Αποστολέας Θέμα: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...  (Αναγνώστηκε 3451 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VROUXOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« στις: 07/11/12, 23:02 »
Καλησπέρα  σε όλους  διαβάζω χρόνια τώρα το φόρουμ και με έχει κατατοπίσει απόλυτα όσον αφορά τα βήματα μου στο χώρο της μουσικής όσο και της αγορές μου… τώρα όμως είμαι σε αδιέξοδο… η επιλογές για το home studio που δημιούργησα δεν είχαν να κάνουν με το είδος μουσικής που παίζω οποτε δεν είχα ενδοιασμό για την αγορά μου και δεν χιάστηκε να postαρω…
Το είδος  της μουσικής που παίζω είναι έντεχνο ροκ και θέλω να κλίνω και προς το blues…
(εξασκούμε πάνω σε αυτά με μια Ibanez ep9 euphoria)
Το πόσο που διαθέτω είναι 500 euro…
Στην κατοχή μου υπάρχει ένας VOX mini 3 ….
Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω μια καλή ηλεκτρική κιθάρα  και να την σεταρω με τον VOX
Σκέφτηκα μια Fender Mexicana Standard strat με SSS μαγνήτες… στα 569 euro μου είπε το musicorama να την φέρει από Αθήνα…
Ώμος διαβάζοντας στο φόρουμ μου έμεινε κάτι σαν κανόνας
Καλή κιθάρα +μάπα ενισχυτής =κακό αποτέλεσμα
Μέτρια κιθάρα +καλός ενισχυτής= καλό αποτέλεσμα
 
Και έψαξα κα κατέληξα στα εξής
κιθαρα : http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5937   116euro
καμπινα : [size=78%]http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=9922[/size] 119euro
κεφαλη : [size=78%]http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=9921[/size] 219euro
ισος και [size=78%]http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=10029[/size] αντι κεφαλη και καμπινα...
Υ.Γ. κατα προτιμηση maple ταστιέρα
με απασχολουν αρκετα τα καθαρα τησ κιθαρας οποτε μαλον κατι σε SSS μαγνιτεσ...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/12, 23:06 από VROUXOS »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #1 στις: 07/11/12, 23:56 »
Kατ'αρχήν δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα από το μήνυμά σου τι ακριβώς ζητάς. Θέλεις απλά συμβουλές για αγορά πακέτου ηλεκτρικής κιθάρας και ενισχυτή ή μού διαφεύγει κάτι;

Δεύτερον, Μεξικάνα Strat SSS μπορείς να βρεις στον Thomann με 450-460 Eυρώ. Δεν υπάρχει λόγος να την πάρεις από Ελλάδα και να δώσεις 100+ Ευρώ παραπάνω.

Tρίτον, φυσικά και θα ήταν μεγάλο λάθος να πάρεις κιθάρα αυτού του επιπέδου και να παίζεις στον Vox Mini 3. Αυτό βλέπω ότι το έχεις καταλάβει ήδη.

Τέταρτον, από τη Μεξικάνα Strat στη Squier Bullet η απόσταση είναι μεγάλη. Αφού έχεις ένα σχετικά καλό προϋπολογισμό, θα σού έλεγα να κοιτάξεις για κάτι ενδιάμεσο. Με τα 120 Ευρώ της Bullet ή λίγο παραπάνω μπορείς να βρεις σαφώς καλύτερα όργανα. Kοίτα αυτό το thread για να πάρεις μερικές ιδέες. Εγώ θα σού πρότεινα ανεπιφύλακτα την SX SST Strat που είναι ελάχιστα πιο ακριβή από τη Bullet αλλά πολλά σκαλιά ανώτερη.

Τέλος, σχετικά με τον ενισχυτή, ο συγκεκριμένος Vox είναι αρκετά καλός. Αν δεν μπορείς να αυξήσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου για να φτάσεις την τιμή του μεγαλύτερου NT15H, είναι μια εξαιρετική επιλογή για το σπίτι. Ίσως όμως θα ήταν καλύτερα να τον συνδυάσεις με μια διαφορετική καμπίνα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος VROUXOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #2 στις: 08/11/12, 02:15 »
Ευχαριστω …Σωστά κατάλαβες…. Σκεπτόμουν συγκεκριμένα για μια strat SSS (που απλά αργότερα θα άλλαζα μαγνήτες) και ένα καλό ενισχυτή …εχω βγαλι τα ματια μου πανω σε αυτο το ποστ και θα ηθελα να δοκιμασο πρην αγορασο και αυτος ειναι ο λογος που απεφιγα καπεσ κιθαρεσ...βεβεα οτι αγορασα σιμβουλευομενοσ ποστ του φορουμ με εβγαλαν ασπροπροσοπο..
Απλά θα με διευκόλυνε η αγορά από κάποιο ελληνικό κατάστημα και πόσο μαλον το μουσικοραμα που είναι στο Ηράκλειο … σε τι καμπίνα θα μου πρότεινες?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/12, 02:23 από VROUXOS »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #3 στις: 08/11/12, 09:08 »
Απλά θα με διευκόλυνε η αγορά από κάποιο ελληνικό κατάστημα

