Αποστολέας Θέμα: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)  (Αναγνώστηκε 86891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #225 στις: 03/07/10, 18:52 »
Τι πίτσα ήταν αυτή;  :o

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #226 στις: 03/07/10, 18:54 »
τι ωραια να εισαι fan της Γερμανιας  >:D :P
+1.

Όταν το παιχνίδι ήταν στα μισά σκεφτόμουν τι θα έγραφα σχετικά με την ανάλυση του αγώνα για να αναδείξω την ανωτερότητα της Γερμανίας σε όλο το γήπεδο. 4-1 την Αγγλία, 4-0 την Αργεντινή, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω τίποτα για την καλύτερη με διαφορά ομάδα που παίζει φέτος στο Mundial. Δεν νομίζω ότι μπορεί να σταματήσει τίποτα την Γερμανία απο την κατάκτηση του τροπαίου. Μπράβο σε μια μεγάλη ομάδα που παίζει το ουσιαστικότερο ποδόσφαιρο που είδαμε φέτος.

Υ.Γ.: Εγώ λέω να ανοίξουμε στοίχημα για το τί θα κάνει ο Μαραντόνα σε ένδειξη πένθους που χάσανε τόσο οικτρά :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #227 στις: 03/07/10, 19:05 »
Πάντως, σχετικά με το χθεσινό, πρώτο παιχνίδι.. Η Ολλανδία είναι απλά απαράδεκτη! Όταν παίζεις με παίκτη παραπάνω και είσαι ένα γκολ μπροστά, απλά δε δικιολογείται στο 80-90 να πουλάς τόσο εύκολα τη μπάλα ή να απομακρύνεις στο πουθενά αντί να αλλάζεις μπαλιές στο χώρο του κέντρου, τρώγοντας το χρόνο και εκνευρίζοντας τον αντίπαλο.. Τέσπα, ευτυχώς που πέρασε γιατί τη συμπαθώ πολύ περισσότερο από τη Βραζιλία σαν ομάδα...

Όσο για τη Γερμανία, νομίζω πως αν και είναι χαλαρά η καλύτερη ομάδα του mundial μέχρι στιγμής, θα τα βρει σκούρα απέναντι στην Ισπανία (αν περάσει αυτή).. Η Ισπανία είναι τουλάχιστον μια κλάση κατώτερη αλλά χωρίς τον Μίλερ δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει..

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #228 στις: 03/07/10, 19:08 »
Παιζει με κατι παιδακια η Γερμανια και ερχονται οι ομαδαρες και τρωνε 4 γκολακια  ;D .
Να πω την αληθεια την Παραγουαη φοβαμαι πιο πολυ απο την Ισπανια  (btw το γκολ της ισπανιας εναντιον της πορτογαλιας ηταν offside, και γενικαι την θεωρω overrated).
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #229 στις: 03/07/10, 19:12 »
ναι,ενω η βραζιλοαργεντινη ας πουμε δεν ηταν overrated...
 
ποιο overrated δεν γινεται...

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #230 στις: 03/07/10, 19:13 »
 Εγω την Αργεντινη δεν την θεωρουσα ποτε φαβορι γιατι απλα η αμυνα της ειναι απαραδεκτη.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #231 στις: 03/07/10, 19:14 »
Aπαράδεκτος μέσι σε όλο το μουντιάλ.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #232 στις: 03/07/10, 19:18 »
Έπιασα

Ολλανδία 1
Ουρουγουάη Χ

Και με έστειλε στο διάολο η Αργεντινή... Ω θεοί...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #233 στις: 03/07/10, 19:21 »
να μαθεις να μην πονταρεις αναντιον της γερμανιας  :P
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #234 στις: 03/07/10, 20:45 »
Εγω την Αργεντινη δεν την θεωρουσα ποτε φαβορι γιατι απλα η αμυνα της ειναι απαραδεκτη.

Συμφωνώ απολύτως για την άμυνα της Αργεντινής, άλλωστε το ανέφερα και λίγο πιο πάνω (επιτέλους έπεσα μέσα btw).

Η Γερμανία παίζει πολύ ωραίο ποδόσφαιρο. Οργανωμένη, στρωτή ομάδα, χωρίς να κουράζει τη μπάλα και με σχέδιο στο γήπεδο.

Τον Σβαιστάιγκερ δεν τον είχα σε εκτίμηση, αλλά τελικά μου φαίνεται ο πιο σύγχρονος μέσος, τουλάχιστον από αυτούς που είδαμε στο Παγκόσμιο. Καλύπτει χώρους, μαρκάρει, κόβει, πασάρει, σουτάρει, πατάει περιοχή...αμυντικό χαφ και δουλειά οργανωτή μαζί.

Ο Μέσι χαντακώθηκε επειδή ακριβώς ΟΛΟΙ τα περίμεναν όλα από αυτόν...ακόμα και οι συμπαίκτες του. Μόνο ο Τέβες πήρε κάποιες προσπάθειες. Οι άλλοι και απέναντι απ'την εστία να ήταν, τον Μέσι ψάχνανε πρώτα.

