Αποστολέας Θέμα: Περί Μεταναστών...Μία Κυρία που μιλάει με νούμερα και δ  (Αναγνώστηκε 16366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
http://kala-nea.gr/?p=11217
 
Το βίντεο -->
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Έχεις ενημερωθεί για την εξέλιξη αυτής της υπόθεσης?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Βεβαίως και όχι παππού! Αν έχεις κάτι καινούριο, στείλε!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ωχ Βωχ παππού, που μπορεί να φτάσει κάποιος, υπό την επήρεια αλκοόλ!! Αψέντι είχανε πιει ??
Δεν είναι λίγο περίεργο που το αποφασίσανε στα εκεί κάτω μέρη ?? Πόσα μπουκάλια είχανε πιει ?? Λογικό να βγεί μετά ο Λάκων Παγανιά! Περίεργο πάντως το όλο στόρυ... Γιατί ας πούμε να φοβούνται για αναταραχή μεγάλου μεγέθους, αφού μία ομάδα ήτανε που έκανε τις καραγκιοζιές και όχι όλοι οι μετανάστες που ζούνε εκεί τριγύρω?? Άλλωστε όσοι ζούνε εκεί τριγύρω, κάποιοι λογικά τους δίνουνε δουλειά και φράγκα...τώρα τους βάλανε ας πούμε όλους στο μάτι ? Έαν πάρει φόρα ένα μέρος, μάλλον θα γίνει της μόδας.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Επειδη ενα μερος της καταγωγης μου ειναι απο εκεινα τα μερη, πρεπει να πω πως γενικα η κατασταση στη Ν.Πελοποννησο ( και στο κομματι της Λακωνιας μαλιστα ) εχει φτασει στο απροχωρητο!

ΟΜΩΣ, δε φταινε οι παρανομοι μεταναστες αλλα οι ντοπιοι κατοικοι που για χαρη της παραγωγης, της βαριεμαρας του νεοελληνα αγροτη και των φτηνων εργατικων χεριων, εξωθουν τους συγκεκριμενους ανθρωπους να δουλευουν πολλες ωρες, με χαμηλο ( εως ανυπαρκτο )  ημερομησθιο, με την απειλη πως θα τους καταδωσουν στην αστυνομια εαν παραπονεθουν παραεξω και βεβαια τη διαμονη τους σε καταλυματα που δε θυμιζουν....ουτε καν σκηνες!

Λογικο ειναι καποια στιγμη ο τοπος να φτασει σε ενα κορεσμο απο εργατικα χερια και παρανομους μεταναστες! Οπως ακριβως συνεβη με τους μεταναστες στη Κρητη ( ασχετα εαν διαφωνω για τη μετεπειτα εξελιξη της υποθεσης με τη καταληψη της Νομικης ). Και βεβαια οι κατοικοι, οπως και η τοπικη αστυνομια ( που περισσοτερο για εμποροι ναρκωτικων κανουν, παρα για αστυνομια ), βολευονταν με αυτη τη κατασταση!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Freemind, για να τα λές, όλο και κάτι θα ξέρεις, αλλά νομίζω ότι σε όλες τις περιοχές και όχι μόνο σε αυτές, οι μετανάστες παίζουνε σε διάφορες ταχύτητες...Από την μία παράνομοι, από την άλλη νόμιμοι και από την παράλλη τόσο νόμιμοι ώστε να έχουν γίνει Έλληνες..Όσο για τους μισθούς και τα φθηνά εργατικά χέρια, υπάρχει και η άλλη μεριά, που πληρώνεται το ίδιο και πολλές φορές καλύτερα από τον Έλληνα..άσε που μπορεί να έχει και πολύ περισσότερη δουλειά από τον Έλληνα, χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω. Ίσως να είναι θέμα επιβολής της ύπαρξής τους και όχι αγανάκτηση για την κακομεταχείριση.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Τι να πω βρε παιδιά.... Πολύ περίεργα τα πράγματα!

Έχει δίκιο ο free. Οι περισσότεροι έχουν έρθει στην Ελλάδα μέσω trafficking,
http://olympia.gr/2009/08/10/frontex-aegean-war/
πάντως όσοι έχουν απελευθερωθεί από τα συμβόλαια των δουλεμπόρων παίρνουν μεροκάματο 40 ευρώ, το οποίο θα ζήλευαν πολλά παιδιά νομίζω. Παρόλα αυτά έχουν υποστεί χοντρή κακοποίηση μέχρι να φτάσουν στην "απελευθέρωση".
Από την άλλη η αστυνομία προσπαθεί:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_26/01/2011_430160
http://www.voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=34001

Όταν όμως εξαρθρώνει κυκλώματα και εκμεταλευτές
http://www.eleftheriaonline.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=110:%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B1-%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BF-%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82&Itemid=16&tmpl=component&print=1

συμβαίνουν κάτι τέτοια
http://skalalakonias.wordpress.com/2010/09/15/pakistani-immigrants-skalalakonias/
ή τέτοια
http://skalalakonias.wordpress.com/2010/09/15/%ce%b5%ce%bd%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%b1%ce%bd%ce%b1%cf%83%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b1%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%ba%ce%b9%ce%bd%ce%b7%cf%83%ce%b7-%ce%b5%ce%bd%cf%89%ce%bc/

