Αποστολέας Θέμα: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?  (Αναγνώστηκε 6261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια! λοιπον το ερωτημα μου ειναι αν αξιζει να παρω μια κιθαρα στα ιδια λεφτα αρα οχι πολυ καλυτερη απο αυτην που εχω ...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #1 στις: 27/07/11, 02:25 »
Αυτό είναι το ερώτημα; Έτσι γενικά και αόριστα...; ??? Αν μιλάμε εντελώς υποθετικά, θα έλεγα ότι φυσικά και μπορεί να αξίζει μια τέτοια αγορά κάτω από ορισμένες συνθήκες.

Μπορεί να διαπιστώσει κανείς ότι η κιθάρα που έχει δεν τον καλύπτει πλήρως από πλευράς προδιαγραφών, διαστάσεων, βάρους, ή οποιουδήποτε άλλου χαρακτηριστικού και να έχει βρει ένα παρόμοιο μοντέλο, όχι απαραίτητα ακριβότερο, το οποίο διαθέτει αυτά που λείπουν από την κιθάρα που έχει τώρα, π.χ. να έχει μια strat με τρεις μονούς και να θέλει μια strat με διπλό στη γέφυρα, ή να διαπίστωσε ότι το μπράτσο της κιθάρας του είναι πολύ χοντρό και προτιμάει κάτι πιο λεπτό.

Μπορεί να προσανατολίζεται σε ένα εντελώς διαφορετικό τύπο κιθάρας, π.χ. να έχει ήδη μια strat και να θέλει και μια κιθάρα τύπου Les Paul ή semihollow.

Mπορεί απλά μετά από δοκιμές μερικών εκατοντάδων κιθάρων να καταλήξει κανείς στο συμπέρασμα ότι μια φτηνή και ταπεινή κιθάρα έχει αυτό το ανεξήγητο "κάτι" που αρέσει σε αυτόν προσωπικά και τον ικανοποιεί περισσότερο σε σχέση με μια άλλη ακριβότερη και ίσως αντικειμενικά ποιοτικότερη. Η γοητεία που σού ασκεί ένα όργανο δεν είναι απαραίτητα μέγεθος ευθέως ανάλογο με την τιμή του. Και σε τελική ανάλυση, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Εξήγησέ μας λοιπόν τη δική σου περίπτωση, για να μπορέσουμε να συζητήσουμε πάνω σε συγκεκριμένες βάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/11, 02:27 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #2 στις: 27/07/11, 09:28 »
Οτι ακριβως ειπε και ο Απολλων...

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #3 στις: 27/07/11, 12:32 »
Αναλογως την περιπτωση, προφανως και αξιζει, οπως αξιζει να παρεις καλυτερης ποιοτητας κιθαρα ή ακομα και χειροτερης (πχ θες μια Tele, αλλα μονο και μονο επειδη γουσταρεις την εμφανιση της, οποτε μπορεις να παρεις μια Squier ή αν θες να κανεις καποιο project που δεν ξερεις πως θα βγει).

