Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή μαγνητών  (Αναγνώστηκε 6552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Αλλαγή μαγνητών
« στις: 30/06/08, 20:21 »
Σκέφτομαι να αλλάξω μαγνήτες στην κιθάρα μου, που δεν είναι και η ακριβότερη του κόσμου, με τη λογική ότι οι μαγνήτες μπορούν να "φύγουν" από αυτήν αμα αγοράσω άλλη και να μεταφερθούν στην καινούρια. Οπότε το βλέπω και σαν επένδυση.
Στο θέμα μας. Σκέφτομαι να πάρω από εδώ ή αλλού κάποιον μεταχειρισμένο.
Είναι πολύ δύσκολο να το.. επιχειρήσω μόνος μου? Ξέρω ότι δεν πρόκειται για κάτι έυκολο, αλλά εκτός του ότι θέλω επιτέλους να "ανακαλύψω" τα σωθικά της κιθάρας, να πειραματιστώ, να νιώσω επιτέλους "Το' χω το όργανο!", είναι και το οικονομικό.
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν τα απαραίτητα (κολλητήρι κλπ), πιστεύετε ότι έχω έστω και κάποια ελπίδα?
Ποιά είναι περίπου τα βήματα (αν και τα έχω ψιλοδει από σελίδες του εξωτερικού, καλύτερα στη γλώσσα σου!)
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #1 στις: 30/06/08, 21:44 »
Είναι πολύ απλή διαδικασία αν ξέρεις να κάνεις σωστές κολλήσεις. Αν δεν ξέρεις βρες κάποιον να σου δείξει, κάνε λίγο εξάσκηση πάνω σε κάποια μεταλλική επιφάνεια και ένα παλιό καλώδιο. Μετά η αλλαγή των μαγνητών δεν είναι τίποτα, έτσι κι αλλιώς το πως θα τους συνδέσεις το λέει στις οδηγίες που σου δίνουν μαζί. Εκτός κι αν κάνεις κάτι πιο εξεζητημένο όπως περίεργο routing κλπ το οποίο είναι καθαρά προσωπικό θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #2 στις: 30/06/08, 22:13 »
Φίλε Fteo, μόλις παρατήρησα ότι με πέρναγες για ένα μύνημα! :o:o
Οκ, ισορρόπησα τώρα. Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Κατα δεύτερον ευχαριστώ που με παροτρύνεις. Θα προσπαθήσω να βάλω κάποιον να μου δείξει πώς περίπου λειτουργεί το κολλητήρι. Λίγο μπερδεμένα πάντως τα διαγράμματα, να πούμε..
Για παράδειγμα εδώ:
http://www.seymourduncan.com/images/products/electric/humbuckers/501005-110.pdf
Οκ, τα σχέδια οι και οι οδηγίες. Λέει όμως για 3-way switch. Η κιθάρα μου έχει και middle μαγνήτη και άρα 5-way switch. Άλλο σχήμα δεν έχει για άλλο διακόπτη, μόνο για να τους splitάρεις. Το ground wire από πού έρχεται? Και για κιθάρα με 2 ποτενσιόμετρα τί γίνεται?
Δεν ξέρω πάντως τί παίζει στο εσωτερικό της κιθάρας μου. Άυριο θα την ανοίξω να ρίξω μια ματιά. Κατα την διαδικασία της αλλαγής χρειάζεται κανα.. ξεσκόνισμα το άντερό της? Με τί, αν είναι?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #3 στις: 30/06/08, 22:36 »
Καλό είναι να μας πείς τι ακριβώς μαγνήτες θέλεις να βάλεις και σε τι κιθάρα...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #4 στις: 30/06/08, 22:43 »
Η κιθάρα είναι αυτή:http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm
Τώρα για μαγνήτες, θα σε γελάσω. Όποιον και να βάλω καλύτερος θα είναι από τον ορισμό της λάσπης. Δηλαδή με το που κάνεις ΓΚΡΑΝΓΚ νιώθεις ένα κύμα λάσπης στη μάπα. Σκεφτόμουν για το κλασσικό JB/59 από seymour duncan, μιας και είναι σχεδόν ότι πιο standard, και παίζει και πολυ στις αγγελίες. Θα είναι λίγο γουρούνι στο σακί πάντως. Όπως και να το κάνουμε. Δεν έχω να χάσω τίποτα, πάντως ..