Γενικά βλέπω τα πράγματα δύσκολα. Πρώτ' απ' όλα το "πήραν τον νόμο στα χέρια τους" μου θυμίζει έντονα κίνημα διοδίων. Ύστερα, γνωρίζοντας καλά τους Ισλαμιστές, ξέρω ότι δεν θα βεβήλωναν σε καμμία περίπτωση σύμβολα Χριστιανικής πίστης. Ας θυμηθεί κανείς τι είχε γίνει το 2009:
http://olympia.gr/2009/12/22/genocide-in-greece/

Δεν ξέρω... Ίσως έχει δίκιο ο free, ίσως έχει δίκιο κι ο δήμαρχος Ευρώτα:
http://www.argoliki.gr/index.php/argoliki-epikairotita/pel/ssos/agkathi-i-eisroi-metanaston-sti-notia-lakonia.html
ίσως έχουν δίκιο κι οι Λάκωνες που πήραν τον νόμο στα χέρια τους εφόσον οι αρχές δεν μπορούν να βοηθήσουν, ίσως έχουν δίκιο και οι μετανάστες... ίσως δεν δώσαμε και πολύ σημασία όταν ήταν παχιές οι αγελάδες:
Απ: Συνεργασία Ανθρωπιστών & Ρατσιστών. Γίνεται?

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
   Χάος παππού! Χωρίς να σημαίνει ότι μέσα στο χάος δεν υπάρχουν κάποιοι με λογική.Τη δική τους λογική. Αρκεί να μην είναι, άλλα λέω σήμερα, άλλα λέω αύριο. Βέβαια αν κάποιος έχει φάει εγκεφαλικοψυχικό τσουνάμι, τέτοια θα είναι και η "λογική" του. Σα να λέμε η αλήθεια μου - η λογική μου. Χωρίς να ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι 40 Λάκωνες που πήραν τους δρόμους, ούτε όμως και ποιοι ήτανε οι μετανάστες που απείλησαν τη δασκάλα...το μόνο που μπορώ να καταλάβω, είναι ένα μέρος Λακώνων αλλά και μεταναστών, πάσχουν από το παραπάνω τσουνάμι ή το παίζουν ασθενείς λόγω κέρδους.
Δηλαδή, καμμία σχέση, με χάος, παράλογο ή περίεργο.
Ιδιαίτερα όταν δεν γίνονται συγκεκριμένα τα πράγματα και τα καλύπτει μπόλικη λάσπη, ξεκινάνε γενικότητες, μαύροι εναντίον άσπρων και το πανηγύρι φουντώνει. Χλωρά και ξερά όλα μαζί στη πυρά.
   Όσο για το τελευταίο λινκ που παραθέτεις, θεωρώ πως μιλάς για πάρα πολλά, το ίδιο σημαντικά, με διαφορετικό κέντρο βάρους το καθένα, γι αυτό και δεν σε καταλάβαν οι κιθαρίστες. Τα λες και ολίγο κωδικοποιημένα και συνταγογραφημένα.
   Ο τίτλος, μια χαρά είναι, όπως όλα στο όνομα, μια χαρά είναι, στη πράξη ξινίζει το γλυκό. Μιλάει για το ρατιστή που δεν είναι ρατσιστής, για τον ανθρωπιστή που δεν είναι ανθρωπιστής, μεσοβέζικες καταστάσεις, αλλά και το κοινό στόχο τους, μέσα από την ξεκάθαρη και εντελώς αντίθετη δράση τους, εφόσον αντιπροσώπευαν ακριβώς αυτό το οποίο είναι και όχι τα καλά και τα συμφέροντα. Βεβαίως το θέμα, δεν χρειάζεται να το έχεις βιώσει, για να πονάει και να σου ανακατέβει το στομάχι από χιλιόμετρα μακρυά.
   Ύστερα βέβαια, από το βιντεάκι της παραπάνω Κυρίας, με νούμερα, πολιτική, καθημερινότητα, περί μετανάστευσης στην Ελλάδα και την Ευρώπη, μοιάζει να μη χρειάζεται καν συζήτηση.
   Βέβαια όπως βλέπεις, το θέμα πέρασε σχεδόν απαρατήρητο, ενώ δίνει καταιγιστικές και συγκεκριμένες απαντήσεις σε άλλα καυτά ποστ, που είχαν προηγηθεί. Όπως και να έχει, η Βόμβα σκάει σταδιακά και μη αρμονικά. Το κακό είναι, ότι κάθε σκάση, στα όσα μαθαίνω μέχρι τώρα, το σκήπτρο κρατάνε, το οικονομικό κέρδος και η παράνομη βίαιη εξουσία, μεγάλων αλλά ΚΑΙ ΜΙΚΡΩΝ.     
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Freemind, για να τα λές, όλο και κάτι θα ξέρεις, αλλά νομίζω ότι σε όλες τις περιοχές και όχι μόνο σε αυτές, οι μετανάστες παίζουνε σε διάφορες ταχύτητες...Από την μία παράνομοι, από την άλλη νόμιμοι και από την παράλλη τόσο νόμιμοι ώστε να έχουν γίνει Έλληνες..Όσο για τους μισθούς και τα φθηνά εργατικά χέρια, υπάρχει και η άλλη μεριά, που πληρώνεται το ίδιο και πολλές φορές καλύτερα από τον Έλληνα..άσε που μπορεί να έχει και πολύ περισσότερη δουλειά από τον Έλληνα, χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω. Ίσως να είναι θέμα επιβολής της ύπαρξής τους και όχι αγανάκτηση για την κακομεταχείριση.
Μπαχαχαχαχαχ
Τοσο νομιμοι που εχουν γινει οσο νομιμοι ειναι οι Ελληνες που τους εχουν να δουλευουν για πενταροδεκαρες στα χωραφια μεχρι που θα γινει κατι και θα αρχισουν τα προγκρομ..
Ελα ρε παπου 40 ευρω μεροκαματα ε..Για κοιτα η Κρητη τι φιλοξενη που ειναι..Ισχυει και για τους μεταναστες..

