Αποστολέας Θέμα: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.  (Αναγνώστηκε 125275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #100 στις: 22/03/07, 13:02 »
Σημερα εχω το πρωτο μου μαθημα κιθαρας  8)
Διαβασα τις συμβουλες σας  στον Julian και προσανατολιστηκα κι εγω :)
Julian νομιζω πως οι προβληματισμοι ειναι κοινοι οταν ξεκιναει κανεις κιθαρα σε οχι παιδικη ηλικια:)
Και ειναι σημαντικο να βρεις τελικα τι ειναι ακριβως αυτο που θελεις, και τον τροπο να το μεταφερεις στον δασκαλο.
Εγω πριν παρω τη δικη μου κιθαρα, αφου ακομα δεν ξερω αν θελω κλασσικη ή ακουστικη, του ειπα να φερει δυο δικες του, να παιξω και να δω...    ::)  ( δεν με εδειρε  ;D)
Τη καλημερα μου!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/07, 13:06 από argentina »
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος -=Στέλιος=-

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ...---...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #101 στις: 22/03/07, 15:51 »
Η φήμη τουλάχιστον οτι ξέροντας κλασσική περνάς πιο εύκολα στις άλλες πρέπει να ισχύει ε;
Χωρίς να έχω εμπειρία πάνω στο θέμα μου φαινεται λογικό να ισχύει γιατί θα έχεις καποια επαφη με κιθάρα αλλά κατα την ταπεινή μου άποψη είναι λάθος αμα θες να ξεκινήσεις ηλεκτρική ή ακουστική να ξεκινάς απο κλασσική.

Αποσυνδεδεμένος tolinaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #102 στις: 22/03/07, 16:31 »
Αν έχεις ξεκαθαρίσει τι θελεισ να μάθεις τοτε με την κλασική θα μάθεις μονο τα βασικα οπως πώς να πιάνεις την κιθάρα, συνχορδίες, νότες, θεωρία. Το μόνο που θα σου φανεί περίεργο μόλις πιάσεις την ηλεκτρική ειναι ότι το τάστο ειναι πολύ πιο μικρο στην ηλεκτρική.καλή επιτυχία στο πρώτο σου μάθημα!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #103 στις: 22/03/07, 17:44 »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές.
Σίγουρος για το αν θέλω να μάθω κλασσική δεν είμαι.Πάντως όταν μάθω σίγουρα δεν θα μείνω μόνο σ'αυτή.
Η φήμη τουλάχιστον οτι ξέροντας κλασσική περνάς πιο εύκολα στις άλλες πρέπει να ισχύει ε;


Οτι ειναι πιο ευκολο να περασεις στις αλλες ειναι.Το θεμα ειναι ποσο καιρο θα φας στη κλασικη.Ξερω παιδια που κανουν 3 χρονια κιθαρα κλασικη και δεν ξερουν να παιξουν συγχορδιες με πενα σε ακουστικη  ::)
Αν σε ενδιαφερει να παιζεις τραγουδια με τη παρεα σου,θες ακουστικη κιθαρα.
Μπορει καλιστα ο δασκαλος σου να σου μαθει θεωρια σε ακουστικη κιθαρα.
Αν σου αρεσει η κλασικη μουσικη καλα εισαι με την κλασικη.
Αν εισαι ροκας η μεταλας,κατευθειαν ηλεκτρικη  8)
Στα λεω γιατι μπορει να κουραστεις και να τα παρατησεις με τη κλασικη
Δες και εδω τι λενε αλλα παιδια
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ
Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?

Καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος julian

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #104 στις: 22/03/07, 22:07 »
Λοιπόν παιδιά απ'ότι κατάλαβα μάλλον η ακουστική είναι η κιθάρα που μου ταιριάζει αφού ακούω ροκ και έντεχνα ελληνικά.Προς το παρόν όμως θα συνεχίσω με την κλασσική λόγω "τεχνικών" δυσκολιών(δεν περισσεύουν για αγορά ακουστικής).Βέβαια ο δάσκαλος που έπαιξε στην κλασσική λίγο το stairway to heaven και το α house is not a motel(love) δεν μου ακούστηκαν καθόλου άσχημα.Σίγουρα η επόμενη κιθάρα θα είναι μια καλή ακουστική.
Ονειρεύομαι τη μέρα που θα μπορώ να τα παίξω κι εγώ.
Ευχαριστώ giganta,tolinaki,harris68,buckethead_rules.Καλή συνέχεια argentina.
 

