Αποστολέας Θέμα: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?  (Αναγνώστηκε 16148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« στις: 23/06/09, 13:57 »
Κάθομαι και σκέφτομαι......(αλήθεια λέω...)

Την δεκαετία του 50' θα την θυμόμαστε μουσικά σαν την δεκαετία της γέννησης του Rock 'n Roll. Τότε που βγήκαν μεγάλα ονόματα όπως Elvis Presley, Chuck Berry, κτλ.

Την δεκαετία του 60' είχαμε τους Beatles, τον Hendrix, τον Dylan, την αναβίωση των μπλούζ και τόσα μύρια άλλα.

Την δεκαετία του 70' αρχίσαμε να μπαίνουμε σε ποιό σκληρές μουσικές. Led Zeppelin, Black Sabbath και παράλληλα είχαμε την γέννεση της Disco.

Την δεκαετία του 80' είχαμε το Punk, το NWOBHM, την Brit Pop, τους Metallica και όλο το κιτς που "we love to hate".

Την δεκαετία του 90' είχαμε το grunge. Ακόμη σκληρότερες μουσικές έγιναν περισσότερο αποδεκτές από το ευρύ κοινό. Nirvana, Gun's n Roses κτλ.

...και αναρωτιέμαι...

στον ιστορικό του μέλλοντος, η δεκαετία που διανύουμε, γιατί θα είναι γνωστή?
Είναι ιδέα μου ή μήπως διανύουμε την πιό μουσικά "στεγνή" δεκαετία τα τελευταία 60 χρόνια? Τι θα έχουμε να θυμόμαστε από αυτήν? Τι την χαρακτηρίζει?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #1 στις: 23/06/09, 14:46 »
Εννοεις τι θα εχουμε να την χαρακτηριζει σχετικα με το ροκ και το μεταλ ή γενικοτερα σε ολο το φασμα της μουσικης? Παντως σε γενικες γραμμες μπορει να την χαρακτηρισει την δεκαετια η πληθωρα συγκροτηματων και πληροφοριας, το dowloading, τα πολλα συγκροτηματα φουσκες καθως και το οτι ο πολυ ακραιος ηχος ιενια πλεον mainstream
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #2 στις: 23/06/09, 14:52 »
Εννοώ γενικώς όσον αφορά την μουσική.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #3 στις: 23/06/09, 15:01 »
αυτη την εποχη κατ εμε τη χαρακτηριζει η νοσταλγια των προηγουμενων....
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #4 στις: 23/06/09, 15:03 »
Κατά τη γνώμη μου τα 00's θα πρέπει να μείνουν ως η δεκαετία του σκεπτικισμού και της αμφισβήτησης κι όχι μόνο μουσικά. Αλλά επειδή για μουσική μιλάμε και μάλιστα πιο πολύ για ροκ και μέταλ ας σκεφτούμε τι έχει γίνει σε σχέση με τα 90's. Έχουν εμφανιστεί ένα κάρο μπάντες φοβερές και τρομερές σε διάφορα στυλ, ο κόσμος τις ψάχνει και τις βρίσκει με το ίντερνετ και αυτή είναι ήδη μια μεγάλη διαφορά. Δεν υπάρχουν Sabbath ή Maiden ή Metallica πλέον. Δύσκολα θα ξαναβγεί μπάντα που θα ''μονοπωλεί'' και που θα μπορεί να γεμίσει κάθε στάσιο πολλές φορές. Είναι η δεκαετία της ποικιλίας, η δεκαετία που ο κόσμος επιτέλους δείχνει πως βαρέθηκε τις ταμπέλες και δε τον νοιάζει να λέει πως είναι ''του hard rock'' ή ''του poser'' ή ''του death''. Είμαστε στη δεκαετία του μ'αρέσουν κι οι Doors μ'αρέσουν κι οι Οpeth μ'αρέσουν κι οι Muse''. Eπίσης έχει ''ξανοίξει'' η μουσική απ την άποψη ότι δε βγαίνουν πλέον καθαρόαιμες μπάντες. Όλες έχουν κάτι ιδιαίτερο ή ψάχνουν να το βρουν για να μπουν στον χάρτη σε ξεχωριστό σημείο. Είναι η δεκαετία τέλος, που οι μόδες της είναι μόδες δυό ετών κι όχι ολόκληρης δεκαετίας (πχ.core).