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #4 στις: 27/07/11, 15:05 »
Επειδη ας πουμε προτιμω τον ηχο μιας αλλης κιθαρας,μου αρεσει η εμφανιση περισσοτερο και γενικα με τραβαει περισσοτερο να παιξω με εκεινην παρα με αυτην που εχω τωρα... να πω επισης οτι ειμαι σχετικα καινουργιος στο αθλημα παιζω λιγο καιρο γιαυτο και κανω πιο πολυ ασκησεις και τραγουδακια παιζω καμια φορα για να περασω την ωρα μου πιο ευχαριστα...με μερικους φιλους που μιλησα μου λενε οτι δεν αξιζει να παρω ιδιας κατηγοριας(Τιμη κλπ) και γενικα να μην παρω γιατι απλα δεν ξερω να παιζω τοσο καλα ακομα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #5 στις: 27/07/11, 15:31 »
Ας τα παρουμε ενα-ενα:
Ο ηχος που λες, εξαρταται κατα κυριο λογο απο: α) τον παικτη β) τον ενισχυτη και τα ηχεια γ) απο τα εφφε
Η κιθαρα παιζει μικρο σχετικα ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα περα απο το αν εχει μονους ή διπλους μαγνητες. Με λιγα λογια θα παρεις μεν ελαφρως διαφορετικο ηχο με 2 διαφορετικες κιθαρες, αλλα οχι τοσο διαφορετικο που να μην μπορεις μεσω χρησης eq, ρυθμισεων ενισχυτη κτλ να αναπαραγεις τον ιδιο ηχο με οποιαδηποτε κιθαρα.
Αρα, αν θες να αλλαξεις τον ηχο σου, μην ψαχνεις για αλλη κιθαρα, αλλα για αλλο ενισχυτη, ηχειο κτλ.
Η εμφανιση τωρα, για καποιους ειναι κατι σημαντικο, για αλλους οχι. Εφοσων για σενα αυτο παιζει ρολο και θα σε κανει να ασχολεισαι περισσοτερο με την κιθαρα, θα ελεγα οτι αυτο απο μονο του ειναι ενας καλος λογος για να παρεις μια αλλη κιθαρα.
Το ποσο σε βολευει μια κιθαρα, βαση χαρακτηριστικων της γενικα, ειναι επισης πολυ σημαντικο. Ετσι, αν εχεις μεν 2 κιθαρες ιδιας περιπου αξιας, αλλα η μια σε δυσκολευει στο παιξιμο για τον Χ, Ψ λογο, τοτε προφανως ειναι καλο και θεμιτο να αλλαξεις αυτην την κιθαρα με καποια αλλη που αν και ιδιας χρηματικης αξιας, μπορει να εχει πχ καλυτερο (για σενα) μπρατσο κτλ, οποτε θα σε βολευει περισσοτερο στο παιξιμο και θα σε κανει να παιζεις πιο συχνα.
Αρα, για να ανακεφαλαιωσουμε, οι βασικες διαφορες που εχουν μεταξυ τους οι κιθαρες περα απο το τι μαγνητες/γεφυρα και γενικα hardware εχουν, ειναι το βαρος τους (που εξαρταται απο τα ξυλα που ειναι φτιαγμενη), η εμφανιση τους, οι διαστασεις τους (παχος μπρατσου πχ, radius ταστιερας κτλ).
Ηχητικα θα ακουσεις διαφορες σχετικα σημαντικες αν πας σε εντελως αλλης φιλοσοφιας κιθαρα με τους αντιστοιχους μαγνητες. Πχ αν απο κιθαρα τυπου strat με 3 μονους μαγνητες και τρεμολο, πας σε μια τυπου Les Paul με διπλους μαγνητες και σταθερη γεφυρα.
Αν τωρα πας απο μια κιθαρα πχ με 2 διπλους και τρεμολο, σε μια αλλη ιδιας πανω-κατω αξιας, με τα ιδια γενικα χαρακτηριστικα (πχ και αυτη με 2 διπλους και τρεμολο), ηχητικα δεν θα δεις διαφορες. Αντε το πολυ πολυ, η μια να ακουγεται με λιγο πιο πολυ output, να ειναι λιγο πιο πριμα κτλ (που ολα αυτα εχουν σχεση με τις διαφορες μαγνητων και υλικων του hardware). ΟΛΑ αυτα ομως μπορεις να τα ρυθμισεις μεσω του ενισχυτη σου, εφφε κτλ. Δηλαδη αν πχ η καινουρια σου κιθαρα ακουγεται γενικα σαν την παλια αλλα λιγο πιο πριμα, μπορει απλα να μειωσεις λιγο τα πριμα απο τον ενισχυτη και να πετυχεις ουσιαστικα τον ιδιο ηχο και με την παλια και με την νεα κιθαρα. Πραγμα που οπως καταλαβαινεις σημαινει οτι οι ηχητικες διαφορες θα ειναι μαλλον αμελητεες (εφοσων και τα 2 οργανα ειναι σωστα σεταρισμενα και δουλευουν σωστα) ή τουλαχιστον "διορθωσιμες" μεσω του ενισχυτη/εφφε σου.