edit: και πριν μερικά δευτερόλεπτα μου έσπασε μια χορδή.Α στο καλό και βαριεμαι να ψαχνω για χορδες τετοια ωρα.. θα την αλλαξω αυριο.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/08, 22:45 από Raz »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #5 στις: 30/06/08, 23:00 »
Εγω θα ελεγα οτι εξαρταται απο το τι ηχο θες και τι ενισχυτη εχεις...
Γενικα αν δεν θες nu metal ηχο κτλ θα σου ελεγα να αποφυγεις μαγνητες με υπερβολικο output.
Με μαγνητες με σχετικα χαμηλο output θα εχεις καλυτερο note/string seperation και καλυτερης ποιοτητας (ισως και ποσοτητας αναλογα τον ενισχυτη και την κιθαρα) sustain. Τωρα αν κυριως παιζεις metal, αλλαζει το πραγμα... Μια κλασσικη λυση ειναι καποιος distortion στην γεφυρα, που οτι να λεει το ονομα δεν ειναι και τοσο high output, δεν "ξυριζει" και ειναι γενικα καλος all around μαγνητης με μεγαλη ιστορια ηχογραφησεων σε πολλα κλασσικα αλμπουμ '80s (και σπλιταρεται). Νομιζω ο JB ουσιαστικα ειναι ενας distortion με αλλη ονομασια και μικροδιαφορες.
Για πιο χαλαρες λυσεις κοιτα κατι σε paf pro, custom custom απο Duncan και επισης τον EVH 78 που ειναι σχτικα μικρου output αλλα ειναι ιδανικος για Hard rock και crunch καταστασεις (και βεβαια για Van Halen, ειδικα τα παλια).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #6 στις: 30/06/08, 23:12 »
Θεωρούνται υπερβολικού output οι JB/59?
Από ότι βλέπω σε πιο high-end κιθάρες, είναι οι πιο διαδεδομένοι. Δεν θέλω NU DEATH THRASH METAL ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, αλλά που και πού παίζω τις καφρίλες μου. Γενικά ζητάω έναν μαγνήτη που να με βγάζει όσο καλύτερα γίνεται στα rock/hard-rock, και heavy metal μέχρι metallica.. Πάντως όπως είπα και πιο πάνω κοιτάω μάλλον για μεταχειρισμένο, οπότε είχα βάλει στο μάτι αυτούς τους 2.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #7 στις: 30/06/08, 23:17 »
Οχι δεν ειπα οτι ειναι high output, ειπα αναλογως τι ψαχνεις, υπαρχουν και high και low output. ΟJB ειναι αρκετα Hot αλλα οχι τιποτα τρελα πραγματα. Ο 59 ειναι πολυ πιο ηπιος και ειναι ιδανικος για neck. Γενικα ειναι μια κλασσικη επιλογη αυτοι οι 2.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #8 στις: 02/07/08, 14:40 »
Άνοιξα την κιθάρα μου για πρώτη φορά εδώ και 2 χρόνια, και ενώ περίμενα να πεταχτεί καμιά νυχτερίδα, ήταν σε καλύτερη κατάσταση εκεί μέσα από ότι νόμιζα. Ήταν μια μεγάλη στιγμή.