Οσο για το γεγονος στη Λακωνια θα συμφωνησω γενικα με τον φρη..Εκτος αυτου ειναι περιοχη που ξερουμε το παρελθον της(και γω απο κει κοντα ειμαι)..Μαζι με την Μεσσηνια οι πιο συντηρητικες περιοχες της Ν.Ελλαδας πολλες φορες ταχτηκαν στο πλευρο των ακρων(ακομα και σημερα κοιταχτε Μεσσηνια) και δεν με εκπλησει τοσο το γεγονος.Ειδικα οσο σκεφτομαι οτι στη Σκαλα(η στις Κροκεες δεν θυμαμαι) μερικοι μεταναστες ειχαν τολμησει να φωναξουν για τα δικαιωματα τους και οι κατοικοι τους πηραν με τις πετρες..Μια αφορμη οπως αυτη χρειαζεται για να σκασει το αυγουλακι(ναι του φιδιου)..

Εν τω μεταξυ τα σχολια κατω απο το αρθρο στο olimpia.gr ειναι τοσο αστεια..Οι ανθρωποι νομιζουν οτι ζουνε στο 1821 και εχουνε απεναντι τους τον κατακτητη...

Παράθεση
Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ   ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΡΔΕΣ ΤΩΝ   ΒΑΡΒΑΡΩΝ.
       ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΕΛΛΗΝΕΣ.
Και το χειροτερο δειγμα Post-ΔΝΤ πατριωτο-Ελληνα..Ετοιμαζει την επανασταση.Γελοιοι

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher

ίσως έχουν δίκιο κι οι Λάκωνες που πήραν τον νόμο στα χέρια τους εφόσον οι αρχές δεν μπορούν να βοηθήσουν, ίσως έχουν δίκιο και οι μετανάστες...

Αντιθετως οι Λακωνες ( και οι καθε "λακωνες" μεγαλοαγροτες ) εχουν τεραστιο αδικο!

Οταν επι χρονια ολοκληρα επιτρεπεις στους ξενους να δουλευουν στα χωραφια σου με ημερομισθιο πεινας κι εσυ εισαι στο καφενε σου, "μεγαλοαγροτης" ή κατεβαινεις και σε καμια πορεια για να μη σε πουν αντι-συνδικαλιστη, πως ειναι δυνατον να μη σου αρεσει οταν "γεμισες" μεταναστες!

Αφου εσυ τους καλεσες κ.Λακωνα αγροτη τοσα χρονια. Εσυ τους "ξεζουμιξες" στα χωραφια σου κι οταν σου ειπαν πως εχουν κι αλλους δικους τους να φερουν, εσυ χαρηκες γιατι ειδες την παραγωγη να πεταει στον ουρανο και τα  ημερομισθια να ειναι λιγοτερα κι απο μια φρατζολα ψωμι!

Κι ολα αυτα με τις ευχες του τοπικου "προυχοντα-δημαρχου" ( που ηδη βρισκεται στη μπουκα της δικαιοσυνης για κατι δουλειες που εκανε στην Ελαφονησο με "αυθαιρετα" οικοπεδα, ξερετε εσεις... ) και της αστυνομιας που ως "φιλαρακι" των ντοπιων χασισοπαραγωγων, "αρπαζει" τα ποσοστα της και το παιζει "τουμπεκι"!

Κι επειδη επεσε "σημα" απο πανω να πιασουν και κανεναν, τι εκαναν; Φοβισαν τους εγκατεστημενους σε σπιτια μεταναστες και ΞΕΧΝΑΝΕ πως μεσα στα ιδια τα χωραφια μενουν σα ζωα πολλαπλασιοι απο αυτους που επιασαν! Κοινως....μισες δουλειες!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Κιράτζο, εσύ μπορεί να γελάς, εγώ πάλι όταν  το λέω, δε γελάω καθόλου.
 