Πιστεύω πως αν θυμόμαστε για κάτι τη δεκαετία αυτή δε θα ναι κάποιο μουσικό στυλ, αλλά η στροφή που έγινε. Προς τα που ... θα δούμε στις επόμενες δυο δεκαετίες. Πάντως όλα αυτά ξεκίνησαν δειλά να γίνονται στα 90's, αλλά τα 70's και τα 80's ήταν πολύ κοντά και ακόμα δεν είχε μπει η κοινωνία σ αυτό το λούκι της αλλαγής και του επαναπροσδιορισμού. Τώρα οι συθήκες ήταν πιο κατάλληλες.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #5 στις: 23/06/09, 15:06 »
IMO:

τα 00's μπηκαν στην ιδια λούμπα της γρήγορης ανάδρασης κ δειγματοληψίας απο παλιες τακτικές λόγω του ιντερνετ!  το  ιδιο επαθε η τεχνη γενικά(φωτογραφία,μόδα,χρώματα) και μάλιστα με πολυ γρήγορες ταχύτητες

μεχρι στιγμής προσφέρθηκε
- ακραίος ήχος (65 days of static,gogol bordelo,mars volta )
- απίστευτη ταχύτητα παραγωγής μουσικής.εξάπλωση των home-project studios ,αρα μεγαλύτερη indie προβολή
- ΤΟ  - ΜΥ SPACE MUSIC!!  -
- Δεν εδραιώθηκε καποιο συγκεκριμένο είδος πλην της R'n'B (οχι της παλιας καλής αλλα της ντουμπουντουμπουνταααμπαααμ)
- Επιτέλους ξεφύγαμε απο το κλασικό ήχο των 80'drums :P
- Timperlake & Timbaland η μαιντανοι της δεκαετίας
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #6 στις: 23/06/09, 15:10 »
Κατά τη γνώμη μου τα 00's θα πρέπει να μείνουν ως η δεκαετία του σκεπτικισμού και της αμφισβήτησης κι όχι μόνο μουσικά. Αλλά επειδή για μουσική μιλάμε και μάλιστα πιο πολύ για ροκ και μέταλ ας σκεφτούμε τι έχει γίνει σε σχέση με τα 90's. Έχουν εμφανιστεί ένα κάρο μπάντες φοβερές και τρομερές σε διάφορα στυλ, ο κόσμος τις ψάχνει και τις βρίσκει με το ίντερνετ και αυτή είναι ήδη μια μεγάλη διαφορά. Δεν υπάρχουν Sabbath ή Maiden ή Metallica πλέον. Δύσκολα θα ξαναβγεί μπάντα που θα ''μονοπωλεί'' και που θα μπορεί να γεμίσει κάθε στάσιο πολλές φορές. Είναι η δεκαετία της ποικιλίας, η δεκαετία που ο κόσμος επιτέλους δείχνει πως βαρέθηκε τις ταμπέλες και δε τον νοιάζει να λέει πως είναι ''του hard rock'' ή ''του poser'' ή ''του death''. Είμαστε στη δεκαετία του μ'αρέσουν κι οι Doors μ'αρέσουν κι οι Οpeth μ'αρέσουν κι οι Muse''. Eπίσης έχει ''ξανοίξει'' η μουσική απ την άποψη ότι δε βγαίνουν πλέον καθαρόαιμες μπάντες. Όλες έχουν κάτι ιδιαίτερο ή ψάχνουν να το βρουν για να μπουν στον χάρτη σε ξεχωριστό σημείο. Είναι η δεκαετία τέλος, που οι μόδες της είναι μόδες δυό ετών κι όχι ολόκληρης δεκαετίας (πχ.core).

Πιστεύω πως αν θυμόμαστε για κάτι τη δεκαετία αυτή δε θα ναι κάποιο μουσικό στυλ, αλλά η στροφή που έγινε. Προς τα που ... θα δούμε στις επόμενες δυο δεκαετίες. Πάντως όλα αυτά ξεκίνησαν δειλά να γίνονται στα 90's, αλλά τα 70's και τα 80's ήταν πολύ κοντά και ακόμα δεν είχε μπει η κοινωνία σ αυτό το λούκι της αλλαγής και του επαναπροσδιορισμού. Τώρα οι συθήκες ήταν πιο κατάλληλες.

Συμφωνω απολυτα με την αποψη το Joevaicci...τα 00's ειναι μια δεκαετια αμφισβητησης και σιγουρα μια δεκαετια πειραματισμου.
Αλλωστε στη μουσικη ο πειραματισμος και η αμφισβητηση παιζουν τεραστιο ρολο!!Αυτο ειναι μουσικη..

Επισης τα 00's θα χαρακτηριζονται σιγουρα απο παρα πολλα ειδη διαφορετικα μουσικης..κυριως οσο αναφερομαστε στην ηλεκτρονικη μουσικη..

Αλλα οπως ειπε και ο Joevaicci, ειναι ακομα νωρις να πουμε..αυτα θα ειναι ευδιακριτα σε 2-3 δεκαετιες το πολυ!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #7 στις: 23/06/09, 16:02 »
Και επίσης μέσα στα 00s απενοχοποίθηκε η ηλεκτρονική μουσική και βλέπουμε synths και samplers να μπαίνουν παντού. H rock, η jazz, η funk, παντρεύεται με την ηλεκτρονική μουσική και παίρνει πολλά στοιχεία από αυτή. Αυτό βέβαια γίνεται αμφίδρομα με την House μουσική να παίρνει samples και οι DJs της να επηρεάζονται από τα προαναφερθέντα είδη. Βλέπουμε μπάντες που παίζουν ηλεκτρονική μουσική π.χ. Dnb με live όργανα. Τέλος οι ταμπέλες πέθαναν. Ποιος μπορεί να πει με ευκολία πια ότι μια μπάντα παίζει το "τάδε" είδος; Πολλές φορές είναι δύσκολο να πεις ότι μια μπάντα είναι rock, pop ή metal...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #8 στις: 23/06/09, 16:11 »
Θα εμείνω στο ότι αυτή η δεκαετία δεν έχει τίποτα καινούργιο να προσφέρει.
Απόδειξη τα δεκάδες κομμάτια που έγιναν hits και δεν είναι τίποτα άλλο παρά διασκευές των τελευταίων 30 ετών.
Διασκευές Jefferson Airplane
διασκευές Dire Straits
...ακόμα και οι ίδιοι οι Doors με τον καινούργιο τραγουδιστή τους, διασκευάζουν τους εαυτούς τους...

Που είναι συγκροτήματα όπως οι Queen... Που είναι οι καλλιτέχνες όπως ο Stevie Ray Vaughan...

Να μην παρεξηγηθώ. Είμαι retro-λάγνος αλλά όχι του στυλ "παλιά ήταν όλα καλύτερα, τώρα όλα χειρότερα". Απλά δεν βλέπω τίποτα πρωτότυπο, καινοτομικό ή έστω εξέχων στην εποχή που ζούμε.
ΟΚ δεν υπάρχει παρθενογένεση στην τέχνη θα μου πει κάποιος. Δεκτό. Αλλά μη πάμε στο άλλο άκρο. Του κλωνισμού.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #9 στις: 23/06/09, 16:27 »
Μαλλον δεν προσέχεις προιοντα απο Bjork , Sigur Ros & Tom Waits!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #10 στις: 23/06/09, 16:36 »
Η ηλεκτρονικη μουσικη πιστευω εξαπλωθηκε κυριως τα 90's με την τεραστια εμπορικη επιτυχια συγκροτηματων(κυριως 1-2 heat  το καθενα) της λεγομενης eurodance μουσικης (maxx,la bouche,2 unlimited,fun factory,ice mc,real mc coy,culture beat κ.α.).
Επισης την δεκαετια των 90's δραστηριοποιηθηκε κ το μεγαλυτερο ισως εμπορικο ηλεκτρονικο συγκροτημα,οι The Prodigy.Μην ξεχναμε κ την εκρηξη της rave μουσικης κ κουλτουρας κ την οση παραφιλολογια δημιουργηθηκε γυρω απαυτην.
Τελος σημαντικη ανθηση υπηρξε κ σε πιο "undergound"(για τα ελληνικα δεδομενα) ηλεκτρονικες σκηνες με συγκροτηματα οπως Apoptygma Berserk,Leaether Strip,Suicide Commando,Hocico, κ.α.
Αποδειξη των οσων λεω μπορει να θεωρηθει κ το γεγονος οτι σε ταινιες της δεκαετιας αυτης σαν soundtrack  σε σκηνες καταδιωξης,δρασης κτλ χρησιμοποιουνταν κυριως ηλεκτρονικα κομματια σε αντιθεση με ταινιες της εποχης μας που χρησιμοποιουνται ως επι το πλειστον (nu)metal μουσικες.

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #11 στις: 23/06/09, 18:53 »
Που είναι συγκροτήματα όπως οι Queen... Που είναι οι καλλιτέχνες όπως ο Stevie Ray Vaughan...

Οταν λες συγκροτηματα οπως οι Queen, προφανως αναφερεις παρομοιου "μεγεθους" συγκροτηματα και οχι στυλ μουσικης..!Κοιταξε, λογω της "εκρηξης" των πληροφοριων μεσω του διαδυκτιου κυριως, η "μουσικη βιομηχανια" αλλα και η μουσικη κοινοτητα γενικοτερα, αλλαξαν υφος.Αν οι Queen ειχαν σχηματιστει στην εποχη μας, και την ιδια ακριβως περιοδο ειχε σχηματιστει και ενα συγκροτημα αντιστοιχου μουσικου ειδους στα Τρικαλα (τυχαια η επιλογη περιοχης), πολυ πιθανον αν αυτο απ τα Τρικαλα ειχε πιο οργανωμενη κινηση στο intenet δηλαδη ειχε myspace κλπ, να γινοταν αυτο το πολυ μεγαλο συγκροτημα!!

Τι εννοω??

Πιθανο αν οι Queen στην εποχη τους δεν ειχαν χιλιοδιαφημιστει, να μη τους ειχαμε ακουσει καν σημερα!!Ειναι ολα θεμα της διαφημισης και της προωθησης..
Προσωπικα εχω δει παρα πολλους καλλιτεχνες, σιγουρα θα εχει παρει το αυτι σας, που καναν καριερα στην μουσικη οχι απο ολο το φασμα του internet, αλλα μονο απο το youtube!!Χαμος απο κιθαριστες, πιανιστες, βιολιστες, και καθε ειδους μουσικους ανεβαζουν σε βιντεο τις μουσικες "συλληψεις" τους!!Ενα παραδειγμα που θα αναφερω ειναι ο Andy McKee, ακουστικος κιθαριστας, που με καλη και οργανωμενη διαδοση στο internet, καταφερε να μαζεψει εκατονταδες εκατομμυρια προβολες, και εκανε δισκο με μεγαλη δισκογραφικη εταιρεια...απο τι??Μα απο την καλη διαφημιση!!!!

