Σελίδες:
  • #1 από panixgr στις 17 Nov 2017
  • ερχόμενος απο εδώ

    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=90782.50

    η κιθάρα παίζει σουπερ, είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά έχω θέμα με τον neck..... Πολύ μπάσο και όχι όσο πρίμα/μεσσαία θα ήθελα στην μπασα Μι. Στις άλλες χορδές είναι πολύ καλός, vintage-correct !!! μαζί με τον middle και bridge,οι οποίοι ταιρίάζουν 100% με το καινούργιο στυλ.

    Υπάρχει κανενας τρόπος να προσθέσω μεσαία, και να αφαιρέσω πρίμα στον neck μαγνήτη? Αξίζει να προσπαθήσω με steel/brass/etc.. plates κτλ? Θα δοκιμάσω να κάνω swap τον mid με τον neck, να δω αν θα έχει κάποιο αποτέλεσμα, ο μεσαίος δεν είναι RW/RP ούτως ή άλλως, οποε δεν χάνω και τπτ...
  • #2 από Απόλλων στις 17 Nov 2017
  • Αν κατάλαβα καλά από μια ματιά στο προηγούμενο thread, μιλάμε για μονό μαγνήτη στη neck θέση; Kαι το ζήτημα που έχεις είναι μόνο στην μπάσα Μι; Γιατί σε αυτή την περίπτωση εγώ θα δοκίμαζα πρώτα να παίξω με το ύψος του μαγνήτη, και συγκεκριμένα να χαμηλώσω λίγο την πάνω (μπάσα) πλευρά.
  • #3 από panixgr στις 17 Nov 2017
  • Αν κατάλαβα καλά από μια ματιά στο προηγούμενο thread, μιλάμε για μονό μαγνήτη στη neck θέση; Kαι το ζήτημα που έχεις είναι μόνο στην μπάσα Μι; Γιατί σε αυτή την περίπτωση εγώ θα δοκίμαζα πρώτα να παίξω με το ύψος του μαγνήτη, και συγκεκριμένα να χαμηλώσω λίγο την πάνω (μπάσα) πλευρά.

    ευχαριστώ, τα έχω δοκιμάσει εννοείται όλα αυτά, έχω παίξει με το ύψος, με το EQ, κτλ.... τίποτε δεν φθάνει την αίσθηση που είχα με κάποιους κινέζικους παμθηνους μαγνήτες που είχα πουλήσει μαζί με την τότε partscaster μου  (δυστυχως) το 2011 .
    Ευτυχώς ετούτη εδώ είναι ακόμα καλύτερη, και πιο όμορφη... και με καλύτερο sustain...

    θέλω τον neck να βγάζει στον ήχο του yngwie στους Alctatrazz στον 1ο δίσκο, crisp/bright αλλά όχι κούφιο.. δηλ με upper mids και μειωμένα lower mids και bass.

    Η πλάκα είναι οτι οι άλλοι 2 μαγνήτες μου ακούγονται τέλεια...
  • #4 από Απόλλων στις 17 Nov 2017
  • Εφόσον όπως λες η κιθάρα σε καλύπτει σε όλα τα άλλα σημεία (ήχος των άλλων δύο μαγνητών, sustain, κλπ), τότε απλά κοιτάς για ένα διαφορετικό bridge μαγνήτη. Από τη στιγμή που έκανες όλη αυτή την προσπάθεια και το αποτέλεσμα είναι 90% ικανοποιητικό, γιατί να μην κάνεις ένα βήμα (και ένα έξοδο) παραπάνω για να φτάσεις πιο κοντά στο 100%;
  • #5 από panixgr στις 17 Nov 2017
  • Εφόσον όπως λες η κιθάρα σε καλύπτει σε όλα τα άλλα σημεία (ήχος των άλλων δύο μαγνητών, sustain, κλπ), τότε απλά κοιτάς για ένα διαφορετικό bridge μαγνήτη. Από τη στιγμή που έκανες όλη αυτή την προσπάθεια και το αποτέλεσμα είναι 90% ικανοποιητικό, γιατί να μην κάνεις ένα βήμα (και ένα έξοδο) παραπάνω για να φτάσεις πιο κοντά στο 100%;

    στο neck είναι το θέμα, και μιας και οι μαγνήτες αυτοί είναι οι εργαστασιακοί (1984) έλεγα μηπως να έκανα καμια μόντα στον neck pup.
  • #6 από Απόλλων στις 17 Nov 2017
  • στο neck είναι το θέμα...

    Γράψε λάθος. Ο δαίμων του τυπογραφείου...
  • #7 από panixgr στις 18 Nov 2017
  • στο neck είναι το θέμα...

    Γράψε λάθος. Ο δαίμων του τυπογραφείου...

    no prob boss!!!!