Παππού, αυτό το μεροκάματο, πριν πολλά χρόνια, ίσως να το ζηλεύανε μόνο τα παιδιά.
 
Φρι? Σίγουρα υπήρχανε ανθρωπιστές και ανθρωπιστικό κεφάλαιο στη χώρα μας, που περίμενε τους μετανάστες με ανοιχτές αγκάλες. Άλλωστε έαν δεν τους δεχόμασταν θα είμασταν απάνθρωποι.
Βέβαια οι μετανάστες, είχανε πολλά δικαιώματα στη χώρα τους, μετά σκεφτήκανε πάμε Ελλάδα που θα έχουμε ακόμη περισσότερα και δεν θα μας ξεζουμίζει κανένας και τέλος μετά το ξεζούμισμα που απολαμβάνουν έκπληκτοι, σκέφτηκαν..μέσα στη παρανομία μας και την υπερεκμετάλλευσή μας, ας ζητήσουμε και μερικά παραπάνω δικαιώματα.
Τώρα βέβαια, αν δεν γίνουν δεκτά τα αιτήματα τους, θα πρέπει να μεταναστεύσουν σε μια άλλη χώρα. Αυτή θα την βρείτε εσείς ποια θα είναι.
 
Απλά, αγάλι αγάλι, κάνει το ταξίδι του, ο καιρός των μεγάλων αντιφάσεων. Καλό είναι αυτό για να καταλάβουμε πότε κοροϊδευόμασταν στο παρελθόν.
 
Εγώ πάλι, την κατάληψη της Νομικής, μια χαρά την βρήκα! Για ψάχνεις να βρεις άδικο ή δίκαιο, λογικό ή παράλογο στην αντίδραση του μετανάστη ? Τι νομίζεις, ότι είναι ο γείτονας σου από το κάτω στενό ?? Όταν αποκτήσεις μεταναστευτική πολιτική και σωστή ένταξη του μετανάστη στη χώρα, τότε ίσως να μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Γελαω γιατι εσυ μπορει να το πες σοβαρα αλλα εχει μια τεραστια αντιφαση μεσα του..Τη νομιμοτητα του Ελληνα..Ειδικα αν αυτος ο Ελληνας ηταν το αφεντικο του..
Παράθεση
Βέβαια οι μετανάστες, είχανε πολλά δικαιώματα στη χώρα τους, μετά   σκεφτήκανε πάμε Ελλάδα που θα έχουμε ακόμη περισσότερα και δεν θα μας   ξεζουμίζει κανένας και τέλος μετά το ξεζούμισμα που απολαμβάνουν   έκπληκτοι, σκέφτηκαν..μέσα στη παρανομία μας και την υπερεκμετάλλευσή   μας, ας ζητήσουμε και μερικά παραπάνω δικαιώματα.
Η ειμαι χαζος η φταιει η ωρα που το γραψες..Η αληθεια οτι δεν το καταλαβα ομως..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Πρώτα από όλα, τη νομιμότητα του έλληνα ως έλληνα, δεν νομίζω μπούμε στο κόπο να την ελέγξουμε. Ας θεωρήσουμε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων, είναι νόμιμα έλληνες. Τι νομιμότητα του έλληνα ως εργοδότη, μπορούμε να την ελέγξουμε, ας θεωρήσουμε στο μεγαλύτερο ποσοστό. Τι νομιμότητα όμως, του ούτοσιαλλος παράνομου μετανάστη, παράνομου πολίτη και παράνομου εργάτη, υπάρχει λόγος να την ελέγξουμε ? Όχι βέβαια.
  Έαν πάλι όλα αυτά μπορούν να διαψευσθούν, λέγοντας, ότι η δικαιοσύνη, είναι μάπα δικαιοσύνη, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος, ούτε δικαιώματα να ζητάει κανείς, ούτε να θέλει να νομιμοποιηθεί. Νάτη η τεράστια αντίφαση.
  Για ήρθε εδώ στην ελλάδα ο ξένος, να μας μάθει τη δικαιοσύνη και τα δικαιώματά του ? Αφού είναι τέτοιος δάσκαλος, ας καθότανε στον τόπο του να την διδάξει και να ζητήσει τα δικαιώματά του. Δεν χρειάζεται να πάνε σε άλλους τόπους, που γνωρίζουνε ότι όντας παράνομοι, θα τους ύπερκακόεκμεταλλευθούν, να ζητήσουν τα δικαιώματα τους και να ξεκινήσουν οι φασαρίες.
Αυτό μπορούνε να το κάνουνε και στον τόπο τους. Τώρα αν ο τόπος τους, τους φαίνεται, πολύ καλύτερος, ας πάρουνε το δρόμο της επιστροφής.
 
 
 
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Περι μεταναστων ...

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Ρε φιλε υπαρχει σε καποιο νομο συνταγμα η συνθηκη οτι αν πας σε μια πλουσιοτερη χωρα θα σε εκμεταλλευτουν και θα σου φερθουν ρατσιστικα?Εγω για ανθρωπινα δικαιωματα ξερω οχι για απανθρωπα..Αντε γιατι εχετε παρει δεδιμενα καποια πραγματα..

