, υπηρχε ρωμαικη αυτοκρατορια και στη συνεχεια ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια και ο αυτοκρατορας δεν ηταν αυτοκρατορας των ελληνων αλλα των ρωμαιων, και το οτι μιλαγανε την ελληνικη γλωσσα αποτελεσε λυση αναγκης αφου η πλειονοτητα του πλυθησμου μιλουσε αυτην. Αλλα δεν υπηρχε κανενας που να βγαινει και να λεει οτι ειναι ελληνας. Φυσικα ουτε και βυζαντινοςμιας και ειναι μεταγενεστερος ορος, ηταν ρωμαιοι, και οι τουρκοι επι τουρκοκρατιας ρωμιους μας λεγανε, δεν αναρωτηθηκατε γιατι?

νομιζω οτι πρεπει να προσπαθησεις λιγο περισσοτερο για να κανεις το επιγχειρημα σου να ευσταθει...δεν ηταν συμβαση οτι μας ειπαν οι τουρκοι ρωμιους? και ηταν συμβαση οτι στηθηκε μια ολοκληρη αυτοκρατορια βασισμενη στην ελληνικη...με κεντρο της τον ελλαδικο χωρο...και αυτο το λες ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια...αυτο που δεν εχεις καταλαβει ειναι οτι η συμβαση ηταν οτι το βασιλειο ξεκινησε με το ονομα ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια...με την ιδια λογικη ειναι και δυτικη κινεζικη και αναλικοανατολικη αυτοκρατορια των ινκας...τι να πω ρε παιδια οτι θελετε λετε...τουλαχιστον αποδειξτε το...γιατι νοημα δεν βγαινει απο αυτα που γραφετε ορισμενοι...


και στην τελικη κανενας δεν αρνειται την συγγενεια μας με τους ιταλους...αφου οι ρωμαιοι ειναι απογονοι αρκαδων...ελληνικης καταγωγης ειναι ουσιαστικα...απλα διαφοροποιηθηκαν στην πορεια...και τα λατινικα παιδι τηε ελληνικης ειναι...και η σικελια αιωνια αποικια των αρχαιων ηταν...οποτε οπως λενε και στην ιταλια ειμαστε "ουνα φατσα ουνα ρατσα"
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/08, 01:12 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #71 στις: 01/06/08, 02:06 »
Πωπω ελληνοκεντρισμος...

Καταρχας η ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια δεν στηθηκε με βαση την ελληνικη (την ελληνικη ποια?). Στηθηκε με βαση την μικρα Ασια η οποια βεβαιως και ηταν αποικια για πολλες χιλιαδες χρονια. Δεν ζουσαν εκει ομως ανεκαθεν ελληνες. Ηταν αποικια, πηγαν δηλαδη εκει οι ελληνες και κατοικησαν, εννοοιτε οτι υπηρχαν παρα πολλες αλλες φυλες που κατοικουσαν εκει περα. Οι επιρροες δε των ελληνων της μικρας ασιας ειναι παρα πολυ παραπανω απο εμφανης. Δες ελαχιστα μονο εργα τεχνης και θα το καταλαβεις απολτυα αυτο.Ανεκαθεν οι ελληνες ηταν επιρεασμενοι απο την ανατολικη κουλτουρα.

Δηλαδη εσυ τι προσπαθεις να αποδειξεις ακριβως? Το μεγαλειο της αρχαιας ελλαδας? Ναι προφανως και δεν αμφιβαλει κανεις για αυτο. Εσυ ομως νομιζω οτι το εχεις παρακανει λιγο με τον ελληνοκεντρισμο. Στο κατω κατω αυτοχθονες ειναι οι αρχαιοι ελληνες? Ή μηπως επειδη οι αρκαδες ισχυριζονταν ότι ηταν αυτοχθονες σημαινει οτι ισχυει? Το ιδιο ισχυριζονταν και οι αθηναιοι.