Oι αγορές από διαδικτυακά καταστήματα του εξωτερικού είναι πολύ εύκολες (αν έχεις καταλήξει σε αυτά που θέλεις να αγοράσεις), προσφέρουν μεγαλύτερη ποικιλία και συνήθως καλύτερες τιμές. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που θέλεις να απoφύγεις την αγορά από το εξωτερικό, απλά έτσι μειώνονται σημαντικά οι επιλογές σου.

Παράθεση
σε τι καμπίνα θα μου πρότεινες?

Αυτό το ανέφερα γιατί όταν είχα ακούσει τον Vοx Night Train στη δική του καμπίνα, δεν με είχε ενθουσιάσει ιδιαίτερα. Κάποια στιγμή που έτυχε να τον ακούσω σε διαφορετική καμπίνα (δεν θυμάμαι καν τι ήταν) μού φάνηκε πολύ καλύτερος. Βέβαια μπορεί να υπεισέρχονταν και άλλοι παράγοντες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #4 στις: 08/11/12, 09:36 »
Εφοσον θελεις καλα καθαρα θα προτεινω το παρακατω σετακι ο οποιο θερω αξιολογο ειδικα τον ενισχυτη ειναι απ αυτους που θα κρατησεις για πααααρα πολυ καιρο. Καλη κατασκευη παρα πολυ καλο καθαρο καναλι και επισης καλο βρωμικο καναλι.
Τωρα η κιθαρα για τα χρηματα αυτα ειναι μια πολυ αξιολογη λυση (δυστηχως δεν εχω πολυ καλη γνωση αυτου του κοστους μοντελων αλλα την συγκεκριμενη ετυχε να την δοκιμασω και μ αρεσε...)
Στην θεση σου θα εριχνα και μια ματια στις αγγελιες στα γνωστα κιθαροσαητς....!
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_mn_mr.htm
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος VROUXOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #5 στις: 08/11/12, 10:54 »
απο οτι καταλαβενω αξιζει τον κοπο η κεφαλη... ας ψαξουμε για καμπινα....

Αποσυνδεδεμένος VROUXOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #6 στις: 08/11/12, 10:58 »
Εφοσον θελεις καλα καθαρα θα προτεινω το παρακατω σετακι ο οποιο θερω αξιολογο ειδικα τον ενισχυτη ειναι απ αυτους που θα κρατησεις για πααααρα πολυ καιρο. Καλη κατασκευη παρα πολυ καλο καθαρο καναλι και επισης καλο βρωμικο καναλι.
Τωρα η κιθαρα για τα χρηματα αυτα ειναι μια πολυ αξιολογη λυση (δυστηχως δεν εχω πολυ καλη γνωση αυτου του κοστους μοντελων αλλα την συγκεκριμενη ετυχε να την δοκιμασω και μ αρεσε...)
Στην θεση σου θα εριχνα και μια ματια στις αγγελιες στα γνωστα κιθαροσαητς....!
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_mn_mr.htm

ευχαριστω για της χρισιμες πληροφοριες σου....θα επιθιμουσα κατι σε κεφαλη καμπινα...

Αποσυνδεδεμένος VROUXOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
« Απάντηση #8 στις: 08/11/12, 21:26 »
Πάτησε το "Αναζήτηση", βάλε τι σε ενδιαφέρει και θα βρείς πάρα πολλές γνώμες, ειδικά για τον Vox VT40+.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/04, 01:32
από cybercartoon
7 Απαντήσεις
4675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 15:13
από Moonchild_
6 Απαντήσεις
2974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 13:36
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
2827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 01:14
από Cr0wley
7 Απαντήσεις
2758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/10, 00:58
από vaig3
0 Απαντήσεις
1984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 10:01
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/13, 05:43
από Γιωργάνας
10 Απαντήσεις
30463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/14, 03:32
από saved
45 Απαντήσεις
24597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/18, 11:57
από STEFANOS604
20 Απαντήσεις
6254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/20, 18:42
από panixgr