Αποστολέας Θέμα: Punk!!!  (Αναγνώστηκε 25207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joan!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #50 στις: 05/08/07, 19:23 »
Αντιγράφω από άρθρο ένθετου περιοδικού κυριακάτικης εφημερίδας:

Τα 10 punk albums που πρέπει να έχει κάθε καλή δισκοθήκη:

1. The Clash - The Clash (1977)
2. Sex Pistols - Never mind the bollocks (1977)
3. Misfits - Walk among us (1982)  ??? ??? ???
4. Ramones - Leave home (1977)
5. Wire - Pink Flag (1977)
6. Black Flag - Damaged (1981)
7. Nirvana - Nevermind (1991)   ??? ??? ???
8. The Stooges - Fun House (1970)
9. Dead Kennedys - Fresh fruit for rotting vegetables (1980)
10. New York Dolls - New York Dolls (1973)


Να αναφέρω εδώ, ότι ακόμα και το Wikipedia (που κατά καιρούς έχω πετύχει αρκετά "κουλά" κατά την γνώμη μου σχετικά με την κατηγοριοποίηση κάποιων συγκροτημάτων) αναφέρει τους Nirvana ως Alternative rock, Grunge.

Και επίσης αναρωτιέμαι....που είναι οι Joy Division και οι MC5???

Σοβαρά; έβγαλαν τους Nirvana Πανκ; :-X :-X :-X κι εγώ ως Alternative Rock τους ήξερα!

ε alternative rock ειναι. πολλα ξερουν απο πανκ, μας εκαναν κ top 10...  :P :P :P
Live freaky, die freaky!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #51 στις: 06/08/07, 10:46 »
Για ποιο λογο να μην πεις punk τους Nirvana? Πηγαν και αυτοι τη μουσικη ενα βημα πισω (γιατι ειχε παρει πολλη φορα μεσα στα 80s και λογο κεκτημενης ταχυτητας ειχε ξεφυγει κ καποια πραγματα επρεπε να αναθεωρηθουν....) οπως οι Sex Pistols στα τελη του 70, ειχαν punk attitude, πολλες punk επιρροες... Οπως δεν υπαρχει κανενας λογος να μην τους πεις grunge, αφου αυτοι και οι Pearl Jam εκαναν αυτο το ειδος γνωστο... Παντως γενικα οι ολες αυτες οι ταμπελες ειναι πολυ γενικες και χρησιμευουν κατα τη γνωμη μου μονο για χαρη συζητησης και συνεννοησης μεταξυ μας.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #52 στις: 06/08/07, 13:39 »
Οσο αντιφατικο κ αν ακουστει

Κ εγω ειμαι κατα της ταμπελοποιησης, αλλα οταν λεμε grunge το πρωτο ονομα που θα σου ερθει ειναι Nirvana. Αυτοι πρωτα εκαναν το μπαμ στο ευρυ κοινο, σε ολον τον κοσμο με το Nevermind κ ακουλουθησαν οι Pearl Jam και οι υπολοιπες μπαντες απο το seattle... οχι οτι δεν υπηρχε κ πριν απο τους Nirvana grunge, αλλα αυτοι ηταν που το εκαναν γνωστο. Ε ειναι χοντραδα τωρα να κατατασσεις τους frontmen ενος ειδους σε ενα αλλο ειδος!



Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #53 στις: 06/08/07, 18:42 »
Παντως γενικα οι ολες αυτες οι ταμπελες ειναι πολυ γενικες και χρησιμευουν κατα τη γνωμη μου μονο για χαρη συζητησης και συνεννοησης μεταξυ μας.

Πωωω φίλε, ξέρεις πόσο καιρό προσπαθώ να σκεφτώ κάτι τέτοιο για την ταμπελοποίηση και δεν μπορώ!; Είμαι κατά της ταμπελοποίησης. Φοβερός ο Fteo, συμφωνώ απόλυτα! Όντως για χάρη συζήτησης και συνεννόησης μεταξύ μας χρησιμεύουν!
Όσο για την ταμπέλα ''Punk'', βλέπω και απ' τους φίλους μου ότι γίνονται τρελές παρεξηγήσεις και παρερμηνείες της Punk. Ίσως επειδή αρκετά συγκροτήματα προσπαθούν να αποκτήσουν ένα πιστό αντίγραφο του Punk παίξιμου με αποτυχία αλλά παρ' όλα αυτά χαρακτηρίζονται Punk από αυτούς που με προπαγάνδα προσπαθούν ίσως να τυποποιήσουν τη μουσική. Κατέβασα και άκουσα μερικές φορές ένα ολόκληρο άλμπουμ των The Stooges (Raw Power λεγόταν αν θυμάμαι καλά) και βλέπω ότι τουλάχιστον από τους Green Day έχουν τεράστια διαφορά!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #54 στις: 07/08/07, 12:43 »
Κατέβασα και άκουσα μερικές φορές ένα ολόκληρο άλμπουμ των The Stooges (Raw Power λεγόταν αν θυμάμαι καλά) και βλέπω ότι τουλάχιστον από τους Green Day έχουν τεράστια διαφορά!
Εχουν και γυρω στα 30 χρονια διαφορα, λογικο ειναι να μην μοιαζουν... Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι οτι μια μπαντα μπορει χαρακτηριστει με πολλους τροπους π.χ. για τους Coldplay εχω ακουσει να τους χαρακτηριζουν rock, brit pop, pop, new rock, alternative... Θελω να πω οτι ολοι οι προηγουμενοι χαρακτηρισμοι ειναι σωστοι αλλα στη συγχρονη μουσικη ειναι δυσκολο να πεις οτι μια μπαντα παιζει αυτο ή το αλλο. Εγω συμφωνω με τις ταμπελες, αλλα με συγκεκριμενη και πανω απ'ολα οχι την απόλυτη χρηση τους . Π.χ. πως θα αλλιως θα πεις οτι η τελευταια δουλεια των ταδε ήταν elctronica με πολλα στοιχεια απο glitch και avantgarde? Και γενικα το punk κινημα ηταν κυριως ιδεολογικο και οχι μουσικο οποτε ειναι λογικο ο ηχος των περισσοτερων συγκροτηματων να διαφερει αρκετα...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #55 στις: 07/08/07, 14:24 »
Θελω να πω οτι ολοι οι προηγουμενοι χαρακτηρισμοι ειναι σωστοι αλλα στη συγχρονη μουσικη ειναι δυσκολο να πεις οτι μια μπαντα παιζει αυτο ή το αλλο. Εγω συμφωνω με τις ταμπελες, αλλα με συγκεκριμενη και πανω απ'ολα οχι την απόλυτη χρηση τους . Π.χ. πως θα αλλιως θα πεις οτι η τελευταια δουλεια των ταδε ήταν elctronica με πολλα στοιχεια απο glitch και avantgarde?

Έχεις απόλυτο δίκιο! Με τη λογική αυτή, συμφωνώ κι εγώ με τις ταμπέλες (με επηρρεάζεις πολύ εύκολα :P ). Όμως δε σκέφτονται όλοι έτσι. Όποιος γράψει κάτι καινούργιο τον ρωτάνε ''τι είδος μουσικής παίζεις;'' και τότε τι απαντάς; ''Κυρίως Πανκ με στοιχεία Τζαζ ρυθμού και χρησιμοποιώ με τη βοήθεια καθορισμένων Bend και λίγα μόρια στυλ Οθωμανική με λίγες άριες από τον καταπληκτικό μπάσο που έχουμε στο συγκρότημα''. Γιατί διαφωνώ; αυτή είναι η απάντηση που θα δώσω αν όντως έχω γράψει κάτι τέτοιο. Η σωστή απάντηση όμως είναι: ''Το είδος της μουσικής που γράφω και παίζω είναι Anaximandros''. Ένα είδος που συνέχεια με την εξέλιξή μου στη μουσική θα αλλάζει. Γιατί να παίζω ένα είδος μουσικής; τότε ξεχνάω ποιος είμαι, δεν είμαι ο εαυτός μου και γράφω ένα είδος που άλλοι το καθιερώσαν. Γίνομαι ένα ρομποτάκι! Πράγματι όπως πολύ σωστά είπες και παραπάνω οι ταμπέλες χρησιμεύουν αρκετά στο να συννενοούμαστε. Δε διαφωνώ πουθενά μαζί σου, τα λες πολύ σωστά  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 22:51
από Giorgos K.
8 Απαντήσεις
4943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/08, 02:45
από woodaki
2 Απαντήσεις
8937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 01:27
από zebric
13 Απαντήσεις
4787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 16:59
από delus
5 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 19:39
από apressas
2 Απαντήσεις
3245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 09:08
από RON14
15 Απαντήσεις
5228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/11, 19:48
από Γιάννης Σ.
0 Απαντήσεις
1554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/11, 01:05
από Γιάννης Σ.
2 Απαντήσεις
2526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 14:56
από Γιάννης Σ.
2 Απαντήσεις
2771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/11, 19:43
από Βραζίλης