Τωρα, αν εχεις μια κιθαρα τυπου strat πχ και θες να πας σε μια κιθαρα τυπου Les Paul, τοτε θα εχεις περισσοτερες ηχητικες διαφορες, που παλι ομως εχουν να κανουν με την επιλογη μαγνητων κατα κυριο λογο (μιας και μπορεις πχ σε μια strat να τοποθετησεις διπλους μαγνητες και να πλησιασεις πιο πολυ τον ηχο τυπου Les Paul).
Αυτα που δεν μπορεις να φτιαξεις σε μια κιθαρα ομως, ειναι τα υπολοιπα που ανεφερα πιο πανω. Αν πχ δεν σε βολευει το μπρατσο (πχ ειναι πολυ χοντρο και σε κουραζει), δεν μπορεις να το διορθωσεις. Εκει χρειαζεσαι αλλη κιθαρα που θα εχει ενα μπρατσο να σε βολευει, αρα θα πρεπει οντως να αλλαξεις κιθαρα.
Με λιγα λογια, αν σκοπος σου ειναι να αλλαξεις ηχο, να περιμενεις σημαντικες αλλαγες μονο αν πας σε εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας κιθαρα απο αυτη που εχεις τωρα και ακομα και τοτε, να ξερεις οτι η συνολικη αλλαγη στον ηχο σου θα ειναι σχετικα μικρη, μιας και τον ηχο τον φτιαχνει (ή χαλαει) ο ενισχυτης, τα εφφε, τα ηχεια και η σωστη (ή λαθος) χρηση τους.
Αν ομως η κιθαρα που εχεις τωρα, δεν σε τραβαει, δεν σε βολευει οταν παιζεις, τοτε σιγουρα μια αλλαγη κιθαρας θα ηταν μια καλη ιδεα.
Για να γινουμε πιο συγκεκριμενοι ομως, γιατι δεν μας λες ποια κιθαρα εχεις τωρα και ποια θες να παρεις;
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/11, 15:33 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #6 στις: 27/07/11, 15:54 »
εχω μια ltd esp m 50 και θελω να παρω μια les paul σε λιγο καιρο... δεν εγραψα τι κιθαρα θελω γιατι δεν μου αρεσουν τα ηρωνικα σχολια ...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #7 στις: 27/07/11, 15:59 »
Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος θα εκανε ειρωνικα σχολια...
Να φανταστω οτι εννοεις καποια Epiphone Les Paul;
Επισης να φανταστω οτι εχεις παιξει και με τις 2 κιθαρες στον ιδιο ενισχυτη;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #8 στις: 27/07/11, 16:06 »
Γενικα παντως, ηχητικα δεν θα δεις τρελες διαφορες. Πιθανων η Epiphone να εχει ελαφρως πιο χαμηλου output μαγνητες και μπορει να εχει λιγο περισσοτερο ογκο και sustain λογω ελειψης τρεμολο. Στο μπρατσο εχω την εντυπωση οτι η ltd εχει πιο λεπτο (ελαφρως) απο την Epiphone (αν και αυτο εξαρταται απο ποιο μοντελο Epiphone Les Paul θα παρεις).
Οι διαστασεις επισης αλλαζουν λιγο, με την Epiphone να εχει λιγο πιο κοντο scale 24.75" (η αποσταση απο την γεφυρα μεχρι το nut), πραγμα που θα κανει τα ανοιγματα μεταξυ των δακτυλων και τα bends, ελαφρως πιο ευκολα σε σχεση με την ltd που απο οτι καταλαβα πρεπει να εχει το strat scale 25.5"
Το βαρος, λογικα θα ειναι ελαφρως μεγαλυτερο για την Epiphone και απο αποψη ποιοτητας νομιζω οτι και οι 2 κιθαρες θα ειναι κοντα.
