Αποστολέας Θέμα: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ  (Αναγνώστηκε 70564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Συνεχίζοντας από το άρθρο για τις 10 καλύτερες strat μέχρι 200 Ευρώ, εδώ έχουμε την αντίστοιχη λίστα για κιθάρες τύπου telecaster. Iσχύουν τα ίδια με το προηγούμενο άρθρο με μερικές διαφοροποιήσεις. Κατ' αρχήν το όριο τιμής ανέβηκε στα 300 Ευρώ. Κατά περίεργο τρόπο και σε αντίθεση με τις strat, οι tele που μπορεί να βρει κανείς κάτω από 200 Ευρώ είναι ελάχιστες. Στα 300 Ευρώ οι επιλογές αυξάνονται, όχι σε εντυπωσιακό βαθμό, αλλά πάντως αρκετά για να μπορέσουμε να καταρτίσουμε ένα Top 10. Tέλος πρέπει να διευκρινίσω ότι, σε αντίθεση με το προηγούμενο άρθρο, δεν έχω δοκιμάσει όλες τις κιθάρες που παρατίθενται εδώ. Σε αυτές τις περιπτώσεις οι περιγραφές, τα υπέρ και τα κατά βασίζονται κυρίως σε κριτικές και demo.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #1 στις: 12/05/12, 20:27 »
Jack & Danny TL3

Η πρώτη είσοδος και η μόνη κιθάρα σε αυτή τη λίστα με τιμή κάτω από 100 Ευρώ έρχεται από το Γερμανικό Musicstore.

Να σημειώσω εδώ ότι επέλεξα να συμπεριλάβω αυτή την κιθάρα στη λίστα και όχι την ακόμα φτηνότερη Harley Benton HBT16 από τον Thomann, παρά το γεγονός ότι δεν έχω δοκιμάσει καμία από τις δύο αυτές κιθάρες. Ο λόγος είναι ότι η ΗΒ δείχνει σαν μια πραγματικά φτηνή κιθάρα με πολύ χαμηλή ποιότητα και έχει γενικά αρνητικές κριτικές στο διαδίκτυο. Αντίθετα η J&D έχει αποσπάσει κολακευτικά σχόλια και κάποιοι σε κιθαριστικά fora υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερη από τις φτηνές Squier (Affinity και Standard), ίσως και από τις SX (γεγονός για το οποίο αμφιβάλλω). Επίσης λέγεται ότι το neck pocket έχει τις κατάλληλες διαστάσεις για να δεχτεί Fender μπράτσο, πράγμα που δεν ισχύει σε άλλα φτηνά μοντέλα και σίγουρα θα ενδιαφέρει όσους ψάχνουν για ένα ενδεχόμενο project.





ΞΥΛΑ: Alder σώμα, Maple μπράτσο, Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Πολύ χαμηλή τιμή, καλή εμφάνιση
ΚΑΤΑ: Κακοί μαγνήτες
ΤΙΜΗ: 99€

Musicstore

Κριτική της κιθάρας από την ιστοσελίδα Audiofanzine
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #2 στις: 12/05/12, 20:29 »
SX STL50

Όπως και η αντίστοιχη strat, η SX Tele είνα μια ευχάριστη έκπληξη σε αυτή την κατηγορία τιμής. Αισθητικά και σχεδιαστικά πολύ κοντά σε μια αυθεντική tele. Η κύρια διαφορά είναι και εδώ ότι το μπράτσο είναι λίγο πιο παχύ και με λίγο πιο επίπεδη ταστιέρα (τη μέτρησα γύρω στο 12-13) σε σχέση με τις κλασσικές tele. Μια άλλη είναι το έντονο λούστρο (από πλευράς ποσότητας και χρώματος) στο μπράτσο, η οποία μπορεί να ξενίσει όσους θέλουν κάτι πιο απλό και παραδοσιακό. Το σώμα είναι από alder, το μπράτσο από maple και μπορεί να βρεθεί με rosewood και maple ταστιέρα. Τα no name κλειδιά (vintage style με split posts) δεν έδειχναν να είναι ιδιαίτερα καλής ποιότητας, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα με το κούρδισμα. Για τους μαγνήτες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατί στην κιθάρα που είχα εγώ είχαν αλλαχτεί. Σημειωτέον ότι εκτός από την SLT50, υπάρχουν και διάφορα άλλα μοντέλα (π.χ. thinline semi, με humbucker στη neck θέση κλπ).