Δηλαδη τι να σου λεω τωρα, αμα αρχισω παραδειγματα δεν θα τελειωνω ποτε για να σου καταριψω τον απολυτο ελληνοκεντρισμο που βλεπω οτι σε διακατεχει. Απλα δες μερικες φωτογραφιες απο βιβλια τεχνης για να καταλαβεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #72 στις: 01/06/08, 05:10 »
ρε παιδια ειναι πολυ απλο...η μεσογειος ειναι ελληνοκεντρικη...αλλα ας υποθεσουμε οτι δεν ειμαστε ελληνες...
ωραια...?
οι αρχαοι ελληνες ηταν τα φυλο που εκανε την μεσογειο λιμανακι...ειναι γεγονος...δεν ειπα οτι οι πυραμιδες ειναι ελληνικες, ουτε οτι οι κηποι της βαβυλωνας φτιαχτηκαν απο ελληνες...θαυμαστα εργα δεν αντιλεγω και μη ελληνικα...στην μεσογειο ξερετε καποιον λαο που να δημιουργησε πολιτισμο? οχι...οι ελληνες σπερνανε παντου πολιτισμο στην μεσογειο..οι ρωμαιοι ηταν ελληνες και στην συνεχεια μετεφεραν το ελληνικο στοιχειο στην υπολοιπη ευρωπη δημιουργωντας αυτο που λεγεται σημερα δυτικος πολιτισμος...δεν ειμαι εγω ελληνοκεντρικος...ελληνοκεντρικα ειναι το πυθαγορειο θεωρημα, η θεωρια αριθμων και η αρχιτεκονικη της ακροπολης...ο νευτωνας και ο γαλιλαιος ηταν ελληνοκεντρικοι...οχι εγω...το πληκτρολογιο που γραφετε ειναι ελληνικεντρικο...αυτα για μενα ειναι τα γεγονοτα

τωρα απο κει και περα...τιποτα δεν μπορει να αποδειχθει για την καταγωγη των σημερινων ελληνων σε σχεση με τους τοτε...απλα ειναι πως γουσταρεις να βλεπεις το ποτηρι μισογεματο ή μισοαδειο...προσωπικα δεν θεωρω παραλογο να κυκλοφορει το DNA αυτων των ανθρωπων στις φλεβες μας...ποτε δεν εγινε καμια μαζικη ανακατανομη πληθυσμου στον σημερινο ελλαδικο χωρο...και αυτο μου δινει καθε δικαιωμα να πιστευω οτι ειμαστε οι απογονοι εκεινων των αρχαιων

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #73 στις: 02/06/08, 01:33 »
Έλειψα μια βδομάδα και βλέπω ότι "ζεστάθηκε" το πράγμα...Ας πω και γω λοιπόν τις "μπούρδες" μου να "ξεχαρμανιάσω" ;D
Για το δημοψήφισμα των Κρητών ,δεν θα έχουμε πρόβλημα,γιατί εάν οι έρευνες δείξουν ότι θέλουνε να ανεξαρτητοποιηθούν,ο Γκαγκάτσης θα δώσει το 2011 το πρωτάθλημα στον ΟΦΗ και θα βγάλει champions league τον Εργοτέλη οπότε καθαρίσαμε... ;D
Για την "καθαρότητα" των Ελλήνων έχω να πω ότι όποιος γουστάρει να είναι Έλληνας,είναι και όποιος όχι,πάλι καλώς όχι.Τα περί dna κλπ είναι αστεία μιας και τελικά όλοι είμαστε συγγενείς απανταχού στον πλανήτη."Άνθρωποι,άνθρωποι αιμοδιψείς και αιμοχαρείς,προς τι το μίσος και ο σπαραγμός,προς τι η αλληλοεξόντωσις"κλπ.κλπ.κλπ...
Για το ανεκδοτάκι "περί Ελληνικής παιδείας",άμα την έχει διδαχθεί κανένας από εμάς γράφτε μου...Οπότε Έλληνας ουδείς...
Τέλος οι Μακεδόνες οι έρμοι ήταν Έλληνες.Οι σημερινοί Έλληνες δεν ξέρω κατά πόσο είναι...
Αυτά φίλοι μου καλοί.Θα συνεχίσω το φασιστοδεξιοκεντρωαριστεροτροτσκιστικοαναρχικό μου μανιφέστο σε άλλα θέματα.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το όνομα των Σκοπίων
« Απάντηση #74 στις: 02/06/08, 11:30 »
ε βεβαια που να βρουνε χρονο στα σχολεια για κατι τετοιο..εχουν τα θρησκευτικα...νομιζουν οτι το φανερο σχολιο ειναι ακομα κρυφο? γιαυτο λεω οτι αν υστερουμε καπου στα σιγουρα με εκεινους τους αρχαιους ειναι οτι εμεις γεννηθηκαμε ραγιαδες και να δω ποσα ακομα χρονια θα ειμαστε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 16:34
από Jimi Pap
6 Απαντήσεις
3031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 23:24
από armagedon
11 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 16:43
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 22:10
από KYRIAKOYLA123
28 Απαντήσεις
22113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 19:19
από vagtanplan
9 Απαντήσεις
4368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 09:49
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/12, 20:00
από myrtovas
6 Απαντήσεις
5440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/13, 18:39
από dinos saurus
0 Απαντήσεις
10903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/14, 22:15
από angelos_roland
13 Απαντήσεις
12428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/18, 22:17
από bironi