Αποστολέας Θέμα: Παρουσίαση κιθάρων: Charvel Pro Mod So-Cal Style 1 HH & Evh Stripe White  (Αναγνώστηκε 14313 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Μου ήρθαν οι δύο παρακάτω κιθάρες καινούργιες από τον thomann. Έψαχνα κάτι σε αυτή την τιμή (ταβάνι τα 800 ευρώ) το οποίο να είναι strat/super strat type of body να έχει floyd rose και humbuckers για να την έχω σε Drop D. Με ενδιέφερε να έχει επώνυμους μαγνήτες, ώστε να αποφύγω τις εγχειρήσεις και τα επιπλέον έξοδα, καλό maple μανίκι και οπωσδήποτε jumbo τάστα.

Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτές τις δύο. Το έψαξα πάρα πολύ στο που θα καταλήξω από τις δύο, κάθε μία είχε τα + και τα – της, και στο τέλος αφού δεν έβγαλα άκρη, έκανα την υπέρβαση και της πήρα και τις δύο. Με την αφορμή αυτή, και επειδή από ότι κατάλαβα είναι δύο κιθάρες που στα λεφτά τους θα συζητηθούν πολύ, είπα να γράψω 2-3 πράγματα σχετικά για το πώς μου φάνηκε η κάθε κιθάρα.

*Και οι δύο κιθάρες σεταρίστικαν στο Workshop του Thomann με καινούργιες χορδές πριν μου έρθουν.
**Και οι δύο κιθάρες έπαιξαν σε Axe Fx 2 και Marshall JVM410 combo αντίστοιχα για να συγκριθούν και στα δύο περιβάλλοντα.
***Φωτογραφίες βάζω από μία χαρακτηριστική που βρήκα στο internet. Αν μου ζητηθεί μπορώ να βγάλω, αλλά όχι σε καμία τρομερή ποιότητα (μέσω κινητού).


Πάμε να δούμε τι θα δούμε:
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/14, 19:54 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Charvel Pro Mod So-Cal Style 1 HH SW

Τιμή: 769,00 euro
Specs: Alder body, one-piece maple neck, maple fretboard, 22 jumbo frets, 648mm scale, 43mm nut width, Grover Mini Rotomatic machine heads, Floyd Rose FRT-O2000 double locking tremolo, Seymour Duncan T6-6 Bridge pickup Seymour Duncan SH-6N pickups, 1x master volume control, 1x 3-way switch, 1-ply black pickguard, black hardware, Colour: Blue
Θετικά: Το unfinished μανίκι της και τα τάστα της, το όνομα στο headstock, οι μαγνήτες της, γνώριμο σώμα, γενικά ο ήχος της, το look της
Αρνητικά: Η θέση του 3-θέσιου διακόπτη και το γενικότερο feeling του. Το χρώμα είναι πιο σκούρου από τις φωτογραφίες. Το Floyd Rose βγάζει μία «φτήνια», δεν χάνει κούρδισμα στη χρήση αλλά σαν parts (λεβιές, βιδάκια κτλ) δεν … Στο σώμα υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες κακοτεχνίας (π.χ μέσα στο cavity του floyd rose), τπτ ιδιαίτερο το αναφέρω όμως.
Βαθμολογία:  7,5/10
Σχόλια: Με το που μου ήρθε από τον thomann της άλλαξα χορδές. Αν και η κιθάρα είχε σεταριστεί με καινούργιες χορδές, η αίσθηση που μου έδινε με τις GHS 10-50 EJ δεν μου άρεσε. Βαριά και δύστροπη, οπότε με το καλημέρα τις πέταξα και έβαλα ένα set Bulk Strings 10-48 και την κούρδισα σε Drop D. Ρύθμισα ελατήρια και Floyd από την αρχή, και η κιθάρα ανάσανε. Τρομερό μπράτσο, πάρα πολύ καλοκομμένο και φτιαγμένο. Jumbo τάστα, unfinished (καταπληκτική αίσθηση, αλλά μετά από μερικές ώρες οι πρώτες μαυρίλες στο maple εμφανίστηκαν), καλοί μαγνητών (δεν τους ήξερα) και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ο neck ο οποίος θυμίζει single χωρίς το hum. Πολύ καλοί σαν set, το μόνο που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι το logo του Seymour Duncan πάνω στους μαγνήτες, το οποίο είναι λίγο περίεργο. Θυμίζει κακοτεχνία, λες και είναι κάποια κινέζικη απομίμηση.  Ο τριθέσιος είναι μακράν στη χειρότερη θέση –εργονομικά ever, και επίσης έχει περίεργη αίσθηση κατά την χρήση, σαν να είναι κούφιο όλο το pickguard και κάνει ένα χαρακτηριστικό θόρυβο όταν αλλάζεις θέσεις.
Ηχητικά η κιθάρα είναι super. Οι SD κάνουν καλά τη δουλειά τους, το Floyd χωρίς να χάνει δεν με ενθουσίασε κυρίως λόγω αίσθησης, θα το άλλαζα μελλοντικά με ένα original αν το έβρισκα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή. Στο καθαρό κανάλι του jvm χαμηλώνοντας λίγο το volume της κιθάρας το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό έως καλό για τα καθαρά. Όλες οι θέσεις έχουν κάτι να πουν ηχητικά. Η κιθάρα είναι hard rock/metal και δεν το κρύβει, οπότε οι αντίστοιχες απαιτήσεις των παιχτών θα καλυφθούν και με το παραπάνω. Σε medium-gain/high-gain καταστάσεις η κιθάρα είναι στα χωράφια της. Η απουσία tone knob δεν με χάλασε καθόλου, ίσα ίσα μου έβγαζε μία 80’s φάση, πολύ καλός δυνατός και ευκρινής ήχος, μου άρεσε ιδιαίτερα ο neck μαγνήτης, αλλα και ο bridge ήταν δυναμίτης.
Overall είναι μία πολύ τίμια κιθάρα, θα μπορούσε να βγει υπό το logo της fender, αφού επί της ουσίας είναι μία hot-rod strat με Η-Η configuration. Νομίζω ότι στα χρήματα της, και ειδικά αν αρχίσουν να παίζουν μεταχειρισμένες, είναι ταμάμ για κάποιον που ψάχνει το κλασσικό look της Strat, «σπαρτιάτικη»  φυλοσοφία, Floyd rose, humbuckers και εξαιρετικό μανίκι.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/14, 22:49 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
EVH Stripe White