Αποσυνδεδεμένος alkatar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #105 στις: 24/03/07, 17:31 »
ΓΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΙΔΙΑ ΜΟΙΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΜΙΛΟΠΑΡΜΕΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΕΙΑ (16) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΙΘΑΡΑ. ΑΠΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Η ΤΡΕΛΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΠΙΑΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΙΘΑΡΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗ ΒΓΑΛΩ ΑΠ'ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΔΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΕΙΝΑΙ ROCK: LINKIN PARK, EVANESCENCE, GREEN DAY, LIMP BIZCIT  Κ.Τ.Λ
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? (ΩΔΕΙΟ, ΔΑΣΚΑΛΟ, ΜΟΝΟΣ) ΚΑΙ ΤΙ ΚΙΘΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ? (ΚΛΑΣΙΚΗ, ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ, ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ)
ΕΠΙΣΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΤΟΝ ΟΡΟ ΚΙΘΑΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ?
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΕΙ ΜΕ ΑΡΜΟΝΙΟ ΟΠΟΤΕ ΞΕΡΩ ΝΟΤΕΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΨΙΛΟΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΕΙΞΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΠΡΩΤΑΚΟΥΣΤΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #106 στις: 24/03/07, 17:47 »
1. Μην γράφεις με κεφαλαία.
2. Γνώμη μου: με δάσκαλο. Στο ωδείο θα χάσεις πολύ χρόνο αν θέλεις να παίζεις μόνο   
    rock. To ίδιο μάλλον θα συμβεί αν προσπαθήσεις μόνος σου,στο λέω εκ πείρας :'( :'(
3. Ηλεκτρική.

Αποσυνδεδεμένος alkatar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #107 στις: 24/03/07, 21:06 »
Μάλιστα κατάλαβα δεν μου είπατε ώμος ποιά η διαφορά ανάμεσα στην ηλεκτρική και στην ακουστική?
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #108 στις: 24/03/07, 21:28 »
Κατασκευαστικά, η ηλεκτρική βγάζει ήχο με μαγνήτες ενώ η ακουστική με το σκάφος. Η ακουστική έχει μεγαλύτερο σώμα. Η φιλοσοφία στο παίξιμο είναι διαφορετική, σε πολύ γενικές γραμμές η ακουστική είναι περισσότερο για ακκόρντα και η ηλεκτρική κάπως πιο σόλο. Αυτά θα τα δείς στην πορεία. Αν θέλεις να παίξεις μόνο ροκ τότε απαραίτητα ηλεκτρική!!!

Αποσυνδεδεμένος -=Στέλιος=-

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ...---...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #109 στις: 24/03/07, 23:20 »
Επίσης αμα παίζεις ηλεκτρική και πέσει το ρεύμα πας για...υπνο  :P
Σε πολύ γενικές γραμμές η ακουστική είναι περισσότερο για ακκόρντα και η ηλεκτρική κάπως πιο σόλο. Αν θέλεις να παίξεις μόνο ροκ τότε απαραίτητα ηλεκτρική!!!
Σε αυτό θα διαφωνήσω.(κατα την ταπεινή μου πάντα άποψη) Δεν ειναι ουτε η ακουστικη για ακόρντα ουτε η ηλεκτρικη για σολο.Και οι δύο ειναι κιθάρες και μπορουν να παίξουν και το ρυθμικο (ακόρντα ή δυναμικα ακόρντα) αλλα και το lead (σολιστικο) μέρος ενος κομματιού απλα το θέμα ειναι για τι κιθάρα εχει γραφτεί το κομμάτι ! Έμενα γενικά μου αρέσει πιο πολυ ο ήχος της ακουστικής αν και "παίζω" (ή προσπαθώ τουλαχιτον) και ηλεκτρική.Είναι ανάλογα το κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #110 στις: 24/03/07, 23:32 »
Ίσως να έχεις δίκιο...

Αποσυνδεδεμένος alkatar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #111 στις: 25/03/07, 16:17 »
Να σας ρωτίσω κάτι αυτή η κιθάρα είναι καλή για μένα, ενοώ για αρχή και αν ναί πώς βρίσκεται την τιμή της????? (ακριβή-φτινή)

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000QxRczmZP?CatalogVideo=&ProductUUID=iWHVqHzlIykAAAEReilpODFr&CatalogCategoryID=N5DVqHzlDO0AAAEOCHExe6fF&JumpTo=OfferList

Ευχαριστώ!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #112 στις: 25/03/07, 16:25 »
Το φθηνή-ακριβή εξαρτάται από το πόσα χρήματα είσαι διατεθημένος να δώσεις. Θα έλεγα πάντως ότι για πρώτη κιθάρα το ποσό είναι οκ.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #113 στις: 25/03/07, 16:41 »
Θα έλεγα επίσης ότι η συγκεκριμένη κιθάρα ανήκει στις καλές επιλογές για αρχάριους. Αλλά και αυτό είναι σχετικό...Το παρακάτω είναι copy-paste από ένα review στο harmony-central:

"Guitars are a matter of prference. A friend of mine has a favorite guitar that most people would never buy. It was his first guitar. It is a mid 80's cheap Yamaha Strat copy with 21 frets, 3 single coils and a very squared off Strat body and an ok neck. He owns several other pricey guitars and always goes back to his Yamaha. One mans junk is another mans treasure."

Με λίγα λόγια το ποιά κιθάρα είναι καλή για σένα μόνο εσύ μπορείς να το πείς με σιγουριά. Πολλές φορές βέβαια αυτό παίρνει πολύ καιρό και δοκιμές με διάφορα όργανα για να το διαπιστώσεις.

Αποσυνδεδεμένος julian

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #114 στις: 30/03/07, 23:21 »
Λοιπόν παιδιά έπειτα απο τις συμβουλές σας αποφάσισα να αγοράσω ακουστική(είχα ξεκινήσει με κλασσική αν θυμάστε).
Πήγα λοιπόν σήμερα στον Καγμάκη και ρώτησα για Takamine αφού είδα οτι η πλειοψηφία στο forum τις θεωρεί απο τις καλύτερες επιλογές.Μου είπε οτι μόλις έχει παραλάβει ένα καινούργιο μοντέλο της Takαmine(ηλεκτρακουστική)το οποίο δεν το είδα αφού είναι ακόμα στην αποθήκη και η τιμή της είναι 300€.
Θεωρείτε οτι παίρνω κάτι αξιοπρεπές σ'αυτή την κατηγορία τιμής;
Επίσης επειδή προτιμώ το μαύρο χρώμα(η συγκεκριμένη βγαίνει και σε μαύρο),έχει καμμία υπόσταση αυτό που μου είπε κάποιος άλλος έμπορος ότι τις βάφουν μαύρες για να καλύψουν ατέλειες του ξύλου;(δεν είχε βέβαια καμμία μαύρη κιθάρα στο μαγαζί του).
Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.

Αποσυνδεδεμένος jimi_scorpion

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα- Ρυθμός
« Απάντηση #115 στις: 22/11/07, 21:01 »
Γεια σας παιδια...εγω θελω να ζητησω την βοηθεια των πιο εμπειρων σε κατι.
Παιζω κιθαρα 2 χρονια και παιζω κυριως σκληρη ροκ. Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα καθως ειχα τη τυχη να μαθω ευκολα μονος μου. Εχω εναν κολλητο ο οποιος ασχολειται εξισου και ενω παιζει πολυ ωραια και ειναι πολυ γρηγορος
αλλα εχει ενα μικρο προβλημα...αδυνατει να κρατησει ρυθμο ενω εχει αυτι (πιανει ευκολα νοτες και συγχορδιες) εγω δε μπορω να τον βοηθησω καθως δεν γνωριζω τιποτα απο ασκησεις αφου ειμαι αυτοδιδακτος. Αν ξερει κανεις να μου υποδειξει καποιον πρακτικο τροπο με τον οποιο θα μπορουσα να τον βοηθησω θα βοηθουσε πολυ...καποια ασκηση ωστε να μαθει κρατιεται εντος ρυθμου...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα- Ρυθμός
« Απάντηση #116 στις: 24/11/07, 19:16 »
Γεια σας παιδια...εγω θελω να ζητησω την βοηθεια των πιο εμπειρων σε κατι.
Παιζω κιθαρα 2 χρονια και παιζω κυριως σκληρη ροκ. Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα καθως ειχα τη τυχη να μαθω ευκολα μονος μου. Εχω εναν κολλητο ο οποιος ασχολειται εξισου και ενω παιζει πολυ ωραια και ειναι πολυ γρηγορος
αλλα εχει ενα μικρο προβλημα...αδυνατει να κρατησει ρυθμο ενω εχει αυτι (πιανει ευκολα νοτες και συγχορδιες) εγω δε μπορω να τον βοηθησω καθως δεν γνωριζω τιποτα απο ασκησεις αφου ειμαι αυτοδιδακτος. Αν ξερει κανεις να μου υποδειξει καποιον πρακτικο τροπο με τον οποιο θα μπορουσα να τον βοηθησω θα βοηθουσε πολυ...καποια ασκηση ωστε να μαθει κρατιεται εντος ρυθμου...

Nα παίζει πάντα με μετρονόμο.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #117 στις: 19/12/07, 13:07 »
Upstroke with power chords!

Έχω πρόβλημα όταν παίζω upstroke power chords με βάση τη A. Ακούγεται χάλια ο ήχος, καμιά σχέση με το upstroke...
 
 Είμαι ψαράς...
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος thanos-13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #118 στις: 24/12/07, 23:04 »
παιδια ειμαι και εγω ενασ αυτοδιδακτοσ κιθαριστας.χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.εχω μαθει τα βασικα π.χ ανοιχτες χορδες,και πρωτες νοτες.με τι να συνεχισω?
 ??? :o

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #119 στις: 25/12/07, 00:38 »
Είναι σημαντικό να αυξήσεις λίγο τη ταχύτητα σου, ώστε να εξοικειώσεις το χέρι σου. Κάνει ασκήσεις για αυτό, και θα έχεις παράλληλο όφελος την εκγύμναση του χεριού σου..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος thanos-13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #120 στις: 25/12/07, 19:25 »
εχετε κανενα σαιτ να μου προτεινετε?
με ποιο τροπο θα αυξησω την ταχυτητα μου.τωρα προσπαθω με τισ συγχορδιες αλλα δυσκολευομαι να βαλω τα δαχτυλα στην καταλληλη θεση την καταλληλη στιγμη :'( :o

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #121 στις: 26/01/08, 04:30 »
εχω δυο μερες που ξεκινησα ηλεκτρικη, και εχω απογοητευτει λιγο... παρα την μεγαλη μου προσπαθεια εχω τα εξεις προβληματα

τα δαχτυλα μου του αριστερου χεριου πονανε, και αρκετα.. αυτο συμβαινει και οταν προσπαθω  να τα ανοιξω για να καταφερω μια συνχωρδια και οταν ποιεζω τις χορδες

αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι καποιες  συνχωρδιες οσο και αν προσπαθω το ξερω οτι δε θα καταφερω ποτε να τις παιξω...  για παραδειγμα  η B maj, Β min, c min ειναι μερικες απο αυτες... Λετε να εχει προβλημα ανατομικο η παλαμη μου και να μην μπορω μονο εγω  να τις πιασω στην ταστιερα?

εσεις τις παιζετε τοσο ευκολα?
παρα ολα τα παραπανω θελω να μην το βαλω κατω και να συννεχισω ...αλλα οταν φτανω σε ενα σημειο που βλεπω οτι δεν μπορω να παω παρακατω τι να κανω? τι με συμβουλευετε εσεις?


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #122 στις: 26/01/08, 11:27 »
Η καλυτερη συμβουλη που θα μπορουσε να δωσει καποιος σε αυτη την περιπτωση ειναι υπομονη.
Κανεις δεν εγινε μεσα σε 2 μερες "παιχταρας" και εαν καποιος εδω στο πει αυτο, μαλλον προκειται για παιδι θαυμα.
Εγω χρειαστηκα 1 χρονο ολοκληρο για να κανω μπαρε χωρις να τριζουν ολες οι χορδες ή να χρησιμοποιω ικανοποιητικα το μικρο δακτυλακι του αριστερου χεριου.

Το παν ειναι να πεισμωνεις και να προσπαθεις μεχρι εκει που μπορεις να φτασεις καθε στιγμη. Μην πιεστεις για το κατι παραπανω, γιατι μπορει να προκαλεσεις προβλημα στα χερια σου. Οπως ολα τα πραγματα και αυτα πρεπει να συνηθισουν αυτα που τους βαζεις να κανουν.

Ειναι σαν να παιρνεις εναν αριστοκρατη της Εκαλης να σου σφουγγαρισει το σπιτι..Γινεται με την πρωτη μερα να τα καταφερει? :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #123 στις: 26/01/08, 11:41 »
A και να προσθέσω ότι είναι πιο εύκολο να μάθεις ηλεκτρική σαν πρώτη κιθάρα παρά να μάθεις ηλεκτρική ενώ έχεις πρώτα μάθει κλασική ή ακουστική.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος BiblioNoPaidaras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δύναμη βρίσκεται μέσα μας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #124 στις: 03/02/08, 17:33 »
Λοιπόν, φίλε ομιλοπαρμένε...
Ήτανε θυμάμαι 10 χρόνια πριν όταν ένα κρύο απογευματάκι μου άνοιξε την πόρτα η δασκάλα της κιθάρας (άγνωστη μέχρι τότε) και με έβαλε για πρώτη φορά να πάρω την κιθάρα στα χέρια μου.