Μονοχειρα αυτοι ηταν Ελληνες και οχι βρωμο-Μεσοποταμιοι που τολμανε να γνωριζουν τα δικαιωματα τους..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Μονόχειρα : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF
 
Κάνε μία πρόχειρη σύγκριση σε νούμερα. Ψάξε και το νόμιμος παράνομος. Αλλά και σε άλλους επιθετικούς προσδιορισμούς που ακολουθούν τη λέξη μετανάστης. Βλέπε πχ οικονομικός και τα λοιπά. Σκέψου και αναλογία ΗΠΑ με Ελλάδα.
Το σίγουρο είναι βέβαια, ότι δεν πρόκειται να βρεις τον αριθμό, παράνομων και νόμιμων μεταναστών στην Ελλάδα, για να μπορέσεις να κάνεις τις συγκρίσεις καθώς πρέπει.
 
Η εκμετάλλευση και ο ρατσισμός Κιράτζο, είναι αμφίδρομος. Δεν έχει να κάνει με ονόματα, αλλά με συγκρουόμενες καταστάσεις. Υπάρχουν βέβαια και οι στόκοι που κολλάνε επιφανειακά σε ονόματα, τύπου Έλληνας, Αιγύπτιος, Γύφτος, Πακιστανός, Αλβανός, τουτέστιν για μένα, Γιώργος, Τάκης, Κώστας, Λευτέρης. Εσύ νομίζεις ότι ο Τάκης, δεν θα έβαζε στο Μάτι το Λευτέρη, αν του έπαιρνε τη δουλειά, επειδή θα δούλευε σα σκλάβος και θα καταργούσε το επίπεδο για το οποίο κάποιοι αγωνίστηκαν να φτάσει σε ένα καλό σημείο ? Για νομίζεις ότι ο Γιώργος, έχει βάλει στη μπούκα μόνο τους μετανάστες που δουλεύουνε σαν σκλάβοι και δεν έχει βάλει και τον εργοδότη που εκμεταλλεύεται τη κατάσταση αυτών των ανθρώπων και τον έχει πετάξει έξω από τη δουλειά ή του έχει χαμηλώσει μισθό και δικαιώματα ?
Όμως, τα παίρνει κρανίο, όταν οι άνθρωποι αυτοί, οι μετανάστες, όταν ήρθαν εδώ παρέδώσαν όπλα και δικαιώματα, ρίξανε τους μισθούς, ρίξανε τα δικαιώματα και τώρα αφού ισοπεδώσανε μία υπάρχουσα πραγματικότητα, ξαφνικά θέλουν να ανεβάσουν το επίπεδό της! Αυτό το επίπεδο το οποίο οι ίδιοι ρίξανε, διότι στην ανάγκη στήθήκανε να τους ξεζουμίσουνε. Μάλιστα τώρα με τη κρίση, όλα αυτά γίνονται ακόμη χειρότερα.
 
Στην λέξη ρατιστής, πρέπει να δωθεί πολύ συγκεκριμένη έννοια και όχι να τη χρησιμοποιούμε όποτε υπάρχουν διαφορές μεταξύ διαφορετικής εθνικότητας, διότι οι ίδιες διαφορές μπορούν να υπάρχουν και μεταξύ ίδιας εθνικότητας! Είναι μια λέξη που έχει γίνει μαϊντανός, από αυτούς που είτε ισχυρίζονται ότι είναι ρατσιστές, είτε ισχυρίζονται ότι οι άλλοι είναι ρατσιστές. Μάλιστα το κακό αυτής της λέξης ριζώνει στο κόσμο, χωρίς να ξέρει καλά καλά γιατί τη χρησιμοποιεί.
 
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ασχετα και προσωπικα μηνυματα διεγραφησαν. Συνεχιστε επι της συζητησης. Προσωπικες αντιμαχιες με pm, δεν ειναι αναγκη να κανουμε ολα τα θεματα "ρεντικολο".
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Nαι τους ειδα ολους τους Ελληναρες(με καθε εννοια) ποσο κατα των αφεντικων ειναι.Φαινεται ολο το τελευταιο διαστημα αλλωστε..Ευκολος στοχος αδελφε αυτο ειναι..Οταν σου πιπιλιζουν το κεφαλι οτι αυτος σου παιρνει τη δουλεια,αυτος σου ριχνει τα μεροκαματα ,αυτος το ενα  αυτος το αλλο εκει θα στραφεις και οχι στο οτι αυτοι που ψηφιζεις και στηριζεις μετατρεπουν και νομιμα τα εργασιακα σου δικαιωματα σαν αυτα του παρανομου.
Ο τροπος με τον οπιοιο μιλας για αυτους ειναι σαν να ηρθαν εδω κυριοι χαλαρα επειδη ηθελαν απλα υψηλοτερους μισθους απο οτι στον τοπο τους και ζητησαν λιγοτερα λεφτα και δικαιωματα.Τα ισοπεδωσανε ολα λες..Κοιτα λιγο γυρω σου..Κανε μια βολτα..Και προς θεου κλεισε για μια βδομαδα το βρωμοκουτι..Χρησιμοποιεις ιδια και απαραλακτη την διαλεκτικη που εκφραζεται πρωι βραδυ εκει.