Τιμή:  666,00 euro
Specs: Basswood body, maple neck, maple fretboard, 22 jumbo frets, 43mm nut width, scale 648mm, EVH floyd rose tremolo with EVH D-Tuna, 1x Wolfgang Humbucker, 1 volume control, chrome hardware, finish white with black stripes
Θετικά: Το look της (Το άσπρο με το μαύρο pickguard είναι μακράν ομορφότερο από τις άλλες δύο επιλογές), το EVH Floyd Rose, ο Wolfgang Humbucker, το ανάποδο truss rod, η στιβαρή κατασκευή, τα jumbo τάστα, το μανίκι της, το D-tuna.
Αρνητικά: Η απουσία του neck μαγνήτη (ή έστω ότι δεν υπάρχει έκδοση που να έχει ώστε από fan based κιθάρα να αποτελέσει μία κορυφαία επιλογή), η ρύθμιση του D-Tuna είναι μία εκνευριστική διαδικασία (αλλά στο τέλος δουλεύει όπως πρέπει).
Βαθμολογία: 8.5/10
Σχόλια: Για μένα ήταν η αποκάλυψη. Δεν είμαι fan boy του Van Halen, την κιθάρα την αγόρασα γιατί μου άρεσαν τα specs της και μόνο, εξ’ου και ο λόγος που δεν την πήρα στο κλασσικό κόκκινο «Frankenstein» χρώμα με bolt on μαγνήτη στο σώμα, αλλά προτίμησα το εξαιρετικό ασπρόμαυρο μοντέλο με το pickguard και το άσπρο volume knob. Το d-tuna, ο μονός humbucker με το ένα και μόνο volume, τα jumbo τάστα και το look της κιθάρας με έκανε να την ξεχωρίσω.
Η κιθάρα ήταν αποκάλυψη! Το μανίκι είναι καλοφτιαγμένο, ταστοδουλειά άριστη, ρύθμιση του truss rod από τη βάση (πολύ πρακτικό), ο Wolfgang humbacker είναι εκπληκτικός! Πριμαριστός, με δυνατό bite, «αρπάζει» αμέσως, feedback εύκολο και άμεσο, ο ορισμός τους Hard rock μαγνήτη!  Τόσο στον JVM όσο και στο AxeFx2 η κιθάρα είναι μία απόλαυση. Το Floyd rose αν και dive only, στα πρότυπα του Eddie, είναι σταθερό καλοφτιαγμένο και κάνει αυτό που πρέπει άριστα. Το D-tuna, για όσους δεν ξέρουν είναι μία πατέντα του Eddie Van Halen, η οποία στην ουσία σου δίνει την ευκαιρία να ρίχνεις το κούρδισμα της low E σε D για drop D κούρδισμα σε κιθάρα με Floyd rose. Το παίδεψα λίγο παραπάνω, είδα και λίγο στο Internet και την έβγαλα την άκρη, ρυθμίστηκε όπως έπρεπε και δούλεψε άριστα.
Η απουσία του neck μαγνήτη, της δίνει χαρακτήρα και αλητεία είναι η αλήθεια, αλλά πιστεύω ότι αν υπήρχε θα μπορούσε να βάλει την κιθάρα σε ένα ευρύτερο κοινό, αν η τιμή έμενε στα ίδια επίπεδα μάλιστα θα κάναμε λόγω για το απόλυτο rock machine.
White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Finale:
Και οι δύο κιθάρες είναι εξαιρετικές. Δεν είναι τυχαίο ότι και τις δύο τις υπογράφει η Fender :P Στα λεφτά τους θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές της κατηγορίας, και επίσης πολύ προσεγμένες, καλοφτιαγμένες και με εξαιρετικά μανίκια και οι δύο. Τα unfinished maple fingerboard, μπορεί να μαυρίζει εύκολα (θα πω ψέματα αν πω ότι με χαλάει αυτό) αλλά σε συνδυασμό με το καλοφτιαγμένο shape του μπράτσου και τα jumbo τάστα είναι από τα καλύτερα μανίκια που έχω πιάσει τελευταία, πολύ ανώτερα από διάφορες Strats στην ίδια κατηγορία χρημάτων.
Αν κερδίζει κάποια από τις δύο την άτυπη κόντρα δεν ξέρω. Έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός. Η Charvel μου φαντάζει πιο ολοκληρωμένη λύση, κυρίως λόγω των ηλεκτρικών της, των πολύ καλών μαγνητών, αλλά και της παρουσίας του Floyd. Από την άλλη η EVH είναι μία εξαιρετική κιθάρα με χαρακτήρα, πολύ καλό μαγνήτη, περιορισμένων δυνατοτήτων, αυτά που κάνει τα κάνει εξαιρετικά.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλόπαιχτες Σταύρο!!!! :up
 