Και αυτος ακριβως ειναι ο λογος που τα πιο πολλα συγκροτηματα σε αυτην τη δεκαετια...λαμπουν αποτομα και σε 2-3 χρονια σβηνουν!!Διοτι εχεις τοσα πολλα πια που μπορεις να δεις και να ακουσεις με ελαχιστο κοπο και πολυ λιγο ψαξιμο...που απλα δεν προλαβαινεις να τα δεις και να τα ακουσεις ολα!!Και ξαφνικα φτανεις να ακους 20 διαφορετικα συγροτηματα το μηνα!!Και ειναι αλλος ενας λογος που τωρα πια δεν εχουμε τα "μεγαλα αστερια" και τους "stars" αλλα παρα πολλα "καλα" συγκροτηματα!!

Φυσικα δεν υποβαθμιζω σε καμια περιπτωση τις ικανοτητες του εκαστοτε μουσικου, και δεν τα περιοριζω ολα στην διαφημιση!!Απλως επισημαινω πως παλιοτερα ηταν περισσοτερο θεμα...ικανοτητων και αξιας των μουσικων, παρα διαφημιση..

Οσο για τους σολο καλλιτεχνες που αναφερεις, εγω θα εβαζα απ τους πρωτους τον Vai φυσικα,τον Satriani,τον Petrucci, τον Gus G που ειναι και Ελληνας, μπορει αυτοι να ξεκινησαν απο πιο πριν, αλλα συνεχιζουν να βγαζουν πολυ καλο υλικο μεχρι και σημερα, οποτε τους θεωρω και αυτης της δεκαετιας καλλιτεχνες!!Βεβαια αυτοι ειναι απο τις "κιθαριστικες" μου γνωσεις οι καλλιτεχνες που ξερω..σιγουρα υπαρχουν πολλοι αλλοι που δεν εχουν αναφερθει γιατι δεν τους εχω υπο οψην μου, αλλα περιμενω και απο τους αλλους συμφορουμιτες να αυμμετασχουν σε αυτο, και να αναφερουν καλλιτεχνες της δεκαετιας που εκεινοι γνωριζουν :)

O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #12 στις: 23/06/09, 20:51 »
Το όλο θέμα μου θυμίζει κάτι παππούδες που αναπολούν τον Πελέ, τον Κρόιφ και τον Μαραντόνα και λένε με νοσταλγικό ύφος... ''πού να βρεις τέτοιους παιχταράδες σήμερα''.. :-X

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #13 στις: 24/06/09, 11:31 »
Σημασια εχει τι θα θυμόμαστε σε 10-20 χρονια απο την παρουσα δισκογραφια. Οταν ακομα κ το myspace κτλ θα εχουν παρει αλλη μορφη..
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #14 στις: 24/06/09, 11:47 »
Το όλο θέμα μου θυμίζει κάτι παππούδες που αναπολούν τον Πελέ, τον Κρόιφ και τον Μαραντόνα και λένε με νοσταλγικό ύφος... ''πού να βρεις τέτοιους παιχταράδες σήμερα''.. :-X

Φίλτατε. Αν διάβαζες σωστά από την αρχή, το topic έχει την μορφή ερωτήματος και όχι απαξίωσης της δεκαετίας.
Ρωτούσα λοιπόν φίλτατε (με avatar τον Patrick...τίποτα δεν είναι τυχαίο) τι έχει αναδείξει αυτή η δεκαετία και για ποιά (μουσικά) πράγματα θα την θυμόμαστε στο μέλλον.
Απλά προσωπικά δεν βλέπω τίποτα αξιοπρόσεκτο.