Να τη χρησιμοποιει ο κοσμος δεν ξερω αν ξερει να την φοραει και να δρα βαση της λογικης της μια χαρα ξερει ομως.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Τι να πω βρε παιδιά... Εσείς σίγουρα γνωρίζετε καλύτερα!

Εγώ ένας απλός μετανάστης είμαι και ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Κιράτζο, το ότι αναφέρεις ένα ακόμη πρόβλημα των Ελλήνων, δε καταργεί ότι η παράνομη μετανάστευση είναι επίσης πρόβλημα. 1 + 1 = 2 προβλήματα.
 
Ήρθαν εδώ, με βάναυσο τρόπο, για μια καλύτερη ζωή. Αυτή είναι η άποψη μου. Αυτό όμως δεν αναιρεί τίποτα από τα όσα λέω παραπάνω.
 
Ο κόσμος που φοράει τη λέξη του ρατσισμού, δεν δρά με τη λογική της λέξης αυτής, αλλά με την λογική που της προσδίδει καθένας από αυτούς που την χρησιμοποιούν.
 
Τι σημαίνει παππού απλός μετανάστης ? υπάρχουν και σύνθετοι μετανάστες ? Συμπαράσταση σε ποιο θέμα ακριβώς ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Φασκεις και αντιφασκεις 456φορες/λεπτό..
Επισης μη τη φοβαστε γ**ωτο την εννοια του ρατσισμου.Δεν ειναι μια υποκειμενικη εννοια που εγω της δινω οτι περιεχομενο θελω.
Να ενας ορισμος του
Παράθεση
Ο ρατσισμός αποδέχεται ως δόγμα ότι υφίσταται σύνδεσμος μεταξύ φυλετικών και πολιτιστικών γνωρισμάτων και ότι ορισμένες φυλές (races) είναι εγγενώς ανώτερες από άλλες. 
Ως έννοια ο ρατσισμός είναι ακραία μορφή φυλετικής προκατάληψης.
απο λεξικο ισοπολιτεια
Αν φερεσαι με εναν συγκεκριμενο τροπο γιατι σε φοβιζει η ταμπελα και προσπαθεις να ριξεις τη χρηση της σε αυτους που τη χρησιμοποιουν?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Συμφωνώ με την έννοια την οποία παραθέτεις. Πάρε λοιπόν τώρα την έννοια και σύγκρινε την με ότι έχω πει και βρες το ρατσισμό. Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν Έλληνες και Ελληνάρες (να που είμαι ρατσιστής και εδώ), αλλά ούτε ότι θα δεχόμουν οποιονδήποτε μετανάστη, εφόσον εφαρμοζόταν μία υγιή μεταναστευτική πολιτική. Δεν θα κάτσω να αναλύσω αν η Ελλάδα είναι ο Παράδεισος, ναι έχει ένα κάρο προβλήματα και στραβά, αυτό δεν σημαίνει ότι η μετανάστευση όπως συμβαίνει τώρα δεν είναι πρόβλημα. Α και κιράτζο, δε με νοιάζει ο Αλι, ο Τσιαο Πενγκ, ο Μουχτούρ και δεν ξέρω γω ποιος άλλος. Με νοιάζει το πρόβλημα που δημιουργούν. Δε με νοιάζει να πιάσουν αύριο το πρωί οι αστυνόμοι, να διώξουνε 100 από αυτούς. Το πρόβλημα πάλι δεν θα λυθεί. Το πρόβλημα είναι να εφαρμοστεί σωστή μεταναστευτική πολιτική για να μην γίνεται ότι να ΄ναι και όπως να ΄ναι. Όπως και Πολιτική πρέπει να εφαρμοστεί και σε όλα τα άλλα της Ελλάδας, για να αντιμετωπιστούν όλοι οι Ελληνάρες. Δε με νοιάζει να πιάσουν το Γιώργο τον απατεώνα, το Νίκο το Λαμόγιο, το Τάκη το καθήκι. Να εφαρμοστεί σωστή Πολιτική Σκούπας, να αντιμετωπιστεί συνολικά το φαινόμενο.
Με το να συλλαμβάνουνε, τον Α ή τον Β ή τον Γ, μετανάστη ή Έλληνα, χωρίς όμως να εφαρμόζεται μία Πολιτική που να αντιμετωπίζει συνολικά και αποτελεσματικά αυτά τα φαινόμενα, κοροιδεύουμε τον εαυτό μας αλλά και τους άλλους.
 