Τα καλώδια όλα μαζεμένα με ένα "κορδονάκι", δεν επικρατούσε το απόλυτο χάος που περίμενα να δω. Πρόσεξα και τις κολλήσεις, ούτε αυτές νομίζω να με προβληματίσουν πάρα πολύ. Όλα τα καλώδια που βλέπω εκεί μέσα είναι μαζί με τους μαγνήτες ε? Δηλαδή όταν ξεκολλήσω τα καλώδια των παλιών μαγνητών, δεν θα υπάρχουν άλλα, σωστά? Με τις κολλήσεις στον επιλογέα τί παίζει? Στο διάγραμμα για τον JB, στο site της Duncan, δεν πολυκαταλαβαίνω τί λέει (μιας και λέει για τριθέσιο, εμένα έχει πενταθέσιο). Ο πενταθέσιος έχει οχτώ "ποδαράκια" με τον τριθέσιο δεν πολυκατάλαβα τί παίζει από το διάγραμμα. Πού μπορώ να βρώ πώς να κάνω τις νέες κολλήσεις (στον επιλογέα)?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #9 στις: 02/07/08, 16:28 »
θα πας εκεί που βρήκες το διάγραμμα και θα ψάξεις αντίστοιχο διάγραμμα με 5θέσιο επιλογέα. Σίγουρα υπάρχει. Τα καλώδια δεν θα φύγουν όλα μαζί με τους μαγνήτες αλλά θα μείνουν μερικά. Καλό πάντως είναι να τα πάρεις όλα από την αρχή αν δεις ότι είσαι άνετος με τις κολλήσεις. Ούτως ή άλλως οι μαγνήτες που θα βάλεις είναι με 4 καλώδια ενώ αυτοί που έχεις τώρα με 2, οπότε ίσως θελήσεις να πειραματιστείς λίγο παραπάνω... Δεν είναι πάντως τίποτα τρομακτικά δύσκολο, απλά θέλει λίγη εξοικείωση. Καλή τύχη!!! ;) ;) ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #10 στις: 01/11/08, 18:53 »
Τελικά το επιχείρησες?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #11 στις: 30/11/08, 18:58 »
Τελικά εγώ έκανα αλλαγή.....
81/81 ΣΕ G400 και 85/85 σε Les Paul Burny
H Burny μου είχε πολύ μπλουζίστικο σοφτ ήχο με τους VH1 κι είπα να την κάνω πιό γκαζιάρα με 2 Χ 9Volts μπαταρίες.
Καλά της έκανα.... το αποτέλεσμα με δικαίωσε 100%, Gain του θανάτου και καθαρά Α Ψ Ο Γ Α.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #12 στις: 01/12/08, 00:35 »
Γιατί έβαλες 2 ίδιους μαγνήτες στην ίδια κιθάρα studio54?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #13 στις: 01/12/08, 00:48 »
Γιατί έβαλες 2 ίδιους μαγνήτες στην ίδια κιθάρα studio54?
Γιατι και ιδιοι που ειναι εχουν αρκετη ηχητικη διαφορα οι μαγνητες λογω της θεσης στην οποια τοποθετουνται...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #14 στις: 09/12/08, 18:45 »
Γιατί έβαλες 2 ίδιους μαγνήτες στην ίδια κιθάρα studio54?
Γιατι και ιδιοι που ειναι εχουν αρκετη ηχητικη διαφορα οι μαγνητες λογω της θεσης στην οποια τοποθετουνται...


Ακριβώς, εξάλλου ο 85άρης είναι πασπαρτού, παίζει παντού  ;) και στην Bridge ειδικά έχει καλύτερη συμπεριφορά από τον 81 (κάτι ξέρει ο Lukather)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #15 στις: 09/12/08, 19:18 »
Γιατί έβαλες 2 ίδιους μαγνήτες στην ίδια κιθάρα studio54?
Γιατι και ιδιοι που ειναι εχουν αρκετη ηχητικη διαφορα οι μαγνητες λογω της θεσης στην οποια τοποθετουνται...


Ακριβώς, εξάλλου ο 85άρης είναι πασπαρτού, παίζει παντού  ;) και στην Bridge ειδικά έχει καλύτερη συμπεριφορά από τον 81 (κάτι ξέρει ο Lukather)
Kαλα ειναι αναλογα και τι θες...
Εγω που γουσταρω τρελα Metallica φαση, τον ερωτευτηκα τον 81 στη γεφυρα....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
105 Απαντήσεις
54544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
11918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
32 Απαντήσεις
22252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 18:09
από tendril
2 Απαντήσεις
2828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 21:43
από MrPumpkin
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
19 Απαντήσεις
8295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
4557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 22:05
από Arisse
8 Απαντήσεις
5398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 05:14
από studio54