Το μονο "εξτρα" που εχει η ltd σε σχεση με την Epiphone Les Paul, ειναι η υπαρξη τρεμολο. Αν δεν το χρησιμοποιεις, τοτε ο ποιος ο λογος να το εχεις ομως; Αν απο την αλλη σου αρεσει και το χρησιμοποιεις, τοτε θα ειναι κουτη κινηση να πας σε μια κιθαρα με σταθερη γεφυρα.
Κατα τα αλλα δεν βλεπω κατι παραλογο σε αυτα που ρωτας και σε αυτα που θες να κανεις.
Αν εχεις τα χρηματα θα σου ελεγα να το κανεις. Ή πουλα την παλια σου κιθαρα και μετα παρε την καινουρια (ισως μπορεσεις ετσι να παρεις και μια λιγο καλυτερη;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #9 στις: 27/07/11, 17:03 »
Η κιθαρα ειναι λιγο πειραγμενη την εχω απο πρωτη γυμνασιου και γενικα μου αρεσει να σκαλιζω πραγματα... γιαυτο θα φυγει πολυ κατω αν φυγει... ισως να δωσω λιγα λεφτα  παραπανω 4-5 κατοσταρικα δηλαδη... τρεμολο δεν χρησιμοποιω και αν χρειαστω ποτε θα εχω την tld για να το χρησιμοποιησω..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #10 στις: 27/07/11, 17:42 »
Κατσε, μισο λεπτο. Συνολικα ποσα χρηματα εχεις σκοπο να δωσεις (χωρις να πουλησεις τπτ) και ποια ακριβως κιθαρα σκεφτεσαι να παρεις;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #11 στις: 27/07/11, 17:53 »
300-500 ευρω  αναλογα  τι λεφτα θα εχω ... κιθαρα δεν ξερω θα κανω ερευνα οταν ειναι σε 1.5-2 μηνες..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #12 στις: 27/07/11, 17:57 »
Οκ, θα σου προτεινα τοτε να μαζεψεις πρωτα τα χρηματα και μετα να πας μια βολτα απο τα μαγαζια να δοκιμασεις αρκετες. Αυτη που σου καθεται καλυτερα στο χερι και σε τραβαει εμφανισιακα να παρεις (εφοσων σε καλυπτουν και τα χαρακτηριστικα της, πχ να εχει διπλους μαγνητες). Αν η κιθαρα σε βολευει, την γουσταρεις και εχει τα χαρακτηριστικα που χρειαζεσαι, εισαι βασιλιας.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #13 στις: 27/07/11, 19:20 »
Γεια σας παιδια! λοιπον το ερωτημα μου ειναι αν αξιζει να παρω μια κιθαρα στα ιδια λεφτα αρα οχι πολυ καλυτερη απο αυτην που εχω ...
To ποιο βασικο ερωτημα πριν απο το δικο σου ειναι γιατι θες αλλη μια κιθαρα.Την θες σαν backup..την θες να βγαζει καλυτερο ηχο απο την προηγουμενη την θες με τελειως αλλα specs για τελειως αλλο στυλ(πχ απο fender  σε les paul) κτλ κτλ κτλ....
Εγω παντως ειμαι της ιδιας γνωμης με τον johnie Darko....η κιθαρα ειναι τελευταια στο chain επιρρεασμου του ηχου σου οποτε σιγουρα δεν χρειαζεσαι κατι ακριβοτερο για να παρεις αλλο αποτελεσμα.Πρωτα αποφασισε το στυλ(πχ scale 25.5 ,fenderoειδες,single coils)μετα με βαση αυτα δοκιμαζεις διαφορες που πληρουν τα κριτηρια και διαλεγεις αυτη που σου καθεται καλυτερα στο χερι και τελος παντων σε ευχαριστει περισσοτερο.Της κοπανας και αντιστοιχους μαγνητες που σε ικανοποιουν ισως περισσοτερο και εισαι κομπλε.
Αν τωρα σκεφτεις αυτο που σου ειπα παραπανω και καταληξεις οτι δεν ειναι απαραιτητη μια δευτερη κιθαρα...σκεψου να δωσεις τα λεφτα αυτα για εξοπλισμο..περισσοτερο θα επηρρεασεις τον ηχο σου ετσι παρα με μια καινουργια κιθαρα.