Για πες μας λοιπόν, ποιά είναι η γνώμη σου νεαρέ (μιας και εμείς γίναμε παπούδες στα 30 μας). Ειλικρινά με ενδιαφέρει να την ακούσω.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #15 στις: 24/06/09, 12:44 »
Το όλο θέμα μου θυμίζει κάτι παππούδες που αναπολούν τον Πελέ, τον Κρόιφ και τον Μαραντόνα και λένε με νοσταλγικό ύφος... ''πού να βρεις τέτοιους παιχταράδες σήμερα''.. :-X
Και όμως είναι η μαύρη αλήθεια...(δηλαδή το ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι παικταράδες σήμερα).Τα 00's είναι η δεκαετία που κοίταξε στο παρελθόν και αναβίωσε πράγματα, αλλά μόνο αυτό. Κάθε δεκαετία είχε και σε κάποιο είδος αναβιώσεις, αλλά είχε και σημαντικές καινούργιες προτάσεις.Ποιές είναι οι μπάντες της δεκαετίας του 2000 που μπορούνε να μπούνε στο "πάνθεον" της ροκ;
Το ροκ αργοσβήνει  από το 90 και εδώ γιατί έχει ξεχαστεί η συνταγή του. "Ένα μέρος blues,λίγη jazz,λίγη country,αρκετή δόση κλασσικής μουσικής δωσμένης ηλεκτρικά,rock n' roll,μία πρέζα folk και στίχος δυνατός, ιδιαίτερος που μιλάει κατευθείαν στη ψυχή."
Ενώ τώρα ένα garage όλα, home studio εγγραφές και απλά αναμασήματα παλιών καταστάσεων...Γρήγορα, εύκολα και χωρίς κόπο. Αλλά από την άλλη, αφού δεν πουλάνε πιά τα cd και αφού δεν ακούμε πιά αλλά μόνο βλέπουμε, δεν είναι και απόλυτα φυσιολογικά τα video clips και τα show ,να έχουν πάρει τη πρωτοκαθεδρία;
Επιτυχία κάνουν αυτοί που προκαλούν οπτικά (Marilyn Manson π.χ) και ας υπολείπονται μουσικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/09, 13:00 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #16 στις: 24/06/09, 21:58 »
Καταρχάς Αlex_Under παρεξήγησες την παραλληλία που έκανα με τους παππούδες.. Τεσπα, επειδή ζητάς την άποψή μου επί του θέματος, ας την καταθέσω...

Τι μουσική ακούς? Είναι υπερβολή να λέμε ότι ''διανύουμε μια μουσικά στεγνή δεκαετία'' γιατί μουσική δεν είναι μόνο η ροκ ή η μπλουζ... Μήπως η dance (ας την πούμε έτσι γενικότερα) δεν παρουσιάζει πρόοδο? Δεν έχει καλλιτέχνες που θα θυμόμαστε? Χαρακτηριστικά αναφέρω Tiesto και Armin Van Buuren που αν και δεν πολυακούω αυτού του είδους τη μουσική, τους βγάζω το καπέλο...

Επίσης, αρκετή εξέλιξη γνωρίζει κατά τη γνώμη μου η μέταλ.. Ιδιαίτερα η death/black σκηνή.. Το ότι πιθανότατα δε σου αρέσει αυτού του είδους η μουσική (ούτε εγώ τρελαίνομαι) δε σημαίνει κάτι, ούτε αναιρεί την πρόοδό της... Και θα το δεις πως μετά από μια δεκαετία, θα ρωτάμε με καταθλιπτικό τόνο... ''μα που χάθηκαν συγκροτήματα όπως οι Lamb of God?''...

Επίσης, πρόοδο παρουσιαζουν κατά τη γνώμη μου η alternative, brit pop αλλά και η progressive σκηνή (τόσο ροκ όσο και μέταλ)...

Συγκροτήματα-θρύλοι δεν ξέρω αν θα υπάρξουν στο μέλλον.. Κάτι τέτοιο προυποθέτει διάρκεια στο χρόνο, κάτι που δεν είναι δυνατόν όταν τα ΜΜΕ, οι δισκογραφικές κλπ στρέφονται συνεχώς προς το mainstream και τη μόδα... Αλλά σημασία δεν έχει να υπάρχουν ένα-δυο καλά συγκροτήματα.. Αλλά καλή μουσική γενικότερα!



Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #17 στις: 24/06/09, 22:30 »
Αλλά σημασία δεν έχει να υπάρχουν ένα-δυο καλά συγκροτήματα.. Αλλά καλή μουσική γενικότερα!
...Που ευτυχώς για μας υπάρχει μπόλικη...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #18 στις: 24/06/09, 22:37 »
Γενικά και εγώ πιστεύω ότι την συγκεκριμένη δεκαετία περισσότερο σαν δεκαετία του downloading θα μπορούσαμε να την χαρακτηρίσουμε.Οποιοδήποτε ρομαντικό ίχνος είχε παραμείνει στα 90's από τις προηγούμενες δεκαετίες εξαφανίστηκε πλήρως.
Από τη μια λόγω της συνεχής μουσικής ροής δύσκολα θα ξαναδούμε να γεννιούνται συγκροτήματα τύπου maiden,metallica(προσωπικα δεν πολυγουστάρω κιόλας), από την άλλη όμως ο καθένας είναι πλέον σε θέση να ψαχτεί λίγο παραπάνω.Υπάρχουν άπειρα αξιόλογα συγκροτήμα που επεκτείνονται σε τομείς πέρα από το κλασσικό μέταλ ενώ αν δούμε ξεχωριστά κάθε χρονιά των 00's θα παρατηρήσουμε ότι βγήκαν πάμπολλα αριστουργήματα.Προσωπικα λόγω της έκρηξης που υπήρξε σε death κλπ. συγκροτήματα την προτιμώ από την προηγούμενη δεκαετία που υπήρχε και το θέμα με το grunge.



btw επίτελους ένα ωραίο μουσικό θέμα αλλά ώ τι έκπληξις έχει μικρή συμμετοχή :P
Που είναι αυτοί που προασπίζονται την μουσικότητα του κιθάρα άραγε?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #19 στις: 24/06/09, 23:51 »
Νταξει δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο καθε δεκαετια να εχει τις απιστευτες mainstream μπαντες που γεμιζουν σταδια με τις τουρνε τους κτλ. Για μενα τα 00s βγαζουν παρα πολυ καλη μουσικη. Απλα θελει, ψαξιμο. επειδη βρισκομαστε στν εποχη της υπερπληροφορισης και βομβαρδιζομαστε καθημερινα με απειρα ονοματα απλως θελει λιγο παραπανω και πιο προσεκτικο ψαξιμο. Για μενα τα τελη των 90s και τα 00s κρυβουν απιστευτα διαμαντια και δεν με ενδιαφερει αν σε πωλησεις εχουν το μεγεθος των μεταλικα, των maiden και λοιπα. Μου αρκει που παιζουν το γραφουν το ιδιο καλη μουσικη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #20 στις: 25/06/09, 00:46 »
Μουσικά...για το extreme metal πιστεύω πως τα 00s έχουν να δώσουν ονόματα....και αρκετά....mastodon (δημιουργήθηκαν τέλη του 99 οπότε πιάνονται για 00s ;D), gojira (το χω ξαναπει...θα κάνουν πολύ γερό μπαμ....)....αυτά τα δύο ενδεικτικά...

Θα συμφωνήσω επίσης με τον Korgy που είπε περι myspace music.....και επίσης με τον άλλον παλίκαρο (δεν θυμαμαι ποιον...νομιζω ο King Mob) που είπε για την άνθηση του downloading......

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #21 στις: 25/06/09, 01:04 »
Δεν ξέρω αν 2 συγκροτηματάκια ονόματι MUSE και White Stripes σου προσέφεραν τίποτα, πάντως στο βιβλίο της ιστορίας της μουσικής γράφτηκαν ήδη με χρυσά γράμματα. Και για να μιλήσω και πέρα από προσωπικά γούστα, η λίστα είναι πολύ μεγάλη... Linkin Park, Amy Winehouse, trance μουσική, και άλλα πολλά που αγνοώ, ενώ για να αναφερθώ και πάλι στις προτιμήσεις μου (που δεν ανήκουν στα μεγαθήρια) Audioslave, The Avett Brothers, Wolfmother, Black Keys, Evanescence.... Επίσης πολλοί αγαπημένοι καλλιτέχνες έβγαλαν δισκάρες στα 00ς, ισάξιες με της χρυσής τους περιόδου, όπως Dylan, Green Day, R. Plant, AC/DC, Radiohead, Maiden.