Μέχρι τώρα η ομάδα που το αξίζει περισσότερο είναι η Γερμανία...κι ας παίζουν λίγοι Γερμανοί μέσα (ε να λέμε την αλήθεια τώρα, μπαλάρα αλλά ο αδερφός του Μπόατεγκ παίζει στη Γκάνα).
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #235 στις: 03/07/10, 21:40 »
Απο την αλλη ομως πχ ο Οζιλ που εχει γενηθει μεγαλωσει και εχει μαθει ποδοσφαιρο στην γερμανια,εχει καθε δικαιωμα να παιζει στην εθνικη ομαδα της γερμανιας. Και για μετα σωστα παιζει εκει,ειναι προϊον γερμανικων ακαδημιων το ιδιο και οι περισσοτεροι αλλοι ¨ξενοι¨ ο μονος που δεν εχει καμια δουλεια στην ομαδα ειναι ο κακαο. Ολοι αλλοι γεννηθηκαν ή ηρθαν παιδακια στην Γερμανια.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #236 στις: 03/07/10, 23:32 »
Για άλλη μια φορά απαράδεκτη η διαιτησία (αν και εδώ πρέπει να παραδεχτούμε ότι σε κάποια σημεία ήταν απρόσμενα σωστή)..

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #237 στις: 03/07/10, 23:34 »
για το γκολ της Παραγουάης μιλας gers;
Καθαρό οφσάιντ ήταν!

Έτσι όπως έπαιξε η Ισπανία σήμερα (σε σχέση με προηγούμενα ματς) μου δίνει την εντύπωση ότι θα το "δώσει" το ματς με τους Γερμανούς.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/07/10, 23:42 από Moonchild_ »

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #238 στις: 03/07/10, 23:36 »
Ετσι οπως το βλεπω εγω θα κανουν παλι παρτυ οι Γερμανοι.Τιποτα το ιδαιτερο η ισπανια παλι χρειαστηκε βοηθεια για να περασει.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #239 στις: 03/07/10, 23:37 »
@norway Δε θα διαφωνήσω σ'αυτό. Απλώς προκαλεί εντύπωση όπως και να 'χει, το να υπάρχουν τόσοι πολλοί ξένοι (εντός ή εκτός εισαγωγικών) σε μια Εθνική, ιδίως σε μια χώρα όπως η Γερμανία. Δε μειώνεται η αξία της ομάδας βέβαια, όπως είπα είναι πολύ δουλεμένη ομάδα και με ταλέντο. Κουβέντα να γίνεται...

Και θα παίξει με Ισπανία. Ενδιαφέρον παιχνίδι, να δούμε αν θα πάρει ρεβάνς για την ήττα στον τελικό του Euro. Φαίνετε σε καλύτερη κατάσταση.

Η Παραγουάη δυσκόλεψε πολύ τους Ισπανούς, είχε γκολ που μάλλον ακυρώθηκε άδικα και γενικά έδειξε αξιόμαχη ομάδα. Θα μπορούσε να προκριθεί.

Ωραίο στιγμιότυπο στο τέλος με τον Καρντόσο που έχασε το πέναλτι να παρηγορείται από συμπαίκτες και αντιπάλους.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #240 στις: 03/07/10, 23:50 »
Εμενα παλι δεν μου κανει καθολου εντυπωση. Επειδη εχω μεγαλωσει στην  Γερμανια,μια βολτα αν κανεις σε μερικες περιοχες Γερμανους δεν  βλεπεις.Στο κεντρο των πολεων αν πας τους μισους δεν τους κανεις για γερμανους  ;D Αλλα δεν ειναι οπως οι Πακιστανοι εδω, εχουν χαρτια και  θεωρουνται Γερμανοι (στα χαρτια παντα).Και εγω αν ηθελα θα μπορουσα να  παρω γερμανικη υπηκοοτητα. Επαιζα και εγω σε ομαδα μεχρι τα 17 μου και  περισσοτεροι ητανε ξενοι  ;D
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #241 στις: 03/07/10, 23:56 »
για το γκολ της Παραγουάης μιλας gers;
Καθαρό οφσάιντ ήταν!
Έχω την εντύπωση πως τα χέρια δε μετράνε στο offside.. Νομίζω πως καλύπτεται καθαρά (θα ψάξω μήπως ανέβηκε η φάση στο youtube)!

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κόβονται γκολ για λανθασμένα σφυρίγματα offside! Για να ακυρώσεις το γκολ πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι ο επιτιθέμενος είναι εκτεθειμένος! Διαφορετικά, αν έχασες τη φάση ή έχεις αμφιβολίες, πρέπει να αφήσεις να εξελιχθεί η φάση! Οδηγία που έχει δωθεί πολλούς καιρούς τώρα στους διαιτητές αλλά όλοι την έχουν γράψει στα...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #242 στις: 04/07/10, 00:08 »
Μα ο Βαλντέζ δεν είναι οφσάιντ. Ο Καρντόζο είναι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #243 στις: 04/07/10, 00:15 »
Α, οπότε λες για συμμετοχή στη φάση?

