Αποστολέας Θέμα: PLEASE ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ  (Αναγνώστηκε 10229 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Επειδή δοκίμασα πρόσφατα μια Tanglewood, είπα να δώσω κι εγώ δώσω την γνώμη μου.

Παρατήρησα κι εγώ οτι είναι σημαντικά ελαφρύτερη σε σχέση με Epiphone και έχει λεπτότερο neck (ίσως σε κάποιο ποσοστό να επηρεάζεται και απο το neck η διαφορά  βάρους). Θεωρητικά θα έπρεπε να έχει χειρότερο sustain αλλα συμβαίνει το αντίθετο. εχει ατελείωτο sustain, πλούσιο και με δυναμική, κατα την γνώμη μου ανώτρο απο Epi. Μου ήταν δύσκολο να το πιστέψω. Επίσης είναι αντικειμενικά πιο ευκολόπαιχτο όργανο, με εύκολο action και καλό setup.

Σχετικά με τον χαρακτήρα του όργανου στον ήχο, και το πόσο πλησιάζει τον les Paul ήχο, μια Εpi που δοκίμασα παλιότερα μου φανηκε πιο καλή, αλλά 90% φταίει οτι την δοκίμασα σε πολύ καλύτερο ενισχυτή, και δεν δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αφού η σύγκριση δεν ήταν δίκαιη. Αν κάποιος άλλος έχει κάνει κάποια δίκαιη σύγκριση, θα ήθελα να ακούσω την γνώμη του γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω την Tanglewood

Φιλε ολα καλα αλλα κιθαρα απο κιθαρα εχει τεραστια διαφορα. Μπορεις να βρεις 10 epiphone στη σειρα που να ειναι δεκα φορες καλυτερες στο sustain (που δε σημαινει και πολλα για το πως ακουγεται γενικα...) και μετα αλλες 10 χειροτερες. Εκει ειναι που πρεπει να δοκιμασεις να βρεις την κιθαρα που σαρεσει...


Μια συμβουλη. Αν εχεις μικρο ενισχυτη τουλαχιστο παρτον και δοκιμασε τις κιθαρες που σαρεσουν για το αν ταιριαζουν οι μαγνητες. Ακουγεται αστειο αλλα δεν μπορω να πιστεψω ποσο μαπα ακουγονται οι classic 57 μαγνητες της gibson στον ενισχυτη μου. Ειλικρινα ευνοει τις κιθαρες που μισω: fender! Αλλα το ταιριαξα!!! Απλα αν ειχα δωσει λεφτα για κιθαρα και δεν ταιριαζε ...να σε βοηθησω θελω.

Δευτερη συμβουλη. Κοιτα η κιθαρα να ειναι σεταρισμενη αν αγορασεις απο Ελλαδα. Γιατι? Γιατι θα δεις για τριξιματα και κακη δουλεια στα ταστα. Το οποιοι σε μαγαζια με θεοψηλα τις χορδες (μη πω κανα ονομα και τον συμπαθω κιολα) στις κιθαρες δε τα καταλαβαινεις και σου φαινεται οτι δονουνται και δυνατα. Ψαξε ολες τις νοτες μια μια, ουτως ωστε να δεις αν ψοφαει καμια. Αν ειναι μια νοτα π.χ. φα και ψαξεις και τις αλλες φα και το κανει τοτε το οργανο συντονιζεται εκει σα συστημα (ιδιαιτερα αν εχει τρεμολο π.χ.) και θα εχεις "προβλημα" σε αυτες τις νοτες (τυχαια παντα η φα ετσι?) και πιθανο αλλες νοτες να υπερτονιζονται!!! Δεν ειναι κακο ουτε τραγικο-δινει και λιγο χαρακτηρα και ειναι κατι που εξαρταται και ποσο καλα ειναι σεταρισμενο. Με ξεσφιγμενη τη βεργα πιθανο να το κανει περισσοτερο. Αν δε το κανει σε ολες τις φα και το κανει σε ενα τυχαιο σημειο στην ταστιερα, τοτε εχει "προβλημα" εκει. Αν εκανες ακτινογραφια, θα εβλεπες πιθανο καποιο ροζο. Γενικα αν μπορεις ψαξε το καλα. Αλλο κολπο ειναι να χτυπας τις χορδες π.χ. με την πενα, στο 12ο ταστο. Ακους τις αρμονικες και δεν επηρεαζεται απο το ποσο ψηλα η χαμηλα ειναι οι χορδες-δεν πατανε στα ταστα. Ενα οργανο με δυνατο ηχο πιθανο να σου δινει καλυτερη αισθηση.

Οσο περιεργο και αν ακουγεται για μενα το να δονειται υπερβολικα ενα οργανο και να σε φτιαχνει δεν ειναι απαραιτητα καλο στον ηχο. Γιατι? Ειναι περιπτωσεις που θελεις high gain. Εκει οι τονισμενες ακουστικες ιδιοτητες οσο περνανε στους μαγνητες, προκαλουν ασαφεια και μαλλιαρο ηχο αν μπορω να το μεταδωσω καλα. Μια μουντη σιγανη κιθαρα, διατηρει καθαροτερο τον ηχο της με καλους μαγνητες στην πολλη παραμορφωση και ας μη σε βγαζει καλα στα blues και στο hard rock (ισως ενας jazzιστας να τη λατρεψει! Για αυτο μια και παιζω μεταλ με λιγο jazz λεω να ξεκινησω κινεζικο jazz metal σχημα tribute στους AC/DC). Πολλες les paul με πολυ βαρος και πηκτα φινιρισματα δεν ειναι ακριβως κιθαρες που θυμιζουν ακουστικη οταν χτυπας μονος σου αλλα οταν μπαινει το γκαζι παιρνουν την εκδικηση τους με ζεστο βαθυ ηχο. Αλλες ειναι πιο λεπτες...

Τριτο διαλεξε τα υλικα σου. Αν και δε βρισκεις ευκολα ταστιερα εβενο η neck through κιθαρες, αυτα βοηθανε στη σταθεροτητα στις κλιματικες αλλαγες και η ελλαδα εχει πολλες. Αν σκοπευεις να βαλεις 10-ρες 11-ρες + χορδες επανω απεφυγε λεπτους λαιμους. Ισως το σφενδαμι  (maple) να βοηθησει αν και η epiphone μου με παχυ λαιμο και μπορει και απο maple (ποτε δεν ξερεις με αυτην την εταιρεια αν δε φαινεται) προβλεπει πιο ευκολο τον καιρο και απο την Πετρουλα Κωστιδου που μολις τελειωσε.

Αυτα σε μια πιο πρακτικη νοτα! Καλες αγορες.

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Φτάσαμε τελική ευθεία! Το deal της cort απέτυχε δυστυχώς...οπότε μεταξύ taglewood k epiphone ήμαστε! Φίλε απολλων πες μια από τις 2 να την χτυπησω να τελειωνω! Η taglewood απ κατάστημα κ την epi απο Internet.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aφού ζητάς τη γνώμη μου ανάμεσα σε αυτές τις δύο κιθάρες, εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα την Τanglewood, για τους εξής λόγους:

1. Καλύτεροι μαγνήτες
2. Χαμηλότερο βάρος
3. Θα την δεις πριν την αγορά

Πάντως αν δεν βιάζεσαι ιδιαίτερα, θα σε συμβούλευα να ψάξεις λίγο παραπάνω για καμιά Cort M600. Αξίζει τον κόπο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Συμφωνω απολυτα, στο να διαλεξεις την κιθαρα σου. Περεμπιπτοντως απο ατομο πορωμενο με gibson ηχο η cort με τους mighty mite ειχε, απολυτα gibson ηχο!!! Αξιζει αλλα δεν ειναι και κατι το τωρα το θελω και να υπαρχει ετοιμο.

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Θα δωσω λοιπον μια ευκαιρια στον εαυτο μου μηπως βρω καμια cort m600! αυτο που μου τη σπαει ειναι και οι μαγνητες αυτης που βρηκα, οι emg-hz δε μου αρεσουν καθολου! Ασε στη προσπαθεια μου να τη βρω βρηκα τη cort m520 με mighty might στα 350!  :) Λες να αξιζει ? βεβαια ολα αυτα στο site γιατι αν τους παρω μπορει να μου πουν οτι δεν αναννεωθηκε κ φοραει αλλους μαγνητες...

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Καλημερα σε ολους! Η αναζητηση ελαβε τελος και περηφανα σας ανακοινωνω οτι ειμαι πλεον κατοχος μιας taglewood tsb58 ebony ;D και του roland cube 20x ! Ξερω οτι δεν εκανα την top επιλογη απο τις επιλογες που ειχαμε αλλα λαμβανοντας υποψιν τις τιμες νομιζω πως εκανα τις καλυτερες value for money αγορες! ο vox vt15 τελικη τιμη εβγαινε Ελλαδα 200ευρω ενω o roland cube 20 145ευρω! οποτε υπεθεσα οτι για αυτη τη διαφορα τιμης αξιζει ο roland! Οσο αφορα τη κιθαρα ειχα σα πρωτη επιλογη την cort m600 μετα τις συστασεις σασ αλλα δε μπορουσα να τα βρω με το καταστημα στη τιμη...420ευρω τελικη... :(
Μετα ηρθε το γεγονος οτι η taglewood με τους μαγνητες entwistle τσακιζε ηχητικα τους emg hz της cort συν ο πολυ συμπαθητικος καταστηματαρχης ο οποιος μου την εδωσε 320ευρω !!! 100ευρω κατω απο οτι το φθηνοτερο της ευρωπης dv247  :o  ( ναι μπορουν τα καταστηματα στην Ελλαδα να ειναι φτηνοτερα απο τα μεγαλα ευρωπαικα οταν το θελουν )οποτε το εκανα το κακο... ;D

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας και ειδικα στον Απολλων που με τις συμβουλες του σε ολα τα επιπεδα βοηθησε ενα ασχετο σαν εμενα να του μεταδωσει το μερακι για τη κιθαρα και να πιασουν τοπο τα χρηματα που εδωσε κανοντας αυτες τις 2 πετυχημενες αγορες! Φιλε Απλλων ευχαριστω πολυ, πραγματικα με διαφωτησες κ βοηθησες να μη κανω αστοχες αγορες...που θα εκανα χωρις τις συμβουλες σου... ;D

Ωραια ηταν η αναζητηση για τη καταλληλη κιθαρα αλλα τωρα πρεπει να μαθω και να παιζω... :) ο δρομος ειναι μακρυς αλλα το ταξιδι θα ειναι ωραιο  ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Θα έλεγα ότι συνολικά έκανες μια πολύ καλή αγορά. Με λιγότερο από 500 Ευρώ απέκτησες μια αξιοπρεπέστατη Les Paul κιθάρα και έναν modelling ενισχυτή. Η τιμή της κιθάρας είναι πράγματι ασυναγώνιστη ενώ και για τον ενισχυτή μάλλον πλήρωσες λιγότερα απ' ό,τι αν τον έπαιρνες από κάποιο διαδικτυακό κατάστημα του εξωτερικού. Για την ιστορία πάντως, ο Vox VT15 θα σού είχε κοστίσει περίπου το ίδιο (125 Ευρώ + 20 μεταφορικά) από το DV247, αλλά φυσικά τώρα έχεις το πλεονέκτημα της άμεσης συνεργασίας με το μαγαζί απ' όπου έκανες την αγορά σε περίπτωση που έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα.

Ελπίζω να προμηθεύτηκες καλώδια και πένες και να είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις. Καλόπαιχτα λοιπόν και καλή συνέχεια στον κόσμο της κιθάρας... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 19:44
από ταξίμης
3 Απαντήσεις
3137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 02:06
από Απόλλων
36 Απαντήσεις
11180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 16:19
από stelllaras_cy
5 Απαντήσεις
3157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 00:09
από Akis94
11 Απαντήσεις
9758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
39 Απαντήσεις
12033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
0 Απαντήσεις
1548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 02:04
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
5396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/12, 19:45
από Μητσάκος
51 Απαντήσεις
17935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/16, 12:23
από blks9791