Ένα πολύ σοβαρό όργανο σε αστεία τιμή. Αν μπορούσα να ξαναέχω μία μόνο από τις πολλές κιθάρες που έχω πουλήσει, αυτή θα ήταν μια σοβαρή διεκδικήτρια.





ΞΥΛΑ: Alder σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood/Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Χαμηλή τιμή, καλή ποιότητα κατασκευής, vintage vibe
ΚΑΤΑ: Tα χρώματα δεν είναι πολύ αυθεντικά, σχετικά επίπεδη ταστιέρα, δυσεύρετη σε σχέση με τις SX strat
ΤΙΜΗ: 130€

Music E-shop

djs-musicshop (Γερμανικό ebay)

Φωτο από τη δική μου SX Tele (σνιφ...)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #3 στις: 12/05/12, 20:30 »
Ashton AGT40

Μια μάρκα άγνωστη για τους περισσότερους, που όμως βγάζει ποιοτικά όργανα. Παρά την εξαιρετικά χαμηλή τιμή, η AGT-40 έχει αρκετά καλά σημεία. Ο ήχος των μαγνητών είναι καλύτερος απ' ό,τι θα περίμενε κανείς και το σώμα από ash είναι μάλλον δύσκολο να βρεθεί σε κιθάρες αυτής της κατηγορίας. Το μπράτσο ξεφεύγει λίγο από τις τυπικές διαστάσεις αυτού του είδους, καθώς είναι λίγο πιο παχύ με αρκετά επίπεδη ταστιέρα που μού θύμισε κάποιες Ibanez. Τα τάστα είναι ιδιαίτερα καλοδουλεμένα (τουλάχιστον στο κομμάτι που έπαιξα) και δεν είχαν κανένα από τα προβλήματα που είναι πολύ συνηθισμένα σε φτηνές κιθάρες. Το hardware και τα ηλεκτρικά ίσως να μην είναι ό,τι καλύτερο, συνολικά πάντως η Ashton δίνει την αίσθηση στοιχειωδώς στιβαρού και καλοφτιαγμένου οργάνου. Η κιθάρα διατίθεται σε δύο εκδόσεις - sunburst με ash σώμα και μαύρη με basswood σώμα.





ΞΥΛΑ: Basswood/Αsh σώμα, Maple μπράτσο, Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Πολύ χαμηλή τιμή, καλή εμφάνιση, αρκετά καλοί μαγνήτες, καλοδουλεμένα τάστα, ποιότητα κατασκευής,
ΚΑΤΑ: Μέτριο hardware, κάποια αστάθεια στο κούρδισμα, σχετικά επίπεδη ταστιέρα
ΤΙΜΗ: 130-150€

MB Music

Amazon

Instrument shop

Dolphin Music
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #4 στις: 12/05/12, 20:31 »
Squier Affinity Telecaster

Μια πολύ δημοφιλής επιλογή για entry level tele. Αρκετά καλή κατασκευή και σώμα από alder (σε αντίθεση με άλλα μοντέλα Squier, ακόμα και πιο ακριβά). Οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά μάλλον θα χρειαστούν αλλαγή κάποια στιγμή. Όπως και η αντίστοιχη strat, η Affinity tele είναι ένα τίμιο όργανο, χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις, που με μερικές σωστές αναβαθμίσεις μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο.





ΞΥΛΑ: Alder σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood/Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Alder σώμα, χαμηλή τιμή, ποικιλία χρωμάτων, ευρέως διαθέσιμη
ΚΑΤΑ: Στενή ταστιέρα, μέτρια ηλεκτρικά και μαγνήτες
ΤΙΜΗ: 180€

Thomann

Gear4Music

GAK

DV247

Musicstore
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #5 στις: 12/05/12, 20:32 »
Vintage V2

Η πιο οικονομική πρόταση της Vintage για tele. Κυκλοφορεί σε δύο χρώματα – blonde με μαύρο pickguard και rosewood ταστιέρα και μαύρη με άσπρο pickguard και maple ταστιέρα. To hardware και οι μαγνήτες με την υπογραφή του Trevor Wilkinson είναι από τα πιο δυνατά σημεία. Το φινίρισμα είναι μάλλον μέτριο ενώ τα χρώματα δεν είναι ιδιαίτερα αυθεντικά. Αντικειμενικά η V2 είναι μια καλή κιθάρα, με ωραία αίσθηση και ο ήχος δεν είναι καθόλου άσχημος. Δεδομένου όμως ότι με λιγότερα χρήματα μπορεί κανείς να έχει την SX, ενώ με λίγα παραπάνω την Vintage V52 (και οι δύο σαφώς καλύτερες από την V2), είναι δύσκολο να την προτείνει κανείς ως σοβαρή επιλογή.



ΞΥΛΑ: Poplar σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood/Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Κλασσικό στυλ, χαμηλή τιμή, αρκετά καλοί μαγνήτες,
ΚΑΤΑ: Υλικά και ποιότητα κατασκευής όχι τόσο καλά, αναξιόπιστο setup
ΤΙΜΗ: 215€

DV247

GAK
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #6 στις: 12/05/12, 20:33 »
Vintage V52

Έχοντας υπόψη την τιμή, η ποιότητα της V52 είναι εμφανής με την πρώτη ματιά και η αίσθηση είναι στα ίδια επίπεδα. Το butterscotch χρώμα, χωρίς να είναι τέλειο, είναι αρκετά πειστικό για μια κιθάρα σε αυτά τα λεφτά. Η Wilkinson γέφυρα είναι στο κλασσικό ashtray σχήμα και είναι φτιαγμένη από ατσάλι (όπως στις αυθεντικές Fender) με brass saddles με το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι τα saddles είναι intonated. Το ματ φινίρισμα της γέφυρας είναι μια περίεργη επιλογή. Μπορεί μεν να δίνει ένα επιπλέον vintage τόνο στο όργανο, αλλά δεν ταιριάζει καθόλου με τα υπόλοιπα μεταλλικά μέρη. Το μπράτσο είναι επίσης πολύ κοντά στις αυθεντικές διαστάσεις, ίσως λίγο πιο παχύ. Αυτό, σε συνδυασμό με το βερνίκι το οποίο είναι μάλλον διακριτικό (από πλευράς τόσο απόχρωσης όσο και ποσότητας) μάλλον θα ικανοποιήσει όσους επιζητούν την αίσθηση μιας πραγματικής tele. Τα κλειδιά, το single-ply pickguard και το bucket-style socket συντελούν και αυτά στη vintage όψη της κιθάρας. Τέλος οι Wilkinson μαγνήτες προσφέρουν σε ικανοποιητικό βαθμό τον ήχο που θα περίμενε κανείς από μία tele. Η κιθάρα αυτή υπάρχει και σε μια πιο ακριβή reliced έκδοση, αλλά το relicing δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα πετυχημένο.

Mαζί με την SX, η πιο αυθεντική tele που μπορεί να βρει κανείς χωρίς να ξοδέψει πολλά χρήματα. Μια εξαιρετική επιλογή για τους purists με χαμηλό προϋπολογισμό.



ΞΥΛΑ: Alder σώμα, Hard maple μπράτσο, Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Κλασσικό στυλ, χαμηλή τιμή, καλή κατασκευή, ποιότητα ξύλων, χαμηλό action, αρκετά καλοί μαγνήτες,
ΚΑΤΑ: To φινίρισμα της γέφυρας, αναξιόπιστο setup
ΤΙΜΗ: 229€

DV247

DJ Music

Guitarbitz (με αναλυτική κριτική)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/14, 20:03 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #7 στις: 12/05/12, 20:34 »
Squier Standard Tele

Άλλη μια πρόταση από τη Squier, η οποία κυριαρχεί σε αυτή την κατηγορία με τα πολλά διαφορετικά μοντέλα που προσφέρει. Μια κιθάρα λίγο καλύτερη από την Affinity, αλλά η διαφορά τιμής είναι μάλλον αρκετή για να ευνοήσει την Affinity. Οι μαγνήτες σε αυτό το μοντέλο μου φάνηκαν καλύτεροι και γενικά έχει αρκετά καλή και στιβαρή αίσθηση. Στα αρνητικά θα πρέπει να καταλογιστεί το σώμα από agathis σε αντίθεση με το alder που έχουν οι Affinity.





ΞΥΛΑ: σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood/Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Ποικιλία χρωμάτων, επιλογή ταστιέρας
ΚΑΤΑ: Όχι τόσο καλό value for money σε σχέση με άλλα μοντέλα
ΤΙΜΗ: 259€

DV247

Nevada

GAK

Sounds Live
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #8 στις: 12/05/12, 20:35 »
Squier Custom & Custom II

Δύο πολύ ενδιαφέρουσες telecaster από την Squier, με humbuckers και Ρ90s αντίστοιχα. Πολύ όμορφες κιθάρες εμφανισιακά, ειδικά στο μαύρο χρώμα. Το ξύλο του σώματος δεν είναι ότι καλύτερο και γενικά η ποιότητα του hardware ίσως υπολείπεται των πιο ακριβών Squier όπως οι Classic Vibe. Το μπράτσο όμως είναι πολύ καλό σαν αίσθηση και παίζει πολύ άνετα. Λείπει (αναγκαστικά) η ashtray γέφυρα και το κλασσικό pickguard έχει αντικατασταθεί με ένα σε στυλ '72 Custom/Deluxe, ενώ στο ίδιο πνεύμα είναι και τα ρυθμιστικά για volume και tone, που είναι ανεξάρτητα για κάθε μαγνήτη. Oι Duncan Designed μαγνήτες (τους οποίους ομολογουμένως δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση) περιέργως δεν είναι καθόλου άσχημοι σε αυτές τις κιθάρες, ειδικά οι Ρ90 στην Custom II. Σε συνδυασμό με τα ξεχωριστά ρυθμιστικά, μπορεί να δώσει μια αρκετά μεγάλη γκάμα ήχων. Γενικά πιθανόν να χρειαστεί λίγη δουλειά, αλλά είναι αντικειμενικά μια αρκετά καλή κιθάρα. Για όποιον δεν αναζητά την παραδοσιακή tele από πλευράς ήχου και εμφάνισης, είναι ίσως ο πρώτος σταθμός.







ΞΥΛΑ: Agathis σώμα, Maple μπράτσο, Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Ιδιότυπη εμφάνιση, καλός ήχος, καλή ποιότητα κατασκευής.
ΚΑΤΑ: Ξεφεύγει από τα παραδοσιακά tele πρότυπα (εμφανισιακά και ηχητικά), μέτρια ξύλα
ΤΙΜΗ: 250€

Musik Produktiv

Thomann

GAK

Gear4Music
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #9 στις: 12/05/12, 20:36 »
Squier Vintage Modified Telecaster Special

Άλλη μια εναλλακτική πρόταση από την Squier με την προτελευταία είσοδο σε αυτό το Top. Εδώ ο παραδοσιακός neck μαγνήτης έχει αντικατασταθεί από έναν Jazzmaster(!), αλλά ο μαγνήτης της γέφυρας παραμένει ο κλασσικός μονοπήνιος με την ashtray γέφυρα, ενώ τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια με τα κλασσικά μοντέλα.





ΞΥΛΑ: Basswood σώμα, Maple μπράτσο, Rosewood/Μaple ταστιέρα
YΠΕΡ: Kαλή κατασκευή, Jazzmaster μαγνήτης στη neck θέση.
ΚΑΤΑ: Στενό μπράτσο
ΤΙΜΗ: 299€

Thomann

Musik Produktiv

GAK

DV247
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #10 στις: 12/05/12, 20:38 »
Squier Classic Vibe Tele

Η τελευταία συνεισφορά της Squier σε αυτή τη λίστα ξεφεύγει από το όριο των 300 Ευρώ, όμως θεωρήθηκε καλό να συμπεριληφθεί. Ο λόγος είναι ότι η κιθάρα αυτή είναι μια κλάση παραπάνω σε σχέση με τις υπόλοιπες από πλευράς ποιότητας κατασκευής και ήχου. Πολύ καλή κατασκευή, εντυπωσιακό φινίρισμα, ωραίο μπράτσο και ήχος όπως θα περίμενε κανεις από μια αληθινή tele. Mοναδικό μειονέκτημα (για μένα) το κλασσικά στενό μπράτσο (nut width 41 χιλιοστά). Αν λοιπόν έχετε προϋπολογισμό μέχρι 300 Ευρώ, ίσως θα ήταν καλή κίνηση να τον αυξήσετε κατά 10% και να βάλετε στις επιλογές σας και την Classic Vibe. Ένα πραγματικά ποιοτικό όργανο που δεν πιστεύω ότι έχει τίποτα να ζηλέψει από τις φτηνές Fender, αντίθετα θα έλεγα ότι μάλλον εμφανίζει πιο σταθερά επίπεδα ποιότητας σε σχέση με τα προϊόντα του Μεξικάνικου παραρτήματος. Διατίθεται σε δύο εκδόσεις, την 50s με maple ταστιέρα και την 60s με rosewood ταστιέρα.







ΞΥΛΑ: Pine σώμα, Maple μπράτσο, Μaple/Rosewood ταστιέρα
YΠΕΡ: Εξαιρετική vintage εμφάνιση, ανώτερη ποιότητα ξύλων και κατασκευής, πολύ καλοί μαγνήτες (φημολογείται ότι πρόκειται για Tonerider).
ΚΑΤΑ: Στενό μπράτσο.
ΤΙΜΗ: 330€

Thomann

Drumshack

Absolute Guitars

Thomann
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/12, 11:05 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #11 στις: 12/05/12, 20:44 »
ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ

Aντικειμενικά η καλύτερη κιθάρα είναι η Squier Classic Vibe, που είναι εφάμιλλη αν όχι καλύτερη των Μεξικάνικων Fender. Αν ο προϋπολογισμός σας φτάνει σε αυτό το επίπεδο, είναι μια εξαιρετική λύση που δεν θα απογοητεύσει. Για μένα είναι εκτός συναγωνισμού σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Aν η πρώτη θέση δεν αφήνει πολλά περιθώρια αμφισβήτησης, η παραπέρα κατάταξη είναι μια πιο δύσκολη υπόθεση. Ο κύριος λόγος είναι η έλλειψη εμπειρίας από πρώτο χέρι, καθώς δεν έχω δοκιμάσει όλες τις κιθάρες που παρέθεσα. Επίσης οι κιθάρες που είναι κάτω από τα 300 Ευρώ παρουσιάζουν αρκετά μεγάλες διαφοροποιήσεις, όχι μόνο ποιοτικά, αλλά και στο στυλ και το είδος των μαγνητών. Από αυτές λοιπόν που έχω δοκιμάσει, οι δύο κιθάρες που ξεχωρίζουν για μένα είναι η SX SLT-50 και η Vintage V52. Έχουν την ποιότητα κατασκευής, το σωστό ήχο, το vintage vibe και είναι παραδοσιακές tele, αν αυτό είναι το ζητούμενο. Ειδικά η SX της οποίας η τιμή είναι περίπου το 1/3 της Classic Vibe, προσφέρει αναμφισβήτητα το καλύτερο value for money και είναι ίσως η πιο ενδεδειγμένη λύση για όσους έχουν πολύ περιορισμένο προϋπολογισμό. Η Squier Custom II είναι για μένα η κιθάρα που θα συμπληρώσει την τριάδα γιατί συνδυάζει τη σχετικά καλή ποιότητα κατασκευής με την ιδιόμορφη προσωπικότητα, τόσο εμφανισιακά όσο και ηχητικά, αν και ίσως η Squier Vintage Modified Special θα μπορούσε να πάρει τη θέση της στο βάθρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/12, 10:57 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #12 στις: 13/05/12, 01:31 »
Respect όπως πάντα Απόλλων! Πλήρες, καλογραμμένο ποστ που θα φανεί σίγουρα χρήσιμο σε πολλούς...Sticky!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #13 στις: 13/05/12, 01:38 »
Το περίμενα αυτό το άρθρο Απόλλωνα :)  Πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Δυστυχώς η Squier επιμένει να βάζει λεπτούς λαιμούς σε πολλά μοντέλα της. Ως κάτοχος μιας, ακόμα και μετά απο 10 χρόνια που την έχω δεν το έχω συνηθήσει. Γανικά, δεν μπορώ να καταλάβω την λογική με την οποία διαφοροποιούν τα μοντέλα τους, π.χ που βάζουν Agathis στις Standard, όταν βάζουν alder στις affinity
Θέλω να σε ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποια φθηνή Tokai tele όπως ή ATE-33 (μένεις και Αγγλία..). Αν δεν κάνω λάθος, παίζει στα 300 euro κοντά..

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #14 στις: 13/05/12, 03:18 »
Μια διόρθωση...
Η classic vibe (σύμφωνα πάντα με το επίσημο site της fender) έχει pine σώμα, όχι alder.  :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #15 στις: 13/05/12, 10:58 »
Μια διόρθωση...
Η classic vibe (σύμφωνα πάντα με το επίσημο site της fender) έχει pine σώμα, όχι alder.  :)

Σωστός. Το λάθος διορθώθηκε. Ευχαριστώ για την επισήμανση.


Δυστυχώς η Squier επιμένει να βάζει λεπτούς λαιμούς σε πολλά μοντέλα της. Ως κάτοχος μιας, ακόμα και μετά απο 10 χρόνια που την έχω δεν το έχω συνηθήσει. Γανικά, δεν μπορώ να καταλάβω την λογική με την οποία διαφοροποιούν τα μοντέλα τους, π.χ που βάζουν Agathis στις Standard, όταν βάζουν alder στις affinity

Aυτό είναι ένα καλό ερώτημα. Και μάλιστα είναι δύσκολο να πει κανείς γιατί η φτηνότερη Affinity έχει το alder που θεωρείται γενικά καλύτερο και πιο "παραδοσιακό" ξύλο για tele και strat κιθάρες, ενώ πιο ακριβά μοντέλα όπως η Standard ή οι Custom έχουν agathis. Όσο για τους λαιμούς, εγώ πολύ θα ήθελα να δω έναν κατασκευαστή που να προσφέρει επιλογές στις διαστάσεις του μπράτσου, ειδικά στο nut width.

Παράθεση
Θέλω να σε ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποια φθηνή Tokai tele όπως ή ATE-33 (μένεις και Αγγλία..). Αν δεν κάνω λάθος, παίζει στα 300 euro κοντά...

Έχω δοκιμάσει δύο, αλλά και οι δύο ήταν μεταχειρισμένες, οπότε δεν είναι εύκολο να βγουν συμπεράσματα. Η εντύπωση που αποκόμισα ήταν ότι χωρίς να φτάνουν το επίπεδο των Γιαπωνέζικων Tokai, είναι αρκετά καλά όργανα από πλευράς κατασκευής, αλλά οι μαγνήτες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Επίσης είναι εξαιρετικά δυσεύρετη, οπότε δεν θα μπορούσα να τη συμπεριλάβω σε αυτό το άρθρο. ακόμα κι αν θεωρηθεί ότι είναι καλύτερη από κάποιες άλλες που παρέθεσα. Την ίδια εντύπωση πάντως είχα και από την Tokai USG-35, της οποίας ήμουν κάτοχος για μικρό χρονικό διάστημα. Ήταν μια κιθάρα πιο καλοφτιαγμένη από τη Vintage VS6 αλλά για κάποιο λόγο ο ήχος και η αίσθηση της Vintage μού άρεσε περισσότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #16 στις: 13/05/12, 11:20 »
Άλλο ένα πολύ ωραίο άρθρο!
Κάποιες διευκρινίσεις για τις classic vibe.
Οι '50s έχουν pine σώμα και οι '60ς (Custom) alder.
H Butterscotch Blonde 50s (BSB) και η Custom 60s (CVC) έχουν τους ίδιους μαγνήτες ενώ η Vintage Blonde 50s (VB) έχει ελαφρώς διαφορετικούς και hotter από αυτούς στις άλλες δύο. Κατασκευάζονται στο ίδιο μέρος με τους Toneriders με πολύ κοντινά specs με αυτούς των BSB και CVC να είναι σχεδόν ίδιοι με τους Vintage Plus ενώ οι πιο hot της VB μοιάζουν με τους Hot Classics.


Ευτυχής κάτοχος μιας CVC που τη διάλεξα ενώ το αρχικό μου budget ήταν περίπου στα διπλά.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #17 στις: 13/05/12, 11:49 »
H Butterscotch Blonde 50s (BSB) και η Custom 60s (CVC) έχουν τους ίδιους μαγνήτες ενώ η Vintage Blonde 50s (VB) έχει ελαφρώς διαφορετικούς και hotter από αυτούς στις άλλες δύο. Κατασκευάζονται στο ίδιο μέρος με τους Toneriders με πολύ κοντινά specs με αυτούς των BSB και CVC να είναι σχεδόν ίδιοι με τους Vintage Plus ενώ οι πιο hot της VB μοιάζουν με τους Hot Classics.

Ενδιαφέρον αυτό αν όντως ισχύει, γιατί είναι η πρώτη φορά που το ακούω. Προσωπικά είχα την εντύπωση ότι οι μαγνήτες σε όλα τα μοντέλα CV tele ήταν ίδιοι, σε αντίθεση με τις strat που όντως έχουν διαφορετικούς μαγνήτες, και θα μού φαινόταν περίεργο να υπάρχει διαφορά στους μαγνήτες των δύο 50s μοντέλων. Στην ιστοσελίδα της Fender αναφέρεται ότι οι μαγνήτες σε όλα τα μοντέλα (ακόμα και στην Τhinline) είναι "Custom Vintage Style Single-Coil Tele® Pickup".

Μπορώ να ρωτήσω την πηγή αυτής της πληροφορίας;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #18 στις: 13/05/12, 12:28 »
Είναι το consensus στο TDPRI ;)
Νομίζω και από επίσημα χείλη αλλά και από μετρήσεις. Αν βρω κάτι  να λινκάρω θα το βάλω.
 

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #19 στις: 13/05/12, 23:55 »
Εχω δει και μου εχουν κανει εντυπωση οι Santander στο γερμανικο ebay σε πολυ καλες τιμες!Αν τις εχει δοκιμασει κανενας να μας πει!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #20 στις: 14/05/12, 08:58 »
Στο Γερμανικό ebay παίζουν πολύ καλές κιθάρες για ελάχιστα χρήματα. Συγκεκριμένα για τις Santander είχα δει κάποιες ωραίες thinline tele πρόσφατα. Κοιτάξτε και τις Infinity, τις CJM, ή αν θέλετε κάτι πιο ποιοτικό (και πιο ακριβό) τις Alden. Θυμάμαι επίσης κάποιες Keiper που είχα αγοράσει πριν από χρόνια και οι οποίες για τα λεφτά τους δεν ήταν καθόλου άσχημες, αλλά και την πρώτη μου tele (Αlba) από την οποία και κόλλησα το μικρόβιο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #21 στις: 15/05/12, 13:14 »
Συγχαρητήρια Απόλλων! Μας βοήθησες όσο δεν φαντάζεσαι!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #22 στις: 15/05/12, 13:39 »
Απόλλων well done (για άλλη μια φορά ;) ) :up !!!

Θα με ενδιέφερε να δω γνώμη από κάποιον που έχει δοκιμάσει και αυτές τις Xaviere Tele (από GFS), καθώς φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση από πλευράς specs/price ratio:

http://www.guitarfetish.com/XV-835-Flamed-maple-top-Solid-Woods-Vintage-Sunburst-Maple-Fingerboard_p_1165.html


EDIT 1: Ακόμα να γίνει sticky???  :)

EDIT 2: Περιμένω εναγωνίως το αντίστοιχο για τις singlecut / LP style  ;D

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #23 στις: 15/05/12, 16:35 »
H σειρά συνεχίζεται με πολύ μεγάλη επιτυχία!.. Μπράβο και ευχαριστούμε!.  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #24 στις: 30/06/13, 11:41 »
Ξαναζωντανεύω το θέμα για να ρωτήσω το εξής:

Ποιες κιθάρες από τα πρώτα entries (δηλαδή max 150-200€) προσφέρουν όσο το δυνατόν πιο original feel στο playability;
Αφορμή γι' αυτό είναι η SX. Όσες φορές έχω πει "σήμερα θα την αγοράσω" λόγω της εξευτελιστικής τιμής, πάντα με κρατάει ο επίπεδος λαιμός. Μπορεί να είναι άψογος και πολύ βολικός, αλλά ένας από τους λόγους που θα αγόραζα μια tele είναι και για να έχω και ένα διαφορετικό playability από τη Les Paul μου, έστω και για δοκιμή. Πέρα λοιπόν από τη διαφορά στον ήχο λόγω μαγνητών θα ήθελα να είχα και ένα διαφορετικό radius από το 12". Όταν σκέφτομαι telecaster, σκέφτομαι 9,5" radius.

Αν λοιπόν βγάλουμε -δυστυχώς- την SX και δεδομένου ότι η Affinity τιμάται πλέον στα 200€, η J&D είναι μονόδρομος;
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 08:54
από JP.M
10 Απαντήσεις
6990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 22:46
από Stel Andre
13 Απαντήσεις
6284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:36
από Jezus
7 Απαντήσεις
4656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 14:29
από athws
6 Απαντήσεις
4654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 14:49
από hot_sauce (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
10813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/15, 10:29
από tech21man
7 Απαντήσεις
5174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 15:12
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
52 Απαντήσεις
91783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/15, 16:55
από Απόλλων
39 Απαντήσεις
84250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/19, 17:18
από BitCollector
11 Απαντήσεις
6429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/20, 13:25
από Thodorakos123