Δεν είναι θέμα φόβου ταμπέλας. Είναι το θέμα, είναι ή δεν είναι κάποιος. Αν κάποιος δεν είναι ρατσιστής, βρες μία άλλη λέξη που να του ταιριάζει και αν δε βρεις άλλη λέξη, να το πεις περιγραφικά. Το δε καλύτερο, είναι το τελευταίο, γιατί καταλαβαινόμαστε ποιος είναι ποιος. Όχι μόνο σε επίπεδο θεωρίας και πρακτικής, αλλά και σε επίπεδο αντίληψης.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Η προβληματικη σε αυτο που λες ειναι οτι και εγω αντιλαμβανομαι οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα αυτη τη στιγμη.ΑΛΛΑ δεν το χρεωνω στους μεταναστες κοιτωντας μονο το αποτελεσμα.Η λογικη ποναει χερι-κοβει χερι ειναι κλασικη αλλα ερχεται σε ρηξη με αξιες και δικαιωματα ειδικα οταν εσυ ως κυβερνηση,ως κρατος εχεις προκαλεσει αυτον τον πονο σε μεγαλο βαθμο(μην τα ξαναλαεω-ελλειψη συνολικης πολιτικης οσον αφορα τους μεταναστες που ερχονταν,ενταξη,κρυψιμο του προβληματος κατω απο το χαλι,καμια πιεση στην ΕΕ,προβολη του την καταλληλη στιγμη για τη δημιουργια κλιματος,παλιοτερα συμμετοχη σε καθε πολεμο που εκανε το ΝΑΤΟ κλπ κλπ)...

Εμενα ομως με νοιαζει ο Αλι,Μπουντου και ο Μουχτούρ γιατι ειναι ανθρωποι και το προβλημα δεν το δημιουργουν απο μονοι τους.Το να τους φερομαστε σαν να ειναι αριθμοι η ακομα χειροτερα πονηροι-δολοπλοκοι που μυριστηκαν φαι και ηρθαν χωρις καν να ξερουμε τι συμβαινει λιγο πιο περα απο την Ελλαδα προσωπικα με αηδιαζει λιγο.**Η παρουσια τους απο μονη της δεν ειναι προβλημα.Τα προβληματα ειναι αλλου και εχω στοχευσει μια χαρα σε προηγουμενα ποστς.

Αλλα τουλαχιστον συμφωνουμε οτι διαφωνουμε γιατι μια σωστη πολιτικη οσον αφορα τους μεταναστες δεν ειναι μια πολιτικη σκουπας σε καμια περιπτωση κατα τη γνωμη μου.Πρεπει να γινει κατι με το ανοιγμα στα δυτικα ουτε οι δυτικες κυβερνησεις να σφυρανε αδιαφορα,ουτε οι δικοι μας που εχουν χρησιμοποιησει στο επακρο το θεμα προς οφελος τους(αποπροσανατολισμος κοινης γνωμης,πολωση,εμφανιση ακραιων θετικων για τη κυβερνηση ομαδων κλπ)Ο κοσμος που ειναι εδω και θελει να μεινει εδω(οπως ας πουμε οι 300 απο τη Κρητη) πρεπει να παρεΙ χαρτια με δικλιδες ασφαλειας και οχι παιχνιδακια σημερα εισαι νομιμος αυριο οχι.

*Αλλωστε δεν ειπα καπου ξεκαθαρα οτι αυτα που ειπες ταιριαζουν με την εννοια.

**Κα το πιο αστειο ειναι τον τελευταιο καιρο φερονται οι πανω σε εμας σαν ειμαστε μονο αριθμοι(στους δεικτες της αναπτυξης,της παραγωγικοτητας κλπ) και οχι ανθρωποι αλλα εμεις μια χαρα το αναπαραγουμε σε αυτους που εχουμε απο κατω..Μιμητισμος. ;D

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Θα ήταν ανόητο από μέρους μου Κιράτζο, να θεωρήσω, πως για ότι συμβαίνει εδώ και τουλάχιστον 14 χρόνια, φταίνε οι μετανάστες!! Τουλάχιστον σε μένα, από τότε μου φταίνε, όσα συμβαίνουν τριγύρω! Τώρα βέβαια η κατάσταση είναι βούρκος. Σε όσα θέματα έχουν γίνει με μετανάστες, λέω συνέχεια για μεταναστευτική πολιτική, την οποία δεν έχει εφαρμόσει η κυβέρνηση. Δεν πιάνω το θέμα από τη μέση, το πιάνω από την αρχή. Ούτε μου δημιουργήθηκε κλίμα και έντονος προβληματισμός, όταν το θέμα, το χρησιμοποίησε η κυβέρνηση ή τα κανάλια. Το προβληματισμό, τον είχα εξαρχής, από τις καταστάσεις που βλέπω τριγύρω μου. Ούτε με τα κανάλια κάνω παρέα, αλλά ούτε και με τη κυβέρνηση. Το τι συνέβαινε και συμβαίνει με τους μετανάστες, το βλέπω, το ακούω εγώ από την καθημερινότητα μου. Όχι τώρα ξαναλέω, από όταν ξεκίνησε! Η πολιτική παραμέλησε εντελώς το θέμα, από τους φραγκάτους μέχρι και τους φτωχούς εκμεταλλεύτηκαν την ανάγκη των μεταναστών, η παρανομία όσον αφορά την εργασία έσκασε σα βόμβα αλλά πρόσεξε με, έχεις το κάθε Ελληνάρα, να σου λέει, οι μετανάστες μας κατέστρεψαν, αλλά να είναι οι πρώτοι που παίρνουν μετανάστες στη δουλειά τους και τους εκμεταλλεύονται. Όμως φίλε μου και οι μετανάστες, βεβαίως και δεν μπορώ να μιλήσω συνολικά για τους μετανάστες, αλλά δεν μασάνε κουτόχορτο! Ξέρουν και τι κάνουν και γιατί το κάνουν, αλλά βέβαια έχοντας μία πολλές φορές ψεύτικη ελπίδα για κάτι καλύτερο, αφήνουν τη φαντασία τους να οργιάσει, ή το παίζουν κορώνα-γράμματα. Τουλάχιστον όσοι έχω γνωρίσει εγώ, χαζοί δεν είναι σε καμμία περίπτωση.
 