Το σημαντικότερο, κατα τη γνώμη μου, κριτήριο για το τι θα πρέπει να κάνεις είναι η ΗΛΙΚΙΑ σου. Αν ήσουνα μικρότερος, όπως ήμουνα κι εγώ όταν άρχισα θα σου έλεγα να ακολουθήσεις αυτό που έκανα εγώ. Άρχισα με κλασική κιθάρα και κλασικά κομμάτια, θεωρία κτλ, πράγματα που οι περισσότεροι εδώ μέσα θεωρούν βαρετά και ξεπερασμένα. Μόνο κάποιος που επέμεινε και άντεξε όλα αυτά τα βαρετά ίσως χρόνια κλασικής κιθάρας και θεωρίας καταλαβαίνει την άξία τους. Και τώρα μπορώ να λέω με βεβαιότητα (κι όσοι κάνατε ότι κι εγώ υποστηρίξτε με), ότι δε μπορεί κανείς να πει ξέρω πραγματικά καλή κιθάρα χωρίς να έχει περάσει αυτά που σου περιγράφω. Όσο και να με δυσκόλεψαν, μου πρόσφεραν αφάνταστες γνώσεις και τώρα (όσο κι αν φαίνεται ότι ένα κλασικό κομμάτι διαφέρει από οποιοδήποτε ροκ τραγούδι), με βοηθούν να παίζω χωρίς καμία δυσκολία (σε κλασική, ακουστική, ηλεκτρακουστική, ηλεκτρική) και χωρίς να χρειάζεται να ακούω παραπάνω από μια φορά κάποιο κομάτι, αλλά και να γράφω δικά μου.

Η ηλικία σου όμως δε θα έλεγα ότι ευνοεί αυτή την πορεία.
Η γνώμη μου είναι να πας σε δάσκαλο ή ωδείο και να αρχίσεις με κλασική κιθάρα. Μάθε βασικές αρχές θεωρίας και κάποια κλασικά κομάτια. Δεν εννοώ για πολύ καιρό... 1, 2, 3 χρόνια το πολύ. Ύστερα θα μπορέσεις σιγά σιγά και με τη βοήθεια του δασκάλου να προχωρήσεις σε τραγούδια που σου αρέσουν και να τα παίξεις πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο που απλά πήρε μια μέρα την ακουστική κι άρχισε να τη γραντζουνάει...


Αυτά από μένα, τα συμπεράσματα και η απόφαση δική σου. Καλή συνέχεια.


Ενα λεπτό ρε άνθρωπε του θεού.
Καλά όλα αυτά αλλα τί ρόλο παίζει η ηλικία;!!!!!!!
Μην το αποθαρύνεις το παλικάρι μια χαρά είναι τα 21 και έχουμε φτάσει στην εποχή που δεν παίζει ρόλο η ηλικία Όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις καινούργια πράγματα ΑΛΙΜΟΝΟ να πεις τώρα είμαι 35 -45 και είμαι μεγάλος να μάθω!!!!!!!!!!

Τρανό παράδειγμα για τους ΤΗΕ ΖΙΜΜΕRS 
  .Αντε θα μου πεις αυτοί ειναι μεγάλοι  και περίπτωση.
Όμως
Πολλοί αρχίσανε  ""μεγάλοι"" να παίζουν όργανο και διέπρεψαν.


Για εσένα που άνοιξες το θέμα όχι μόνο κιθάρα μάθε αλλα αν μπορείς αλλα 15 όργανα μάθε.
Εγω άρχισα θεωρία μέχρι(Αρμονία), αρμόνιο 10 - πιάνο 1 χρο -και τώρα που είμαι 26 μαθαίνω κιθάρα και παίζω και καλό τουμπερλέκι.
Μην μασάς προσώρα στα όνειρά σου :)
Για να καλυτερέψουμε αυτόν τον κόσμο πρέπει να καλυτερέψουμε τους εαυτούς μας πρώτα:->

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
4 Απαντήσεις
3953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan
8 Απαντήσεις
6072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:23
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/13, 15:45
από kyriakos_t
12 Απαντήσεις
5164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 13:54
από The Rocker
11 Απαντήσεις
6461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz
2 Απαντήσεις
5835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/19, 15:52
από saspect