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #244 στις: 04/07/10, 00:16 »
Ε βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #245 στις: 04/07/10, 01:39 »
Είμαι ένας από τους πιο ευτυχείς μουντιαλικά ανθρώπους ...Έχουν προχωρήσει και πάνε καλά οι 2 αγαπημένες μου ομάδες η μία από την Ευρώπη και η άλλη από Λατ. Αμερική, η Γερμανία και η Ουρουγουάη. Αν μάλιστα η Παραγουάη έστελνε τους Ισπανούς στα σπίτια τους , τότε θα μίλαγα για την απόλυτη ηδονή...
Η Γερμανία θα πω κι εγώ ότι είναι η πιο πλήρης ομάδα και η πιο ουσιαστική μέσα στο γήπεδο, αλλά που ταυτόχρονα βγάζει και γκολάκια...Για μένα είναι το φαβορί του τουρνουά.
Η Ουρουγουάη από την άλλη οδηγείτε από το άστρο του παικταρά που λέγεται Ντιέγκο Φορλάν. Όπως το 86 ο Μαραντόνα έτσι και ο Φορλάν έχει πάρει από το χεράκι μιά ομάδα που όχι ότι δεν έχει καλούς παίκτες, άλλωστε οι περισσότεροι παίζουν σε πολύ μεγάλες ομάδες της Ευρώπης ( στον Άγιαξ ο Σουάρες, στη Γιουβέντους ο Κάθερες, στη Πόρτο ο Φουσίλε κ.ο.κ) , αλλά τέλος πάντων χωρίς τον Φορλάν μιά πρόκριση στους 16 θα ήταν υπέρ αρκετή. Ένας τελικός Γερμανία- Ουρουγουάη θα μου άρεσε πολύ . Δεν θα με χάλαγε να το έπαιρνε και η "Σελέστε" λοιπόν.


Ανακεφαλαιώνοντας θα πω μερικούς παίκτες που ξεχώρισα σε αυτό το Μουντιάλ :
Τσαμπαλαλά (Ν.Αφρική), Τοράδο και Χερνάντεζ (Μεξικό), Σουάρεζ και Φορλάν (Παραγουάη), Γκορκύφ (Γαλλία, παρ όλο το μπάχαλο της ομάδας του, εγώ είδα πολύ καλά στοιχεία σε αυτόν τον 24χρονο και νομίζω ότι θα εξελιχθεί) ,Αγκουέρο,Τέβες (Αργεντινή), Ντόνοβαν (Η.Π.Α) , Σβάιστάιγκερ, Οζίλ, Κλόζε (Γερμανία),Γκύαν,Μουντάρι (Γκάνα), Φαν Μπόμελ, Κάουτ (Ολλανδία),Χόντα (Ιαπωνία), Βαλντέζ (Παραγουάη), Χουάν, Ρομπίνιο, Ελάνο (Βραζιλία), Γιονγκ-Τάε Σε (Β.Κορέα) , Κασίγιας, Ινιέστα, Βίγια (Ισπανία)Μπενάλιο, Βονλάντεν (Ελβετία), Μποσεζούρ (Χιλή).


M.V.P από τώρα και ότι και να γίνει στη πορεία, ο Φορλάν .
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #247 στις: 04/07/10, 01:59 »
ξεχασες τον πιο σημαντικο  :P τον 20χρονο Thomas Müller
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #248 στις: 04/07/10, 02:12 »
ξεχασες τον πιο σημαντικο  :P τον 20χρονο Thomas Müller

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα, ουτε για να κουρευει προβατα στο χωριο μου  ;D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #249 στις: 04/07/10, 02:20 »
Ο Μίλερ έκανε φανταστικά παιχνίδια, ούτε ο ίδιος πιστεύω θα το περίμενε να πάει τόσο καλά.

Όσο για τον Φορλάν...πραγματικός αρχηγός. Φέτος έχει κάνει πράματα και θάματα και με την Ατλέτικο (βλ. Europa League) και με την Ουρουγουάη.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5X5 ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΛΑ?

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Συναντήσεις

32 Απαντήσεις
11165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/03, 15:49
από dshakes
51 Απαντήσεις
16217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/12, 20:28
από Μητσάκος
19 Απαντήσεις
5821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:08
από pimami
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
15 Απαντήσεις
9310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/10, 22:44
από danai-what
1 Απαντήσεις
2395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 19:20
από dead_men_walking
45 Απαντήσεις
17829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 20:04
από Γιάννης [nOiz]
66 Απαντήσεις
33353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:27
από alek
84 Απαντήσεις
21902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
0 Απαντήσεις
481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/23, 07:48
από Ioannis Anastassakis