Δυστυχώς, όμως, στα 00ς επήλθε και ο θάνατος της μουσικής βιομηχανίας όπως τη γνωρίζαμε, και το αποτέλεσμα είναι πολύ μικρή "επένδυση" σε νέα ταλέντα και επικράτηση των "δεινοσαύρων" στην παγκόσμια σκηνή.

edit: Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι είναι η δεκαετία του rock band και του guitar hero, τα οποία μύησαν πάρα πολλά παιδιά από...8 ως 18 ετών..στην κιθαριστική μουσική, η οποία είναι ξεπερασμένη ακόμα και για τους γονείς τους!!
Επίσης είναι η δεκαετία που μας έδωσε Chinese Democracy!!!!!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/09, 01:16 από jimmy 1916 »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #22 στις: 25/06/09, 02:37 »



- Timperlake & Timbaland η μαιντανοι της δεκαετίας


μαιντανοι δυο απο τους μεγαλυτερους παραγωγους της δεκαετιας στο ειδος; μαιντανος ενας τυπας με τη φωνη του timberlake? αμα θες να βρεις μαιντανους πες καλυτερα την britney spears.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/09, 02:44 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #23 στις: 25/06/09, 02:42 »
γενικα νομιζω οτι το γεγονος οτι ανατρεχουμε σε παλιες μπαντες  και ακομα τις ακουμε και τις θεοποιουμε δειχνει οτι δεν εχουν βγει και τοσα αξιολογα πραγματα απο το 2000 και μετα. ωστοσο,με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις κατι που αξιζει. και δε χρειαζεται οπωσδηποτε να το ξερει ολος ο κοσμος για να ειναι καλο.  8)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 00's Έχουν κάτι να προσφέρουν?
« Απάντηση #24 στις: 25/06/09, 03:06 »
Να κάνω μόνο μιά παρατήρηση πάνω σε κάτι που είπε ο Άρης. Δεν νομίζω ότι οι μπάντες που ανέφερε ήταν ποτέ mainstream...Και θα δώσω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Μιά κλασσική θρυλική μπάντα όπως οι Purple είχε μόνο ένα Νο1 στην Αγγλία το Black Night to 1970 και κανένα στην Αμερική (ούτε καν το Smoke on the Water που θεωρείτε το πιο γνωστό τους) . Παρ'όλα αυτά επηρέασαν και επηρεάζουν ακόμα. Mainstream ανέκαθεν ήταν η ποπ και τα χορευτικά κομμάτια.Και επίσης συμφωνώ ότι υπάρχει πλέον περρίσευμα πληροφορίας στη μουσική, αλλά και πάλι κάποιοι ακούγονται περισσότερο και προωθούντε. Παράδειγμα Evanescence. Αλλά με το χέρι στη καρδιά...Δεν υπάρχουν στην ιστορία του ροκ τουλάχιστον 200 καλύτερες μπάντες;
Εγώ επιμένω ότι και η δεκαετία του 90 ,αλλά και του 2000 υπήρξαν περισσότερο δεκαετίες που χορταίναν το μάτι και όχι το αυτί.Τεράστιο κακό έκανε η τεχνολογία και οι φτηνές παραγωγές καθώς και το download. Κάποτε για να γράψεις έπρεπε να είσαι μουσικός. Τώρα απλά καλός χρήστης.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
18648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/07, 18:19
από Kiratzoharris
3 Απαντήσεις
4407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
4 Απαντήσεις
3137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 02:56
από Valantis
2 Απαντήσεις
2112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/08, 11:56
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
6 Απαντήσεις
4466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 17:53
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/10, 13:30
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 00:46
από Lo.Lee.Ta
18 Απαντήσεις
10669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
27 Απαντήσεις
11759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
15627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 21:00
από Uriah