Σου παραθέτω σημερινό διάλογο με παλικάρι το πολύ 25χρονων, από το Μπαγκλαντές. Μάλιστα πολύ συμπαθητικός άνθρωπος.
Του λέω φίλε μου, από που είσαι ? Από Μπαγκλαντές μου λέει.
Όλη η οικογένεια εκεί του λέω ? Ναι μου λέει, όλοι εκεί εγώ εδώ!
Του λέω μόνο βάφεις! Ναι, βάφω μου λέει, όλες τις μέρες και δουλεύω και σε ένα μαγαζί σταθερά πάλι βάψιμο.
Καλά είναι του λέω, έτσι πρέπει να βγαίνει κάνα φράγκο, για να προχωράει η ζωή!
Του λέω σου αρέσει εδώ Ελλάδα ? ή καλύτερα στη πατρίδα σου ?
Μου λέει πίσω στη πατρίδα μου θέλω! Αλλά εδώ Ελλάδα είναι καλά για λεφτά, γι αυτό ήρθα!
Αλλά τώρα και στην Ελλάδα είναι χάλια τα πράγματα!
(Βεβαίως δεν μπορώ να μπω μέσα στο μυαλό του, για να ξέρω και γιατί έλεγε ότι έλεγε, αλλά τουλάχιστον φάνηκε ειλικρινής.)
 
Στο δε κόστος βαψίματος...Απάντησε ως εξής, μη φοβάστε, δεν θα πάρω πολλά, δεν έχω ούτε ένσημα, ούτε χαρτιά, παίρνω τα μισά από όλους τους άλλους. Αλλά εδώ στη γειτονιά, έχω βάψει πολλά σπίτια, μπορείτε να ρωτήσετε και αν ξέρετε και κάποιον άλλο που θέλει, να του πείτε ότι βάφω.
 
Πίστεψε με Κιράτζο, έχω γνωρίσει αρκετούς μετανάστες, τους οποίους και τους έχω φερθεί σωστά και μου έχουνε φερθεί σωστά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ένα επιπλέον πρόβλημα, το οποίο μπορεί να διευθετηθεί, μόνο από ψηλά.
 
Θα μπορούσα λοιπόν, έαν ήμουνα ρατσιστής, να πάρω ένα τηλεφωνάκι, δίχως να γνωρίζω τι θα επακολουθήσει μετά και να ΄ρθούνε να μαζέψουνε το κάθε παράνομο μετανάστη που παίρνω πρέφα. Δεν έχω λόγο να το κάνω. Γιατί ? γιατί πολύ απλά, θα τον στείλω σε αυτούς που τον βάλανε παράνομα μέσα στη χώρα. Όταν λοιπόν ο άλλος έχει ανάγκη και μπαίνει παράνομα μέσα σε μία χώρα, στην οποία μάλιστα είναι σχεδόν αποκλεισμένος τι θα κάνει ? Μέχρι στιγμής όμως, τουλάχιστον άμεσα, δεν έχω εκμεταλλευτεί κάποιον μετανάστη. Άλλωστε δεν τους ρωτάω και αν είναι νόμιμοι ή παράνομοι, πια η ουσία ? Αν στείλουνε 100 ή 200 ή 1000 λύθηκε κάνα πρόβλημα ? Άσε που δεν ξέρω καν αν θα τους στείλουνε, άσε που θα ξαναμπούνε, άσε που καμμιά απόφαση δε βγαίνει από ψηλά όχι μόνο για το εργασιακό, αλλά για όλα τα προβλήματα που προκαλεί η μετανάστευση και προκαλούν τη μετανάστευση.
 
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/07, 11:38
από gers
23 Απαντήσεις
10274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 11:15
από BluesMe
2 Απαντήσεις
3383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 00:16
από GreekDudeCovers
1 Απαντήσεις
1646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 17:04
από Neikos
0 Απαντήσεις
1710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/09, 22:20
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
1933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 12:05
από eva...
14 Απαντήσεις
4829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 22:29
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 14:44
από DONNIE DARKO
1 Απαντήσεις
1609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 02:25
από mary on the road
21 Απαντήσεις
7242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/13, 11:40
από Vaiking