Αλήθεια πόσες κιθάρες μετράς στην κατοχή σου?

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
ΩΡΑΙΟΣ...να πω ότι δεν ζηλεύω θα ήταν ψέμα, δύο κιθάρες τις οποίες έχω προτείνει αρκετές φορες στο παρελθόν...καλόπαιχτες.Ειδικά την evh την χαλβαδιάζω(αυτή την ασπρόμαυρη) από τότε που είχε γύρω στο 500αρι,αλλά μας έχει πιάσει όλους η κρίση....για μένα που σπάνια χρησιμοποιώ neck μαγνήτη θα ήταν σούπερ. Κάποιο guitar freak την χαρακτήρισε <<αποκάλυψη της χρονιάς>> και όλες οι κριτικές είναι πολύ καλές, όσο για την charvel με χάλασε που έφυγε από Ιαπωνία και πήγε Μεξικό και ότι δεν έχει original floyd R. Nα τις χαίρεσαι ....

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ευχαριστώ παιδιά. Έχω αρκετές είναι αλήθεια, είμαι και συλλέκτη , εξ ου και ο λόγος. Η EVH φίλε emg είναι πραγματικά τρομερή κιθάρα. Το ότι η Charvel είναι made in mex μην σε επηρεάζει καθόλου, εξαιρετική και όπως έγραψα καταπληκτικά μανίκια και οι δύο.
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
καλορίζικες και καλόπαιχτες!!
το μανίκι της Charvel είναι τελείως unfinished,  σκέτο ξύλο?

Παράθεση

Αλήθεια πόσες κιθάρες μετράς στην κατοχή σου?

Έχω αρκετές είναι αλήθεια

αμέλησες να μας πεις που μένεις και τι ώρες λείπεις  ;D ;D ;D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ναι και τα δύο είναι εντελώς unfinished, σκέτο ξύλο. Λερώνει βέβαια, αλλά προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου.
Modfori Κομοτηνή μένω, και έχω ένα σκύλαρο για φύλακα (Labrador.. καταλαβαίνεις) :D
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ωραία reviews και πολύ όμορφες κιθάρες.. καλόπαιχτες!.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος isidorus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Καλόπαιχτες κι από μένα  :up
πολύ καλό review!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ και στους δυο σας!
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/18, 21:16
από panixgr
4027 Απαντήσεις
1064606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/18, 17:47
από kith_anna
9 Απαντήσεις
6305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/07, 20:24
από Baroness
19 Απαντήσεις
8350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 13:03
από tasos__
4 Απαντήσεις
3250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 09:29
από Johnie Darko
12 Απαντήσεις
6905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 13:51
από themos
3 Απαντήσεις
13254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 10:42
από mace
14 Απαντήσεις
4683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/12, 01:01
από antonis_mh
3 Απαντήσεις
5588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/14, 14:24
από modfori
1 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/15, 15:04
από modfori