Αρα η απαντηση μου στην ερωτηση σου ειναι ναι γιατι οχι..απλα πρωτα θα πρεπει να απαντησεις εσυ στον εαυτο σου το γιατι θες αλλη μια κιθαρα...και απο κει προχωρας...μη ξεκινας απο τη μεση τη σκεψη σου.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #14 στις: 27/07/11, 22:42 »
Ειλικρινα με βαλατε σε σκεψεις αν πρεπει να τα δωσω σε αλλο εξοπλισμο παρα σε κιθαρα... γενικα μια καινουργια κιθαρα  θα ηταν μια ανανεωση για μενα και αγαπω τις les paul...  αλλα το σκεφτομαι...ευχαριστω για τις απαντησεις θα το σκεφτω μεχρι να εχω ολα τα χρηματα και θα επανελθω για βοηθεια :)

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #15 στις: 28/07/11, 16:16 »
Tελικα απ'οτι κατάλαβα εχεις καψουρευτεί την LesPaul. :love

Και επειδη στον ερωτα δεν υπάρχουν κανόνες,πάρε μια Les Paul !!!
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #16 στις: 28/07/11, 16:45 »
Tελικα απ'οτι κατάλαβα εχεις καψουρευτεί την LesPaul. :love

Και επειδη στον ερωτα δεν υπάρχουν κανόνες,πάρε μια Les Paul !!!


Με καταλαβες :P.. απλα ειμαι σε διλλημα ... αμα αξιζει περισσοτερο να παρω μια αγαπη ή εξοπλισμο.. :)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #17 στις: 28/07/11, 17:11 »
Tελικα απ'οτι κατάλαβα εχεις καψουρευτεί την LesPaul. :love

Και επειδη στον ερωτα δεν υπάρχουν κανόνες,πάρε μια Les Paul !!!


Με καταλαβες :P .. απλα ειμαι σε διλλημα ... αμα αξιζει περισσοτερο να παρω μια αγαπη ή εξοπλισμο.. :)

Aφου το συστημα εχει lockarei στην Les Paul παρε les paul.....μη το βραχυκυκλωσεις κιολας... ;D
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #18 στις: 28/07/11, 17:20 »
Tελικα απ'οτι κατάλαβα εχεις καψουρευτεί την LesPaul. :love

Και επειδη στον ερωτα δεν υπάρχουν κανόνες,πάρε μια Les Paul !!!


Με καταλαβες :P .. απλα ειμαι σε διλλημα ... αμα αξιζει περισσοτερο να παρω μια αγαπη ή εξοπλισμο.. :)

Follow your heart...
Τουλάχιστον στο hobby ,προσωπικά δεν πάω με την λογική!
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #19 στις: 28/07/11, 20:04 »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Ειδικά από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις αξιοπρεπέστατες κιθάρες σε στυλ Les Paul με τα χρήματα που προτίθεσαι να διαθέσεις ή και πολύ λιγότερα, δεν βλέπω το λόγο να διστάζεις. Κοίταξε π.χ. τις παρακάτω:

Vintage V100

Cort CR250

Tanglewood TSB-58

Epiphone Les Paul Standard Plaintop

Epiphone Les Paul Standard Traditional Pro

Epiphone Les Paul Standard Plus
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #20 στις: 29/07/11, 00:35 »
Απο μια γρηγορα ματια που εριξα... η cort , η epiphone traditional και η Standard.. ειναι κουκλαρες.. Πω με τρελανες βραδιατικα..

και αυτη κουκλα http://www.dv247.com/guitars/tanglewood-tsb-58-csb-electric-guitar-cherry-sunburst-gloss--73216

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-flamed-iced-tea--64582
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 00:56 από Nosferatu »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #21 στις: 29/07/11, 01:10 »
Σε τρέλανα...; Αν το ψάξεις λίγο θα βρεις και άλλες. Yπόψη ότι δεν έβαλα καθόλου Ιbanez, ESP Ltd, Indie, Hagstrom, Dean, Schecter και διάφορες άλλες που ξεφεύγουν λίγο από το κλασσικό σχήμα της Les Paul.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει να παρω κιθαρα ιδιας ποιοτητας?
« Απάντηση #22 στις: 29/07/11, 01:15 »
Προτιμω το κλασσικο σχηματακι αρα ειμαι μια χαρα με αυτα που ειδα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
10612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
4 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 18:51
από no_one
3 Απαντήσεις
4306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/09, 20:04
από Nicholas Jackson
41 Απαντήσεις
14466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 04:26
από Lo.Lee.Ta
5 Απαντήσεις
2492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 17:13
από children of bodom
4 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 10:01
από Nirvana16
13 Απαντήσεις
5138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/11, 09:15
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 17:37
από hot_sauce (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
9551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 14:26
από modfori
35 Απαντήσεις
18016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/17, 00:59
από GVen