    χθες έλυσα το pickguard και έκανα την δυσαρεστη ανακάλυψη του οτι για να αφαιρέσω το pickguard πρέπει πρώτα να λύσω το μπράτσο... Παναγία βόηθα δηλ... Αντάλλαξα mid / bass pups και δεν είδα κάποια διαφορά, στην πορεία, μου ξεκόλησαν κάποιες κολήσεις, γειώσεις, κτλ... σε κάποια φάση λέω δεν βάζω και κάτι τύπου base plate στον neck μπας και δω διαφορά? ξαναβάζω τον neck στην θέση του, οπότε έβαλα στην βάση του neck κάτι σιδεράκια απο αυτα που χρησιμοποιούν στα βουλκανιζατερ για την ζυγοστάθμιση. Ξαναμοντάρω την κιθάρα, ανακαλύπτω οτι το neck heel joint έχει κάποια θέματα εφαρμογής... Ξανα-μανά, και μετά απο μερικές ώρες απο την αρχή του πειράματος ήμουν σε φάση για δοκιμή. Μπορώ να πω οτι δέχθηκα το αποτέλεσμα. Πειτε το placebo πείτε το φόβος μην ανακαλύψω τίποτε χειρότερο (αν και δεν υπάρχει κάτι άλλο), μου άρεσε το αποτέλεσμα.

    Το σημαντικότερο όμως συνέβη σήμερα το πρωί. Ξύπνησα νωρίτερα απο την υπόλοιπη φυλή (!!) για να δοκιμάσω την λευκή στρατ, και δεν άκουσα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ hum!! κυριολεκτικά πραγματικη ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ!!!

    ΕΠΙΣΗΣ, ο μάστορας είχε βάλει 9-46, (παρά του ότι του είχα πει 10 φορές να βάλει 9-42), θα δοκιμάσω με τις αντίστοιχες λεπτότερες χορδές για ΡΕ,ΛΑ,μπάσα ΜΙ, και θα επανέλθω. Συνοπτικά οι επόμενες κινήσεις θα είναι :

    1) λύση του προβλήματος με το pickguard, θα πρέπει να το κόψω κάτω απο το 22ο τάστο ωστε να μην χρειάζεται λύσιμο του neck ωστε να βγει το pickguard
    2) Shielding. Δεν θα βοηθήσει στον θόρυβο χαμηλών συχνοτήτων, δηλ το 50Hz hum το οποίο τα βράδια είναι κατά πολυ αυξημένο, αλλά κάτι θα κάνει γενικά.
    3) Προφανώς γυρνάω τις χορδές σε 9-42
  • #8 από Απόλλων στις 18 Nov 2017
  • χθες έλυσα το pickguard και έκανα την δυσαρεστη ανακάλυψη του οτι για να αφαιρέσω το pickguard πρέπει πρώτα να λύσω το μπράτσο... Παναγία βόηθα δηλ...

    Aυτό είναι ένα συνηθισμένο πρόβλημα σε κιθάρες τύπου strat/tele που έχουν μπράτσο με 22 τάστα, γιατί το λεγόμενο overhang της ταστιέρας (το κομμάτι που έχει το 22ο τάστο και εξέχει από το μπράτσο) καλύπτει το pickguard. Σε ορισμένες κιθάρες (όπως μια Vintage V52 telecaster που είχα παλιά) ίσως να είναι δυνατόν να αφαιρέσεις το pickguard  χωρίς να ξεβιδώσεις το μπράτσο. Θα πρέπει να κατεβάσεις τους μαγνήτες όσο πιο χαμηλά γίνεται και να βγάλεις το pickguard κάτω από overhang, τραβώντας το δηλαδή προς τη γέφυρα. Βέβαια στην telecaster τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά, γιατί έχεις μόνο τον neck μαγνήτη που εμποδίζει, ενώ στην strat είναι και οι τρεις. Πάντως εγώ έκανα στην V52 αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις κι εσύ στο pickguard. Έκοψα ένα μικρό κομμάτι κάτω από το overhang (ίσα-ίσα όσο χρειαζόταν, ώστε να μη φαίνεται όταν το pickguard είναι στη θέση του).

    Παράθεση
    Το σημαντικότερο όμως συνέβη σήμερα το πρωί. Ξύπνησα νωρίτερα απο την υπόλοιπη φυλή (!!) για να δοκιμάσω την λευκή στρατ, και δεν άκουσα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ hum!! κυριολεκτικά πραγματικη ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ!!!

    Σε καταλαβαίνω. Η μόνη περίπτωση να παίξω κιθάρα τις βραδινές ώρες είναι αν μπορώ να έχω τα φώτα του κάτω ορόφου σβηστά, και ειδικά στο καθιστικό (που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το δωμάτιο όπου έχω τις κιθάρες).

    Παράθεση
    Προφανώς γυρνάω τις χορδές σε 9-42

    ... ή και 9-40 που έχουν κάποιες μάρκες χορδών.
  • #9 από modfori στις 18 Nov 2017
  • Ξαναμοντάρω την κιθάρα, ανακαλύπτω οτι το neck heel joint έχει κάποια θέματα εφαρμογής...

    τι ακριβώς θέματα έχει και πως τα ξεπέρασες;
  • #10 από panixgr στις 18 Nov 2017
  • τι ακριβώς θέματα έχει και πως τα ξεπέρασες;

    δεν καθόταν καλά, μου αναίβασε το action, έτριζε όπως βίδωνα, φοβήθηκα τα χειρότερα. Τελικά βρήκα τον τρόπο ώστε να κάτσει σωστά και αβασάνιστα και ήρθε εκεί ακριβώς που ήταν, οπως το είχε σετάρει ο μάστορας. Το μυστικό ήταν να βιδώσω την βίδα απέναντι απο αυτη που έτριζε, να στερεώσω το μπράτσο με ίσο offset στις 2 ακριανές χορδές, και στην συνέχεια να βιδώσω μέχρι τέρμα, προσέχοντας να μην ζορίζεται το ξύλο.
Σελίδες: