Αποστολέας Θέμα: Floor POD Simple  (Αναγνώστηκε 8906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Floor POD Simple
« στις: 10/09/08, 12:24 »
Αξιζει η αγορα ενος Floor POD απο τον Νακα?
Παιζω απο Led Zeppelin μεχρι In Flames..Και το μονο petal π εχει περασει απο τα χερια μου ειναι ενα Ultra Metal της Behringer..Αυτο ομως ειναι ολοκληρωμενη λύση..!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #1 στις: 10/09/08, 16:31 »
Είχα ακούσει το floor pod στον Νάκα, όχι όμως στο return του fx loop κάποιου ενισχυτή αλλά ''από μπροστά'' σε έναν line6 spider... Στον ενισχυτή είχα βέβαια καθαρό κανάλι και flat eq αλλά ακόμα και έτσι, δεν είχα και την καλύτερη βάση για να ακούσω το pod... Τέσπα...

Μου φάνηκε αρκετά καλό για τα λ7 του... Έχεις όλα τα καλά μιας πεταλιέρας, ενώ κάποια presets που έχει από τη μάνα του είναι αρκετά καλά, με λίγο πείραγμα μπορούν να γίνουν και καλύτερα...
Ουσιαστικά είναι το pod II μαζί με footswitch και expression pedal...

Σε τι ενισχυτή θα το συνδέσεις?

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #2 στις: 10/09/08, 18:10 »
Stagg CA20G ,Ενας κανονικος 20w τρανζιστορ..
Για Lives θα με βγάζει?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #3 στις: 10/09/08, 18:12 »
Το floor pod μια χαρά θα κάνει τη δουλίτσα του για live, αλλά δεν πιστεύω να εννοείς να βγάλεις live με τον 20άρη, έτσι?

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #4 στις: 10/09/08, 21:24 »
lol oχι..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #5 στις: 10/09/08, 21:43 »
ωπα ωπα.... :P
θεσε τις  βάσεις του live....
σπίτι σου ή ΟΑΚΑ? ;D

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #6 στις: 10/09/08, 22:09 »
Καλό είναι για τα λεφτά του αν θες ν'αποφύγεις τα πολλά πετάλια.Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα modelling σκηνικά

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #7 στις: 10/09/08, 23:48 »
Γενικα ειναι καλο, αν θες απλα εφφε και δεν εχεις απαιτησεις απο αυτα.

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #8 στις: 11/09/08, 00:00 »
φιλε μου κατ εμε το POD II ηταν ειναι και θα ειναι το καλυτερο POD. Ενθουσιαστηκα κι εγω οταν ειδα το Floor POD γιατι ουσιαστικα ειναι το POD II αλλα στο πατωμα. Για μενα ειναι καλη επιλογη! ;) ;) ;)
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #9 στις: 11/09/08, 15:04 »
ωπα ωπα.... :P
θεσε τις  βάσεις του live....
σπίτι σου ή ΟΑΚΑ? ;D

Μικρο club...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #10 στις: 11/09/08, 23:21 »
Είμαι κάτοχος ενός Floor Pod εδώ και μερικούς μήνες. Όπως είχα γράψει και σε άλλο ποστ, εδώ στο kithara, για τα λεφτά του κακό δεν είναι. Ίσα ίσα, είναι μια χαρά. Σου παραθέτω από κάτω κάποια πράγματα που έχω εντωπίσει εγώ σαν χρήστης του :

1) Δεν έχει πάρα πάρα παρά πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Θέλει απλά να το προσέχεις λίγο και να μην το "κοπανάς" πολύ δυνατά όταν πατάς τα foot switches.

2) Έχει αρκετά (σε ικανοποιητικό βαθμό) amp models, που πιστεύω πως θα σε καλύψουν, σύμφωνα με αυτά που θέλεις να παίζεις (εδώ παίζουν ρόλο πάντα και οι μαγνήτες της κιθάρας φυσικά.

3) Εχεί τα βασικά εφέ (Chorus, Flanger, Tremolo, Delay, Sweep Echo και Delay), όλα ρυθμιζόμενα από knobs. Εδώ να σημειώσω οτι με το ίδιο knob χειρίζεσαι chorus και flanger, που σημαίνει πως καμιά φορά παρεμβάλεται το flanger, όταν θέλεις μόνο chorus. Λίγο εκνευριστικό αυτό, αλλά με λίγο ρύθμιση παραπάνω διορθώνεται.

4) Έχει expression pedal, αρκετά καλό, ρυθμιζόμενο, για volume και wah.

5) Έχει 64 θέσεις αποθήκευσης ήχων, εκ των οποίων οι 60 είναι presets (αλλάζουν όμως) και οι υπόλοιπες 4 κενές για τον χρήστη.

6) Έχει tuner.

7) Στις αλλαγές μεταξύ των banks έχει αρκετά καλή απόκριση και δεν καθυστερεί.

8 ) Δουλεύει άψογα στο return. Μην το βάλεις ποτέ καρφί στον ενισχυτή, αν χρησιμοποιείς τα amp models. Εκεί θα παιδευτείς για να το ρυθμίσεις.

9) Από ενισχυτή σε ενισχυτή θα πρέπει να κάνεις μικρό αλλαγές στις ρυθμίσεις.

10) Είναι πάρα πάρα πάρα πολύ εύχρηστο.

11) Επίσης έχει ειδική επιλογή για ενισχυτή και για direct mode, που εμένα μου έλυσε τα χέρια ηχογραφώντας σε PC.

12) Δεν συγκρίνεται με μεγαλύτερες πεταλιέρες της εταιρείας, ούτε για αστείο. Είναι κατώτερο σαφώς.

13) Μεταφέρεται πανεύκολα, γιατί είναι μικρό κι ελαφρύ.

14) Το θεωρώ ιδανικό για Home Recording, για πρόβες και για Live. Αρκεί να μελετήσεις τον ήχο του και να κάνεις σωστές ρυθμίσεις. Εγώ το χρησιμοποίησα όταν το πρωτοπήρα σε live και τα πήγε καλά, αν και δεν ήξερα να το δουλεύω ακόμα καλά.




Ουφ! Αν ξέχασα κάτι θα επανέλθω...  ;)

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #11 στις: 12/09/08, 14:55 »


8 ) Δουλεύει άψογα στο return. Μην το βάλεις ποτέ καρφί στον ενισχυτή, αν χρησιμοποιείς τα amp models. Εκεί θα παιδευτείς για να το ρυθμίσεις.


Αυτό δεν το πολυκατάλαβα να σου πω την αληθεια..Δεν το κατάλαβα καθόλου.. :P

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #12 στις: 12/09/08, 15:38 »
Με πιο απλά λόγια λοιπόν καλέ μου φίλε.

Έχεις έναν ενισχυτή, την κιθάρα σου και το Floor Pod και τις εξής επιλογές σύνδεσης :

1) Κιθάρα --> Input του Floor Pod --> Από το Left Output του Floor Pod στο Input του Ενισχυτή  (Δεν προτείνεται αν χρησιμοποιείς και τα amps models του Floor Pod, "τζιτζικίζει").

2) Κιθάρα --> Input του Floor Pod --> Από το Left Output του Floor Pod στο Return του return. Εδώ έχεις δύο ακόμα υπο-επιλογές :

α) Με ένα καλώδιο συνδέεις Left Output του Floor Pod στο "Left" (για να καταλάβεις τι θέλω να πω) του ενισχυτή ή

β) Με δύο καλώδια από Left & Right Output του Floor Pod και στις 2 εισόδους του Return, για να έχεις stereo ήχο, αν η καμπίνα σου έχει 2+ ηχεία. Διαφορετικά με το α) θα παίζουν και τα δύο ηχεία μεν, αλλά mono.


Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα. Εγώ για να καταλάβεις έχω Line 6 Spider 112 που δεν έχει return, και αναγκάζομαι να βάζω clean κανάλι και flat eq για να βγάλει καλό ήχο. ;)

Απλά, αν το παρεις δοκίμασε διάφορες συνδέσεις και θα καταλήξεις στην καλύτερη, είμαι σίγουρος. (...και μάλλον είναι αυτή που σου λέω εγώ!!  :P  )

Όταν χρησιμοποιείς το return, στην ουσία χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ τα ηχεία του ενισχυτή και οχι το eq του. Πολύ χρήσιμο όταν η πεταλιέρα σου έχει "εξομοιώσεις" ενισχυτών, τις οποίες και θέλεις να χρησιμοποιήσεις χωρίς να μπλέκονται με τον ενισχυτή που παίζεις και ρυθμίζεις τα πάντα από το eq της πεταλιέρας.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/08, 15:41 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #13 στις: 12/09/08, 16:18 »
Τι ακριβως ειναι το return? ;D

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #14 στις: 13/09/08, 01:08 »
Το δευτερο μερος του fx loop. ( Send + return)
Μπορει ο ενισχυτης σου να μην εχει fx loop.

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #15 στις: 13/09/08, 12:51 »
Δεν εχει..ενα stagg ειναι :P

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #16 στις: 14/09/08, 20:06 »
Sorry φίλε μου που δεν απάντησα στο ερώτημα σου, αλλά απουσιάζα. Σου απάντησε όμως πολύ σωστά ο Enema.

Συνεπώς, στην δική σου περίπτωση θα κάνεις οτ ικι εγώ με τον Line 6 μου, όπως περιέγραψα πιο πάνω. ;)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #17 στις: 14/09/08, 23:23 »
Eμενα παλι, οταν παιζω με το pod II στο input του ενισχυτη, γιατι ουτε ο δικος μου εχει fx loop, παλι μια χαρα ακουγεται. Το αντιθετο μαλιστα, χανεται η τζιτζικιλα. (βεβαια ειναι και λαμπατος  :P )

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #18 στις: 15/09/08, 00:24 »
Eμενα παλι, οταν παιζω με το pod II στο input του ενισχυτη, γιατι ουτε ο δικος μου εχει fx loop, παλι μια χαρα ακουγεται. Το αντιθετο μαλιστα, χανεται η τζιτζικιλα. (βεβαια ειναι και λαμπατος  :P )

Χρησιμοποιείς δηλαδή κανονικά τα amp models του POD? Δεν ξέρω...ίσως να έιναι και θέμα αυτιού. Εμένα πάλι δεν μου αρέσει καθόλου η "μίξη" που προκύπτει.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #19 στις: 15/09/08, 11:09 »
Κανονικοτατα. Και ακουγεται και μια χαρα.
Κοιτα, γιατι τα πεταλια ουτως η αλλως τα βαζουμε μπροστα στον ενισχυτη και οχι σε fx loop? Τι pod τι πεταλι... ουσιαστικα την ιδια δουλεια κανουν, διαμορφωνουν το σημα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #20 στις: 15/09/08, 13:12 »
Δεν εχει..ενα stagg ειναι :P
Μέχρι να αλλάξεις ενισχυτή, ξέχνα το pod...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #21 στις: 15/09/08, 14:33 »
Κανονικοτατα. Και ακουγεται και μια χαρα.
Κοιτα, γιατι τα πεταλια ουτως η αλλως τα βαζουμε μπροστα στον ενισχυτη και οχι σε fx loop? Τι pod τι πεταλι... ουσιαστικα την ιδια δουλεια κανουν, διαμορφωνουν το σημα.


Δεν είναι ακριβώς το ίδιο φίλε μου...Το POD και άλλες πεταλιέρες που έχουν προσομοιώσεις ενισχυτών, δεν σου προσφέρουν απλά ένα chorus, ένα delay, ένα distortion κτλ. Σου προσφέρουν (κατά κάποιο τρόπο, οχι απόλυτα) τον ήχο κάποιων ενισχυτών. Που σημαίνει πως ο ενισχυτής σου έχει ήδη έναν δικό του ήχο, ο οποίος με αυτήν την συνδεσμολογία που λες "μιξάρεται" με το amp model που έχεις επιλέξει από την πεταλιέρα. Εγώ δηλαδή με αυτή τη συνδεσμολογία δεν είμαι ευχαριστημένος από τον ήχο που προκύπτει. Όπως είπα είναι θέμα γούστου καλέ μου φίλε...Δεν υπάρχει απαραίτητα σωστό και λάθος.


gers Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξει ενισχυτή. Αν θέλει να χρησιμοποιεί το POD στο σπίτι για practice, για να μάθει τα βασικά εφέ και πως δουλεύουν και γενικότερα να μπει στον κόσμο των modellers, είναι μια χαρά. Μόνος του θα κατανοήσει εν καιρώ πως πρέπει να τον αλλάξει, γιατί δεν θα τον ικανοποιεί πια και θα το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #22 στις: 15/09/08, 16:24 »
Κανονικοτατα. Και ακουγεται και μια χαρα.
Κοιτα, γιατι τα πεταλια ουτως η αλλως τα βαζουμε μπροστα στον ενισχυτη και οχι σε fx loop? Τι pod τι πεταλι... ουσιαστικα την ιδια δουλεια κανουν, διαμορφωνουν το σημα.


Δεν είναι ακριβώς το ίδιο φίλε μου...Το POD και άλλες πεταλιέρες που έχουν προσομοιώσεις ενισχυτών, δεν σου προσφέρουν απλά ένα chorus, ένα delay, ένα distortion κτλ. Σου προσφέρουν (κατά κάποιο τρόπο, οχι απόλυτα) τον ήχο κάποιων ενισχυτών. Που σημαίνει πως ο ενισχυτής σου έχει ήδη έναν δικό του ήχο, ο οποίος με αυτήν την συνδεσμολογία που λες "μιξάρεται" με το amp model που έχεις επιλέξει από την πεταλιέρα. Εγώ δηλαδή με αυτή τη συνδεσμολογία δεν είμαι ευχαριστημένος από τον ήχο που προκύπτει. Όπως είπα είναι θέμα γούστου καλέ μου φίλε...Δεν υπάρχει απαραίτητα σωστό και λάθος.


gers Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξει ενισχυτή. Αν θέλει να χρησιμοποιεί το POD στο σπίτι για practice, για να μάθει τα βασικά εφέ και πως δουλεύουν και γενικότερα να μπει στον κόσμο των modellers, είναι μια χαρά. Μόνος του θα κατανοήσει εν καιρώ πως πρέπει να τον αλλάξει, γιατί δεν θα τον ικανοποιεί πια και θα το κάνει.


Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις προενισχύσεις και προσομοιώσεις καμπινων τότε ΠΡΕΠΕΙ να το συνδέσεις στο fx loop. Εκεί ο ενισχυτής δεν "μιξάρεται" ακριβώς με τον ενισχυτή, απλά χρησιμοποιεί μόνο το τελικό του στάδιο, παρακάμπτωντας την προενίσχυση του ενισχυτή. Οπωσδήποτε χρωματίζεται κάπως, αλλά αυτό έχει να κάνει και με τα ηχεία, και όχι μόνο τον ενισχυτή. Αν πάλι τα απενεργοποιήσεις και απλά χρησιμοποιείς πετάλια (προσομοιώσεις) και εφφέ μόνο το input του ενισχυτή είναι μια χαρά. Αυτό πιστεύω εννοούσε ο Enema.

Για το δεύτερο πάνω κάτω συμφωνώ, αν και έχουν σημειωθεί άπειρες περιπτώσεις όπου όταν κάποιος αλλάζει ενισχυτή, και ειδικά από ψηφιακά μηχανήματα σε λαμπάτο ενισχυτή, δυσκολεύεται να πιστέψει την πραγματικότητα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #23 στις: 15/09/08, 21:05 »
@BluesMe Συμφωνω, φυσικα και ειναι θεμα γουστου.

Νομιζω οτι εδω πρεπει να επαναδιατυπωσουμε κατι: Δεν υπαρχει προβλημα να συνδεσεις ειτε ενα πεταλι, ειτε ενα πολυεφφε modeller στο input του ενισχυτη, αλλα αμα θες να πλησιασεις περισσοτερο τον ηχο που σου υποσχονται πρεπει να συνδεσεις στο fx loop.

Αυτο που θελω και γω να πω ειναι αυτο που ειπες :
Παράθεση
Δεν υπάρχει απαραίτητα σωστό και λάθος.

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις προενισχύσεις και προσομοιώσεις καμπινων τότε ΠΡΕΠΕΙ να το συνδέσεις στο fx loop. Εκεί ο ενισχυτής δεν "μιξάρεται" ακριβώς με τον ενισχυτή, απλά χρησιμοποιεί μόνο το τελικό του στάδιο, παρακάμπτωντας την προενίσχυση του ενισχυτή. Οπωσδήποτε χρωματίζεται κάπως, αλλά αυτό έχει να κάνει και με τα ηχεία, και όχι μόνο τον ενισχυτή. Αν πάλι τα απενεργοποιήσεις και απλά χρησιμοποιείς πετάλια (προσομοιώσεις) και εφφέ μόνο το input του ενισχυτή είναι μια χαρά. Αυτό πιστεύω εννοούσε ο Enema.

Οχι οχι, αυτο που γραφω και πανω, οτι δεν υπαρχουν 'πρεπει'. Οπου και να το βαλεις μια χαρα θα δουλεψει, το τελικο αποτελεσμα ομως ειναι στα αυτια σου.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #24 στις: 15/09/08, 23:17 »
Βασικά αν το βάλεις καρφί στο input με τις προενισχύσεις ενεργοποιημένες θα έχεις ΤΡΕΛΟ θόρυβο και τσίριγμα! Να ένα "μην"!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/07, 11:03
από JohnRageOn
2 Απαντήσεις
2800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 14:32
από JP.M
1 Απαντήσεις
1588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/09, 12:00
από GermanRock
Ποιο midi floor board;

Ξεκίνησε από sfanfan Εφέ

7 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/15, 18:29
από sfanfan
1 Απαντήσεις
7261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/23, 19:25
από Kasey00
1 Απαντήσεις
5811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/19, 12:11
από saved